Jump to content

Google Nexus 6 (by Motorola)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εξαιρετικό δεν το γνώριζα! θα το δοκιμάσω με την 5.1.1

Ναι, πολύ βολικό, το χρησιμοποιώ 2 μέρες έτσι και μου έχει λύσει τα χέρια.

Αφού σε στοκ μορφή δε μπορούμε να έχουμε και double tap to wake, αν έχουμε ενεργοποιημένο το Ambient Display, σχεδόν κάθε φορά που πιάνουμε τη συσκευή στα χέρια μας αυτή ξυπνά και με swipe ξεκλειδώνει αμέσως χωρίς να χρειαστεί να πατήσουμε το power button.

Ο Nova είναι πολύ βολικός γιατί μπορείς να αλλάξεις το grid size και στο desktop και στον app drawer, καθώς και το μέγεθος των εικονιδίων (που είναι τεράστια στον στοκ Google Now launcher) κι έτσι έχουμε μεγαλύτερο μέρος της οθόνης να δουλεύουμε και πολύ ομορφότερο οπτικό αποτέλεσμα.

Αλλά με αυτή τη συσκευή παρόλο που την έχω φέρει στα μέτρα μου συνέχεια με τρώει να βάζω άλλες ROM.

Ειδικά όσες έχουν το CM theme engine γιατί αλλάζει όλη η εμφάνιση της συσκευής και ήδη έχω αρκετά themes αγορασμένα.

Το μόνο που μου λείπει είναι ένα notification led που να λειτουργεί με blinking mode, και όχι συνεχόμενα όπως είναι στη Euphoria ROM. Και αυτό γιατί για να δεις αν έχεις notifications πρέπει να την πιάνεις στα χέρια σου κάθε φορά.

Edited by bill_viper

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι, πολύ βολικό, το χρησιμοποιώ 2 μέρες έτσι και μου έχει λύσει τα χέρια.

Αφού σε στοκ μορφή δε μπορούμε να έχουμε και double tap to wake, αν έχουμε ενεργοποιημένο το Ambient Display, σχεδόν κάθε φορά που πιάνουμε τη συσκευή στα χέρια μας αυτή ξυπνά και με swipe ξεκλειδώνει αμέσως χωρίς να χρειαστεί να πατήσουμε το power button.

Ο Nova είναι πολύ βολικός γιατί μπορείς να αλλάξεις το grid size και στο desktop και στον app drawer, καθώς και το μέγεθος των εικονιδίων (που είναι τεράστια στον στοκ Google Now launcher) κι έτσι έχουμε μεγαλύτερο μέρος της οθόνης να δουλεύουμε και πολύ ομορφότερο οπτικό αποτέλεσμα.

Αλλά με αυτή τη συσκευή παρόλο που την έχω φέρει στα μέτρα μου συνέχεια με τρώει να βάζω άλλες ROM.

Ειδικά όσες έχουν το CM theme engine γιατί αλλάζει όλη η εμφάνιση της συσκευής και ήδη έχω αρκετά themes αγορασμένα.

Το μόνο που μου λείπει είναι ένα notification led που να λειτουργεί με blinking mode, και όχι συνεχόμενα όπως είναι στη Euphoria ROM. Και αυτό γιατί για να δεις αν έχεις notifications πρέπει να την πιάνεις στα χέρια σου κάθε φορά.

 

Εγω βεβαια το κλειδωνω και αλλιως. Αν το εχεις ρουταρισμενο, περνα το greenify, και να μην βαλεις μεσα καμια εφαρμογή, σου δινει την επιλογη οταν κανεις swipe απο το home button προς τα πανω, αντι να σε πεταει στο google now, κλειωνει την συσκευή με αυτο το swipe. Εγω αυτο κανω μεχρι στιγμης, αλλα θα δοκιμασω και το double tap που ειπες με την 5.1.1

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Έχετε κι εσείς θέμα με τον ήχο του Nexus; Στους σύντομους ήχους ειδοποιήσειων, π.χ. στο Facebook pop, ή στο Facebook messenger δεν ακούγονται σχεδόν ποτέ.

