Jump to content

Χριστούγεννα-Πρωτοχρονιά - Χρόνια πολλά


FREAK_OF_NATURE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω... Απλά εμένα αυτά δε μου προκαλούν μιζέρια. Μου φαίνεται λίγο παράξενο που είσαι τόσο κατά των Χριστουγέννων! No offence, έτσι;

Τί σε πειράζει η φωτισμένη πόλη με τον κόσμο να κυκλοφορεί παντού και όλες τις ώρες;

Απο μια πόλη που βγαίνεις ένα βράδυ (κυρίως καθημερινή) και είναι άδεια, εγώ το προτιμώ!

 

Eχει πολύ κόσμο στιμώχνεσαι παντου, έχει πολύ φασαρία και ένα σωρό ζητιάνους και γυφτάκια που σου ζητάνε ελεημοσύνη.... δν είναι πάρα ένα ακόμα κόλπο για να μας τα παίρνουνε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Eχει πολύ κόσμο στιμώχνεσαι παντου, έχει πολύ φασαρία και ένα σωρό ζητιάνους και γυφτάκια που σου ζητάνε ελεημοσύνη.... δν είναι πάρα ένα ακόμα κόλπο για να μας τα παίρνουνε

 

Τις μέρες πρίν τα Χριστούγεννα, κόσμος δε νομίζω να είναι παντού τόσος πολύς ώστε να στριμώχνεσαι. Ίσως για ανήμερα τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά να συμφωνώ κι εγώ μαζί σου...

Για τα γυφτάκια και τους ζητιάνους εν μέρει συμφωνώ μαζί σου... Αλλά αφού όλοι βγαίνουν εκείνες τις μέρες, έχουν πιο πολλές ελπίδες να βγάλουν τα προς το ζειν.:)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Τις μέρες πρίν τα Χριστούγεννα, κόσμος δε νομίζω να είναι παντού τόσος πολύς ώστε να στριμώχνεσαι. Ίσως για ανήμερα τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά να συμφωνώ κι εγώ μαζί σου...

Για τα γυφτάκια και τους ζητιάνους εν μέρει συμφωνώ μαζί σου... Αλλά αφού όλοι βγαίνουν εκείνες τις μέρες, έχουν πιο πολλές ελπίδες να βγάλουν τα προς το ζειν.:)

 

Χαίρομαι που συμφωνούμε

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω... Απλά εμένα αυτά δε μου προκαλούν μιζέρια. Μου φαίνεται λίγο παράξενο που είσαι τόσο κατά των Χριστουγέννων! No offence, έτσι;

Τί σε πειράζει η φωτισμένη πόλη με τον κόσμο να κυκλοφορεί παντού και όλες τις ώρες;

Απο μια πόλη που βγαίνεις ένα βράδυ (κυρίως καθημερινή) και είναι άδεια, εγώ το προτιμώ!

 

Πραγματικά...είναι από τις λίγες φορές που οι μεγαλουπόλεις είναι ωραίες. Ταυτόχρονα όμως είναι και λίγο καταθλιπτικές. Οι γιορτές (κυρίως τα Χριστούγεννα) είναι η γιορτή της χαράς και του "φωτός" και μερικοί άνθρωποι νοιώθουν "πίεση" να "είναι ευτυχισμένοι" ακόμα και αν δεν είναι...επειδή έτσι είναι η ατμόσφαιρα.

 

Δεν λέω πως τα Χριστούγεννα δεν είναι ωραία εποχή. Είναι η μόνη χριστιανική γιορτή που μου αρέσει. Απλά θεωρώ πως είναι και λίγο καταθλιπτική!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με κάλαντα, μπάλες, τρελόγατες, ρουβάδες...... χρειάζονται κι άλλα;

 

Οχι, φυσικά δε χρειάζονται άλλα. Γράφοντας προσβλητικά για κάποιον, που όχι μονο δε σε έθιξε, αλλά ουτε καν ασχολήθηκε μαζί σου, το ήθος και τη μιζέρια σου δειχνεις.

Πως να σ' αρέσουν τα Χριστουγεννα? Από την υπογραφή μέχρι τα γραφομενα σου τη δυστυχία σου διαφημίζεις.;)

Link to comment
Share on other sites

kata8liptiki i giortastiki periodos epidi mporei kapioi piezonte na pernane kala

 

ante na kanoume tote kataliptika xristougenna kai mera na 8imomaste tous kaimenous .

