Jump to content

Galaxy S4 Mini: Εγκατάσταση CyanogenMod 12


kyrillos13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.cyanogenmod.org/wp-content/themes/cyanogenmod/images/logo-cid.png

 

CyanogenMod is a free, community built, aftermarket firmware distribution of Android 6.0 (Lollipop), which is designed to increase performance and reliability over stock Android for your device.

 

Official CM13 xda-developers' thread: http://http://forum.xda-developers.com/galaxy-s4-mini/orig-development/gt-i9190-i9195-cyanogenmod-13-0-s4-mini-t3276141

Βίντεο:

(Παλιό)

Εικόνες: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=56883153&postcount=2 (Παλιό)

 

 

 

 

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

 

 

Προσοχή! Η παρακάτω διαδικασία κάνει το knox από 0x0 => 0x1 και κατά συνέπεια χάνεται η εγγύηση της συσκευής! Συνεχίζετε με δική σας ευθύνη.

 

 

Εγκατάσταση TWRP Recovery

 

  1. Κατεβάζετε την τελευταία έκδοση του TWRP Recovery από εδώ ανάλογα με την έκδοση που έχετε: TWRP Recovery xda. Εάν έχετε ήδη κάποιο recovery (cwm/twrp) στη συσκευή σας, κατεβάστε το αρχείο που λέει recovery ώστε να το περάσετε κατευθείαν. Εάν δεν έχετε κάποιο recovery, κατεβάστε την έκδοση που είναι για "odin".
  2. Κατεβάστε το Odin v3.09 από εδώ. Αφού το κατεβάσετε, απενεργοποιείτε και βάζετε το κινητό σε Download Mode (Volume down + Home + Power).
  3. Αποσυμπιέζετε το recovery που είναι σε .7z μορφή, ανοίγετε το Odin, συνδέετε το κινητό και επιλέγετε το CWM Recovery εκεί που λέει AP. Πατάτε Start.

 

 

Λήψη των απαραίτητων αρχείων

 

  1. Κατεβάζετε την CM13 για το κινητό σας:
    - I9190 (3G): Snapshot ή Nightly
    - I9195 (LTE): Snapshot ή Nightly
    Σημείωση: Οι "snapshot" εκδόσεις βγαίνουν κάθε 2-3 μήνες και θεωρούνται stable, ενώ οι "nightly" εκδόσεις βγαίνουν καθημερινά και θεωρούνται beta!
  2. Κατεβάζετε τα Google Apps: OpenGapps (προτείνω τα pico)

 

 

Εγκατάσταση CyanogenMod 13

 

  1. Περνάτε τα αρχεία των βημάτων 2.1 και 2.2 στην κάρτα μνήμης (πχ για το LTE: cm-13-20163010-NIGHTLY-serranoltexx.zip και open_gapps-arm-6.0-pico-20161030.zip)
  2. Απενεργοποιείτε και βάζετε το κινητό σε recovery mode (Volume up + Home + Power). Μόλις μπει κάνετε τις παρακάτω ενέργειες:
  3. Wipe, Swipe to Factory Reset (θα διαγράψει όλα τα δεδομένα σας, εκτός από internal/external sdcard) - απαραίτητο!!!
  4. Install - επιλέγετε την CM13 (πχ: cm-13-20163010-NIGHTLY-serranoltexx.zip)
  5. Add more Zips - επιλέγετε τα gapps (πχ: open_gapps-arm-6.0-pico-20161030.zip)
  6. Swipe to confirm flash
  7. Reboot

 

 

Ενεργοποίηση Adoptable Storage - προτείνεται!

 

  1. Προαπαιτούμενα: SD Card τουλάχιστον 8 GB. Κάντε backup ότι δεδομένα υπάρχουν στην κάρτα μνήμης, διότι θα χαθούν όλα όταν ενεργοποιήσετε το adoptable storage.
  2. Μόλις τελειώσετε την εγκατάσταση της CM13, θα ερωτηθείτε σχετικά με το πώς θέλετε να χρησιμοποιήσετε την SD Card:
    - Use as portable storage - δηλαδή όπως την χρησιμοποιούσατε μέχρι τώρα, ή
    - Use as internal storage (adoptable) - σαν εσωτερική μνήμη. Δηλαδή η sdcard θα φαίνεται σαν να είναι η εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου.
  3. Επιλέξτε την επιλογή "use as internal storage" για να χρησιμοποιήσετε την sdcard σαν εσωτερικό χώρο αποθήκευσης.

