Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παιδιά με τα πρόσθετα υποτίτλων τι γίνεται? Μόνο με το Greek Subs κάνω δουλειά, δεν υπάρχει εναλλακτική. Το subtitles.gr βρίσκει πολλούς αλλά όταν επιλέγω κάποιον βγάζει πάντα σφάλμα λήψης υποτίτλου, τo opensubtitles.org βγάζει σφάλμα ότι είναι λάθος ή κενό το username/password μου και το opensubtitles by opensubtitles βγάζει σφάλμα "error searching for subtitles".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

2 ώρες πριν, letom said:

Ρε παιδιά με τα πρόσθετα υποτίτλων τι γίνεται? Μόνο με το Greek Subs κάνω δουλειά, δεν υπάρχει εναλλακτική. Το subtitles.gr βρίσκει πολλούς αλλά όταν επιλέγω κάποιον βγάζει πάντα σφάλμα λήψης υποτίτλου, τo opensubtitles.org βγάζει σφάλμα ότι είναι λάθος ή κενό το username/password μου και το opensubtitles by opensubtitles βγάζει σφάλμα "error searching for subtitles".

Οπψς ειπες, σε μενα θα σου πω το Greek Subs δουλευει πολυ καλα, το subtitles.gr μερικως καλα αν για παραδειγμα πας να κατεβασεις υποτιτλο που βρηκε απο subs4free απλα ξεχνα το τουλαχιστοβ σε μενα ετσι κανει απο σειρες κανενα προβλημα στο subtitles.gr, το opensubtitles by opensubtitles δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα, να υποθεσω εχεις κανει αλλαγη DNS.

Edited by xloupas
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, xloupas said:

το opensubtitles by opensubtitles δεν αντιμετωπιζω καποιο προβλημα, να υποθεσω εχεις κανει αλλαγη DNS.

Ναι, έχω κάνει. Είναι κάνα χρόνο τουλάχιστον που δεν μου δουλεύει και νόμιζα ότι είχε εγκαταληφθεί το πρόσθετο. Θα ψάξω να δω τι μπορεί να φταίει.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, letom said:

Ναι, έχω κάνει. Είναι κάνα χρόνο τουλάχιστον που δεν μου δουλεύει και νόμιζα ότι είχε εγκαταληφθεί το πρόσθετο. Θα ψάξω να δω τι μπορεί να φταίει.

Κοιταξε μηπως σε βοηθησει αυτο λεγεται subloader περι υποτιτλων σου δινω το repo

https://denimnani.github.io/

Edited by xloupas
Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με τα πρόσθετα υποτίτλων τι γίνεται? Μόνο με το Greek Subs κάνω δουλειά, δεν υπάρχει εναλλακτική. Το subtitles.gr βρίσκει πολλούς αλλά όταν επιλέγω κάποιον βγάζει πάντα σφάλμα λήψης υποτίτλου, τo opensubtitles.org βγάζει σφάλμα ότι είναι λάθος ή κενό το username/password μου και το opensubtitles by opensubtitles βγάζει σφάλμα "error searching for subtitles".
Έχεις λογαριασμό στο opensubtitles;
Αν ναι, έχεις περάσει τα στοιχεία εκεί που πρέπει;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, xloupas said:

Κοιταξε μηπως σε βοηθησει αυτο λεγεται subloader περι υποτιτλων σου δινω το repo

https://denimnani.github.io/

Ευχαριστώ, το εγκατέστησα αλλά χωρίς αποτέλεσμα. 

@junglist: 

Έχω κάνει εγγραφή από παλιά και δούλευε μια χαρά. Τα στοιχεία τα πέρασα στις ρυθμίσεις του opensubtitles addon.

Επίσης χτες έκανα καθαρή εγκατάσταση όλα τα grecotm builds και σε όλα όσα έχουν το opensubtitles δεν δούλευε σε κανένα, ούτε καν το opensubs by opensubs το οποίο δεν απαιτεί εγγραφή για να δουλέψει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, letom said:

Ευχαριστώ, το εγκατέστησα αλλά χωρίς αποτέλεσμα. 

