Jump to content

Lenovo P70t


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

.

 

Ότι νανε, τώρα είδα το cpu control του λειτουργικού.Ητανε και στην προηγούμενη εκδοση; Δεν υπαρχεις φίλε απλά.

 

Στάλθηκε από το P70-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά μου έδωσε ένας φίλος το P70-t (2GB-16GB με 4.4.4. αγορασμένο απο κίνα - P70-t_S201_150121) να του το φορμάρω γιατί σέρνονταν. Επειδή πρόσφατα πήρα το P70-a και έκανα ότι λέτε για twrp και root, μπορώ να κάνω την ίδια διαδικασία για το P70-t? (1.Πέρασμα twrp, 2. Πέρασμα ROM (ποια ?), 3. root)

Λέω να το αφήσω και αυτό σε 4.4.4.

 

Το θέμα μου είναι πως να το κάνω απο P70-t σε P70-a.?

Ποια ROM να του περάσω για να γίνει P70-a 4.4.4.?

Edited by nutrialex
http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

...Tο 99% των patches που έχω κάνει για το MiUI (P70-A) είναι απόλυτα λειτουργικά και στο Xiaomi Redmi Note 2!!! ...Έχω ήδη δημιουργήσει όλα τα δικά μου patches για αυτή την έκδοση. Πιθανόν αύριο να την post-άρω κι εδώ.

 

:respect:

έχεις p.m.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω, το κινητό έχει Fast charging και πως το φορτίζω πιο γρήγορα;

One ring to rule them all, one ring to find them,

One ring to bring them all, and in the darkness bind them!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει, αλλά φορτίζει λίγο πιο γρήγορα με έναν πιο ισχυρό φορτιστή στα 2,5mAh+
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έδωσε ένας φίλος το P70-t (2GB-16GB με 4.4.4. αγορασμένο απο κίνα - P70-t_S201_150121) να του το φορμάρω γιατί σέρνονταν. Επειδή πρόσφατα πήρα το P70-a και έκανα ότι λέτε για twrp και root, μπορώ να κάνω την ίδια διαδικασία για το P70-t? (1.Πέρασμα twrp, 2. Πέρασμα ROM (ποια ?), 3. root)

Λέω να το αφήσω και αυτό σε 4.4.4.

 

Το θέμα μου είναι πως να το κάνω απο P70-t σε P70-a.?

Ποια ROM να του περάσω για να γίνει P70-a 4.4.4.?

 

Παιδιά HELP. Έκανα ότι είπα αλλα η ΡΟΜ δεν εγκαταστάθηκε καλά και ενώ ανοιγει κανονικά ΔΕΝ έχει τα IMEI. Την ξαναπέρασα αλλα το ίδιο.

Αν μεταφέρω ΟΛΟ το backup που έχω πάρει απο TWRP στο άλλο P70a , θα δουλέψει το κινητό? (μετά απο το engineering mode θα αλλάξω τα IMEI του pP70a στα IMEI P70t που είναι τα σωστά?.)

Edited by nutrialex
http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά HELP. Έκανα ότι είπα αλλα η ΡΟΜ δεν εγκαταστάθηκε καλά και ενώ ανοιγει κανονικά ΔΕΝ έχει τα IMEI. Την ξαναπέρασα αλλα το ίδιο.

Αν μεταφέρω ΟΛΟ το backup που έχω πάρει απο TWRP στο άλλο P70a , θα δουλέψει το κινητό? (μετά απο το engineering mode θα αλλάξω τα IMEI του pP70a στα IMEI P70t που είναι τα σωστά?.)

 

Ποια ROM έκανες εγκατάσταση; Δεν νομίζω πως γίνεται να "μετατρέψεις" το P70-t σε P70-a.

 

Restore IMEI με αυτό.

Δεν το έχω δουλέψει, αλλά κάνει καλή δουλειά (τουλάχιστον στο P70-a).

 

Σε αποτυχία, δοκίμασε να βάλεις ROM για το P70-t.

Ψάξε εδώ (στο νήμα), έχω δύο post για το P70-t που έχουν πληροφορίες αλλά και links για ROMs του P70-t.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ROM έκανες εγκατάσταση; Δεν νομίζω πως γίνεται να "μετατρέψεις" το P70-t σε P70-a.

