Jump to content

Δίκτυα Ηνωμένων Πολιτειών


hellnoH2O
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eυχαριστω για την απαντηση, αλλα δεν εχω, αλλα και να ειχα δε βολευει γιατι παιρνει αυτη οποτε μπορει λογω δουλειας.

 

Βρηκα κατι μετα απο επικοινωνια με καποιον απο Αμερικη γι αυτο http://www.magicjack.com/plus-v05/

 

Μου ειπε οτι το εχει παρει και παιρνει Ελλαδα με κοστος μισο λεπτο το λεπτο ........ και οτι μπορεις να το ρυθμισεις να παιρνεις και απο το κινητο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 273
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εξαρτάται από τι συσκευή έχεις. Θέλει προσοχή γιατί αλλιώς δεν θα παίζει το 3G. Έχουν άλλες συχνότητες AT&T και T-Mobile.

Γενικώς θα σου έλεγα να προτιμήσεις T-Mobile για να ... ακούγεσαι! Η ποιότητα ήχου της AT&T είναι ΤΡΑΓΙΚΗ. Σε σημείο που δεν καταλαβαίνεις ο άλλος τι λέει. Επίσης η AT&T έχει άπειρα iPhones πάνω στο δίκτυο και γενικώς σέρνεται το 3G.

Είχα AT&T prepaid για 15 ημέρες στην California με 100MB data plan...

Φιλε μου απο που συμπεραίνεις οτι απο την AT&T η ποιοτητα ηχου ειναι τραγικη οπως γραφεις, γιατι συμπερασμα σε prepaid για 15 ημέρες δεν λεει τιποτα.Εγω που ειμαι στο δικτυο της δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα,και ειμαι παρα πολλα χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπερα μου σε ολους.

Διαβασα ολο το νημα, ενημερωθηκα για αρκετα, αλλα θελω κατι συγκεκριμενο αν μπορει να βοηθησει καποιος φιλος.

Η γυναικα μου ειναι Αμερικη, συγκεκριμενα pheonix arizona, και θελει να κανει μια συνδεση γιατι με το καρτοκινητο δεν προλαβαινει να ανανεωνει γιατι μας παιρνει συνεχεια.

Σε 2 μηνες το πολυ μετακομιζουμε ολοι οικογενειακως και θα ηθελα αν ειναι δυνατο να μαθω αν υπαρχει καποιο προγραμμα για απεριοριστες κλησεις για Ελλαδα , ισως καποιο οικογενειακο προγραμμα για μεταξυ μας επικοινωνια οταν θα ειμαστε εκει... και οτι αλλο σχετικο...

Πριν λιγο μιλουσαμε και μου ειπε οτι δινουν δωρεαν το iphone4 με 2 χρονια συμβολαιο 75$ αλλα δε θυμαμαι ποια εταιρεια μου ειπε... και μου ειπε απλα να το ψαξω απο δω αν μπορω...

Ευχαριστω προκαταβολικα για το χρονο σας.

Φιλε μου καλως να ερθεις.

Εγω απο την Αμερικη τηλεφωνω με μια εταιρια με την ονομασια HELLENIC TELECOM με 4 σεντ το λεπτο και μαλιστα χωρις μηνιαιο παγιο,οτι δηλαδη τηλεφωνηματα κανεις πληρωνεις.Μπορεις μαλιστα να το κανεις να περνεις απο σταθερο και απο τα κινητα που θα εχει ολη η οικογενεια,και οπου και αν βρίσκεσαι σε ταξιδι σε οποια πολιτεια.

Edited by thrylosg7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μερικές πληροφορίες για Νέα Υόρκη από δικές μου εμπειρίες με I-phone...

