Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@ath156Ευχαριστώ πολύ είχαμε μιλήσει κάποτε ως παλιός κι εγώ στα μποξάκια αλλά έμεινα πείσω λόγω δουλειάς... Τελευταία ερώτηση τα ελληνικά builds τρέχουν σε Kodi 19? Αυτά που πρόσεξα είναι μέχρι 18.9... εγκατέστησα το WBMC 18.9

Edited by zacharis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 ώρα πριν, zacharis said:

@ath156Ευχαριστώ πολύ είχαμε μιλήσει κάποτε ως παλιός κι εγώ στα μποξάκια αλλά έμεινα πείσω λόγω δουλειάς... Τελευταία ερώτηση τα ελληνικά builds τρέχουν σε Kodi 19? Αυτά που πρόσεξα είναι μέχρι 18.9... εγκατέστησα το WBMC 18.9

Φυσικά. Το μπιλντ καταλαβαίνει τι έκδοση έχεις (18 ή 19) και σου προτείνει ανάλογες εκδόσεις !

Πλέον έγώ έχω 5 μπιλντς (3 ελληνικά και 2 ξένα) όλα σε 19.

Πιστεύω ότι όσο περνάει ο καιρός θα γίνονται ασύμβατα τα addons στο 18....ίσως και για αυτό να είχες θέμα αρχικά?

Screenshot_20220503-235810.png

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, junglist said:

Συγκρίνεις την ποιότητα HD-4k πηγών που βρίσκεις στο Elementum με τις πηγές του stremio;
Και στην τελική το αποτέλεσμα μετράει.
Δεν κολλάει ποτέ, παίζει αυτόματα υπότιτλους και βρίσκω εξαιρετική ποιότητα στα πάντα.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Επειδή φαίνεται πως δεν έχεις ιδέα περί τίνος πρόκειται, ρίξε του μία ματιά και κάνε τις συγκρίσεις εσύ. Screenshot_2022-05-04-00-39-16-180_com.stremio_one.thumb.jpg.aafa2b58c23b677acd78b15ecaf167bd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και μην νομίζεις ότι είμαι fun του stremio. Κι εγώ προτιμώ το Kodi, αλλά δεν χρησιμοποιώ torrentoπρόσθετα γιατί δεν "πάω" το torrent streaming.

Link to comment
Share on other sites

Και μην νομίζεις ότι είμαι fun του stremio. Κι εγώ προτιμώ το Kodi, αλλά δεν χρησιμοποιώ torrentoπρόσθετα γιατί δεν "πάω" το torrent streaming.
Το υπόλοιπο μήνυμα το διάβασες;
Αφού παίζει τέλεια, γιατί να μην το χρησιμοποιεί κάποιος;

Πέρα από το προσωπικό σου κόλλημα "ότι δεν πας το torrentπροσθετο", υπάρχει κάποιο σοβαρό επιχείρημα εναντίον της χρήσης του ή έτσι απλά το συζητάμε;

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, junglist said:


 

 


Μόνο Elementum εδώ και χρόνια.
Ποτέ δε σταμάτησε, ποτέ δε χρειάστηκε Real Debrid.

Ούτε Build χρειάζονται, ούτε τίποτα άλλο.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

 

και το Λίβερπουλ-Βιγιαρεάλ με Elementum το είδες?

και τα live κανάλια TV κλπ επίσης με Elementum?

Τα build είναι μία λύση για όλα. Νομίζω δε ότι κανείς δεν σου απαγορεύει σε αυτά να το προσθέσεις ως addon (εάν δεν υπάρχει ήδη δηλαδή).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, junglist said:

Το υπόλοιπο μήνυμα το διάβασες;
Αφού παίζει τέλεια, γιατί να μην το χρησιμοποιεί κάποιος;

Πέρα από το προσωπικό σου κόλλημα "ότι δεν πας το torrentπροσθετο", υπάρχει κάποιο σοβαρό επιχείρημα εναντίον της χρήσης του ή έτσι απλά το συζητάμε;

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Αν χρησιμοποιείς στο Kodi μόνο το elementum, είναι σαν να χρησιμοποιείς μία βαλίτσα για να κουβαλάς το πορτοφολάκι σου. Μπορείς την ίδια δουλειά να την κάνεις με ένα τσαντάκι μέσης (stremio).

