Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 24/2/2023 at 12:34 ΜΜ, patrickdrd said:

ναι, εχω (στην καρτα δικτυου):

DNS Servers . . . . . . . . . . . : 8.8.8.8
                                    1.1.1.1

 

απο browser ανοιγουν κανονικα,

πρεπει να βαλω dns και στο kodi;

Εγώ έχω βάλει κατευθείαν στο ρούτερ μου (δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς στην κάρτα δικτύου). Με αυτόν τον τρόπο οποιαδήποτε συσκευή συνδεθεί παίρνει από εκεί DNS.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

καταλαβα, αλλα που τα βλεπεις αυτα τα παραξενα για να δω αν τα βλεπω κι εγω; 

μες στο kodi σωστα μου τα εχει

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, patrickdrd said:

καταλαβα, αλλα που τα βλεπεις αυτα τα παραξενα για να δω αν τα βλεπω κι εγω; 

μες στο kodi σωστα μου τα εχει

 

Εάν μέσα στο ΚΟΝΤΙ βλέπεις ότι έχει διεύθυνση στο διαδίκτυο 8.8.8.8 (ΣΥΣΤΗΜΑ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ-ΔΙΚΤΥΟ) τότε όλα καλά. Άσε που σε κάποια μπιλντ (όπως στο Manalab στο έχει εξ ορισμού στην αρχική οθόνη). Εάν θέλεις μπορώ να βάλω screenshot από το TVbox (σωστά 8.8.8.8) & laptop (όπου εμφανίζεται αυτό που λέω), αλλά νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος εάν φαίνονται στο ΚΟΝΤΙ σου σωστά (8.8.8.8)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

@ath156 ε ναι, στο kodi σωστα τα δειχνει, αρα μηπως φταιει κατι αλλο,

μπορεις να δεις εσενα αν σου κατεβαζει;

ειναι στο greek subs του buga

Link to comment
Share on other sites

On 24/2/2023 at 1:09 ΜΜ, patrickdrd said:

@ath156 ε ναι, στο kodi σωστα τα δειχνει, αρα μηπως φταιει κατι αλλο,

μπορεις να δεις εσενα αν σου κατεβαζει;

ειναι στο greek subs του buga

Αρχικά να πω ότι χρησιμοποιώ για δοκιμή μόνο έτοιμα μπιλντς. Έχω 3 διαφορετικά. Όλα ΟΚ.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

ε αυτο λεω, οι 4 πρωτοι που εχουν το [S4F] = ειναι απο το subs4free κι εμενα δεν μου κατεβαινουν,

οι υπολοιποι ειναι οκ, 

αρα δεν εχω μονο εγω το προβλημα, ειναι του addon

 

Edited by patrickdrd
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, patrickdrd said:

ε αυτο λεω, οι 4 πρωτοι που εχουν το [S4F] = ειναι απο το subs4free κι εμενα δεν μου κατεβαινουν,

οι υπολοιποι ειναι οκ, 

αρα δεν εχω μονο εγω το προβλημα, ειναι του addon

 

Να σου πω την αλήθεια με ενδιαφέρει να είναι σωστός ο υπότιτλος και όχι από που είναι😁

Γιατί έχει και κάτι υπότιτλους με αυτόματη μετάφραση που είναι άστα να πάνε (οπότε καμιά φορά βάζω Αγγλικούς και όλα καλά).....Όπως δε σου είπα συνήθως αυτός που βγαίνει αυτόματα από το μπιλντ είναι καλός.😉

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, patrickdrd said:

ναι, το subs4free δεν εχει τετοια, ειναι κορυφη, κριμα να μην παιζει 😞

Βέβαια μπορείς να το κατεβάσεις εσύ τοπικά (μέσω Browser) και μετά να τον βάλεις ως "τοπικό" υπότιτλο στο KODI 😉

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

To S4F και σε εμένα δεν κατεβαίνει στο kodi, πολύ καιρό τώρα. Δεν έχει σχέση με DNS. Αν θυμάμαι καλά οι του S4F δεν ήθελαν να συνεργαστούν με τους devs των addon για υπότιτλους. Κάτι τέτοιο θυμάμαι είχε ειπωθεί πριν μερικά χρόνια σε κάποιο φόρουμ, ίσως και εδώ. 

Link to comment
Share on other sites

το εκνευριστικο ειναι οτι φερνει υποτιτλους απο αυτους,

μου θυμιζει το ανεκδοτο με τους χασικληδες που πανε στην κολαση και στριβουν, στριβουν τσιγαρα και

εκει που θελουν να αναψουν ανακαλυπτουν οτι δεν εχουν αναπτηρα 😄

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, patrickdrd said:

το εκνευριστικο ειναι οτι φερνει υποτιτλους απο αυτους,

μου θυμιζει το ανεκδοτο με τους χασικληδες που πανε στην κολαση και στριβουν, στριβουν τσιγαρα και

εκει που θελουν να αναψουν ανακαλυπτουν οτι δεν εχουν αναπτηρα 😄

Φυσικά το λογικό και αυτονόητο θα ήταν να κατεβάζει τους υπότιτλους, εφόσον τους βρίσκει.....από την άλλη όμως δεν είναι και άχρηστο το ότι εμφανίζονται, διότι εάν δεν υπάρχουν αξιόλογοι υπότιτλοι από άλλες πηγές πηγαίνεις με τον Browser στο S4F, κατεβάζεις τον υπότιτλο τοπικά και τον φορτώνεις εσύ από εκεί στο KODI😎  (οπότε να ο αναπτήρας του ανέκδοτου😁)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το S4F ειναι οτι οι υπότιτλοι του είναι σε μορφή zip. Όποτε με dns μπορείς να τους κατεβάσεις, αλλα βγάζει σφάλμα το Kodi. 

