Jump to content

Lenovo P70t


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρώτα από όλα συγχαρητήρια για την όλη προσπάθεια και το αποτέλεσμα!!!

Έχω δυο ερωτήσεις:

1. Στον stock-dialer (miui 7.2.2) η αναζήτηση θα μπορούσε να γίνει και με ελληνικό Τ9; (πχ η "ΜΑΡΙΑ" να βγαίνει πατώντας τα "52742")

Είναι κάτι που σε Xiaomi που είχα, με περασμένη multirom, το έκανε.

 

2. Πόσες ώρες λειτουργίας οθόνης σας βγάζει με την miui πλέον (100% - 5%);

Εγώ έχω τα δεδομένα, το wifi και bluetooth ανοικτό όλη μέρα εκτός 8ώρου το βραδυ (sleep mode, όχι κλειστό). Κάνα μισαωρο τηλεφωνο, κανά 2ωρο internet, email, gmail, fb, msnger και νιber ανοικτά με ενημερώσεις. Εμένα μου βγάζει περίπου 4 ώρες οθόνη με κανά 35 ώρες λειτουργίας. Το θεωρώ λίγο χαμηλό για την μπαταρία του τηλεφώνου και με δεδομένο ότι με τη μανίσια kitkat μου έβγαζε άνετα 2,5 μέρες και 7-8 ώρες οθόνης. Κοινώς ξεχνούσα να το φορτισω (κάθε 2ο ή και 3ο βράδυ) τώρα κάθε βράδυ πρέπει να το βάλω στην πρίζα για να είμαι άνετος την επόμενη μέρα.

Είναι φυσιολογική αυτή η κατανάλωση;

Edited by Giorgis4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όχι δεν εννοώ αυτό.Η οθόνη δουλεύει κανονικά αλλά το κόκκινο πλήκτρο τερματισμού της κλήσης δεν κάνει τίποτα.Άν πατήσω το power και σβήσει η οθόνη μια φορά και ξανανάψει τότε τερματίζεται η κλήση απο το κόκκινο κουμπί.

 

Μάλιστα. Αυτό είναι το bug με το InCallUI. Το fix λοιπόν δουλεύει "αρκετά" καλά (μπορεί να γίνει και καλύτερα...).

 

google φιλε μου.

 

Είτε google,είτε από τηλέφωνο,είτε από κάρτα sim το κάνει.

Το περίεργο είναι ότι δεν το κάνει με όλες τις επαφές αλλά ούτε και με συγκεκριμένες δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.

Έχω αλλάξει τα νούμερα ,είτε +30,είτε κανονικά,είτε με κενό,χωρίς κενό.

 

Από φίλο που έχει xiaomi mi4 έμαθα ότι και σε αυτόν το κάνει οπότε ίσως είναι θέμα του λειτουργικού?

 

Δοκιμάστε με αποθήκευση και στις 2 μορφές (με το +30 και χωρίς).

Συνέβη και σε μένα σε μία επαφή.

Το πρόβλημα είναι του λειτουργικού. [ακόμη δεν έχω προσπαθήσει να το "διορθώσω"]

Φίλε Νικ το Dolby atmos δεν κατεβαίνει - με παραπέμπει στο google drive. Αν είναι ίδιο με την προηγούμενη έκδοση ή ενσωματωμένο είμαι εντάξει.

 

Το Dolby atmos το ίδιο είναι. Πρέπει να το έσβησα εγώ κατά λάθος από το google drive. Νέο link (είναι το ίδιο αρχείο με το παλιό) εδώ.

 

 

EDIT

Πρώτα από όλα συγχαρητήρια για την όλη προσπάθεια και το αποτέλεσμα!!!

Έχω δυο ερωτήσεις:

1. Στον stock-dialer (miui 7.2.2) η αναζήτηση θα μπορούσε να γίνει και με ελληνικό Τ9; (πχ η "ΜΑΡΙΑ" να βγαίνει πατώντας τα "52742")

Είναι κάτι που σε Xiaomi που είχα, με περασμένη multirom, το έκανε.

