Jump to content

Θέματα Ασφαλείας Windows - Alerts/Fixes/SPs


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Χρησιμοποιώ τον FIREFOX σαν Browser, ψάχνω να βρω πώς μπορώ να πάρω τα αγαπημένα που έχω βάλει, πού είναι??

Όπως με τον Internet explorer που είναι στα Documents & Settings---Favorites

μπορεί κάποιος να βοηθήσει??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 351
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το topic για τον firefox είναι αυτό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=48172

όπου θα βρεις τις απαντήσεις που χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

εδω και λιγες μερες δε μου ανοιγει ο καδος ανακυκλωσης ούτε η εκτέλεση για να ορισω ποια προγραμματα να μου ανοιγουν κατα την εκκινηση. απλα μου ανοιγει το παραθυρο και αμεσως κλεινει χωρις να προλαβω νακανω κατι! τι εγινε;;;;;κάποια συμβουλη;;pleaseeeee

Habeo quem fugiam, quem sequar non habeo..

 

Cicero

Link to comment
Share on other sites

mipos kserei kaneis na mou pei giati meta apo kapoies meres afou eggatastiso ta windows den douleuei to autorun? ta windows pou exo einai xp pro. kai pos mporo na to diorthoso?
Link to comment
Share on other sites

Πιθανά να εγκατέστησες κάποιο πρόγραμμα που να απενεργοποιεί το autorun. Κάνοντας δεξί κλικ στο CD/DVD σου -> properties, πας στο αυτόματη εκτέλεση (autorun) και το επανενεργοποιείς.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Πιθανά να εγκατέστησες κάποιο πρόγραμμα που να απενεργοποιεί το autorun. Κάνοντας δεξί κλικ στο CD/DVD σου -> properties, πας στο αυτόματη εκτέλεση (autorun) και το επανενεργοποιείς.

einai energopoiimeno. apla den leitourgei

Link to comment
Share on other sites

einai energopoiimeno. apla den leitourgei

μήπως έβαλες κάποιο πρόγραμμα που "αλλάξει" την συμπεριφορά?

 

γιατι αρκετά προγράμματα (όπως ο ΙΕ7) δεν αφήνουν να τρέξεις κάτι που υποστηρίζουν από το cd μέσω autorun

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

den einai mono to cd, kai ton eksoteriko skliro otan anoigo kai to flasaki otan vazo, se kamia syskeui den douleuei to autorun.

ωραία, μήπως έβαλες κάποιο πρόγραμμα? (γενικά γράψε αν μπορείς μετά από πιο program installation στο παρουσιάζει).

 

με λίγο ψάξιμο θα βρεις λογικά τι φταίει.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

kai na vro pio prog to dimiougei, poia tha einai i lusi? na mi to ksanaegkatastiso?

Λογικά ναι. ή να ψάξεις για κάποια αναβαθμισμένη έκδοση του προγράμματος.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

den einai mono to cd, kai ton eksoteriko skliro otan anoigo kai to flasaki otan vazo, se kamia syskeui den douleuei to autorun.

 

Στο usb memory stick, μόλις εμφανιστεί ως αφαιρούμενος δίσκος κάνε δεξί κλικ πάνω του, επέλεξε ιδιότητες, και «παίξε» στην καρτέλα με τίτλο «Αυτόματη Εκτέλεση» - αν έχω καταλάβει καλά το πρόβλημά σου. Το ίδιο, σαφώς, ισχύει και για το CD, και τον εξωτερικό σκληρό δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

ego eixa to media player 9. mia mera ksafnika arxise na mi douleuei. dld vgazei minima otan pao na to trekso "esoteriko provlima stin efarmogi". prospathisa na eggatastiso to 10, to minima pou emfanistike tote itan "mi sumvati ekdosi". apofasisa na valo to 11. eggatastathike kanonika alla otan to trexo den kanei tipota. den anoigei dld. episeis den anoigei oute i epanafora sustimatos oute i anazitisi ton windows. stin anazitisi anoigei to parathiro kanonika alla to mono pou grafei einai "emfanisi voithou anazitisis" kai tipot'allo. kserei kanenas ti mporei na ftaiei?
Link to comment
Share on other sites

κάμε repair τα xp με το σιντί τους και λογικά θα φτιάξει ο WMP.

 

ή για δοκίμασε να βγάλεις τον 11 και στον 9 να βγάλεις ότι ad-on έχεις βάλει.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Έχω γνήσια XP Home, τα Windows updates γίνονταν κανονικά, όμως σήμερα μου κατεβάζει

την ενημέρωση ασφαλείας KB923689 και δεν μπορεί να την εγκαταστήσει, αυτό γίνεται από

το πρωί χωρίς σταματημό!

Ξέρει κανείς τι γίνεται ?

 

EDIT : Τελικά κατέβασα "χειροκίνητα" το συγκεκριμένο update από τη βάση της Microsoft και το έτρεξα,

problem solved !!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γκουχ! γκουχ!.. :shifty: σήμερα το πολύ αύριο θα γίνει format και θα βάλω κι εγώ επιτέλους winΧP (είμαι στην αιχμή της τεχνολογίας μιλάμε.. αλλά τα 2000 με κάλυψαν καλά μερικά χρονάκια..). Αν θυμάμαι correct.. μου τα έχει δώσει ένας φίλος..;) Η sister μου που με καθοδηγεί στα των Η/Υ (πληροφορικάρια μεν αλλά με κάποια κολλήματα λέω εγώ..) με "τρομοκρατεί" να μην πάιρνω updates από την MS διότι υπάρχει περίπτωση να με κλειδώσει. Το να λαμβάνει το pc μου updates εμένα μου αρέσει πολύ!, αισθάνομαι σαν να γίνεται μετάγγιση/αναβάθμιση αίματος στον οργανισμό του και δεν θα ήθελα να τα στερηθεί το μηχάνημα.. Τι ισχύει/πρέπει να κάνω στην περίπτωση? *Tα XP μου θα είναι ελληνικά, proffesional SP2..

