Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα . Θέλω να ρωτήσω είχα πολύ καιρό να ενεργοποιήσω το kodi και παρατηρώ ότι πολλά addons δεν λειτουργούν πλέον. Ανοίγοντας τα βγάζει την ένδειξη σφάλμα ελέγξτε το αρχείο καταγραφής για περισσότερες πληροφορίες. Έχω την έκδοση Kodi 18.9. Πχ δεν λειτουργεί το aliveGR, το youtube, sports devil, The promise, the magic dragon, Ertflix, cartoonsGR, Zouzounia Tv κτλ
Αν μπορείς κάνε αναβάθμιση στην τελευταία 19.x

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

On 11/7/2022 at 5:56 ΜΜ, gthebest said:

Καλησπέρα . Θέλω να ρωτήσω είχα πολύ καιρό να ενεργοποιήσω το kodi και παρατηρώ ότι πολλά addons δεν λειτουργούν πλέον. Ανοίγοντας τα βγάζει την ένδειξη σφάλμα ελέγξτε το αρχείο καταγραφής για περισσότερες πληροφορίες. Έχω την έκδοση Kodi 18.9. Πχ δεν λειτουργεί το aliveGR, το youtube, sports devil, The promise, the magic dragon, Ertflix, cartoonsGR, Zouzounia Tv κτλ

Έχεις κάποιο build? Αν ναι θα πρέπει να κάνεις update σε 19 και να το εγκαταστήσεις ξανά (αν είναι διαθέσιμο για την έκδοση 19).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ερώτηση προς χρήστες real debrid:
Σκοπεύω να φιλοξενηθώ σε συγγενικό σπίτι, για μερικές μέρες.
Αν αφαιρέσω τις συσκευές μου και τις προσθέσω στην εκεί γραμμή και το αντίστροφο όταν επιστρέψω θα είναι εντάξει; Ή θα γίνουν μαντάρα όλα;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, noisex said:

Μια ερώτηση προς χρήστες real debrid:
Σκοπεύω να φιλοξενηθώ σε συγγενικό σπίτι, για μερικές μέρες.
Αν αφαιρέσω τις συσκευές μου και τις προσθέσω στην εκεί γραμμή και το αντίστροφο όταν επιστρέψω θα είναι εντάξει; Ή θα γίνουν μαντάρα όλα;
 

Αν και πολλά χρόνια χρήστης του real-debrid θα απαντήσω υποθετικά από τη στιγμή που χρησιμοποιείται μόνο μία IP δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα αν όμως χρησιμοποιούνται δύο διαφορετικές IP εκεί νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Αν και πολλά χρόνια χρήστης του real-debrid θα απαντήσω υποθετικά από τη στιγμή που χρησιμοποιείται μόνο μία IP δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα αν όμως χρησιμοποιούνται δύο διαφορετικές IP εκεί νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα
Κατανοητό. Με αυτή τη λογική το σκέφτομαι κι εγώ. Όμως δεν είναι κάτι που έχεις δοκιμάσει. Σωστά;
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, noisex said:
14 ώρες πριν, xloupas said:
Αν και πολλά χρόνια χρήστης του real-debrid θα απαντήσω υποθετικά από τη στιγμή που χρησιμοποιείται μόνο μία IP δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα αν όμως χρησιμοποιούνται δύο διαφορετικές IP εκεί νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα

Κατανοητό. Με αυτή τη λογική το σκέφτομαι κι εγώ. Όμως δεν είναι κάτι που έχεις δοκιμάσει. Σωστά;

Όχι προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει δεν χρειάστηκε αλλά από ότι διαβάζω στο reddit μπορείς να χρησιμοποιήσεις έως πέντε συσκευές ταυτόχρονα στο ίδιο δίκτυο και μόνο μία IP ανα φορά. Μπορείς να το ψάξεις και μόνος σου στο reddit βάζοντας αναζήτηση επειδή δεν με αφήνει να κάνω επικόλληση το σύνδεσμο στο forum εδώ. "Can I use my Real Debrid account on more than one one device*

 

 

 

 

 

 

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω διαβάσει τα σχετικά. Από την άλλη στο προφίλ έχει καταγράψει τον πάροχο και την ip σου. Τέλος πάντων. Μην κουράζω άλλο. Θα δω τι θα κάνω. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Can I use Real Debrid on multiple IP addresses?

You can use your Real Debrid account on any number of IP addresses. This also includes being able to use multiple devices simultaneously with the same IP address. But keep in mind that only 1 IP address can be used at a time, which means you can’t use Real Debrid from 2 different locations.

https://www.vpnmentor.com/blog/how-to-install-real-debrid-on-kodi/#:~:text=You can use your Real,Debrid from 2 different locations.

