Jump to content

Lenovo P70t


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά με το γνήσιο λογισμικό της miui έχετε θέματα με την απόδοση του ήχου κλήσης και πολυμέσων; στην cm12.1 έχει θέματα,εκτός του οτι είναι πολύ χαμηλός ο ήχος είναι και χαλιά ποιοτητα

 

Στάλθηκε από το Lenovo P70 μου χρησιμοποιώντας Kali NetHunter

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά, επειδή δεν μπορώ να κάνω αλλαγές σε παλιότερα posts...

Όλες οι εκδόσεις MiUI 8 (stable και beta/dev) βρίσκονται σε αυτό το post.

Είναι στα ρώσικα, αλλά με το google translate (στα ελληνικά ή καλύτερα στα αγγλικά) εύκολα μπορείτε να καταλάβετε.

 

 

  • Οι stable εκδόσεις είναι από multirom.me και έχω προσθέσει ελληνικά (All languages).
  • Οι dev (εβδομαδιαίες) εκδόσεις από multirom.me ΔΕΝ έχουν ελληνικά.
  • Οι dev (εβδομαδιαίες) εκδόσεις από xiaomi.eu ΕΧΟΥΝ και ελληνικά. Αυτές οι εκδόσεις είναι online μόνο για λίγες μέρες.

 

Στο παραπάνω post είναι πάντα ότι τελευταίο έχω προσθέσει στο MiUI για το κινητό μας.

[Οι τελευταίες προσθήκες είναι "Καιρός στη γραμμή κατάστασης" και κάποιες έξτρα πληροφορίες στην ανεπτυγμένη γραμμή κατάστασης]

 

 

Μήπως ξέρει κανείς που υπάρχει το αρχείο Fix για long screen shots γιατί από την σελίδα 63 το κατέβασαν.

https://cloud.mail.ru/public/4Xjr/t9qSFdwif

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλά βρε παλικάρι μου. Εμείς ρωσικά δεν μάθαμε ακόμα ακόμα, δεν κατάφερα ουτε να γραφτω για να καταλάβεις.

 

Στάλθηκε από το P70-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλά βρε παλικάρι μου. Εμείς ρωσικά δεν μάθαμε ακόμα ακόμα, δεν κατάφερα ουτε να γραφτω για να καταλάβεις.

 

Στάλθηκε από το P70-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν χρειάζεται να ξέρεις ρώσικα για να καταλάβεις που είναι τα links, ούτε χρειάζεται να γραφτείς στο ρώσικο forum για να δεις (να έχεις πρόσβαση) στα links.

Link to comment
Share on other sites

Για το update του super su πετάει το μηνυματακι για binaries. Ποια επιλογή είναι ή προτιμότερη; normal ή το άλλο; Είμαι στην 6.11 με custom recovery
Link to comment
Share on other sites

Για το update του super su πετάει το μηνυματακι για binaries. Ποια επιλογή είναι ή προτιμότερη; normal ή το άλλο; Είμαι στην 6.11 με custom recovery

Γνώμη μου είναι κανονικά και όχι μέσω twrp

 

Στάλθηκε από το Lenovo P70 μου χρησιμοποιώντας Kali NetHunter

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εδώ και μήνες χρησιμοποιώ την 7.2.2 σήμερα ξαφνικά βγαίνει το εξής μήνυμα

ΔΥΣΤΥΧΩΣ WHETSTONE ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ

 

Το MiUI 7 είναι "παλιό" πια...

Το WhetStone.apk είναι συνδεδεμένο με πολλά άλλα αρχεία, αλλά μπορεί να αφαιρεθεί με ασφάλεια.

Στις αρχικές εκδόσεις MiUi 8 το είχα αφαιρέσει, αλλά μετά το πρόσθεσα γιατί ήταν υπεύθυνο για τις long screen shots. [Οι εκδόσεις 7 δεν ήταν "δικές" μου].

Κάποιοι αναφέρουν ότι είναι bloatware.