 

AT&T vs T-mobile

 

Η ATT είναι σαφώς πιο ακριβή, εώς και 2-3 φορές. Οι λογαριασμοί ποτέ δεν έρχοντε ισόποσοι, είναι πολλές σελίδες και γενικά ακαταλαβίστικοι. Πάντα υπάρχουν περίεργες χρεώσεις που δεν έχεις ιδέα απο πού προήλθαν. Αρκετές φορές έφαγα ώρες στο τηλέφωνο με την εξυπ. πελατών για να σβηστούν κάποιες απο αυτές που ήταν λανθασμένες... Μιάς και οι λογαριασμοί φούσκωναν μηνα με το μήνα, αποφάσισα να το γυρίσω σε T-Mobile με το prepaid $50 το μήνα unlimited voice-text-internet.

 

Καλό ακούγεται ε; Καθώς η Τ-Μοb δεν υποστηρίζει (ακόμα) 3g στα iphone, μια σελίδα κάνει 1 λεπτό να φορτώσει. Google maps καμία ελπίδα, refresh κάθε 5 λεπτά αν είσαι τυχερός. Η ποιότητα των κλήσεων πολύ μέτρια, η κάλυψη επίσης.

 

Η άποψη μου, αν θέλεις το I-phone να δουλεύει σαν I-phone η T-Mobile δεν είναι επιλογή. Υποστηρίζει όμως 4g με άλλες συσκευές αλλά δε γνωρίζω λεπτομέρειες.

 

Τρίτη επιλογή για συσκευές Motorola-HTC (Android 4G) και φυσικά και I-Phone(unlocked!!!) είναι η Verizon Wireless, που την έχουν αρκετοί γνωστοί μου. Στις τιμές είναι στα επίπεδα της ΑΤ&Τ (πανάκριβη) αλλά κατά τη γνώμη μου μακράς η καλύτερη σε ποιότητα δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σύντομα (πόσο δεν ξέρω) όμως θα δουλεύει το 3G της T-Mobile στο iPhone, αφού έχει αρχίσει να περνάει 3G στα 1900 MHz (τα οποία χρησιμοποιούσε αποκλειστικά για GSM ως πρόσφατα, αλλά αφού έχουν μείνει λίγοι πελάτες χωρίς 3G κινητό πήρε φάσμα από το GSM και το χρησιμοποιεί για 3G).

Σκοπός τους είναι να γυρίσουν ολόκληρο το υπάρχουν 3G δίκτυο σε 1700 και 1900 για να μην απαιτείται να έχεις συσκευή με 1700. Το έχουν ήδη ολοκληρώσει σε πολλές περιοχές. Κάποια στιγμή θα έρθει και η σειρά της Νέας Υόρκης.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλως να ερθεις.

Εγω απο την Αμερικη τηλεφωνω με μια εταιρια με την ονομασια HELLENIC TELECOM με 4 σεντ το λεπτο και μαλιστα χωρις μηνιαιο παγιο,οτι δηλαδη τηλεφωνηματα κανεις πληρωνεις.Μπορεις μαλιστα να το κανεις να περνεις απο σταθερο και απο τα κινητα που θα εχει ολη η οικογενεια,και οπου και αν βρίσκεσαι σε ταξιδι σε οποια πολιτεια.

 

Φιλε μου ευχαριστω, θα το κοιταξω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την επόμενη φορά που θα είστε στις ΗΠΑ μάλλον θα μπορείτε να αγοράσετε μια κάρτα SIM T-Mobile (πολύ φθηνότερη από AT&T) και να συνδεθείτε στο 3G δίκτυο της.

Αυτός ο χάρτης δείχνει που έχει εντοπιστεί 3G δίκτυο T-Mobile σε συσκευές που δε συνδέονται στο AWS φάσμα, όπως iPhone και international unlocked κινητά.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
θελω να στειλω μνμ σε εναν αρι8μο στη USA...στελνω αλλα δν μ ερχετε αναφορα.κ δεν ξερω καν αν εχει παει...πρεπει να βαζω κ τισ παυλες?
Link to comment
Share on other sites

θελω να στειλω μνμ σε εναν αρι8μο στη USA...στελνω αλλα δν μ ερχετε αναφορα.κ δεν ξερω καν αν εχει παει...πρεπει να βαζω κ τισ παυλες?

 

Δεν ξέρω τι ισχύει γενικά, εγώ τα στέλνω με τη μορφή πχ +19175xxxxxx χωρίς παύλες και παραδίδονται, το android μου γράφει message has been sent.