Αυτο που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι μπορείς να αλλάζεις ip αρκεί κάθε φορά όλες οι συσκευές να μπαίνουν από κοινή IP οποία κι αν είναι αυτή. Επειδή πες ότι μετακομίζεις σε άλλο σπίτι, τι θα γίνει θα σου μπλοκάρει το λογαριασμό το RD? Δεν είναι λογικό. Αυτό που απαγορεύεται είναι να μπαινεις ταυτόχρονα από διαφορετικές IP. Δηλαδή να είναι η τηλεόραση από το σπίτι και ταυτόχρονα να είναι και το τάμπλετ από άλλο σπίτι. Την ίδια ώρα δηλαδή να στρημαρεις από 2 διαφορετικές IP. Αυτό όντως βγάζει νόημα. 

Είμαι χρήστης ενός μήνα και ακόμα δεν έχει χρειαστει να δοκιμάσω σε άλλο σπίτι. Ωστόσο από το κείμενο που παραθέτω στην αρχή του ποστ συμπεραίνω αυτά που έγραψα μετά.

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ, όπως τα διαβάζω, σε αυτή τη λογική καταλήγω. Θα σβήσω, πριν φύγω, τις συσκευές μου και θα δω όταν φτάσω. Επειδή μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους θα ενημερώσω, εντός των επόμενων ημερών.

Link to comment
Share on other sites

On 24/7/2022 at 12:12 ΜΜ, noisex said:

Κι εγώ, όπως τα διαβάζω, σε αυτή τη λογική καταλήγω. Θα σβήσω, πριν φύγω, τις συσκευές μου και θα δω όταν φτάσω. Επειδή μπορεί να ενδιαφέρει και άλλους θα ενημερώσω, εντός των επόμενων ημερών.

Χρειαζεται να τις σβησεις τις συσκευες για να μπεις απο αλλη ip?

Αν δεν κανω λαθος ειναι απλα δηλωμενες και δεν θα παιζουν ταυτοχρονα με τις αλλες συσκευες που θα μπεις απο την νεα ip.

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται να τις σβησεις τις συσκευες για να μπεις απο αλλη ip?
Αν δεν κανω λαθος ειναι απλα δηλωμενες και δεν θα παιζουν ταυτοχρονα με τις αλλες συσκευες που θα μπεις απο την νεα ip.
Το έκανα για καλό και για κακό. Να μην γίνει και "τουρλουμπούκι". Ένα pc κι ένα tab, από 2 καταχωρήσεις το καθένα είναι αμέσως 4 συσκευές, που είχα Αθήνα.
Πάντως έπαιξαν μια χαρά στην νέα ip. Μάλιστα όταν κάνεις sign in ενημερώνεται και με την νέα, το προφίλ σου.
Αυτά ήταν τα καλά νέα. Τα κακά είναι ότι η γραμμή εδώ είναι χάλια και δεν τραβάει μια.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή χρησιμοποιώ χρόνια το real-debrid και στο σπίτι στη Θεσσαλονίκη αλλά και στο εξοχικό στη Χαλκιδική δουλεύει μια χαρά χωρίς να χρειάζεται να κάνω αποσύνδεση τις συσκευές μου, έχω τύχει να δω ταινία το μεσημέρι στη Χαλκιδική και το βράδυ στη Θεσσαλονίκη χωρίς πρόβλημα, το μόνο που δεν γίνεται είναι συγχρόνως να βλέπει κάποιος στο εξοχικό και κάποιος άλλος στη Θεσσαλονίκη. 

Link to comment
Share on other sites

Το κρατάω αυτό που λες γιατί είναι σημαντική πληροφορία και θα το δοκιμάσω, την επόμενη φορά.
Δηλαδή εάν έχεις ρυθμίσει μια ταμπλέτα Θεσσαλονίκη την παίρνεις Χαλκιδική και την δουλεύεις χωρίς επαναρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, noisex said:

Το κρατάω αυτό που λες γιατί είναι σημαντική πληροφορία και θα το δοκιμάσω, την επόμενη φορά.
Δηλαδή εάν έχεις ρυθμίσει μια ταμπλέτα Θεσσαλονίκη την παίρνεις Χαλκιδική και την δουλεύεις χωρίς επαναρύθμιση;