 

Για το update του super su πετάει το μηνυματακι για binaries. Ποια επιλογή είναι ή προτιμότερη; normal ή το άλλο; Είμαι στην 6.11 με custom recovery

 

Πρώτα δοκιμάζεις normal. Στο MiUi δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

MIUI 8 Android 5.0.2 - x64 stable (v8.1.3.0) με Ελληνικά -- Lenovo P70-A

MIUI 8 Android 5.0.2 - x64 beta/dev (v6.12.15) με Ελληνικά -- Lenovo P70-A

[source: xiaomi.eu]

Κατεβάστε και τοποθετήστε ένα μόνο από τα παρακάτω αρχεία στη κάρτα SD του κινητού σας:

Ευχαριστώ στον Easyloy

 

Οδηγίες εγκατάστασης

  • Δείτε εδώ
  • Στο Βήμα 3.2 κάνουμε wipe και το System.
  • Μετά υπάρχει ακόμη ένα Βήμα 3.2 και μισό (μετά το 3.2 και πριν το 3.3) -> Ξανακάνουμε επανεκκίνηση σε recovery mode (TWRP) αγνοώντας το warning.
  • Το Βήμα 4 δεν χρειάζεται (προφανώς) εδώ.

 

Εμπεριέχει:

  • Καιρός στη γραμμή κατάστασης -- Ρυθμίσεις - Οθόνη.
  • Αντικατάσταση του MiUI Καιρός με το 'Weather M8' - Είναι το ίδιο με το MiUI αλλά με πολλές περισσότερες δυνατότητες.
  • Πληροφορίες για 'Ελεύθερη RAM', 'Θερμοκρασία CPU' - 'Θερμοκρασία μπαταρίας' και 'Αρχείο ειδοποιήσεων' στην ανεπτυγμένη γραμμή κατάστασης. Και τα τρία (απ)ενεργοποιούνται στο Ρυθμίσεις - Οθόνη -> 'Πληροφορίες στην ανεπτυγμένη γραμμή κατάστασης'.
  • Νέα μέθοδος σύνδεσης με το PC (USB Mass storage). Αν έχετε προβλήματα, πρώτα πηγαίνετε στο Ρυθμίσεις - ΄Περισσότερες επιλογές' - 'Επιλογές για προγραμματιστές' και εκεί απενεργοποιείτε και ενεργοποιείτε ξανά το 'USB debugging'.
    [Αν δεν μπορείτε να δείτε τις 'Επιλογές για προγραμματιστές', πηγαίνετε στο 'Σχετικά με το τηλέφωνο' και χτυπάτε 8-10 φορές το 'MiUI version']
  • Διπλό άγγιγμα στην επιφάνεια εργασίας (MiUI launcher) με πολλές επιλογές να διαλέξετε στο Ρυθμίσεις - ΄Περισσότερες επιλογές' - Πλήκτρα - 'Double tap' - (ξέχασα να βάλω ελληνικά εδώ).
  • Long screenshots.
  • Σύρσιμο στη γραμμή κατάστασης για ρύθμιση της φωτεινότητας [Ρυθμίσεις - Οθόνη].
  • Double tap 2 wake - Διπλό άγγιγμα για ενεργοποίηση -- Ενσωματωμένο στις Ρυθμίσεις - Οθόνη.
  • Διαφορετική ένταση για κλήσεις και ειδοποιήσεις.
  • Χειρονομίες ανακίνησης / Shake gestures
  • Διπλό χτύπημα στη γραμμή κατάστασης -> κλείδωμα οθόνης.
  • CPU stats και CPU Control στις Επιλογές για προγραμματιστές.
  • Επιλογές για 4G, 3G, 3G/4G, 2G στο Προτιμώμενος τύπος δικτύου.
  • Διόρθωσα την αυτόματη φωτεινότητα (τώρα δουλεύει πολύ καλά).
  • Κατά τη φόρτιση, το LED γίνεται πράσινο στο 100%.
  • Extra στη Κάμερα
  • Ακόμη 2-3 που ξέχασα.

 

Extra (και για τις δύο εκδόσεις)

Dolby atmos ή MaxxAudio για περισσότερο/πλουσιότερο ήχο.

Patch για τα Θέματα - Βάλτε το...

Τα universal patches σε αυτό το ποστ ισχύουν (όχι οι kernels).

