Jump to content

XBMC/Kodi/SPMC σετάρισμα Add-ons & Repository


vagosvts7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σε αυτό που με ρωτάς δεν θυμάμαι... για το λόγο αυτό απεγκατέστησα το plexus και δοκίμασα να το ξαναεγκαταστήσω.

Όμως πλέον δεν με ρωτάει ούτε για modules ούτε για player.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

ναι αυτήν έχω εγκατεστημένη, και μάλιστα την είχα βάλει προχθές, στα android 6.0.1 του κινητού μου j7 root, όπου έχω το πρόβλημα με το plexus.

Κάνε απεγκατάσταση το Plexus και το Acestream που έχεις βάλει και ακολούθησε αυτόν τον οδηγό....https://www.youtube.com/watch?v=AQjbFmPQnl8

Με την ευκαιρία σε περιβάλλον Windows υπάρχει ο αντίστοιχος οδηγός εδώ....https://www.youtube.com/watch?v=COrfRUdYLO0

Edited by xalaros
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

σε αυτό που με ρωτάς δεν θυμάμαι... για το λόγο αυτό απεγκατέστησα το plexus και δοκίμασα να το ξαναεγκαταστήσω.

Όμως πλέον δεν με ρωτάει ούτε για modules ούτε για player.

Μιλάμε πάντα για android συσκευή έτσι? Επειδή σε windows δεν ρωτάει τίποτα το plexus. Λοιπόν, για να σε ξαναρωτήσει κάνε παρατεταμένο αριστερό κλικ στο plexus και πάτα ρυθμίσεις πρόσθετου. Εκεί ενεργοποίησε το repeat configuration on the next run, πάτα ΟΚ να βγεις και ξανατρέξε το plexus. Αυτή τη φορά θα πρέπει να σε ρωτήσει.
Link to comment
Share on other sites

[/color]

Κάνε απεγκατάσταση το Plexus και το Acestream που έχεις βάλει και ακολούθησε αυτόν τον οδηγό....https://www.youtube.com/watch?v=AQjbFmPQnl8

Με την ευκαιρία σε περιβάλλον Windows υπάρχει ο αντίστοιχος οδηγός εδώ....https://www.youtube.com/watch?v=COrfRUdYLO0

 

Ναι μιλαμε για android.

Εκανα οτι μου ειπες και με ξαναρωτησε το plexus αν θελω να χρησιμοποιω εξωτερικους players. Του ειπα οχι.

 

Οταν κατεβαζει γραφει Downloading AceStream bundle for Android .

Δεν γραφει πουθεναγια modules.

 

Παω με acestream ανοικτο με απο προσθετο kodi να ανοιξω καναλι μου γραφει αρχικα Downloading και τελικα δεν μου το ανοιγει γραφοντας Torrent not available or invalid.

 

Σε αλλη συσκευη android το ιδιο καναλι παιζει κανονικα με plexus μεσα απο kodi.

__________

 

Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες

Link to comment
Share on other sites

Που μπορω να βρω ολα τα διαθεσιμα greek builds για το κοντι?

Mecool M8s Pro L - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box /

YOKA KB2 - SuperCeleron RC3 Rom tv box / Mecool M8S Pro - Magendaz' Nano Nexus Rom tv box / Xiaomi Redmi 8 4/64 / Lenovo Yoga tab 3, 8", 4g

 

Life is like a cheap modem. You never know if you're gonna connected! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

[/color]

 

Ναι μιλαμε για android.

Εκανα οτι μου ειπες και με ξαναρωτησε το plexus αν θελω να χρησιμοποιω εξωτερικους players. Του ειπα οχι.

 

Οταν κατεβαζει γραφει Downloading AceStream bundle for Android .

Δεν γραφει πουθεναγια modules.

 

Παω με acestream ανοικτο με απο προσθετο kodi να ανοιξω καναλι μου γραφει αρχικα Downloading και τελικα δεν μου το ανοιγει γραφοντας Torrent not available or invalid.

 

Σε αλλη συσκευη android το ιδιο καναλι παιζει κανονικα με plexus μεσα απο kodi.

