Jump to content

Δίκτυα Ηνωμένων Πολιτειών


hellnoH2O
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήμουν Αμερική τον προηγούμενο Ιούλιο. Έκανα roaming με AtnT k TMO και βρισκόμουν στο Dallas, Plano, TX. Πολύ καλή κάλυψη σε όλη την περιοχή του Dallas, o ήχος της ΑΤΤ μου έκανε φοβερή εντύπωση - κρύσταλλο. Μπράβο τους.

 

Αφού έχει καταργήσει το 2G, λογικό είναι. :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 273
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αφού έχει καταργήσει το 2G, λογικό είναι. :p

 

Fyi, στον ήχο δεν έχει να κάνει μόνο ο τύπος radio δικτύου. Είναι πολλά πράγματα από πίσω. Επομένως δεν είναι λογικό.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγω χρησιμοποίησα T-Mobile με 55$ κόστος για 10Gb, είχα παντού στο Manhattan LTE κάλυψη. Αν εξαιρέσουμε το κόστος, έμεινα ευχαριστημένος. Ήμουν με s6 edge.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγω χρησιμοποίησα T-Mobile με 55$ κόστος για 10Gb, είχα παντού στο Manhattan LTE κάλυψη. Αν εξαιρέσουμε το κόστος, έμεινα ευχαριστημένος. Ήμουν με s6 edge.

 

Ακριβά το πήρες. Μπορούσες να επιλέξεις έναν MVNO. Π.χ. η Textnow με $39 δίνει τα πάντα Unlimited (και data) και παίζει με το δίκτυο της T-Mobile.

 

Βέβαια, αυτή η προσφορά που είχα πάρει εγώ (παίζει με AT&T), απλά "δεν υπάρχει" (σχόλιο #226)! Για όσους μείνουν λιγότερο από 1 μήνα, είναι ό,τι πρέπει. Μόνο αρνητικό ότι η τηλεφωνία είναι VoIP (θέλει ανοιχτά data ή Wi-Fi για να δουλεύει)...

 

https://www.freedompop.com/offer/affsim-14d-6m-001?utm_campaign=100%25%20FREE%20Talk%2C%20Text%2C%20and%20Data%20w%2F%20%240.01%20LTE%20Sim%20Card%20%286m%29&utm_term=TEXT_LINK&utm_medium=bestmvno&utm_adgroup=selfserve&utm_source=impactradius&utm_content=

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Υπάρχουν φήμες ότι η Verizon, στα τέλη του '19, θα καταργήσει το 2G/3G (και το CDMA γενικότερα)! Θα παίζει μόνο με GSM: 4G (VoLTE)/5G! :rolleyes:

 

https://www.prepaidphonenews.com/2019/01/verizon-prepaid-users-can-still.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!

Θα ήθελα τα φώτα σας για την πιο συμφέρουσα λύση μόνο για δεδομένα.

Θα χρειαστώ το πακέτο αυτό για 1 μήνα.

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα ήθελα τα φώτα σας για την πιο συμφέρουσα λύση μόνο για δεδομένα.

Θα χρειαστώ το πακέτο αυτό για 1 μήνα.

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

 

Αυτό που είχα πάρει κι εγώ... FreedomPop! Μου είχε δώσει 4GB και δωρεάν χρόνο ομιλίας για 1 μήνα, με μόνο $0,01. Διάλεξα και αριθμό online, με την ολοκλήρωση της παραγγελίας. Λίγο πριν φύγω από ΗΠΑ, απλά μπήκα στο site τους και το ακύρωσα.

 

https://www.freedompop.com/sim-card

 

Απλά έχε το νου σου, ότι το δίκτυο της AT&T παίζει με τις ακόλουθες μπάντες:

 

(3G) HSPA and HSPA+= 850Mhz(Band 5) & 1900Mhz(Band 2)

4G LTE= Band 17(700Mhz), Band 5(850Mhz), Band 2(1900Mhz), Band 4(1700/2100Mhz)

 

Η συσκευή μου υποστήριζε όλες τις 3G (κυρίως από 850 MHz έπαιζε) και μόνο τις B2,B4 από το 4G (που ελάχιστα το έβλεπα)... Η κάλυψη στο 4G, πρέπει να είναι κυρίως από B17...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είχα πάρει κι εγώ... FreedomPop! Μου είχε δώσει 4GB και δωρεάν χρόνο ομιλίας για 1 μήνα, με μόνο $0,01. Διάλεξα και αριθμό online, με την ολοκλήρωση της παραγγελίας. Λίγο πριν φύγω από ΗΠΑ, απλά μπήκα στο site τους και το ακύρωσα.

