Jump to content

Δίκτυα Ηνωμένων Πολιτειών


hellnoH2O
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης, αν κάποιος θέλει να στέλνει Sms και έχει φορητό υπολογιστή, μπορεί να εγκαταστήσει Skype ή Voipbuster, προγράμματα τα οποία στέλνουν sms.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 273
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά, επειδή μένω στις ΗΠΑ. Αν κάποιος θέλει να έρθει στις ΗΠΑ και να έχει κινητό, να μην πάρει trackfone και Virgin. Τζάμπα η συσκευή. Πιο καλό να πάει στο ebay και να αγοράσει μια κάρτα sim att ή tmobile.

 

οι τιμες των trackfone κινητων ξεκινανε απο τα 20 $...δηλαδη ειναι γελοιες...και απο την αλλη οι χρεωσεις att και tmobile δεν ειναι ανταγωνιστικες....

 

Επίσης ανταπτοράκια για αμερικανικές πρίζες βρίσκεις και στην πλατεία Κάνιγγος. Βέβαια από την τελευταία φορά που είχα πάει μπορεί να έχει κλείσει το μαγαζί.

 

μιλαμε για το ιδιο μαγαζι...τον Φανο...ηταν πανω απο την Πλ. Κανιγγος και τωρα εχει μεταφερθει στην Σολωμου (κοντα παλι στην Πλ. Κανιγγος)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, αν κάποιος θέλει να στέλνει Sms και έχει φορητό υπολογιστή, μπορεί να εγκαταστήσει Skype ή Voipbuster, προγράμματα τα οποία στέλνουν sms.

 

στελνεις απο το mycosmos τζαμπα......σε οποιο σημειο του κοσμου και αν εισαι....:p

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

οι τιμες των trackfone κινητων ξεκινανε απο τα 20 $...δηλαδη ειναι γελοιες...και απο την αλλη οι χρεωσεις att και tmobile δεν ειναι ανταγωνιστικες....

 

Έχεις πιάσει trackfone στα χέρια σου; Ο ορισμός της μπαχατέλας. :)

 

Στην Ελλάδα δεν ξέρω πόσο πάνε τα sms, οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης. 10 αμερικάνικα cents (περίπου 0,6 ευρωπαϊκά) to διεθνές sms όταν κάνει 5 cents το εγχώριο με tmobile.

 

Τώρα δεν ξέρω. Πραγματικά εξαρτάται και τί χρήση θες να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ε καλά, το κινητό αν πας για λίγο καιρό στην αμερική, δεν χρειάζεται να κάνει και καφέ...

Άλλωστε, γενικά οι αμερικάνοι έχουν μια συμπάθεια στις μπακατέλες ("τζάμπα" να'ναι κι ό,τι να'ναι)...

 

Υπάρχουν κάποιες εταιρείες CDMA σχετικά άγνωστες που δουλεύουν μέσω internet και είναι MVNO στο δίκτυο της VZW και έχουν πολύ καλές τιμές!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πιάσει trackfone στα χέρια σου; Ο ορισμός της μπαχατέλας. :)

 

ε..ναι...για εμενα ειναι συμπαθεστατα....αλλωστε δεν θελω και πολλα πραγματα απο ενα κινητο..ειδικα αν ειναι να το ανακυκλωσω σε ενα-δυο μηνες ;)

 

..βεβαια, ο καθενας οπως το βλεπει το πραγμα...:)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
paidia mia fili mou paei miami

se ligo kero...ti kinito lete na tis pw na mou krataei?kanena iphone?

ΜΕ εξαίρεση το iPhone, δεν υπάρχει τίποτα άλλο που να μην το έχουμε και εμείς. Είμαστε πολύ μπροστά σε συσκευές.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για τσεκάρετε το http://www.vyke.com. Νομίζω ότι καλύτερη λύση για να στείλεις sms από Αμερική ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΑΡΙΘΜΟ, δεν υπάρχει. Κόστος 1,6 λεπτά ευρώ/sms + roaming 10KB ήτοι 0,12 ευρώ για όλες τις εταιρίες. Άρα σύνολο 0,14/μήνυμα... Είπατε τίποτα???
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
paidia mia fili mou paei miami

se ligo kero...ti kinito lete na tis pw na mou krataei?kanena iphone?

