Jump to content

LG G Flex2 (H955)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνώμες ζητάω... :)

 

...και καλά κάνεις ! :)

Αλλά όπως προειπώθηκε ο κύριος λόγος που τα μέλη στο νήμα εδώ προτίμησαν το G Flex 2 ήταν το σχήμα του ,,,

εγώ (πχ) πριν απο αυτό το κντ είχα ένα καλύτερο ,,, αλλά μου τη βάρεσε όταν είδα αυτό και το χτύπησα ...

Για να μην πολυλογώ ,,, σου προτείνω να πας σε ένα κατάστημα που να τα έχει και τα δυο, να τα πιάσεις στα χέρια σου για να βγάλεις την τελική σου απόφαση...

Η διαφορά των 100€ (G4 & G Flex 2) για μένα δεν είναι αμελητέα αλλά σίγουρα αν θα μ'άρεσε καλύτερα το G4 δεν θα τα υπολόγιζα ...

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Μαλλον θα χρησιμοποιησω here maps που ειχα και στο lumia.Δοκιμασμενοι χαρτες.Παντως το μαθαινω γρηγορα και οσοι το βλεπουν εντυπωσιαζονται.Παντως σε σχεση με το lumia 925 ζεστενεται.Με σερφαρισμα και wifi σε ενα μισαωρο το νοιωθεις ζεστο.οχι ενοχλητικο αλλα το νοιωθεις.παντως παει σφαιρα προς το παρον.
Link to comment
Share on other sites

ηρθε το κινητακι σημερα...δεν ασχοληθηκα παρα πολυ,γιατι η καρτα μου δεν ειναι ακομα micro (αυριο θα την κανω λογικα) αν κ φοβαμαι να το δουλεψω χωρις προστασια οθονης και χωρις θηκη (παρολ'αυτα η κατασκευη του κινητου σου βγαζει απιστευτη σιγουρια) .εχω να πω λοιπον οτι το κινητο ειναι υπεροχο,σε συγκριση παντα με τα λεφτα του..πολυ γρηγορο,απιστευτη οθονη,απ το χερι δεν προκειται να σου φυγει ακομα κ αν εχεις 3 δαχτυλα :P τρομερο handling..πηρα την εκδοση 510 βεβαια,κ η 5.1.1 ηταν ηδη μεσα,δεν χρειαστηκα update..το μονο "κακο" ειναι οτι δεν κατεβαινει ιδιαιτερα κ δεν ανεβαινει,οπως εχουν πει κ αλλα παιδια,η φωτεινοτητα της οθονης..αν κ δεν ειμαι κ πολυ του φωτεινου,σκεφτειτε αυτη τη στιγμη το χω στο 0% κ θα θελα κ πιο κατω :P η καμερα εχω την εντυπωση οτι θα μπορουσε να ηταν λιιιιγο καλυτερη,αν κ δεν το χω δει κ πολυ,απλα με μια πρωτη ματια..τι αλλο?!το ηχειο πολυ δυνατο,ενα "μειονεκτημα" ισως ειναι οτι ακουγεται "αρκετα" μπασος ο ηχος ειδικα οταν ειναι τερμα η φωνη..χμμμ..αυτα νομιζω..!
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω βρε παιδιά!Με τα καταστήματα από Skroutz και Best Price υπάρχει κανένα θέμα με την Αντιπροσωπεία(LG)?Αντιμετώπισε κανείς κάποιο πρόβλημα με την εγγύηση?Την αναγνωρίζει η LG κανονικά?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω βρε παιδιά!Με τα καταστήματα από Skroutz και Best Price υπάρχει κανένα θέμα με την Αντιπροσωπεία(LG)?Αντιμετώπισε κανείς κάποιο πρόβλημα με την εγγύηση?Την αναγνωρίζει η LG κανονικά?

 

Για αυτό το πολύ σοβαρό θέμα ΠΡΙΝ αγοράσω τη συσκευή επικοινώνησα με την επίσημη Ελληνική αντιπροσωπεία για να τους κάνω μερικές ερωτήσεις ...

1) ποιο κατάστημα έχει την συγκεκριμένη συσκευή που να την καλύπτει με εγγύηση η επίσημη Ελληνική αντιπροσωπία

μου απάντησαν ότι κανένα κατάστημα δεν έχει συσκευή από αυτούς, γιατί απλά έχει πάψει να την εισάγει.

2) ρώτησα αν υπάρχουν ή αν μπορούν να διαθέσουν ανταλλακτικά σε σέρβις παραεισαγωγέα και η απάντηση ήταν ΝΑΙ ...

 

...να σημειώσω ότι ο ευγενέστατος κύριος, απαντούσε πρόθημα στις ερωτήσεις μου, σε ότι και αν τον ρώτησα ...

