Jump to content

[Windows Tablets] Γενικές Απορίες και Προβλήματα


Panagiotisg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα να δοκιμάσω , όχι ότι βαρέθηκα τα android , αλλά σαν κάτι καινούριο τα Windows σε ένα tablet .

1. Tablet , οπωσδήποτε 8" , όχι 10" ( με ενδιαφέρει η φορητότητα ) , με Windows 7 και όχι 8 η 8.1 , και βέβαια να έχει κάποια

αξιοπρεπή χαρακτηριστικά .

2. OI ερωτήσεις που με απασχολούν είναι :

Α. Οι εφαρμογές που έχω και δουλεύουν στο PC , θα μπορούν να εγκατασταθούν κανονικά και να δουλεύουν και στο tablet ,

π.χ. η Visual Basic 6.0 ή το Photoshop και άλλα ?

Β. Executable προγράμματα .exe , φτιαγμένα από εμένα με την Visual Basic 6.0 θα τρέχουν στο tablet ?

Γ. Επειδή όπως ανέφερα , θα είναι μιά δοκιμαστική εμπειρία , δεν θέλω να ξοδέψω πολλά , κάπου 200-300 ευρώ , όχι παραπάνω .

 

Ευχαριστώ γιά απαντήσεις

Το πληρέστερο και ποιοτικότερο 8-9 ιντςων ειναι αυτό.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=382055

Παίζει στο γερμανικό Amazon στα 230-240 απλά οχι άμεσα διαθέσιμο(δες τις 2 τελευταίες σελίδες)

Οτι δουλεύεις στο pc το ίδιο και εδω.

Τωρα Visual Basic η Photoshop θα τρέχουν αλλα ιςως με κάποιο μεγαλύτερο χρονικό διαςτημα εως εκτελέσουν μια κάπως απαιτητική εργασία κυρίως στο Photoshop.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 130
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

1. Tablet , οπωσδήποτε 8" , όχι 10" ( με ενδιαφέρει η φορητότητα ) , με Windows 7 και όχι 8 η 8.1 ,

Πες μας ΜΟΝΟ 1 λογο γιατι windows TABLET με windows 7 και οχι με windows 8.1????

Link to comment
Share on other sites

Πες μας ΜΟΝΟ 1 λογο γιατι windows TABLET με windows 7 και οχι με windows 8.1????

Πέρα οτι δεν υπάρχουν με 7αρια απο την άλλη και να υπήρχαν η εμπειρία χρήσης δεν ειναι το ίδιο καλή.

Ετςι κι αλλιως ολα θα αναβαθμιστούν σε 10αρια που ειναι μια μίξη 7 με 8 με λίγη σάλτσα και μπαχαρικά επιπλέον(cortona,Spartan,virtual desktop universal app)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πέρα οτι δεν υπάρχουν με 7αρια απο την άλλη και να υπήρχαν η εμπειρία χρήσης δεν ειναι το ίδιο καλή.

Ετςι κι αλλιως ολα θα αναβαθμιστούν σε 10αρια που ειναι μια μίξη 7 με 8 με λίγη σάλτσα και μπαχαρικά επιπλέον(cortona,Spartan,virtual desktop universal app)

Ετσι ακριβως.

Και μαλιστα η διαφορα στην ιδια την touch εμπειρια(ακριβεια,τραχυτητα ανταποκρινση και smoothness) στο desktop UI,ειναι τεραστια υπερ των windows 8.1,ποσο μαλλον να λειπουν και ολα τα αλλα touch screen features που εχουν προστεθει στα 8αρια!

Και επειδη το παιδι τρολαρει προφανως ,γιατι δε ζητα μονο 7αρια σε windows tablet,αλλα μαλιστα το θελει και σε 8 ιντσο,καλο να μην ασχοληθουμε αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Πες μας ΜΟΝΟ 1 λογο γιατι windows TABLET με windows 7 και οχι με windows 8.1????

Δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος πέρα από θέμα συνήθειας . Παρά ταύτα αντιλαμβάνομαι ότι

κάποια windows 8 ή 8.1 , δεν παίζουν executable προγράμματα .exe , και θέλω να τα αποφύγω

μιά και το τρέξιμο των .exe , είναι ο βασικός λόγος που θέλω να δοκιμάσω tablet με windows.

Στην τελική ποιό μπορεί να είναι το κατάλληλο γιά αγορά από Ελλάδα , στα όρια τιμής που

έχω αναφέρει στο προηγούμενο post μου ?

 

Sent with my T-311 , without Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος πέρα από θέμα συνήθειας . Παρά ταύτα αντιλαμβάνομαι ότι

κάποια windows 8 ή 8.1 , δεν παίζουν executable προγράμματα .exe , και θέλω να τα αποφύγω

μιά και το τρέξιμο των .exe , είναι ο βασικός λόγος που θέλω να δοκιμάσω tablet με windows.

Στην τελική ποιό μπορεί να είναι το κατάλληλο γιά αγορά από Ελλάδα , στα όρια τιμής που

έχω αναφέρει στο προηγούμενο post μου ?

 

Sent with my T-311 , without Tapatalk

Το τελευταιο tablet με Windows RT(δλδ η εκδοση που δε τρεχει .exe),βγηκε πριν 2 χρονια σχεδον,το 2013 που ηταν το surface 2,απο τοτε μεχρι σημερα δε ξανα κυκλοφορισε αλλο windows tablet και δε θα ξανα κυκλοφορισει Windows tablets με τετοιο λογισμικο.Aπ'εδω και περα ΜΟΝΟ Full Windows θα εχουν τα windows tablets!

Mε αλλα λογια οτι windows tablet και να παρει του 2014 και μετα ειναι με Full Windows 8/8.1 και 10!

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο tablet με Windows RT(δλδ η εκδοση που δε τρεχει .exe),βγηκε πριν 2 χρονια σχεδον,το 2013 που ηταν το surface 2,απο τοτε μεχρι σημερα δε ξανα κυκλοφορισε αλλο windows tablet και δε θα ξανα κυκλοφορισει Windows tablets με τετοιο λογισμικο.Aπ'εδω και περα ΜΟΝΟ Full Windows θα εχουν τα windows tablets!

Mε αλλα λογια οτι windows tablet και να παρει του 2014 και μετα ειναι με Full Windows 8/8.1 και 10!

Δεν παρακολουθώ τι και πως μιά και δεν ενδιαφερόμουν . Ευχαριστώ γιά την πληροφορία ,

οπότε μένουμε στο ΠΟΙΟ αξίζει τον κόπο να πάρω .

 

Sent withmy T-311 without Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρακολουθώ τι και πως μιά και δεν ενδιαφερόμουν . Ευχαριστώ γιά την πληροφορία ,

οπότε μένουμε στο ΠΟΙΟ αξίζει τον κόπο να πάρω .

 

Sent withmy T-311 without Tapatalk

Αναλογα με το budget σου,τα χαρακτηριστηκα που θες να εχει(Για 8" Tablet:16,32&64GB mmc,1,2 ή 4GB Ram,intel bay trail ή θα περιμενεις για τους δυνατοτερους και πιο εξεληγμενουν cherry trail που υποστηριζουν και το νεο προπτυπο usb-type c ) ή αν θα τρεχει μονο windows ή με default dual os(Windows&Android)

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχω συνέχεια ανοιχτο το sp2 (με κλειστή οθόνη) μηπως και δει το update σε win10 αλλά τίποτα.. Επειδή αργούσε δοκίμασα το κολπάκια που διάβασα στο net με cmd κλπ, 3 φορες , βλεπει το update win10 αλλά αφού το κατεβάσει βγάζει μνήμα λάθους WindowsUpdate_80240020 το οποιο ειδα ότι βγάζει και σε άλλους.. Όλα τα κόλπα να διορθωθεί, με σβήσιμο φακέλων, ρολοι σε μελλοντική ημερομηνία κλπ, δε διορθώνει τίποτα (όπως και σε άλλους στο νετ, σε κάποιους φτιάχνει, κάποιους όχι)..

