Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η συσκευή εκλεισε σχεδον 48αωρο με φουλ χρήση (Εκτός gaming) και πλεον μπορω να πω με σιγουριά οτι το παγωμα της οθονης οφείλεται αποκλειστικά στην MM.
Καλή είδηση για όσους έχουν τη συσκευή

 

Στάλθηκε από το EML-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι πρόβλημα έχει η MM;

Εχω το τηλ 4+ χρόνια και μόνο 2 προβλήματα έχω: κάποιες φορές το bluetooth δεν ανοίγει (και θέλει οπωσδήποτε restart αν δεν κάνει μόνο του) και κάποιες φορές δε βρίσκει GPS (εδώ είναι επιβεβλημένο το restart χεράτα για να λυθεί).

 

Του έκανα πρόσφατα και ένα factory reset γιατί είχε γεμίσει -ανεξήγητα- η εσωτερική και τώρα έχω (με τα ίδια προγράμματα) 15gb free.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

κάποιες φορές το bluetooth δεν ανοίγει (και θέλει οπωσδήποτε restart αν δεν κάνει μόνο του)

Πολύ σπάνιο και κάνω καθημερινή χρήση του bt

και κάποιες φορές δε βρίσκει GPS (εδώ είναι επιβεβλημένο το restart χεράτα για να λυθεί).

Πολύ σπάνια χρησιμοποιώ GPS αλλά επιβεβαιώνω,δε δουλεύει ο δέκτης ειδικά αν έχεις καιρό να κάνεις reboot σχεδόν με βεβαιότητα.

Του έκανα πρόσφατα και ένα factory reset γιατί είχε γεμίσει -ανεξήγητα- η εσωτερική και τώρα έχω (με τα ίδια προγράμματα) 15gb free.

Δεν έχω θέμα χωρητικότητας αλλά έχει παγώσει όλο το τηλέφωνο κανα 3ρι φορές τον τελευταίο μήνα (έχει κλεισει 3 χρόνια και κάτι από την πρώτη μέρα αναβαθμισμένο σε android 6) και ελπίζω να το αποφύγω ως δοκιμή.

 

Άσχετο σχόλιο μέτριας προς κακής ποιότητας το πίσω καπάκι (το οποίο βγάζω που και πού για να αλλάξω θέση στις 2 sim αφού ως γνωστό μόνο η 1 έχει λειτουργία data) καθώς έχει ραγίσει σε 2 σημεία και σπάσει κι ένα κομματάκι από το βαθούλωμα που έχει για να το ανοίγεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σπάνιο και κάνω καθημερινή χρήση του bt

 

Προσωπικά κάνω χρήση του BT όταν το χρειαστώ (πχ μεταφορά δεδομένων απο Garmin, αρχείων ή στέλνω μουσική στον ραδιοενισχυτή). Κάποιες φορές όμως δεν ανοίγει. Δηλαδή το εικονίδιο παραμένει αχνό, στο status του δείχνει ανενεργό, στις εφαρμογές συστήματος βλέπω να τρέχει το "κοινή χρήση μενού Bluetooth" όμως BT δεν έχω.

Αν το αφήσω έτσι (χωρίς να κάνω restart) ή θα κάνει μόνο του ή θα μου ρουφήξει τη μπαταρία σε χρόνο dt (καρά τσεκαρισμένο). Αν του κάνω restart θα παίξει μετά το BT αλλά το ίδιο το restart θα αργήσει πολύ.

 

Τι στο καλό φταίει; Και πως λύνεται;

Έχω "έκδοση βασικού φάσματος" 1603_5.0.68.10_0224,1546_7.0.30.0_0427 και "αριθμός δομής" ASUS_ZOOA-4.21.40.352_20170623_7598_user

Από Ελλάδα αγορασμένο.

Edited by Lurker

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Τι πρόβλημα έχει η MM;

Εχω το τηλ 4+ χρόνια και μόνο 2 προβλήματα έχω: κάποιες φορές το bluetooth δεν ανοίγει (και θέλει οπωσδήποτε restart αν δεν κάνει μόνο του) και κάποιες φορές δε βρίσκει GPS (εδώ είναι επιβεβλημένο το restart χεράτα για να λυθεί).

 

Του έκανα πρόσφατα και ένα factory reset γιατί είχε γεμίσει -ανεξήγητα- η εσωτερική και τώρα έχω (με τα ίδια προγράμματα) 15gb free.

 

Με την ΜΜ το κινητό πάγωνε ξαφνικά και δεν μπορούσες να κάνεις τίποτα. Μόνο restart με παρατεταμένη πίεση του power button. Ήταν σπαστικό γιατί μπορούσε να συμβεί πάνω από 6 φορες μέσα σε μια μέρα.

Με την Lollipo, κανένα πρόβλημα. Όλα λειτουργούν άψογα!!!

Το πισογύρισμα είναι παιχνίδι. Θεωρώ πως αν πας σε lollipop, θα λυθούν τα θέματα που έχεις

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Χαιρετώ την παρέα.