 

https://www.freedompop.com/sim-card

 

Απλά έχε το νου σου, ότι το δίκτυο της AT&T παίζει με τις ακόλουθες μπάντες:

 

(3G) HSPA and HSPA+= 850Mhz(Band 5) & 1900Mhz(Band 2)

4G LTE= Band 17(700Mhz), Band 5(850Mhz), Band 2(1900Mhz), Band 4(1700/2100Mhz)

 

Η συσκευή μου υποστήριζε όλες τις 3G (κυρίως από 850 MHz έπαιζε) και μόνο τις B2,B4 από το 4G (που ελάχιστα το έβλεπα)... Η κάλυψη στο 4G, πρέπει να είναι κυρίως από B17...

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Βέβαια δεν μπόρεσα να βρω την προσφορά που αναφέρεις στο site που έδωσες.

Επίσης με μια πρόχειρη έρευνα είδα πως δεν την έχουν και σε τόσο μεγάλη εκτίμηση λόγω των "κόλπων" που κάνει με τις χρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Βέβαια δεν μπόρεσα να βρω την προσφορά που αναφέρεις στο site που έδωσες.

Επίσης με μια πρόχειρη έρευνα είδα πως δεν την έχουν και σε τόσο μεγάλη εκτίμηση λόγω των "κόλπων" που κάνει με τις χρεώσεις.

 

Ναι, τα είχα διαβάσει όλα αυτά.

 

Για να σου δείξει την προσφορά, πρέπει να βάλεις έναν Τ.Κ. (zip code) των ΗΠΑ και ένα email.

 

Τεσπα... Αν δε θες αυτή, πόσα περίπου MB χρειάζεσαι, να σου προτείνω άλλη;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τα είχα διαβάσει όλα αυτά.

 

Για να σου δείξει την προσφορά, πρέπει να βάλεις έναν Τ.Κ. (zip code) των ΗΠΑ και ένα email.

 

Τεσπα... Αν δε θες αυτή, πόσα περίπου MB χρειάζεσαι, να σου προτείνω άλλη;

 

Δεν το κατάλαβα αυτό. Θα το κοιτάξω. Από ότι είδα στην κάλυψη η πολιτεία που θα πάω έχει καλό δίκτυο.

Όσον αφορά κάποια άλλη πρόταση, δεν έχω κάτι κατά νου. Το καλύτερο δυνατό σε σχέση GΒ/ευρώ.

Χίλια ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάλαβα αυτό. Θα το κοιτάξω. Από ότι είδα στην κάλυψη η πολιτεία που θα πάω έχει καλό δίκτυο.

Όσον αφορά κάποια άλλη πρόταση, δεν έχω κάτι κατά νου. Το καλύτερο δυνατό σε σχέση GΒ/ευρώ.

Χίλια ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει πιο συμφέρουσα πρόταση, από αυτή πιο πάνω... 4GB με $0,01. :p Φαντάσου ότι η αμέσως επόμενη που γνωρίζω, είναι:

1)

https://www.redpocket.com/broadband

 

2) (άλλη εταιρία της Freedompop!) https://www.unrealmobile.com/offer/select

 

Γενικά στις ΗΠΑ, δεν υπάρχουν "φθηνά" καρτοκινητά του 1 μήνα. Πρέπει να προπληρώσεις πολλούς μήνες μαζί, για να πάρεις καλή τιμή (εννοείται πολύ καλύτερη από Ελλάδα)...

 

Δε μας είπες τι συσκευή έχεις όμως, να δούμε με ποια δίκτυα παίζει.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι υπάρχει πιο συμφέρουσα πρόταση, από αυτή πιο πάνω... 4GB με $0,01. :p Φαντάσου ότι η αμέσως επόμενη που γνωρίζω, είναι:

1)

https://www.redpocket.com/broadband

 

2) (άλλη εταιρία της Freedompop!) https://www.unrealmobile.com/offer/select

 

Γενικά στις ΗΠΑ, δεν υπάρχουν "φθηνά" καρτοκινητά του 1 μήνα. Πρέπει να προπληρώσεις πολλούς μήνες μαζί, για να πάρεις καλή τιμή (εννοείται πολύ καλύτερη από Ελλάδα)...

