Jump to content

[Windows Tablets] Γενικές Απορίες και Προβλήματα


Panagiotisg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο παρόν θέμα θα φιλοξενείται η συζήτηση για ότι απορία ή πρόβλημα έχετε σχετικά με τη λειτουργία του Windows Tablet σας.

 

Άλλα σχετικά θέματα στο Windows Tablets forum:

 

[Windows Tablets] Νέα και γενική συζήτηση!

Όλη η ειδησιογραφία και συζήτηση πάνω στα καινούρια Windows Tablets αλλά και στις φήμες για τα επερχόμενα.

 

[Windows Tablets] Tips, Tools και Apps

Όλα τα έξυπνα tips ή εργαλεία για την καλύτερη λειτουργία των Windows Tablets αλλά και οι κατάλληλες εφαρμογές που ψάχνετε.

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 130
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα στην όμορφη παρέα.

Πρόκειται πολύ σύντομα να γίνω κάτοχος του onda v891w με win 8.1

Έχω τρέξει μέχρι τα 7ρια σε υπολογιστή.

 

Επειδή δεν γνωρίζω κάποια πράγματα, θέλω να με διαφωτίσετε.

Απ'ότι ξέρω έχει store. Θα μπορώ όμως να εγκαταστώ και προγράμματα με usb τα οποία δεν υπάρχουν στο store;

Επίσης χρειάζεται να εγκαταστήσω κάποιο antivirus;

Eπίσης, θα μπορώ να κάνω ότι σε έναν υπολογιστή ή με περιορίζουν κάπου οι δυνατότητες του;

 

Όποια άλλη απορία γεννάται στην πορεία θα την ποστάρω.

Edited by alex_gate_7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην όμορφη παρέα.

Πρόκειται πολύ σύντομα να γίνω κάτοχος του onda v891w με win 8.1

Έχω τρέξει μέχρι τα 7ρια σε υπολογιστή.

 

Επειδή δεν γνωρίζω κάποια πράγματα, θέλω να με διαφωτίσετε.

Απ'ότι ξέρω έχει store. Θα μπορώ όμως να εγκαταστώ και προγράμματα με usb τα οποία δεν υπάρχουν στο store;

Επίσης χρειάζεται να εγκαταστήσω κάποιο antivirus;

Eπίσης, θα μπορώ να κάνω ότι σε έναν υπολογιστή ή με περιορίζουν κάπου οι δυνατότητες του;

 

Όποια άλλη απορία γεννάται στην πορεία θα την ποστάρω.

1.Θα μπορείς κανονικά να εγκαθιστάς μέσω usb εφοςον περάσεις το εκτελέσιμο αρχείο στο usb flash.

2.Οχι antivirus δεν είναι απαραίτητο,το ενσωματωμένο των 8 είναι αρκούντος ικανοποιητικό.

3.Το τι θα σηκώνει η οι δυνατότητες του εξαρτώνται αποκλειστικά απο τις δυνατότητες του hardware που πχ όπως στα λαπτοπ η στα desktop αν αγόραζες εξίσου.

 

Στην ουσία έχεις έναν υπολογιστή σε tablet form factor με τις δυνατότητες σε επιδοςεις που θα σου δίνει το εκάστοτε hardware configuration.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μπορω να συνδεσω με ενα usb hub οτι περιφερειακο θελω?Σκληρους,ποντικι ,dvd player?Αυτο http://www.e-shop.gr/innovator-tablet-w808-8-16gb-wi-fi-bt-windows-81-black-p-PER.903186 μπορει χωρις κολληματα να παιζει αρχεια HD η 4Κ
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μπορω να συνδεσω με ενα usb hub οτι περιφερειακο θελω?Σκληρους,ποντικι ,dvd player?Αυτο http://www.e-shop.gr/innovator-tablet-w808-8-16gb-wi-fi-bt-windows-81-black-p-PER.903186 μπορει χωρις κολληματα να παιζει αρχεια HD η 4Κ

Το πρώτο βέβαια μπορείς να το κανεις.

