Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μην κρίνεις το kodi από τη μια μέρα που το δοκίμασες. Είναι όντως περίπλοκο για κάποιον που το πιάνει πρώτη φορά. Όμως έτσι και καταλάβεις πως δουλεύει μπορείς να κάνεις θαύματα στην κυριολεξία. Δεν είναι τυχαίο που όλος ο πλανήτης ασχoλείται με το Kodi. Και όπως είπε και ο tolisfar, δεν είναι μόνο για ταινίες.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πάντως το Terrarium μου φάνηκε κι εμένα ιδανικό για ταινίες/σειρές. Έχει πληρώσει κανείς για την έκδοση χωρίς διαφημίσεις; Είναι ασφαλές;
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δώσω μία ευκαιρία στο Kodi μιας και με πείσατε. Ακολούθησα τον mini οδηγό της πρώτης σελίδας (την παράγραφο που μπήκε στις 17/6).

Πρέπει να προσθέσω κάτι άλλο;

Κάθε φορά που μπαίνω μου πετάει το εξής μήνυμα που παραθέτω στη φωτό.

Επίσης, γιατί δε μου κάνει αναζήτηση; Γράφω π.χ. Star Wars, πατώ τέλος και απλά με πετάει στην οθόνη με τις κατηγορίες.

Τέλος, ένα μπάχαλο με τους υπότιτλους γίνεται. Βάζω για να το τεστάρω το Batman vs Superman σε 1080p και διαλέγει αυτόματα λάθος υπότιτλους. Μπαίνει από το μενού στην πάνω μπάρα και μου πετάει 70 διαφορετικούς υπότιτλους. Άντε βρες τώρα ποιοι είναι οι σωστοί. 952e782395dc6033dc2fa18e4e16ecde.jpgf0e70bf0becbe5469ca3775477ac6a84.jpg

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Έπεσες σε κακή περίοδο, υπάρχει μια ανακατωσούρα στα πρόσθετα λόγω κυνηγητού για πνευματικά δικαιώματα. Αυτό με την αναζήτηση που λες ήταν στο exodus και διορθώθηκε με update σήμερα το απόγευμα (πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα ή να περιμένεις να το δώσει ο δημιουργός του build που εγκατέστησες από το greekodi.com). Αλλιώς κάνε αναζήτηση μέσω άλλου πρόσθετου πχ elysium, specto κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δώσω μία ευκαιρία στο Kodi μιας και με πείσατε. Ακολούθησα τον mini οδηγό της πρώτης σελίδας (την παράγραφο που μπήκε στις 17/6).

Πρέπει να προσθέσω κάτι άλλο;

Κάθε φορά που μπαίνω μου πετάει το εξής μήνυμα που παραθέτω στη φωτό.

Επίσης, γιατί δε μου κάνει αναζήτηση; Γράφω π.χ. Star Wars, πατώ τέλος και απλά με πετάει στην οθόνη με τις κατηγορίες.

Τέλος, ένα μπάχαλο με τους υπότιτλους γίνεται. Βάζω για να το τεστάρω το Batman vs Superman σε 1080p και διαλέγει αυτόματα λάθος υπότιτλους. Μπαίνει από το μενού στην πάνω μπάρα και μου πετάει 70 διαφορετικούς υπότιτλους. Άντε βρες τώρα ποιοι είναι οι σωστοί. 952e782395dc6033dc2fa18e4e16ecde.jpgf0e70bf0becbe5469ca3775477ac6a84.jpg

Από τα screens που έβαλες φαίνεται ότι έχει βάλει το DS greek kodi build το οποίο έχει αρκετό καιρό να ενημερωθεί. Ποιο ενημερωμένο είναι το Simplicity. Διαθέτει και ελληνικό setup.

Link to comment
Share on other sites

Πάτα

ΣΥΣΤΗΜΑ - - Σύστημα - - Πρόσθετα και δεξιά στο Ενημερώσεις επιλέγεις να γράφει Αυτόματη εγκατάσταση ενημέρωσεων.