 

Συνεπώς: όλα τα μαγαζιά που διαθέτουν το G Flex 2 δίνουν (τα "καλύπτουν") με δικιά τους εγγύηση (με ότι συνεπάγεται αυτό) γιαυτό θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στην αξιοπιστία του μαγαζιού και να μην κοιτάμε μόνο ποιος το έχει φθηνότερα ... (Προσωπική γνώμη ε) :)

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ισχύει αυτό.

Οποιαδήποτε συσκευή είναι ευρωπαϊκή υποχρεωτικά καλύπτεται από το ελληνικό service,άρα οποιο skroutzoμαγαζο δίνει ευρωπαϊκή συσκευή δεν δίνει δική του εγγύηση, και εφόσον κάποιος πάρει ευρωπαϊκή συσκευή και χρειαστεί εγγύηση πάει κατευθείαν στο service, δεν τον αφορά το μαγαζί.

 

Αυτό ισχύει μόνο για μη ευρωπαϊκές συσκευές, που δεν έχουν εγγυηση εδώ & οπου το εκάστοτε μαγαζί θεωρητικά θα αναλάβει να τη στείλει από την χώρα που την εισήγαγε.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το πολύ σοβαρό θέμα ΠΡΙΝ αγοράσω τη συσκευή επικοινώνησα με την επίσημη Ελληνική αντιπροσωπεία για να τους κάνω μερικές ερωτήσεις ...

1) ποιο κατάστημα έχει την συγκεκριμένη συσκευή που να την καλύπτει με εγγύηση η επίσημη Ελληνική αντιπροσωπία

μου απάντησαν ότι κανένα κατάστημα δεν έχει συσκευή από αυτούς, γιατί απλά έχει πάψει να την εισάγει.

2) ρώτησα αν υπάρχουν ή αν μπορούν να διαθέσουν ανταλλακτικά σε σέρβις παραεισαγωγέα και η απάντηση ήταν ΝΑΙ ...

 

...να σημειώσω ότι ο ευγενέστατος κύριος, απαντούσε πρόθημα στις ερωτήσεις μου, σε ότι και αν τον ρώτησα ...

 

Συνεπώς: όλα τα μαγαζιά που διαθέτουν το G Flex 2 δίνουν (τα "καλύπτουν") με δικιά τους εγγύηση (με ότι συνεπάγεται αυτό) γιαυτό θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στην αξιοπιστία του μαγαζιού και να μην κοιτάμε μόνο ποιος το έχει φθηνότερα ... (Προσωπική γνώμη ε) :)

 

lefterismega χωρις να θελω να σε προσβαλω νομιζω οτι εχει δικιο ο bas13 ,αλλά το ερωτημά μου ηταν αν κάποιος αντιμετωπισε προβλημα εγγυησης στην LG με κάποιο απο τα καταστηματα του Skroutz και Best Price!Βέβαια ετσι οπως το γραφω στο τελειωμα χανει το νοημα της η ερωτηση!!Σορυ!!:)

Link to comment
Share on other sites

lefterismega χωρις να θελω να σε προσβαλω νομιζω οτι εχει δικιο ο bas13 ,αλλά το ερωτημά μου ηταν αν κάποιος αντιμετωπισε προβλημα εγγυησης στην LG με κάποιο απο τα καταστηματα του Skroutz και Best Price!Βέβαια ετσι οπως το γραφω στο τελειωμα χανει το νοημα της η ερωτηση!!Σορυ!!:)

 

παντως εγω ειχα αγορασει απο skroutzομαγαζο το LG G2 μου.. η LG Hellas με καλυψε και με το παραπανω οι ανθρωποι...

νομιζω πως η LG εχει το καλυτερο servise ever... ετσι με κερδισαν και αγορασα και το G Flex 2

LG Viewty (KU990)->LG Optimus (GT540)->Sony Ericsson Xperia Neo V->LG G2 (D802)->ASUS MeMO Pad 7 (ME176C)->Samsung Galaxy Tab 4 (SM-T230)->Samsung Tab S2->Samsung Galaxy S7 Edge->LeEco Le Pro 3 Elite->Xiaomi Tab 3
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και πάλι. υπαρχει κανενα κολπο για να μειωσουμε το lag???

 

εχει lag τετοια συσκευη τωρα στο 5.1.1?

LG Viewty (KU990)->LG Optimus (GT540)->Sony Ericsson Xperia Neo V->LG G2 (D802)->ASUS MeMO Pad 7 (ME176C)->Samsung Galaxy Tab 4 (SM-T230)->Samsung Tab S2->Samsung Galaxy S7 Edge->LeEco Le Pro 3 Elite->Xiaomi Tab 3
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ισχύει αυτό.