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζονται παυλες....απλα υπαρχει ενα θεμα με την συνεργασια των δικτυων μεταξυ ΗΠΑ και Ελλαδος....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Πάντως σαφέστατα, αφού η T-Mobile υποστηρίζει 3G, είναι με διαφορά η καλύτερη για κάποιον από τις ΗΠΑ, ειδικά αν είναι για επισκέπτη για κανά μήνα. Έχοντας την επιλογή των 50$/37 ευρώ ανά μήνα για απεριόριστο data, κλήσεις εισερχ-εξερχομενες και χρησιμοποιώντας VOIP Provider πχ Omnivoice που σου δίνει και νούμερο Ελλάδας έτσι ώστε να σε παίρνουν από Ελλάδα είσαι άρχοντας(και να παίρνεις και εσύ με πολύ καλές χρεώσεις-0,05 euro/min για κινητά Ελλάδας και 0.018/min για σταθερά Ελλάδας). Αν δε έχεις κάνει προώθηση των κλήσεων του κινητού σου στην Ελλάδα στον γεωγραφικό αριθμό της Omnivoice ΠΡΙΝ φύγεις από Ελλάδα και δεν το ξαναανοίξεις, όλες οι κλήσεις σου προωθούνται αυτόματα στη συσκευή σου στις ΗΠΑ με μόνο κόστος τα δωρεάν λεπτά προς σταθερά που έχεις στον κινητό σου-συμβόλαιο ή καρτοκινητό)! Καλό?
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο , απο καλυψη ομως data πως ειναι η Tmobile ? γιατι εγω πριν λιγο καιρο που ημουν Νεα Υορκη , απο σημα δεν μπορω να πω οτι ημουν και αρκετα ευχαριστημενος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά, έχει αλλάξει κάτι στη διαδικασία που βγάζεις καρτοκινητό; Μπορείς απλά με το διαβατήριο σου να βγάλεις;

 

Ποιο προτείνετε πλέον; Στο παρελθόν είχα T-Mobile...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας,

 

τον οκτώβρη θα είμαι για 3 βδομάδες στις ΗΠΑ και ψαχνω τον τροπο με τον οποιο θα επικοινωνω απο εκει :lol:

 

εχω ενα Lenovo P770 Dual SIM (3G band στα 2100MHz) και βρηκα οτι υπαρχουν prepaid SIM cards απο διαφορους παροχους. κατα βαση θελω mobile internet για να μιλαω απο skype/viber.

 

εχει κανεις εμπειρια; το εχει χρησιμοποιησει ποτε; κινητο απο ελλαδα με αμερικανικη SIM παιζει απο οσο ξερω. επισης δεν ξερω ποιος παροχος υποστηριζει τα 2100MHz στο 3G...

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα "3G δίκτυο στις ΗΠΑ" βρίσκεται πλέον εδω. Συνεχίζουμε!

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

haki ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. απο οτι καταλαβα ξεχναω την επιλογη της prepaid SIM card, αφου δε θα εχω internet. θα προσπαθω να παιξω απο wifi hotspots.

 

δυστυχως δεν εχω στα πλανα να αγορασω καποιο nexus ακομη κι αν ειναι σε τιμη ξεφτιλα οπως περιγραφεις. το κινητο δεν το εχω πανω απο 3-4 μηνες και δεν προεχει να το αλλαξω..

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα στη παρέα.:)

Θέλω να αγοράσω ένα android κινητό από Κίνα για μια φίλη μου που μένει στις Ηνωμένες Πολιτείες, η οποία είναι πελάτης στην http://www.simplemobile.com/ και η οποία διάβασα ότι χρησιμοποιεί στο 3G της, την συχνότητα 1700. Συγκεκριμένα αναφέρει στο site τους :

What phones work on SIMPLE Mobile 3G? Phones with 1700 AWS band work on our 3G network. This includes many of the most popular phones available.