Για το δεύτερο είμαι της άποψης οτι τα 2gb ram είναι το ελάχιστο για ικανοποιητική εμπειρία χρήσης.

4k δεν εχω δοκιμάσει σε 2gb ram windows tablet αλλα 720/1080p τα παίζει νεράκι.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

1.Θα μπορείς κανονικά να εγκαθιστάς μέσω usb εφοςον περάσεις το εκτελέσιμο αρχείο στο usb flash.

2.Οχι antivirus δεν είναι απαραίτητο,το ενσωματωμένο των 8 είναι αρκούντος ικανοποιητικό.

3.Το τι θα σηκώνει η οι δυνατότητες του εξαρτώνται αποκλειστικά απο τις δυνατότητες του hardware που πχ όπως στα λαπτοπ η στα desktop αν αγόραζες εξίσου.

 

Στην ουσία έχεις έναν υπολογιστή σε tablet form factor με τις δυνατότητες σε επιδοςεις που θα σου δίνει το εκάστοτε hardware configuration.

 

Eυχαριστώ. Απόλυτα κατατοπιστικός.

Απλά ρώτησα αν μπορώ γιατί είχα διαβάσει ότι τα 8.1 έβγαιναν και σε RT έκδοση που δεν σε αφήνει να εγκαταστήσεις ότι θες, αλλά μόνο απο το store.

Edited by Panagiotisg
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ. Απόλυτα κατατοπιστικός.

Απλά ρώτησα αν μπορώ γιατί είχα διαβάσει ότι τα 8.1 έβγαιναν και σε RT έκδοση που δεν σε αφήνει να εγκαταστήσεις ότι θες, αλλά μόνο απο το store.

 

Η RT μπήκε στο ράφι και είναι πλέον προς απόσυρση.

Τώρα για εργασία θα σε παιδεύσει λίγο το δεξί κλικ και ότι πολλές desktop εφαρμογές δεν γράφτηκαν για touch χειρισμό. Μπορείς να συνδέσεις ένα ποντίκι, όπως έκανα και εγώ, και να δουλεύεις ικανοποιητικά. Πάντα βέβαια ανάλογα πόσο βαριά είναι η εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Η RT μπήκε στο ράφι και είναι πλέον προς απόσυρση.

Τώρα για εργασία θα σε παιδεύσει λίγο το δεξί κλικ και ότι πολλές desktop εφαρμογές δεν γράφτηκαν για touch χειρισμό. Μπορείς να συνδέσεις ένα ποντίκι, όπως έκανα και εγώ, και να δουλεύεις ικανοποιητικά. Πάντα βέβαια ανάλογα πόσο βαριά είναι η εφαρμογή.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο.

Η συσκευή λέει usb 3. Εγώ τι OTG καλώδιο να βάλλω; Λογικά usb 2 ε;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο.

Η συσκευή λέει usb 3. Εγώ τι OTG καλώδιο να βάλλω; Λογικά usb 2 ε;

 

Αν είναι micro USB 3.0 θύρα κάνει και OTG από USB 2.0

Αν είναι full η θύρα εννοείται OTG είναι άχρηστο.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας. Αν και η απορία μου, έχει ίσως "απαντηθεί" σε κάποια παλιότερα θέματα(ίσως και να υπάρχει κάποιο πιο πρόσφατο ανοικτό θέμα που δεν έπεσε στην αντίληψή μου), ωστόσο θα σας ήμουν ευγνώμων αν μπορούσα να πάρω μια όσο το δυνατόν πιο υπεύθυνη απάντηση(όχι ότι θα ζητήσω και ευθύνες)

Το θέμα που με απασχολεί λοιπόν είναι το εξής: Η σύζυγός μου είναι καθ. αγγλικών, αλλά δεν έχει και τόση σχέση με υπολογιστές κλπ.ούτε εγώ είμαι κανένας expert) Θέλω λοιπόν να της αγοράσω ένα τάμπλετ, (κατά προτίμηση 8άρι), με λειτουργικό windows 8.1, προκειμένου να μπορεί να "τρέξει" κάποια προγράμματα της δουλειάς της, τα οποία υπάρχουν σε CDs. Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι ότι τα CDs αυτά είναι σε μορφή .exe

Στο Laptop τα κάνω εγκατάσταση και τρέχει μια χαρά... Στο τάμπλετ όμως? Τα CDs αυτά, περιέχουν, όπως φαντάζεστε, κείμενα, εικόνες, βίντεο, ακουστικά αρχεία, ασκήσεις κλπ, και φυσικά όλα αυτά λειτουργούν εφόσον γίνει εγκατάσταση στο PC ή στο Laptop, αλλά σαν .exe!!!