Αν χρησιμοποιείς στο Kodi και άλλα πρόσθετα, για ταινίες , αθλητικούς αγώνες, κανάλια κλπ τότε καλώς επιλέγεις και το elementum αφού θες torrent streaming.

Εγώ μπορεί όπως λες να έχω "προσωπικό κόλλημα" με τα torrent αλλά εσύ που δεν έχεις πρόσεξε αν σε φιλοξενήσει κανένας φίλος στη Γερμανία να το ενημερώσεις για το τι πρόκειται να streamαρεις γιατί μπορεί να έχει αυτός "προσωπικό κόλλημα" μερικές εκατοντάδες ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, johnstef said:

Άρα για να ξεδιαλυνω την κατάσταση...Εγώ που έχω το gkobu , μπορώ να βάλω παράλληλα και το elementum??

ναι μπορείς αλλά δεν ξέρω εάν πλέον δουλεύει στο KODI 19. Δες εδώ που λέει ποια δεν δουλεύουν:https://el.wizcase.com/blog/κορυφαία-πρόσθετα-tv-για-το-kodi/

Επίσης θα έλεγα ότι δεν το χρειάζεσαι, εφόσον τα έχεις όλα με το έτοιμο build.

Τέλος όπως είπα μπορείς να βάλεις και ένα fork of KODI και εκεί βάλε ότι θέλεις.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για την πλάκα του θέματος και παρόλο που το θεωρώ τελείως πλεονάζον, αλλά επειδή μου αρέσουν τα challenges έβαλα το Elementum σε KODI 19 και build GKobu. Φυσικά δημιουργεί και κάποια θεματάκια με το burst, που τελικά το εγκατέστησα και χειροκίνητα από το ριπόσιτορυ του, παρόλα αυτά και ενώ είναι εγκατεστημένο κάποιες φορές βγάζει μήνυμα σαν να μην είναι εγκατεστημένο...επίσης δοκιμάζοντας μία σειρά τηλεοπτική (Better Call Saul  - 6η σεζόν) ενώ βρίσκει τα επεισόδια δεν βρίσκει παρόχους...έκανα και κάποιες αλλαγές που προτείνονται συνήθως αλλά φευ....έτσι για το γαμ@@ο εάν κάποιος το ρυθμίσει στο KODI 19 ας το πει να δούμε εάν έχει δίκιο ο τύπος που λέει στο λινκ πιο πάνω ότι δεν λειτουργεί πλέον.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2022 at 8:31 ΜΜ, ath156 said:

Έτσι για την πλάκα του θέματος και παρόλο που το θεωρώ τελείως πλεονάζον, αλλά επειδή μου αρέσουν τα challenges έβαλα το Elementum σε KODI 19 και build GKobu. Φυσικά δημιουργεί και κάποια θεματάκια με το burst, που τελικά το εγκατέστησα και χειροκίνητα από το ριπόσιτορυ του, παρόλα αυτά και ενώ είναι εγκατεστημένο κάποιες φορές βγάζει μήνυμα σαν να μην είναι εγκατεστημένο...επίσης δοκιμάζοντας μία σειρά τηλεοπτική (Better Call Saul  - 6η σεζόν) ενώ βρίσκει τα επεισόδια δεν βρίσκει παρόχους...έκανα και κάποιες αλλαγές που προτείνονται συνήθως αλλά φευ....έτσι για το γαμ@@ο εάν κάποιος το ρυθμίσει στο KODI 19 ας το πει να δούμε εάν έχει δίκιο ο τύπος που λέει στο λινκ πιο πάνω ότι δεν λειτουργεί πλέον.