Έχω το κινητό από τον Ιούνιο του 2017 και είναι καταπληκτικό! Δεν θα το αλλάξω εκτός και αν σταματήσει για κάποιον λόγο να λειτουργεί.

Όμως το τελευταίο διάστημα μου κάνει κάτι περίεργα.

1. Υπάρχουν στιγμές που παγώνει για λίγο και κάνει reboot μόνο του.

2. Επίσης όταν το ανάβω από σβήσιμο ή κάνω επανεκκίνηση αργεί πολύ να φορτώσει τα εικονίδια κλπ και να μπορώ να το χρησιμοποιήσω.

3. Υπάρχουν στιγμές που ενώ δείχνει ότι έχει μπαταρία (χαμηλή μεν, υπαρκτή δε) ξαφνικά πέφτει στο μηδέν και σβήνει. Γενικώς τελειώνει πιο γρήγορα από παλιά.

4. Έχω μείνει στο Android 5 με το οποίο ήρθε. Με διάφορα που διαβάζω φοβάμαι να το πειράξω.

5. Αν κάνω Factory Reset, χάνω τα πάντα στο κινητό? Apps, photos, επαφές, τα πάντα; Ρωτάω γιατί σκέφτομαι μήπως λώσω τά παραπάνω (ή κάποια από τα παραπάνω) προβλήματα.

 

Αν κάποιος μπορεί να μου απαντήσει θα το εκτιμούσα.

Edited by Greckos
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.

5. Αν κάνω Factory Reset, χάνω τα πάντα στο κινητό? Apps, photos, επαφές, τα πάντα; Ρωτάω γιατί σκέφτομαι μήπως λώσω τά παραπάνω (ή κάποια από τα παραπάνω) προβλήματα.

 

Ναι χάνεις τα πάντα, εκτός από αυτά που έχεις αποθηκευμένα τυχόν σε αφαιρούμενη κάρτα μνήμης (και εφόσον την αφαιρέσεις πριν κάνεις το reset. Πάντως το θέμα της μπαταρίας δεν θα το διορθώσει, καθώς ακούγεται τελειωμένη μπαταρία, αναμενόμενο στα τόσα χρόνια χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω 4 χρόνια. Από την πρώτη μέρα αναβαθμισμένο με 6.η μπαταρία δεν έχει πέσει πρακτικά καθόλου , το μόνο που προσέχω είναι ότι το φορτίζω 19 στις 20 φορές με αργό φορτιστή ή με θεόαργο καλώδιο από usb θύρα για να μην ζορίζω την μπαταρία. Κατά τα άλλα μια στο τόσο όλα τα τηλέφωνα κολλάνε, κι αυτό οφείλεται κυρίως στα προγράμματα που τρέχουν. Με την έκδοση 5 που φοράς πάντως δεν έχω να συγκρίνω κάτι , πάντως η 6 δεν έχει κανένα bug, κακώς δε την έχεις περάσει .
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι χάνεις τα πάντα, εκτός από αυτά που έχεις αποθηκευμένα τυχόν σε αφαιρούμενη κάρτα μνήμης (και εφόσον την αφαιρέσεις πριν κάνεις το reset. Πάντως το θέμα της μπαταρίας δεν θα το διορθώσει, καθώς ακούγεται τελειωμένη μπαταρία, αναμενόμενο στα τόσα χρόνια χρήσης.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το έχω 4 χρόνια. Από την πρώτη μέρα αναβαθμισμένο με 6.η μπαταρία δεν έχει πέσει πρακτικά καθόλου , το μόνο που προσέχω είναι ότι το φορτίζω 19 στις 20 φορές με αργό φορτιστή ή με θεόαργο καλώδιο από usb θύρα για να μην ζορίζω την μπαταρία. Κατά τα άλλα μια στο τόσο όλα τα τηλέφωνα κολλάνε, κι αυτό οφείλεται κυρίως στα προγράμματα που τρέχουν. Με την έκδοση 5 που φοράς πάντως δεν έχω να συγκρίνω κάτι , πάντως η 6 δεν έχει κανένα bug, κακώς δε την έχεις περάσει .

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Όμως φοβάμαι πως θα έχω προβλήματα. Μόνο και μόνο τις τελευταίες δύο σελίδες αυτού του νήματος λένε συνέχεια ότι τους κόλλαγε πολύ το τηλέφωνο μετά την αναβάθμιση σε Marshmallow και ότι έκαναν downgrade πάλι σε Lollipop.

Δεν έχω βέβαια πρόβλημα με το λειτουργικό αλλά αν ήμουν σίγουρος ότι το τηλέφωνο θα δούλευε άψογα και θα βελτιωνόταν κάποια πράγματα όπως η ζωή της μπαταρίας π.χ. θα το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στην 6 είμαι με ότι αναβάθμιση έχει βγει κατά καιρούς. Σε λίγο κλείνει 5ετια και ακόμη να δω lag.

