Jump to content

Lenovo P70t


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την είχα κι εγώ για ένα διάστημα, είναι χειρότερα ΚΑΙ στη μπαταρία λοιπόν.... ανάμεσα σ όλα τ άλλα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια επειγον μια ερωτηση.. Απο χτες το βραδυ το κινητο δεν φορτιζει οταν ειναι σε λειτουργια.. Για να φορτισει πρεπει να το εχω κλειστο.. Λογω δουλειας δεν μπορω ομως να εχω κλειστο το κινητο μου. Ειχα την 4.4 και το εκανα αναβαθμιση σε 5.1 μηπως αλλαξει κτ αλλα τπτ. Μου φαινεται πολυ περιεργο. Ευχαριστω εκ των προτέρων.. Edited by HARRIS_G3
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει επίσημο σερβις της lenovo στην Θεσσαλονίκη ή υπάρχει μόνο στην Αθήνα;

 

Δυστυχώς το πρόβλημα με το gps δεν έχει λυθεί ακόμηστην 4.4 :(

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα την έκδοση του userXp (7.22).

 

Ενώ μου δίνει σήμα 4g δεν έχω καθόλου ιντερνετ.

Με wifi δουλεύει κανονικά.

Μου βγάζει και ένα μύνημα η κάρτα σιμ είναι μη ενεργή...

 

Το πρόβλημα με το gps παραμένει μάλλον... τελικά χρειάζεται πράγματι σερβις.

Πως περνάω τώρα την εργοστασιακή;

οκ Βρήκα το πιο πάνω λινκ με την ρομ.

Edited by JethroTull
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μαγκες, παρατηρησα οτι ποτε δεν έχω πιασει lte , ουτε καν σε μεγάλες πόλεις,μονο h+. Ενεργοποιησα το 4g απο την cosmote αλλά μάταια. Χρησιμοποιώ cm12.1

 

Sent from my Lenovo P70 using Kali NetHunter

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις γιατι ενω ειμαι συνδεδεμενος σε wifi οταν αφησω το κινητο για λιγη ωρα κλειδωμενο και το ξανανοιξω χανει το wifi και μπαινει σε 3g.; Εχω ηδη επιλεγμενη την ρυθμιση να ειναι παντα το wifi ανοιχτο. Τι μπορει να φταιει;;
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις γιατι ενω ειμαι συνδεδεμενος σε wifi οταν αφησω το κινητο για λιγη ωρα κλειδωμενο και το ξανανοιξω χανει το wifi και μπαινει σε 3g.; Εχω ηδη επιλεγμενη την ρυθμιση να ειναι παντα το wifi ανοιχτο. Τι μπορει να φταιει;;

Και σε μενα ετσι ειναι.

 

Sent from my Lenovo P70 using Kali NetHunter

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Και σε μενα ετσι ειναι.

 

Sent from my Lenovo P70 using Kali NetHunter

 

Γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποια λυση;;

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση android έχετε;

Εγώ έχω cm 12.1 και φτανει μέχρι Η+

 

Sent from my Lenovo P70 using Kali NetHunter

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατή η εγκατάσταση του stock browser της τελευταίας stable miui σε άλλο κινητό με εντελώς διαφορετικό android/rom ;

Επίσης προτείνετε καλώδιο micro usb ακριβώς ιδιων προδιαγραφων για αγορα...

Edited by mamian
Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο δικό μου κινητό είχε θεμα το gps. Μου άλλαξε την πλακέτα η αντιπροσωπεία. Αλλο ένα ακόμη θέμα στα πολλά του κινητου:rolleyes:

Μου το έδωσαν με την 5.1 αντί για την 4.4 που είχα. Μάλλον ξέρουν κάτι παραπάνω :lol:

 

Θα την δοκιμάσω για λίγο και μετά είτε 4.4 είτε mui. Στο λίγο που την δοκίμασα όμως την mui δεν με ενθουσίασε. Με την εγκατάσταση δεν είχα καν ιντερνετ. Είδα και κάποια ψιλοκολλήματα ενώ είναι και αυτή γυμνή σαν την στοκ 5.1. Θα της ξαναδώσω μια ευκαιρία :cool:

 

Οταν κάνουμε αλλαγή της ρομ του userxp, πχ από την έκδοση 6 στην 7 ή την 8 , διαγράφονται και οι ρυθμίσεις και τα δεδομένα του κινητού;

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταια miui που ειναι κανα 2 σελιδες πισω ειναι οτι καλυτερο για το κινητο. Καλα η λολιποπ ειναι τραγικη , δεν εκμεταλλευεται καμια δυνατοτητα του τηλεφωνου, χωρια τη διαχειριση στη μπαταρια που ειναι χειροτερη απο κιτκατ. Προσωπικα τετοιο σκρολαρισμα στα παντα απο την τελευταια stable miui και τοσες πολλες ρυθμισεις δεν εχω δει σε αλλη ρομ για το τηλεφωνο αυτο.Btw κι εμενα στο σερβις ειναι...κατι με την οθονη του .... περιμενω να δω ποιο θα ειναι το πορισμα
Link to comment
Share on other sites

Το link πιο πάνω με το το αρχείο της γλώσσας για την Miui 8 δεν δουλεύει.

https://yadi.sk/d/9AGzDOMNvpDBN

Edited by JethroTull
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατή η εγκατάσταση του stock browser της τελευταίας stable miui σε άλλο κινητό με εντελώς διαφορετικό android/rom ;

Επίσης προτείνετε καλώδιο micro usb ακριβώς ιδιων προδιαγραφων για αγορα...