Πολλές φορές συμβαίνει και με τα ringtones, ξεκινούν να χτυπούν χαμηλά και μετά αυξάνει η ένταση τους. Φυσικά έχω απενεργοποιημένη την αυξανόμενη ένταση ήχου και η συσκευή είναι 100% στοκ.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει 160 χαρακτήρες. Δες για καμιά εφαρμογή από το playstore.

 

για 160 χαρακτήρες χρησιμοποιώ την εφαρμογή Textra SMS, απλή, γρήγορη και πλήρης! αν την χρησιμοποιήσεις απλά σιγουρέψου ότι στα settings έχεις τσεκάρει την επιλογή "split long SMS messages"...

Link to comment
Share on other sites

Παιδία καλησπερα...αυριο μεθαυριο θα εχω και εγω το νεξους 6 (θεου θελοντος) επειδη προερχομαι απο νεξους 5 που ειχε πολλα προβληματα οπως οταν τραβουσες βιντεο ειχε ενα φυσηγμα δεν ειχε καλο ακουστικο....γενικα το νεξους 6 εχει προβληματα '?κατι που να παρατηρησω?για να ξερω..ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Παιδία καλησπερα...αυριο μεθαυριο θα εχω και εγω το νεξους 6 (θεου θελοντος) επειδη προερχομαι απο νεξους 5 που ειχε πολλα προβληματα οπως οταν τραβουσες βιντεο ειχε ενα φυσηγμα δεν ειχε καλο ακουστικο....γενικα το νεξους 6 εχει προβληματα '?κατι που να παρατηρησω?για να ξερω..ευχαριστω εκ των προτερων

 

το έχω από τέλη Δεκέμβρη...με stock camera app, απλά τέλειο video σε 4Κ! ούτε "κολλήματα" ούτε τπτ! το μόνο αρνητικό που μπορώ να πω είναι ότι έχω παρατηρήσει πως σε κάποιες περιπτώσει (μάλλον τυχαίες - δεν σχετίζονται με φωτισμό τουλάχιστον) αργεί λίγο να κάνει focus (σε 4k ανάλυση)... σε fhd ούτε καν αυτό... πάει σφαίρα! και η δυνατότητα να παίρνεις photos με single tap με έχει βολέψει επίσης!

Link to comment
Share on other sites

το έχω από τέλη Δεκέμβρη...με stock camera app, απλά τέλειο video σε 4Κ! ούτε "κολλήματα" ούτε τπτ! το μόνο αρνητικό που μπορώ να πω είναι ότι έχω παρατηρήσει πως σε κάποιες περιπτώσει (μάλλον τυχαίες - δεν σχετίζονται με φωτισμό τουλάχιστον) αργεί λίγο να κάνει focus (σε 4k ανάλυση)... σε fhd ούτε καν αυτό... πάει σφαίρα! και η δυνατότητα να παίρνεις photos με single tap με έχει βολέψει επίσης!

 

Mια χαρα ...απο ποιοτητηα κλησης και ακουτστικου?για το νεξους 5 ηταν λιγο τραγικο τουλαχιστον σε εμενα

Link to comment
Share on other sites

για 160 χαρακτήρες χρησιμοποιώ την εφαρμογή Textra SMS, απλή, γρήγορη και πλήρης! αν την χρησιμοποιήσεις απλά σιγουρέψου ότι στα settings έχεις τσεκάρει την επιλογή "split long SMS messages"...

Ναι τελικά το Textra SMS έβαλα. Πάντως και η στοκ εφαρμογή Google Messenger έχει αναβαθμιστεί αρκετά και στη τελευταία της έκδοση έχουν προσθέσει και το quick reply. Το μόνο που μένει είναι οι 160 χαρακτήρες. Τους το έγραψα στο Play Store, αν το δουν ποτέ άγνωστο.