Μετά ξαναπατά το force update addons

 

Ηταν ηδη επιλεγμενη ρυθμιση αυτη!

Btw, σημερα μου βγαζει ενα σωρο errors. Alive δεν παιζει ουτε για πλακα!

Με υποτιτλους τελικα μαλλον εφταιγε η σειρά, αν κ ειμαι 100% σιγουρη οτι πριν μπω σε simplicity δυο επεισοδια τα ειδα με ελληνικούς που τωρα ουτε τους βρισκει (εχω σωστες ρυθμισεις, γιατί αλλες σειρες/ταινιες τις βλεπω κανονικά!).

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

στο νημα 4097 στον φιλο που ρωτησε.

ειναι αυτο εδω.ο τυπος Gpu

Penta -core ARM Mali 450 GPU up to 750MHz+ (DVFS),OpenGL ES1.1/2.0, Open VG 1.1 , 2250Mpix/sec and 165Mtri/s

Δεν λες πια cpu φοραει πχ. Amlogic s905 , 812 , rockchip.... Δώσε μοντέλο box

 

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, πρώτη φορά σήμερα ασχολήθηκα με τα εν λόγω προγράμματα (μέχρι τώρα κατέβαζα τα torrents και τα έβλεπα σε μια LG Smart TV).

Πριν προβώ στην αγορά κάποιου Android TV box λέω ας τα δοκιμάσω στο S8+ πρώτα.

Το Kodi μου φάνηκε πολύ δύσχρηστο παρόλο που ακολούθησα τον οδηγό. Επίσης όταν δίνεις εντολές το touch του δε μου φαίνεται να ανταποκρίνεται απευθείας.

Από την άλλη το Terrarium το βρήκα εξαιρετικό. Πανεύκολο στο setup του, με άψογη HD εικόνα και υπότιτλους.

Κι εδώ έρχεται το ερώτημα μου, αφού το δεύτερο είναι εμφανώς πολύ ανώτερο από το πρώτο για το υπάρχει τέτοιο προμοταρισμα γενικά για το Kodi;

Καλημέρα. Τελευταία φορά που δοκίμασα πρόσφατα, πήγα να κάνω αφαίρεση των διαφημίσεων για να δω κ πόσο θα κοστίζει, αλλά έγραφε ότι ακόμα δεν διατίθεται έκδοση χωρίς διαφημίσεις

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Btw, σημερα μου βγαζει ενα σωρο errors. Alive δεν παιζει ουτε για πλακα!
Ποια έκδοση AliveGR έχεις? Η τελευταία είναι η 0.8.26 και παίζει κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά

το fusion παίζει σε σας γτ σε μενα λέει συνέχεια πως δεν υπάρχει.. το λινκ του

:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά

το fusion παίζει σε σας γτ σε μενα λέει συνέχεια πως δεν υπάρχει.. το λινκ του

 

Το fusion εκλεισε :(

Link to comment
Share on other sites

για οσους δεν κατεβαινουν οι hd πηγες υπαρχει το παρακατω

εκει που λεει ξεκλειδωμα hd ταινιων.

https://www.pcsteps.gr/100448-%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B5%CF%82-online-kodi-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%83%CE%B8%CE%B5%CF%84%CE%B1-addons/#__HD_online

 

Το συγκεκριμενο προσθετο δεν δουλευει διοτι δεν λειτουργει και το fusion.Αν υπαρχει αλλος τροπος να το βαλουμε πειτε μας οποιος ξερει.

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση AliveGR έχεις? Η τελευταία είναι η 0.8.26 και παίζει κανονικά.

 

Εγώ έχω την 0.8.23. Όταν πατάω στο repo TWILIGHT0 αυτόματη ενημέρωση δεν μου βγάζει άλλη έκδοση.

 

Μήπως έχω παλιά έκδοση του repo Twilight0 (έχω την 1.0.3)? Από που μπορώ να κατεβάσω τα καινούρια? Παίζει κανά link?