 Το έβαλα το Elementum σε kodi 19.3 & 19.4 έχει προβλήματα:

- βγάζει μύνημα ότι δεν είναι εγκατεστημένο το burst

- άλλες φορές βγάζει μύνημα να περιμένω μέχρι να γίνει σύνδεση

- αργεί να κλείσει στο power off

Έκανα απεγκατάσταση κατευθείαν...

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2022 at 10:48 ΜΜ, zacharis said:

 Το έβαλα το Elementum σε kodi 19.3 & 19.4 έχει προβλήματα:

- βγάζει μύνημα ότι δεν είναι εγκατεστημένο το burst

- άλλες φορές βγάζει μύνημα να περιμένω μέχρι να γίνει σύνδεση

- αργεί να κλείσει στο power off

Έκανα απεγκατάσταση κατευθείαν...

 

 

Και επειδή καλό είναι να βρίσκουμε γιατί κάτι δουλεύει ή όχι, ορίστε και η (μάλλον) σωστή αιτία !

Το KODI 19 (Matrix) έχει Python 3 πλέον, ενώ το Burst θέλει Python 2 !! Άρα μάλλον μόνο σε KODI 18 και παλαιότερο....

 

Edited by ath156

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Είχα δοκιμάσει, πριν πολλά χρόνια, όταν είχε πρωτοβγεί. Καλά καλά δεν είχαμε γραμμές τότε.
Θα ήθελα να ξαναδοκιμάσω. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον οδηγό να ακολουθήσω; Αθλητικά. Ταινίες, σειρές κλπ;
Επίσης εξακολουθεί η καλύτερη λύση εγκατάστασης να είναι το pc; Ή μπορεί να σταθεί σε android, για περιπτώσεις φορητότητας;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, noisex said:

Είχα δοκιμάσει, πριν πολλά χρόνια, όταν είχε πρωτοβγεί. Καλά καλά δεν είχαμε γραμμές τότε.
Θα ήθελα να ξαναδοκιμάσω. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον οδηγό να ακολουθήσω; Αθλητικά. Ταινίες, σειρές κλπ;
Επίσης εξακολουθεί η καλύτερη λύση εγκατάστασης να είναι το pc; Ή μπορεί να σταθεί σε android, για περιπτώσεις φορητότητας;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μπορείς να το βάλεις παντού !! Και σε PC και σε android συσκευές ......

Προσωπικά το έχω στο laptop, σε 4 κουτιά TVboxes, στο τάμπλετ και στο smartphone (Android) μου !!

Κατά την γνώμη μου και για να μην παιδεύευσαι εγκατέστησε το KODI, μετά γράψου στο grecotm, κατέβασε ένα build (π.χ. GKobu), υπάρχει και οδηγός βίντεο εκεί για το πως και θα τα έχεις όλα έτοιμα.

Το KODI το κατεβάζεις από εδώ για την πλατφόρμα που θέλεις:

https://kodi.tv/download

https://grecotm.club

 

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ath156 said:

Μπορείς να το βάλεις παντού !! Και σε PC και σε android συσκευές ......

Προσωπικά το έχω στο laptop, σε 4 κουτιά TVboxes, στο τάμπλετ και στο smartphone (Android) μου !!

Κατά την γνώμη μου και για να μην παιδεύευσαι εγκατέστησε το KODI, μετά γράψου στο grecotm, κατέβασε ένα build (π.χ. GKobu), υπάρχει και οδηγός βίντεο εκεί για το πως και θα τα έχεις όλα έτοιμα.

Το KODI το κατεβάζεις από εδώ για την πλατφόρμα που θέλεις:

https://kodi.tv/download

https://grecotm.club

 

Eπειδη κι εγω σαν τον φιλο πιο πανω εχω δεν εχω ασχοληθει ηθελα να σε ρωτησω....σε καθε συσκευη το εστησες ξεχωριστα στην καθε μια?

Εχω ξεκινησει λιγο διαβασμα σε μερικα site για να μαθω καποια πραγματα και να δω πως θα το κανω.Δεν ξερω και πολλα πραγματα αλλα πιστευω θα την βρω την ακρη.