Επίσης το άλλο ωραίο που έχει η στοκ εφαρμογή είναι ότι για κάθε επαφή χρησιμοποιεί τυχαίους διαφορετικούς χρωματικούς συνδυασμούς. Λεπτομέρεια μεν, μου έχει μείνει εμφανισιακά δε. :)

 

Όσον αφορά το παρακάτω έχουμε κάποιο feedback;

 

Έχετε κι εσείς θέμα με τον ήχο του Nexus; Στους σύντομους ήχους ειδοποιήσειων, π.χ. στο Facebook pop, ή στο Facebook messenger δεν ακούγονται σχεδόν ποτέ.

Πολλές φορές συμβαίνει και με τα ringtones, ξεκινούν να χτυπούν χαμηλά και μετά αυξάνει η ένταση τους. Φυσικά έχω απενεργοποιημένη την αυξανόμενη ένταση ήχου και η συσκευή είναι 100% στοκ.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το παρακάτω έχουμε κάποιο feedback;

 

Ναι Βασίλη συμβαίνει αυτό που λες...τα πρώτα 1-2'' είναι λίγο μπουκωμένα..:O

Link to comment
Share on other sites

Ναι Βασίλη συμβαίνει αυτό που λες...τα πρώτα 1-2'' είναι λίγο μπουκωμένα..:O

Τι κουταμάρα είναι αυτό..χάνω τα μισά notifications έτσι, δεν έχουμε που δεν έχουμε και led..

 

Καμιά ROM υπάρχει που να το διορθώνει;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα ...απο ποιοτητηα κλησης και ακουτστικου?για το νεξους 5 ηταν λιγο τραγικο τουλαχιστον σε εμενα

 

τι να σου πω...μια χαρά μου φαίνεται.... σε σχέση δε με nexus5, που ήταν τι προηγούμενο κινητό μου...σαφώς καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια εγω δεν ειμουν ποτε μ κατοχος του Νεξους κανενου λογου του ακριβου κοστου το ομως αυτο σκεφτομαι να το αγορασω στο μακρυνο μελλον (Αυγουστο που θα ναι τα γεννεθλια μου για να παρω και λεφτα 600 κατι 500) ομως δυστοιχως εδω στην Κυπρο οι τιμες του ειναι αναμεσα στα 623-640 δεν λενε να πεσουν κατω τωρα να δουμε. Δεν θα ζητησω κανενα θετικο σχολιο ουτε αρνιτικο επισης επειδη ξερω οτι ειναι απλα θυσαυρος αυτο το κινητο το εχει και ενας καθηγητης μου επισης εχω το Motorola Moto G 2nd (2014) το οποιο νοιαζει λιγο με το Νεξους θα μπορουσα να το πω και Νεξους μινι αυτο που εχω αλλα ρε παιδια δεν ειναι φυσιολογικο για ενα ανθρωπο να κραταει μια τοσο μεγαλη οθονη 6.0" σχεδον φοβαμαι μπας και μ πεσει απο την πρωτη μερα χαμο ως τα 5.0" ειναι οκ και απολυτα φυσιολογικο ειχα το Nokia Lumia 730 Dual Sims και πειρα το Nokia Lumia 830 για την μεγαλη οθονη και για το 4G και για τα 16GB χωρο αποθηκευης το αλλαξα και πειρα το παραπανω που αναφερα επειδη ηθελα το Lollipop με μανια. Ειμαι ευχαριστημενος για το μακρυνο μελλον βλεπουμε και πραζω αναλογος τον τοτε καιρικων συνθηκων και οικονομικων. Συγχαριτηρια σε οσους-ες το εχουν ειναι θυσαυρος πραγματικα.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω...μια χαρά μου φαίνεται.... σε σχέση δε με nexus5, που ήταν τι προηγούμενο κινητό μου...σαφώς καλύτερο!