Αυτό το bundle είναι τα modules. Αν προσέξεις μόλις ολοκληρωθεί το download του bundle λέει extracting module κλπ. Σωστά τα κάνεις. Είναι πολύ περίεργο αυτό που σου συμβαίνει. Δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο μπορεί να φταίει. Ίσως να δοκίμαζες σβήσιμο τα πάντα όλα και εγκατάσταση kodi από την αρχή. Για να μην παιδεύεσαι άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το bundle είναι τα modules. Αν προσέξεις μόλις ολοκληρωθεί το download του bundle λέει extracting module κλπ. Σωστά τα κάνεις. Είναι πολύ περίεργο αυτό που σου συμβαίνει. Δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο μπορεί να φταίει. Ίσως να δοκίμαζες σβήσιμο τα πάντα όλα και εγκατάσταση kodi από την αρχή. Για να μην παιδεύεσαι άλλο.

 

Τελικά το έλυσα το πρόβλημα. έφταιγε μια ρύθμιση του του κινητού... !!

 

Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια.

Edited by knaison

__________

 

Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα όμως να χαρώ και τώρα έχω άλλο θέμα στο pc με το p2p streams που είχα και παλιότερα, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ πως το είχα λύσει.

 

Έχω στο pc (windows 7 )τον kodi 16.1 -τον ξήλωσα και τον ξανέβαλα. Το πρόσθετο p2pstreams μου παίζει κανονικά με τον acestream μερικά κανάλια, όμως σε άλλα κανάλια ενώ ακούγεται φωνή αντί για εικόνα βλέπω πράσινο ή μαύρο φόντο. Αυτό το θεματάκι το είχα επιλύσει από εδώ https://www.youtube.com/watch?v=IOMWyTPzz-E . Δυστυχώς όμως έχουν κατεβάσει το video.

 

Μήπως ξέρεις κανείς τι μπορεί να φταίει, ενώ το κανάλι stream-αρει κανονικά και έχει ήχο αλλά δεν έχει εικόνα?

__________

 

Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα όμως να χαρώ και τώρα έχω άλλο θέμα στο pc με το p2p streams που είχα και παλιότερα, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ πως το είχα λύσει.

 

Έχω στο pc (windows 7 )τον kodi 16.1 -τον ξήλωσα και τον ξανέβαλα. Το πρόσθετο p2pstreams μου παίζει κανονικά με τον acestream μερικά κανάλια, όμως σε άλλα κανάλια ενώ ακούγεται φωνή αντί για εικόνα βλέπω πράσινο ή μαύρο φόντο. Αυτό το θεματάκι το είχα επιλύσει από εδώ https://www.youtube.com/watch?v=IOMWyTPzz-E . Δυστυχώς όμως έχουν κατεβάσει το video.

 

Μήπως ξέρεις κανείς τι μπορεί να φταίει, ενώ το κανάλι stream-αρει κανονικά και έχει ήχο αλλά δεν έχει εικόνα?

Ρυθμίσεις - Βίντεο - Επιτάχυνση. Απενεργοποιησε το DXVA2 (κάπως έτσι νομίζω το λέει) ή απενεργοποιησε εντελώς την Επιτάχυνση υλικού.

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορά ανάμεσα στα δύο θέματα περί kodi στο forum; αν δεν κάνω λάθος έχουν ακριβώς τον ίδιο τίτλο
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - Βίντεο - Επιτάχυνση. Απενεργοποιησε το DXVA2 (κάπως έτσι νομίζω το λέει) ή απενεργοποιησε εντελώς την Επιτάχυνση υλικού.

 

Αυτό τελικά ήταν. Το πρόβλημα επιλύθηκε..:):) Σε ευχαριστώ πολύ !!

__________

 

Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έλυσα το πρόβλημα. έφταιγε μια ρύθμιση του του κινητού... !!

 

Σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια.

Αν θες πες ποια ρύθμιση ήταν ώστε να το έχουμε υπόψη σε παρόμοιες περιπτώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας παίζει το еxodus και το Hellenic tv τα κινούμενα σχέδια η ταινίες?

Εχει περάσει κανεναςσας το λογισμικο openelec η freeelec? Έχω εν mxq pro+ κ ΔΕΝ λέει να δουλέψει σωστά...ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας παίζει το еxodus και το Hellenic tv τα κινούμενα σχέδια η ταινίες?

