Jump to content

Google Nexus 6 (by Motorola)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Souliar πηγές στο 6 τελικα?πες εντυπώσεις... Ψήνομαι αλλά λίγο το μέγεθος με φοβιζει...

 

μη το φοβασαι.απο Μ8 πηγα.το μεγεθος συνηθιζεται πανευκολα,δε με ξενιζει καθολου πλεον.απλα ειναι ελαφρως αβολο οταν περπατας

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Souliar πηγές στο 6 τελικα?πες εντυπώσεις... Ψήνομαι αλλά λίγο το μέγεθος με φοβιζει...

 

Θα το συνηθισεις φιλέ....μετα απο το N6 όλα τα αλλά φαίνονται μπρελόκ....:lol:Απο ποιότητα δεν είναι αναγκη να σου πω....απλα οτι ποιοτικότερο έχω κρατήσει μαζί με m8 και iPhone 6....

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Όλοι μου έλεγαν ότι σε αίσθηση στο χέρι ειναι καλύτερο απο το Νοτελι αλλα και απο το plus.

Εγώ παιδιά αυτο δεν το είδα. Και το Νοτελι αλλα και το plus με βολεύουν καλύτερα στο χέρι. Όπως και να το κάνουμε ειναι πιο άβολο στο χέρι.

Στα αλλα οθόνη και μπαταρία αρκετά πιο κάτω και απο τα δυο.

Απο την άλλη η αίσθηση του pure android αλλα και η κάμερα δεν θα σας απογοητεύσει.

 

Ετσι ακριβως ειναι Νικολα. Πιο εργονομικα τα iphone 6 plus, Note 4.

Επισης ανωτερη οθονη, καμερα και μπαταρια συγκριτικα με το νεξους.

Απο την αλλη το pure android για καποιους ειναι μονοδρομος...οποτε...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ειναι Νικολα. Πιο εργονομικα τα iphone 6 plus, Note 4.

Επισης ανωτερη οθονη, καμερα και μπαταρια συγκριτικα με το νεξους.

Απο την αλλη το pure android για καποιους ειναι μονοδρομος...οποτε...

 

Ίσως στο note 5 που λέγεται (όπως και στα του galaxy s6) πως το bloatware-features της Samsung δεν θα είναι εγκατεστημένα και θα σου δίνεται η επιλογή να τα βάλεις , τότε να πάμε προς κορέα πλευρά :)

 

Για την ώρα Custom kernel για color calibration και όπως είπες... pure android :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Ίσως στο note 5 που λέγεται (όπως και στα του galaxy s6) πως το bloatware-features της Samsung δεν θα είναι εγκατεστημένα και θα σου δίνεται η επιλογή να τα βάλεις , τότε να πάμε προς κορέα πλευρά :)

 

Για την ώρα Custom kernel για color calibration και όπως είπες... pure android :)

 

Συμφωνώ απόλυτα..... Με color calibration η οθόνη γίνεται άλλο πράμα!!!! Αυτό είναι pure Android....να κανεις εσύ οτι θέλεις στην συσκευή, και όχι η συσκευή να σε δεσμεύει!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Έκανε στην Ινδία την εμφάνιση του το Android 5.1 ! Όχι σε Nexus 6, σε android one συσκευή.. Ας ετοιμαστούμε και εμείς :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Έκανε στην Ινδία την εμφάνιση του το Android 5.1 ! Όχι σε Nexus 6, σε android one συσκευή.. Ας ετοιμαστούμε και εμείς :)

Ωραιαααα.......:D

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Άντε μπας και βελτιώσουν τη κατανάλωση

 

Δε θυμάμαι ποτέ συσκευή να επηρρεάζεται τόσο όσο κάποιοι περιμένουν απο διαφορετικές εκδόσεις λογισμικού και μόνο. Μια διαφορά της τάξης του +/- 10-15% είναι ίσως το μαξ που μπορεί να εμφανιστεί αλλά άλλο αυτό κ άλλο να περιμένουμε θαύματα. Προσωπικά με custom kernel έχω δει διαφορά κ βγάζω 2 μέρες άνετα με χαλαρή χρήση ενώ με 1-2 πειράγματα ακόμα κάποιοι έχουν φτάσει κ 6-7 ώρες sot.

