Jump to content

Samsung: Σημαντική πτώση πωλήσεων, ο «γκρεμός» είναι κοντά; [poll]


giachtas
 Κοινοποίηση

Συμφωνείτε με την πολιτική που ακολουθεί η Samsung τα τελευταία χρόνια;  

621 members have voted

  1. 1. Συμφωνείτε με την πολιτική που ακολουθεί η Samsung τα τελευταία χρόνια;

    • Ναι, είναι επιτυχημένη, να συνεχίσει!
    • Όχι, με αποτρέπει από το να επιλέγω συσκευές της!


Recommended Posts

H καλυτερη φαση ειναι οι χειρονομιες, ουτε κουμπια που να χαλανε και να μην τα φτανεις παντα, ουτε onscreen buttons που τρωνε χωρο απο την οθονη.

Αλλα για να υποστηριχθει κατι τετοιο απαιτειται @@ατο λειτουργικο οπως το meego ή περιπου το BB OS.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν καταλαβαίνω κάτι.

Σου αρέσει συγκεκριμένα hardware button;

Δηλαδή προτιμάς hardware button από capacitive κουμπιά;

 

 

Χρειάζονται και τα hardware buttons. Δεν γίνεται να τα κάνεις όλα από την οθόνη. Σε κάποια θέματα χρειάζεται η έξτρα αίσθηση ασφάλειας και σιγουριάς που εμπνέει ένα κανονικό κουμπί. Από εκει και πέρα επειδή παίζουν κι οι παράγοντες γούστο και συνήθεια, επιλογές υπάρχουν για όλους.

Link to comment
Share on other sites

στο γκρεμό δε θα φτάσει, αλλά οι πωλήσεις έχουν μειωθεί πολύ, κυρίως όμως στην ανατολική ασία λόγω xiaomi, meizu, micromax κτλ με άλλης κλάσης vfm. στην ευρώπη οι πωλήσεις καλά κρατούν. δεν είμαι υπέρμαχός της αλλά όσοι θέλουν να τη δουν να καταρρέει δεν πρόκειται να συμβεί κάπου σύντομα. όλες οι μεγάλες εταιρίες έχουν χάσει πολλά λεφτά στις αναπτυσσόμενες χώρες με εξαίρεση ίσως την lg που έχει πολύ επιθετική τιμολογιακή πολιτική. ωστόσο αν συνεχίσει να βγάζει ένα core/ace/grand/alpha/s την ημέρα και με ανύπαρκτη υποστήριξη στο λογισμικό ο κόσμος είναι φυσικό και επόμενο να κινηθεί αλλού.
Link to comment
Share on other sites

πως φαινεται οτι δεν εχεις ποιασει(η εστω δεν ξερεις να εκτιμας)ναυαρχίδες κινεζικων εταιριων..

 

Πώς φαίνεται ότι δεν διάβασες προσεκτικά την τεκμηρίωση μου. Δεν υποτιμώ τις Κινέζικες ναυαρχίδες, απλά εκτιμώ ότι δεν θα έχουν την ίδια πέραση σε Ευρώπη και ειδικά σε Αμερική 1) λόγω δυσπιστίας του μέσου καταναλωτή 2) των νομικών θεμάτων που σίγουρα θα προκύψουν. Εδώ τρέχουν και δεν φτάνουν Apple με Samsung.

Μακάρι να μπουν στα ράφια των καταστημάτων όλοι οι Κινέζοι και να υπάρχει επιλογή, αλλά στην high end κατηγορία το βλέπω δύσκολο λόγω της υψηλής τιμής που θα προκύψει αν πρέπει να υπάρχει Ευρωπαϊκή υποστήριξη κτλ.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Όσο οι Κινέζοι χρησιμοποιούν Mediatek με cortex-A7 δεν εχουν σοβαρες high end προτασεις. Οσες συσκευες βγαινούν με σοβαρό SoC είναι πραγματικά καλές συσκευές είτε είναι επώνυμη είτε Κινέζικες.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Samsung και ξερό ψωμί! (και Snapdragon/Exynos).

Πήρα το κινέζικο THL 5000 και το έχω μετανιώσει. Το GPS για τα μπάζα, tethering με Vodafone δεν κάνει, αλλά με Cosmote κάνει.

Τι να πω; Να πω πως δεν τα διάβαζα αλλά είπα να το ρισκάρω και έχασα.

Samsung! LG! Motorola!

Link to comment
Share on other sites

Samsung και ξερό ψωμί! (και Snapdragon/Exynos).