Εχει περάσει κανεναςσας το λογισμικο openelec η freeelec? Έχω εν mxq pro+ κ ΔΕΝ λέει να δουλέψει σωστά...ευχαριστώ

Hellenic tv ξέχνα το. Βάλε το alivegr, παίζουν όλα κομπλέ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν θες πες ποια ρύθμιση ήταν ώστε να το έχουμε υπόψη σε παρόμοιες περιπτώσεις!

 

Το πρόβλημα ήταν με τον CM security, που δεν ξέρω γιατί μου πάγωνε τον acestream. Ενώ είχα ανοικτό τον acestream δεν άνοιγαν τα κανάλια του kodi. Έκανα απεγκατάσταση το CM SECURITY και τα κανάλια έπαιξαν κανονικά με acestream.

__________

 

Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης προβλημα στο exodus

Ενω δειχνει οτι υπαρχουν υποτιτλοι

δειχνει οταν τους επιλεγω οτι κατεβαινουν

αλλα δεν εμβανιζονται στην ταινια η τη σειρα.

 

Κανεις βοηθεια ?

 

Π.Σ.

επρεπε να παω στο exodus-εργαλεία-υπότιτλοι και να βάλω γλώσσα ελληνικά ενεργοποιησα και την μετατροπη υποτιτλων σε utf-8 δεν ξερω αν το τελευταιο χρειαζετε αλα τωρα ολα οκ.

Edited by pow
Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης προβλημα στο exodus

Ενω δειχνει οτι υπαρχουν υποτιτλοι

δειχνει οταν τους επιλεγω οτι κατεβαινουν

αλλα δεν εμβανιζονται στην ταινια η τη σειρα.

 

Κανεις βοηθεια ?

1: Πες μας ποια έκδοση του kodi δουλεύεις !!

2: Ποιο από τα τρία addon για ελληνικους υπότιτλους δουλεύεις !! (Δοκίμασε κάποιο άλλο από αυτό που δεν σου εμφανίζει τους υπότιτλους ....)

3: Σε άλλο addon (εκτός Exodus) έχεις το ίδιο πρόβλημα ;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν έχεις πατήσει να τους εμφανίζει;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου προτείνετε πρόσθετα υποτίτλων για kodi εκτός από το subtitles.gr που έχω εγκατεστημένο?

Επίσης μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο καλό link για pvr κανάλια μέσω internet (όχι λίστα m3u). Εγώ έχω μια τέτοια την http: // kodilive.eu/ tv

__________

 

Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα ήταν παράνομες

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια

κ εγω νεος στο φορουμ αλλα έχω ξαναχρησιμοποιείσει το kodi με διαφορα addons κλπ κλπ

 

αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι...

που μπορούμε να βρούμε ΠΟΥ παίζονται ελληνικοί αγώνες??

 

δλδ αντι να ψαχνω καθε φορα που παιζεται την κυριακή ο κάθε αγώνας (arenasports, abu dabhi sports etc)

ξερετε κατι?

υπαρχει καποιος οδηγός ή πρόγραμμα τηλεόρασης να βλέπουμε που παιζεται?

ή εστω αν ξερετε στανταρ οτι οι ελληνικοι αγώνες ειναι στα ταδε κανάλια για σίγουρα ετσι ωστε να έχω να ψάχνω σε μικρότερο εύρος!::???

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια

κ εγω νεος στο φορουμ αλλα έχω ξαναχρησιμοποιείσει το kodi με διαφορα addons κλπ κλπ

 

αυτό που θέλω να ρωτήσω ειναι...

που μπορούμε να βρούμε ΠΟΥ παίζονται ελληνικοί αγώνες??

 

δλδ αντι να ψαχνω καθε φορα που παιζεται την κυριακή ο κάθε αγώνας (arenasports, abu dabhi sports etc)

ξερετε κατι?

υπαρχει καποιος οδηγός ή πρόγραμμα τηλεόρασης να βλέπουμε που παιζεται?

ή εστω αν ξερετε στανταρ οτι οι ελληνικοι αγώνες ειναι στα ταδε κανάλια για σίγουρα ετσι ωστε να έχω να ψάχνω σε μικρότερο εύρος!::???