Ενεργοποιώ update και σε άλλες εφαρμογές, όχι μόνο στα windows (κάπου το διάβασα ότι μπορεί να παίζει ρολο, βασικά μόνο στο office μου βγάζει αλλά update που δε θέλω να τις κάνω) και μου βγάζει έτσι αλλά 2 μνήματα λάθους..

WindowsUpdate_80070003

WindowsUpdate_80246007

(ίσως καποιο από αυτά να οφείλεται στο ρολοι που έβαλα μπροστά η στο update του office)

 

Εντωμεταξύ αν δεν κάνω τίποτα και περιμένω αν έρθει η σειρά μου να με ειδοποιησει με το εικονιδιακι των win10 στην μπαρα, ποτέ δεν με ειδοποιεί έως τώρα.. Κάθε φορά που το πατάω μου βγάζει το γνωστο, οκ notify me when ready.

Εντωμεταξύ ολο το βράδυ κατεβάζει κάτι (τι άραγε) αλλά ποτέ δε μου βγάζει ενημερωση ότι κατέβηκε..

 

Και πως ξέρω ότι θα βγαλει ποτέ ενημερωση για update και ότι κάτι δεν πάει καλά και δεν θα βγαλει ποτέ?

Είναι σύστημα αυτό, της Microsoft να μη μπορείς καν να ελέγξεις αν κατεβαίνει το update?

Εχει γεμίσει το νετ από προβλήματα στο update, αλλά δεν περίμενα ότι η συσκευή που η ίδια βγάζει θα είχε τόσο πρόβλημα.

Aρχικα πηγα να γράψω το threat στο topic των surface αλλα επειδή είναι γενικότερο το φαινομενο το έβαλα ως ξεχωριστο τελικά..

Link to comment
Share on other sites

Έχω συνέχεια ανοιχτο το sp2 (με κλειστή οθόνη) μηπως και δει το update σε win10 αλλά τίποτα.. Επειδή αργούσε δοκίμασα το κολπάκια που διάβασα στο net με cmd κλπ, 3 φορες , βλεπει το update win10 αλλά αφού το κατεβάσει βγάζει μνήμα λάθους WindowsUpdate_80240020 το οποιο ειδα ότι βγάζει και σε άλλους.. Όλα τα κόλπα να διορθωθεί, με σβήσιμο φακέλων, ρολοι σε μελλοντική ημερομηνία κλπ, δε διορθώνει τίποτα (όπως και σε άλλους στο νετ, σε κάποιους φτιάχνει, κάποιους όχι)..

Ενεργοποιώ update και σε άλλες εφαρμογές, όχι μόνο στα windows (κάπου το διάβασα ότι μπορεί να παίζει ρολο, βασικά μόνο στο office μου βγάζει αλλά update που δε θέλω να τις κάνω) και μου βγάζει έτσι αλλά 2 μνήματα λάθους..

WindowsUpdate_80070003

WindowsUpdate_80246007

(ίσως καποιο από αυτά να οφείλεται στο ρολοι που έβαλα μπροστά η στο update του office)

 

Εντωμεταξύ αν δεν κάνω τίποτα και περιμένω αν έρθει η σειρά μου να με ειδοποιησει με το εικονιδιακι των win10 στην μπαρα, ποτέ δεν με ειδοποιεί έως τώρα.. Κάθε φορά που το πατάω μου βγάζει το γνωστο, οκ notify me when ready.

Εντωμεταξύ ολο το βράδυ κατεβάζει κάτι (τι άραγε) αλλά ποτέ δε μου βγάζει ενημερωση ότι κατέβηκε..

 

Και πως ξέρω ότι θα βγαλει ποτέ ενημερωση για update και ότι κάτι δεν πάει καλά και δεν θα βγαλει ποτέ?