 

Δε μας είπες τι συσκευή έχεις όμως, να δούμε με ποια δίκτυα παίζει.

 

Από αυτά που μου λες φαίνεται η διαφορά. Υποθέτω πως θα με καλύψουν τα 4GB αν δεν μπορώ διαφορετικά. :blink:

Έχω ένα Xiaomi Mi Max 2 και θέλω να πιστεύω πως δεν θα έχω πρόβλημα με τα εκεί δίκτυα (υπάρχει και ένα iPhone 5 ως backup).

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που μου λες φαίνεται η διαφορά. Υποθέτω πως θα με καλύψουν τα 4GB αν δεν μπορώ διαφορετικά. :blink:

Έχω ένα Xiaomi Mi Max 2 και θέλω να πιστεύω πως δεν θα έχω πρόβλημα με τα εκεί δίκτυα (υπάρχει και ένα iPhone 5 ως backup).

 

Απ' ό,τι βλέπω θα έχεις μικρό θέμα... Το δίκτυο της AT&T είναι μονόδρομος και μόνο 3G (H+), τουλάχιστον για το Xiaomi. Το iPhone 5 ίσως να παίζει και με το 3G (H+) της T-Mobile. To 4G LTE το ξεχνάς και στις δύο συσκευές...

 

Αλλά όπως είπα, εγώ ήμουν ευχαριστημένος από το H+ της AT&T. Αρκετά καλή κάλυψη σε Νέα Υόρκη και Νιου Τζέρσι. Μόνο σε κάποια μεγάλα καταστήματα στο Μπρούκλιν είχε θεματάκια, όπου η AT&T στο ισόγειο έβγαινε εκτός δικτύου, ενώ η T-Mobile (είχα στη SIM 2 την Cosmote με Roaming), είχε κανονικά σήμα (3G κιόλας) από τη B4 συχνότητα...

 

Υ.Γ. Αν τελικά αποφασίσεις να πας με τη Freedompop, καλό θα είναι να την παραγγείλεις τη SIM καμιά βδομάδα πριν να πας ΗΠΑ. Εγώ αυτό έκανα και έφτασε στη θεία μου στο Μπρούκλιν, σε 5 μέρες με δωρεάν μεταφορικά. Ήταν όμως ήδη ενεργοποιημένη, οπότε είχα λιγότερες από 30 μέρες να τη χρησιμοποιώ. Επίσης, καλό είναι να χρησιμοποιήσεις μια χρεωστική κάρτα, που χρησιμοποιείς σπάνια και δεν έχει πολλά λεφτά μέσα, ώστε να μη σε προβληματίσουν τυχόν λανθασμένες χρεώσεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι βλέπω θα έχεις μικρό θέμα... Το δίκτυο της AT&T είναι μονόδρομος και μόνο 3G (H+), τουλάχιστον για το Xiaomi. Το iPhone 5 ίσως να παίζει και με το 3G (H+) της T-Mobile. To 4G LTE το ξεχνάς και στις δύο συσκευές...

 

Αλλά όπως είπα, εγώ ήμουν ευχαριστημένος από το H+ της AT&T. Αρκετά καλή κάλυψη σε Νέα Υόρκη και Νιου Τζέρσι. Μόνο σε κάποια μεγάλα καταστήματα στο Μπρούκλιν είχε θεματάκια, όπου η AT&T στο ισόγειο έβγαινε εκτός δικτύου, ενώ η T-Mobile (είχα στη SIM 2 την Cosmote με Roaming), είχε κανονικά σήμα (3G κιόλας) από τη B4 συχνότητα...