Γνωρίζω ότι τάμπλετς με windows RT, δεν είναι δυνατόν να τρέξουν .exe εφαρμογές. Μάλιστα, μιλώντας σε chat με εξυπηρέτηση πελατών της microsoft, ρώτησα για το αν μπορεί να τρέξει .exe εφαρμογές το μοντέλο: HP Stream 7 Signature Edition Tablet(http://www.microsoftstore.com/store/mseea/en_IE/pdp/HP-Stream-7-Signature-Edition-Tablet/productID.308686500) Η απάντηση ήταν ότι τρέχουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ προγράμματα .exe στο συγκεκριμένο μοντέλο. Την ίδια στιγμή συνομίλησα με αντίστοιχο εκπρόσωπο της HP Αμερικής και μου απάντησαν ότι δυστυχώς αλλά ΔΕΝ τρέχει προγράμματα .exe η συγκεκριμένη ταμπλέτα...Τα ίδια μου απάντησαν και για το αντίστοιχο 8άρι της HP...Μπορείτε να καταλάβετε λοιπόν το δίλημμά μου.

Αν είναι λοιπόν δυνατόν, θα ήθελα μια απάντηση και φυσικά καλοδεχούμενη κάθε πρόταση για κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο τάμπλετ(με λογική τιμή), που μπορεί να κάνει τη δουλειά μας, δλδ να τρέχει ΟΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ και ένα laptop η PC με windows 8.1

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν σας κούρασα(ήθελα να είμαι λεπτομερής στο ερώτημά μου)

Link to comment
Share on other sites

Θα αντιγράφεις το αρχείο exe η ολο το φάκελο σε κάνα USB flash η εξωτερικό σκληρό και έτσι τα παιρνας.

Υπάρχουν σε 8,10 η και παραπάνω ίντσες windows tablet.

Πες μας πόσες ίντσες σε ενδιαφέρουν και πιο το budget σου για να σου προτείνουμε.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ γ τις απαντησεις. Είχα δει αρχικα ενα μοντελακι της HP, το Stream 7. Αλλα και το 8αρι το Stream 4g, ειδα οτι ειναι καλο, στα 179 δολλαρια. Μεχρι 200euros...καπου εκει ειμαι...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ γ τις απαντησεις. Είχα δει αρχικα ενα μοντελακι της HP, το Stream 7. Αλλα και το 8αρι το Stream 4g, ειδα οτι ειναι καλο, στα 179 δολλαρια. Μεχρι 200euros...καπου εκει ειμαι...

 

Κοίτα εδώ στις 8 ίντσες αυτά από Asus.

http://www.amazon.com/VivoTab-M81C-B1-BK-8-Inch-Tablet-Black/dp/B00OBQ5A18/ref=sr_1_6?s=pc&ie=UTF8&qid=1423137221&sr=1-6

http://www.amazon.com/VivoTab-M80TA-B1-BK-Tablet-Integrated-Professional/dp/B00HWHQKFI/ref=sr_1_4?s=electronics&ie=UTF8&qid=1423137416&sr=1-4&keywords=Asus+Vivo+tab+note+8

Το δεύτερο με γραφίδα αν επιθυμείς να έχει

 

Εδώ απο Dell.

http://www.amazon.com/Dell-Venue-5000-Windows-Tablet/dp/B00FEE7B1I/ref=sr_1_1?s=electronics&ie=UTF8&qid=1423137557&sr=1-1&keywords=Dell+venue+8+pro

Και εδω απο Acer που έχει HDMI στον εξοπλισμό που δεν έχουν τα άλλα 2.