Link to comment
Share on other sites

On 24/2/2023 at 8:29 ΜΜ, enterhere said:

Το πρόβλημα με το S4F ειναι οτι οι υπότιτλοι του είναι σε μορφή zip. Όποτε με dns μπορείς να τους κατεβάσεις, αλλα βγάζει σφάλμα το Kodi. 

Για όλα υπάρχουν απλές λύσεις....ακόμα και online...υπόθεση δευτερολέπτων.

Π.χ. https://www.ezyzip.com/convert-zip-to-srt.html#

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, ath156 said:

Για όλα υπάρχουν απλές λύσεις....ακόμα και online...υπόθεση δευτερολέπτων.

Π.χ. https://www.ezyzip.com/convert-zip-to-srt.html#

 

εικόνα_2023-02-24_204016807.png

Το εχεις δοκιμάσει;

Αντιστοιχα μπορείς να εχεις ενα zip extractor στο tv box και να κανεις την εξαγωγή σε str

Edited by enterhere
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, enterhere said:

Το εχεις δοκιμάσει;

Αντιστοιχα μπορείς να εχεις ενα zip extractor στο tv box και να κανεις την εξαγωγή σε str

Μα για αυτό έβαλα και το screenshot😉 Θα δεις από κάτω (με τα "ψιλα" γράματα) το αρχείο σε "srt" format.....το φόρτωσα στο KODI (GKobu build) στο TVbox μάλιστα από USB stick που είχα εκει......και όλα ΟΚ😎

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

To θέμα με το zip είχε λυθεί αρχικά (όταν πρωτοέβαλε υπότιτλους σε zip το s4f) και όλα δούλευαν μια χαρά με τα zip και τα addons υποτίτλων. Μετά κάποια στιγμή κάτι άλλαξε πάλι και έκτοτε δεν ξαναδούλεψε.

@ath156 το ezyzip που λες προϋποθέτει να μπω στο σάιτ των s4f, να αναζητήσω τον υπότιτλο, να τον κατεβάσω σε ζιπ και μετά να τον ανεβάσω στο ezyzip για να τον κάνει srt? Ή εννοείς κάτι άλλο? Αλλιώς δεν διαφέρει από το να εγκαταστήσω το winrar στο box και να κάνω unzip τον υπότιτλο.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, letom said:

@ath156 το ezyzip που λες προϋποθέτει να μπω στο σάιτ των s4f, να αναζητήσω τον υπότιτλο, να τον κατεβάσω σε ζιπ και μετά να τον ανεβάσω στο ezyzip για να τον κάνει srt? Ή εννοείς κάτι άλλο? Αλλιώς δεν διαφέρει από το να εγκαταστήσω το winrar στο box και να κάνω unzip τον υπότιτλο.

Ναι αυτό εννοώ.....σαν μία από τις λύσεις....φυσικά και υπάρχουν πολλοί τρόποι να κάνεις το ίδιο πράγμα....απλά με αυτό που πρότεινα μπορείς να κάνεις και τα 2 από τον Browser...δηλαδή από 1 καρτέλλα του μπρόουσερ να κατεβάσεις τον υπότιτλο και σε άλλη καρτέλλα του ίδιου μπρόουσερ στο ezyzip να κάνεις το zip --- srt😉 ....χωρίς χρήση άλλου προγράμματος....ότι βολεύει τον καθένα βέβαια...

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

OK, εγώ έχω συνηθίσει με winrar αλλά καλό είναι να έχουμε και εναλλακτικές λύσεις. Δεν είχα ιδέα για το ezyzip. Σπάνια τυχαίνει πάντως να χρειαστεί να κατεβάσω χειροκίνητα υπότιτλο αφού 99% βρίσκω από τα σχετικά addons του kodi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
59 minutes ago, noisex said:

Παιδιά,
Έχετε θέμα με το sports hd; Ή μόνο εγώ; Για να το ψάξω αν είναι.

Ναι κοίταξε στις άλλες επιλογές των μπιλντς πχ apex 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, noisex said:

Παιδιά,
Έχετε θέμα με το sports hd; Ή μόνο εγώ; Για να το ψάξω αν είναι.

Χρησιμοποίησε την λίστα στο Alternative Live Events

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα.
Έχει άλλος πρόβλημα με την λειτουργία του Kodi, όταν χρησιμοποιεί δεδομένα κινητής?
Και το Kodi και το WBMC, όταν είμαι με δεδομένα (Vodafone συγκεκριμένα), βγάζουν μαύρη οθόνη στην εκκίνηση, όταν αλλάξω σε WiFi, όλα μια χαρά.
Η συσκευή, είναι κινητό τηλέφωνο, αν παίζει ρόλο.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...