@junglist: 

Έχω κάνει εγγραφή από παλιά και δούλευε μια χαρά. Τα στοιχεία τα πέρασα στις ρυθμίσεις του opensubtitles addon.

Επίσης χτες έκανα καθαρή εγκατάσταση όλα τα grecotm builds και σε όλα όσα έχουν το opensubtitles δεν δούλευε σε κανένα, ούτε καν το opensubs by opensubs το οποίο δεν απαιτεί εγγραφή για να δουλέψει.

 

 

Έχεις δοκιμάσει με χειροκίνητη αναζήτηση τον τίτλο της ταινίας + το έτος προβολής και δεν παίρνεις αποτέλεσμα? Από ποιο πρόσθετο ανοίγεις την ταινία?

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kandilak said:

Έχεις δοκιμάσει με χειροκίνητη αναζήτηση τον τίτλο της ταινίας + το έτος προβολής και δεν παίρνεις αποτέλεσμα? Από ποιο πρόσθετο ανοίγεις την ταινία?

Όχι. Δεν με πειράζει να το κάνω μια στο τόσο αν χρειαστεί αλλά για μόνιμα είναι  βαρετό. Εφόσον το πρόσθετο λειτουργεί κανονικά ψάχνω να βρω λύση να μου δουλεύει κανονικά κι εμένα.

Χρησιμοποιώ το the oath. Δεν νομίζω να έχει σχέση ομως αυτό αφού τα πρόσθετα υποτίτλων είναι ανεξάρτητα από τα πρόσθετα βίντεο.

48 minutes ago, Avitor said:

Για αθλητικα ποια προσθετα εχετε που δουλευουν καλα?

 

SportHD και ξερό ψωμί.

Link to comment
Share on other sites



Για αθλητικα ποια προσθετα εχετε που δουλευουν καλα?

SportHD και ξερό ψωμί.

SportHD και από εμένα.


Tapatalk

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο πρόβλημα που είχα με το opensubtitles για να πω ότι είχα αλλάξει dns στο tvbox και όχι στο ρούτερ. Τώρα άλλαξα στο ρούτερ και ως δια μαγείας δουλεύει κανονικά το opensubtitles. Όλα καλά λοιπόν  αν και δεν καταλαβαίνω τι διαφορά έχει να αλλάξεις dns στο ρούτερ αντί για το box. Εδώ και καμιά 5ετια που τους έχω αλλαγμένους στο box όλα δούλευαν κομπλέ.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, letom said:

Επανέρχομαι στο πρόβλημα που είχα με το opensubtitles για να πω ότι είχα αλλάξει dns στο tvbox και όχι στο ρούτερ. Τώρα άλλαξα στο ρούτερ και ως δια μαγείας δουλεύει κανονικά το opensubtitles. Όλα καλά λοιπόν  αν και δεν καταλαβαίνω τι διαφορά έχει να αλλάξεις dns στο ρούτερ αντί για το box. Εδώ και καμιά 5ετια που τους έχω αλλαγμένους στο box όλα δούλευαν κομπλέ.

Πρέπει να ελέγχουμε πάντα το DNS που φαίνεται να έχει το build μας. Δυστυχώς στο GKobu δεν στο δείχνει μόνο του, αλλά πρέπει να πας "ΣΥΣΤΗΜΑ-Πληροφορίες συστήματος-Δίκτυο". Εκεί δεν πρέπει να βλέπουμε τίποτα παράξενα "fe######", αλλά 8.8.8.8 ή 1.1.1.1 ή οτιδήποτε άλλο έχουμε εμείς επιλέξει (είτε στο ρούτερ, είτε στο κουτί μας). Αντίθετα στα Manalab & Technewsology αυτά εμφανίζονται εξ' ορισμού στην αρχική οθόνη !!! Ένα εξαιρετικό βίντεο για αυτό υπάρχει μέσα στο Manalab ή δείτε το και στο youtube από εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=qJz2vQ2XCRI

Επίσης και εγώ έχω διαπιστώσει ότι παρόλο που έχω αλλάξει DNS στο ρούτερ όταν το κουτί μου συνδέεται ασύρματα όλα ΟΚ, όμως όταν το συνδέσω στα powerlines και στο παλιό ρούτερ παρόχου που το έχω βάλει σε bridge mode αρχίζουν να φαίνονται κάτι παράξενα "fe########" κλπ.......δεν το έψαξα παραπάνω εάν δημιουργείται πρόβλημα αλλά......