Είναι σύστημα αυτό, της Microsoft να μη μπορείς καν να ελέγξεις αν κατεβαίνει το update?

Εχει γεμίσει το νετ από προβλήματα στο update, αλλά δεν περίμενα ότι η συσκευή που η ίδια βγάζει θα είχε τόσο πρόβλημα.

Aρχικα πηγα να γράψω το threat στο topic των surface αλλα επειδή είναι γενικότερο το φαινομενο το έβαλα ως ξεχωριστο τελικά..

 

Το πρώτο κύμα αναβαθμισεων ειναι για τους insiders και μετα σταδιακά θα αρχίσουν να περνουν σειρα και οι υπόλοιποι!

Αν μετα απο ενα μηνα δεν σου έρθει η ειδοποιηση για να τα εγκατασησεις, τοτε αρχιζεις να ανησυχεις και να ψάχνεσαι για τρίτους τρόπους να αναβαθμίσεις!

 

Τωρα όλο το νετ που βιάζεται να τα χωσει στο σύστημα του με το έτσι θελω και πριν την ώρα του, θα ταλαιπωρηθεί και θα πρέπει ή θα έπρεπε να το γνωρίζει αυτο, πριν μπει σ'αυτη τη διαδικασία!

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Να το αφήσεις ένα διάστημα πχ μια εβδομάδα-10 ημέρες και ξαναπροσπαθησε.

Αδύνατο όλοι ταυτόχρονα να να αναβαθμίσουν χωρίς να παρουσιάσουν θέματα.

Δεν χάνεις τίποτα έτσι κι αλλιώς παρά σπάσιμο νεύρων και σπατάλη χρόνου.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως φιλος μου, ιδια περιοχη, ιδιο sp2 ασχετος εντελώς, του ηρθε κανονικά χτες.. Ουτε insighter ηταν ουτε τιποτα. Οκ ετυχε θα μου πειτε. Απλα βιαζομουν ωστε να το εχω σε 1 εβδομάδα στις διακοπές με win10. Μη αρχιζει και κατεβαζει τοτε.

Το θεμα ομως είναι, πως ξερω οτι εστω πχ σε 1 μηνα θα κατεβει κανονικα.. Εδω κατεβαζεις πχ update του untivirus και οσο το κατεβαζει στο Windows update γραφει ξαφνικά window 10 updating, το οποιο και δεν γίνεται ποτε φυσικά.. Κατεβαζει σε αυτη την περίπτωση αυτο που ξεκινησε να κατεβαζει, το untivirus update. Γενικά μου φαίνεται ότι κατι δεν δουλεύει σωστα κατα το update..

Θα μου πειτε, κατσε περίμενε ενα μηνα και αν δεν γινει κανε φορματ ή κατεβασε το iso και σβηστα ολα.. Αυτο θελω να αποφύγω, να περιμένω ασκοπα ενα μηνα. Δυσκολεύομαι να πιστεψω οτι η Microsoft θα αφηνε για τελευταία τα sp στο update.. Εχει κανεις sp και δεν το έχει παρει ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Παντως φιλος μου, ιδια περιοχη, ιδιο sp2 ασχετος εντελώς, του ηρθε κανονικά χτες.. Ουτε insighter ηταν ουτε τιποτα. Οκ ετυχε θα μου πειτε. Απλα βιαζομουν ωστε να το εχω σε 1 εβδομάδα στις διακοπές με win10. Μη αρχιζει και κατεβαζει τοτε.

Το θεμα ομως είναι, πως ξερω οτι εστω πχ σε 1 μηνα θα κατεβει κανονικα.. Εδω κατεβαζεις πχ update του untivirus και οσο το κατεβαζει στο Windows update γραφει ξαφνικά window 10 updating, το οποιο και δεν γίνεται ποτε φυσικά.. Κατεβαζει σε αυτη την περίπτωση αυτο που ξεκινησε να κατεβαζει, το untivirus update. Γενικά μου φαίνεται ότι κατι δεν δουλεύει σωστα κατα το update..