 

Υ.Γ. Αν τελικά αποφασίσεις να πας με τη Freedompop, καλό θα είναι να την παραγγείλεις τη SIM καμιά βδομάδα πριν να πας ΗΠΑ. Εγώ αυτό έκανα και έφτασε στη θεία μου στο Μπρούκλιν, σε 5 μέρες με δωρεάν μεταφορικά. Ήταν όμως ήδη ενεργοποιημένη, οπότε είχα λιγότερες από 30 μέρες να τη χρησιμοποιώ. Επίσης, καλό είναι να χρησιμοποιήσεις μια χρεωστική κάρτα, που χρησιμοποιείς σπάνια και δεν έχει πολλά λεφτά μέσα, ώστε να μη σε προβληματίσουν τυχόν λανθασμένες χρεώσεις. ;)

 

Υποθέτω πως και με Η+ δεν θα έχω μεγάλο θέμα. Αφού δεν μιλάμε για Edge όλα καλά. Για χρεωστική έχω ήδη κάτι κατά νου οπότε ελπίζω και να την δεχτεί η FreedomPOP. Πώς και ήταν ήδη ενεργοποιημένη; Αυτό δεν είναι λογικό...

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως και με Η+ δεν θα έχω μεγάλο θέμα. Αφού δεν μιλάμε για Edge όλα καλά. Για χρεωστική έχω ήδη κάτι κατά νου οπότε ελπίζω και να την δεχτεί η FreedomPOP. Πώς και ήταν ήδη ενεργοποιημένη; Αυτό δεν είναι λογικό...

 

Δεν ξέρω. Όταν την παρέλαβα πάντως και μπήκα στο account, είχε ήδη ξεκινήσει να μετρά αντίστροφα τις μέρες... Παίζει να έκανα κι εγώ καμιά βλακεία. :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Όταν την παρέλαβα πάντως και μπήκα στο account, είχε ήδη ξεκινήσει να μετρά αντίστροφα τις μέρες... Παίζει να έκανα κι εγώ καμιά βλακεία. :p

 

Απευθείας παραγγελία από το site τους ή από κάποιον μεταπωλητή;

Link to comment
Share on other sites

Απευθείας παραγγελία από το site τους ή από κάποιον μεταπωλητή;

 

Από το δικό τους site.

Link to comment
Share on other sites

Από το δικό τους site.

 

Ευχαριστώ και πάλι για όλες τις πληροφορίες!

 

Προσπάθησα να κάνω μια αγορά για να δω τα όσα λες πως υλοποιούνται.

Δυστυχώς η αγορά της SIM είναι στα $9.99 και χρεώνουν για αποστολή $6.99.

Το δε πρόγραμμα που προφανώς έδωσαν σε εσένα είναι πλέον 2GB.

Δεν είναι κακό, αλλά και πάλι δεν είναι και ότι καλύτερο.

Edited by Reignman
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι για όλες τις πληροφορίες!

 

Προσπάθησα να κάνω μια αγορά για να δω τα όσα λες πως υλοποιούνται.

Δυστυχώς η αγορά της SIM είναι στα $9.99 και χρεώνουν για αποστολή $6.99.

Το δε πρόγραμμα που προφανώς έδωσαν σε εσένα είναι πλέον 2GB.

Δεν είναι κακό, αλλά και πάλι δεν είναι και ότι καλύτερο.

 

Μπήκες από το link που έδωσα; Εμένα πριν μερικούς μήνες, ήταν $0,01 με δωρεάν μεταφορικά... Είχα πάρει 3 αριθμούς κιόλας (για μένα και συγγενείς που πήγαμε μαζί).

 

Το πρόγραμμα ήταν 2GB και τότε, απλά μου έδωσαν άλλα 2 δώρο. Όταν πήγα να το ακυρώσω κιόλας την τελευταία μέρα, μου έδειξε ότι μου δίνει το συγκεκριμένο πρόγραμμα στα 4GB επ' αόριστον, αρκεί να κρατήσω τη σύνδεση.

 

Υ.Γ. Βέβαια στα $28 που έχει κανονικά, υπάρχουν πολύ καλύτερα προγράμματα...

Link to comment
Share on other sites

Μπήκες από το link που έδωσα; Εμένα πριν μερικούς μήνες, ήταν $0,01 με δωρεάν μεταφορικά... Είχα πάρει 3 αριθμούς κιόλας (για μένα και συγγενείς που πήγαμε μαζί).

 

Το πρόγραμμα ήταν 2GB και τότε, απλά μου έδωσαν άλλα 2 δώρο. Όταν πήγα να το ακυρώσω κιόλας την τελευταία μέρα, μου έδειξε ότι μου δίνει το συγκεκριμένο πρόγραμμα στα 4GB επ' αόριστον, αρκεί να κρατήσω τη σύνδεση.

