Jump to content

Asus Zenfone 2


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρώτη φόρτιση xτες στις 22:00 και τώρα το κντ ειναι στο 7%

Το λειτουργικό σύστημα Android ξέσκισε την μπαταρία με 65% (και με μόνο 2 ώρες screen on time)...:(:mad:

 

Παίζει καμιά λύση εκτός του να περιμένουμε νέο update??

Edited by nemesis1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ αλλά παρακολουθησε το να δεις αν στο ξανακάνει. Εμένα από τότε δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα. Η μόνη "παραφωνία" που έχει κάνει μέχρι τώρα ήταν. Καλορίζικο

να εισαι καλα φιλε μαρκο.το εχω ακομη στην αρχικη φορτιση.εκανα ολα τα update και απο το google play που δεν ηταν και λιγα.ειναι πραγματικα τηλεφωναρα και απο οσο ειδα στο you tube κοντραρει ανετα και το G4 και σε καποια features το παταει κατω κανονικα....και χαιρομαι ιδιαιτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Έχω ενα θέμα με την μπαταρία.Ένω έιμαι στο 75% φόρτιση μου βγάζει ενα μήνυμα ότι η μπαταρία έχει υπερβεί την φόρτιση.Το μήνυμα το βγάζει στην αρχική οθόνη και ενα σύμβολο πανω αριστερά.Μόλις κάνω εκκαθάριση εξαφανίζεται.Το τηλ συνεχίζει να φορτίζει μέχρι το 100% και πρασινιζει το λαμπάκι.Έχω την τελευταία έκδοση λογισμικού.Το έχει πάθει κάποιος άλλος αυτό?Επίσης η μπαταρία κρατάει πολύ λόγο.2μισή ωρες οθόνη.

 

 

Δεν ειναι καποιο 'προβλημα' ειναι απλα ρυθμιση.

Πηγαινεις ---> Ρυθμισεις - Μπαταρια - Δεξια επανω στις 3 τελιες πατας Set battery charging ready reminder - Επιλεγεις οποιο ποσοστο θελεις Η απλα Never.

Link to comment
Share on other sites

Έχει παιδιά κανείς θέμα με το ηχείο? Παίζει άθλιο ήχο σε φαση παρασιτα και μπόλικο χρουτσ χρουτσ

Μήπως σου έπεσε και το ξεκίνησε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά έχω βάλει. Η μόνη διαφορά ήταν ότι στον τύπο είχα Internet αντί για default! Με το default δούλεψε!!!!!!! Ευχαριστώ. Περίεργο γιατί στις ρυθμίσεις γράφει τύπο Internet.

 

 

Η Q δουλεύει μόνο με ανοιχτή την περιαγωγή. Δεν χρεώνεσαι επιπλέον.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φόρτιση xτες στις 22:00 και τώρα το κντ ειναι στο 7%

Το λειτουργικό σύστημα Android ξέσκισε την μπαταρία με 65% (και με μόνο 2 ώρες screen on time)...:(:mad:

 

Παίζει καμιά λύση εκτός του να περιμένουμε νέο update??

 

Κανείς άλλος δεν έχει battery drain??

 

Μόνο εμένα??

Link to comment
Share on other sites

Κανείς άλλος δεν έχει battery drain??

 

Μόνο εμένα??

 

Κλείσε το GPS εμένα έχει 11% το Android OS από το πρωί στις 6 που το εβγαλα από το φορτιστη

Link to comment
Share on other sites

@markosVL

Ναι μια φορά το χα ξεχάσει δίπλα μου και με πήρε ο ύπνος ε και έφαγε μια τούμπα!

Μάλλον για αυτό. Καλό θα είναι να πας να το κοιτάξουν αν το πήρες από Ελλάδα.

 

Nemesis είναι γενικό το πρόβλημα, όλοι έχουμε αυτό το drain. Την ASUS περιμένουμε μήπως το φτιάξει με κάποια ενημέρωση ή αν μας πάει σε 5.1 έκδοση και στρώσει κάπως. Εγώ είμαι στο 31% χρηση του λειτουργικού αυτή τη στιγμή και πολύ καλά είναι κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Με cyanogen και build 27/9 ξεχνάω να φορτισω. 2 μέρες με πάει.