 

Restore IMEI με αυτό.

Δεν το έχω δουλέψει, αλλά κάνει καλή δουλειά (τουλάχιστον στο P70-a).

 

Σε αποτυχία, δοκίμασε να βάλεις ROM για το P70-t.

Ψάξε εδώ (στο νήμα), έχω δύο post για το P70-t που έχουν πληροφορίες αλλά και links για ROMs του P70-t.

 

Aυτην έβαλα: ΕΔΩ

Όπως είπα το κινητό ανοιγει αλλά σε επίπεδο ταμπλετας δηλαδή ΧΩΡΙΣ κανένα ΙΜΕΙ & SN

Ψάχνω να βρώ ποιες ROM αναφέρεις εσύ.....

http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

Aυτην έβαλα: ΕΔΩ

Όπως είπα το κινητό ανοιγει αλλά σε επίπεδο ταμπλετας δηλαδή ΧΩΡΙΣ κανένα ΙΜΕΙ & SN

Ψάχνω να βρώ ποιες ROM αναφέρεις εσύ.....

 

Απ' ό,τι φαίνεται η ROM είναι για το P70-t. Λέει όμως πως για αποφυγή προβλήματος με το IMEI, να εγκατασταθεί "πάνω" από την v131.

 

Δοκίμασε να επαναφέρεις το IMEI με το παραπάνω πρόγραμμα. Αν αποτύχει, ξαναβάλε την v131 με το flashtool.

Link to comment
Share on other sites

Το Chamelephon ΔΕΝ έκανε κάτι.

ΝVRAM Backup απο το P70α ΔΕΝ άλλαξε κάτι.

Θα δοκιμάσω αυριο.

Ευχαριστώ

Edited by nutrialex
http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι φαίνεται η ROM είναι για το P70-t. Λέει όμως πως για αποφυγή προβλήματος με το IMEI, να εγκατασταθεί "πάνω" από την v131.

 

Δοκίμασε να επαναφέρεις το IMEI με το παραπάνω πρόγραμμα. Αν αποτύχει, ξαναβάλε την v131 με το flashtool.

 

 

:superman: TA ΚΑΤΑΦΕΡΑ (χάρη σε σένα). :respect: :superman:

 

Πως να το πάω τώρα απο 131 σε 134 που αν θυμάμαι είναι η πιο stable 4.4.4?

http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

:superman: TA ΚΑΤΑΦΕΡΑ (χάρη σε σένα). :respect: :superman:

 

Πως να το πάω τώρα απο 131 σε 134 που αν θυμάμαι είναι η πιο stable 4.4.4?

 

Τώρα βάλε από "πάνω" την 134 μέσω TWRP.

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω αλλά έχω το εξης προβλήμα τωρα στην 131.

Έχει κρατησει την ΝVRAM του P70a του γιου μου. Ειχα ένα αρχειο twrp/backup με το backup του γιου μου και είχα κάνει restore την NVRAM κάποια στιγμή, ΑΡΑ έχει τα ιδια IMEI, MAC, S/N.

Πως περνάω τα δικά του?

Edited by nutrialex
http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω αλλά έχω το εξης προβλήμα τωρα στην 131.

Έχει κρατησει την ΝVRAM του P70a του γιου μου. Ειχα ένα αρχειο twrp/backup με το backup του γιου μου και είχα κάνει restore την NVRAM κάποια στιγμή, ΑΡΑ έχει τα ιδια IMEI, MAC, S/N.

Πως περνάω τα δικά του?

 

Δοκίμασε εδώ.

Αν δεν πετύχει ψάξε στο google για restore IMEI.

[Πάντως κακώς που δεν κράτησες backup την NVRAM και από το p70-t]

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είσαι un-παικτ-able (δε παίζεσαι). :respect:

 

Κρίμα που δε ζεις Αθήνα. Τώρα που έχει πάρει το service η ARVATO, θα έκανες χρυσές δουλειές.

