Jump to content

Lenovo P70t


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτρεξες κανένα root checker μήπως κάτι δεν παίζει καλά? Δες κι αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.sdfix κανονικά δεν πρέπει να το χρειάζεσαι, αλλά...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

MIUI 8 Android 5.0.2 - x64 (v6.6.14) με Ελληνικά -- Lenovo P70-A

[source: MultiROM]

Κατεβάστε και τοποθετήστε τα παρακάτω στη κάρτα SD του κινητού σας

Ευχαριστώ στον Easyloy

 

Οδηγίες εγκατάστασης

Δείτε εδώ

 

Extra - Σχόλια

  • Ελληνικό & Αγγλικό αλφάβητο στις επαφές v2 - MIUI 8 Android 5.0 - x64 (v6.6.14).
  • Dolby atmos - για περισσότερο/πλουσιότερο ήχο.
  • 160 χαρακτήρες στα μηνύματα SMS (αν το ξέχασα να μου το πείτε).
  • extra στη Κάμερα
  • Double tap 2 wake - Διπλό άγγιγμα για ενεργοποίηση -- Ενσωματωμένο στις Ρυθμίσεις - Οθόνη.
  • Διαφορετική ένταση για κλήσεις και ειδοποιήσεις.
  • [Το Ελληνικό Τ9 στις επαφές ΔΕΝ λειτουργεί. Θα το ψάξω αργότερα]
     
  • Πολύ καλή ROM. Σχεδόν συγκρίσιμη με την 7.2.2. Η προ-τελευταία έκδοση που κυκλοφορεί.
    6.6.14 -> 14 Ιουνίου 2016

Link to comment
Share on other sites

Νικ την κατεβάζω τώρα και πάω για εγκατάσταση! Είδα ότι έχεις ήδη 7.232 κατεβάσματα? :shock::respect:

 

Νεώτερα αργότερα...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κάποιο bug η έκδοση των χαρτών? Το here δεν σε βολεύει?

 

Εχω κάνει ένα σωρό update και δεν είδα βελτίωση. Από την 1η μέρα μου έβγαζε το πρόβλημα.

 

Θα δοκιμάσω και τους here maps. Βλέπω ότι δουλεύουν και offiline χωρίς σύνδεση.

Μόνο αρνητικό ότι δεν έχουν τα poi's των googlemaps.

Link to comment
Share on other sites

Νικ την κατεβάζω τώρα και πάω για εγκατάσταση! Είδα ότι έχεις ήδη 7.232 κατεβάσματα? :shock::respect:

 

Νεώτερα αργότερα...

 

Την κατεβάζω και εγώ. Ελπίζω να την πάρει.

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Κατέβηκε και εγκαταστάθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Έκανα και επαναφορά αντιγράφου ασφαλείας. Σχεδόν όλα τέλεια.

Πολύ ωραία και η μπάρα ειδοποιήσεων.

Να δω πως θα πάει και η μπαταρία.

Ευχαριστούμε Nick.

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά λοιπόν.

 

Και 2 extra patches για MiUI 8 v6.6.14.

  1. Νέες δυνατότητες
    Διπλό χτύπημα στη status bar -> σβήσιμο οθόνης. [Ρυθμίσεις - Οθόνη]
    Χειρονομίες ανακίνησης [Ρυθμίσεις - Οθόνη - Χειρονομίες ανακίνησης -> [2 επιλογές - καθαρισμός RAM ή σβήσιμο οθόνης]
    CPU Control και CPU Statistics [Επιλογές για προγραμματιστές]
  2. patch για τα θέματα
    Κανονικά για το MiUI 8, τα θέματα από το MiUI 7 ΔΕΝ είναι συμβατά σε όλες τις κατηγορίες (status bar, dialer, SMS, ...).
    Με αυτό το patch, όλα εφαρμόζονται "με το ζόρι". Φυσικά τα αποτελέσματα δεν είναι όπως ήταν με το MiUI 7.
    [Δεν μπορείτε να αλλάξετε το θέμα SMS μόνο του. Πρέπει να αλλάξετε ολόκληρο το θέμα]

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ μια καθαρή εγκατάσταση, και επαναφορά από miui backup to SD με εντυπωσιακά αποτελέσματα. Το μόνο που δεν επανήλθε ήταν δυο widgets καιρού, τα υπόλοιπα όλα παρόντα! Το Titanium Backup πλέον έχει νόημα μόνο για "παγώματα" και απεγκατάσταση - επαναφορά μεμονωμένων εφαρμογών offline. Antutu 42.000 αλλά όπως έχουμε ξαναπεί αυτό είναι μόνο ενδεικτικό, το τηλέφωνο είναι smooth, τα γραφικά καλύτερα, και οι δυνατότητες παραμετροποίησης ελαφρώς αυξημένες, ειδικά στον ήχο κάνεις ότι θέλεις.