 

Υ.Γ. Βέβαια στα $28 που έχει κανονικά, υπάρχουν πολύ καλύτερα προγράμματα...

 

Ναι εκεί πήγα αλλά δεν υπάρχει θέμα. Βρήκα στο Amazon στα 0,01 οπότε θα πάρω όταν φτάσω από εκεί. Μακάρι να δώσει το δώρο που λες αλλά και με τα 2GB πιστεύω πως θα τα καταφέρω. Έριξα μια ματιά και στο eBay. Υπάρχουν κάρτες (όχι των ΗΠΑ) με GB μέσα στο πακέτο ενός μήνα. Μετά από αυτό πετάς την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκεί πήγα αλλά δεν υπάρχει θέμα. Βρήκα στο Amazon στα 0,01 οπότε θα πάρω όταν φτάσω από εκεί. Μακάρι να δώσει το δώρο που λες αλλά και με τα 2GB πιστεύω πως θα τα καταφέρω. Έριξα μια ματιά και στο eBay. Υπάρχουν κάρτες (όχι των ΗΠΑ) με GB μέσα στο πακέτο ενός μήνα. Μετά από αυτό πετάς την κάρτα.

 

Ναι, υπάρχουν κάρτες και στα Amazon-ebay, αλλά εκεί γίνεται λίγο χαμός... Αν έχεις όρεξη να ψάξεις, μπορεί να βρεις κάτι καλό. ;)

 

Ξέχασα να σου πω, ότι αν θελήσεις να πάρεις κάνα τηλέφωνο με FreedomPop, πρέπει να έχεις την εφαρμογή τους εγκατεστημένη και ανοιχτά data ή Wi-Fi, γιατί είναι VoIP.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχουν κάρτες και στα Amazon-ebay, αλλά εκεί γίνεται λίγο χαμός... Αν έχεις όρεξη να ψάξεις, μπορεί να βρεις κάτι καλό. ;)

 

Ξέχασα να σου πω, ότι αν θελήσεις να πάρεις κάνα τηλέφωνο με FreedomPop, πρέπει να έχεις την εφαρμογή τους εγκατεστημένη και ανοιχτά data ή Wi-Fi, γιατί είναι VoIP.

 

Ούτως ή άλλως για τα δεδομένα ενδιαφερόμουν μόνο. Τα υπόλοιπα είναι απλά ένα συν. Να υποθέσω χρεώνονται και τα εισερχόμενα;

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως για τα δεδομένα ενδιαφερόμουν μόνο. Τα υπόλοιπα είναι απλά ένα συν. Να υποθέσω χρεώνονται και τα εισερχόμενα;

 

Δεν το γνωρίζω, αλλά αν σε καλέσει κάποιος από Ελλάδα στον αμερικάνικο αριθμό σου, νομίζω ότι θα χρεωθεί εκείνος την κλήση. Αν σε καλούν από ΗΠΑ, δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Όμως πρέπει να έχεις το ίντερνετ ανοιχτό, για να πραγματοποιηθεί η κλήση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://Www.ezkonnect.com ότι πακετάκι πάρεις από $17. 99 έως $46.99. Απεριόριστα μην κλήσεις ΗΠΑ, Ελλάδα.. Από απεριόριστα GB έως 500ΜΒ. Γιατί και οι κλήσεις προς Ελλάδα (και όχι μόνο) είναι σημαντικές.. Σαν να βρίσκεσαι σπίτι σου, ειδικά με δικαρτο τηλέφωνο...

 

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

http://Www.ezkonnect.com ότι πακετάκι πάρεις από $17. 99 έως $46.99. Απεριόριστα μην κλήσεις ΗΠΑ, Ελλάδα.. Από απεριόριστα GB έως 500ΜΒ. Γιατί και οι κλήσεις προς Ελλάδα (και όχι μόνο) είναι σημαντικές.. Σαν να βρίσκεσαι σπίτι σου, ειδικά με δικαρτο τηλέφωνο...

 

Sent from my FRD-L09 using Tapatalk

 

Έχεις δοκιμάσει την υπηρεσία τους; Γιατί με το monthly που βλέπω δεν μου φαίνεται να είναι prepaid...

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...