Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οσοι δεν σας βρισκει το update, κατεβαστε το από το site, δωστε του το καταλληλο ονομα(δεν θυμαμαι δυστυχως πως πρεπει να εχει ονομασια) και περαστε το στο κινητο και καντε reboot. λογικα θα βρει το update και θα ξεκινησει κανονικα την αναβαθμιση.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ την πηρα λίγο πιο φτηνα και περιμένω... θα ενημερώσω για την ποιότητα ;)

http://www.ebay.co.uk/itm/302037048499?_trksid=p2060353.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

Ήρθε η οθόνη χθες οπότε έπαιξε προτζεκτ αλλαγή οθόνης και αναβάθμιση σε ΜΜ.

Η αλλαγή της οθόνης είναι όντως αρκετά εύκολη, ειδικά στην συγκεκριμένη που έρχεται μαζί με το frame και δεν χρειάζεται να ξεκολλάς το digitizer από το frame. H οθόνη έχει τα logo κανονικά της ASUS πάνω και φαίνεται να λειτουργεί όπως πρέπει, έχω την εντύπωση επίσης ότι είναι λίγο πιο φωτεινή!

 

Η ΜΜ μπήκε μετά από reset όπως έγραψα παραπάνω και απενεργοποίησα αμέσως:

Do It Later

Mobile Manager

Quick Memo

Share Link

SuperNote

ZenCircle

Zenfone Care

 

Μέχρι στιγμής εντυπώσεις:

Δεν έχω error ή προβλήματα να χρησιμοποιήσω apps που είχα με την L

Φαίνεται να διαχειρίζεται καλύτερα την μνήμη, μέχρι και 1gb είδα κενό σε κάποια φάση!

Επίσης φαίνεται να κρατάει περισσότερο η μπαταρία, αλλά μπορεί και να επηρεάζομαι λίγο από την εμπειρία μου με το Nexus 5 που χρησιμοποιούσα τον τελευταίο καιρό μέχρι να έρθει η οθόνη, που ήθελε 2 φορτίσεις εύκολα την μέρα με την χρήση που κάνω.

 

Το μόνο αρνητικό που πρόσεξα, είναι αισθητικής φύσης όπου στο "Storage & USB" μου βγάζει στο label του Internal Storage ένα "<xliff:g id=number..." αντί "Internal Storage":rolleyes:

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οσοι δεν σας βρισκει το update, κατεβαστε το από το site, δωστε του το καταλληλο ονομα(δεν θυμαμαι δυστυχως πως πρεπει να εχει ονομασια) και περαστε το στο κινητο και καντε reboot. λογικα θα βρει το update και θα ξεκινησει κανονικα την αναβαθμιση.

 

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις το όνομα ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τι δικό μου από Ε σοπ έχει κάνει μόνο του αναβάθμιση σε 196 έχω κατεβάσει το αρχείο της ασους το εχω ζιπακι στο κινητό έχω κάνει ρεσταρτ αλλά δε ξεκίνησε κάποια αναβάθμιση έχουμε καμία ιδέα?

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικα να κατεβασω το αρχειο που λεει .194 , κι ας εκανε σημερα update την 196?? Η να περιμενω ....

Η ASUS όταν κάνει OTA update συνήθως καθυστερεί μερικές μέρες για να τo ανεβάσει στο site. Μερικές φόρες το ανεβάζει και μετά από μερικές μέρες το ξανακατεβάζει αν δει ότι έχει προβλήματα το update. Το 196 είναι συνεχεία του 194 και δεν έχει σχέση αν θα βάλεις ή οχι το Μ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τι δικό μου από Ε σοπ έχει κάνει μόνο του αναβάθμιση σε 196 έχω κατεβάσει το αρχείο της ασους το εχω ζιπακι στο κινητό έχω κάνει ρεσταρτ αλλά δε ξεκίνησε κάποια αναβάθμιση έχουμε καμία ιδέα?

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δοκιμασε να το μετονομασεις σε MOFD_SDUPDATE.zip

 

Νομιζω σε εξωτερικη sdcard πρεπει να το εχεις για να το αναγνωρισει χυμα. οχι σε φακελο.

 

επισης τσεκαρε αυτές τις οδηγιες, κατω κατω στην σελιδα.

http://www.asus-zenfone.com/2016/08/official-rom-asus-zenfone-2-ze551ml-ze550ml-marshmallow.html

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Επειδή χάθηκα κάπως θέλω να κάνω μια ερώτηση και αν έχει απαντηθεί ήδη συγνώμη προκαταβολικα .

