Jump to content

Redmi 2


manolisg10
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια την βοηθεια σας?Εχω το redmi 2 2014811 td-lte με 1gb ποια είναι η ROM που μπορω να βαλω. Θα ηθελα να μην εχει προβλήματα η rom τουλαχιστον με το play store γιατι θα το παρει η κορη.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΟΣΟΥΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ

 

Για εγκατάσταση stable rom θα ακολουθήσεις της οδηγίες και τα links από το xiaomi-miui.gr

 

Καλησπέρα,

 

Έχω πρόβλημα με το να συνδέσω το Redmi Note 2 στον η/υ. Δοκίμασα σε 3 η/υ (ο ένας macbook) και δεν αναγνωρίζει το κινητό. Οι θύρες usb δεν έχουν κάποιο θέμα καθώς κάθε άλλη συσκευή την αναγνωρίζει κανονικά. Πως λύνεται ? Μήπως να κάνω επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις ?

 

Ευχαριστώ

 

Δεν είσαι στο σωστό μέρος για την ερώτηση. Εδώ δεν είναι το νήμα του note, αλλά του μικρού redmi!

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 915
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα ένας φίλος έχει το redmi hm 2 lte-cmcc. Το έβαλε το βράδυ να φορτισει και το πρωί δεν έδειχνε τπτ η οθόνη. Στο mi pc suite φαίνεται να λειτουργεί κανονικά. Η οθόνη να έχει το πρόβλημα;; είχε κάνεις παρόμοιο πρόβλημα;;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπέρα σας, είναι κανεις που το έχει απο Πάτρα να διαγνώσουμε το πρόβλημα στο δικό μου κινητό.. Δεν ανοίγει και θέλω να δω αν φταίει η μπαταρία ή το usb τροφοδοσίας. Όποιος μπορεί να βοηθήσει ας μου στείλει παρακαλώ.
Apple :rocket:
Link to comment
Share on other sites

μπορεί καποιος που το εχει απο Vickmall να μου πει αν στο πίσω μέρος, στη βίδα έχει αυτοκόλητο της xiaomi?
Apple :rocket:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, είναι κανεις που το έχει απο Πάτρα να διαγνώσουμε το πρόβλημα στο δικό μου κινητό.. Δεν ανοίγει και θέλω να δω αν φταίει η μπαταρία ή το usb τροφοδοσίας. Όποιος μπορεί να βοηθήσει ας μου στείλει παρακαλώ.

Για την μπαταρία πάρε ένα πολύμετρο και μέτρα την. Αν έχει τάση (volt) αυτά που πρέπει είναι εντάξυ. Για το usb το ίδιο! Με το πολύμετρο μετράς τις επαφές πίσω και ενώ είναι συνδεδεμένο στον φορτιστή. Δλδ. Βγάζεις μπαταρία, συνδέεις φορτιστή (δεν έχει μπαταρία και καπάκι το κινητό) και μετράς τους πόλους που θα ακουμπούσαν στην μπαταρία αν δίνουν τάση (λογικά κάτι σε >3Volt).

 

Αν δεν ξέρεις να χρησιμοποιείς πολύμετρο καιρός να ασχοληθείς είναι πανεύκολο και το youtube τα διδάσκει όλα (keyword using multimeter)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ποια Rom συνιστατσι;

Τρέχει κανείς Nougat;

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Την την μπαταρία την βρίσκω πουθενά; Από Ελλάδα εννοώ.

Creek A50i R | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | Kenwood DP-2050 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Την την μπαταρία την βρίσκω πουθενά; Από Ελλάδα εννοώ.

 

από ebay (περνάνε οι ελληνικές κάρτες) με μεγάλο κίνδυνο να πάρεις μαιμού και ας λέει xiaomi πάνω. ΒΜ44 η δικιά του ή ΒΜ41 (του redmi 1s που είναι ίδια σε διαστάσεις λίγο πιο μικρή σε χωρητικότητα αλλά άμα την βρεις φτηνή γιατί όχι).

 

Θα προσέξεις όταν έρθει να είναι ολόιδια με την παλιά γιατί αν διαφέρει λίγο στους πόλους και στην γραμματοσειρά να ξέρεις πήρες μαιμού (παθόν φίλος μου) που θα πει θα σου χαλάσει σε κανα χρόνο. Αν είναι μαϊμού θα το δεις και θα τον απειλήσεις με κακή βαθμολογία να σου κάνει refund.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Καλησπέρα παιδιά,έχω τώρα την rom GTV 6.1.28 Developer με android 4.4.4 και θέλω να εγκαταστήσω από το Miui.gr την 7.5.25 αλλά είναι με android 5.1......την περνάω κλασικά ή θέλει τίποτα παραπάνω επειδή αλλάζω έκδοση στο android?......Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,έχω τώρα την rom GTV 6.1.28 Developer με android 4.4.4 και θέλω να εγκαταστήσω από το Miui.gr την 7.5.25 αλλά είναι με android 5.1......την περνάω κλασικά ή θέλει τίποτα παραπάνω επειδή αλλάζω έκδοση στο android?......Ευχαριστώ.

