Jump to content

Samsung Galaxy A5


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://i60.tinypic.com/34ybfqd.jpg

 

* Samsung: Επίσημα το Galaxy A5

 

Σύμφωνα με το άρθρο του @lariser το Samsung Galaxy A5 έρχεται με φρέσκια σχεδίαση και αποτελεί το λεπτότερο κινητό Samsung σε προφίλ που έχει βγάλει η εταιρεία και έχει κάνει την εμφάνιση του σε έξι χρωματικές επιλογές, Pearl White, Midnight Black, Platinum Silver, Soft Pink, Light Blue, Champagne Gold.

 

 

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=WFFJ-D9Pbt4]Samsung Galaxy A5 & A3 - YouTube[/ame]

 

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ

 

Οθόνη

  • 5.0" Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors (720 x 1280, ~294 ppi)
  • Gorilla Glass 4

 

Επεξεργαστής

  • Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410
  • Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53
  • GPU Adreno 306

 

Μνήμη

  • 2 GB RAM

 

Αποθηκευτικός χώρος

  • 16 GB
  • microSD, μέχρι και 64 GB (επίσημα)

 

Κάμερα

  • 13MP με σύστημα O.I.S. - 4128 x 3096 pixels, autofocus, LED flash
  • Εμπρόσθια κάμερα 5MP

 

Συνδεσιμότητα

  • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot, Bluetooth 4.0, NFC (το LTE μοντέλο μόνο), Α-GPS/GLONASS, FM radio

 

Λειτουργικό σύστημα

  • Android OS, v4.4.4 (KitKat)

 

Μπαταρία

  • Li-Ion 2300 mAh - Μη αποσπώμενη

 

Διαστάσεις

  • 139.3 x 69.7 x 6.7 mm

 

Βάρος

  • 123gr

 

Χρώματα

  • Pearl White, Midnight Black, Platinum Silver, Soft Pink, Light Blue, Champagne Gold

 

Πηγή :

GSMArena

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

NETWORK

Technology GSM / HSPA / LTE

2G bands GSM 850 / 900 / 1800 / 1900

3G bands HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100

4G bands LTE

Speed HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps

GPRS Yes

EDGE Yes

LAUNCH

Announced 2014, October

Status Available. Released 2014, December

BODY

Dimensions 139.3 x 69.7 x 6.7 mm (5.48 x 2.74 x 0.26 in)

Weight 123 g (4.34 oz)

SIM Nano-SIM

DISPLAY

Type Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors

Size 720 x 1280 pixels, 5.0 inches (~294 ppi pixel density)

Multitouch Yes

PLATFORM

OS Android OS, v4.4.4 (KitKat)

Chipset Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410

CPU Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53

GPU Adreno 306

MEMORY

Card slot microSD, up to 64 GB

Internal 16 GB, 2 GB RAM

CAMERA

Primary 13 MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, LED flash

Features Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama

Video 1080p@30fps

Secondary 5 MP

SOUND

Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones

Loudspeaker Yes

3.5mm jack Yes

COMMS

WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot

Bluetooth v4.0, A2DP, EDR, LE

GPS Yes, with A-GPS, GLONASS

NFC Yes (LTE model only)

Radio TBC

USB microUSB v2.0

FEATURES

Sensors Accelerometer, proximity, compass

Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM

Browser HTML5

Java Yes, via Java MIDP emulator

- ANT+ support

- Active noise cancellation with dedicated mic

- MP4/WMV/H.264 player

- MP3/WAV/WMA/eAAC+/FLAC player

- Photo/video editor

- Document viewer

BATTERY

Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery

Πηγή:gsmarena.com

Edited by StratosGR

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν σε ποιότητα κατασκευής και λειτουργείας είναι σαν το Alpha, πιστεύω ότι θα είναι πολύ αστέρι και ας μην έχει τον exynos.

Σαν μέγεθος λίγο μεγαλύτερο από το Alpha, που προσωπικά για μένα είναι στα όρια μου και μέχρι εκεί αλλά ευπρόσδεκτο, έχει και ράδιο, μικρότερη εσωτερική μνήμη, αλλά παίρνει και εξωτερική... Θεωρώ ότι του έδωσαν κάποια + που αν τα είχε το Alpha κυριολεκτικά δεν θα είχε αντίπαλο.