 

2. Πόσες ώρες λειτουργίας οθόνης σας βγάζει με την miui πλέον (100% - 5%);

Εγώ έχω τα δεδομένα, το wifi και bluetooth ανοικτό όλη μέρα εκτός 8ώρου το βραδυ (sleep mode, όχι κλειστό). Κάνα μισαωρο τηλεφωνο, κανά 2ωρο internet, email, gmail, fb, msnger και νιber ανοικτά με ενημερώσεις. Εμένα μου βγάζει περίπου 4 ώρες οθόνη με κανά 35 ώρες λειτουργίας. Το θεωρώ λίγο χαμηλό για την μπαταρία του τηλεφώνου και με δεδομένο ότι με τη μανίσια kitkat μου έβγαζε άνετα 2,5 μέρες και 7-8 ώρες οθόνης. Κοινώς ξεχνούσα να το φορτισω (κάθε 2ο ή και 3ο βράδυ) τώρα κάθε βράδυ πρέπει να το βάλω στην πρίζα για να είμαι άνετος την επόμενη μέρα.

Είναι φυσιολογική αυτή η κατανάλωση;

 

1. Γίνεται αλλά πρέπει να περιμένεις. Με έχουν πλακώσει από πολλές μεριές.

 

2. Δώσε 2-3 ημέρες (και/ή πλήρεις φορτίσεις) "αέρα" στη ROM.

Εγώ δεν μπορώ να πω, γιατί αλλάζω ROM σχεδόν κάθε μέρα. Θα σου πουν τα παιδιά εδώ.

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 7.3.2 όλα καλά προς το παρόν, θα επανέλθω αφού δουλέψω την συσκευή λίγο! :)

 

Υ.Σ. Το miui system backup στην SD να υποθέσω ότι είναι στον φάκελο miui?

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 7.3.2 όλα καλά προς το παρόν, θα επανέλθω αφού δουλέψω την συσκευή λίγο! :)

 

Υ.Σ. Το miui system backup στην SD να υποθέσω ότι είναι στον φάκελο miui?

 

Ναι, είναι στο φάκελο MIUI/backup/AllBackup

 

Ακολουθήστε αυτά τα βήματα:

  1. Ρυθμίσεις - Πρόσθετες ρυθμίσεις - Αποθηκευτικός χώρος - Ρυθμίσεις αποθήκευσης - Αντίγραφα->"Εξωτερική μνήμη (SD)"
    [Αυτό για να αποθηκεύει τα backup μας στην εξωτερική κάρτα SD - το κάνουμε μία φορά]
  2. Ρυθμίσεις - Πρόσθετες ρυθμίσεις - Αντίγραφα ασφαλείας και επαναφορά - Τοπικά αντίγραφα ασφαλείας - Δημιουργία αντιγράφου (τσεκαρισμένα και τα 3: Σύστημα, Εφαρμογές - Λογαριασμοί/Επαφές)
    [Με τον ίδιο τρόπο (πατώντας σε ένα από τα backup μας) κάνουμε επαναφορά]

 

 

Πρώτα ...

1. Στον stock-dialer (miui 7.2.2) η αναζήτηση θα μπορούσε να γίνει και με ελληνικό Τ9; (πχ η "ΜΑΡΙΑ" να βγαίνει πατώντας τα "52742")

Είναι κάτι που σε Xiaomi που είχα, με περασμένη multirom, το έκανε.

 

Ελληνικό T9 στον dialer (MiUI v7.2.2)

Ελληνικό T9 στον dialer (MiUI v7.3.2)

 

Το "ΜΑΡΙΑ" δεν πρέπει να βγαίνει πατώντας τα "62742"?

Τα πλήκτρα έτσι δεν πάνε:

2 - ΑΒ

3 - ΔΕΦ

4 - ΓΗΙ

5 - ΚΛ

6 - ΜΝΟΩ

7 - ΠΡΣΨ

8 - ΘΤ

9 - ΖΞΥΧ

 

Μετά το patch, ΠΡΕΠΕΙ να πάτε:

Επαφές - Ρυθμίσεις - Οργανώστε τις επαφές - Αναδόμηση ευρετηρίου δεδομένων.

 

 

=======================================================

Μόλις συνειδητοποίησα πως δεν ανέβασα το τελευταίο patch για 7.3.2.

Patch για MiUI 7.3.2 - [Τα περιέχει όλα - χειρονομίες οπουδήποτε, χειρονομίες ανακίνησης, ...]

Patch για MiUI 7.3.2 - RESTORE

 

Αυτά μου το ζήτησαν οι Ρώσοι (MiUI 7.3.2)

Η status bar μαζί με το music widget

Η status bar χωρίς το music widget

 

3 στήλες στους φακέλους της αρχικής οθόνης

4 στήλες στους φακέλους της αρχικής οθόνης

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και το patch όλα δείχνουν καλά, δεν έχω προλάβει να ψάξω για διαφορές! :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βρείτε πολλές διαφορές.