Πήρα το κινέζικο THL 5000 και το έχω μετανιώσει. Το GPS για τα μπάζα, tethering με Vodafone δεν κάνει, αλλά με Cosmote κάνει.

Τι να πω; Να πω πως δεν τα διάβαζα αλλά είπα να το ρισκάρω και έχασα.

Samsung! LG! Motorola!

 

Κοίτα για να είμαι δίκαιος ένας φίλος που έχει το THL 5000 δεν έχει παράπονο σε σερφάρισμα, live streaming, Mp3 κλπ, άλλα δεν του χρειάζονται όλες οι λειτουργίες όπως tethering, gps (δοκίμασε αν κλειδώνει και δεν έχει πρόβλημα άλλα δε το χρησιμοποίησε με καμία εφαρμογή) Κάμερα πολύ κάτω του μετρίου. Παρόλα αυτά κακά τα ψέματα ο Κινέζος είναι λαχείο...Ήμουν ανάμεσα στο THL 5000 και το LG G2 και προτίμησα το δεύτερο ελαφρά μεταχειρισμένο και δε το έχω μετανιώσει καθόλου. (κλεινω το off topic για την Sammy μιλάμε εδώ:))

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία εταιρεία δεν πρόκειται να πω αυτή και ξερό ψωμί.είπαμε τώρα.οχι και τόσο κόλλημα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ειναι χλιδή και δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχετε με το συγκεκριμένο θέμα. Note 3 έχω , ποτέ (μα ποτέ όμως , ουτε με Note 2 πριν) δεν είχα θέμα σαν αυτά που ισχυρίζεσαι, να μου πέσει λόγω ανισορροπίας κλπ κλπ.

Ναι αλλά εσύ έχεις ήδη πει ότι δεν το δουλεύεις ποτέ με το ένα χέρι. :p

 

Παιδιά δεν έχω πρόβλημα αν σας είναι άνετη η χρήση του, απλά προσπαθώ να καταλάβω πως μπορείτε να το κρατάτε στο ένα χέρι και να γυρνάτε το δάχτυλο για να πατήσει το κουμπί και να το διατηρείτε σταθερό στο χέρι σας.

Αλλά μπράβο. Εμένα μου δίνει την αίσθηση ότι θα μου πέσει, για αυτό και έβαλα μέσα στην οθόνη τα κουμπιά όπως τα έχει η Google στα Nexus.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εσύ έχεις ήδη πει ότι δεν το δουλεύεις ποτέ με το ένα χέρι. :p

 

Παιδιά δεν έχω πρόβλημα αν σας είναι άνετη η χρήση του, απλά προσπαθώ να καταλάβω πως μπορείτε να το κρατάτε στο ένα χέρι και να γυρνάτε το δάχτυλο για να πατήσει το κουμπί και να το διατηρείτε σταθερό στο χέρι σας.

Αλλά μπράβο. Εμένα μου δίνει την αίσθηση ότι θα μου πέσει, για αυτό και έβαλα μέσα στην οθόνη τα κουμπιά όπως τα έχει η Google στα Nexus.

 

Βασικα στα κινητα που εχουν μεγαλες οθονες, θα βολευαν και gestures στο ipad ας πουμε ποτε δεν πατουσα το κουμπακι, παντελως αχρηστο, επισης ειχε με 3 δακτυλα αριστερα, πηγαινες στην προηγουμενη εφαρμογη που ειχες ανοιχτη και κατι ακομα δεν θυμαμε, νομιζω στις 5,5'' ειναι εφικτο κατι τετοιο. Αληθεια παιζει καμια καλη εφαρμογη με gesture navigation, θελω να ξεφορτωθω τελειως και τα on screen κουμπια ή να τα κρυβω στις περισσοτερες εφαρμογες. Οσο για τα capacitivite buttons, τουλαχιστον στα παιχνιδια ειναι εκνευριστικα, χωρια που μεγαλωνουν την συσκευη χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά εσύ έχεις ήδη πει ότι δεν το δουλεύεις ποτέ με το ένα χέρι. :p

 

Παιδιά δεν έχω πρόβλημα αν σας είναι άνετη η χρήση του, απλά προσπαθώ να καταλάβω πως μπορείτε να το κρατάτε στο ένα χέρι και να γυρνάτε το δάχτυλο για να πατήσει το κουμπί και να το διατηρείτε σταθερό στο χέρι σας.