Χρειαζομαστε και VPN με το kodi?

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Avitor said:

Eπειδη κι εγω σαν τον φιλο πιο πανω εχω δεν εχω ασχοληθει ηθελα να σε ρωτησω....σε καθε συσκευη το εστησες ξεχωριστα στην καθε μια?

Εχω ξεκινησει λιγο διαβασμα σε μερικα site για να μαθω καποια πραγματα και να δω πως θα το κανω.Δεν ξερω και πολλα πραγματα αλλα πιστευω θα την βρω την ακρη.

Χρειαζομαστε και VPN με το kodi?

Επειδή χρησιμοποίησα και προτείνω ανεπιφύλακτα την χρήση των έτοιμων Ελληνικών build, η όλη διαδικασία σε κάθε συσκευή είναι ....."piece of cake"...Μάλιστα εάν το χρησιμοποιήσεις σε διαφορετικές συσκευές προτείνω σε κάθε μία να βάλεις διαφορετικό μπιλντ, έτσι ώστε να σχηματίσεις και άποψη για τα διαφορετικά μπιλντς.....μετά πολύ εύκολα το αλλάζεις σε όποιο θέλεις😁

VPN δεν χρειάζεσαι, ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ όμως να αλλάξεις DNS, κατά προτίμηση στον ρούτερ (άρα με μία αλλαγή θα "πιάνει" σε όλες τις συσκευές), αλλιώς σε κάθε συσκευή ξεχωριστά.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ath156 said:

Επειδή χρησιμοποίησα και προτείνω ανεπιφύλακτα την χρήση των έτοιμων Ελληνικών build, η όλη διαδικασία σε κάθε συσκευή είναι ....."piece of cake"...Μάλιστα εάν το χρησιμοποιήσεις σε διαφορετικές συσκευές προτείνω σε κάθε μία να βάλεις διαφορετικό μπιλντ, έτσι ώστε να σχηματίσεις και άποψη για τα διαφορετικά μπιλντς.....μετά πολύ εύκολα το αλλάζεις σε όποιο θέλεις😁

VPN δεν χρειάζεσαι, ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ όμως να αλλάξεις DNS, κατά προτίμηση στον ρούτερ (άρα με μία αλλαγή θα "πιάνει" σε όλες τις συσκευές), αλλιώς σε κάθε συσκευή ξεχωριστά.

Nαι στο ρουτερ εχω βαλει της Cloudflare.

Θα κατσω να διαβασω καποια πραγματα και θα προσπαθησω να το κανω σε ενα amazon fire stick που εχω.Μου φαινεται λιγο δυσκολο βεβαια με ολα αυτα που πρεπει να κανω αλλα θα το προσπαθησω οπως ειπα.

Το Stremio που πηρε το ματι μου ειναι πιο ευκολο απο το kodi?Ειναι καλυτερο η χειροτερο βασικα?

Θα ηθελα απλα πραγματα να σου πω την αληθεια να μην ψαχνομαι ολη την ωρα με διαφορες ρυθμισεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Avitor said:

Nαι στο ρουτερ εχω βαλει της Cloudflare.

Θα κατσω να διαβασω καποια πραγματα και θα προσπαθησω να το κανω σε ενα amazon fire stick που εχω.Μου φαινεται λιγο δυσκολο βεβαια με ολα αυτα που πρεπει να κανω αλλα θα το προσπαθησω οπως ειπα.

Το Stremio που πηρε το ματι μου ειναι πιο ευκολο απο το kodi?Ειναι καλυτερο η χειροτερο βασικα?

Θα ηθελα απλα πραγματα να σου πω την αληθεια να μην ψαχνομαι ολη την ωρα με διαφορες ρυθμισεις κλπ.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει πιο απλό από ότι σου είπα. Εγκατάσταση KODI. Εγγραφή για Ελληνικό build. Πρόσθεση του repository grecotm (δες το βίντεο - μην σε φοβίζουν τα βήματα - είναι πολύ απλά στην πράξη). Εγκατάσταση του μπιλντ που θέλεις και ΤΕΛΟΣ. Από εκεί και πέρα κάθε φορά που το ανοίγεις θα περιμένεις λίγο και θα κάνει αυτόματες ενημερώσεις..Δεν ασχολείσαι πια με αυτές.