Μην με φορτώνεις τωρα κ εχω βαλθεί να μην το πειραξω......

Link to comment
Share on other sites

Με cyanogen και build 27/9 ξεχνάω να φορτισω. 2 μέρες με πάει.

2 μέρες με τα πάντα όλα κλειστά; το θέμα είναι με 2 κάρτες ενεργές και δεδομένα ανοικτά έστω και gprs πόσο σου κρατάει.

Θεωρείς ότι είναι πιο εύχρηστο αυτή η ρομ;

Η αλήθεια είναι ότι μου έχει λείψει η δόνηση στην έναρξη και στο τέλος της κλήσης και άλλα ωραία...

Link to comment
Share on other sites

Μην με φορτώνεις τωρα κ εχω βαλθεί να μην το πειραξω......

 

Σιγά και εμένα 2 μέρες βγάζει χωρίς να το έχω πειράξει.

Το ανοίγω φουλ φορτισμένο από 7πμ Δευτέρας πχ και το φορτίζω ξανά μεσάνυχτα Τρίτης προς Τετάρτη.

Τα πρωινά είναι με τις 2 sim ενεργές και από το μεσημέρι και μετά όλο Wifi και αρκετή χρήση.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

2 μέρες βγάζει με φουλ χρήση ιντερνέτ, και WiFi και με δομδεδομενα, παιχνίδια λίγο, ομιλία αρκετή. Η μπαταρία μας είναι 3000 mAh. Είναι λογικό να βγάζει δύο μέρες με καλή χρήση. Το θέμα είναι στη ρομ της Asus. Edited by jimmys121979
Link to comment
Share on other sites

Από ποιότητα ήχου ως mp3 player είτε με τη stock ROM είτε με Cyanogenmod τί λέει;; Έχει αρχίσει και με ψήνει άσχημα σε σχέση με ZUK Z1, Letv Le1 και Xiaomi Redmi Note 2
There are 10 kinds of people: Those who can read binary and those who can't...
Link to comment
Share on other sites

απο χτες εχω το τηλ στα χερια μου (το 4ο smartphone που αγοραζω απο το 2010).το μονο μειον ειναι οτι ο χρηστης δεν μπορει να αλλαξει την μπαταρια.κατα τα αλλα ΠΥΡΑΥΛΟΣ.gps κλειδωνει σε 2 sec !!!εφαρμογες ... πεταει.περιβαλλον καταπληκτικο (γιατι να κανω πειραματα μe root???).μπαταρια για την οθονη του (5.5 και full FD) πολυ πολυ καλη (εφαρμογες απο google play τις απαραιτητες και οχι κατεβασμα ολες τις χαζομαρες) , με σχετικα ''δυνατη χρηση'' 15 ωρες στο 68 τοις εκατο.(κανενα τηλεφωνο καμμιας εταιριας δεν εχει κατι πολυ καλυτερο-αλλιως αν θελουμε πολλα απο την μπαταρια βαζουμε μια αυτοκινητου !!!),εχει full active sims (ενω ολα τα αλλα ειναι stand by).φωτογραφικη για τα γουστα μου .... τελεια , αλλιως αν θελουμε το παραπανω αγοραζουμε κανονικη φωτογραφικη.ειναι ενα phablet απλα ΑΣΤΕΡΙ. ΑΞΙΖΕΙ καθε ευρω που εδωσα στο eshop και με το προγραμμα το mobile go που εβαλα στο pc κατεβαζει και βιντεο (με καλωδιο) απευθειας στο κινητο (χωρις να χρειαζεται ιντερνετ στο κινητο),και απο οσο ειδα σε πολλα βιντεακια στο youτube παταει κατω τοσο το S6 οσο και το g4 χαρη στα 4gb RAM και του επεξεργαστη στα 2,3 (γιατι στο android μετραει η ram πρωτα).ηθελα να αγορασω το zenfone 2 laser αλλα τελικα επελεξα αυτο γιατι ειναι πιο πολυ καιρο στην αγορα οποτε και λιγοτερα εως μηδενικα προβληματα.εγραψα ολα τα παραπανω ωστε αν καποιος αμφιταλαντευται μεταξυ του ΠΥΡΑΥΛΟΥ αυτου και καποιου ακριβοτερου κινητου να ξερει τι εστι zenofone 2.
Link to comment
Share on other sites

...(κανενα τηλεφωνο καμμιας εταιριας δεν εχει κατι πολυ καλυτερο-αλλιως αν θελουμε πολλα απο την μπαταρια βαζουμε μια αυτοκινητου !!!),εχει full active sims (ενω ολα τα αλλα ειναι stand by).φωτογραφικη για τα γουστα μου .... τελεια , αλλιως αν θελουμε το παραπανω αγοραζουμε κανονικη φωτογραφικη...

