Jump to content

Xiaomi Mi Note


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από χθες είμαι κάτοχος αυτού του πραγματικού θηρίου και οι εντυπώσεις μου είναι εξαιρετικες για τα χρήματα που ξοδεψα . Εγκατεστησα την τελευταία ρομ από το miui gr με mm και είναι πολύ καλή . Αντιμετώπισα όμως πρόβλημα με το wifi γιατί χρειάζεται συνέχεια αποσύνδεση για να λειτουργεί μηπως έχει αντιμετωπίσει κανείς το ίδιο πρόβλημα κ έχει βρει λύση ????

ΖΤΕ v967s

ONDA V975M rozak v 2.0.1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 122
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα παρέλαβα απο vickmall (18/5 είχα δώσει παραγγελία) σε μαύρο και είμαι εντυπωσιασμένος απο το design.

Είναι πανέμορφο , μεγάλη αναβάθμιση απο το mi4.

Πέρασα με τα βήματα που αναφέρω παραπάνω την τελευτάια ελληνική ρομ και μάλιστα ταχύτατα.

Ολα λειτουργούν άψογα , η κάμερα είναι λίγο καλύτερη απο το ΜΙ4.

Το μόνο θεματάκι που έχω έιναι με το google maps , που δεν βρίσκει τη θέση μου , κατα το άνοιγμα και μόλις πατάω το σχετικό εικονίδιο μου βγάζει το γνωστό μήνυμα ''Allow Maps to access this device location? '' , αλλά δεν με αφήνει να πατήσω το allow αλλά μόνο το deny !!! Κοιτάζω τα permissions στiς ρυθμίσεις του location και έχει την εφαρμογή της google , here maps κλπ, αλλά οχι το google maps. Δεν μπορώ να το εξηγήσω .

Επίσης παρόμοιο θέμα μου κάνει και στην εφαρμογή instagram+ (το ίδιο και στο ΜΙ4) οπου δεν με αφήνει να κατεβάσω φωτογραφίες και σε παρόμοιο μήνυμα δεν με αφήνει να επιλέξω το allow.

 

Μήπως έιναι θέμα ρομ;

Κατεβάζω την 6.5.19 (την αμέσως προηγούμενη να δώ αν το κάνει και σε αυτήν).

 

edit:Τελικά οχι και με την 6.5.19 το ίδιο μου κάνει , δεν το καταλαβαίνω.

 

edit 2 : Τελικά το βρήκα. Εφταιγε ο touch assistant που ήταν ενεργοποιημένος !!!! μόλις τον απενεργοποίησα μπόρεσα να πατήσω το allow .

To instagram + συνεχίζει το ίδιο πρόβλημα.

Edited by VASKIR
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει ή επιλογή στη τελευταία ελληνική ρομ για touch assistant ? Επίσης πρέπει οπωσδήποτε να ξεκλειδωσουμε τον bootloader κ μετά να περάσουμε rom ????

ΖΤΕ v967s

ONDA V975M rozak v 2.0.1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει ή επιλογή στη τελευταία ελληνική ρομ για touch assistant ? Επίσης πρέπει οπωσδήποτε να ξεκλειδωσουμε τον bootloader κ μετά να περάσουμε rom ????

 

Δεν ειναι κλειδωμενη συσκευή μας.

Εγώ παρέλαβα χθές και έκανα την παρακάτω διαδικασία ταχύτατα και έυκολα (δεν είχα εγκαταστήσει καμια εφαρμογή ακόμη) https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/11655-%CE%A0%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CE%BD-Marshmallow-Android-6-0-1-%CF%83%CF%84%CE%BF-Mi-Note/

και είμαι με την τελευταία 6.5.26 να λειτουργεί άψογα.

Οι δύο τελευταίες ρομ έχουν touch assistant.

 

Επίσης να προσθέσω πως ο ήχος είναι καταπληκτικός με ακουστικά και aux , οτι καλύτερο έχω ακόυσει με τις κατάλληλες ρυθμίσεις και το dolby που είναι πλέον στις τελευταίες ρομ απο miui.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κλειδωμενη συσκευή μας.

Εγώ παρέλαβα χθές και έκανα την παρακάτω διαδικασία ταχύτατα και έυκολα (δεν είχα εγκαταστήσει καμια εφαρμογή ακόμη) https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/11655-%CE%A0%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CE%BD-Marshmallow-Android-6-0-1-%CF%83%CF%84%CE%BF-Mi-Note/

και είμαι με την τελευταία 6.5.26 να λειτουργεί άψογα.

Οι δύο τελευταίες ρομ έχουν touch assistant.