Μία είναι ο Βοηθός Αφής (από το MiUI 8).

Μία άλλη είναι ο ενημερωμένος κώδικας ασφαλείας.

Επίσης bug fixes.

Α, εμένα μου φάνηκε καλύτερη και η διαχείριση μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

 

Ελληνικό T9 στον dialer (MiUI v7.2.2)

Ελληνικό T9 στον dialer (MiUI v7.3.2)

 

Το "ΜΑΡΙΑ" δεν πρέπει να βγαίνει πατώντας τα "62742"?

Τα πλήκτρα έτσι δεν πάνε:

2 - ΑΒ

3 - ΔΕΦ

4 - ΓΗΙ

5 - ΚΛ

6 - ΜΝΟΩ

7 - ΠΡΣΨ

8 - ΘΤ

9 - ΖΞΥΧ

 

 

Σε ευχαριστώ για την άμεση λύση αλλά τα πλήκτρα στο Τ9 πάνε κανονικά ανά 3, δηλαδή:

2 - ΑΒΓ

3 - ΔΕΖ

4 - ΗΘΙ

5 - ΚΛΜ

6 - ΝΞΟ

7 - ΠΡΣ

8 - ΤΥΦ

9 - ΧΨΩ

 

Αν μπορούσες να το κάνεις έτσι, είσαι σούπερ .... που είσαι έτσι κι αλλιώς δηλαδή... Σε ευχαριστώ και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου έβγαλε το γνωστό και από άλλους πρόβλημα, ΔΕΝ κατεβάζει συννημένα αρχεία στα mail παρά μόνο μέσω wi fi... :(
Link to comment
Share on other sites

Μου έβγαλε το γνωστό και από άλλους πρόβλημα, ΔΕΝ κατεβάζει συννημένα αρχεία στα mail παρά μόνο μέσω wi fi... :(

 

Αυτό δεν είναι που λύνεται με:

Λήψεις - Ρυθμίσεις (το πάνω-δεξιά κουμπάκι) - Όριο μεγέθους λήψης -> Απεριόριστο;

 

 

EDIT

Ελληνικό T9 στον dialer v2 (MiUI v7.2.2)

Ελληνικό T9 στον dialer v2 (MiUI v7.3.2)

 

Τα γράμματα είναι έτσι:

2 - ΑΒΓ

3 - ΔΕΖ

4 - ΗΘΙ

5 - ΚΛΜ

6 - ΝΞΟ

7 - ΠΡΣ

8 - ΤΥΦ

9 - ΧΨΩ

[Έχω προσθέσει όλα τα φωνήεντα (κεφαλαία και μικρά) με τόνους, ΟΧΙ όμως τα φωνήεντα με διαλυτικά]

 

Μετά το patch, ΠΡΕΠΕΙ να πάτε:

Επαφές - Ρυθμίσεις - Οργανώστε τις επαφές - Αναδόμηση ευρετηρίου δεδομένων.

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

Το έφτιαξα, το πρόβλημα μου ήταν ότι πατώντας την εφαρμογή "λήψεις" ΔΕΝ υπάρχει κουμπάκι πάνω δεξιά, αλλά πατώντας στην θέση που θα έπρεπε να υπάρχει, ανοίγουν οι ρυθμίσεις. :up:
Link to comment
Share on other sites

Λες να δοκιμάσω το στάνταρ θέμα μήπως φανούν διάφορα που δεν βλέπω τώρα? Έχω το γνωστό θέμα JCB...
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα υπάρχουν πολλά "κρυμμένα". Πάντως σίγουρα κάποια θέματα, δημιουργούν "θέματα" ως προς την εμφάνιση.

[Δεν νομίζω να υπάρχει "θέμα", επειδή υπερθεμάτισα το συγκεκριμένο θέμα :p]

 

Παιδιά, κάτι που έμαθα πρόσφατα:

*** Για καλύτερη χρήση της μπαταρίας σε κάθε έκδοση MiUI ***

Με κάποιον root File manager (εγώ χρησιμοποιώ MiXplorer), πάτε στο φάκελο [root]/system/bin/ και διαγράψτε το αρχείο bmi160d.