Επί τη ευκαιρία να επισημάνω (σε όσους δεν το πρόσεξαν) ότι το πρόσθετο OATH στο GKobu αντικαταστάθηκε από το Blacklodge.

****Όσον αφορά αθλητικά φυσικά πρώτο-πρώτο το SportHD, όμως και από κάτι που συζητήσαμε παραπάνω εκτενώς (με πύλες κλπ) μπορείτε να δείτε "φως"......τώρα καλοκαίρι βέβαια με περιορισμένο ενδιαφέρον για τον βασιλιά των σπορ-ποδόσφαιρο-....

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

 

On 28/6/2022 at 8:39 ΠΜ, xloupas said:

@ath156 Γνωρίζουμε το repo για το blacklodge γιατί δεν χρησιμοποιώ build

Δεν το έψαξα. Αυτό βγάζει στο addon:

Έχει και addon "BlackLodge Artwork".

 

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, ath156 said:

Πρέπει να ελέγχουμε πάντα το DNS που φαίνεται να έχει το build μας. Δυστυχώς στο GKobu δεν στο δείχνει μόνο του, αλλά πρέπει να πας "ΣΥΣΤΗΜΑ-Πληροφορίες συστήματος-Δίκτυο". Εκεί δεν πρέπει να βλέπουμε τίποτα παράξενα "fe######", αλλά 8.8.8.8 ή 1.1.1.1 ή οτιδήποτε άλλο έχουμε εμείς επιλέξει (είτε στο ρούτερ, είτε στο κουτί μας). Αντίθετα στα Manalab & Technewsology αυτά εμφανίζονται εξ' ορισμού στην αρχική οθόνη !!! Ένα εξαιρετικό βίντεο για αυτό υπάρχει μέσα στο Manalab ή δείτε το και στο youtube από εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=qJz2vQ2XCRI

Επίσης και εγώ έχω διαπιστώσει ότι παρόλο που έχω αλλάξει DNS στο ρούτερ όταν το κουτί μου συνδέεται ασύρματα όλα ΟΚ, όμως όταν το συνδέσω στα powerlines και στο παλιό ρούτερ παρόχου που το έχω βάλει σε bridge mode αρχίζουν να φαίνονται κάτι παράξενα "fe########" κλπ.......δεν το έψαξα παραπάνω εάν δημιουργείται πρόβλημα αλλά......

Επί τη ευκαιρία να επισημάνω (σε όσους δεν το πρόσεξαν) ότι το πρόσθετο OATH στο GKobu αντικαταστάθηκε από το Blacklodge.

****Όσον αφορά αθλητικά φυσικά πρώτο-πρώτο το SportHD, όμως και από κάτι που συζητήσαμε παραπάνω εκτενώς (με πύλες κλπ) μπορείτε να δείτε "φως"......τώρα καλοκαίρι βέβαια με περιορισμένο ενδιαφέρον για τον βασιλιά των σπορ-ποδόσφαιρο-....

Εγώ για να τσεκάρω αν το DNS ήταν εντάξει άνοιξα στο box τον browser και μπήκα στο σάιτ του opensubtitles και μου άνοιξε κανονικότατα άρα οι dns μου ήταν οκ. Τώρα πως και γιατί δεν δούλευε το αντίστοιχο πρόσθετο στο kodi είναι ανεξήγητο.