 

Αν και δεν έχω δοκιμάσει, συνήθως οι stock/μανίσιοι browsers δεν δουλεύουν σε άλλο λειτουργικό εκτός της "μαμάς". Υπάρχουν προ-απαιτούμενα αρχεία της stock ROM.

Φυσικά η δοκιμή είναι δωρεάν (root τηλέφωνα):

Παίρνεις όλο τον φάκελο του browser (για το MiUi είναι /system/priv-app/Browser/) και τον "βάζεις" στην ίδια θέση στο νέο τηλέφωνο. Reboot και βλέπεις αν δουλεύει.

 

 

Το link πιο πάνω με το το αρχείο της γλώσσας για την Miui 8 δεν δουλεύει.

https://yadi.sk/d/9AGzDOMNvpDBN

 

Μετακίνησα το αρχείο, λόγω τακτοποίησης χώρου. Νέα link για MiUI 8.0.2.0 stable:

Αρχείο Ελληνικής γλώσσας για MIUI 8 Android 5.0 - x64 stable v8.0.2.0 - [Βασικά περιέχει πολλές γλώσσες]

Fix για long screen shots (π.χ. screen shots από ολόκληρη ιστοσελίδα και όχι μόνο από ό,τι φαίνεται στην οθόνη).

[Αυτό δεν το έχω τεστάρει σε αυτή την έκδοση - αν το βάλει κάποιος ας μας πει αν δουλεύει]

 

Μερικά νέα Links

  • Εδώ είναι η τελευταία dev (με Ελληνικά) που κυκλοφορεί 6.11.10 (2016 Νοέμβριος 10). - Source: xiaomi.eu
    [Μην αλλάζετε τον κέρνελ]
    [Το link θα είναι online για 10-15 μέρες - μετά θα σβήσω το αρχείο]
    Patch για USB mass storage σύνδεση με το PC, και διπλό-tap στο desktop/launcher (οι επιλογές γαι το τί θα κάνει το διπλό-tap στο Ρυθμίσεις - Πρόσθετες ρυθμίσεις - Λειτουργία πλήκτρων).
    [Αν η κλασική σύνδεση MTP δεν λειτουργεί, απενεργοποιήστε το USB debugging στις Επιλογές για προγραμματιστές]
  • Επίσης, αυτή η έκδοση [πάλι η τελευταία dev 6.11.10 (source: multirom.me) αλλά χωρίς Ελληνικά] απλά "πετάει" - το κινητό "πάει" πιο γρήγορα από το δάχτυλό σας!
    Περιέχει μερικά ακόμη νέα features αλλά βαριέμαι να τα γράφω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Στην 8.0.2 όλα δείχνουν άψογα. το μόνο πράγμα που δημιουργεί κάποιο θέμα ,είναι όταν μιλάς σε κληση κάτι γίνετε με το dt2w και ανάβει ή οθόνη και πατάει διάφορα. Το έχει κανείς άλλος;

Ο ν13 παντος απιστευτος...

 

edit: Μπορεί και να μην έχει σχέση το dt2w απλά να μην σβήνει η οθόνη όταν πλησιάζεις στο αυτί όπως θα έπρεπε. Ξέρουμε κάτι γιαυτό;

 

edit2: Δείχνει να έστρωσε, επανενεργοποιώντας το dt2s οπότε άκυρο. Εύγε Monsieur UserXP. Από κει και πέρα δεν δείχνει κάτι και που να τα δοκιμάσεις όλα αυτά που κάνει;

 

Πάντως αν και δούλεψα πολύ καιρό το stock 5.1 δεν θυμάμαι πως είναι. Αυτό που κράτησα είναι ότι είχε τρομερή κατανάλωση και έλειπαν πολλά πράγματα.

Στάλθηκε από το P70-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by IceGtx
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα λινκ userXp.

 

Στην 7.22 που είχα δοκιμάσει η φωτεινότητα της οθόνης ήταν αρκετά χαμηλή σε σχέση με την στοκ 4.4 και 5.1 που εγω προσωπικά το έβαζα στο ελάχιστο! Εχει αλλάξει αυτό στην 8.02;

 

Τώρα που δοκιμάζω την στοκ 5.1 καλά πάει από κατανάλωση προς το παρόν.

Από επιλογές πράγματι δεν έχει πολλά πράγματα. Θα δω πως πάει για μερικές μέρες , αλλιώς θα περάσω την miui 8.

 

edit:

Εν τω μεταξύ η αντιπροσωπεία μου έβαλε την S146_160711 έκδοση... είναι official αυτή; Εχω την εντύπωση πως είναι μια ανεπίσημη από ουκρανία!!! :lol:

Η τελευταία επίσημη πρέπει να είναι η S139...