Θετικος ο ενθουσιασμος, ειναι πολυ καλο κινητο οντως, αλλα μην υπερβαλλεις φιλε.

Με απλα λογια, παντα με γνωμονα το κοστος του (ακομη περισσοτερο με το φθηνοτερο απο Κινα), ειναι μια αψογη επιλογη.

 

Για την μπαταρια: Υπαρχουν παρα πολλα κινητα με καλυτερη μπαταρια. Το Lenovo P780 που ειχα πριν 3 χρονια, με την ποιοτικη 4000 mah μπαταρια, του ριχνει στα αυτια, σε μενα κραταγε 4-5 μερες με πολυ χρηση κλησεων, wifi, bluetooth παντα ανοιχτα, data οχι γιατι στο νησι δεν τα χρησιμοποιω. Με το Asus αντιστοιχα, βρισκομαι στις 2 μερες περιπου, με νορμαλ διαχειριση χρησης, δηλ. με βασικες επιλογες ρυθμισεων (start-up κυριως), χωρις να ψειριζω λεπτομερειες ή να βαζω πετσοκομμενα saving modes, κατι που γινεται αν καποιος θελει να ασχοληθει.

Δεν μειωνω την μπαταρια του Asus, εχω ξαναπει σε αλλο ποστ απαντηση στα σχετικα παραπονα, οτι ειναι μια χαρα η μπαταρια του για την οθονη του και τα χαρακτηριστικα του και ειναι θεμα χρησης και προσωπικων ρυθμισεων.

 

Η οθονη του ειναι αποδεκτη, θα ελεγα ελαχιστα πανω απο το μετριο, δεν ειναι οτι καλυτερο, θα το δεις ευκολα κατω απο ηλιο σε σχεση με αλλα κινητα.

 

Η καμερα του επισης, ειναι αποδεκτη, χωρις να ειναι κατι ιδιαιτερο (το πρωην Lenovo X2 και K3, μου φαινονται καλυτερα, χωρις να ειμαι ειδικος και χωρις να εχω δοκιμασει τα παντα, αφου και αυτα δεν θεωρουνται κινητα με κορυφαιες καμερες. Παντως τα reviews αυτο λενε επισης).

 

Φωτιζομενα πληκτρα, οεο?! Καπως ντροπη για αυτο το κοστος η ελλειψη τους. Αν δεν τα εχεις χρησιμοποιησει, δεν πειραζει και τοσο, αν ομως τα εχεις χρησιμοποιησει (Lenovo P780 και vibe X2, τα ειχαν), τοτε σου κακοφαινεται η ελλειψη τους. Τεσπα, αυτο συνηθιζεται καπως.

 

Κατα τα αλλα, "πυραυλος" που λες και εσυ, αξιζει τα χρηματα του, θα το κατα-ευχαριστηθεις, μεγειες!

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Στη βαρεμάρα μου είπα να ασχοληθώ με το αισθητικό κομμάτι του κινητού. Starlight theme, roboto italic γραμματοσειρά, 3Κ SR Black icon pack. Τελικό αποτέλεσμα ήταν αυτό. :lol: http://i.imgur.com/5bNy7oV.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θετικος ο ενθουσιασμος, ειναι πολυ καλο κινητο οντως, αλλα μην υπερβαλλεις φιλε.

Με απλα λογια, παντα με γνωμονα το κοστος του (ακομη περισσοτερο με το φθηνοτερο απο Κινα), ειναι μια αψογη επιλογη.