 

Ψάχνω τα Κινέζικα κινητά γύρω στα 200$ - 250$ σε εταιρίες όπως, THL, ZTE, Huawei κ.λ.π. και δεν μπορώ να βρω κάποιο που να υποστηρίζει αυτή τη συχνότητα.

Μπορεί κάποιος φίλος με μεγαλύτερη εμπειρία και ενασχόληση με το θέμα, να μου προτείνει κάποια λύση?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα στη παρέα.:)

Θέλω να αγοράσω ένα android κινητό από Κίνα για μια φίλη μου που μένει στις Ηνωμένες Πολιτείες, η οποία είναι πελάτης στην http://www.simplemobile.com/ και η οποία διάβασα ότι χρησιμοποιεί στο 3G της, την συχνότητα 1700. Συγκεκριμένα αναφέρει στο site τους :

 

Ψάχνω τα Κινέζικα κινητά γύρω στα 200$ - 250$ σε εταιρίες όπως, THL, ZTE, Huawei κ.λ.π. και δεν μπορώ να βρω κάποιο που να υποστηρίζει αυτή τη συχνότητα.

Μπορεί κάποιος φίλος με μεγαλύτερη εμπειρία και ενασχόληση με το θέμα, να μου προτείνει κάποια λύση?

 

Ευχαριστώ

Κινεζιά με 1700 MHz; Ξέχνα το. :!:

Ωστόσο η T-Mobile πλέον σιγά-σιγά βάζει και 3G στα 1900 MHz. Στόχος τους είναι να φτάσουν να έχουν ακριβώς την ίδια κάλυψη με 1700 και 1900.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κινεζιά με 1700 MHz; Ξέχνα το. :!:

Ωστόσο η T-Mobile πλέον σιγά-σιγά βάζει και 3G στα 1900 MHz. Στόχος τους είναι να φτάσουν να έχουν ακριβώς την ίδια κάλυψη με 1700 και 1900.

Δίκιο έχεις φίλε μου, διάβασα στο support της t-mobile (της οποίας το δίκτυο χρησιμοποιεί η simple), ότι αναβαθμίζουν το δίκτυο τους για να δουλεύει και στα 1900Mhz, οπότε θα λειτουργούν και τα κινέζικα.

 

Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια σου :up:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας και από μένα!

Πρόκειται να ταξιδέψω για 20 μέρες τον επόμενο μήνα στη Νέα Υόρκη και με προβληματίζει λίγο το θέμα του κινητού τηλεφώνου.

Αυτή τη στιγμή έχω cosmote καρτοσυμβόλαιο και σκέφτομαι ότι θα μου βγει ο κούκος αηδόνι αν καλώ τους γνωστούς μου που βρίσκονται είτε στην Ελλάδα είτε στη Νέα Υόρκη από το κινητό.

Έτσι λοιπόν σκέφτηκα τη λύση του skype για να επικοινωνώ με τους γνωστούς μου στην Ελλάδα. Το ίδιο δυστυχώς δεν μπορεί να ισχύσει και για τους συγγενείς που έχω στην Νέα Υόρκη. Αν υποθέσουμε ότι βρίσκομαι κάπου έξω δεν θα μπορώ να τους καλέσω 1) γιατί θα μου στοιχίζει πολύ (και προφανώς δεν συμφέρει να βάλω τόσο πολλή κάρτα από Ελλάδα) και 2) γιατί για τον ίδιο λόγο δεν νομίζω πως θα έχω δεδομένα για ξοδέψω εκεί (από την cosmote τουλάχιστον).

Διάβασα που γράφατε παραπάνω για μια prepaid κάρτα της T-mobile και έχω κάποιες απορίες σχετικά με αυτήν.