Εγώ το πήρα από Κίνα. Είχε CN και το έκανα WW.Τα updates τα έκανα χειροκίνητα με το zip .Με τον ίδιο τρόπο να κάνω και την αναβάθμιση σε MM;

 

Λοιπόν έκανα το update σε MM και το κινητό δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής .Ευχαριστώ όσους απάντησαν στην ερώτηση που είχα κάνει. Ο τρόπος απλός , copy paste στην sd card και όταν βγάλεις το καλώδιο σου βγαίνει το μήνυμα για το update. Όπως κάθε άλλο update δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

τελικα εκανα και γω το update σε m. το επεξεργαστηκα λιγο αλλα τελικα πιστευω σαν την cm δεν εχει οποτε μαλλον θα γυρισω παλι εκει.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα το update σε MM και το κινητό δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής .Ευχαριστώ όσους απάντησαν στην ερώτηση που είχα κάνει. Ο τρόπος απλός , copy paste στην sd card και όταν βγάλεις το καλώδιο σου βγαίνει το μήνυμα για το update. Όπως κάθε άλλο update δηλαδή.

Δωσε λιγες παραπανω λεπτομεριες μαζεμενες γιατι σε τοσα ποστ, χανονται οι πληροφοριες.

1. ειχες CN και το εκανες WW. σωστα; ειχες ξεκλειδωτο bootloader; σου κλειδωσε μετά την αναβάθμιση σε ΜΜ;

2. Τι ρομ φορουσες πριν αναβαθμισεις σε ΜΜ;

3. Τι recovery φορουσες;

 

Τα παραπανω ειναι μερικές λεπτομέριες που θα βοηθησουν και εμας τους υπολοιπους να παμε σε ΜΜ.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την μετάβαση σε marshmallow. Συσκευή απο cn σε ww. Εμείς που ειμασταν cn την κάνουμε όπως πάντα την αναβάθμιση γιατί δεν μπορούμε ΟΤΑ. Θα συμβούλευα να βγάλετε την εξωτερική sd όσοι κάνετε αναβάθμιση γιατί μετα ζητάει να την κάνει διαμόρφωση. Εμένα δεν μου έσβησε τίποτα απο αυτά που είχα απο πριν. Προστέθηκαν κάτι ηλίθιες εφαρμογές μόνο. Διάφορα με την μπαταρία δεν είδα ίσα ίσα μου φαίνεται χειρότερα το πράγμα. Έκανα και wipe cache/dalvic αλλά μάλλον δεν είχε νόημα. Πολλή φασαρία για το τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με factory reset είδα διάφορα, 3 ώρες οθόνη σε σύνολο 3 ημερών χρήσης

 

Στάλθηκε από το Lenovo A3500-FL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα το update σε MM και το κινητό δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής .Ευχαριστώ όσους απάντησαν στην ερώτηση που είχα κάνει. Ο τρόπος απλός , copy paste στην sd card και όταν βγάλεις το καλώδιο σου βγαίνει το μήνυμα για το update. Όπως κάθε άλλο update δηλαδή.

 

Εμένα δεν μου το βλέπει όταν βγάζω το καλώδιο... ούτε με reboot ούτε τίποτα. :(

μετονόμασες το αρχείο ?

Χρησιμοποίησες internal storage ή εξωτερική SD card ?

 

UPDATE : Τελικά έβγαλα την SD Card, έβαλα το αρχείο στο internal storage και μόλις έβγαλα το καλώδιο είδε την αναβάθμιση και την έκανε.

 

Thanks !!!

Edited by qosmio
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγη ώρα και εγω με το marshmallow (ιταλικό zenfone). Το ειχα root το κινητό, το έκανα unroot. Μου βρήκε και ένα Update πριν περάσω την 6αρα

 

Όλα καλά. Να γκρινιαξω και λίγο. Μαζί με την σαβούρα της Google τώρα έχουμε και την εφαρμογή του Facebook .

Καμία ιδέα για το πως την σβήνουμε; φαντάζομαι θα πρέπει να περιμένω να βγει οδηγός για root ε;

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγη ώρα και εγω με το marshmallow (ιταλικό zenfone). Το ειχα root το κινητό, το έκανα unroot. Μου βρήκε και ένα Update πριν περάσω την 6αρα

 

Όλα καλά. Να γκρινιαξω και λίγο. Μαζί με την σαβούρα της Google τώρα έχουμε και την εφαρμογή του Facebook ������������.

Καμία ιδέα για το πως την σβήνουμε; φαντάζομαι θα πρέπει να περιμένω να βγει οδηγός για root ε;

 

Απλά κλείστη να μην τρέχει μεσα στα προγράμματα...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, είχα ραγίσει την οθόνη και παρήγγειλα άλλη από ebay και στο άλλαγμα τα κατάφερα να το χαλάσω, ξήλωσα την βάση από το καλώδιο του digitiser από την πλακέτα.. Ανοίγει, δουλεύει αλλά το touch panel δεν δουλεύει. Και είναι και το μεγάλο μοντέλο που να πάρει. Του έκανα ένα φορματ από το Android manager και τώρα είμαι στο δίλημμα, παίρνω ίδιο και έχω και καβάτζα ανταλλακτικά ή παίρνω κάποιο άλλο; και ποιο;

Για δώστε ιδέες.. το ZUK Z1 πως σας φαίνεται; Πρέπει να είναι 5.5 ίντσες και φωτεινό από οθόνη.