 

-Τι είναι; Adoptable storage in Android 6.0: What it is, how it works

 

Σημειώσεις σχετικά με το Adoptable Storage:

- Η κάρτα θα κρυπτογραφηθεί και θα λειτουργεί μόνο στο s4 mini. Για να λειτουργήσει σε άλλο τηλέφωνο ή υπολογιστή, θα πρέπει να την ξανακάνετε διαμόρφωση.

- Όλα τα δεδομένα του κινητού εκτός από τις εφαρμογές θα πηγαίνουν στην κάρτα μνήμης, η οποία είναι πλέον η καινούρια εσωτερική μνήμη.

- Οι εφαρμογές θα πηγαίνουν στην μνήμη του τηλεφώνου, αλλά εάν θέλετε μπορείτε να τις μεταφέρετε και αυτές στην sdcard.

 

 

ROOT - Προαιρετικό

 

  1. Settings - About phone - Build number (πατήστε αρκετές φορές μέχρι να ενεργοποιηθούν τα Developer options)
  2. Settings - Developer Options - Root access - Apps only

 

 

 

FAQ

 

- Πως κάνω backup;

Επαφές => Εξαγωγή στην κάρτα μνήμης ή στο google account.

Μηνύματα => SMS Backup & Restore

Εφαρμογές και άλλα => Titanium Backup (απαιτεί root)

 

- Έχει ελληνικά;

Κανονικότατα.

 

- Εάν την περάσω, μετά μπορώ να ξαναγυρίσω στην stock;

Ναι, εύκολα.

 

- Όταν συνδέω το κινητό μου στον υπολογιστή δεν μπορώ να μεταφέρω αρχεία

Αυτό συμβαίνει γιατί στο Android 6.0 το κινητό συνδέεται στον υπολογιστή σε "λειτουργία φόρτισης". Όταν κατεβάσετε την μπάρα ειδοποιήσεων και πατήσετε πάνω στην ειδοποίηση που λέει "USB for charging" θα δείτε την επιλογή για μεταφορά αρχείων.

 

- xposed framework;

Ναι, από εδώ: Xposed for Lollipop/Marshmallow (sdk23-arm)

 

- Πώς βλέπω το αρχείο αλλαγών -changelog- κάθε nightly έκδοσης;

Εδώ: cmxlog.

 

Σημειώσεις:

- Εάν χρησιμοποιείτε Titanium ΔΕΝ πρέπει να κάνετε επαναφορά τα δεδομένα συστήματος. Μόνο τις εφαρμογές χρήστη και τα δεδομένα τους.

- Μη διστάσετε να ρωτήσετε για τυχόν απορία ή ερώτηση που έχετε.

Edited by kyrillos13
updated for CM13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ χρήσιμο αυτό το ποστ. Ήταν ό,τι χρειαζόμουν!! Σε ευχαριστώ πολύ!! :D :up:

 

Δύο απορίες έχω ακόμα. Ας πούμε ότι κάνω όλα αυτά και πλέον έχω το CM12.

α) Μπορώ αν θέλω να επαναφέρω το κινητό στην κατάσταση που βρίσκεται τώρα? (Stock KitKat 4.2.2 κτλ.)

β) Κι αν ναι, τι γίνεται με την εγγύηση? Θα ισχύει ή χάθηκε μια και καλή με την εγκατάσταση του CM?

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση χάνετε μια και καλή δυστυχώς!

@Κυριλος

Πολύ καλό ποστ στη γλώσσα μας για όσους δε τα πολύ καταφέρνουν με τα αγγλικά! :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Εχω ρουταρισμενο Ι9195 με το τελευταίο snapshot της CM11 και CWM recovery 6.0.4.6. Μπορώ να περάσω κατευθείαν την CM12 η πρέπει να αλλάξω πρώτα recovery?

 

ευχαριστώ

 

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω backup με titanium μετά μπορώ να το κάνω restore; Επίσης οι εφαρμογές που είχα όπως το wanam xposed και το xposed istaller θα μπορώ να τις χρησιμοποιήσω;
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι λιγο ασχετος το MENU ειναι στα ελληνικα ?

