Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Just now, johnstef said:

Εγώ πάντως που το έβαλε καπάκι πάνω σε build gkobu δεν μου έβγαλε τίποτα .

.

Ούτε και σε εμένα στο GKobu....εάν πάντως κάποια στιγμή σου κλείνει απότομα το KODI και βγάζει μήνυμα ή δεις κάτι άλλο, ίσως καλό θα ήταν να κάνεις καθαρή εγκατάσταση...εάν δε θυμάμαι καλά στο GKobu για την έκδοση 20 βγάζει ότι είναι "δοκιμαστική" έκδοση...λογικό σε κάτι τόσο καινούργιο.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Εγώ σε 2 διαφορετικά box έκανα καθαρή εγκατάσταση του GKobu μιας και με απευθείας αναβάθμιση του Κοdi είχα απανωτά force close

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, taliban said:

Εγώ σε 2 διαφορετικά box έκανα καθαρή εγκατάσταση του GKobu μιας και με απευθείας αναβάθμιση του Κοdi είχα απανωτά force close

Μήπως με το  "απανωτά force close"  εννοείς κρασάρισμα του Kodi? Γιατί αυτό είναι γνωστό πρόβλημα με το Kodi Nexus και εμφανίζεται σε ανύποπτες στιγμές.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, kandilak said:

Μήπως με το  "απανωτά force close"  εννοείς κρασάρισμα του Kodi? Γιατί αυτό είναι γνωστό πρόβλημα με το Kodi Nexus και εμφανίζεται σε ανύποπτες στιγμές.

δεν μπορώ να το ξέρω, η ουσία είναι ότι με ΄΄πεταγε΄΄ έξω, μετά από καθαρή εγκατάσταση όλα πάνε καλά 

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία σε διάφορες συσκευές φαίνεται ότι το KODI 20 έχει πρόβλημα με το GKobu ενώ δεν συμβαίνει το ίδιο με το Manalab, που φαίνεται να δουλεύει μια χαρά. Προφανώς το GKobu θέλει δουλίτσα ακόμα στην έκδοση 20 (άλλωστε γράφει beta...).

Μία λύση βέβαια είναι και το downgrade σε KODI 19.5 μέχρι να λυθούν τα θεματάκια του 20 (πριν σπάσουμε και τις συσκευές μας από τα νεύρα😁)

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία σε διάφορες συσκευές φαίνεται ότι το KODI 20 έχει πρόβλημα με το GKobu ενώ δεν συμβαίνει το ίδιο με το Manalab, που φαίνεται να δουλεύει μια χαρά. Προφανώς το GKobu θέλει δουλίτσα ακόμα στην έκδοση 20 (άλλωστε γράφει beta...).
Μία λύση βέβαια είναι και το downgrade σε KODI 19.5 μέχρι να λυθούν τα θεματάκια του 20 (πριν σπάσουμε και τις συσκευές μας από τα νεύρα)
Πως γίνεται φίλε μου το downgrade σε 19.5 χωρίς να χαθούν οι λογαριασμοί debrid & trakt; (Βαριέμαι απίστευτα να τους ξαναστήνω )
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, johnstef said:

Υπάρχει κάπου Disney+ στο build gkobu??

Και γιατί δεν το προσθέτεις εσύ εκεί? Προσωπικά δεν το χρησιμοποιώ βέβαια.https://www.kodi-guide.com/disney-plus-kodi-addon/

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Το Crew σας συγχρονίζει συλλογή σε ταινίες και σειρές ? Εμένα με την καμία εδώ καιρό, είτε σε 19,5 είτε σε 20 μέσα απο Gkobu  

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, kos26k said:

Καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να μας πεί μόλις το Gkobu διορθωθεί και δουλέψει με το τελευταίο kodi 20.0;

και τώρα δουλεύει κανονικά, απλά δεν θέλει να κάνεις αναβάθμιση του kodi, αλλά να το διαγράψεις, κατεβάσεις ξανά και να περάσεις το Gkobu. Εγώ αυτό έκανα σε miboxs και δουλευει μία χαρά

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

 ε δεν είναι και επέμβαση ανοιχτής καρδιας 🙂

Κάνε την αναβάθμιση και αν δεν κάτσει σωστά πέρνα το Kodi ξανά και set το build, διαδικασία μισής ώρας max είναι 

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

 ε δεν είναι και επέμβαση ανοιχτής καρδιας
Κάνε την αναβάθμιση και αν δεν κάτσει σωστά πέρνα το Kodi ξανά και set το build, διαδικασία μισής ώρας max είναι 
Την αναβάθμιση του build σε gkobu 20;Βαριεμαι το σετάρισμα του real debrid.θέλει στο kodi & στα πρόσθετα.Έχω φάει πολλές ώρες τον τελευταίο καιρό σε αυτό και μου την έδωσε..
Link to comment
Share on other sites

1)Μπορεί να εγκατασταθεί το kodi σε εξωτερικό σκληρό δίσκο και να τρέχει από εκεί??

2)πως μπορώ να έχω 5g σύνδεση στο WiFi του box αντί για 2,4??

Edited by johnstef
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Να κάνω μια ερώτηση (αν και λίγο που το έψαξα την ξέρω την απάντηση...) Υπάρχει τρόπος να εγκατασταθεί το kodi σε samsung smart TV με tizen?

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, johnstef said:

1)Μπορεί να εγκατασταθεί το kodi σε εξωτερικό σκληρό δίσκο και να τρέχει από εκεί??

2)πως μπορώ να έχω 5g σύνδεση στο WiFi του box αντί για 2,4??