γιατί το fusion του tvaddons.ag έκλεισε.

__________

 

Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο προσθετο δεν δουλευει διοτι δεν λειτουργει και το fusion.Αν υπαρχει αλλος τροπος να το βαλουμε πειτε μας οποιος ξερει.

 

 

 

Και σε μένα στην αναζήτησή δεν βγάζει τίποτα... HD 720p βλέπω από elysium-Zen μόνο μεχρι στιγμής

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Tips for advancedsettings.xml

Ανοίγουμε το σημειωματάριο και βάζουμε μέσα το παρακάτω:

<advancedsettings>
 <network>
   <buffermode>1</buffermode>
   <cachemembuffersize>0</cachemembuffersize>
   <readbufferfactor>10</readbufferfactor>
 </network>
</advancedsettings>

Το αποθηκεύουμε ως advancedsettings.xml

Προσοχή μη μπερδευτείτε και το αποθηκεύσετε σαν έγγραφο κειμένου πχ. (advancedsettings.xml.txt)

Εάν πάλι δεν θέλετε να κάνετε ούτε αυτό και να το κατεβάσετε απ' ευθείας κάνετε κλικ http://www.filedropper.com/advancedsettings όπου το φόρτωσα.

Κατεβάζουμε στο android tv box έναν εξερευνητή αρχείων (file manager). Εγώ έχω αυτό --> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.estrongs.android.pop

Το ανοίγουμε και πάμε αριστερά στο μενού εκεί που λέει tools.

http://i.imgur.com/wVX6Ljw.png

Βγάζει κάποιες επιλογές, εμείς πάμε εκεί που λέει show hidden files και βάζουμε ΟΝ.

Είμαστε σχεδόν έτοιμοι. Μας μένει να πάμε τώρα μέσω του εξερευνητή αρχείων στον φάκελο όπου κατεβάσαμε το .xml αρχείο, να το κάνουμε αντιγραφή(το αρχείο, όχι τον φάκελο) και μετά θα πάμε στον φάκελο με διαδρομή Android/data/org.xbmc.kodi/files/.kodi/userdata/ (σημείωση1: Μπορεί να το έχετε και σαν Android/data/org.xbmc.xbmc/files/.kodi/userdata/ και κάνουμε το αρχείο επικόλληση εκεί. ΕΤΟΙΜΟΙ

Σημείωση2: Επειδή παίζει και σε άλλες πλατφόρμες εκτός από Android αλλά δε χρησιμοποιώ καμμία άλλη, σας παραθέτω τις διαδρομές ανάλογα με την πλατφόρμα που το χρησιμοποιείτε.

http://i.imgur.com/ToHmL4x.png

Σημείωση3: Το tweak δεν είναι για live streaming. Δηλαδή δεν είναι για αγώνες ή οτιδήποτε ζωντανό πρόγραμμα. Ένας αργός εξυπηρετητής θα παραμείνει αργός. Αυτό που κάνει είναι να αποθηκεύει προσωρινά αυτό που βλέπεις -ταινίες,σειρές- ώστε να μην έχεις "σπασίματα".

Ευχαριστούμε τον taxbak για την παροχή του λινκ http://kodi.wiki/view/HOW-TO:Modify_the_cache όπου μπορείτε εκεί να δείτε τις οδηγίες επίσης στα αγγλικά..

Ο οδηγός αυτός γράφτηκε από τον Pakitis

 

ΟΥΑΟΥ. Σας ευχαριστώ για αυτό το εκπληκτικό μερίδιο. Παρακαλώ επιτρέψτε μου να ξέρω αν αυτό θα λειτουργήσει σε jailbroken πυροβόλο όπλο επίσης

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το tweak δεν προτείνεται για mobile devices και tv box.