Και επισης εχει καθολου βελτιωση στην αυτονομια ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να βάλετε εικόνες ώστε να δούμε και σε τι αλλάζει την εμφάνιση?

 

'Εχει στο link που έχω του xda, θα τις ανεβάσω και εδώ αργότερα!

 

Εχω ρουταρισμενο Ι9195 με το τελευταίο snapshot της CM11 και CWM recovery 6.0.4.6. Μπορώ να περάσω κατευθείαν την CM12 η πρέπει να αλλάξω πρώτα recovery?

 

ευχαριστώ

 

Γιώργος

 

Προτείνεται να περάσεις το τελευταίο πρώτα που έχει 100% υποστήριξη για Lollipop.

 

Αν κάνω backup με titanium μετά μπορώ να το κάνω restore; Επίσης οι εφαρμογές που είχα όπως το wanam xposed και το xposed istaller θα μπορώ να τις χρησιμοποιήσω;

 

Backup & Restore με titanium γίνεται αρκεί να μην επαναφέρεις εφαρμογές συστήματος. To xposed δεν λειτουργεί μέχρι στιγμής στο Android 5.0.

 

Επειδη ειμαι λιγο ασχετος το MENU ειναι στα ελληνικα ?

Και επισης εχει καθολου βελτιωση στην αυτονομια ?

 

Έχει μενού στα ελληνικά και η μπαταρία είναι βελτιωμένη κατά τη γνώμη μου. Όχι μεγάλη διαφορά αλλά έχει.

 

Πολύ χρήσιμο αυτό το ποστ. Ήταν ό,τι χρειαζόμουν!! Σε ευχαριστώ πολύ!! :D :up:

 

Δύο απορίες έχω ακόμα. Ας πούμε ότι κάνω όλα αυτά και πλέον έχω το CM12.

α) Μπορώ αν θέλω να επαναφέρω το κινητό στην κατάσταση που βρίσκεται τώρα? (Stock KitKat 4.2.2 κτλ.)

β) Κι αν ναι, τι γίνεται με την εγγύηση? Θα ισχύει ή χάθηκε μια και καλή με την εγκατάσταση του CM?

 

α) Ναι, εύκολα.

β) Η εγγύηση χάνεται από τη στιγμή που θα περάσεις το CWM Recovery. Αλλά πιστεύω εάν προσέχεις το κινητό σου, σπάνια να πάθει κάτι από μόνο του και να χρειαστείς εγγύηση

 

Η εγγύηση χάνετε μια και καλή δυστυχώς!

@Κυριλλος

Πολύ καλό ποστ στη γλώσσα μας για όσους δε τα πολύ καταφέρνουν με τα αγγλικά! :)

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κύριλλε σ' ευχαριστούμε για τις απαντήσεις. Φαίνεται θα χρειαστούμε βοήθεια τις επόμενες μέρες ειδικά εμείς οι αρχάριοι οπότε είναι καλό να ξέρουμε ότι υπάρχει κάποιος πρόθυμος να βοηθήσει.Επαφές μπορώ να περάσω με kies ή πρέπει με titanium; Edited by Christos21417
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες... Έκανα την εγκατάσταση και το κινητό είναι το κάτι άλλο..! Τα σπάει... είναι πολύ ωραίο! Προβλήματα προς το παρόν δεν βλέπω... κανένα! Σας συνιστώ ανεπιφύλακτα να το κάνετε κι εσείς!!! :D

 

 

Θέλω να προσθέσω κάτι για να μην παιδευτεί κανένας όπως εγώ (επί μισή ώρα δεν μπορούσα να μπω σε recovery mode).

 

Την στιγμή που θα ολοκληρωθεί η εγκατάσταση του CWM μέσω Odin αφαιρέστε αμέσως την μπαταρία (κι ύστερα και το usb καλώδιο φυσικά).

Δεν πρέπει να κάνει boot από μόνο του το κινητό με τίποτα.

Πρέπει να βάλετε πάλι την μπαταρία και να κάνετε boot σε recovery mode αλλιώς το κινητό θα εξαφανίσει το CMW σαν να μην έγινε ποτέ η εγκατάσταση του.