Για ευρωπαικό ποδόσφαιρο (ποδόσφαιρο, όχι superleague) κορυφαίο πρόσθετο ήταν το Rising Tides το οποίο πρόσφατα το εβγαλαν από το gkobu. Δεν ξέρω αν σταμάτησε να λειτουργεί ή αν βγήκε για άλλο λόγο. Πάντως όσο υπήρχε ήταν εγγύηση για τέλεια είκονα HD χωρίς κολλήματα.

Πριν μερικές ημέρες έβαλα δοκιμαστικά συνδρομή για ένα μήνα real-debrid και πρεπει να πω ότι είμαι εντυπωσιασμένος. Άπειρες πηγές, απίστευτη ποιότητα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα από σήμερα το απόγευμα στα ελληνικά kodi technewsology και gkobu μου βγάζει αδυναμία σύνδεσης στον απομακρυσμένο server.... internet έχω κανονικά πενηντάρα και λειτουργεί 

Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2022 at 11:49 ΜΜ, zacharis said:

Παιδιά καλησπέρα από σήμερα το απόγευμα στα ελληνικά kodi technewsology και gkobu μου βγάζει αδυναμία σύνδεσης στον απομακρυσμένο server.... internet έχω κανονικά πενηντάρα και λειτουργεί 

Νομίζω ότι αυτό το μήνυμα το έβγαζε πάντα στην αρχή και στα 3 builds μου (GKobu, Manalab, Technewsology), χωρίς αυτό να επηρεάζει την λειτουργικότητά τους....τουλάχιστον στην χρήση που κάνω εγώ.

**Και για του λόγου το αληθές, ιδού και ένα βίντεο από ένα 4ο build (ξένο) που έχω ταυτόχρονα εγκατεστημένο..πρόσεξε στην αρχή επάνω....πάντοτε αυτό έδειχνε...

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, hlias74 said:

άλλαξα dns στο ρούτερ μου,και τωρα ιοι υπότιτλοι κατεβαίνουν κανονικά.Επι ευκαιρίας ,τί διαφορά έχει το opensubtitles.org ,απο το opensubtitles,by opensubtitles.μήπως κάποιος κλώνος;

Εάν θυμάμαι καλά στο 2ο δεν χρειάζεται να "γραφτείς"/sign in, ενώ στο 1ο χρειάζεται....εγώ βρίσκω πάντοτε από το opensubtitles.by.opensubtitles ή και τώρα τελευταία και από κάποιο greek.subs (η κάπως έτσι).

Για την σημασία του dns το έχουμε πει χίλιες φορές και μάλιστα με την επισήμανση....καλύτερα στο ρούτερ...

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

@ath156

Είπες για 4 builds ταυτόχρονα οπότε δεν γίνεται να μην ρωτήσω: ποια forks χρησιμοποιείς? Εγώ έχω WBMC (v19) και BNMC (που δυστυχώς έχει  μείνει στην 18). Με ενδιαφέρουν forks της έκδοσης 19.

Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2022 at 1:57 ΠΜ, ath156 said:

Νομίζω ότι αυτό το μήνυμα το έβγαζε πάντα στην αρχή και στα 3 builds μου (GKobu, Manalab, Technewsology), χωρίς αυτό να επηρεάζει την λειτουργικότητά τους....τουλάχιστον στην χρήση που κάνω εγώ.

**Και για του λόγου το αληθές, ιδού και ένα βίντεο από ένα 4ο build (ξένο) που έχω ταυτόχρονα εγκατεστημένο..πρόσεξε στην αρχή επάνω....πάντοτε αυτό έδειχνε...

 

Για το σφάλμα "Remote communication server failed to start"

https://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=362637

Σιγουρευτείτε ότι δεν "τρέχει" κάποιο άλλο kodi ή kodi fork στο δίκτυο σας στην ίδια ή άλλη συσκευή.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, letom said:

@ath156

Είπες για 4 builds ταυτόχρονα οπότε δεν γίνεται να μην ρωτήσω: ποια forks χρησιμοποιείς? Εγώ έχω WBMC (v19) και BNMC (που δυστυχώς έχει  μείνει στην 18). Με ενδιαφέρουν forks της έκδοσης 19.