 

Για την μπαταρια: Υπαρχουν παρα πολλα κινητα με καλυτερη μπαταρια. Το Lenovo P780 που ειχα πριν 3 χρονια, με την ποιοτικη 4000 mah μπαταρια, του ριχνει στα αυτια, σε μενα κραταγε 4-5 μερες με πολυ χρηση κλησεων, wifi, bluetooth παντα ανοιχτα, data οχι γιατι στο νησι δεν τα χρησιμοποιω. Με το Asus αντιστοιχα, βρισκομαι στις 2 μερες περιπου, με νορμαλ διαχειριση χρησης, δηλ. με βασικες επιλογες ρυθμισεων (start-up κυριως), χωρις να ψειριζω λεπτομερειες ή να βαζω πετσοκομμενα saving modes, κατι που γινεται αν καποιος θελει να ασχοληθει.

Δεν μειωνω την μπαταρια του Asus, εχω ξαναπει σε αλλο ποστ απαντηση στα σχετικα παραπονα, οτι ειναι μια χαρα η μπαταρια του για την οθονη του και τα χαρακτηριστικα του και ειναι θεμα χρησης και προσωπικων ρυθμισεων.

 

Η οθονη του ειναι αποδεκτη, θα ελεγα ελαχιστα πανω απο το μετριο, δεν ειναι οτι καλυτερο, θα το δεις ευκολα κατω απο ηλιο σε σχεση με αλλα κινητα.

 

Η καμερα του επισης, ειναι αποδεκτη, χωρις να ειναι κατι ιδιαιτερο (το πρωην Lenovo X2 και K3, μου φαινονται καλυτερα, χωρις να ειμαι ειδικος και χωρις να εχω δοκιμασει τα παντα, αφου και αυτα δεν θεωρουνται κινητα με κορυφαιες καμερες. Παντως τα reviews αυτο λενε επισης).

 

Φωτιζομενα πληκτρα, οεο?! Καπως ντροπη για αυτο το κοστος η ελλειψη τους. Αν δεν τα εχεις χρησιμοποιησει, δεν πειραζει και τοσο, αν ομως τα εχεις χρησιμοποιησει (Lenovo P780 και vibe X2, τα ειχαν), τοτε σου κακοφαινεται η ελλειψη τους. Τεσπα, αυτο συνηθιζεται καπως.

 

Κατα τα αλλα, "πυραυλος" που λες και εσυ, αξιζει τα χρηματα του, θα το κατα-ευχαριστηθεις, μεγειες!

φιλε ειναι ενα κινητο που για τα οικονομικα του καθενος (349 ευρω) ειναι πυραυλος,οσο για τα φωτιζομενα πληκτρα ---προσωπικα δεν με νοιαζει.αυτο που με επεισε και το αγορασα ειναι οτι η samsung για κατι ιδιο αλλα και η lg χρειαζονται 2πλασια η και 3πλασια χρηματα χωρις να ειναι δικαρτα και πανω απο ολα χωρις κατι εξαιρετικο πανω απο τις επιδοσεις του zen.

Link to comment
Share on other sites

φιλε ειναι ενα κινητο που για τα οικονομικα του καθενος (349 ευρω) ειναι πυραυλος,οσο για τα φωτιζομενα πληκτρα ---προσωπικα δεν με νοιαζει.αυτο που με επεισε και το αγορασα ειναι οτι η samsung για κατι ιδιο αλλα και η lg χρειαζονται 2πλασια η και 3πλασια χρηματα χωρις να ειναι δικαρτα και πανω απο ολα χωρις κατι εξαιρετικο πανω απο τις επιδοσεις του zen.

Ασφαλως φιλε μου, και εγω κατοχος ειμαι και το χαιρομαι!

Απλα σου επισημανα καποιες ανακριβειες προς χαριν αντικειμενικοτητας μελλοντικων αναγνωστων.

 

Στη βαρεμάρα μου είπα να ασχοληθώ με το αισθητικό κομμάτι του κινητού. Starlight theme, roboto italic γραμματοσειρά, 3Κ SR Black icon pack. Τελικό αποτέλεσμα ήταν αυτό. :lol: http://i.imgur.com/5bNy7oV.jpg

Super! :clap:

Για δωσε στον λαο οδηγιες/αρχεια.