http://www.amazon.com/Acer-Iconia-NT-L31AA-009-W4-820-2882-8-Inch/dp/B00I3XPD4E/ref=sr_1_3?s=electronics&ie=UTF8&qid=1423137658&sr=1-3&keywords=Acer+w4

 

Τα HP δεν αξίζουν με 1GB ram.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν κάποιος γνωρίζει για αυτό το τάμπλετ ξέρω ότι κυκλοφορεί σε 2 εκδόσεις μια με 4GB και μια με 2GB

θέλω να το αγοράσω αλλά δεν ξέρω τι να αποφασίσω

 

θέλω κυρίως χρήση με word excel power point και περιηγηση internet και κανα game απο facebook και windows store τα 2 GB θα μου φτάσουν;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν κάποιος γνωρίζει για αυτό το τάμπλετ ξέρω ότι κυκλοφορεί σε 2 εκδόσεις μια με 4GB και μια με 2GB

θέλω να το αγοράσω αλλά δεν ξέρω τι να αποφασίσω

 

θέλω κυρίως χρήση με word excel power point και περιηγηση internet και κανα game απο facebook και windows store τα 2 GB θα μου φτάσουν;

 

Μια χαρά θα σε καλύψουν για αυτή τη χρήση.

Μπορείς και εδώ να απευθυνεσαι εξίσου για απορίες,ερωτήσεις κλπ για Windows Tablet γενικότερα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=407234

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Kαλησπέρα!

Επανέρχομαι μετά απο καιρό με μια νεα ερώτηση.

Το τάμπλετ μου(onda v891w) με μπαταρία 5000ma κρατάει περίπου 1,5 με 2 μέρες με το ζόρι. Επισης κάνει να φορτίσει 3,5 ώρες σίγουρα.

Ο φορτιστής του είναι 5v 2500ma. Σκέφτηκα να του πάρω αυτόν ή κάποιον μεγαλύτερο:

http://www.ebay.com/itm/AC-DC-5V-3A-3000mA-EU-Plug-USB-Power-Supply-Adapter-Charger-Android-Tablet-PC-/351246425083?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item51c7eb1bfb

Με μεγαλύτερο φορτιστή σε αμπέρ στα ίδια βολτ(5) θα φορτίζει πιο γρήγορα;

Επίσης έχωα κούσει ότι αν ο φορτιστής είναι μικρός και δεν το φορτίζει γρήγορα(στην ώρα του βασικά) η μπαταρία του δεν φορτίζει σωστά και κρατάει λιγότερη ώρα απ'ότι συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα!

Επανέρχομαι μετά απο καιρό με μια νεα ερώτηση.

Το τάμπλετ μου(onda v891w) με μπαταρία 5000ma κρατάει περίπου 1,5 με 2 μέρες με το ζόρι. Επισης κάνει να φορτίσει 3,5 ώρες σίγουρα.

Ο φορτιστής του είναι 5v 2500ma. Σκέφτηκα να του πάρω αυτόν ή κάποιον μεγαλύτερο:

http://www.ebay.com/itm/AC-DC-5V-3A-3000mA-EU-Plug-USB-Power-Supply-Adapter-Charger-Android-Tablet-PC-/351246425083?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item51c7eb1bfb

Με μεγαλύτερο φορτιστή σε αμπέρ στα ίδια βολτ(5) θα φορτίζει πιο γρήγορα;

Επίσης έχωα κούσει ότι αν ο φορτιστής είναι μικρός και δεν το φορτίζει γρήγορα(στην ώρα του βασικά) η μπαταρία του δεν φορτίζει σωστά και κρατάει λιγότερη ώρα απ'ότι συνήθως.

3.5 ώρες είναι φυσιολογικά.

Όλα τα windows tablet τόσο κάνουν πάνω κάτω η τα περισσότερα.

Μόνο τα surface pro είναι η εξαίρεση και αυτά που έχουν ξεχωριστή υποδοχή για φόρτιση και όχι μέσω USB.