Θα μου πειτε, κατσε περίμενε ενα μηνα και αν δεν γινει κανε φορματ ή κατεβασε το iso και σβηστα ολα.. Αυτο θελω να αποφύγω, να περιμένω ασκοπα ενα μηνα. Δυσκολεύομαι να πιστεψω οτι η Microsoft θα αφηνε για τελευταία τα sp στο update.. Εχει κανεις sp και δεν το έχει παρει ακομα?

1.Απο τα 6 pc/tablet που εχω,ηρθε ειδοποιηση για να αναβαθμησω μονο σε ενα,το οποιο ειναι 7 χρονων λαπτοπ!:lol:

2.Δεν ειναι μια απλη αναβαθμηση,ουτε καποιο SP για να θεωρουμε απλη διαδικασια,αλλα αναβαθμηση σε καινουριο λογισμικο!

3.Το upgrade αυτο πρεπει να περασει στο 75% των pc ολου του κοσμου!

Αν θες την αποψη μου,το 3μηνο ειναι το λιγοτερο που μπορει η MS σε συνεργασια με του κατασκευαστες(drivers,tools κ.τ.λ. ) για να καλυψουν ΣΩΣΤΑ και ΟΜΑΛΑ την αναβαθμηση στα windows 10,ολης αυτης της τεραστιας μαζας ηλεκτονικων υπολογιστων που πρεπει να αναβαθμηστουν!

Δεν ειναι τυχαιο που εχει δωσει 1 χρονο περιθοριο για να γινει η δωρεαν αναβαθμηση!

4.Και τελευταιο,παντα στις αρχες που πεφτουν ολοι με τα μουτρα,τα σφαλματα,οι καθυστερισεις και τα bugs πεφτουν συννεφο και αυτο αφορα,απο μια απλη εφαρμογη,εως ενα εντελως νεο OS!

 

Aν θες λιγοτερη ταλαιπωρια και λιγοτερα προβληματα,καλο ειναι να περιμενεις 2εβδομαδες τουλαχιστον να κοπασει ολη αυτη η αναμπουμπούλα των βιαστικουλιδων και μετα προχωρας ειτε manual,ειτε αυτοματα,αν σου ερθει η ειδοποιηση να τα κατεβασεις.

Απο μονα τους δε προκειται να κατεβουν,μην ανησυχεις γι'αυτο.Εσυ θα επιλεξεις ποτε θα ξεκινησει το κατεβασμα και η εγκατασταση!

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Απο μονα τους δε προκειται να κατεβουν,μην ανησυχεις γι'αυτο.Εσυ θα επιλεξεις ποτε θα ξεκινησει το κατεβασμα και η εγκατασταση!

 

Thanks. Παντως σε φιλο μου επισης με sp2 ιδιο, δεν επελεξε ποτε, πότε θα κατεβουν. Καποια στιγμη πατησε το εικονιδιο των windows 10 που εχει εμφανιστει στην μπάρα και εγραψε οτι τα windows 10 ειναι ετοιμα για εγκατάσταση και να επιβεβαιώσει αν θελει ή οχι ή κατι τετοιο, αρα δεν επιλεγεις εαν και ποτε θα γίνει το download..

Τουλάχιστον εγω αυτο καταλαβα..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα και στα 2 surface εχω το εικονίδιο "get Windows 10" αλλα δεν ασχολήθηκε περαιτέρω να κάνω κράτηση και εγκατάσταση.