1) Όλα γίνονται αλλά δεν θα το συνιστούσα. Άσε που μπορεί να αντιμετωπίσεις προβλήματα τροφοδοσίας εάν το στοκ τροφοδοτικό σου δεν είναι αρκετά δυνατό (σε συνάρτηση βέβαια και με τι τροφοδοσία απαιτεί ο εξωτερικός δίσκος π.χ. sdd κλπ)

2) Βγάλε τον κωδικό από την μπάντα 2,4 και άφησε μόνο αυτόν για 5G. Έτσι θα συνδέεται μόνο εκεί😉

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, kos26k said:

Τα έσβησα όλα, πάλι απο την αρχή, πάλι με πετάει το kodi ελεος.Ξαναβάζω το kodi 19.5.

αστο να κάνει όλες τις αναβαθμίσεις, ακόμα και αν σβήσει μία - δυο φορές στην αρχή

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2023 at 7:52 ΜΜ, ath156 said:

1) Όλα γίνονται αλλά δεν θα το συνιστούσα. Άσε που μπορεί να αντιμετωπίσεις προβλήματα τροφοδοσίας εάν το στοκ τροφοδοτικό σου δεν είναι αρκετά δυνατό (σε συνάρτηση βέβαια και με τι τροφοδοσία απαιτεί ο εξωτερικός δίσκος π.χ. sdd κλπ)

2) Βγάλε τον κωδικό από την μπάντα 2,4 και άφησε μόνο αυτόν για 5G. Έτσι θα συνδέεται μόνο εκεί😉

Ευχαριστώ για την απάντηση

Αν βάλω ένα usb στικάκι και το πέρναγα εκεί??

Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2023 at 8:27 ΜΜ, johnstef33 said:

Ευχαριστώ για την απάντηση

Αν βάλω ένα usb στικάκι και το πέρναγα εκεί??

Και γιατί να μην βάλεις το Coreelec στο στικάκι?😉   Το Coreelec  είναι ένα σύστημα μόνο για το KODI. Έχει εξαιρετική διαχείριση, υπάρχει η έκδοση 20.0 που δεν κρασάρει με τίποτα, συνήθως δίνει καλύτερη εικόνα από το Android και πολλά ακόμα οπτιονς....αφήνεις δε το Android άθικτο και με το δικό του KODI.

Επίσης:

- Θα μπουτάρει από το στικάκι

- Θα μπορείς να έχεις και διάφορα μπιλντς σε διαφορετικά στικάκια (εάν θέλεις)

- Εάν τυχόν έχεις και κανένα hub με πολλές USB + διακόπτες θα μπορείς να έχεις τα διάφορα στικάκια επάνω και να διαλέγεις από ποιο θα μπουτάρει (μιά ιδέα μόνο δίνω...δεν είναι απαραίτητο). Υπάρχουν τέτοια και με δυνατότητα τροφοδοτικού, άρα να μπει άφοβα και HDD.

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

αστο να κάνει όλες τις αναβαθμίσεις, ακόμα και αν σβήσει μία - δυο φορές στην αρχή
Ησύχασα με το 19.5 δε το ξαναπειράζω μέχρι να λήξει η υποστήριξη.Κάτι άλλο..Υπάρχει τρόπος να κάνω backup trakt & real debrid σε κάποιο άλλο φάκελο εκτός kodi (πχ στην microSD) έτσι ώστε να τους επαναφέρω μετά από αναβάθμιση της rom;
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, kostas_kanal0011 said:

Ησύχασα με το 19.5 δε το ξαναπειράζω μέχρι να λήξει η υποστήριξη.Κάτι άλλο..Υπάρχει τρόπος να κάνω backup trakt & real debrid σε κάποιο άλλο φάκελο εκτός kodi (πχ στην microSD) έτσι ώστε να τους επαναφέρω μετά από αναβάθμιση της rom;

Και γιατί δεν βάζεις και Coreelec 20.0 σε καρτούλα που παίζει άψογα χωρίς προβλήματα η έκδοση 20.0 εκεί? Δεν μπορείς να έχεις trakt & real σε 2 διαφορετικές εγκαταστάσεις KODI εάν δεν τις χρησιμοποιείς ταυτόχρονα? (δεν ξέρω δεν τα χρησιμοποιώ εγώ αυτά). Εσύ που δημιούργησες το συγκεκριμένο νήμα??😁https://myphone.gr/forum/topic/180121/

 

Κάποιοι βασικοί κανόνες όταν χρησιμοποιούμε έτοιμα builds (τα έχουμε ξαναπεί αλλά.....):

- Κάθε φορά που ανοίγουμε ένα μπιλντ πρέπει να του δίνουμε τον απαραίτητο χρόνο για να ολοκληρώσει όλα τα αυτόματα updates😉 Μπορεί να χρειασθεί από 1-2 έως και 5 λεπτά (εξαρτάται από το κουτί, το μπιλντ, πόσο καιρό έχουμε να το χρησιμοποιήσουμε κλπ).

- Ακόμα και εάν το κλείσουμε και το ανοίξουμε αμέσως μετά, πάλι θέλει κάποιο χρόνο αναμονής !!!!(σαφώς μικρότερο βέβαια)

- Εάν δεν κάνουμε τα παραπάνω υπάρχει πιθανότητα να μην φορτώσει κάποιο addon, να μην δουλέψει κάποιο λινκ κλπ ή ακόμα χειρότερα να κρασσάρει τελείως το KODI.

- To GKobu φαίνεται να είναι ιδιαίτερα "ευαίσθητο" στα παραπάνω, ειδικά η έκδοσή του Nexus (20.0)

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...