 

Πολύ καλές και οι δύο ROM.

Η τελευταία stable (δεν έχει 2 βδομάδες) που κυκλοφορεί.

Η τελευταία dev/beta (2016-Δεκέμβριος-15) που κυκλοφορεί.

Edited by UserXP
6.12.15 beta
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές και οι δύο ROM.

Η τελευταία stable (δεν έχει 2 βδομάδες) που κυκλοφορεί.

Η τελευταία dev/beta (2016-Δεκέμβριος-15) που κυκλοφορεί.

 

Από μπαταρία UserXp είναι καλύτερα από την 7.2.2 που είχες φτιάξει;

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία UserXp είναι καλύτερα από την 7.2.2 που είχες φτιάξει;

 

Παιδιά, η έκδοση 8 για το MiUI είναι σαφώς καλύτερη από την 7 (και φυσικά περιέχει τα τελευταία fixes για το android).

Την προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους χρησιμοποιούν ήδη MiUI (και σε όσους δεν χρησιμοποιούν).

Θεωρώ ότι είναι καλύτερα να δείτε/βάλετε την beta/dev (ό,τι τελευταίο υπάρχει), διότι δεν θα βρείτε κανένα bug (πολύ-πολύ σπάνια κάτι που λειτουργεί στην stable δεν θα λειτουργεί στην beta).

 

Η μπαταρία από μόνη της, είναι ένα άλλο κεφάλαιο.

  • Δείτε αυτό το post. Η παράφραφος 2 ισχύει για κάθε ROM. Είναι πολύ καλό post.
  • Επίσης, και κακώς που δεν το είχα πει στο προαναφερθέν post, μήν χρησιμοποιείτε εφαρμογές που κάνουν εξοικονόμηση μπαταρίας (ακόμη και για το Greenify έχουν ειπωθεί πράγματα...).
  • Αφήστε τις ROMs (το android) να κάνουν τη δουλειά τους.
    Για μένα προσωπικά είναι καλύτερα να αφαιρέσετε τα bloatware - για το MiUI και αφαίρεση bloatware δείτε εδώ (αγγλικά) ή ψάξτε στο google.
  • Δείτε κι εδώ (αγγλικά) για κάποιου είδους calibration της μπαταρίας
  • Τέλος, δεν μπορώ προσωπικά να κρίνω την μπαταρία με το MiUi, γιατί αλλάζω πολύ συχνά ROMs και έχω "συνεχώς" το κινητό συνδεδεμένο στο USB.
    Θεωρώ ότι με μέση (όποια είναι αυτή η μέση) χρήση, μπορεί να "βγάλει" με άνεση 1.5-2 μέρες.
    Δεν ξέρω αν αυτό ακούγεται λίγο για μπαταρία 4.000 mah, αλλά από αυτά που διαβάζω (και εμπειρικά έχω δει σε μένα) είναι πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πέρασα σήμερα την MIUI 8 Android 5.0.2 - x64 beta/dev (v6.12.15) με Ελληνικά λειτουργεί τέλεια αλλά ο υπολογιστής βλέπει μόνο την κάρτα sd δεν βλέπει το τηλέφωνο. Μήπως δεν κάνω κάτι σωστά??
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η έκδοση 8 για το MiUI είναι σαφώς καλύτερη από την 7 (και φυσικά περιέχει τα τελευταία fixes για το android).

Την προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους χρησιμοποιούν ήδη MiUI (και σε όσους δεν χρησιμοποιούν).

Θεωρώ ότι είναι καλύτερα να δείτε/βάλετε την beta/dev (ό,τι τελευταίο υπάρχει), διότι δεν θα βρείτε κανένα bug (πολύ-πολύ σπάνια κάτι που λειτουργεί στην stable δεν θα λειτουργεί στην beta).

 

Η μπαταρία από μόνη της, είναι ένα άλλο κεφάλαιο.