 

Σωστα. Υπαρχει ενα αλλο xml το οποιο χρησιμοποιω και δεν εχω προβλημα buffering στα tv boxes μου σε fhd movies, ενω εχω 6-7 mbs συνδεση. Μολις μπορεσω θα τ ανεβασω

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σωστα. Υπαρχει ενα αλλο xml το οποιο χρησιμοποιω και δεν εχω προβλημα buffering στα tv boxes μου σε fhd movies, ενω εχω 6-7 mbs συνδεση. Μολις μπορεσω θα τ ανεβασω

Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή στην ρύθμιση του cachemembuffersize γιατί αν μπει μεγαλύτερο απ'όσο σηκώνει το μηχανάκι θα έχεις άλλα προβλήματα με κολλήματα - κρασαρίσματα της εφαρμογής του kodi.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εικόνα για αυτό που λες. Τι ποσοστά?

αυτό λέω , το βγάζει πηγαίνοντας τον κέρσορα σε κάθε πηγή

IMG_20170620_212905.jpg

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τελευταία φορά που δοκίμασα πρόσφατα, πήγα να κάνω αφαίρεση των διαφημίσεων για να δω κ πόσο θα κοστίζει, αλλά έγραφε ότι ακόμα δεν διατίθεται έκδοση χωρίς διαφημίσεις

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

προσωπικά χρησιμοποιώ (αλλά και σε όσα μηχανάκια έχω στήσει σε φίλους) την patched έκδοση και εως τώρα δεν είχε κανένας θέμα , απλά μερικές φορές (τις πιο πολλές) χρειάζεται να απεγκαταστήσεις την παλιά για να περάσεις την καινούρια (δεν έχουν την ίδια σφραγίδα)

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

αυτό λέω , το βγάζει πηγαίνοντας τον κέρσορα σε κάθε πηγή

IMG_20170620_212905.jpg

Πρώτα πρώτα , σε αυτό το παράθυρο φαίνονται players και όχι πηγές.

Τώρα το ποσοοτό δεν αλλάζει πηγαίνοντας πάνω σε κάθε πηγή αλλά σύμφωνα με την πρόοδο σκαναρίσματος των διαθέσιμων στο συστημά σου players. Δλδ όταν έχουν σκαναριστεί οι 7 στους 9 players σου δείχνει 78% (7/9). όταν σκανάρει άλλον 1 θα πάει 89%(8/9) και όταν τους έχει σκανάρει όλους θα δείξει 100% (9/9) όπως φαίνεται και στο screenshot σου.

 

Παρεμπιπτόντως, βγήκε νέο update του Simplicity build --> https://mag250-greece.blogspot.com/2017/06/simplicity-m-krypton-kodi-builds-v12a.html?m=0

Link to comment
Share on other sites

Για τον φιλο που ρωτησε το μοντελο ειναι OEM X96 S905X.

Αν εχετε καποιο μοντελο να μου προτεινετε που να σηκωνει build

Θα το δουμε.

 

λοιπόν εν τάχη

τι χρειάζεσαι μια sdcard ο χώρος GΒ δεν μας ενδιαφέρει αλλά μας ενδιαφέρει να είναι γρήγορη, το αρχείο από εδώ http://kszaq.libreelec.tv/s905/device_trees/ το οποίο θα έιναι σύμφωνα με το μηχάνημά σου στην περίπτωσή σου το gxl_p212_1g.dtb (είπεσ έχει 1GB μνήμη σωστά αν όχι και έχει 2 GB κατεβάζεις αυτό gxl_p212_2g.dtb ) με το που το κατεβάζεις το μετονομάζεις σε dtb.img προσοχή η κατάληξη να είναι .img