 

Δεν γνώριζα ότι μπορεί να συμβεί αυτό ούτε το διάβασα κάπου. Με παίδεψε αρκετά αλλά τελικά ευτυχώς το ανακάλυψα. Το λέω για αυτούς που δεν το γνωρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, να σας πω ότι παρατηρώ μεγάλη βελτίωση στην κατανάλωση μπαταρίας... και αυτό για μένα τουλάχιστον είναι πολύ σημαντικό!!!

Είχα θέμα με την μπαταρία!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κύριλλε σ' ευχαριστούμε για τις απαντήσεις. Φαίνεται θα χρειαστούμε βοήθεια τις επόμενες μέρες ειδικά εμείς οι αρχάριοι οπότε είναι καλό να ξέρουμε ότι υπάρχει κάποιος πρόθυμος να βοηθήσει.Επαφές μπορώ να περάσω με kies ή πρέπει με titanium;

Τις επαφές σου καλό είναι να τις έχεις στο Google account σου να μη παιδεύεσαι

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοηθήστε λίγο τον άσχετο. Στο notification bar πώς μπορώ να βάλω εικονίδιο για να ρυθμίζω τον ήχο(κανονικό,αθόρυβο,σίγαση) και πώς μπορώ να αλλάξω την σειρά που εμφανίζονται οι εφαρμογές στο μενού; Π.χ θέλω να βάλω πρώτα shazam, μετά ρυθμίσεις κτλ. Επίσης έχω σαν γλώσσα τα ελληνικά αλλά μου εμφανίζονται μισά αγγλικά και μισά ελληνικά. Edited by Christos21417
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοηθήστε λίγο τον άσχετο. Στο notification bar πώς μπορώ να βάλω εικονίδιο για να ρυθμίζω τον ήχο(κανονικό,αθόρυβο,σίγαση) και πώς μπορώ να αλλάξω την σειρά που εμφανίζονται οι εφαρμογές στο μενού; Π.χ θέλω να βάλω πρώτα shazam, μετά ρυθμίσεις κτλ. Επίσης έχω σαν γλώσσα τα ελληνικά αλλά μου εμφανίζονται μισά αγγλικά και μισά ελληνικά.

 

Αθόρυβο κλπ, πατάς ένα από τα δύο βελάκιατου ήχουκαι σου βγάζει 3 επιλογές: None, Priority, All. Για το άλλο με τις εφαρμογές δεν ξέρω. Που σου εμφανίζονται αγγλικά?

Link to comment
Share on other sites

Αθόρυβο κλπ, πατάς ένα από τα δύο βελάκιατου ήχουκαι σου βγάζει 3 επιλογές: None, Priority, All. Για το άλλο με τις εφαρμογές δεν ξέρω. Που σου εμφανίζονται αγγλικά?

 

Αγγλικά εμφανίζονται στο μενού όπως και ελληνικά. Έψαξα στο xda και είδα ότι αυτό με την γλώσσα το έχουν και άλλοι καθώς και με το αθόρυβο ότι θέλουν να εμφανίζεται στο notification bar. Κάποιοι έχουν θέμα και με την κάμερα δεν τους εμφανίζονται επιλογές για πανόραμα κλπ και κατέβασαν την κάμερα του cm11 και λειτουργεί. Είδα όμως ότι στην σελίδα που κατεβάσαμε την rom υπάρχει και πιο καινούρια έκδοση που βγήκε σήμερα. Μήπως έχουν διορθωθεί κάποια πράγματα; Επίσης δε δέχεται δικά μου τραγούδια για ήχο κλήσης.

Link to comment
Share on other sites

Αγγλικά εμφανίζονται στο μενού όπως και ελληνικά. Έψαξα στο xda και είδα ότι αυτό με την γλώσσα το έχουν και άλλοι καθώς και με το αθόρυβο ότι θέλουν να εμφανίζεται στο notification bar. Κάποιοι έχουν θέμα και με την κάμερα δεν τους εμφανίζονται επιλογές για πανόραμα κλπ και κατέβασαν την κάμερα του cm11 και λειτουργεί. Είδα όμως ότι στην σελίδα που κατεβάσαμε την rom υπάρχει και πιο καινούρια έκδοση που βγήκε σήμερα. Μήπως έχουν διορθωθεί κάποια πράγματα; Επίσης δε δέχεται δικά μου τραγούδια για ήχο κλήσης.