  • Δείτε αυτό το post. Η παράφραφος 2 ισχύει για κάθε ROM. Είναι πολύ καλό post.
  • Επίσης, και κακώς που δεν το είχα πει στο προαναφερθέν post, μήν χρησιμοποιείτε εφαρμογές που κάνουν εξοικονόμηση μπαταρίας (ακόμη και για το Greenify έχουν ειπωθεί πράγματα...).
  • Αφήστε τις ROMs (το android) να κάνουν τη δουλειά τους.
    Για μένα προσωπικά είναι καλύτερα να αφαιρέσετε τα bloatware - για το MiUI και αφαίρεση bloatware δείτε εδώ (αγγλικά) ή ψάξτε στο google.
  • Δείτε κι εδώ (αγγλικά) για κάποιου είδους calibration της μπαταρίας
  • Τέλος, δεν μπορώ προσωπικά να κρίνω την μπαταρία με το MiUi, γιατί αλλάζω πολύ συχνά ROMs και έχω "συνεχώς" το κινητό συνδεδεμένο στο USB.
    Θεωρώ ότι με μέση (όποια είναι αυτή η μέση) χρήση, μπορεί να "βγάλει" με άνεση 1.5-2 μέρες.
    Δεν ξέρω αν αυτό ακούγεται λίγο για μπαταρία 4.000 mah, αλλά από αυτά που διαβάζω (και εμπειρικά έχω δει σε μένα) είναι πολύ καλά.

Θα μου κανει λες νούμερα αν βάλω την miui 8 και κουμπωσω απο πάνω το Kali nethunter ?

 

Στάλθηκε από το Lenovo P70 μου χρησιμοποιώντας Kali NetHunter

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει τον κόπο μία δοκιμή. twrp backup κλπ κλπ.Πραγματικα άψογο λειτουργικό; Ερώτηση το CM έχει app drawer, η εινε τύπου lenovo το ui;

 

Στάλθηκε από το P70-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει τον κόπο μία δοκιμή. twrp backup κλπ κλπ.Πραγματικα άψογο λειτουργικό; Ερώτηση το CM έχει app drawer, η εινε τύπου lenovo το ui;

 

Στάλθηκε από το P70-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι πολύ δυνατή φίλε απλα έχει ενα θέμα με τους ηχους του ηχείου που όπως διορθώνεται φλασαροντας το viper4android.zip ,δεν ξέρω αν και στη miui έχετε το ίδιο πρόβλημα.

 

Εγώ αντιμετωπιζω ενα άλλο θέμα σοβαρό με όλα τα λογισμικά. Όταν το κινητό υπερθερμενεται καθώς και όταν κλείνει απο μπαταρία μετα δεν ανοίγει. Ανα διαστήματα κανει μια απαλή δόνηση και παλι απο την αρχή. Για να το διορθωσω μου πέρνει και 2 και 3 ώρες. Μια το συνδεω με τον υπολογιστη. Μια παταω τα κουμπιά που μπαίνει στο recovery. Το έχει και άλλος αυτό το πρόβλημα; Επίσης ενα άλλο θέμα είναι οτι του φίλου πιο πανω η miui beta κολλάει στο bootanimation μόλις φλασαρω το xposed installer.

 

Στάλθηκε από το Lenovo P70 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Το xposed δεν τα πάει καθόλου καλά με την miui. Υπάρχουν ειδικές εκδόσεις ανάλογα με την έκδοση και την συσκευή, διάβασε ΠΟΛΥ προσεκτικά εδώ: http://en.miui.com/thread-78894-1-1.html

 

Στο note 2 (Hermes) έχω εγκαταστήσει του SolarWarez, η systemless δεν μου δούλεψε. Στο P70 δεν έχω δοκιμάσει - κράτα ένα twrp backup καλού - κακού...

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δυνατή φίλε απλα έχει ενα θέμα με τους ηχους του ηχείου που όπως διορθώνεται φλασαροντας το viper4android.zip ,δεν ξέρω αν και στη miui έχετε το ίδιο πρόβλημα.