Εκεί που έλεγα ότι θα μείνω με το Alpha για καμιά διετία, νάσου ο έξω από δω να με κολάσει πάλι. Ίδωμεν......

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ποιότητα κατασκευής και λειτουργείας είναι σαν το Alpha, πιστεύω ότι θα είναι πολύ αστέρι και ας μην έχει τον exynos.

Σαν μέγεθος λίγο μεγαλύτερο από το Alpha, που προσωπικά για μένα είναι στα όρια μου και μέχρι εκεί αλλά ευπρόσδεκτο, έχει και ράδιο, μικρότερη εσωτερική μνήμη, αλλά παίρνει και εξωτερική... Θεωρώ ότι του έδωσαν κάποια + που αν τα είχε το Alpha κυριολεκτικά δεν θα είχε αντίπαλο.

Εκεί που έλεγα ότι θα μείνω με το Alpha για καμιά διετία, νάσου ο έξω από δω να με κολάσει πάλι. Ίδωμεν......

 

Φαντάζομαι κανεις πλάκα, ετσι;;;

Link to comment
Share on other sites

Το alpha είναι ανώτερό ξεκάθαρα.

Η διαφορά είναι αν θέλει κάποιος τα 0,3 τής οθόνης του 5.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το alpha είναι ανώτερό ξεκάθαρα.

Η διαφορά είναι αν θέλει κάποιος τα 0,3 τής οθόνης του 5.

 

Η συσκευή ειναι μια χαρά αλλα δεν εχει σε καμία περίπτωση την δύναμη του Alpha. Ο επεξεργαστής δε μου λεει τιποτα αλλα σε κανα δυο mini review που ειδα αναφέρεται οτι δεν εχει καθολου lag (και η ναυαρχίδα το S4 έχει :X ) . Με τιμολόγηση στα επίσημα στα 400€ και στα 250 στο σκρουτζ σε κανα μήνα η συσκευή θα ναι οτι πρέπει για οποιον δε θελει να δωσει μια περιουσία + οτι παιρνεις μια μεταλλικη/λεπτή/όμορφη συσκευή

 

Αν ξεφορτωθεί η Samsung τα σαβουρο-galaxy κι επικεντρωθεί σ αυτά, το χει κερδίσει το παιχνίδι.

 

Θεωρω οτι ειναι οντως μια πραγματικα mid-range συσκευή με αξιοπρεπεστατα χαρακτηριστικά χωρις να ειναι απ τις mid-range που θες να πεταξεις στον τοίχο απ τα κολλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά μεγαλύτερη συσκευή από το alpha για 0.3 ίντσες, δεν έχει αποσπωμενη μπαταρία και ακόμα δε ξέρουμε το sar. Το ράδιο είναι ένα συν και βέβαια περί ορέξεως και περί γούστου.....
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι κανεις πλάκα, ετσι;;;

Καλημέρα.

Όχι δε έκανα πλάκα, αλλά πρέπει επίσης να πω, ότι όταν τα έγραφα αυτά δεν είχα την ενημέρωση που έχω τώρα.

Αντιλαμβάνομαι από αυτά που διάβασα σε διάφορα sites ( δε το έχω δει ακόμα από κοντά και δε καίγομαι για αυτό ) πως το Alpha πρέπει να είναι μια κατηγορία πάνω από το Α5, αλλά αυτά που προσφέρει σε συνδυασμό με την αρχική του τιμή το κάνουν εξαιρετικά δελεαστικό. Αν όπως είπα η συμπεριφορά στη λειτουργεία του είναι αντίστοιχη με του Alpha, για μένα δείχνει πάρα πολύ καλό. Τώρα αν στο σύνολο του είναι τόσο καλό που θα με έβαζε σε σκέψεις, λόγο αυτών των + που έχει , για να με κάνει να σκεφτώ να αλλάξω τα Alpha μου, δε το ξέρω, μάλλον όμως πολύ δύσκολα, αν ισχύει το ότι σαν αίσθηση και ποιότητα είναι πιο κάτω , έστω και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρουν μάλιστα πως εχει ελάχιστο bloat για αυτό το λογο η συμπεριφορά του είναι τοσο καλη.