Εγώ όταν πήγα να το κάνω δεν ήταν τόσο απλό. Ενώ περνούσα την rom σταματούσε στο 10% και έλεγε κάτι περίεργα. Τελικά με το forum (miui hellas) έβγαλα άκρη. Κατά την μετάβαση σε 5.1 άλλαξαν ονόματα τα τηλέφωνα και δεν βρίσκει συμβατή την νέα rom και την απορρίπτει. Πρέπει πρώτα να περαστεί μία συγκεκριμένη (μεταβατική ή ενδιάμεση ας την πούμε) και μετά βάζεις (στο καπάκι) μία νεότερη. Θέλει δλδ 2 αναβαθμίσεις. Μία την "ενδιάμεση" και μετά αυτη που θέλεις από τις νεότερες. Στην περίπτωσή μου την άκρη την βρήκα εδώ

 

Πρόσεξε πιο μοντέλο θα κατεβάσεις (άλλο το redmi 2 με 1gb ram γνωστό ως FDD άλλο το Redmi 2 pro, 2gb ram γνωστό ως TD τις περισσότερες φορές).

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ από την rom xtrv 7.6.8 μπορώ να πάω στη official stable v8.5.1.0....και αν ναι απλά κατεβάζω την rom και την φλασαρω?
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω το redmi 2 td με μια παλιά έκδοση rom: MIUI 7 GTV 5.12.3 dev.

Θα ήθελα να ρωτήσω επειδή τόσα χρόνια που την έχω δεν μου έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα, πιστεύετε ότι χρειάζεται κάποια αναβάθμιση σε νεότερη rom για λόγους ασφάλειας ή οι αναβαθμίσεις έχουν να κάνουν κυρίως με διόρθωση προβλημάτων, προσθήκη χαρακτηριστικών κτλ ??

Σε περίπτωση που χρειάζεται, διάβασα ότι το να περάσω νεότερη dev θέλει ολόκληρη διαδικασία, μήπως θα ήταν προτιμότερο να περάσω μια stable (με ελληνικά) και να κάνω μέσω ΟΤΑ όποτε βγάζει update για να μην ασχολούμαι συνέχεια περνώντας κάθε φορά μια καινούργια dev?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω το redmi 2 td με μια παλιά έκδοση rom: MIUI 7 GTV 5.12.3 dev.

Θα ήθελα να ρωτήσω επειδή τόσα χρόνια που την έχω δεν μου έχει βγάλει κάποιο πρόβλημα, πιστεύετε ότι χρειάζεται κάποια αναβάθμιση σε νεότερη rom για λόγους ασφάλειας ή οι αναβαθμίσεις έχουν να κάνουν κυρίως με διόρθωση προβλημάτων, προσθήκη χαρακτηριστικών κτλ ??

Σε περίπτωση που χρειάζεται, διάβασα ότι το να περάσω νεότερη dev θέλει ολόκληρη διαδικασία, μήπως θα ήταν προτιμότερο να περάσω μια stable (με ελληνικά) και να κάνω μέσω ΟΤΑ όποτε βγάζει update για να μην ασχολούμαι συνέχεια περνώντας κάθε φορά μια καινούργια dev?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.

Υπάρχει ειδικό forum για αυτό το κινητό και τις rom του. Θα έλεγα να αναβαθμίσεις ασφαλώς γιατί και βαρύτερο δεν γίνεται (εγώ με 2γβ ram το miui 8.X το άφησα και ανδροιντ 5.1 δεν ξέρω που έφτασε πάντως σούπερ πήγαινε με την αναβάθμιση) και καλύτερο γίνεται (είναι πιο πολλά αυτά που κάνει και πιο όμοργα). Δεν ξέρω πως τα πάει με την 9 και δεν ξέρω αν έχεις την έκδοση με 1gb ram μηπως συμπεριφέρεται αλλιώς.

Εγώ έβαζα dev. Για να πας από τόσο παλιά σε καινούρια rom πρέπει να περάσεις "Ειδική" "ενδιάμεση" rom (με διπλά πιστοποιητικά καθώς το τηλέφωνο αλλάζει "κωδικό"/"αναγνωριστικό"). Μετά βλέπει τις καινούριες όποια θες και δεν είναι αναγκη να είναι η τελευταία (αλλά γιατί όχι δοκίμασέ την). Αν πας κατ' ευθείαν να βάλεις καινούρια λέει δεν είναι για το τηλέφωνο και αποτυγχάνει (δεν αναγνωρίζει τα πιστοποιητικά τους). Οπότε βάζεις συγκεκριμένη "μεταβατική" και μετά όποια καινούρια θέλεις (θέλει δλδ δύο firmwares στη σειρά). Τα λένε εκεί τα παιδιά και αν ψάξεις και εδώ σε προηγούμενα Post την αναφέρω ποια είναι αυτή η έκδοση και έχω και λινκ.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...