 

ευχαριστώ

Στο Sportsdevil->Live Sport->Dimsports κατά 99,9% έχει πάντα links για όλους τους ελληνικούς αγώνες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα,φυσικα χρειαζομαι και εγω την βοηθεια σας.Παρακαλω εκανα εγκατασταση σε windows 10 το kodi 16.1 ολα ok,αλλα εχω προβλημα με τους υποτιτλουσ τους εκανα το σεταρισμα με τον οδηγο της πρωτης σελιδας,αλλα και τα δυο προτεινομενα μου βγαζουν οτι

Α. το openSubtitles.org πρεπει τα κανω log in μεσω καποιου add on που δεν ξερω πως και που θα το βρω.

Β.το Subtitles.gr μου λεει οτι δεν εχει υποτιτλους και οτι διαθετει μονο Ελληνικους υποτιτλους.

Μαλλον καποιο λαθος στο σεταρισμα.Μηπως υπαρχει καποιος αλλος οδηγος νεωτερος ισως?

Link to comment
Share on other sites

Για το opensubtitles πας opensubtitles.gr, κάνεις εγγραφή και μετά πας στο kodi στο addon opensubtitles, δεξί κλικ, ρυθμίσεις πρόσθετου και βάζεις εκεί τα username/password της εγγραφής που έκανες και είσαι οκ.

Το subtitles.gr για να σου λέει ότι διαθέτει μόνο ελληνικούς σημαίνει ότι δεν έχεις επιλέξει ελληνική γλώσσα υποτίτλων στις ρυθμίσεις του kodi. Έχεις επιλέξει άλλη γλώσσα και για αυτό σου λέει ότι το subtitles.gr έχει μόνο ελληνικούς (και όχι της γλώσσας που επέλεξες). Αλλιώς, αν όντως δεν υπήρχαν διαθέσιμοι ελλ. υποτιτλοι, θα σου έλεγε απλώς ότι δεν βρέθηκαν υπότιτλοι.

 

Οι ρυθμίσεις που πρέπει να κάνεις είναι:

Πας Σύστημα-Εξατομίκευση και κάτω αριστερά εκεί που λέει επίπεδο ρυθμίσεων πατάς πάνω μέχρι να γίνει "για ειδικούς".

Μετά πας Σύστημα-Βίντεο-Υπότιτλοι και βάζεις Προτιμώμενη γλώσσα Greek, κωδικοποίηση χαρακτήρων Greek Windows, γλώσσες για τις οποίες να γίνει λήψη Greek (εδώ μπορείς να επιλέξεις πάνω από μία γλώσσα και επειδή είναι ήδη επιλεγμένο το english πρέπει στη λίστα με τις γλώσσες να πατήσεις και πάνω στο english για να το αποεπιλέξεις και να μείνει μόνο το Greek), μετά λίγο πιο κάτω πάτα στο "αυτόματη λήψη πρώτου υπότιτλου" ώστε να ενεργοποιηθεί και τέλος πάτα στα προεπιλεγμένη υπηρεσία ταινιών και σειρών και επίλεξε από που θες να τραβάει αυτόματα υπότιτλους (εδώ βάλε ή το subtitles.gr ή το opensubtitles.org που είναι τα καλύτερα).

 

Αν έχεις exodus και specto κάνε δεξί κλικ πάνω στα addons, ρυθμίσεις πρόσθετου, υπότιτλοι και κάνε ενεργοποίηση και βάλε γλώσσα greek και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα απο Αγγλια,

 

υπαρχει τροπος να βλεπω ελληνικη TV απο RaspberryPi με OSMC?

Sorry αν εχει ξανασυζητηθει απλα το thread ειναι πολυ μεγαλο

 

Cheers πατριδα

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα απο Αγγλια,

 

υπαρχει τροπος να βλεπω ελληνικη TV απο RaspberryPi με OSMC?

Sorry αν εχει ξανασυζητηθει απλα το thread ειναι πολυ μεγαλο

 

Cheers πατριδα

 

Μεγάλο μεγάλο, δε διάβασες ούτε δυο σελίδες όμως... Τρέχα προς τα πίσω και θα βρεις την απάντησή σου

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στο Sportsdevil->Live Sport->Dimsports κατά 99,9% έχει πάντα links για όλους τους ελληνικούς αγώνες.

 

Το livetv.ru νέκρωσε? Δείχνει τους αγώνες μέχρι να ξεκινήσουν. Μετά όσοι ξεκινάνε δεν υπάρχουν στη λίστα..

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...