 

ola se ena orio re paidia

 

e oxi kai katal8liptiki giati merikoi den pernane kala!

imarton

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

kata8liptiki i giortastiki periodos epidi mporei kapioi piezonte na pernane kala

 

ante na kanoume tote kataliptika xristougenna kai mera na 8imomaste tous kaimenous .

 

ola se ena orio re paidia

 

e oxi kai katal8liptiki giati merikoi den pernane kala!

imarton

Δεν λέω αυτό ρε συ MIB, απλά υπενθυμίζω και προσπαθώ να εξηγήσω το λόγο που κάποιοι δεν θεωρούν τα Χριστούγεννα χαρούμενη εποχή.

 

Εμένα προσωπικά μου αρέσουν πολύ, αν και δεν μπορώ να μην παραδεχτώ πως σε κάποιες φάσεις με καταβλίβουν κιόλας. Αλλά, that's just me. Δεν χρειάζεται να συμφωνούμε. Δεν είναι θέμα για συζήτηση. Είναι απλά το πως το βλέπω εγώ.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

DesertSMisSRaiN συμφωνώ με την καταθλιπτική ατμόσφαιρα... Έχει κάτι το διαφορετικό. Πάντα μου φέρνει μια μελαγχωλία. Άλλοτε γλυκιά κ άλλοτε όχι :cry:
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

DesertSMisSRaiN συμφωνώ με την καταθλιπτική ατμόσφαιρα... Έχει κάτι το διαφορετικό. Πάντα μου φέρνει μια μελαγχωλία. Άλλοτε γλυκιά κ άλλοτε όχι :cry:

 

My point, exactly!!!! ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Οχι, φυσικά δε χρειάζονται άλλα. Γράφοντας προσβλητικά για κάποιον, που όχι μονο δε σε έθιξε, αλλά ουτε καν ασχολήθηκε μαζί σου, το ήθος και τη μιζέρια σου δειχνεις.

Πως να σ' αρέσουν τα Χριστουγεννα? Από την υπογραφή μέχρι τα γραφομενα σου τη δυστυχία σου διαφημίζεις.;)

 

Δυστυχία εγώ...; δε νομίζω.....

Link to comment
Share on other sites

+1 @Garfield

Εμενα παλι τα Χριστουγεννα μου αρεσουν και μαλιστα πολυ.:D

μου αρεσει να περπατω στον δρομο και να το βλεπω πλημμυρισμενο απο κοσμο,να μπαινοβγαινουν στα μαγαζια,να περπατανε χερι χερι τα ζευγαρακια (ηλικιας 15 εως 115), τα πιστιρικια με τους γονεις και του μπαμπαδες να βλεπουν τις στολισμενες βιτρινες,τους στολισμενους δρομους και τα στολισμενα σπιτια και να λαμπουν τα ματια του απο εκπληξη...

Μ'αρεσει ο ολος ερωτισμος και η ολη γλυκια μελαγχολια που υπαρχει διαχυτη στην ατμοσφαιρα και 1002 αλλα πραγματα.

Και δεντρο θα στολισω και το σπιτι θα στολισω και γιορτη στο σπιτι μου θα κανω για να γιορτασω ακομα περισσοτερο τα Χριστουγεννα και με το τελος τους θα εχω ενα "σακουλι" ακομα γλυκιες αναμνησεις...Απο αυτες που δινουν σημασια στην ζωη μου.

Τι και αν οι μερες μας πανε να την περασουν σαν μια καταναλωτικη εορτη.(Με λιγα λογια θελουν να μας τα παρουν χρησιμοποιοντας το ολο κλιμα των Χριστουγεννων);

Απο εμας και μονο εξαρταται ποσα θα ξοδεψουμε και για ποιον λογο θα τα ξοδεψουμε. ;)

Το νοημα των εορτων το δινει ο καθενας μας οπως κρινει πιο σωστα.Μυαλο ολοι εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε με χαζό...αλλά όπως τα παρουσίασε ο marios είναι όντως όμορφα τα Χριστούγεννα.

 

(Αν και δεν είναι για όλους έτσι!)