Ετσι εξηγείται η καλή κατανάλωση ενέργειας. Σε μια μέρα που έχει πέσει στο 80% από το 100.

 

Υπάρχει κάπου για κατέβασμα η S146;;

Edited by JethroTull
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει επίσημο σερβις της lenovo στην Θεσσαλονίκη ή υπάρχει μόνο στην Αθήνα;

 

Δυστυχώς το πρόβλημα με το gps δεν έχει λυθεί ακόμηστην 4.4 :(

 

Εγώ είχα βρει το σερβις στο εμπορικό Μακεδονία, στο Carefour στην Πυλαία.Εχεις πάει εκεί;

One ring to rule them all, one ring to find them,

One ring to bring them all, and in the darkness bind them!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα βρει το σερβις στο εμπορικό Μακεδονία, στο Carefour στην Πυλαία.Εχεις πάει εκεί;

 

Τελικά το έστειλα μέσω wind στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Σου είπαν θα κάνει κανα 2 βδομάδες;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά συγγνώμη αν θα γίνει κουραστικός αλλά αν μπορεί κάποιος να κάνει παράθεση το μήνυμα με τις πλήρεις οδηγίες για ρουτάρισμα με την τελευταια και πιο καλή ρομ,θα το εκτιμούσα γιατί δεν μπορώ να το βρω. Είμαι newbie και θα προσπαθήσω για πρώτη φορά να το κάνω. Ελπίζω να βγάλω άκρη.

One ring to rule them all, one ring to find them,

One ring to bring them all, and in the darkness bind them!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω γράψει πιο πάνω. Αλλάχτηκε ολόκληρη η πλακέτα. Ηταν γρήγοροι, σε 5 εργάσιμες το είχα πάρει πίσω.

 

Για οδηγίες δες εδώ το τελευταίο:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6923155#post6923155

 

Οτι απορίες έχεις ρώτα.

Εκτύπωσε τα καλύτερα προτού τα εφαρμόσεις, αλλιώς θα μπλέξεις γιατι έχει 2-3 εξωτερικά links με οδηγίες.

 

edit: Η διαχείριση ενέργειας στην S146 (android 5.1- 32bit) πολύ βελτιωμένη, καλύτερη και από την kitkat (σχεδόν διπλάσια αντοχή!).

Για ένα απλό χρήστη που δεν θέλει root και ρυθμίσεις είναι αρκετά καλή. Αρκεί να την βρούμε και κάπου για κατέβασμα και δοκιμές :p

Edited by JethroTull
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχουμε custom TWRP:

  • Αν το κινητό μας "φοράει" 32 bit ROM (οι "μανίσιες" ROM είναι 32 bit - ακόμη και η Lollipop):
    Μπορούμε να φλασάρουμε (μέσω TWRP) οποιαδήποτε ROM 32 bit.
    ΔΕΝ μπορούμε να φλασάρουμε (μέσω TWRP) ROM 64 bit - Εδώ ακολουθούμε τη διαδικασία με flashtool, μετατρέπουμε το κινητό σε 64 bit και μετά βάζουμε (μέσω TWRP) όποια ROM 64 bit θέλουμε.
     
     
  • Αν το κινητό μας "φοράει" 64 bit ROM (αυτό το ξέρουμε γιατί προηγουμένως θα είχαμε κάνει την διαδικασία με το flash tool):
    ● Ακριβώς το ανάποδο από παραπάνω.
     

 

Ρε φιλε να σε ρωτησω κατι μιας και εισαι παλιος και εμπειρος χρηστης, εχω την cm12.1 64bit πολυ καλη ρομ παρολο που δεν εχει ελληνικα την φλασαρα. χτες κανω wipe το κινητο και δοκιμαζω να φλασαρω την cm13.0 και μου πεταει failed. τι μπορει να φταιει? και οι δυο ειναι 64bit οποτε δεν χρειαζεται flashtools. Ενα ειναι αυτο. Ενα αλλο ειναι που δεν μπορω να πιασω 4G με τιποτα παραμονο h+ ακομα και με την δικια σου την xiaomi multirom που εδωσες παραπανω.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σε βοηθάει αυτό;

https://forum.cyanogenmod.org/topic/120386-solved-no-lte-with-recent-cm13-nightly-20160105/

 

Εχω την εντύπωση ότι η CM13 είναι android 6... και έχει αρκετά θεματάκια-bugs απ'ότι έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σε βοηθάει αυτό;

https://forum.cyanogenmod.org/topic/120386-solved-no-lte-with-recent-cm13-nightly-20160105/

 

Εχω την εντύπωση ότι η CM13 είναι android 6... και έχει αρκετά θεματάκια-bugs απ'ότι έχω διαβάσει.

 

Φιλε τωρα εχω την cm12.1 οποτε αυτο δεν ξερω αν με βοηθησει. Να φανταστεις οτι εχω το προτελευταιο build γιατι με το τελευταιο ουτε το wps λειτουργει σωστα :(

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...