 

Αυτό που θέλω να πω για όποιον έχει πρόβλημα με την αυτονομία είναι ότι υπάρχουν τρόποι να τη βελτιώσει και σίγουρα πιο αποδοτικοί από το να περιμένει να πάει από stock 5.0.1. σε 5.1.

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Θα δείξει μετά το update :)

Εγώ θέλω να μάθω τώρα μετά που έχει περάσει αρκετός καιρός αν υπάρχει μεγάλο battery drain με την ενεργοποίηση του double tap to unlock σε όσους το έχουν και το παρακολουθούν

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Θα δείξει μετά το update :)

Εγώ θέλω να μάθω τώρα μετά που έχει περάσει αρκετός καιρός αν υπάρχει μεγάλο battery drain με την ενεργοποίηση του double tap to unlock σε όσους το έχουν και το παρακολουθούν

 

φιλε μου τι ειναι αυτο το double tap to unlock και πως το ενεργοποιω?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τι ειναι αυτο το double tap to unlock και πως το ενεργοποιω?

 

Πρέπει να βάλεις ένα kernel που να το υποστηρίζει, π.χ. το ElementalX

http://elementalx.org/

 

Αυτό σου επιτρέπει να ανοίγεις την οθόνη χωρίς το power button, αλλά κάνοντας διπλό χτύπημα στην οθόνη (Double Tap), ή με Swipe (είτε Up, Down, Left, Right)

 

Επίσης το παραπάνω kernel σου δείνει την δυνατότητα να κλείνεις την οθόνη με ένα οριζόντιο Swipe στο κάτω μέρος της οθόνης στο επίπεδο των κουμπιών (S2S = Swipe to Sleep)

 

Ουσιαστικά παύεις να χρησιμοποιείς το power button πλέον, είναι ένα μικρό χαρακτηριστικό που αυξάνει πολύ την χρηστικότητα καθώς κατά τη διάρκεια μιας μέρας ανοίγεις και κλείνεις την οθόνη πάρα πολλές φορές.

 

 

Θα δείξει μετά το update :)

Εγώ θέλω να μάθω τώρα μετά που έχει περάσει αρκετός καιρός αν υπάρχει μεγάλο battery drain με την ενεργοποίηση του double tap to unlock σε όσους το έχουν και το παρακολουθούν

 

Δεν υπάρχει, αλλά μπορείς να το τεστάρεις ως εξής:

Μια νύχτα φορτίζεις το κινητό πλήρως και βλέπεις το πρωί πόση μπαταρία έχει, και την επομένη το κάνεις έχοντας βάλει το kernel με το DT2W, και συγκρίνεις αν υπάρχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες, στο πληκτρολόγιο χρησιμοποιώ τη λειτουργία swype feature αλλά το google keyboard έχει πολύ περιορισμένο λεξιλόγιο

 

Σε ένα HTC που έχω χρησιμοποιώ το πληκτρολόγιο της HTC (HTC Sense Input) και έχει σχεδόν όλες τις λέξεις

 

Στο Google Keyboard λείπουν πάρα πολλές κλίσεις, χρόνοι από κάθε λέξη

 

Δοκίμασα και το SwiftKey, είναι ελαφρώς καλύτερο, αλλά και σε αυτό του λείπουν πολλά

 

Υπάρχει καμιά λύση σε αυτό? στην ουσία το gesture typing (flow στο swiftkey) είναι άχρηστο μπροστά στο trace της HTC

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δυστυχώς δε το έχω το κινητό ακόμα αλλιώς θα το τεστάριζα να είσαι σίγουρος :)

Γιαυτό θέλω από κάποιον που το έχει να να πει σίγουρα τι γίνεται καθώς σκέφτομαι να το πάρω αλλά χωρίς αυτό το future τόσο μεγάλη συσκευή με τη χρήση που της κάνω εγώ δε λέει.

Αν το έχει κ κάποιος άλλος δοκιμάσει να μας πει σίγουρα καθώς το Nexus 5 που είχα πέρυσι δυστυχώς είχε αρκετό έως πολύ drain και ουσιαστικά το έκανε μη πρακτικό το να το έχω on

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι ανύπαρκτο το drain που οφείλεται τη συγκεκριμένη λειτουργία. Με lean kernel έχω μεγαλύτερη αυτονομία από stock και από την αρχή που τον πέρασα έχω ενεργό το dt2w.
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Νίκο δυστυχώς δε το έχω το κινητό ακόμα αλλιώς θα το τεστάριζα να είσαι σίγουρος :)

Γιαυτό θέλω από κάποιον που το έχει να να πει σίγουρα τι γίνεται καθώς σκέφτομαι να το πάρω αλλά χωρίς αυτό το future τόσο μεγάλη συσκευή με τη χρήση που της κάνω εγώ δε λέει.