Αλλά μπράβο. Εμένα μου δίνει την αίσθηση ότι θα μου πέσει, για αυτό και έβαλα μέσα στην οθόνη τα κουμπιά όπως τα έχει η Google στα Nexus.

 

Οντως με τα δυο χέρια χρησιμοποιω το note 95% των φορών (και βάλε).

Πάντως δεν έχω πρόβλημα ισορροπίας της συσκευής γενικά μιλώντας.

Τα on-screen buttons ουτε συζήτηση, δεν θυσιάζω οθόνη για κάτι τέτοιο, τα capacitivite που έχω δοκιμάσει στο παρελθόν σε HTC ήταν να πετάξω τη συσκευή σε τοίχο.

Μια χαρά το physical.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Οντως με τα δυο χέρια χρησιμοποιω το note 95% των φορών (και βάλε).

Πάντως δεν έχω πρόβλημα ισορροπίας της συσκευής γενικά μιλώντας.

Τα on-screen buttons ουτε συζήτηση, δεν θυσιάζω οθόνη για κάτι τέτοιο, τα capacitivite που έχω δοκιμάσει στο παρελθόν σε HTC ήταν να πετάξω τη συσκευή σε τοίχο.

Μια χαρά το physical.

Εφόσον το χρησιμοποιείς με τα δύο χέρια αυτό που λέω δε σε αφορά. Προφανώς έχεις 100% σταθερότητα.

 

Εγώ μιλάω για τα Galaxy S3-S5, όχι για τα Note.

Υποτίθεται ότι έχω επιλέξει να μείνω σε αυτήν την κατηγορία γιατί με ενδιαφέρει η φορητότητα πιο πολύ από τη μεγάλη οθόνη. Και φορητότητα σημαίνει χρήση με το ένα χέρι. Και εκεί το hardware button με δυσκολεύει.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι τα Galaxy s1,s2 και s3 είναι σχετικά καλά κινητά η μαύρη πτώση από το s3 και μετά. Τι έγινε και s4-s6 βγήκαν φούμα και ακριβά αυτό το έχουν καταλάβει.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι τα Galaxy s1,s2 και s3 είναι σχετικά καλά κινητά η μαύρη πτώση από το s3 και μετά. Τι έγινε και s4-s6 βγήκαν φούμα και ακριβά αυτό το έχουν καταλάβει.

To S4 και το S5 είναι εξίσου καλά κινητά. Απλώς είχαν αδιάφορο ως κακό σχεδιασμό και μικρές διαφορές από αυτό που αντικαθιστούσαν.

Το S6 ας περιμένουμε να βγει για να το θάψουμε.:)

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι τα Galaxy s1,s2 και s3 είναι σχετικά καλά κινητά η μαύρη πτώση από το s3 και μετά. Τι έγινε και s4-s6 βγήκαν φούμα και ακριβά αυτό το έχουν καταλάβει.

Το S4 ήταν πολύ καλό κινητό, όπως και το S5.

Το πρόβλημα ήταν καθαρά στο θέμα του design (ειδικά στο S5).

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Το S4 ήταν πολύ καλό κινητό, όπως και το S5.

 

Το πρόβλημα ήταν καθαρά στο θέμα του design (ειδικά στο S5).

 

Συμφωνώ απόλυτα σχετικά με το design.. Πάντως η Samsung εχει πρόβλημα αφενός απο Κίνα μεριά και αφετέρου απο την Apple αφού μεγάλη μερίδα του κοινού επέστρεψε σε 6 (κάποιοι ακόμα και σε plus).. Και το σημαντικό ειναι οτι ειναι μερίδα του κοινού που εχει να διαθέσει για την αγορά μιας ναυαρχίδας όταν μιλάμε για τα πιο premium μοντέλα.. Πρέπει να αναθεωρήσει και τιμολογιακή πολιτική πέραν αχεδιασμου. Για μενα στο design πρέπει να τολμήσει, ας αλλάξει και λίγο αυτο το εμπρός μέρος με το φυσικό πλήκτρο, ας δώσει μια ωραια sleek device πχ για s6

Link to comment
Share on other sites

Το S4 ήταν πολύ καλό κινητό, όπως και το S5.

Το πρόβλημα ήταν καθαρά στο θέμα του design (ειδικά στο S5).

 

Σωστον, αλλα το κυριοτερο προβλημα των S4 και ειδικα του S5 ηταν οτι ειχαν να αντιμετωπισουν πολυ δυνατους αντιπαλους απο ο,τι ειχε να αντιμετωπισει το S2 και το S3 αντιστοιχως.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

[quote=aroutis;το S4 ήταν πολύ καλό κινητό, όπως και το S5.

