Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4 minutes ago, ath156 said:

Επειδή το OATH λειτουργεί εκεί (!!) και επίσης έχει και άλλα πρόσθετα....εάν κατάλαβα καλά το OATH σε εσένα είχε σταματήσει ή δεν το θέλεις πια?

A ωραία τότε, πως γίνεται όμως αλλού να δουλευεί και αλλού όχι ? Στο dalton σταμάτησε, δεν δουλευει εδώ και μέρες 

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Just now, taliban said:

A ωραία τότε, πως γίνεται όμως αλλού να δουλευεί και αλλού όχι ? Στο dalton σταμάτησε, δεν δουλευει εδώ και μέρες 

Γιατί "συντηρείται" καλύτερα κάποιο μπιλντ σε σχέση με κάποιο άλλο ?? Γιατί για κάποιο λόγο δεν σου έγιναν όλες οι ενημερώσεις στο πρόσθετο και στις εξαρτήσεις του ?? (όπως στον φίλο με το πρόσθετο alive.gr πιο πάνω). Γενικά δεν έχω θέματα και με τα 3 μπιλντς που τα έχω ταυτόχρονα εγκατεστημένα.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

To Alivegr είχε κάποια θέματα μέσα στο ΣΚ και με κανάλια της ΕΡΤ.
Αλλά Σκάι που βλέπω γενικά και κάποια άλλα παίζουν οκ.

Elementum συνεχίζει και τα σπάει με ποιότητα μέχρι 4κ για σειρές και ταινίες.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει το "the promise" που είναι ο αντικατάστασης του " the oath" μόνο το όνομα αλλάζει στην ουσία είναι σαν δυο σταγόνες νερό έχουν το ίδιο μενού 

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημέρα έχω το gkubu πολύ καλό. Κατάφερε κανείς να περάσει Dolby atmos apk στο μποξάκι του? και αν ναι πως? φαντάζομαι με root 

Link to comment
Share on other sites

Όπως όλοι ξέρουμε το KODI είναι ένα εξαιρετικό "εργαλείο". Προσωπικά έχω 6 διαφορετικές εκδόσεις του σε κάθε μποξάκι με διαφορετικό build το καθένα. Επίσης μία έκδοσή του (την #1) την χρησιμοποιώ αποκλειστικά για την μόνιμη αποτύπωση της τρέχουσας θερμοκρασίας στην μπροστινή οθόνη τους (Ισχύει για όλα τα κουτιά με ugoos ports !!!).

 

1640513626441_HK1Box_temp.jpg

 

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

ath156 πιο θεωρείς το καλύτερο ελληνικό build?

Gkubu είναι καλό

Malalab υπερβολικά αργό

Αυτά έβαλα μέχρι τώρα

Edited by zacharis
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, zacharis said:

ath156 πιο θεωρείς το καλύτερο ελληνικό build?

Gkubu είναι καλό

Malalab υπερβολικά αργό

Αυτά έβαλα μέχρι τώρα

Εδώ και καιρό από τα Ελληνικά μπιλντς έχω εγκατεστημένα ταυτόχρονα τα GKobu, Manalab και Technewsology. Παλαιότερα είχα δοκιμάσει και άλλα, αλλά πλέον ακολουθώ αυτά τα 3.

Το GKobu είναι το πιο αγαπημένο μου και αυτό το οποίο χρησιμοποιώ πιο συχνά. Ίσως είναι και το πιο "ισσοροπημένο" σε απαιτήσεις. Έχει όμως και διάφορα σχεδόν "κρυφά" για πολλούς χαρακτηριστικά...π.χ. βλέπε το κουμπί για τα widgets, που ίσως δεν έχουν δει/προσέξει κάποιοι.

Το Manalab είναι ίσως το πιο "βαρύ" και απαιτητικό από όλα. Έχει όμως και κάποια +(συν), καθώς και το ότι κάποιες φορές μου έβγαζε περισσότερες και καλύτερες πηγές.

Το Technewsology θα έλεγα ότι είναι κάτι το ενδιάμεσο, μεταξύ των 2 προηγούμενων. Και τα 3 πλέον τα έχω σε Matrix (KODI 19.#). Το δε GKobu το έχω σε όλα τα TVboxes, σε τάμπλετ, σε κινητό και στο PC.

Εκείνο που επαναλαμβάνω ότι πρέπει να γίνεται ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ που ανοίγετε ένα μπιλντ, είναι να περιμένετε υπομονετικά να κάνει όλες τις ενημερώσεις του (περίπου 2-3 λεπτά). Αλλιώς μπορεί να σας δημιουργεί θέματα, να μην βρίσκει αυτό που θέλετε ή ακόμα και να κρασάρει σε ακραία περίπτωση !! Ακόμα και εάν το χρησιμοποιήσετε για αρκετή ώρα, το κλείσετε και το ξανα-ανοίξετε αμέσως πάλι χρειάζεται να περιμένετε να κάνει τους ελέγχους του (φυσικά σαφώς λιγότερη ώρα) !!