Για την ακρίβεια δεν έχω 4 KODI/forks αλλά 6 ταυτόχρονα...😂😅...το έχω ξαναγράψει και εδώ εάν θυμάμαι καλά, σε προηγούμενο ποστ.

Το "κανονικό" KODI (19.3), το WBMC, 2 clones of WBMC (all version 19.3), Nodi 19 & clone of Nodi (total 6).

Το ένα Nodi δεν έχει καθόλου build, αλλά χρησιμοποιείται και στα 3 κουτιά μου (H96 max X3, HK1 Box, X88 King), με αποκλειστικό σκοπό μέσω του mod που έχω φτιάξει να δείχνει συνεχώς την θερμοκρασία στην μπροστινή οθονίτσα τους.🙂

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 11/7/2022 at 10:04 ΠΜ, kandilak said:

Για το σφάλμα "Remote communication server failed to start"

https://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=362637

Σιγουρευτείτε ότι δεν "τρέχει" κάποιο άλλο kodi ή kodi fork στο δίκτυο σας στην ίδια ή άλλη συσκευή.

Όπως έγραψα προηγουμένως χρησιμοποιώ ένα φορκ του KODI (autostart αμέσως μετά το boot) για να βλέπω την θερμοκρασία μπροστά την οθονίτσα του. Πράγματι εάν το απενεργοποιήσω σταματάει το εν λόγω μήνυμα. Όμως προσωπικά μου είναι απαραίτητο πλέον το μοντ μου και εφόσον δεν μου δημιουργεί άλλα προβλήματα στη χρήση που κάνω θα το κρατήσω έτσι.

Όσοι όμως έχετε πολλαπλές εγκαταστάσεις  KODI μπορείτε με ένα apk να τους απαγορεύσετε να κάνουν autostart (όπως συνήθως κάνουν από default).

***Και με απλό κλείσιμο όμως των εφαρμογών "CLEAR ALL" μετά όλα ΟΚ, άρα επιλέγετε και κάνετε.

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ath156 said:

Όπως έγραψα προηγουμένως χρησιμοποιώ ένα φορκ του KODI (autostart αμέσως μετά το boot) για να βλέπω την θερμοκρασία μπροστά την οθονίτσα του. Πράγματι εάν το απενεργοποιήσω σταματάει το εν λόγω μήνυμα. Όμως προσωπικά μου είναι απαραίτητο πλέον το μοντ μου και εφόσον δεν μου δημιουργεί άλλα προβλήματα στη χρήση που κάνω θα το κρατήσω έτσι.

Όσοι όμως έχετε πολλαπλές εγκαταστάσεις  KODI μπορείτε με ένα apk να τους απαγορεύσετε να κάνουν autostart (όπως συνήθως κάνουν από default).

***Και με απλό κλείσιμο όμως των εφαρμογών "CLEAR ALL" μετά όλα ΟΚ, άρα επιλέγετε και κάνετε.

Screenshot_20220711-104529.png

Ένα παράδειγμα δυσλειτουργίας του να τρέχουν διπλά Kodi instances στο δίκτυο σου είναι ότι αν έχεις στο Kodi που ανοίγει 1ο, εγκατεστημένο το πρόσθετο YouTube, τότε στο Kodi που ανοίγεις μετά θα έχεις πρόβλημα με την αναπαραγωγή ροών από youtube.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Θέλω να ρωτήσω είχα πολύ καιρό να ενεργοποιήσω το kodi και παρατηρώ ότι πολλά addons δεν λειτουργούν πλέον. Ανοίγοντας τα βγάζει την ένδειξη σφάλμα ελέγξτε το αρχείο καταγραφής για περισσότερες πληροφορίες. Έχω την έκδοση Kodi 18.9. Πχ δεν λειτουργεί το aliveGR, το youtube, sports devil, The promise, the magic dragon, Ertflix, cartoonsGR, Zouzounia Tv κτλ

Edited by gthebest
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...