 

Κατεβάζω τα 2 τελευταία patches και επανέρχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μέχρι στιγμής απίστευτο το λειτουργικό. Και το θέμα που είχε όταν έσβηνε η οθόνη στο 7.3.2 εδώ δεν φαίνεται. Σβήνει απότομα καμιά φορά η οθόνη πάλι αλλά επανέρχεται χωρίς πρόβλημα. Πρέπει να έχει και καλύτερο ήχο, όπως επίσης και απεικόνιση(γίνεται αυτό);Ποιο γρήγορο νομίζω; Και ένα κουβά ρυθμίσεις extra(αυτό με τον καφέ δεν είδα:rotfl::rotfl:). Ποιο εύχρηστο task manager ο άλλος με χαλούσε λίγο. Το backup το δικό του φοβερό, λίγο το status bar με χάλασε θύμιζε samsung αλλά είχε ρύθμιση να γίνει όπως πριν, το χρώμα μάλλον είναι περί ορέξεως. Και κάτι λίγο τα εικονίδια και τα διαχωριστικά στο μενού ρυθμίσεις είναι λίγο κάπως αλλά οκ. Σε υπέρ ευχαριστούμε φίλε για τα update τις μεταφράσεις και όλες τις extra δυνατότητες. Καλή εβδομάδα.:cool:
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε σε καλό δρόμο λοιπόν.

Ναι, στο μενού Ρυθμίσεις υπάρχει ένα θεματάκι (όπως και στα θέματα), αλλά θα λυθεί πιστεύω σε επόμενο update. Αυτή είναι η πρώτη beta έκδοση MiUI 8, οπότε λογικό είναι να υπάρχουν προβλήματα.

Εδώ κάποια από τα νέα χαρακτηριστικά του MiUI.

 

Σε μένα Antutu 47.500 (ενεργοποιημένη η Βέλτιστη λειτουργία).

Link to comment
Share on other sites

Το βλέπω πολύ σταθερό, δεν μου μοιάζει για beta, αλλά εκτός από τα παραπάνω έχει κάποιες μικροατέλειες - ή έτσι μου φαίνεται. Η συνδυασμένη μπάρα ενώ είναι βολική, δεν έχω βρει τρόπο να οργανώσω τα εικονίδια με την σειρά που θέλω. Ανοίγεις το "οργάνωση" αλλά ως εκεί, δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Από μπαταρία δεν μπορώ να πω ακόμα, το φόρτισα την νύχτα και από τις 7.00' το πρωί με δυο-τρία τηλεφωνήματα είναι στο 97% (στις 12.40'). Τα νέα χρώματα όπως είπε κι ο φίλος πιο πάνω είναι θέμα γούστου, και η επιλογή... θέματος αποκλειστικά στα κινέζικα (το ψάξιμο).

 

Τα λεφτά μας πίσω, αγαπητέ UserXP!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 ημέρα λειτουργίας και εμένα μου φαίνεται αρκετά σταθερή.

Έχω ανακαλύψει κάποια θεματάκια όπως :

1. Όταν κατεβάζω την μπάρα ειδοποιήσεων μου ανοίγει την οθόνη των ειδοποιήσεων και όχι την οθόνη με τους διακόπτες. Δεν ξέρω αν είναι κάποια ρύθμιση αλλά στην 7.2 σε πήγαινε στους διακόπτες αν δεν υπήρχαν ειδοποιήσεις.

2. Όταν κάνω κλήση στην οθόνη αριστερά μου γράφει ηχείο και δεξιά keyboard (μάλλον δεν έχει γίνει μετάφραση).

3. Στις ρυθμίσεις όταν πατάω ταπετσαρία δεν μου εμφανίζει εικόνες παρά μόνο 2 κουμπιά "αλλαγή". Όταν όμως πατάω αλλαγή με πετάει έξω με μήνυμα "η εφαρμογή θέματα έχει σταματήσει".

Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στο ότι δεν έχω βάλει τα patches.

4. Τα μηνύματα μόνο στα αγγλικά έχουν 160 χαρακτήρες.