 

Επειδή είμαι Μαϊάμι εδώ και 3 χρόνια, μπορώ να σου πω ότι ο φίλος πιο πάνω έχει δίκιο: Στην Ελλάδα είμαστε πολύ μπροστά στις συσκευές. Όπως και στις συνδέσεις (reception). Όταν είχα πρωτοέρθει είχα metroPCS σύνδεση και μετά από ένα χρόνο μεταφέρθηκα στην T-mobile: Η μια χειρότερη από την άλλη! Αν δεν έφευγα σε μερικούς μήνες, θα άλλαζα πάλι εταιρεία. Φαντάσου ότι καμία από τις δυο δεν έπιανε καλά μέσα στο σπίτι (και μιλάμε για σπίτια χαρτοκούτια, από γυψοσανίδα!)! Τώρα που γράφω, είμαι στο laptop μου ξαπλωμένος, κι αν με πάρει κανείς τηλέφωνο, πρέπει να σηκωθώ και να πάω στην άκρη του δωματίου για να μην υπάρχουν διακοπές! Και το κινητό μου είναι μερικών μηνών, των 300 δολαρίων. Τι να πω... Ελλάδα και πάλι Ελλάδα guys...

 

Σχετικά με το iphone, η τιμή του όπως ίσως είδες είναι (από) 400 δολάρια. Δεν ξέρω πόσο έχει στην Ελλάδα, αλλά πρέπει να έχεις υπ' όψιν σου ότι, τουλάχιστον εδώ στο Μαϊάμι, αλλά και οπουδήποτε στις ΗΠΑ νομίζω, είναι κλειδωμένο με την AT&T. Οπότε ή πρέπει να πάρεις ένα ξεκλείδωτο (που θα είναι πολύ πιο ακριβό) ή θα πρέπει να μπορείς να το σπάσεις εσύ.

Μερικά υπερβολικά απλά πράγματα γίνονται τόσο σημαντικά όταν τα χάνεις...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω tmobile και ο λόγος είναι ότι όταν το έψαξα οι τιμές για διεθνή sms και τηλέφωνα ήταν οι πιο καλές. Η Tmobile έχει και την καλύτερη εξυπηρέτηση πελατών.

Αν και δεν έχω χρειαστεί το service τους, όπως είπα παραπάνω, για μένα η T-mobile sucks! Δεν πιάνει ρε παιδί μου!

 

Πάντως για τηλέφωνα στην Ελλάδα από 'δώ, την έχω καταβρεί με prepaid phone cards. Είναι εδώ στο Μαϊάμι μία, που λέγεται STI Miami, που κοστίζει 10 δολάρια (έχει και των 5), και μιλάω με Ελλάδα 20 ώρες από το κινητό μου. Αυτό το κάνω όταν είμαι έξω από το σπίτι. Γιατί όταν είμαι μέσα, παίρνω από το λάπτοπ μου, με τέλεια απόδοση. Έχω εγκαταστήσει το voipdiscount (το κατεβάζεις από το http://www.voipdiscount.com), και μου δίνει 5 ώρες δωρεάν την (ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ) εβδομάδα. Για κινητά (στην Ελλάδα πάντα) πληρώνω 0,17 ευρώ. Για μηνύματα δεν έχω βρει κάτι φτηνό, γιατί δεν το έχω ψάξει, αφού το live τηλέφωνο, μου έρχεται απίστευτα φτηνό!

 

ΥΓ Προγράμματα όπως το voipdiscount μπορείς να τα χρησ/σεις και από την Ελλάδα για το εξωτερικό, αλλά και για μέσα στην Ελλάδα.

Μερικά υπερβολικά απλά πράγματα γίνονται τόσο σημαντικά όταν τα χάνεις...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
850/1900. Λογικά δουλεύει

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

paidia na rwtisw kati poly epeigon???stin ameriki ti sixnotites xrisimopoioun???? exw ena tri-band samsung i600..douleyei ekei i oxi?

Στα πιο πολλά μέρη θα δουλεύει. Ανάλογα με το πού θα πας, τα 850 μπορεί να είναι απαραίτητα, χρήσιμα ή και εντελώς άχρηστα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μια ερώτηση να κάνω..έχω ένα καρτοκινητό Wind και θέλω να στείλω μηνύματα sms σε Αμερική μιας και το συγκεκριμένο πακέτο που έχω έχει πολύ φθηνό μήνυμα για εξωτερικό. Το θέμα είναι ότι η φίλη μου στο Λος Άντζελες δεν λαμβανει τα sms μου ενώ σε εμένα έρχεται αναφορά παράδοσης..χρειάζεται κάποια ρύθμιση? Για ΗΠΑ το πρόθεμα είναι 001 και μετα ο αριθμός του κινητού ?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και με +1 αν και δε νομίζω να φταίει αυτό. Κάποια δίκτυα στην Αμερική δε δέχονται μηνύματα από Ελλάδα. Η φίλη σου μπορεί να σου στείλει μήνυμα; Το λαμβάνεις;
Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι ότι της έστειλα ένα, και μου ήρθε αναφορά ότι το έλαβε ενώ εκείνη δεν έλαβε τίποτα..είχα βάλει το +1 μπροστά απο τον αριθμό της. Θα της πω να δοκιμάσει να μου στείλει εκείνη η να μου πει ποιό είναι το δίκτυό της να βγάλουμε μια άκρη?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι δίκτυο έχει;