Σε 3-4 μήνες σκέφτομαι να τα βάλω που θα έχουν φύγει και οι παιδικές ασθένειες ως dual boot με τα 8.1 διοτι απο τα τελευταία είμαι απολυτα ευχαριστημένος.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

και γιατί δεν κάνεις ένα καθαρό format όπως έχω κάνει εγώ με το acer Ionia w519 ,να τελειώνει το θεμα... γιατί έκανα upgrade και άρχισε να σερνετε λίγο και να βγάζει κουφά προβλήματα, έτσι έβαλα στικακι με w10, έκανα boot ,από εκεί έσβησα όλα τά partition και έκανα καθαρό install , drivers από τά 8.1 έπαιξαν μια χαρά (ένα driver pack των 40 mb από το site τού κατασκευαστη)
Link to comment
Share on other sites

και γιατί δεν κάνεις ένα καθαρό format όπως έχω κάνει εγώ με το acer Ionia w519 ,να τελειώνει το θεμα... γιατί έκανα upgrade και άρχισε να σερνετε λίγο και να βγάζει κουφά προβλήματα, έτσι έβαλα στικακι με w10, έκανα boot ,από εκεί έσβησα όλα τά partition και έκανα καθαρό install , drivers από τά 8.1 έπαιξαν μια χαρά (ένα driver pack των 40 mb από το site τού κατασκευαστη)

Δεν θα ενεργοποιηθούν τα windows 10 με αυτο τον τροπο.

Θέλει αναβαθμιση ετσι ωστε να κλειδώσει το κλειδί των 10 πρωτα ως προς την άδεια χρήσης των 8.1 διοτι πανω σε αυτήν θα βασίζεται η δωρεάν αναβαθμιση και μετα εκ νέου clean instal κατεβάζοντας το ISO των 10.

 

Και μετα στο καπάκι θέλει εγκατάσταση firmware update για το surface για Windows 10 που έβγαλε η MS ξεχωριστά.

https://www.microsoft.com/surface/en-us/support/install-update-activate/pro-2-update-history?os=windows-10

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω να φταιει οτι εχω εγκαταστησει και Android.. Λογικα δεν παίζει κανενα ρολο, είναι σε αλλο Partition που εχω δημιουργησει και τα επιλεγω με double boot (το οποιο για την ωρα εχω καταργησει μήπως παίζει κανένα ρόλο, και εχω παλι τον bootloader των Windows χωρίς επιλογή για Android).
Link to comment
Share on other sites

Κάνε επανεγκατασταση( reinstall windows-update and recovery) εκ νέου όλα τα windows update και ξανά προσπάθεια για τα 10.

Αν έχεις καταργήσει το recovery partition κατέβασε το σε μορφή iso ακολούθησε τις οδηγίες που θα σου βγάλει και έτσι κάνε επανεγκατασταση.

https://www.microsoft.com/surface/en-us/support/warranty-service-and-recovery/downloadablerecoveryimage

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε επανεγκατασταση( reinstall windows-update and recovery) εκ νέου όλα τα windows update και ξανά προσπάθεια για τα 10.

Αν έχεις καταργήσει το recovery partition κατέβασε το σε μορφή iso ακολούθησε τις οδηγίες που θα σου βγάλει και έτσι κάνε επανεγκατασταση.

https://www.microsoft.com/surface/en-us/support/warranty-service-and-recovery/downloadablerecoveryimage

Οχι, δεν το εχω καταργησει το recovery partion.. Λες να χρειάζεται οντως reinstall windows? Να εχω πρόβλημα δηλαδη και δεν έρχονται τα 10? Θα χασω δεδομενα ετσι ή θα περάσουν απο πανω με reinstall?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν το εχω καταργησει το recovery partion.. Λες να χρειάζεται οντως reinstall windows? Να εχω πρόβλημα δηλαδη και δεν έρχονται τα 10? Θα χασω δεδομενα ετσι ή θα περάσουν απο πανω με reinstall?

Ολα θα τα χάσεις,θα ειναι σαν να το πήρες απο την αρχή(πάρε backup οτι χρήσιμο εχεις μεσα)

Αυτη ειναι η πιο ενδεδειγμένη λυση.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ολα θα τα χάσεις,θα ειναι σαν να το πήρες απο την αρχή(πάρε backup οτι χρήσιμο εχεις μεσα)

Αυτη ειναι η πιο ενδεδειγμένη λυση.