Οποιαδήποτε συσκευή είναι ευρωπαϊκή υποχρεωτικά καλύπτεται από το ελληνικό service,άρα οποιο skroutzoμαγαζο δίνει ευρωπαϊκή συσκευή δεν δίνει δική του εγγύηση, και εφόσον κάποιος πάρει ευρωπαϊκή συσκευή και χρειαστεί εγγύηση πάει κατευθείαν στο service, δεν τον αφορά το μαγαζί.

.

 

Φίλε έτσι μου είπαν από την LG ή μπορεί κάτι να κατάλαβα λάθος εγώ ... (Sorry)

Μήπως το εκάστοτε μαγαζί αναλαμβάνει αυτό την υποχρέωση να πάει το κντ στην LG σε περίπτωση που πάθει κάτι ? λεω ...

...γιατί θυμάμαι επίσης όταν ρώτησα τον πωλητή στο e-shop (που το αγόρασα) περί εγγύησης μου είπε αν συμβεί κάτι το κντ το φέρνεις σε μας εδώ !

Τι ισχύει τελικά ?

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς έχει λαγκ ρε φιλαράκια;πειριγραψτε ακριβώς την στιγμη.για να δω σε μένα γιατί δεν το πολύ καταλαβαίνω
Link to comment
Share on other sites

Φίλε sKatzivas εγώ ήμουν χρόνια στα windows που δεν υπαρχει lag.

Το g flex 2 είναι το πρώτο μου android. Πραγματικά δεν έχω πιάσει στα χέρια μου κατι πιο γρήγορο. Το lumia 925 φαινεται απελπιστικά αργο μπροστά του.

Δεν είμαι power user ουτε παιζω ολη μερα με το κινητο. Για την χρήση που του κανω το κινητο πετάει. Την πιο μεγαλη εντυπωση μου εκανε ο browser οπου ανοιγει τις σελιδες πιο γρηγορα από τον σταθερο μου. Πραγματικα απίστευτο. Τωρα lag κτλ δεν ξερω τι είναι και μακαρι να μην μαθω.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο lag ρε παιδιά..? Αν παρουσιάσει κανένα μικροκολληματακι είναι καθαρά θέμα ui. Η συσκευή σε γενικά πλαίσια πετάει. Να μην πούμε πάλι για vfm γιατί δεν υπάρχει η τιμή του

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έτσι μου είπαν από την LG ή μπορεί κάτι να κατάλαβα λάθος εγώ ... (Sorry)

Μήπως το εκάστοτε μαγαζί αναλαμβάνει αυτό την υποχρέωση να πάει το κντ στην LG σε περίπτωση που πάθει κάτι ? λεω ...

...γιατί θυμάμαι επίσης όταν ρώτησα τον πωλητή στο e-shop (που το αγόρασα) περί εγγύησης μου είπε αν συμβεί κάτι το κντ το φέρνεις σε μας εδώ !

Τι ισχύει τελικά ?

Ότι να ναι λένε και οι μεν και οι δε. Δυστυχώς λίγοι υπάλληλοι είναι κατάρτισμενοι. Οι περισσότεροι λένε ότι να ναι είτε λόγω άγνοιας(ή επίτηδες).

 

Αν έχεις ευρωπαϊκή συσκευή, με το μαγαζί που την αγόρασες ασχολείσαι μόνο την περίοδο του doa, άπαξ και παρελθει το 7ημερο δεν ξανάασχολείσαι με το εκάστοτε μαγαζί & για ότι χρειαστείς απευθύνεσαι κατευθείαν στο service, εν προκειμένω στην procordia.

Μιλάω για συσκευή που προορίζεται για την ευρωπαϊκή αγορά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω και πάλι. υπαρχει κανενα κολπο για να μειωσουμε το lag???

 

Φυσικά και έχει...

 

Εάν έχετε την τελευταία 5.1.1 V15c και αφού την περάσατε έχετε κάνει και hard reset τότε δεν μπορώ να καταλάβω πως αντιμετωπίζετε lags.

Τη συσκευή την κλείνω μια φορά το μήνα και δεν αντιμετωπίζω αισθητά κολλήματα. Τώρα εάν αναφέρεστε σε κανά 2 συγκεκριμένα lagάκια ούτε δευτερολέπτου (πχ όταν μπαίνεις στις επαφές από την κεντρική οθόνη και πατάς την καρτέλα του ιστορικού κλήσεων) τότε αυτά θα τα βρεις και στο LG G2 και στο LG G3, για το G4 δεν ξέρω, είναι καθαρά θεματάκια User Interface.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς ότι δεν είναι θέμα software

Στο 90% των περιπτώσεων εξάλλου είναι θέμα software το lag και τα κολλήματα

Το θέμα είναι ότι υπάρχει άφθονο όμως lag, καθυστερήσεις στο άνοιγμα εφαρμογών (ακόμα και στο κλείσιμο), θέμα με το multitasking, πες το όπως θες