Θα συμφωνήσω πως δεν μπορει να εχει την αποδοση του alpha αλλα η οθονη και επιτέλους η προσθήκη ραδιοφώνου είναι δέλεαρ.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρουν μάλιστα πως εχει ελάχιστο bloat για αυτό το λογο η συμπεριφορά του είναι τοσο καλη.

Θα συμφωνήσω πως δεν μπορει να εχει την αποδοση του alpha αλλα η οθονη και επιτέλους η προσθήκη ραδιοφώνου είναι δέλεαρ.

Επίσης να προσθέσω στα + την εξωτερική κάρτα μνήμης που παίρνει οπότε τα 16 gb φτάνουν έως 16+64=80GB, σε σύγκριση με τα αυστηρά 32 του Alpha, δε ξέρω αν παίρνει και μεγαλύτερη κάρτα. Η δυνατότητα περισσότερης μνήμης προσωπικά δε μου είναι απαραίτητη για πολλούς λόγους, αλλά δε παύει να είναι πλεονέκτημα.

Επίσης αν η 13αρα κάμερά του είναι το ίδιο καλή με τη πολύ καλή 12αρα του Alpha, μη ξεχνάμε η μπροστινή είναι 5αρα, ενώ εμάς 2,1 τότε η συσκευή είναι κελεπούρι για αυτά τα χρήματα και ας μη φτάνει την απόδοση και ποιότητα του Alpha.

Εγώ πάντως αν λειτουργεί τόσο καλά όσο το Alpha και αν δε το είχα πάρει, θα το χτύπαγα το Α5 με κλειστά μάτια, με τέτοια τιμή και ας υστερούσε και λίγο σε ποιότητα και απόδοση σε σχέση με το Alpha. Τώρα βέβαια όχι, σίγουρα όμως αν χρειαστώ 2η συσκευή θα το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Η εσωτερική μνήμη είναι απείρως προτιμότερη απο τον επεκτάσιμο αποθηκευτικό χώρο. Κάλλιο 32gb internal παρά 16gb+sd για μένα. Για κινητό θεωρω τα 32GB ιδανικά, σε tablet αλλαζει το πράγμα βέβαια.

 

Οσον αφορά την κάμερα τώρα, αν δεν δοκιμάσουμε, δεν μπορουμε να γνωρίζουμε. 13mp camera ειχα και στο S4 και στο Note 3 αλλα μόνο με την 12αρα του Alpha καταφερνω να βγαζω πολυ καλες φωτογραφίες και το βράδυ. Αυτο μέχρι πρότινος ηταν αδυνατον αν δεν επαιρνα 4-5 φωτογραφίες που με το ζορι η 1 ηταν καλη.

 

Αρα τα mp της κάμερας, δε μου λενε και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Η εσωτερική μνήμη είναι απείρως προτιμότερη απο τον επεκτάσιμο αποθηκευτικό χώρο. Κάλλιο 32gb internal παρά 16gb+sd για μένα. Για κινητό θεωρω τα 32GB ιδανικά, σε tablet αλλαζει το πράγμα βέβαια.

 

Οσον αφορά την κάμερα τώρα, αν δεν δοκιμάσουμε, δεν μπορουμε να γνωρίζουμε. 13mp camera ειχα και στο S4 και στο Note 3 αλλα μόνο με την 12αρα του Alpha καταφερνω να βγαζω πολυ καλες φωτογραφίες και το βράδυ. Αυτο μέχρι πρότινος ηταν αδυνατον αν δεν επαιρνα 4-5 φωτογραφίες που με το ζορι η 1 ηταν καλη.

 

Αρα τα mp της κάμερας, δε μου λενε και πολλά.

 

Δε διαφωνώ σε όσα λες για αυτό και είπα σε ΟΛΑ ΕΑΝ είναι ΣΧΕΔΟΝ τόσο καλά όσο του Alpha με αυτή τη τιμή θα είναι αστέρι! Κατά τα άλλα ναι τα νουμερα από μόνα τους δε λένε και πολλά Ομως τα χαρακτηριστικά του δείχνουν πολύ δελεαστικά, αν λοιπόν είναι και στη πράξη οκ τότε....... θα δούμε στη Πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ σε όσα λες για αυτό και είπα σε ΟΛΑ ΕΑΝ είναι ΣΧΕΔΟΝ τόσο καλά όσο του Alpha με αυτή τη τιμή θα είναι αστέρι! Κατά τα άλλα ναι τα νουμερα από μόνα τους δε λένε και πολλά Ομως τα χαρακτηριστικά του δείχνουν πολύ δελεαστικά, αν λοιπόν είναι και στη πράξη οκ τότε....... θα δούμε στη Πορεία.