Από μπαταρία δείχνει να είναι στα ίδια επίπεδα με την 7.2.2 αλλά θα περιμένω 2-3 φορτίσεις ακόμα.

Η ελεύθερη μνήμη με ότι είχα φορτωμένη την 7.2.2 δεν έχω δε δει να πέσει κάτω από 1.1.

Αυτά προς το παρόν.

Edited by leon
ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 ημέρα λειτουργίας και εμένα μου φαίνεται αρκετά σταθερή.

Έχω ανακαλύψει κάποια θεματάκια όπως :

1. Όταν κατεβάζω την μπάρα ειδοποιήσεων μου ανοίγει την οθόνη των ειδοποιήσεων και όχι την οθόνη με τους διακόπτες. Δεν ξέρω αν είναι κάποια ρύθμιση αλλά στην 7.2 σε πήγαινε στους διακόπτες αν δεν υπήρχαν ειδοποιήσεις.

2. Όταν κάνω κλήση στην οθόνη αριστερά μου γράφει ηχείο και δεξιά keyboard (μάλλον δεν έχει γίνει μετάφραση).

3. Στις ρυθμίσεις όταν πατάω ταπετσαρία δεν μου εμφανίζει εικόνες παρά μόνο 2 κουμπιά "αλλαγή". Όταν όμως πατάω αλλαγή με πετάει έξω με μήνυμα "η εφαρμογή θέματα έχει σταματήσει".

Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στο ότι δεν έχω βάλει τα patches.

4. Τα μηνύματα μόνο στα αγγλικά έχουν 160 χαρακτήρες.

Από μπαταρία δείχνει να είναι στα ίδια επίπεδα με την 7.2.2 αλλά θα περιμένω 2-3 φορτίσεις ακόμα.

Η ελεύθερη μνήμη με ότι είχα φορτωμένη την 7.2.2 δεν έχω δε δει να πέσει κάτω από 1.1.

Αυτά προς το παρόν.

 

3. Σε εμένα δεν το παρουσιάζει αυτό, έχει τις 2 εικόνες (κλειδώματος και κεντρική οθόνη), πατάω αλλαγή και με βάζει σε λίστα να διαλέξω...δεν τις είχα αλλάξει από εκεί όμως την πρώτη φορά. Πρέπει να το είχα κάνει από το μενού του πλήκτρου "πρόσφατα" όπως το λέει.

 

Αυτή είναι η πρώτη beta έκδοση MiUI 8, οπότε λογικό είναι να υπάρχουν προβλήματα.

Beta? Και δεν τις φαίνεται. Πραγματικά πολύ σταθερό μέχρι στιγμής.

Εύγε Εύγε!!

 

Στις προηγούμενες εκδόσεις είχε μια ρύθμιση στο κέντρο ασφαλείας->μπαταρία που μπορούσες να αλλάξεις σε λειτουργία μαραθωνίου όταν έπεφτε χαμηλά η μπαταρία για να μην ξεμινεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι weekly beta (developer). Είναι σταθερή (με τα όποια προβλήματα).

Ήδη δοκιμάζω την 6.6.23 - 23 Ιουνίου 2016. Έχουν διορθώσει κάποια από τα προβλήματα εμφάνισης.

Επίσης έχω απενεργοποιήσει κάποια features του MiUI 8, για να μπορεί η ROM να μπουτάρει.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να χρησιμοποιήσω την (πολύ) προχωρημένη αριθμομηχανή που κάνει "παπάδες", αλλά κρασσάρει συνεχώς. Κρίμα γιατί θα καταργούσε δυο πρόσθετες apps...
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να χρησιμοποιήσω την (πολύ) προχωρημένη αριθμομηχανή που κάνει "παπάδες", αλλά κρασσάρει συνεχώς. Κρίμα γιατί θα καταργούσε δυο πρόσθετες apps...

 

Για πες. Τι κάνεις και κρασσάρει?

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να χρησιμοποιήσω την (πολύ) προχωρημένη αριθμομηχανή που κάνει "παπάδες", αλλά κρασσάρει συνεχώς. Κρίμα γιατί θα καταργούσε δυο πρόσθετες apps...

 

Ναι και εγώ το παρατήρησα αλλά........ Στο απλό δουλεύει.

.

Edited by leon
ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ το παρατήρησα αλλά........ Στο απλό δουλεύει.