Αν η μπαταρία δεν είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο κατασκευής,η πιο γρήγορη φόρτιση θα μειώσει πιο γρήγορα το χρόνο ζωής της και την απόδοση της.

Κατά την γνώμη μου μείνει με τον εργοστασιακό φορτιστή.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

3.5 ώρες είναι φυσιολογικά.

Όλα τα windows tablet τόσο κάνουν πάνω κάτω η τα περισσότερα.

Μόνο τα surface pro είναι η εξαίρεση και αυτά που έχουν ξεχωριστή υποδοχή για φόρτιση και όχι μέσω USB.

Αν η μπαταρία δεν είναι σε πολύ υψηλό επίπεδο κατασκευής,η πιο γρήγορη φόρτιση θα μειώσει πιο γρήγορα το χρόνο ζωής της και την απόδοση της.

Κατά την γνώμη μου μείνει με τον εργοστασιακό φορτιστή.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Μάλλον θα μείνω όπως είμαι.

Δεν με ενοχλεί και τόσο που κρατάει τόσο, απλά αν είχα μεγαλύτερη αυτονομία θα ήμουν πιο ξέγνοιαστος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής υπαρχει κάποιο τρόπος για windows rt να κατεβάσουμε υπότιτλους; Η κάποιος player που να τους βρίσκει ονλινε κάτι σαν το bs player?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής υπαρχει κάποιο τρόπος για windows rt να κατεβάσουμε υπότιτλους; Η κάποιος player που να τους βρίσκει ονλινε κάτι σαν το bs player?

Απο αυτο το site θα κατεβαζεις τους υποτιτλους.

Απο αυτο ή αυτο τον file manager μπορεις να κανεις αποσυμπιεση του zip.Ο δευτερος εχει και video player που αναγνωριζει ολους τους ελληνικους υποτιτλους,απλα για mkv αρχεια θελει να πληρωσεις για να στα παιξει!

Και τα players που μπορεις να χρησιμοποιησεις καποιο απο αυτους!

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα.

Παρακολουθα αν θες και το θεμα και θα προσθεσω και αλλα apps απο το store που ισως να σου ειναι χρησιμα.

Απλα οσα δεν ειναι για Windows RT,θα γραφουν διπλα (x86/x64 only),τα υπολοιπα που δε θα το γραφουν ειναι και για RT.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ήθελα να δοκιμάσω , όχι ότι βαρέθηκα τα android , αλλά σαν κάτι καινούριο τα Windows σε ένα tablet .

1. Tablet , οπωσδήποτε 8" , όχι 10" ( με ενδιαφέρει η φορητότητα ) , με Windows 7 και όχι 8 η 8.1 , και βέβαια να έχει κάποια

αξιοπρεπή χαρακτηριστικά .

2. OI ερωτήσεις που με απασχολούν είναι :

Α. Οι εφαρμογές που έχω και δουλεύουν στο PC , θα μπορούν να εγκατασταθούν κανονικά και να δουλεύουν και στο tablet ,

π.χ. η Visual Basic 6.0 ή το Photoshop και άλλα ?

Β. Executable προγράμματα .exe , φτιαγμένα από εμένα με την Visual Basic 6.0 θα τρέχουν στο tablet ?

Γ. Επειδή όπως ανέφερα , θα είναι μιά δοκιμαστική εμπειρία , δεν θέλω να ξοδέψω πολλά , κάπου 200-300 ευρώ , όχι παραπάνω .

 

Ευχαριστώ γιά απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν κάποιος γνωρίζει για αυτό το τάμπλετ ξέρω ότι κυκλοφορεί σε 2 εκδόσεις μια με 4GB και μια με 2GB

θέλω να το αγοράσω αλλά δεν ξέρω τι να αποφασίσω

 

θέλω κυρίως χρήση με word excel power point και περιηγηση internet και κανα game απο facebook και windows store τα 2 GB θα μου φτάσουν;

 

Για αυτα που θελεις καλα ειναι τα 2gb… Η συμβουλη μου ομως ειναι αν μπορεις παρε με 4gb ειδικα αν σε ενδιαφερουν τα παιχνιδια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...