 

Το έφτιαξα. Πήγα κανονικά στην 134 μέσω TWRP. Αυτή τη φορά δεν έχασε τα IMEI, και μια που η 134 ήταν έτοιμη root-αρισμένη έβαλα το chamelephone και chameleMAC (τα οποία δεν τα ήξερα και τα έμαθα απο σένα) και διόρθωσα τα ΙΜΕΙ και τη MAC.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Με γλίτωσες απο εγκεφαλικό. (Αλήθεια, δε θα μπορούσα να αντέξω το κόστος).

Έχεις απόλυτο δίκιο για τη NVRAM δίκιο. Απλά ήταν η πρώτη φορά στα 10 χρόνια root-αρίσματος που έχασα ΙΜΕΙ.

Σου είμαι υπόχρεος.

 

Υ.Γ. 1. Για το S/N δεν αξίζει να ασχοληθώ για να το διορθώσω ε?

2. Τα ΙΜΕΙ και MAC θα παραμείνουν αν κάνει ο κολλητός επαναφορα εργαστασιακών κάποια στιγμή αργότερα?

Edited by nutrialex
http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά.

 

Για το S/N δεν ξέρω αν αξίζει.

Υπάρχει αυτό το εργαλείο (MauiMETA_exe_v9.1604.2) από mediatek που μπορεί να κάνει σχεδόν τα πάντα.

Δες κάποιες οδηγίες

.

Την NVRAM Database για το p70-t θα τη βρεις στην ROM (131 ή 134 - official νομίζω ότι είναι). Συνήθως αρχίζει με "BPLGUInfoCustomAppSrc" (το αρχείο με το πιο μακρύ όνομα).

Για το S/N η επιλογή είναι Barcode Download (edit - ίσως και να μην είναι).

 

Ναι, τα ΙΜΕΙ και MAC θα παραμείνουν ότι κι αν κάνει.

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

@ UserXP

Δυστυχως οι SIM δε συνδέονται με το δίκτυο.

Τη 1η δε τη διαβάζει καθόλου. Στο engineering mode βλέπω Radio off αλλα μάλλον δεν έχει σχέση.

Τη 2η τη βλέπει αλλα δε συνδέεται παρόλου που αναγνωρίζει εταιρεία και δηλώνω και δεδομένα.

Δε ξέρω τι να κάνω.

Δοκίμασα και με την 131 και με την 134. Απο 2 φορματ τη κάθε μία. Έχεις κάποια ιδέα?

http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε από αυτό το mega folder

https://mega.nz/#F!KoImmZhK!XX9USJQiuCV26q4e1oiXKg!qtgT2CCR

να κατεβάσεις μια stck ROM από το φάκελο /stock/FT και να την "περάσεις" στο κινητό.

Θα ψάξω κι εγώ λίγο στους ρώσους.

 

ΕDIT

Τώρα μόλις είδα κι αυτό

http://lenovo-forums.ru/topic/12965-lenovo-p70-t-%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%8F-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%B0-s201_150121-%D0%B4%D0%BB%D1%8F-2gb-ram/

Λέει ότι είναι για περίπτωση ανάγκης για να επαναφέρεις το κινητό σου (2 GB RAM) στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

 

EDIT 2

Κατέβασε αυτό

https://yadi.sk/d/imJtJDGzumYC8

Είναι NVRAM για το P70-t

Κάνε extract το .7z αρχείο σε κάποιο φάκελο χωρίς κενά και χωρίς ελληνικά.

 

Μετά ακολούθησε τις οδηγίες εδώ (ρώσικα - χρησιμοποίησε google translate).

Αν πετύχει, άλλαξε IMEI, MAC, ...

Θα είμαι λογικά online 2 ώρες.

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα και εγώ το nvram backup και το βρήκες πρώτος. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Το πρώτο σου edit το έκανα. Δεν άλλαξε κάτι.