 

Μα η συσκευή πρέπει να είναι άψογη αλλά δεν ειναι Alpha ;) και σε πολυ καλή τιμη. Εγω δεν ξερω πολλές αξιοπρεπη επώνυμες συσκευές με τιμολογηση στα 399€ στα επίσημα

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κι'εγω τι ειδα στο πλαισιο προχθες που ειχα την πρωτη επαφη με το Α5, κατ'αρχας το πλαισιο το διαθετει στα 399 ευρω που σημαινει στο σκρουτζ συντομα θα εχει καλυτερη τιμη.ειναι τετραπυρηνο φυσικα με επιδοσεις μικροτερες σε σχεση με τα κορυφαια που κυκλοφορουν τωρα τελευταια. εχει μνημη 2g, οθονη πολυ καλη. δεχεται sd, εχει καλη φωτο, εχει ραδιο και το μονο μειον αν μπορει να θεωρηθει μειον ειναι οτι δεν εχει αφαιρουμενη μπαταρια.απο λιγο που το κρατησα στα χερια μου το ειδα γρηγορο, λαγκ ουτε για σκεψη...εκτος και το αν το περιλαβει καποιος *ειδικος* και καταφερει να το λαγκαρει. ειναι παναλαφρο ποιο ελαφρυ απο το S2 κατα ενα γραμμαριο οπως δινει ο κατασκευαστης εχει καλυτερο κρατημα και παρ'ολο το μεγεθος του ειναι κομψοτατο και με προσεγμενο φινιρισμα.τωρα εγω που εχω μεινει με το S2 διοτι το ενα δεν εχει ραδιο το αλλο δεν εχει sd το αλλο δεν εχει προσθαφαιρουμενη μπαταρια.......αλλα ολα με εχουν ξεπερασει μεμονομενα, νομιζω οτι με την ελλειψη της αφαιρ, μπαταριας κανω την λιγοτερη υποχωρηση....βεβαια μενει να δουμε αν η μπαταρια αντικαθισταται και με τι κοστος απο την σαμμυ.επισης τα χρωματα δεν τα ειδα ολα στο πλαισιο ειχαν μονο το ασπρο για επιδειξη.....μενει να μαθουμε.... και ας μην βιαστουμε να το θαψουμε τοσο νωρις, στο κατω κατω η σχεση τιμη/ ποιοτητα, δεδομενου οτι ειναι και στην πρωτη φαση του κυκλου ζωης του το προιον ειναι παρα πολυ καλη.ιδωμεν.

υγ. τι να την κανεις την ναυαρχιδα αμα δεν εχει το ενα η το αλλο;;; ποιος ειναι αυτος που μιλαει για ναυαρχιδες και πρασινα αλογα και ταξινομει με την λεξη *ναυαρχιδα* τις αναγκες του καταναλωτη;;εκτος και καβαλησαμε καλαμι ολοι και στειλουμε μηνυμα στην σαμμυ να μας στειλει το A5 ΣΕ ΑΚΡΙΒΟ.