[δεχόμεθα και pm αν κρίνεται ορθότερο..]

 

και μια 2η ερώτηση "ήσσονος (μικρότερης) σημασίας":

εδώ και 20 μέρες στο browsing μου αντιμετωπίζω πολλά "Runtime errors", βγαίνει δηλ. αυτό το σπαστικό κουτάκι που λέει "Do U wish to debbug?"

Εγώ πιστεύω πως κάτι (δικό μου) έχει "ξεχαρβαλωθεί". Η sis λέει πως το problem το έχουν τα sites.. μα δεν έχει δίκιο λογικά αφού δεν γίνεται να αρχίσουν να "βαράνε" το Yahoo mail, το Capital.gr και μερικά άλλα ταυτόχρονα.. Πότε λοιπόν αντιμετωπίζουμε τέτοιο problem και σε γενικές γραμμές (όχι αναλυτικά αφού με το format θα ξεπεραστεί πιστεύω) πως αντιμετωπίζουμε αυτή την ενοχλητική κατάσταση?.. Χρησιμοποιώ Ι.Ε. μα είμαι "ώριμος" να περάσω σε firefox..

 

Καλή Χρονιά κι ένα tune από τα καλύτερα της προηγούμενης, σύμφωνα με ορισμένες λίστες αλλά και το δικό μου κριτήριο..

 

edit#1 έγινε το πέρασμα σε XP (και μάλιστα χωρίς format) και όλα αρχίζουν να δουλεύουν ρολόι.. απάντηση στο ερώτημα για τα updates υπάρχει 2-3 σελίδες πίσω σ' αυτό το Topic. όλα καλά.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
Δε θα υπάρξουν αναβαθμίσεις ασφάλειας για τον μήνα Μάρτιο, για πρώτη φορά μετά τον Σεπτέμβριο του 2005.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εδώ και καιρό αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και παρακαλώ ας βοηθήσει κάποιος. Το pc μου έχει αρχίσει και αργει να σηκώσει τα windows και γενικά πρέπει να περάσουν 3-4 λεπτά ώστε να δουλεύει κανονικά. Αν το φορτώσω με εντολές και γενικά με δουλείες εκεί είναι που παθαίνει ζημιά. Του έκανα 5-6 συνεχόμενες φορές defragment και μετά προσπάθω να κάνω disc clean up και εκει αρχίζει το πρόβλημα. Δεν λέει να το κάνει με τίποτα. Βγαίνει το παραθυράκι του clean up μου λέει οτι θα περάσουν κάποια λεπτά μέχρι να κάνει κάτι στα αρχεία αλλά τίποτα. Το έχω αφήσει μέχρι και μιάμιση ώρα μπας και το κάνει αλλά τζίφος. Να σημειώσω εδώ οτι όταν παραφορτώνεται με "δουλειές" ακούω συνέχεια μέσα απο το κουτί ένα συνεχόμενο γργργργργργργρ. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?
I LOVE MY BABIES
Link to comment
Share on other sites

costastsak εγκατέστησε αυτό:

 

http://www.mlin.net/StartupCPL.shtml

 

και στη συνέχεια πήγαινε στον Πίνακα Ελέγχου, Startup και πολύ προσεκτικά απενεργοποίησε ότι προγράμματα είσαι σίγουρος ότι δεν χρειάζεται να τρέχεις όταν ξεκινάνε τα windows.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα ρε παιδιά:

 

Δεν μπορώ να προσδιορίσω από πότε αλλά στον explorer όταν ψάχνω τα αρχεία στους δίσκους μου, έχουν σταματήσει να φαίνονται τα thumbnails από τα videos (στις φωτογραφίες φαίνονται κανονικά)! Γνωρίζει κάποιος κάτι; Μου το έχει ξανακάνει και σε παλιότερο session και τότε επειδή είχαν μαζευτεί και κάποια άλλα προβλήματα είχα κάνει format.

 

Υ.Γ.: Έχω Windows XP Professional (2002 Version) SP2 English.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πολύ περίεργο πρόβλημα ρε παιδιά:

 

Δεν μπορώ να προσδιορίσω από πότε αλλά στον explorer όταν ψάχνω τα αρχεία στους δίσκους μου, έχουν σταματήσει να φαίνονται τα thumbnails από τα videos (στις φωτογραφίες φαίνονται κανονικά)! Γνωρίζει κάποιος κάτι; Μου το έχει ξανακάνει και σε παλιότερο session και τότε επειδή είχαν μαζευτεί και κάποια άλλα προβλήματα είχα κάνει format.

 

Υ.Γ.: Έχω Windows XP Professional (2002 Version) SP2 English.

Δοκίμασε: Start-Run και

regsvr32 shmedia.dll

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε: Start-Run και

regsvr32 shmedia.dll

 

Λειτούργησε!! :w00t: :w00t:

Ευχαριστώ πολύ... :) :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...