Αν στείλεις σε κινητό που έχει συμφωνία με την wind τότε η αναφορά έρχεται κανονικά.

Αν στείλεις σε κάποιον αριθμό που δεν ανήκει σε εταιρεία που έχει συμφωνία sms με την wind είτε είναι σταθερό π.χ. είτε κινητό, τότε σου έρχεται αναφορά κατευθείαν μόλις στείλεις το μήνυμα, αλλά βέβαια το μήνυμα δεν φτάνει ποτέ.

 

Αν η φίλη σου έχει AT&T ή T-mobile τότε λογικά πρέπει να λάβει το μήνυμα και η αναφορά να σου έρθει κανονικά μόνο όταν το λάβει. Αν έχει Sprint ή Verizon ή κάτι άλλο (Virgin ή κάποιον MVNO) που μπορεί να μην έχει συμφωνία με την wind τότε δεν θα λάβει το μήνυμα κι εσένα θα σου έρθει (για κάποιον αδιευκρίνηστο λόγο που γίνεται μόνο με αμερικάνικους αριθμούς) κατευθείαν μόλις το στείλεις η αναφορά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τις διεκυκρινήσεις σου οι πληροφορίες ειναι πολύτιμες, θα την ρωτήσω σε ποιό δίκτυο ανήκει και θα δούμε.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά, το πρόβλημα διορθώθηκε, λαμβάνει κανονικα τα μηνύματά μου και μάλιστα στα μηνύματα που λαμβάνω εγών στα στοιχεία μηνύματος, βλέπω και την τοπική ώρα Λος άντζελες...Να είσαι καλά για την βοήθεια.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
...σημερα ειδα στο Τarget (=αμερικανικο πολυκαταστημα) στο San Jose της Καλιφορνιας....εχουν βαλει κινητα τηλεφωνα Motorola + νουμερο.....με 10,99 $...δηλαδη καπου 7 ευρω...τζαμπα πραγμα.....:lol::lol::lol:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
στο Miami ο φίλος έχει T-mobile και εγώ εδώ στην Ελλάδα έχω wind....δοκιμάζω να στείλω μύνημα και μου βγάζει αμέσως στην αναφορά ότι απέτυχε... :( το κινητό του φίλου πρέπει να είναι γραμμένο με 001 ή με +1 σαν πρόθεμα?
Link to comment
Share on other sites

το κινητό του φίλου πρέπει να είναι γραμμένο με 001 ή με +1 σαν πρόθεμα?

 

Υποτίθεται πως δεν έχει σημασία... Δοκίμασε και τους δύο τρόπους, διαφορετικά επικοινώνησε με το 1260.

Link to comment
Share on other sites

T-Mobile είχα ένα πρόγραμμα με απεριόριστα SMS σε ΗΠΑ και Ευρώπη χωρίς χρέωση!!! Μη με ρωτήσετε πώς, δεν ξέρω, απλά ζήτησα prepaid και όταν με ρώτησαν όνομα και τους είπα με ρώτησε η κοπελίτσα αν ήθελα κάτι και της είπα φθηνά SMS! Με $10 το είχα ενεργοποιήσει... Oυτε καν διαβατήριο δεν έδειξα!!! Εντύπωση μου έκανε με την τρομολαγνεία που επικρατεί εκει...

Στο BestBuy στη συνέχεια βρήκα κάτι προγραμματάκια της Virgin+συσκευή με $10!!!

 

Οι χρεώσεις κλήσης πάντως της T-Μοbile πανάκριβες...

Link to comment
Share on other sites

Στο BestBuy στη συνέχεια βρήκα κάτι προγραμματάκια της Virgin+συσκευή με $10!!!

 

...το κακο με την Virgin ειναι οτι δεν ειναι GSM....:cry:

 

....Εντύπωση μου έκανε με την τρομολαγνεία που επικρατεί εκει...

 

..ασε φιλε....πονεμενη ιστορια....:wacko::wacko::wacko:...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...