Τη ROM απο το Μega την κατέβασα αλλά θα προσπαθήσω πρώτα με το NVRAM Backup που μου έδωσες.

http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Είδα σε προηγούμενες αναρτήσεις ότι πολύς κόσμος αντιμετωπίζει πρόβλημα με το GPS του κινητού!!! Έκανα την πατάτα να το αγοράσω πρόσφατα χωρίς να τσεκάρω αν οι χρήστες είναι ικανοποιημένοι και δυστυχώς έπεσα στη χειρότερη περίπτωση. :cry: Πρόσφατα λόγω σχολής μετακόμισα στην Αθήνα και χωρίς GPS δε θα τολμώ να κουνηθώ!! Σύντομα αρχίζουν τα μαθήματα και δεν θέλω να μείνω πίσω για ένα τόσο χαζό λόγο.. :p

 

Ανάρτησα το ποστ γιατί είδα ότι το forum έχει πολλά έμπειρα και βοηθητικά μέλη. Παρακαλώ αν γνωρίζετε τι μπορεί να φταίει και μπορείτε να ρίξετε τα φώτα σας, μη χρησιμοποιήσετε πολύ εξειδικευμένους όρους! :p

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς 64gb sd card? Αναφέρομαι σε MiUI ROM! :)

 

Όσο έχω διαβάσει, έχουν δοκιμαστεί κάρτες 64GB στο P70-A (stock ROM) και λειτουργούν κανονικά αρκεί/πρέπει να τις φορμάρεις σε FAT32.

Επίσης κάρτες 64GB με FAT32 (μόνο FAT32) λειτουργούν κανονικά σε MiUI.

Συμπεραίνω λοιπόν, ότι αν φορμάρεις πρώτα την κάρτα σε FAT32 όλα θα λειτουργούν κανονικά.

 

Καλησπέρα!

 

Είδα σε προηγούμενες αναρτήσεις ότι πολύς κόσμος αντιμετωπίζει πρόβλημα με το GPS του κινητού!!! Έκανα την πατάτα να το αγοράσω πρόσφατα χωρίς να τσεκάρω αν οι χρήστες είναι ικανοποιημένοι και δυστυχώς έπεσα στη χειρότερη περίπτωση. :cry: Πρόσφατα λόγω σχολής μετακόμισα στην Αθήνα και χωρίς GPS δε θα τολμώ να κουνηθώ!! Σύντομα αρχίζουν τα μαθήματα και δεν θέλω να μείνω πίσω για ένα τόσο χαζό λόγο.. :p

 

Ανάρτησα το ποστ γιατί είδα ότι το forum έχει πολλά έμπειρα και βοηθητικά μέλη. Παρακαλώ αν γνωρίζετε τι μπορεί να φταίει και μπορείτε να ρίξετε τα φώτα σας, μη χρησιμοποιήσετε πολύ εξειδικευμένους όρους! :p

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Οι αναφορές για προβλήματα στο GPS, νομίζω ότι "μιλάνε" για προβλήματα που προκύπτουν όχι άμεσα, αλλά μετά από κάποιο καιρό/χρήση του κινητού.

Λύση για stock ROMs δεν ξέρω να πω.

Αν θέλεις/μπορείς, βάλε MiUI. Δεν έχω διαβάσει πουθενά για προβλήματα στο GPS.

 

 

@nutrialex

Κάτι νεότερο;

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου GPS (Here και Google maps) στο Ρ70 με miui με έχει βγάλει από τα δύσκολα σε "άγριες" καταστάσεις, δοκίμασε miui...
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις! :)

 

Όλα τα υπόλοιπα μου αρέσουν ως έχουν, οπότε δε θα ήθελα να πειράξω τα προγράμματα (δεν ξέρω κιόλας). :O Αν κατάλαβα έχετε άλλο λειτουργικό, όπως είδα και από τα άλλα ποστ σας, οπότε ίσως να μην έχετε αντίστοιχο πρόβλημα. Παρολ' αυτά αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε, έστω και να απαιτεί 3ωρο γκουγκλάρισμα, θα το προσπαθήσω, γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα για αλλαγή συσκευής.. :D

 

Το πρόβλημα!

 

Στη σελίδα 22 είχα δει αυτόν τον κωδικό *#*#3646633#*#* και με βγάζει σε κάποιες ρυθμίσεις που αναφέρει και το GPS. Έχετε κάτι πάνω σ' αυτό μήπως (είχε αρκετές επιλογές)?

Edited by Niki_El
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...