 

Βέβαια όλα έχουν σχέση με το τι εμπειρίες έχεις και τι αναμνήσεις έχει από Χριστούγεννα που πέρασαν και ίσως δεν σε βρήκαν όπως τα περιγράφεις, Μάριε.

 

Αλλά και πάλι...beautifully put, my friend Marios! ;)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας ολες τις απαντησεις εχω να πω στον andreasarc, οτι ναι οι απαντησεις σου προκαλουν μιζερια...;)

Δεν στο λεω με καμια προθεση να μαλωσουμε και να αρχισουμε να γραφουμε σελιδες ολοκληρες ο ενας για τον αλλον.. Αλλα οταν λες οτι "ειναι ενας ακομα τροπος για να μας τα παιρνουνε" συγγνωμη αλλα αυτο τι δειχνει...; Το αν θα στα παρουν ειναι, οπως λεει και ο φιλος mario_fit, δικη σου επιλογη... :!:

Δεν μπορω αλλα, πανω απ'ολα, ουτε εχω και την ορεξη να σου επιβαλλω την αποψη μου και την γνωμη μου... Μπορει εσενα τα λαμπακια και οι στολισμενοι δρομοι να σου προκαλουν μιζερια.. Δικαιωμα σου... Αλλα δεν χρειαζεται να το υποστηριζεις με μια φυσικοτητα, σαν να ειναι και η αποψη του 99% του κοσμου...;) :wacko:

(Αν και δεν είναι για όλους έτσι!)

...

Βέβαια όλα έχουν σχέση με το τι εμπειρίες έχεις και τι αναμνήσεις έχει από Χριστούγεννα που πέρασαν και ίσως δεν σε βρήκαν όπως τα περιγράφεις, Μάριε.

Σαφως... αν σε καποιον εχει συμβει κατι ασχημο την περιοδο αυτη, που το απευχομαι για ολους μας, ειναι λογικο να μην μπορεις να χαρεις αυτη τη γιορτινη περιοδο, οσο θα ηθελες...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι πολύ του χειμώνα, τα Xmas για μένα είναι μια ευχάριστη & "ζεστή" παρένθεση στη μελαγχολία του χειμωνιάτικου τοπίου!

Μπορεί για κάποιους να είναι μελαγχολικές εκείνες οι γιορτινές μέρες,

αλλά προσωπικά δεν μπορώ να φανταστώ κατι καλύτερο από χαρούμενα

παιδικά μουτράκια που παίρνουν χαρά βλέποντας Αγιο-βασίληδες, διαλέγοντας

ένα παιχνίδι, κάνοντας τα μια αγκαλιά!:happy:

Να βλέπεις γελαστά παιδικά πρόσωπα, νομίζω ότι αξίζει να ζεις εκείνες τις άγιες μέρες των xmas!:)

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Το νοημα των εορτων το δινει ο καθενας μας οπως κρινει πιο σωστα.Μυαλο ολοι εχουμε.
+1 δε 8α μπορουσα να βρω πιο σωστη ατακα σχετικη με το 8εμα:)
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι πολύ του χειμώνα, τα Xmas για μένα είναι μια ευχάριστη & "ζεστή" παρένθεση στη μελαγχολία του χειμωνιάτικου τοπίου!

Μπορεί για κάποιους να είναι μελαγχολικές εκείνες οι γιορτινές μέρες,

αλλά προσωπικά δεν μπορώ να φανταστώ κατι καλύτερο από χαρούμενα

παιδικά μουτράκια που παίρνουν χαρά βλέποντας Αγιο-βασίληδες, διαλέγοντας

ένα παιχνίδι, κάνοντας τα μια αγκαλιά!:happy:

Να βλέπεις γελαστά παιδικά πρόσωπα, νομίζω ότι αξίζει να ζεις εκείνες τις άγιες μέρες των xmas!:)

Νομιζω εχεις πιασει το πραγματικο νοημα των Χριστουγενων;) ;) :)

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας ολες τις απαντησεις εχω να πω στον andreasarc, οτι ναι οι απαντησεις σου προκαλουν μιζερια...;)