 

Εγώ αντιμετωπιζω ενα άλλο θέμα σοβαρό με όλα τα λογισμικά. Όταν το κινητό υπερθερμενεται καθώς και όταν κλείνει απο μπαταρία μετα δεν ανοίγει. Ανα διαστήματα κανει μια απαλή δόνηση και παλι απο την αρχή. Για να το διορθωσω μου πέρνει και 2 και 3 ώρες. Μια το συνδεω με τον υπολογιστη. Μια παταω τα κουμπιά που μπαίνει στο recovery. Το έχει και άλλος αυτό το πρόβλημα; Επίσης ενα άλλο θέμα είναι οτι του φίλου πιο πανω η miui beta κολλάει στο bootanimation μόλις φλασαρω το xposed installer.

 

Στάλθηκε από το Lenovo P70 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλημερα και Χρόνια πολλα. Έχει θέμα με τον ήχο και αυτή, θέλει max audio ή dolby atmos καλύτερα προτίμησε το 1. Συν ρυθμίσεις από το engineer mode για να φτιάξει.

 

Στάλθηκε από το P70-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by IceGtx
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και Χρόνια πολλα. Έχει θέμα με τον ήχο και αυτή, θέλει max audio ή dolby atmos καλύτερα προτίμησε το 1. Συν ρυθμίσεις από το engineer mode για να φτιάξει.

 

Στάλθηκε από το P70-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το άλλο θέμα που δεν ανοίγει το κανει και σε σένα; φαντασου να έχω αναγκη και να μην μπορω να το ανοιξω με τίποτα. Κάποια λύση θα υπάρχει. Μήπως δεν πρεπει να το αφήνω να ξεφορτιζει τελείως;

 

Στάλθηκε από το Lenovo P70 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by anastasiszn

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος ποιο είναι το προβλημα...Γενικά ή μπαταρίες λιθίου δεν χρειάζονται πλήρη αποφορτηση.Αφτες τις 3 ώρες που δεν ανάβει φορτίζει;; Αμα πάρει 1-2% φορτίζοντας πρέπει να μπορείς να το ανάψεις, το δικό μου με 2% αναβει.; Δηλαδή και με το oficial λειτουργικό στο κάνει;

 

Στάλθηκε από το P70-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εβαλα την τελευταια stable και ενα στοιχειο που λειτουργουσε με την προηγουμενη dev που ειχα , και τωρα δε λειτουργει ειναι στις ρυθμισεις-πληκτρα διπλο πατημα στο desktop για επιλεγμενη ενεργεια( εγω θελω την απενεργοποιηση οθονης,αλλα κι οποια αλλη να βαλω πχ bluetooth δεν κανει τιποτα). Γενικα πολυ καλη,σαφως υπαρχει βελτιωση σε καθε νεα ρομ.

edit: διορθωθηκε μετα απο 2 reboot

Edited by mamian
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά κι από μένα.

Σας εύχομαι χρόνια πολλά και ευτυχισμένος ο καινούργιος χρόνος.

 

Απλά για να το ξέρετε, πήρα ένα καινούργιο κινητό για μένα (Xiaomi Redmi Note 3 Pro).

Δεν νομίζω όμως ότι θα χαθώ από δω, γιατί το P70-A το έδωσα στο γιο μου.

 

Σας εύχομαι ξανά χρόνια πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Καποιο παιδι ειχε ρωτησει για την cm. Να γιατι την προτιμαμαι.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161230/bf8310cbc48a24603120c3e60e663d4f.jpg

 

Στάλθηκε από το Lenovo P70 μου χρησιμοποιώντας Kali NetHunter

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά κι από μένα.

Σας εύχομαι χρόνια πολλά και ευτυχισμένος ο καινούργιος χρόνος.

 

Απλά για να το ξέρετε, πήρα ένα καινούργιο κινητό για μένα (Xiaomi Redmi Note 3 Pro).

Δεν νομίζω όμως ότι θα χαθώ από δω, γιατί το P70-A το έδωσα στο γιο μου.

 

Σας εύχομαι ξανά χρόνια πολλά.

 

Εεεεε να μην χαθείς γιατί θα χαθούμε......... Εμείς μείναμε ακόμα στο lenovo....

Είσαι σούπερ και χρειαζόμαστε την βοήθεια σου.

Καλή χρονιά με υγεία σε όλους.

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το γνήσιο το λογισμικό της lenovo έχει θέμα με τον ήχο;

 

Στάλθηκε από το Lenovo P70 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...