Edited by deltaplus
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κι'εγω τι ειδα στο πλαισιο προχθες που ειχα την πρωτη επαφη με το Α5, κατ'αρχας το πλαισιο το διαθετει στα 399 ευρω που σημαινει στο σκρουτζ συντομα θα εχει καλυτερη τιμη.ειναι τετραπυρηνο φυσικα με επιδοσεις μικροτερες σε σχεση με τα κορυφαια που κυκλοφορουν τωρα τελευταια. εχει μνημη 2g, οθονη πολυ καλη. δεχεται sd, εχει καλη φωτο, εχει ραδιο και το μονο μειον αν μπορει να θεωρηθει μειον ειναι οτι δεν εχει αφαιρουμενη μπαταρια.απο λιγο που το κρατησα στα χερια μου το ειδα γρηγορο, λαγκ ουτε για σκεψη...εκτος και το αν το περιλαβει καποιος *ειδικος* και καταφερει να το λαγκαρει. ειναι παναλαφρο ποιο ελαφρυ απο το S2 κατα ενα γραμμαριο οπως δινει ο κατασκευαστης εχει καλυτερο κρατημα και παρ'ολο το μεγεθος του ειναι κομψοτατο και με προσεγμενο φινιρισμα.τωρα εγω που εχω μεινει με το S2 διοτι το ενα δεν εχει ραδιο το αλλο δεν εχει sd το αλλο δεν εχει προσθαφαιρουμενη μπαταρια.......αλλα ολα με εχουν ξεπερασει μεμονομενα, νομιζω οτι με την ελλειψη της αφαιρ, μπαταριας κανω την λιγοτερη υποχωρηση....βεβαια μενει να δουμε αν η μπαταρια αντικαθισταται και με τι κοστος απο την σαμμυ.επισης τα χρωματα δεν τα ειδα ολα στο πλαισιο ειχαν μονο το ασπρο για επιδειξη.....μενει να μαθουμε.... και ας μην βιαστουμε να το θαψουμε τοσο νωρις, στο κατω κατω η σχεση τιμη/ ποιοτητα, δεδομενου οτι ειναι και στην πρωτη φαση του κυκλου ζωης του το προιον ειναι παρα πολυ καλη.ιδωμεν.

υγ. τι να την κανεις την ναυαρχιδα αμα δεν εχει το ενα η το αλλο;;; ποιος ειναι αυτος που μιλαει για ναυαρχιδες και πρασινα αλογα και ταξινομει με την λεξη *ναυαρχιδα* τις αναγκες του καταναλωτη;;εκτος και καβαλησαμε καλαμι ολοι και στειλουμε μηνυμα στην σαμμυ να μας στειλει το A5 ΣΕ ΑΚΡΙΒΟ.

 

Δε νομίζω να το έθαψε κάποιος, ισα ισα. Η συσκευή φαίνεται πολυ καλη και με σωστή τιμολογηση.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να το έθαψε κάποιος, ισα ισα. Η συσκευή φαίνεται πολυ καλη και με σωστή τιμολογηση.

 

στα 400 ευρω το πακετο 410/2gb ραμ ειναι κλοπη.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, ο snap 410 με ποιον ειναι ισαξιος σε δυναμη;;;

 

Απλά είναι καλύτερός από τον 400.δεν υπάρχει κάποιος αλλος για σύγκρισή.

Ούτε καν σαν τον snap 600 διετίας ας πούμε.

Γνώμη μου?για να πουλήσει σωστά,κανονικά πρέπει να καταργήσουν το s4 πού σαφώς είναι καλύτερό στα τεχνικά χαρακτηριστικά κι ας μην είναι τόσο ποιοτικό.πλέον παίζει σε καλή τιμή.

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Απλά είναι καλύτερός από τον 400.δεν υπάρχει κάποιος αλλος για σύγκρισή.

Ούτε καν σαν τον snap 600 διετίας ας πούμε.

Γνώμη μου?για να πουλήσει σωστά,κανονικά πρέπει να καταργήσουν το s4 πού σαφώς είναι καλύτερό στα τεχνικά χαρακτηριστικά κι ας μην είναι τόσο ποιοτικό.πλέον παίζει σε καλή τιμή.

 

Στο σκρουτζ ειναι ηδη στα 350 και θα πέσει πολύ ακόμα οποτε θα ναι ακομα πιο οικονομικη επιλογή

 

 

Για πες...

 

Μη διορθώνουμε γραμματικες στον δάσκαλο ;) Λίγο η κούραση, λίγο που ημουν στον δρομο, πολυ θέλει; ;;;

Link to comment
Share on other sites

Στο σκρουτζ ειναι ηδη στα 350 και θα πέσει πολύ ακόμα οποτε θα ναι ακομα πιο οικονομικη επιλογή

 

 

 

 

Μη διορθώνουμε γραμματικες στον δάσκαλο ;) Λίγο η κούραση, λίγο που ημουν στον δρομο, πολυ θέλει; ;;;

Κάτι έχασα μου φαίνεται

Μου έδωσες την εντύπωση πως θα αναφερόσουν σε κάποιον άλλον snap ή mtk με παρόμοιες επιδόσεις .

Λάθος κατάλαβα;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...