1) Αν την βγάλει κάποιος μπορεί να την βγάλει μόνο για π.χ. 20 μέρες ή έστω 1 μήνα; ;ή χρειάζεται π.χ. 12μηνη δέσμευση;

2) Πως την βγάζει κάποιος; Χρειάζεται να δηλώσει τα στοιχεία του όπως τα δηλώνουμε και εδώ στην Ελλάδα;

3) Μετά τον ένα μήνα αν δεν την χρειάζομαι άλλο την sim αυτή χρειάζεται να το πω αυτό στην εταιρεία και π.χ. αν έχω δηλωθεί να με διαγράψουν και να την παραδώσω πίσω;

4)Η T-mobile γενικά είναι καλή; Θα έχω πρόβλημα με το σήμα της για την πραγματοποίηση κλήσεων και για το σερφάρισμα;

5) Θα μπορώ να πραγματοποιώ κλήσεις προς όλες τις άλλες εταιρείες της Νέας Υόρκης; (δεν γνωρίζω τι πάροχο έχουν οι γνωστοί μου εκεί για να ψάξω κάρτα sim από το ίδιο δίκτυο με αυτούς.)

6) Θα μπορώ ενδεχομένως να πραγματοποιώ κλήσεις και προς την Ελλάδα με αυτήν την sim και αν ναι πόσο μεγάλες θα είναι οι χρεώσεις;

7) Υπάρχουν παρόμοιες λύσεις και από άλλες εταιρίες ώστε να ψάξω κάτι και σε αυτές;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις. Να σας πω ακόμη ότι η συσκευή μου είναι ένα iPhone 4S.

Link to comment
Share on other sites

Eχεις διαβασει τον οδηγο που ειναι λιγο πιο κατω?Εχουν δωθει πολλες απαντησεις και λυσεις για παρομοια φαση οπως εσυ ριξε ενα ματι στον οδηγο σε αυτο το λινκ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4280088#post4280088 και δες και τα υπολοιπα.Γενικα μπορεις να βρεις ανετα καρτα σιμ και οι παροχοι ATT και Tmobile εχουν σημα παντου.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Eχεις διαβασει τον οδηγο που ειναι λιγο πιο κατω?Εχουν δωθει πολλες απαντησεις και λυσεις για παρομοια φαση οπως εσυ ριξε ενα ματι στον οδηγο σε αυτο το λινκ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4280088#post4280088 και δες και τα υπολοιπα.Γενικα μπορεις να βρεις ανετα καρτα σιμ και οι παροχοι ATT και Tmobile εχουν σημα παντου.

 

Για όποιον θέλει να πάει ΗΠΑ μία είναι η λύση πλέον. Καρτοκινητό από την Ultra mobile, http://www.ultra.me! Με $29 απεριόριστες κλήσεις και sms προς ΗΠΑ και 60 χώρες (για Ελλάδα έχει απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά), 1GB για internet 4G, απεριόριστα sms προς Ελλάδα και $2,5 διαθέσιμα για άλλες υπηρεσίες. Ενδεικτικά κλήση προς κινητό Ελλάδας είναι 8 cents το λεπτό, δηλαδή στο πακέτο μπορεί να κάνεις και κλήσεις 31 λεπτών προς κινητό Ελλάδας. Νομίζω είναι πολύ καλή και αξιόπιστη πρόταση!

ΥΓ Συνδέεται στο δίκτυο της Τ-Mobile.

Edited by haforce
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοτατη και θα μου χρειαστει το καλοκαιρι.Υπαρχει παντου η καρτα αυτη ειναι ευκολο να την αγορασει καποιος?
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοτατη και θα μου χρειαστει το καλοκαιρι.Υπαρχει παντου η καρτα αυτη ειναι ευκολο να την αγορασει καποιος?

 

Υπάρχουν σημεία πώλησης σε πολλά σημεία στις ΗΠΑ. Αν μείνεις σε ξενοδοχείο, στείλε την λίγο πριν έρθεις στο ξενοδοχείο ταχυδρομικά εκτός κι αν έχεις και γνωστούς που την στέλνεις σε αυτούς.

 

ΥΓ οι τιμές είναι σε $ και όχι € στο προηγούμενο post μου άρα με 27 ευρώ περίπου κάνεις τα πάντα! Δικαιωματικά την αναγάγω σε σούπερ λύση για να μην πληρώνεις roaming (με 3 ευρώ το λεπτό εξερχόμενη...) αλλά και να έχεις και internet!:):)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...