,ετά πας εδώ http://kszaq.libreelec.tv/s905/ και κατεβάζεις όποια έκδοση θέλεις απλά με την κατάληξη .img.gz (είναι image αρχείο) με λίγα λόγια ότι ξεκινάει με 7.0.χ.χ είναι kodi 16.1 ότι με 8.0.1χ είναι kodi 17 και ότι 8.0.2x είναι kodi 17,3 πάνω. όταν κατεβάσεις την έκδοση που θέλεις την αποσυμπιέζεις μτο winrar ή 7zip και θα έχεις ένα αρχείο π.χ. LibreELEC-S905.arm-8.0-8.0.2b-t1.img (αυτη που φοράω) μετά πας εδώ https://sourceforge.net/projects/win32diskimager/ , κατεβάζεις και κάνεις εγκατάσταση το Win32 Disk Imager, με το που γίνει η εγκατάσταση τρέχεις το Win32 Disk Imager βάζεις την sdcard και κάνεις open file και φορτώνεις το img αρχείο που έχεις κατεβάσει π.χ. LibreELEC-S905.arm-8.0-8.0.2b-t1.img , διαλέγεις και την sdcard και πατάς Write.

Με το που τελειώσει ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ΅την κάρτα Sd αλλά πρώτα αντιγράφεις το αρχείο dtb.img (που έχουμε μετονομάσει) στην κάρτα Sd (λογικά θα σε ζητήσει να αντιγραφεί γιατί υπάρχει οπότε λές ναι) ΠΡΟΣΟΧΗ είναι βασικό βλημα αν δεν το κάνεις δεν θα δουλέψει.

Μετά περνάς την κάρτα στο μηχάνημα το βγάζεις από το ρεύμα και

1 αν έχει τρύπα από πίσω το μηχανάκι με κουμπί για να μπει σε recovery mode τότε βάζεις μια οδοντογλυφίδα μέσα και συνδειες το ρεύμα μετρά 5-8 δευτερόλεπτα και βγάζεις την οδοντογλυφίδα λογικά μετά από λίγο θα δεις το libreelec

2 αν δεν έχει τρύπα με κουμπί μέσα τότε κατεβάζεις ένα terminal emulator από το playstore το τρέχεις και γράφεις reboot update

3 αν έχει εντολή reboot to recovery πατάς αυτή

 

από την στιγμή που θα μπεις μέσα απλά περνάς ότι θέλεις από addons , αν θέλεις να ξεκινήσει στο λειτουργικό που έχεις π.χ. android σε μερικά Libreelec έχει την επιλογή reboot to nand πατάς αυτή αν δεν την έχει κλείνεις το μηχάνημα βγάζεις την κάρτα και το ξεκινάς ( αν κάνει απλή παννεκίνση απλά θα μπαίνει στο Libre)

Λογικά θα έχεις κάποιες ψηλό καθυστερήσεις λόγο κάρτας sd εγώ που το έχω περασμένη στην nand δεν τα έχω αυτά

το forum είναι αυτό https://forum.libreelec.tv/thread/5556-howto-faq-install-community-builds-on-s905-s905x-s912-device/

και η δουλειά του kszaq

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

για τους φιλους που δεν βγαζουν hd πηγες,τους ενημερωνω οτι

εκανα εγγραφη στο alluc και πριν απο αυτο εβαλα κατι ακομα

που σας εδειξα στο λινκ του pc steps.σημαντικο ειναι να κανεις ενσωματωση του alluc

στους λογαριασμους καθε προσθετο,ετσι σου δινει προτεραιοτητα στις hd πηγες.

 

Φιλε αυτο εχεις βαλει

 

gpUYJQ

 

γιατι εγω αυτο βρηκα απο αυτο πυο μου ειπες το εβαλα εκανα εγγραφη στο site.Ενεργοποιησα το λογαριασμο μου παω στις ρυθμισεις βαζω username και password και μου λεει failed ενω τα εχω βαλει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κατάφερα και ξανάεγκαταστησα την έκδοση 17.3 σε LibreELEC λειτουργικό στο TV box μου (mxiii-g). Το μόνο που δεν έχω κάνει να λειτουργεί σωστά είναι το quasar το οποίο ως συνήθως κρασαρει διαρκώς και δεν ανοίγει με τίποτα. Έχω βάλει την πιο πρόσφατη έκδοση. Μάλιστα όταν ανοίγω το αντίστοιχο αποθετήριο μου λέει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί. Έχει ασχοληθεί κανείς να μου δώσει τα φώτα του ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...