 

Τι εννοείς δεν δέχεται? Αν θες επιλογες για πανοραμα και τέτοια, κατέβασε το google camera. Γενικά κάθε μέρα βγαίνουν εκδόσεις. Καλό είναι μια φορά τη βδομάδα τουλάχιστον να κάνετε update (εγώ κάνω κάθε μέρα). Για τα τραγούδια φτιάξε στην εσωτερική sd με τη σειρά φακέλο "media", μέσα του φτιάξε "audio" και μέσα σαυτόν φτιάξε "ringtones" και βάλε ότι ringtone θες εκεί μέσα και θα στο βρίσκει στις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν δέχεται? Αν θες επιλογες για πανοραμα και τέτοια, κατέβασε το google camera. Γενικά κάθε μέρα βγαίνουν εκδόσεις. Καλό είναι μια φορά τη βδομάδα τουλάχιστον να κάνετε update (εγώ κάνω κάθε μέρα). Για τα τραγούδια φτιάξε στην εσωτερική sd με τη σειρά φακέλο "media", μέσα του φτιάξε "audio" και μέσα σαυτόν φτιάξε "ringtones" και βάλε ότι ringtone θες εκεί μέσα και θα στο βρίσκει στις ρυθμίσεις.

 

Βάζω το τραγούδι που θέλω για ήχο κλήσης, το οποίο είναι αποθηκευμένο στην sd, αλλά ακούγεται άλλος ήχος. Θα δοκιμάσω αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά κάθε μέρα βγαίνουν εκδόσεις. Καλό είναι μια φορά τη βδομάδα τουλάχιστον να κάνετε update (εγώ κάνω κάθε μέρα).

 

Πως κάνουμε update? Γιατί προσπάθησα να το κάνω με τον γνωστό τρόπο αλλά κανένα αποτέλεσμα. Παρόλο που στην ιστοσελίδα έχει βγει νέα έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνουμε update? Γιατί προσπάθησα να το κάνω με τον γνωστό τρόπο αλλά κανένα αποτέλεσμα. Παρόλο που στην ιστοσελίδα έχει βγει νέα έκδοση.

 

Όπως αναφέρω στις "Σημειώσεις", μέχρι στιγμής δεν δουλεύει το updater. Θα το φτιάξουν λογικά όπου να ναι, απλά μέχρι να το φτιάξουν κατεβάζετε τις νέες εκδόσεις από την ιστοσελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Και αφού κατεβάσω την νέα έκδοση από την σελίδα πως κάνω update?

 

μπαίνεις σε recovery εγκαθιστώντας το νέο zip που κατέβασες χωρίς όμως να κάνεις τίποτε wipe.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και αφού κατεβάσω την νέα έκδοση από την σελίδα πως κάνω update?

 

μπαίνεις σε recovery εγκαθιστώντας το νέο zip που κατέβασες χωρίς όμως να κάνεις τίποτε wipe.

Επιπλέον, ξαναπερνάς το SuperSU απο recovery αμέσως αφού περάσεις και την καινουρια CM12, διότι χάνεται το ρουτ μόλις αναβαθμίζεις σε νέα έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον, ξαναπερνάς το SuperSU απο recovery αμέσως αφού περάσεις και την καινουρια CM12, διότι χάνεται το ρουτ μόλις αναβαθμίζεις σε νέα έκδοση.

 

Το έκανα. Ευχαριστώ!

 

Παρατηρώ ότι δουλεύει κανονικά το bluetooth, ενώ με την προηγούμενη έκδοση όχι.

 

Και όσο για την γλώσσα υπάρχει πρόβλημα. Σχεδόν σε κάθε μενού τα μισά θα είναι στα Ελληνικά και τα άλλα μισά στα Αγγλικά!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το CM updater πλεον λειτουργει κανονικά!

 

@koctastz, ναι απ'οτι βλέπω έχουν θέμα τα translations!! Εχω το κινητό στα αγγλικά και δεν το είχα παρατηρήσει.

 

ΥΓ: Στην επόμενη Nightly μπαίνουν τα θέματα (themes) και επιπλεον η επιλογή να ρυθμίσεις ποια quick setting tiles/toggles θελεις στην notification bar!

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...