Το μόνο που έχω σαν θέμα (εκτός ίσως της πτώσης της μπαταρίας) είναι που δεν ανοίγει το bluetooth κάποιες σπάνιες φορές και θέλει reboot γιατί μάλλον πέφτει σε κάποιο loop και ρουφάει την μπαταρία.

 

Εκπληκτικό τηλ πάντως...αν βρω το 5 σε καλή τιμή πάλι Asus θα πάρω.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Σύγκριση με 5 δε μπορώ να κάνω γιατί με το που το άνοιξα από τις ζελατίνες το αναβάθμισα. Πιστεύεις πως θα είχα μόνο θετικά να πω για ένα τηλέφωνο που θα λειτουργούσα 4 χρόνια αν είχε όντως προβλήματα; ένα ζήτημα με παράσιτα στο Bluetooth λύθηκε σύντομα με αναβάθμιση της 6. Έχει πάνω από 2 χρόνια που δεν υπάρχουν updates για το τηλέφωνο αλλά λειτουργεί υποδειγματικά. Ως smartphone μπορεί να κολλήσει μια φορά στο δίμηνο αλλά αυτό δε το θεωρώ ζήτημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και εγώ στην 6 είμαι με ότι αναβάθμιση έχει βγει κατά καιρούς. Σε λίγο κλείνει 5ετια και ακόμη να δω lag.

Το μόνο που έχω σαν θέμα (εκτός ίσως της πτώσης της μπαταρίας) είναι που δεν ανοίγει το bluetooth κάποιες σπάνιες φορές και θέλει reboot γιατί μάλλον πέφτει σε κάποιο loop και ρουφάει την μπαταρία.

 

Εκπληκτικό τηλ πάντως...αν βρω το 5 σε καλή τιμή πάλι Asus θα πάρω.

 

Αυτό καθώς και ο δέκτης gps που δεν ανοίγει αν έχεις καιρό να κάνεις reboot είναι τα δύο στάνταρ bugs που λύνονται με μια επανεκκίνηση. Σιγά τ αυγά για μια συσκευή δύο γενιές πίσω που κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά χάρη στην απλετη ram και την καλή ποιότητα κατασκευής

Link to comment
Share on other sites

Εν το μεταξύ χθες διαπίστωσα πως ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει ή selfie camera...

Σε μια κλήση δεν μου έβγαζε την δυνατότητα να κάνω βίντεο κλήση. Επίσης στην κανονική κάμερα δεν δίνει την δυνατότητα. Λείπει το εικονίδιο που άλλαζες μεταξύ βασικής και selfie cameras.

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς αυτό?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Όχι άλλα λογικά δεν υπάρχουν και πολλοί που να το δουλεύουν στην έκδοση 5 κιόλας για να σου πουν...
Link to comment
Share on other sites

Όχι άλλα λογικά δεν υπάρχουν και πολλοί που να το δουλεύουν στην έκδοση 5 κιόλας για να σου πουν...

 

2 συσκευές στην έκδοση 5 χωρίς κανένα πρόβλημα

ενα 4/32 που δεν αναβαθμίστηκε ποτέ σε 6 κι ένα 2/16 φίλου που στην 6 παρουσίαζε θεματάκια. Μετά το downgrade σε 5 από τον Νοέμβριο του 19 μέχρι και σήμερα λειτουργεί απροβλημάτιστα!!!

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Εν το μεταξύ χθες διαπίστωσα πως ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει ή selfie camera...

Σε μια κλήση δεν μου έβγαζε την δυνατότητα να κάνω βίντεο κλήση. Επίσης στην κανονική κάμερα δεν δίνει την δυνατότητα. Λείπει το εικονίδιο που άλλαζες μεταξύ βασικής και selfie cameras.

Το έχει αντιμετωπίσει κανείς αυτό?

 

Ευχαριστώ!

Όχι άλλα λογικά δεν υπάρχουν και πολλοί που να το δουλεύουν στην έκδοση 5 κιόλας για να σου πουν...

Και εγώ με έκδοση 5 το έχω (εγκατέστησα τότε που βγήκε την 6, μου παρουσίασε φίλε @Don_VitoCorleone το ακριβώς αντίθετο με εσένα στο bluetooth και όταν έκανα downgrade σε 5 έφτιαξε όπως ήταν πριν) δεν μου παρουσιάζει κανένα θέμα, βέβαια τώρα δεν το λειτουργώ κανονικά, το ανοίγω μία στο τόσο να δουλέψει η μπαταρία μέχρι να ξεφορτίσει μόνο του καμιά δύο φορές για να μην χαλάσει.

 

Τώρα που είδα τα ποστ, το άνοιξα του έκανα τις ενημερώσεις των εφαρμογών, έπαιξα λίγο μαζί του και τσέκαρα και αυτό με την selfie και φυσικά λειτουργούσε κανονικά.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2
  • 5 months later...

Ξεθάβω λίγο το θέμα για να ρωτήσω αν ξέρετε καμία δοκιμασμένη ROM Android 7 και πάνω απλή, ελαφριά και χωρίς προβλήματα.

Θέλω να τρέχω Retroarch κυρίως για emulator.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...