 

Επίσης να προσθέσω πως ο ήχος είναι καταπληκτικός με ακουστικά και aux , οτι καλύτερο έχω ακόυσει με τις κατάλληλες ρυθμίσεις και το dolby που είναι πλέον στις τελευταίες ρομ απο miui.gr

 

 

Εγω είμαι με την 7.3.2.0 η τελευταία που λές ποια είναι ??

ΖΤΕ v967s

ONDA V975M rozak v 2.0.1

Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι με την 7.3.2.0 η τελευταία που λές ποια είναι ??

Εννόώ την τελευταία ελληνική developer 6.5.26

Μαλλον εσύ έχεις την stable όχι την developer , και δεν ξέρω αν είναι η ελληνική αυτή που έχεις ή κινέζικη.

Link to comment
Share on other sites

Εννόώ την τελευταία ελληνική developer 6.5.26

Μαλλον εσύ έχεις την stable όχι την developer , και δεν ξέρω αν είναι η ελληνική αυτή που έχεις ή κινέζικη.

 

Έχω την ελληνική stable απο τα παιδια στο miui gr . Η develepor μηπως έχει double tap wake up ??

ΖΤΕ v967s

ONDA V975M rozak v 2.0.1

Link to comment
Share on other sites

Αρα νομίζω πως για να πας στην developer πρέπει να κάνεις wipe data , και ίσως να έχει διαφορετική διαδικασία που δεν γνωρίζω.

Πάντως double tap wake up δεν υπάρχει ούτες στις τελευταίες ρομ.Μάλλον είναι θέμα hardware που δεν το υποστηρίζει η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με βλέπω να καταλήγω εδώ για κάποιους έξτρα λόγους εκτός της καλής τιμής πλέον..

 

Από μπαταρία πως πάει?

 

Ποιότητα σε σχέση με άλλα xiaomi κ άλλες ναυαρχιδες?

 

Φωτεινότητα σε ήλιο? Καθώς θα είναι κ οθόνη για χρήση τετρακοπτερου ενίοτε..

 

Gps σε καταγραφή αθλητικών δραστηριοτητων? Δεν ήταν κ το φόρτε του mi4...

 

Στάλθηκε από το MI 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φόρουμ,είμαι έτοιμος για παραγγελία του Mi Note και τα πιο φτηνά μαγαζάκια είναι τα Antelife και Cool/Cool,ποιο προτείνετε;

 

http://www.kimovil.com/el/khoro-agora-xiaomi-mi-note

 

http://www.antelife.com/xiaomi-note-16g-qualcomm-snapdragon-801-2-5ghz-quad-core-5-7-inch-fhd-screen-4g-lte-miui-6-hifi-smartphone-black-1.html?SSAID=986533

 

http://www.coolicool.com/xiaomi-note-16g-qualcomm-snapdragon-801-25ghz-quad-core-57-inch-fhd-screen-4g-lte-miui-6-hifi-smar-g-36354?SSAID=986533

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Παιδιά καλησπέρα. Έχω το mi4. Λέω να αλλάξω σε μεγαλύτερο. Σκέφτομαι να το πάρω από Κίνα, το είδα στο honorby 147 €.. Από ρομ τι παίζει? Θα παιδευτω πολύ??
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το σκέφτομαι τώρα που έχει πέσει η τιμή του, αλλά με προβληματίζουν τα 16 gb, η σχετικά μικρή μπαταρία και αν ο 801 θα μπορεί να ανταπεξελθει για τα επόμενα 2 χρόνια..

Ή να βάλω κάτι ακόμα και να πάρω το Redmi note 4?

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τον snapdragon 801, αυτόν φοράει το mi4 που έχω και πάει σφαίρα!! Δεν ξέρω για 2 χρόνια ακόμα αν είναι οκ, αλλά εγώ δεν κρατάω κινητό πάνω από χρόνο... Η εσωτερική μου αρκεί, τόσο έχω και τώρα, ένα στικακι otg και είσαι οκ.. Μπαταρία δεν είναι τόσο κακή διάβασα, ούτε και πολύ καλή.. Κρατάμε όμως 1:την φοβερή ποιότητα κατασκευής 2:το ποσό όμορφο και λεπτό είναι 3:την, από ότι λένε καλή κάμερα με οπτικό σταθεροποιητη και 4:την τιμή του!! Ας μας απαντήσει κάποιος και για τι ρομ παίζουν και το χτύπησα..
Link to comment
Share on other sites

@bill80

Μιας και το κινητό που έχεις τώρα έχει πολλά κοινά με το note αν μπορείς απαντήσε μου, θα με βοηθούσες στην επιλογή μου.

1. Η μπαταρία σου είναι 3000 και πόσο σου βγάζει με νορμάλ και βαριά χρήση?

2. Θυμάσαι κανένα antutu σκορ?

3. Έχεις το 4g? Πιάνει?