Τωρα ειδα εχει μια επιλογή refresh your pc without affecting your files, οποτε υπεθεσα οτι εχεις αδικο, αλλα τελικα εχεις δικιο.. Σου λεει οτι θα χαθουν οι εφαρμογες που εγκατεστησες, και σου βγαζει και ποιες ειναι, αλλα δε θα χαθουν τα αρχεια (downloads κλπ), ουτε οτι εφαρμογη εγκατεστησες απο windows store, τα οποια προφανως θα ξανα εγκατασταθουν αυτοματα υποθέτω.. Θα το κανω γιατι κατι δε μου καθεται καλα, καθε φορα που κατεβαζω οποιαδήποτε αναβαθμιση να γραφει οσο κανει download το αρχειο "windows 10 downloading"..

Κοιτα τι τραβαω, για να βαλω τα 10ρια, ξανα εγκαθηστω τα 8.1.. Αντε να δουμε τι θα γίνει.. :lol:

Παντως η διαδικασια, αυτη που επελεξα τουλάχιστον, ειναι γρηγορη, μεχρι να γραψω αυτο το κείμενό κοντευει να τελειωσει.

Αν δε δω φως ουτε έτσι, θα παω για ολικο Format..

Thanks για τη βοήθεια..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έκανες είναι το λεγόμενο soft reset(refresh windows)

Άμα δεν πιάσει προχωράς στο από κάτω που λέει remove everything and reinstall windows όπου επιλέγεις full clean drive όπου στο επαναφέρει σε εργοστασιακή αρχική κατασταση σαν να αγόρασες τώρα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έκανες είναι το λεγόμενο soft reset(refresh windows)

Άμα δεν πιάσει προχωράς στο από κάτω που λέει remove everything and reinstall windows όπου επιλέγεις full clean drive όπου στο επαναφέρει σε εργοστασιακή αρχική κατασταση σαν να αγόρασες τώρα.

Οκ, νομίζω οτι και αυτο θα την κανει τη δουλειά παντως. Εφυγε οτι ειχα βαλει, κατι κρακ για office πχ.. Ειναι σαν καινουριο σχεδον. Τωρα κατεβαζει 30+ update. Αυτη τη φορα δε γραφει "downloading windows 10" οπως εγραφε πρωτα, αλλα το σωστο "downloading updates" . Φαίνεται να δουλευει σωστα.

Φαντάζομαι το φακελο windows.old μπορω να τον σβησω αν δε θελω τις παλαιες εφαρμογες που εχει μεσα.

Μονο που τωρα δεν εχω το σηματακι των windows 10 στην taskbar απο την προεγκραφη που ειχα κανει για να τα βαλω που υποτίθεται οτι θα με ενημερωνε οταν θα ηταν ετοιμα να μπουν..

Οποτε? Θα κοιταω συνεχεια το windows update αν θα μου βγαλει τα 10ρια?

Link to comment
Share on other sites

Οκ, νομίζω οτι και αυτο θα την κανει τη δουλειά παντως. Εφυγε οτι ειχα βαλει, κατι κρακ για office πχ.. Ειναι σαν καινουριο σχεδον. Τωρα κατεβαζει 30+ update. Αυτη τη φορα δε γραφει "downloading windows 10" οπως εγραφε πρωτα, αλλα το σωστο "downloading updates" . Φαίνεται να δουλευει σωστα.

Φαντάζομαι το φακελο windows.old μπορω να τον σβησω αν δε θελω τις παλαιες εφαρμογες που εχει μεσα.

Μονο που τωρα δεν εχω το σηματακι των windows 10 στην taskbar απο την προεγκραφη που ειχα κανει για να τα βαλω που υποτίθεται οτι θα με ενημερωνε οταν θα ηταν ετοιμα να μπουν..

Οποτε? Θα κοιταω συνεχεια το windows update αν θα μου βγαλει τα 10ρια?

Θα κοιτάς μέσω windows update να σου βγάλει την αναβάθμιση είτε θα το εξαναγκάσεις να στο βγάλει όπως λέει εδώ

http://liliputing.com/2015/07/how-to-get-windows-10-right-now.html

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...