Αν το έχει κ κάποιος άλλος δοκιμάσει να μας πει σίγουρα καθώς το Nexus 5 που είχα πέρυσι δυστυχώς είχε αρκετό έως πολύ drain και ουσιαστικά το έκανε μη πρακτικό το να το έχω on

 

H επίδραση στην μπαταρία είναι αμελητέρα

 

Το nexus6 έχει σε βολική θέση το power button, πιο βολική απ' ότι σε 5ιντσες συσκευές που το έχεουν στο πάνω μέρος, αλλά σίγουρα το DT2W είναι πολύ χρήσιμο αν ανοίγεις πολλές φορές την οθόνη

 

Επίσης έχει και ένα άλλο χαρακτηριστικό, το ambient display

Nexus 6 Feature: Ambient Display

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί εδώ στο forum αλλά ορισμένα κομάτια εμφανίζουν σοβαρό πρόβλημα με την μπαταρία δηλαδή μετά από κάποια χρήση φουσκώνει η μπαταρία και σηκώνεται το καπάκι σαν να ξεκολλάει πίσω ειδικά στο σημείο που είναι το πλήκτρο της έντασης.

Συνέβηκε στην δική μου συσκευή και σε άλλη μία από ότι έμαθα από το τεχνικό τμήμα στο οποίο επέστρεψα την συσκευή για αντικατάσταση.

Δεν έχουν πωληθεί πολλά κομάτια Κύπρο οπότε δεν μπορώ να ξέρω την έκταση του πρόβληματος. Πάντως παρουσιάστηκε σε 2 συσκευές ελληνικής εισαγωγής.

Συστήνω όσοι έχεται συσκευές σε θήκες να κάνεται έλεγχο για την ύπαρξη του προβλήματος μιας και ενδέχεται να παρουσιαστεί το πρόβλημα μετά από κάποια χρήση. Εγώ τυχαία το πρόσεξα βγάζοντας τη συσκευή από τη θήκη.

Link to comment
Share on other sites

Έμενα είναι μια από της πρώτες συσκευές,πάλι καλά,χτυπήστε ξύλο,δεν το έβγαλε αυτό το πρόβλημα.

Σε εσάς μέσα σε πόσο καιρό από όταν το πήρατε σας το έβγαλε με την μπαταρία που φούσκωσε?!

Όταν το βάζω για φορτισμα ζεσταίνεται έμενα για λιγη ωρα και μετα κρυωνει,το κανει και στους υπολοιπους εδω μεσα αυτο το πραμα?!

3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

θα ηθελα πολυ να παρω το nexus 6 παιδια,αλλα με το screen burn στα capacitive keys και στην navigation bar οπως και το θορυβο που ακουγεται στις κλησεις απο το ακουστικο τι γινεται;

Ας μας πουν οι κατοχοι γιατι να δωσεις τοσα λεφτα και να εχεις τετοια θεματα ειναι το μοναδικο κωλυμα για να το παρω.

ευχαριστω

Χαλεπόν Εαυτόν Γνώναι
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Και η δική μου μπαταρία φούσκωσε. Το κινητό το αγόρασα 20 Δεκεμβρίου και ξεκόλλησε 5 Ιανουαρίου. Ένα μήνα μετά, μου πιστώσανε τα χρήματα και πήρα το note 4.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα προσεξα οτι ο ηχος απο notifications πχ google+ ακουγεται απο το κατω μονο ηχειο....ειναι ετσι και σε εσας?

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Και η δική μου μπαταρία φούσκωσε. Το κινητό το αγόρασα 20 Δεκεμβρίου και ξεκόλλησε 5 Ιανουαρίου. Ένα μήνα μετά, μου πιστώσανε τα χρήματα και πήρα το note 4.

 

Απο που το προμηθευτηκες και ήταν τόσο γενναιόδωροι?

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 6 (by Motorola)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...