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

@bill80

Μιας και το κινητό που έχεις τώρα έχει πολλά κοινά με το note αν μπορείς απαντήσε μου, θα με βοηθούσες στην επιλογή μου.

1. Η μπαταρία σου είναι 3000 και πόσο σου βγάζει με νορμάλ και βαριά χρήση?

2. Θυμάσαι κανένα antutu σκορ?

3. Έχεις το 4g? Πιάνει?

Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

 

Η μπαταρία είναι πολύ καλή. Μιάμιση μέρα νορμάλ χρήση, μια μέρα άνετα βαριά χρήση.

Antutu 48000 περίπου.

4g Θεσσαλία που είμαι πολύ καλό. Με cosmote.

Ελπίζω να βοήθησα..

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι πολύ καλή. Μιάμιση μέρα νορμάλ χρήση, μια μέρα άνετα βαριά χρήση.

Antutu 48000 περίπου.

4g Θεσσαλία που είμαι πολύ καλό. Με cosmote.

Ελπίζω να βοήθησα..

 

Σ'ευχαριστώ.

Ενημερωτικά το βρήκα στο yeso521 στα 151$ σε σχέση με τα 160$ του honorbuy.

Δεν έχω ψωνίσει από κανένα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έγινε παραγγελία από vickmall, μου είπε η σελινα αν θέλω να μου περάσει την official dev global rom με αναβαθμίσεις και ελληνικά. Της είπα οκ.. Ίδωμεν..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έγινε παραγγελία από vickmall, μου είπε η σελινα αν θέλω να μου περάσει την official dev global rom με αναβαθμίσεις και ελληνικά. Της είπα οκ.. Ίδωμεν..

 

Με το καλό να το παραλάβεις!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να το παραλάβεις!

 

Ευχαριστώ. Πάντως το νήμα εδώ πολύ νεκρό το βλέπω, δεν το έχουν πολλοί το κινητό φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την συσκευή περίπου έξι μήνες , είχα το mi 4 το οποίο ήταν άψογο, απλά επειδή είδα πως το mi note είχε περίπου στα 210 ευρώ στο Vickmall είπα να το πάρω έτσι δοκιμαστικά αφού θεωρούσα πως λόγω οθόνης θα είναι παντόφλα και να το έχω για δεύτερο η να το δωρίσω αργότερα σε κάποιο μέλος της οικογένειας η συγγενή. Και έτσι θα γινόταν αν δεν έβαζα σιμ για να το δόκιμασω και να περάσω την τελευταία gtv rom. Αυτό ήταν κόλλησα μαζί του από την πρώτη μέρα ,νομίζω δεν ξανάνοιξα το mi4 παρά μόνο για να του περάσω την cm13 και από τότε το έχω ξεχάσει.

 

Η οθόνη και το μέγεθος του είναι ιδανικά ,δεν γυρίζεις σε μικρότερο μετά από μια μέρα χρήσης, μιλάμε ακόμη και τα 5,5" μου φαίνονται παιχνίδια στο χέρι. Και πάμε στο σημαντικότερο χαρακτηριστικό του για το οποίο επίσης άλλες συσκευές μου φαίνονται παιχνίδια:Η ποιότητα κατασκευής του. Πρόκειται για το πιο ποιοτικό κινητό της xiaomi έως σήμερα ότι έχει είναι από το πάνω πάνω ράφι. Για μένα είναι από τις πιο ποιοτικές συσκευές που κυκλοφορούν και βάλτε οποίο flagship του 2016 δίπλα του και θα καταλάβετε τι εννοώ. Είναι πανέμορφο (το έχω σε μαύρο) και λεπτό δεν θέλεις να βάλεις θήκη με αποτέλεσμα να έχω μερικές γρατζουνιές και γδαρσίματα στο μεταλλικό πλαίσιο μετά από πεσίματα. (Δυστυχώς η πλάτη του είναι απίστευτα γλιστερή και με μισή μοίρα κλίση να έχει η επιφάνεια που θα το αφήσεις δεν θα το βρεις εκεί μετά)

Η οθόνη του αν και 5,7 στα 1080p είναι πάρα-πάρα πολύ καλή και με τέλεια χρώματα.

Έχει πολύ καλό ήχο (αισθητά ανώτερο από το mi4)

Έχει επίσης αισθητά ανώτερη κάμερα από το mi4 με το ois να κάνει την διαφορά.

Ως προς τις επιδόσεις δεν έχει κολλήσει πουθενά και ποτέ , ο 801 είναι καταπληκτικός.

Το μοναδικό αρνητικό που μπορώ να σκεφτώ είναι η μπαταρία του που έχω δει σπάνια 4:30 sot αλλά με μισή ώρα φόρτιση είσαι εντάξει αν χρειαστεί.

Ως προς τις ρομ οι ελληνικές gtv και xtrv πλέον είναι άψογες.