Εάν δε έχεις αρκετές συσκευές την 2η και επόμενη φορά θα κάνεις ακριβώς το ίδιο.....Το stremio θέλει και εκείνο διάφορες ρυθμίσεις, όμως ΔΕΝ ΘΑ έχεις όλα όσα σου προσφέρουν τα έτοιμα μπιλντς για όλα τα ενδιαφέροντα (live TV & sports, tainies, seires, ellhnika & world, mousiki κλπ). Η απόφαση δική σου.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ath156 said:

Δεν νομίζω ότι υπάρχει πιο απλό από ότι σου είπα. Εγκατάσταση KODI. Εγγραφή για Ελληνικό build. Πρόσθεση του repository grecotm (δες το βίντεο - μην σε φοβίζουν τα βήματα - είναι πολύ απλά στην πράξη). Εγκατάσταση του μπιλντ που θέλεις και ΤΕΛΟΣ. Από εκεί και πέρα κάθε φορά που το ανοίγεις θα περιμένεις λίγο και θα κάνει αυτόματες ενημερώσεις..Δεν ασχολείσαι πια με αυτές.

Εάν δε έχεις αρκετές συσκευές την 2η και επόμενη φορά θα κάνεις ακριβώς το ίδιο.....Το stremio θέλει και εκείνο διάφορες ρυθμίσεις, όμως ΔΕΝ ΘΑ έχεις όλα όσα σου προσφέρουν τα έτοιμα μπιλντς για όλα τα ενδιαφέροντα (live TV & sports, tainies, seires, ellhnika & world, mousiki κλπ). Η απόφαση δική σου.

Ευχαριστω για την απαντηση ath.

Θα το επιχειρησω για kodi λοιπον ειτε με ετοιμο build ειτε απο αυτα που εχω διαβασει σε διαφορα site κι αν εχω καμια απορια θα ξαναρωτησω εδω.

Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2022 at 2:30 ΜΜ, zacharis said:

παιδιά καλησπέρα μετά από καιρό σταμάτησε το the oath addon ίσως απο τα καλύτερα addon. Εχω και το the crew, το καλο είναι οτι αυτά δουλεύουν και χωρίς real debrid.Τα έχω κυρίως για σειρές. Υπάρχει κανενα άλλο addon που έχετε εγκατεστημένο σαν το oath? 

Έχω kodi 19.4

Ο αντικαταστάτης του the oath είναι το the promise https://www.wirelesshack.org/how-to-install-the-promise-kodi-addon.html

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, michalis1961 said:

Ο αντικαταστάτης του the oath είναι το the promise https://www.wirelesshack.org/how-to-install-the-promise-kodi-addon.html

Εγώ πάντως δοκίμασα πριν λίγο στο GKobu -Σειρές - The Oath TV Shows και ζητώντας ένα προχθεσινό επεισόδιο όλα ΟΚ.

Το έχω στο KODI 19.3. Γενικά εδώ και πολλούς μήνες δεν ασχολούμαι καθόλου με τα πρόσθετα...αφήνω τα μπιλντςνα κάνουν αυτή την δουλειά...ελπίζω να μην το σταματήσουν🤔

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Να καταλάβω..
Μιλάτε για απλή εγκατάσταση του Elementum σε Kodi 19.4;;
Και δεν σας παίζει;

Τότε κάτι παίζει με τα μηχανάκια σας γιατί στο Firestick μου το δουλεύω κάθε μέρα εδώ και χρόνια και ίσως να μην έπαιζε για 2-3 φορές σύνολο.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πώς μειώνουμε το buffer στο elementum...?

Στην αρχή μου ζητά να κατεβάσει περί 190 mb για να ξεκινήσει η ταινία...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...