Το πρόβλημα ήταν καθαρά στο θέμα του design (ειδικά στο S5).

 

Δεν είναι έτσι.

Κακά δεν είναι αλλά είναι κατώτερα του ανταγωνισμού ειδικά φέτος με το s5.

Αυτονομία χειρότερη από m8/z2/z3, υλοποίηση λογισμικού και σε αυτό το τομέα κατώτερα των πάνω κινητών,ποιότητα κατασκευής εδώ είναι να γελάμε διότι το s5 συγκρίνεται με το moto g που όμως είναι στη κατηγορία των 200 ευρώ.

Μέρα με τη νύχτα δηλαδή με τις παραπάνω συσκευές.

Τσιγκουνιες σε specs μόνο 2GB ram όταν η Sammy είναι ηγέτιδα εταιρεία στην παραγωγή μνημών.

Και το κερασάκι στην τούρτα είναι το ντιζάιν.

Μόνο από το g3 συνολικά είναι καλύτερη συσκευή και αυτό λόγω αυτοκτονικων κινήσεων της LG κυρίως.

Μια κάμερα και μια σωστή οθόνη για πρώτη φορά στην ιστορία των Sammy κινητών δεν μπορεί να χρυσωσει το χάπι ;)

 

Για να μην αναφερθώ σε κάτι Meizu,Xaiomi,Oppo που έχουν φορέσει έξισου τα γυαλιά στην Sammy με τις προτάσεις τους το 14.

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

Σωστον, αλλα το κυριοτερο προβλημα των S4 και ειδικα του S5 ηταν οτι ειχαν να αντιμετωπισουν πολυ δυνατους αντιπαλους απο ο,τι ειχε να αντιμετωπισει το S2 και το S3 αντιστοιχως.

 

Α γεια σου;)

Ακριβώς έπιασες το νόημα,που όσοι δεν φοράνε παρωπίδες το αντιλαμβανονται με την μία αυτό που είπες.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

ο τομέας των Smartphones για την Samsung είναι απλά ένα τομέας, συμαντικός μεν αλλά αν δεν πάει καλά δεν θα πάθει "καρδιακό", διότι παράγει πόσα ακόμα πράγματα
Link to comment
Share on other sites

ο τομέας των Smartphones για την Samsung είναι απλά ένα τομέας, συμαντικός μεν αλλά αν δεν πάει καλά δεν θα πάθει "καρδιακό", διότι παράγει πόσα ακόμα πράγματα

 

Εχω δει μεχρι και εκσκαφεα Samsung!

Μπορει να αποσυρθει απο τα κινητα (οπως πχ η ericsson), και να γινει μια καλη εταιρια στα χωματουργικα μηχανηματα!

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει μεχρι και εκσκαφεα Samsung!

Μπορει να αποσυρθει απο τα κινητα (οπως πχ η ericsson), και να γινει μια καλη εταιρια στα χωματουργικα μηχανηματα!

Πολύ σωστά,

Ενώ τους επεξεργαστές, τις μνήμες, τις μπαταρίες, τα panel δεν μπορείς να τα δεις, υπάρχουν όμως σε πάρα πολλά κινητά.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά,

Ενώ τους επεξεργαστές, τις μνήμες, τις μπαταρίες, τα panel δεν μπορείς να τα δεις, υπάρχουν όμως σε πάρα πολλά κινητά.

 

Καπως ετσι. Κι η erricson πουλα τηλεπικ. εξοπλισμο, αλλα οχι ομως σε λιανικη-κινητα-συσκευες κλπ

Link to comment
Share on other sites

To S4 και το S5 είναι εξίσου καλά κινητά. Απλώς είχαν αδιάφορο ως κακό σχεδιασμό και μικρές διαφορές από αυτό που αντικαθιστούσαν.

Το S6 ας περιμένουμε να βγει για να το θάψουμε.:)

 

Το S4 ήταν πολύ καλό κινητό, όπως και το S5.

Το πρόβλημα ήταν καθαρά στο θέμα του design (ειδικά στο S5).

Εγώ πάντως από προσωπική πείρα σας λέω ότι δεν έμεινα ευχαριστημένος
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως από προσωπική πείρα σας λέω ότι δεν έμεινα ευχαριστημένος

 

Από ποιο, από το S6 που δεν βγήκε ακόμα;

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Από ποιο, από το S6 που δεν βγήκε ακόμα;
το S6 θα διαφέρει πόλη από το s4;)
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...