 

Στα 160 και 170 ευρώ που αναφέρετε παραπάνω είναι ...υποχρεωτική επιλογή , νομίζω θα το ξαναπάρω σε λευκό!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την συσκευή περίπου έξι μήνες , είχα το mi 4 το οποίο ήταν άψογο, απλά επειδή είδα πως το mi note είχε περίπου στα 210 ευρώ στο Vickmall είπα να το πάρω έτσι δοκιμαστικά αφού θεωρούσα πως λόγω οθόνης θα είναι παντόφλα και να το έχω για δεύτερο η να το δωρίσω αργότερα σε κάποιο μέλος της οικογένειας η συγγενή. Και έτσι θα γινόταν αν δεν έβαζα σιμ για να το δόκιμασω και να περάσω την τελευταία gtv rom. Αυτό ήταν κόλλησα μαζί του από την πρώτη μέρα ,νομίζω δεν ξανάνοιξα το mi4 παρά μόνο για να του περάσω την cm13 και από τότε το έχω ξεχάσει.

 

Η οθόνη και το μέγεθος του είναι ιδανικά ,δεν γυρίζεις σε μικρότερο μετά από μια μέρα χρήσης, μιλάμε ακόμη και τα 5,5" μου φαίνονται παιχνίδια στο χέρι. Και πάμε στο σημαντικότερο χαρακτηριστικό του για το οποίο επίσης άλλες συσκευές μου φαίνονται παιχνίδια:Η ποιότητα κατασκευής του. Πρόκειται για το πιο ποιοτικό κινητό της xiaomi έως σήμερα ότι έχει είναι από το πάνω πάνω ράφι. Για μένα είναι από τις πιο ποιοτικές συσκευές που κυκλοφορούν και βάλτε οποίο flagship του 2016 δίπλα του και θα καταλάβετε τι εννοώ. Είναι πανέμορφο (το έχω σε μαύρο) και λεπτό δεν θέλεις να βάλεις θήκη με αποτέλεσμα να έχω μερικές γρατζουνιές και γδαρσίματα στο μεταλλικό πλαίσιο μετά από πεσίματα. (Δυστυχώς η πλάτη του είναι απίστευτα γλιστερή και με μισή μοίρα κλίση να έχει η επιφάνεια που θα το αφήσεις δεν θα το βρεις εκεί μετά)

Η οθόνη του αν και 5,7 στα 1080p είναι πάρα-πάρα πολύ καλή και με τέλεια χρώματα.

Έχει πολύ καλό ήχο (αισθητά ανώτερο από το mi4)

Έχει επίσης αισθητά ανώτερη κάμερα από το mi4 με το ois να κάνει την διαφορά.

Ως προς τις επιδόσεις δεν έχει κολλήσει πουθενά και ποτέ , ο 801 είναι καταπληκτικός.

Το μοναδικό αρνητικό που μπορώ να σκεφτώ είναι η μπαταρία του που έχω δει σπάνια 4:30 sot αλλά με μισή ώρα φόρτιση είσαι εντάξει αν χρειαστεί.

Ως προς τις ρομ οι ελληνικές gtv και xtrv πλέον είναι άψογες.

 

Στα 160 και 170 ευρώ που αναφέρετε παραπάνω είναι ...υποχρεωτική επιλογή , νομίζω θα το ξαναπάρω σε λευκό!

 

Φτιάξε με αγόρι μου και το περιμένω να έρθει!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχω πέσει πάνω σε τρελή κίνηση από Κίνα λόγω της 11_11 που κάνανε προσφορές τα κινεζομαγαζα και με βλέπω σε κάνα μήνα να παραλαμβανω... Έχει κολλήσει το τρακινγκ στο information recieved... Μια ζωή γκαντέμης.. Και είμαι με ένα σαραβαλο παλιό λενοβο... Υπομονή λοιπόν.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα. Χρόνια πολλά παιδιά!

 

Εχω το Mi note μια βδομάδα περίπου, τελικά παρέλαβα με έξτρα χρέωση από τελωνείο αλλά μαντέψτε... Ούτε καν το σκέφτομαι αυτό από την στιγμή που το άνοιξα.. Το κινητό είναι κόσμημα και σφαιρατο, με καλή κάμερα, λεπτό με φοβερή οθόνη και το μέγεθος, όντως όπως είπε ο φίλος από πάνω, είναι πολύ καλό και δεν γυρίζεις σε μικρότερο. Είναι ελαφρύ πάντως. Οσον αφορά την ρομ, ήρθε με Android 6.0.1,miui 8 global με ελληνικά και αναβαθμίσεις κάθε Παρασκευή! Όλα καλά λοιπόν μέχρι στιγμής.

Καλά Χριστούγεννα με υγεία σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...