Ευχαριστω για τις απαντησεις σου

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα και εγώ στα χέρια μου, και με το πρώτο boot έκανε update στην 5.1 και συγκεκριμένα την LMY47D. Βλέποντας στο https://developers.google.com/android/nexus/images

έχει ακόμα την LMY47Ε και LMY47Ι. Η ερώτηση είναι αν υπάρχουν διαφορές (bootloader/radio) και αν αξίζει να τις φλασάρω μέσω fastboot.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα!Μόλις έγινα κι εγώ κάτοχος του Nexus 6.

Πρώτο Boot και κατ ευθείαν Update σε 5.1.Μέχρι στιγμής το κινητό μ'αρεσεί πολύ.

Σαν προκάτοχος βέβαια Oneplus δεν ξέρω πόσο θ'αντέξω πριν αρχίσω να πειραματίζομαι με ROM και Kernels... :p:p:p

Ελπίζω να κάτσω φρόνιμος για λίγο :p:p

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα και εγώ στα χέρια μου, και με το πρώτο boot έκανε update στην 5.1 και συγκεκριμένα την LMY47D. Βλέποντας στο https://developers.google.com/android/nexus/images

έχει ακόμα την LMY47Ε και LMY47Ι. Η ερώτηση είναι αν υπάρχουν διαφορές (bootloader/radio) και αν αξίζει να τις φλασάρω μέσω fastboot.

Μια χαρά είσαι με τη D. Παρακάτω είναι το changelog.

 

LMY47D is the global Nexus 6 Android 5.1 build that is used for Sprint, AT&T and US Cellular in the US. Outside the US, it is used for all countries except Australia, New Zealand, and India.

LMY47E was shipped on new Nexus 6 devices sold by Verizon. It was not released to other devices as an OTA update.

LMY47I was only released to devices with SIM cards from carriers in India, Australia, and New Zealand.

LMY47M was only released to devices with T-Mobile USA SIM cards.

 

Καλησπέρα κι από εμένα!Μόλις έγινα κι εγώ κάτοχος του Nexus 6.

Πρώτο Boot και κατ ευθείαν Update σε 5.1.Μέχρι στιγμής το κινητό μ'αρεσεί πολύ.

Σαν προκάτοχος βέβαια Oneplus δεν ξέρω πόσο θ'αντέξω πριν αρχίσω να πειραματίζομαι με ROM και Kernels... :p:p:p

Ελπίζω να κάτσω φρόνιμος για λίγο :p:p

Καλώς ήλθες κι εσύ, και εγώ από OnePlus σε Nexus πήγα. :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Εσεις ρε παιδια που γινεστε κατοχοι του Nexus 6 μαλλον θα κρατατε πολλα χρηματα 600-700 πολυ ωραια χερομαι για σας μακαρι να μπορουσα να το αποκτουσα και εγω αλλα μαλλον τον αυγουστο με βλεπω να το παιρνω :) Αν φυσικα καλεσω πολλα ατομα στα γεννεθλια μου που αυτο θα κανω στην τελικη ή αν πουλησω κανενα λαπτοπ μου 300ευρω και καθε μηνα φυλαω 100 100 100 τοτεε θα μπορω να πω και εγω οτι ειμαι κατοχος του επιτελους αλλα για την ωρα μια χαρα κανω την δουλεια μου με το Motorola Moto G 2nd

(2014) εχει το Lollipop απο την μανα του.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Παδια πηγα σε ενα καταστημα βοντα για την προσφορα του nexous και μου λενε δωσε μια προκαταβολη στα 175 να σου κανω την παραγγελεια και λεω οκ ..μου λενε τριτη με πεμπτη θα το εχεις και λεω μια χαρα ..δευτερα ολα αυτα τωρα ...και περνω τωρα τηλ το καταστημα να δω μπας και ηρθε και μου λενε ιτι δεν θα φερουν κοματια και να ερθω να παρω τα λεφτα πισω ....τι μπορω να κανω ετσι να το παρω γιατι με διαβεβαιωσαν οτι θα το εχω σιγουρα ...και ορι θα μου ερθει μυνημα να παω να το παραλαβω
Link to comment
Share on other sites