:X

Ο πραγματικός χαρακτήρας κάποιου φαίνεται σε υπολογιστή με αργό ιντερνετ..

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, είχα ραγίσει την οθόνη και παρήγγειλα άλλη από ebay και στο άλλαγμα τα κατάφερα να το χαλάσω, ξήλωσα την βάση από το καλώδιο του digitiser από την πλακέτα.. Ανοίγει, δουλεύει αλλά το touch panel δεν δουλεύει. Και είναι και το μεγάλο μοντέλο που να πάρει. Του έκανα ένα φορματ από το Android manager και τώρα είμαι στο δίλημμα, παίρνω ίδιο και έχω και καβάτζα ανταλλακτικά ή παίρνω κάποιο άλλο; και ποιο;

Για δώστε ιδέες.. το ZUK Z1 πως σας φαίνεται; Πρέπει να είναι 5.5 ίντσες και φωτεινό από οθόνη.

Γιατι δεν την πηρες πακετο touch και οθόνη μαζι! Η πιθανότητα να βγαλεις το touch χωρις να το σπασεις ειναι 1 στις 50!

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν την πηρες πακετο touch και οθόνη μαζι! Η πιθανότητα να βγαλεις το touch χωρις να το σπασεις ειναι 1 στις 50!

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πακέτο την πήρα την οθόνη και κατάφερα να επιβεβαιώσω το 1/50... έσπασε το εξαρτημα πάνω στην πλακέτα, δικιά μου βλακεία ήταν βιάστηκα και την πάτησα.. ας πρόσεχα..

:X

Ο πραγματικός χαρακτήρας κάποιου φαίνεται σε υπολογιστή με αργό ιντερνετ..

Link to comment
Share on other sites

Παρε αλλο ανταλλακτικά και κανε υπομονή 20 μερες! Εγω 200€ για zuk δεν θα εδινα

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z00AD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως terkos2 , το θεμα ειναι τωρα τι κανουμε , Βαζουμε οπως και ναχει για την .194 το αρχειο για το Μ? Περιμενουμε να βγαλει .196 αρχειο? Η γυρναμε (καπως) στην .194? Ξερει κανεις?

 

Τελικα να κατεβασω το αρχειο που λεει .194 , κι ας εκανε σημερα update την 196?? Η να περιμενω ....

 

Κατέβασε απλά την ΜΜ, πέρασέ την manual στη μνήμη αποθήκευσης του κινητού και κάνε επανεκίνηση, εγώ αυτό έκανα και όλα ok.

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή του Twitter δεν μπορώ να επεξεργαστω τις φωτογραφίες. Συμβαίνει και σε κάποιον άλλον;
Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Έκανα την αναβάθμιση σε .196 μέσω "ενημέρωση συστήματος "και μετα έψαξα μέσω "ενημέρωση συστήματος" πάλι να πάω σε MM αλλά δεν βρήκε κάτι! Τι Πρέπει να κάνω για να παω σε MM; να το κατεβάσω απο την σελίδα της asus μέσω κινητού ή pc; ή κάτι αλλο; εχω το κινητό 4g 32g απο e-shop
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Έκανα την αναβάθμιση σε .196 μέσω "ενημέρωση συστήματος "και μετα έψαξα μέσω "ενημέρωση συστήματος" πάλι να πάω σε MM αλλά δεν βρήκε κάτι! Τι Πρέπει να κάνω για να παω σε MM; να το κατεβάσω απο την σελίδα της asus μέσω κινητού ή pc; ή κάτι αλλο; εχω το κινητό 4g 32g απο e-shop

Από την σελίδα της Asus κατεβαζεις ενα αρχείο zip, είναι 1,19 giga, τι βάζεις στην sd και το βρίσκει το κινητό μόνο του.

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Από την σελίδα της Asus κατεβαζεις ενα αρχείο zip, είναι 1,19 giga, τι βάζεις στην sd και το βρίσκει το κινητό μόνο του.

Ευχαριστώ για την βοήθεια, θα το κατεβάσω απο το κινητό; ή απο pc;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια, θα το κατεβάσω απο το κινητό; ή απο pc;

 

Το κατέβασα από τον υπολογιστή και μετά το έβαλα στην sd. Λογικά θα μπορείς να το κάνεις απευθείας και απουτο κινητό.

 

Μίλησα με άλλα δυο άτομα και έχουν το ίδιο πρόβλημα με εμένα στο Twitter. Δεν μπορείς να επεξςργαστεις φωτογραφίες μετά το Upgrade. Δεδομένου ότι δεν υπήρξε κάποιο Update στην εφαρμογή του Twitter, φταίει η αναβάθμιση ε;

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...