 

εγώ είμαι στην v15b, κάποια στιγμή θα βάλω και την c, απλά βαριέμαι το σετάρισμα ξανά από την αρχή και το έχω αφήσει

δεν τρέφω αυταπάτες ότι με την c θα αλλάξει εντελώς η συμπεριφορά του κινητού πάντως

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς ότι δεν είναι θέμα software

Στο 90% των περιπτώσεων εξάλλου είναι θέμα software το lag και τα κολλήματα

Το θέμα είναι ότι υπάρχει άφθονο όμως lag, καθυστερήσεις στο άνοιγμα εφαρμογών (ακόμα και στο κλείσιμο), θέμα με το multitasking, πες το όπως θες

 

εγώ είμαι στην v15b, κάποια στιγμή θα βάλω και την c, απλά βαριέμαι το σετάρισμα ξανά από την αρχή και το έχω αφήσει

δεν τρέφω αυταπάτες ότι με την c θα αλλάξει εντελώς η συμπεριφορά του κινητού πάντως

 

"Άφθονο lag" δεν υπάρχει σε καμία περίπτωση ακόμα και αν έρχεσαι από iphone :)

Προφανώς και δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί υπό συνθήκες να υπάρχει lag και απλά εγώ να μην έχω συναντήσει αυτές τις συνθήκες.

Πες μου αν έχεις όρεξη ποια εφαρμογή πχ σου αργεί να ανοίξει να τη δοκιμάσω και εγώ. Ακόμα έχεις φορτωμένη τη μνήμη του κινητού με εικόνες, βίντεο και τραγούδια? (εγώ έχω μόνο λίγες φωτογραφίες φορτωμένες) Επίσης, έχεις εφαρμογές να τρέχουν συνέχεια στο παρασκήνιο? (δεν έχω καμία απολύτως εφαρμογή σχετική με battery usage, memory usage, optimization και άλλες τέτοιες σχετικές). Τις εφαρμογές της LG που τρέχουν στο παρασκήνιο τις έχεις ενεργοποιημένες? (τις περισσότερες stock εφαρμογές της LG τις έχω απεγκαταστήσει/απενεργοποιήσει, έχω επίσης απενεργοποιήσει το να ψάχνει updates για τις stock εφαρμογές).

 

Θέμα με το multitasking υπάρχει σημαντικό αλλά όχι στο ότι βλέπεις πολύ lag όταν έχεις πολλές ανοιχτές εφαρμογές, αλλά στο ότι τις ξεκινάει από την αρχή όταν τις βάζεις στο background και μετά ξαναπηγαίνεις σε αυτές μέσω του multitasking.

 

Η συσκευή που έχω τώρα (2η) την πήρα με το v15b από το εργοστάσιο, πέρασα κατευθείαν την 15c μετά hard reset και μετά έστησα τη συσκευή οπότε για τη 15b δεν έχω άποψη. Θυμάμαι όμως πολύ ξεκάθαρα με την πρώτη συσκευή που είχα πάρει από την προσφορά της vodafone που ήταν με το 5.02 πάνω και έβλεπα συνέχεια lags και είχα ξενερώσει τη ζωή μου και μόλις πήρε το update είδα εντελώς άλλο κινητό!

Link to comment
Share on other sites

Απλά πράγματα. Κλείνεις όλες τις εφαρμογές με το soft key και αργεί χαρακτηριστικά για να επανέλθει στις αρχικές οθόνες. Lag free δεν το λες με τίποτα. Σε σχέση π.χ. με το S6 που έχει ακαριαία απόκριση σχεδόν στα πάντα χωρίς απενεργοποιήσεις εφαρμογών, με ανοικτούς συγχρονισμούς κ.τ.λ. Το flex 2 είναι ένα εξαιρετικό κινητό με ίσως το καλύτερο VFM, χτυπωντας στα ίσα κινητά μεγαλύτερης αξιας αλλά μέχρι εκεί. Δεν συγκρίνεται με ναυαρχίδες τύπου S6, Note κ.τ.λ....
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το ξαναπήρα σήμερα σειρά 510 στα 227 ευρώ :blink: πως να αντισταθείς?

Εντυπώσεις αύριο-μεθαύριο , άν και ξέρω τι θα συναντήσω και γι' αυτό το ξαναπήρα. Μαγική η αίθηση στο χέρι και στην τσέπη. :happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Μετά από χρόνια αποφάσισα επιτέλους να αφήσω το N4....Έλεγα για το Ν5Χ, αλλά κατέληξα στο Flex 2....

To Ν4 το είχα αγοράσει από e-shop.gr αλλά το Flex 2 το έχει 280€ ενώ άλλα skroutzομαγαζα στα 230€.

Ερώτηση: ποιά από αυτά είναι αξιόπιστα;

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...