Εσεις ρε παιδια που γινεστε κατοχοι του Nexus 6 μαλλον θα κρατατε πολλα χρηματα 600-700 πολυ ωραια χερομαι για σας μακαρι να μπορουσα να το αποκτουσα και εγω αλλα μαλλον τον αυγουστο με βλεπω να το παιρνω :) Αν φυσικα καλεσω πολλα ατομα στα γεννεθλια μου που αυτο θα κανω στην τελικη ή αν πουλησω κανενα λαπτοπ μου 300ευρω και καθε μηνα φυλαω 100 100 100 τοτεε θα μπορω να πω και εγω οτι ειμαι κατοχος του επιτελους αλλα για την ωρα μια χαρα κανω την δουλεια μου με το Motorola Moto G 2nd

(2014) εχει το Lollipop απο την μανα του.

 

350 το πήρα από την vodaphone, το είχε σε προσφορά. Τώρα που ανοίγει ο καιρός βρες καμιά δουλίτσα να βάλεις κανά φράγκο στην άκρη και από Νοέμβριο παίρνεις το καινούργιο. Απ ότι κατάλαβα είσαι μαθητής/φοιτητής. Αυτοί που γράφουν ότι το πήραν δεν είναι προφανώς μαθητές και ελάχιστοι είναι φοιτητές. Έχεις χρόνια μπροστά σου για πολλά νεξους.

Edited by g90
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα! Είχε κανείς "συναλλαγή" με τη CELLCOM να μου πει αν είναι καλό το service; Σκέφτομαι να στείλω το κινητό για ένα έλεγχο και θέλω να έχω μια γνώμη.
:D
Link to comment
Share on other sites

350 το πήρα από την vodaphone, το είχε σε προσφορά. Τώρα που ανοίγει ο καιρός βρες καμιά δουλίτσα να βάλεις κανά φράγκο στην άκρη και από Νοέμβριο παίρνεις το καινούργιο. Απ ότι κατάλαβα είσαι μαθητής/φοιτητής. Αυτοί που γράφουν ότι το πήραν δεν είναι προφανώς μαθητές και ελάχιστοι είναι φοιτητές. Έχεις χρόνια μπροστά σου για πολλά νεξους.

Φοιτητης ειμαι τεχνικος η/υ σπουδαζω ειμαι στον 2ο μ χρονο εχω ακομα ενα χρονο αν βρω καμια δουλεια τωρα το καλοκαιρι θα δουλευω πολυ ευχαριστως τωρα να δουμε ή αν πουλησω κανενα λαπτοπ που εχω και παρω χρηματα τοτε θα τα φυλαξω να τα ποσοσο αυτο συμενει οτι σταματω να πηγαινω μαλλ καθε μερα.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

350 το πήρα από την vodaphone, το είχε σε προσφορά. Τώρα που ανοίγει ο καιρός βρες καμιά δουλίτσα να βάλεις κανά φράγκο στην άκρη και από Νοέμβριο παίρνεις το καινούργιο. Απ ότι κατάλαβα είσαι μαθητής/φοιτητής. Αυτοί που γράφουν ότι το πήραν δεν είναι προφανώς μαθητές και ελάχιστοι είναι φοιτητές. Έχεις χρόνια μπροστά σου για πολλά νεξους.

 

299€ Εγω απο Wind.. :lol:

Link to comment
Share on other sites

299€ Εγω απο Wind.. :lol:

 

Αγορά συσκευής? Ή με πρόγραμμα?

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αγορά συσκευής? Ή με πρόγραμμα?

 

Άκυρο Αγορά συσκευής τελικά

Edited by tyel
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 6 (by Motorola)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...