Δεν στο λεω με καμια προθεση να μαλωσουμε και να αρχισουμε να γραφουμε σελιδες ολοκληρες ο ενας για τον αλλον.. Αλλα οταν λες οτι "ειναι ενας ακομα τροπος για να μας τα παιρνουνε" συγγνωμη αλλα αυτο τι δειχνει...; Το αν θα στα παρουν ειναι, οπως λεει και ο φιλος mario_fit, δικη σου επιλογη... :!:

Δεν μπορω αλλα, πανω απ'ολα, ουτε εχω και την ορεξη να σου επιβαλλω την αποψη μου και την γνωμη μου... Μπορει εσενα τα λαμπακια και οι στολισμενοι δρομοι να σου προκαλουν μιζερια.. Δικαιωμα σου... Αλλα δεν χρειαζεται να το υποστηριζεις με μια φυσικοτητα, σαν να ειναι και η αποψη του 99% του κοσμου...;) :wacko:

 

Σαφως... αν σε καποιον εχει συμβει κατι ασχημο την περιοδο αυτη, που το απευχομαι για ολους μας, ειναι λογικο να μην μπορεις να χαρεις αυτη τη γιορτινη περιοδο, οσο θα ηθελες...

 

Οχι βέβαι σε καμία περίπτωση δεν θα επιβάλλω τη γνώμη μου, οτι λέει ο καένας είναι αποκλειστικά προσωπική του άποψη....

Αλλο είναι όμως το κατά΄πόσο ο καθένας απο εμάς αντιστέκεται στα καταναλωτικά εφευρήματα, και άλλο το τι σκαρώνει ένας μεγαλοκαταστηματάρχης για να σε δελεάσει.....

Link to comment
Share on other sites

Και βεβαία είναι ΤΕ ΛΕΙ Α τα Χριστούγεννα !

Μαζευόμαστε όλοι οι παλιοί συμμαθητές από όλες τις άκρες της Ελλάδας πίσω στο τόπο μας , έξω βόλτες μες το κρύο :cold: φορώντας τα σκουφάκια μας , αγκαλιές , ζεστές σοκολάτες ( φουντούκι ) , ψώνια για αυτούς που αγαπάς :* !

Ιδανικό σκηνικό για ζευγαράκια:love: , αλλά και με έντονη μελαγχολία για όσους είναι μονοί … Πιστεύω ότι όλοι έχουμε βιώσει αυτή τη χριστουγεννιάτικη μοναξιά – μελαγχολία – απόγνωση (έστω και για λίγο )

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

Mάριε +1 κι από μένα στο πόστ σου!

Η περιγραφή σου για τα Χριστούγεννα, είναι ακριβώς όπως τη βλέπω κι εγώ... :)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

και για μενα χριστουγεννα + πρωτοχρονια ειναι τελεια!

το κακο ειναι οτι δουλευουμε... και δεν το χαιρομαστε στο 100% αλλα στο 25% :(

 

αλλα δεν πτωουμαστε!!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Αλλο είναι όμως το κατά΄πόσο ο καθένας απο εμάς αντιστέκεται στα καταναλωτικά εφευρήματα, και άλλο το τι σκαρώνει ένας μεγαλοκαταστηματάρχης για να σε δελεάσει.....

 

Δηλαδή για σένα το πνεύμα των Χριστουγέννων βρίσκεται μόνο εκεί;

Link to comment
Share on other sites

mario φιλε μου πραγματικα συμφωνω απολυτα με το μηνυμα σου.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...

εμενα δε μου αρεσουνε απο πολυ μικρη...

εκλαιγα και δεν ελεγα τα καλαντα ουτε καν στην οικογενεια μου...

ακομα δεν θελω να ακουω κάλαντα...

:wacko:

πάντως πιστευω στην μαγεία τους...

στον γλυκο μου Αγιο...

σε όλα τα λαμπάκια και τα γλυκακια και την ζεστασια των ανθρωπων...

και το κατα πόσο ειναι καταναλωτικη εκμεταλλευση και μονο..δεν μ απασχολει

στη ζωη μου μ αρεσει να κανω δωρα...απλα τωρα εχω ενα λογο παραπάνω...

:)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου αρέσει αυτή η ευχάριστη έκπληξη μέσα στο κρύο Χειμώνα!:)

Θα φάμε και κανά γλυκό,θα κάνουμε και διακοπούλες δυό βδομάδες!:):D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...