Το δάνειο και οι φόροι δεν λειτουργουν. Όλα τα άλλα πάνε καλά. Αυτά λέτε; Δοκιμάσετε και το multi calculator, καμία φορά το βάζει το appoftheday χωρίς adds

 

Στάλθηκε από το P70-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δάνειο και οι φόροι δεν λειτουργουν. Όλα τα άλλα πάνε καλά. Αυτά λέτε; Δοκιμάσετε και το multi calculator, καμία φορά το βάζει το appoftheday χωρίς adds

 

Στάλθηκε από το P70-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν ξέρω αν συμβαίνει μόνο σε μένα αλλά το εικονίδιό του δεν είναι κανονικό (είναι το ανθρωπάκι του Android)... σαν να μην έχει εγκατασταθεί.

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης η αριθμομηχανή ΔΕΝ έχει μνήμες :( - Αλλά γι αυτό δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι...
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα προηγούμενα συνεχίζεται το πρόβλημα με τις επαφές και τα μηνύματα.

Όπως και οι 160 χαρακτήρες στα μηνύματα στα ελληνικά.

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εμένα ένα μύνημα που έχω στήλει δεν το διχνει, ομως την απάντηση που στηλανε πίσω τον διχνει τον αποστολέα. Τους 160 δεν ξέρω γιατί δεν στελνω και πολλά sms.α μα βάλω κάρτα θα δοκίμασω και θα ενημερώσω. Γενικά θα έλεγα είναι super το λειτουργικο. Δεν περίμενα κάτι καλύτερο μετά το 7.2.2 αλλά μάλλον έκανα λάθος.

 

Στάλθηκε από το P70-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 μέρες με την 8 και η συσκευή είναι σταθερή και πλήρως λειτουργική. Ασχέτως αριθμών μάλλον η πιο smooth αίσθηση από ότι έχω φορέσει μέχρι τώρα!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

Νομίζω το MiUI 8 είναι πολύ-πολύ καλό!

Οι 160 χαρακτήρες στα SMS είναι εύκολο.

Το "πρόβλημα" με τα μηνύματα/επαφές που δεν εμφανίζονται, όπως φαίνεται δεν το διόρθωσαν. [Θα το ψάξω κι εγώ αν/όταν βρω χρόνο]

Η αριθμομηχανή νομίζω τώρα πια δεν έχει προβλήματα. Φυσικά χωρίς μνήμες.

Τέλος πάντων.

 

Κατάφερα να ενεργοποιήσω 2 νέα χαρακτηριστικά του MiUI 8:

  1. Second space -> Κάτι σαν δεύτερος χρήστης (όπως και στα windows). Άλλος λογαριασμός, με δικές του ρυθμίσεις, θέματα, κλπ.
    Ίσως εδώ να μπορεί το κινητό να "φαίνεται" ότι δεν είναι root (@fufutos)
  2. Dual apps -> Δημιουργεί ένα δεύτερο εικονίδιο της εφαρμογής που θέλουμε, με εντελώς νέες ρυθμίσεις. Μπορείς να έχεις και δεύτερο λογαριασμό κλπ. Είναι πολύ καλό, αν και νομίζω σε κάποιες εφαρμογές δεν δουλεύει.

Όλα αυτά χωρίς σημαντική επιβάρυνση της μνήμης...

 

Αν μπορέσω, θα κάνω τη μετάφραση το ΣΚ και θα ανεβάσω. Για αγγλικά μπορείτε να δείτε εδώ.

Η έκδοση που σ' εμένα αρέσει (και δίνει την περισσότερη ελεύθερη RAM) είναι από multirom.me, η οποία όμως δεν έχει ελληνικά και αργεί ~3 μέρες για να βγει (μετά την επίσημη κυκλοφορία).

Υπάρχει και η έκδοση xiaomi.eu (την κάνω port κι αυτή για το κινητό μας), η οποία έχει ελληνικά (με λάθη και ~90%), αλλά χωρίς πολύ ελεύθερη RAM.

 

Τελευταία έκδοση για το κινητό μας 6.6.30 (30 Ιουνίου 2016) - [multirom.me]

Ετοιμάζω την 6.7.7 (7 Ιουλίου 2016)

Δεν υπάρχει ακόμη stable έκδοση της MiUI 8.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω παιδιά, αγγελία για πώληση του P70 βάζω εδώ στο θέμα ή έχει κάποιο άλλο section με πωλήσεις για να το ποσταρω;

One ring to rule them all, one ring to find them,

One ring to bring them all, and in the darkness bind them!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...