Πρέπει να λάβεις υπόψιν σου όμως ότι "Σαν την Χαλκιδική ΔΕΝ έχει" !!😂

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να λάβεις υπόψιν σου όμως ότι "Σαν την Χαλκιδική ΔΕΝ έχει" !!
Τέλειο!
Πέρα από την πλάκα όμως η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά. Διότι όντως φεύγοντας από Αθήνα έβγαλα το pc και την ταμπλέτα μου, από τις συσκευές. Πήγα Ναύπλιο ρύθμισα την ταμπλέτα στην εκεί γραμμή, την έβγαλα όταν γύρισα Αθήνα και πάλι από την αρχή για pc και ταμπλέτα.
Αν όντως τα αφήνεις ως έχουν και το μόνο που χρειάζεται είναι να χρησιμοποιείς μια ip τη φορά είναι τεράστια η διαφορά.
Η πλάκα είναι ότι την ταμπλέτα δεν την έπαιξα, γιατί είχαν τα παιδιά ένα tv box που τους το έφτιαξα. Η γραμμή τους είχε πρόβλημα οπότε το real debrid δεν θα έκανε τη διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, noisex said:

Τέλειο! emoji1787.pngemoji1787.png
Πέρα από την πλάκα όμως η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά. Διότι όντως φεύγοντας από Αθήνα έβγαλα το pc και την ταμπλέτα μου, από τις συσκευές. Πήγα Ναύπλιο ρύθμισα την ταμπλέτα στην εκεί γραμμή, την έβγαλα όταν γύρισα Αθήνα και πάλι από την αρχή για pc και ταμπλέτα.
Αν όντως τα αφήνεις ως έχουν και το μόνο που χρειάζεται είναι να χρησιμοποιείς μια ip τη φορά είναι τεράστια η διαφορά.
Η πλάκα είναι ότι την ταμπλέτα δεν την έπαιξα, γιατί είχαν τα παιδιά ένα tv box που τους το έφτιαξα. Η γραμμή τους είχε πρόβλημα οπότε το real debrid δεν θα έκανε τη διαφορά.

Αρχικά να δηλώσω ότι έχω "μαύρα μεσάνυχτα" από real debrid γιατί ποτέ δεν το χρησιμοποίησα. Όμως από όσα προαναφέρατε (και ειδικά το κείμενο στα Αγγλικά) φαίνεται να είναι φανερό ότι μπορείς να χρησιμοποιείς και πολλαπλές συσκευές ταυτόχρονα αρκεί να δουλεύουν με την ίδια IP, δηλαδή να είναι από το ίδιο φυσικό σημείο/ρούτερ την συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Όχι όμως ταυτόχρονα από 2 διαφορετικές IP. Δηλαδή η συνδρομή σου δεν είναι "δεμένη" με κάποιο IP, απόλυτα λογικό εφόσον σε σχεδόν όλους μας οι ΙΡ αλλάζουν συχνά από τον πάροχο και δεν είναι σταθερές. Αρκεί να κάνεις reboot τον ρούτερ σου και αλλάζει η ΙΡ. Εδώ βέβαια έχω και ένα ερώτημα εάν κάποιος από εσάς χρησιμοποιεί RD και έχει ταυτόχρονα σύνδεση οπτικής ίνας WIND. Είχατε ποτέ πρόβλημα με το RD εάν το  χρησιμοποιούσαν ταυτόχρονα 2 συσκευές? Το ρωτάω αυτό διότι πριν λίγο καιρό έχοντας συνεχή προβλήματα με το ebanking Alpha (με αποσύνδεε τακτικά) με ενημέρωσαν  ότι η WIND έχει ταυτόχρονα "πολλαπλές ΙΡ" και το σύστημα για λόγους ασφαλείας σε αποσυνδέει !!! Υποθέτω σε αντίστοιχη περίπτωση με WIND οπτική+RD+χρήση ταυτόχρονα πάνω από 1 συσκευή μπορεί να υπήρχε θέμα. Ίσως λίγο off topic αλλά.....

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό που ρωτάς είναι αρκετά εξειδικευμένο. Μακάρι να βρεθεί κάποιος να στο απαντήσει. Από την άλλη πόσο συχνά θα χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα πάνω από μια συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, noisex said:

Τώρα αυτό που ρωτάς είναι αρκετά εξειδικευμένο. Μακάρι να βρεθεί κάποιος να στο απαντήσει. Από την άλλη πόσο συχνά θα χρησιμοποιούνται ταυτόχρονα πάνω από μια συσκευή;