Με την 1η ευκαιρια χρονου, θα το δοκιμασω :)

Link to comment
Share on other sites

μολις το ανοιξα δεν κρατιόμουνα σήμερα. 241 απο minideal. Λοιπόν ποιοτικά καλό εμφάνηση μου αρέσει πολύ αλλά μολις έβαλα το viber μου βγάζει συνεχεια μνμ '' το viber προσπαθει να διαβάσει τις επαφές σας'' συνέχεια όμως ναι/όχι πατήσω αυτό συνεχίζει. Επίσης δεν μου διαβάζει τα αποθηκευμένα νούμερα που χα στην sd σε αρχείο και στο gmail!! δεν ξερω γτ εκτός αν κάνω κάτι λάθος
Link to comment
Share on other sites

@nek4d απλά είναι, κατεβάστε και περάστε ότι θα βάλω εδώ. https://play.google.com/store/apps/details?id=net.threekzerothree.softinsetroundicons.black

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.asus.themes.starlight

 

και για τη γραμματοσειρά, στην αρχική οθόνη swipe προς τα πάνω, Διαχείριση αρχικής Σελίδας->Περισσότερα->Γραμματοσειρές εκκινητή-> και επιλέγεις όποια θες. Σημείωση: μόνο στο launcher αλλάζει,όχι στα μενού και στις εφαρμογές. Για να αλλάξει παντού θα πας Ρυθμίσεις->Προβολή->επιλογή γραμματοσειράς. Ή μπορείς να τα αλλάξεις και στα 2 και να κάνεις συνδυασμό 2 γραμματοσειρών.

 

Επίσης για να αλλάξεις το θέμα Διαχείριση αρχικής σελίδας-> Περισσότερα-> Sytem Theme. Το έχουν βάλει εκεί τώρα ενώ πριν ήταν στις πρώτες επιλογές της Διαχείρισης

Edited by MarkosVL
Link to comment
Share on other sites

πέρασα τα αρχεία χειροκίνητα από την sd και μπήκανε τα ονόματα πάλι καλα. Απο κει και περα το φορτισα ένα 30λεπτο και σχεδόν γέμισε. επίσης λόγω sd card έχω εκεί μεσα τις φώτο και με την gallery τις Asus με το που μπαίνω με πετάει, κατέβασα ένα άλλο γκαλερι και μπαίνω.....άντε να δούμε την συνέχεια.

 

Μου βγάζει συνέχεια ''αποδοχή'' ότι η ασιυς θέλει να συνδεθει στο δίκτυο

και το viber που το παλεύω ακόμη αν και πριν παρατήρησα ότι έχει antuvirus Οπότε ίσως παίζει εκεί κάτι

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βγάζει τακτικά το μήνυμα "Εισήχθη η εξωτερική μνήμη"; To ξέρω...εγώ την εισήγαγα! Πώς απενεργοποιείταιο αυτή σπαστικό; :mad:

Πάντα έτσι κάνει όταν το ξεκινάς. Άμα δε στο βγάζει να ανησυχείς

Link to comment
Share on other sites

πέρασα τα αρχεία χειροκίνητα από την sd και μπήκανε τα ονόματα πάλι καλα. Απο κει και περα το φορτισα ένα 30λεπτο και σχεδόν γέμισε. επίσης λόγω sd card έχω εκεί μεσα τις φώτο και με την gallery τις Asus με το που μπαίνω με πετάει, κατέβασα ένα άλλο γκαλερι και μπαίνω.....άντε να δούμε την συνέχεια.

 

Μου βγάζει συνέχεια ''αποδοχή'' ότι η ασιυς θέλει να συνδεθει στο δίκτυο

και το viber που το παλεύω ακόμη αν και πριν παρατήρησα ότι έχει antuvirus Οπότε ίσως παίζει εκεί κάτι

 

Μου τα έκανε ολα αυτά έως ότου του έκανα update (2.20.40.97)...Μάλλον εισαι στην 2.18 κάτι σωστά?

 

ΥΓ: Με το ζόρι μια μέρα η μπαταριά του με ελάχιστη χρήση και ομιλία κάνα 45λεπτο το πολύ....Απογοήτευση η διαχείριση μπαταρίας και δε με νοιάζει αν φταίει η Google, η Asus θα έπρεπε ήδη να έχει βγάλει Firm...

Asus είσαι που να πάρει, γίγαντας ολόκληρος...

Edited by nemesis1
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...