*** Εάν χρησιμοποιείτε TVboxes δείτε και αυτό το χρήσιμο tip για να μην σας απασχολείται ο επεξεργαστής από εφαρμογές που ξεκινούν αυτόματα με το boothttps://myphone.gr/forum/topic/73324/?do=findComment&comment=7069654

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά μία ερώτηση για το ελληνικο build Je4M 

Έχει τηλεοπτικά κανάλια.Όλα παίζουν για 1 λεπτό και μετά σταματάν.Πρέπει να το επιλέξεις ξανά να παίξει και μετά πάλι τα ίδια.Το έχω εγκαταστήσει απο περιέργεια στο κινητό σε mi box s σε raspberry και παντού κάνει το ίδιο.Έχω αλλάξει dns συνδέθηκα και σε άλλο wifi τίποτα.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, lapas said:

Καλησπέρα παιδιά μία ερώτηση για το ελληνικο build Je4M 

Έχει τηλεοπτικά κανάλια.Όλα παίζουν για 1 λεπτό και μετά σταματάν.Πρέπει να το επιλέξεις ξανά να παίξει και μετά πάλι τα ίδια.Το έχω εγκαταστήσει απο περιέργεια στο κινητό σε mi box s σε raspberry και παντού κάνει το ίδιο.Έχω αλλάξει dns συνδέθηκα και σε άλλο wifi τίποτα.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

Δεν ξέρω ποια τηλεοπτικά κανάλια θέλεις να βλέπεις. Μόλις τώρα δοκίμασα στο GKobu και στην ενότητα "ΕΛΛΗΝΙΚΑ-alive.gr-Ζωντανή Τηλεόραση" έβαλα κα βλέπω MEGA εδώ και 7 λεπτά χωρίς πρόβλημα. Υποθέτω ότι και στο μπιλντ που χρησιμοποιείς εσύ υπάρχει το ίδιο πρόσθετο (με τις τελευταίες ενημερώσεις), άρα δεν πρέπει να έχεις θέμα εκεί.

Προσωπικά με βολεύει πάρα πολύ, γιατί στο ένα TVbox που έχω το TV/monitor μου δεν υπάρχει η κεντρική κεραία της πολυκατοικίας, αλλά μία φορητή με ενισχυτή. Μερικές φορές λοιπόν λόγω καιρού ή σε κάποια συγκεκριμένα κανάλια δεν υπάρχει καλό σήμα, οπότε τότε το ίδιο κανάλι μέσω Ιντερνετ παίζει άψογα....😁🤩

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, johnstef said:

Προφανώς ath156 ΔΕΝ εννοεί το Mega...

Άρα σε προσωπικό μήνυμα τι εννοεί....🙂

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εννοώ κάτι παράξενο.Τα ελεύθερα mega skai κτλ μου το κάνει.Το έχω σε tvbox σε τηλεόραση και θα βόλευε να βλέπω από εκεί αλλά δεν μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, lapas said:

Όχι δεν εννοώ κάτι παράξενο.Τα ελεύθερα mega skai κτλ μου το κάνει.Το έχω σε tvbox σε τηλεόραση και θα βόλευε να βλέπω από εκεί αλλά δεν μπορώ.

Άρα δες εάν υπάρχει το addon alive.gr (που σίγουρα θα υπάρχει) και εκεί πήγαινε στο " Ζωντανή τηλεόραση" ή δοκίμασε και το GKobu. Για κάποια κανάλια υπάρχουν πολλαπλές επιλογές π.χ. Mega, Mega(2) κλπ

***Μόνο ο ΑΝΤ πιθανότατα δεν θα δουλεύει, επειδή τα έχουν κάνει όλα δύσκολα εκεί και θέλουν συνδρομές !!!

***Επίσης πες τι κουτί έχεις, τι ρομ, τι έκδοση KODI (18 ή 19) κλπ. Η δοκιμή μου έγινε σε KODI 19.

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν εννοώ κάτι παράξενο.Τα ελεύθερα mega skai κτλ μου το κάνει.Το έχω σε tvbox σε τηλεόραση και θα βόλευε να βλέπω από εκεί αλλά δεν μπορώ.
Κανένα πρόβλημα με ΣΚΑΙ.
Σχεδόν κάθε μέρα το βλέπω μέσω Alivegr χωρίς κανένα build.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

χρόνια τώρα χρησιμοποιώ την ΄΄υπηρεσία΄΄, συνηθως την 3μηνη συνδρομη. Κανένα θέμα ποτε

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 23/5/2022 at 4:16 ΜΜ, lapas said:

Καλησπέρα παιδιά μία ερώτηση για το ελληνικο build Je4M 

Έχει τηλεοπτικά κανάλια.Όλα παίζουν για 1 λεπτό και μετά σταματάν.Πρέπει να το επιλέξεις ξανά να παίξει και μετά πάλι τα ίδια.Το έχω εγκαταστήσει απο περιέργεια στο κινητό σε mi box s σε raspberry και παντού κάνει το ίδιο.Έχω αλλάξει dns συνδέθηκα και σε άλλο wifi τίποτα.

Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

 

On 23/5/2022 at 5:07 ΜΜ, ath156 said:

Δεν ξέρω ποια τηλεοπτικά κανάλια θέλεις να βλέπεις. Μόλις τώρα δοκίμασα στο GKobu και στην ενότητα "ΕΛΛΗΝΙΚΑ-alive.gr-Ζωντανή Τηλεόραση" έβαλα κα βλέπω MEGA εδώ και 7 λεπτά χωρίς πρόβλημα. Υποθέτω ότι και στο μπιλντ που χρησιμοποιείς εσύ υπάρχει το ίδιο πρόσθετο (με τις τελευταίες ενημερώσεις), άρα δεν πρέπει να έχεις θέμα εκεί.

Προσωπικά με βολεύει πάρα πολύ, γιατί στο ένα TVbox που έχω το TV/monitor μου δεν υπάρχει η κεντρική κεραία της πολυκατοικίας, αλλά μία φορητή με ενισχυτή. Μερικές φορές λοιπόν λόγω καιρού ή σε κάποια συγκεκριμένα κανάλια δεν υπάρχει καλό σήμα, οπότε τότε το ίδιο κανάλι μέσω Ιντερνετ παίζει άψογα....😁🤩

Προφανώς ο φιλος lapas εννοεί τα κανάλια μέσω PVR Stalker Client. Κατά την εγκατάσταση των build (gkobu, je4m, κλπ) βγαζει ενα μηνυμα αν θελουμε να εγκαταστησουμε τον pvr stalker client για θεαση καναλιων. Αν εκει πατησεις ναι σου βαζει στο κεντρικο μενου μια νεα επιλογη με ονομα "TV". Εκει έχει κανάλια ελληνικά ελεύθερα (και μη, αλλά ας μιλήσουμε για τα ελεύθερα για να είμαστε και εντάξει) τα οποία όντως διακόπτονται άνα ένα λεπτό περίπου. Είναι το ίδιο πρόβλημα που γινόταν παλιότερα όταν φόρτωνα m3u λιστες στον mx player και κάθε ένα λεπτό με πετούσε έξω. Στον MX η λύση ήταν να πάω στο μενού αναπαραγωγγή και να ενεργοποιήσω το "repeat one" ή κάπως έτσι. Έτσι κάθε λεπτό αντί να με πετάει έξω, πάγωνε η εικόνα για ένα δευτερόλεπτο και συνέχιζε να παίζει κανονικά. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια αντίστοιχη ρύθμιση και για το Kodi που να μπορούμε να κάνουμε από την πλευρά μας ως χρήστες. Οι developers σίγουρα μπορούν αφού τυχαία χτες είδα ότι το έχει κάνει ο dev του alivegr.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν δεν κατάλαβα καλά, αλλά δεν έχω κανένα θέμα (με τα ελεύθερα ελληνικα κανάλια, αλλά και "κάποια" άλλα...).

Π.χ. στο GKobu μπορείς να τα δεις με 2 τρόπους:

1. LIVE TV - Τηλεοπτικά κανάλια

2. ΕΛΛΗΝΙΚΑ - AliveGR - Ζωντανή Τηλεόραση

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μα νομίζω ήταν σαφής ο φίλος ....

Στο live tv  section όπως δείχνεις τα "αλλά" κανάλια δεν παίζουν πάνω από 1 (ένα) λεπτό διάρκεια

Αυτό λέμε....

Και ρώτησε αν υπάρχει λυση με κάποιο τρόπο , ώστε να μην σταματήσει η ροή

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, johnstef said:

Μα νομίζω ήταν σαφής ο φίλος ....

Στο live tv  section όπως δείχνεις τα "αλλά" κανάλια δεν παίζουν πάνω από 1 (ένα) λεπτό διάρκεια

Αυτό λέμε....

Και ρώτησε αν υπάρχει λυση με κάποιο τρόπο , ώστε να μην σταματήσει η ροή

Αρχικά ο φίλος είχε ρωτήσει για τα κλασσικά κανάλια και όχι για τα "ειδικά-συνδρομητικά".....ε λοιπόν όλα αυτά παίζουν κανονικά χωρίς καμία διακοπή !!.....χαρακτηριστικά εχθές το άνοιξα στο TV/monitor που έχω και ενώ έβλεπα TV απλώς άλλαξα πηγή στο Μποξ....μετά από 1+ ώρα, κουνώντας κατά λάθος το ποντίκι διαπίστωσα ότι εδώ και τόση ώρα έβλεπα "Εκατομμυριούχο" ΑΝΤ1 από το μποξ και όχι μέσω της κεραίας που νόμιζα 😂, άρα.....

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...