Έχεις δίκιο. Πρέπει να συμπέσουν πολλοί παράγοντες ταυτόχρονα. Όμως είπα να το ανααφέρω και αυτό εδώ, διότι κάποιος μπορεί να έχει RD+WIND οπτική ίνα και κάποια στιγμή με ταυτόχρονη χρήση (π.χ. ο ίδιος και η γυναίκα του ή το παιδί του) να του μπλοκάρει το RD....!!!....να αναρωτιέται δε το γιατί?......εάν βέβαια ισχύει η δικαιολογία που μου είπαν στην Alpha Bank περί πολλαπλών IP  (παρεπιπτόντως το πρόβλημα αυτό "διορθώθηκε" τον τελευταίο μήνα, άρα.......).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Αν ρωτάς για kodi δεν ξέρω αν το mega debrid συνεργάζεται καν με κάποιο addon. Δεν το έχει πάρει το μάτι μου στις ρυθμίσεις που κάνουμε authorize.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πόσο καιρό δουλεύει το.add-on Ertflix με.βάση το location;
Θυμάμαι παλιά από Κύπρο έμπαινα χωρίς θέμα και φόρτωναν όλες οι σελίδες και πλέον θέλει VPN ελληνικό για να τρέξουν όλα σωστά.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,
Μετά από χρόνια είπα να ξαναγυρίσω στο Kodi.
- Προς το παρόν, έχω βάλει μόνο το SportHD.
- Προσπάθησα και για το AliveGR (μέσω master) αλλά δεν τα κατάφερα. Όταν πάω να κάνω Εγκατάσταση από rep με πετάει έξω.
Θα δοκιμάσω και μέσω twilight0 αργότερα.
- Θα ήθελα να μου πείτε τις πηγές για μερικά καλά πρόσθετα για σειρές και ταινίες, αθλητικά, τηλεόραση.
- Πρόσθετα για κανάλια όπως το Discovery υπάρχουν;

Ευχαριστώ

ΥΓ: έχω το Mi Box S.

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, jyonu said:

Καλησπέρα,
Μετά από χρόνια είπα να ξαναγυρίσω στο Kodi.
- Προς το παρόν, έχω βάλει μόνο το SportHD.
- Προσπάθησα και για το AliveGR (μέσω master) αλλά δεν τα κατάφερα. Όταν πάω να κάνω Εγκατάσταση από rep με πετάει έξω.
Θα δοκιμάσω και μέσω twilight0 αργότερα.
- Θα ήθελα να μου πείτε τις πηγές για μερικά καλά πρόσθετα για σειρές και ταινίες, αθλητικά, τηλεόραση.
- Πρόσθετα για κανάλια όπως το Discovery υπάρχουν;

Ευχαριστώ

ΥΓ: έχω το Mi Box S.

Θα έλεγα να βάλεις ένα Ελληνικό build (grecotm.club) που τα έχει όλα έτοιμα και να μην παιδεύεσαι...ενημερώνεται αυτόματα..θα πρότεινα το GKobu, υπάρχουν και άλλα βέβαια (προσωπικά έχω ταυτόχρονα 3 Ελληνικά μπιλντς, όμως δυστυχώς το κουτί που έχεις μάλλον δεν μπορεί να σηκώσει εύκολα πάνω από ένα υποθέτω).

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites




Καλησπέρα,
Μετά από χρόνια είπα να ξαναγυρίσω στο Kodi.
- Προς το παρόν, έχω βάλει μόνο το SportHD.
- Προσπάθησα και για το AliveGR (μέσω master) αλλά δεν τα κατάφερα. Όταν πάω να κάνω Εγκατάσταση από rep με πετάει έξω.
Θα δοκιμάσω και μέσω twilight0 αργότερα.
- Θα ήθελα να μου πείτε τις πηγές για μερικά καλά πρόσθετα για σειρές και ταινίες, αθλητικά, τηλεόραση.
- Πρόσθετα για κανάλια όπως το Discovery υπάρχουν;

Ευχαριστώ

ΥΓ: έχω το Mi Box S.


Δεν χρειάζεσαι κανένα build αφού έχεις γνώσεις και ξέρεις να βάζεις add ons.
Πέρνα και ένα Elementum ή Promise για σειρές/ταινίες.

Sent from my LE2123 using Tapatalk


ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites







Δεν χρειάζεσαι κανένα build αφού έχεις γνώσεις και ξέρεις να βάζεις add ons.
Πέρνα και ένα Elementum ή Promise για σειρές/ταινίες.

Sent from my LE2123 using Tapatalk


Elementum και promise?
Τι είναι αυτά;για δώσε πληροφορίες.
Προσωπικά παλιότερα χρησιμοποιούσα gkobu.
Εδώ και κανένα χρόνο χρησιμοποιώ tebhnewsology αν κι έχω αφαιρέσει πολλά.
Εξαιρετικά repo τα ezra και umbrella να προσθέσω.

Στάλθηκε από το LE2123 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...