Σε επόμενες εκδόσεις θα το αφαιρώ εγώ.

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κάτι που έμαθα πρόσφατα:

 

Δεν βρήκα κάπου το συγκεκριμένο αρχείο...απ' ότι έψαξα εχει να κάνει με κάποιο σενσορα;;; Μήπως σε kitkat έκδοση;;; Πάντως δεν βρήκα κάτι...

Edit: παραπλήσιο που υπάρχει: bmm050d

Edited by Giorgis4
Link to comment
Share on other sites

Και όμως εκεί είναι, το διέγραψα και θα αναφέρω πιθανές διαφορές στην απόδοση της μπαταρίας...
Link to comment
Share on other sites

Και όμως εκεί είναι, το διέγραψα και θα αναφέρω πιθανές διαφορές στην απόδοση της μπαταρίας...

 

Ούτε και εγώ το βρίσκω.....:wacko::wacko::wacko:

Το μόνο παραπλήσιο που βρίσκω είναι bmm050d.

Edited by leon
ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω φωτογραφίες για την κατανάλωση μπαταρίας μου (7.2.2). Ποιά η γνώμη σας;;; https://drive.google.com/file/d/0B37AHUFRZ7oSTzY5b0lLYTdwOWM/view?usp=drivesdk

 

Μιάμιση μέρα μου φαίνεται λίγο.

 

Εξοικονόμηση μπαταρίας - Δοκιμάστε αυτά:

  • Με κάποιον root File manager (εγώ χρησιμοποιώ MiXplorer), πάτε στο [root]/system/ και ανοίξτε (κάντε edit) το αρχείο build.prop -> Αλλάξτε το pm.sleep_mode=3 σε pm.sleep_mode=1. Σώστε και reboot.
    [Καλό είναι να έχουμε TWRP backup]
    [Μόνο για 7.3.2. Στην 7.2.2 είναι ήδη το "σωστό"]
     
     
  • Πάτε Ρυθμίσεις - Πρόσθετες ρυθμίσεις - Επιλογές για προγραμματιστές - CPU control
    [Τη ρύθμιση θα τη βρείτε αν έχετε βάλει τα patch μου. Αν όχι κατεβάστε το No-frills CPU Control]
    [Ισχύει για κάθε έκδοση MiUI, Vibe, ... βασικά για κάθε ROM που είναι root]
    Δώστε τις τιμές όπως εδώ:
    http://i1175.photobucket.com/albums/r637/UserXP/Screenshot_2016-06-18-12-43-11_it.sineo.android.noFrillsCPUClassic_zpsfotu9vhs.png
     
    Να σημειωθεί ότι Max Freq 1,17GHz ΔΕΝ σημαίνει πως η CPU δεν θα "πιάνει" μεγαλύτερες ταχύτητες.
    Στο I/O μπορείτε να αλλάξετε το noop σε cfq.
     
    Η θεωρία εδώ λέει πως μπορείτε να κάνετε οικονομία 30-40% στη μπαταρία.
     
     
  • Έχει ειπωθεί ότι ο kernel v13 (χωρίς overclock) είναι καλύτερος στην μπαταρία από τον kernel v9 που είναι ο default (πάτε "Σχετικά με το τηλέφωνο" για να δείτε ποιον "φοράτε"). [Για όποιον έχει όρεξη, ας το δοκιμάσει]

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

-Το πρώτο τμήμα των ρυθμίσεων sleep.mode=1 είναι ήδη εντάξει σε μένα, έχοντας βάλει 7.3.2 και όλα τα patch.

-Έβαλα την μέγιστη συχνότητα και τα υπόλοιπα όπως λες και δεν βλέπω καποια διαφορά στην απόκριση της συσκευής, για μπαταρία θα ενημερώσω μετά από 1-2 φορτίσεις.

Link to comment
Share on other sites

- Φαίνεται θα το είχα "διορθώσει" σε κάποιο patch.

- Κανονικά δεν πρέπει να δείτε καμία σημαντική διαφορά στη καθημερινή χρήση της συσκευής. Μόνο καλύτερη μπαταρία.

[Ήταν και κάτι ακόμη αλλά μου διαφεύγει τώρα]

 

EDIT

Τώρα το θυμήθηκα. Έχει ειπωθεί ότι ο kernel v13 (χωρίς overclock) είναι καλύτερος στην μπαταρία από τον kernel v9 που είναι ο default (πάτε "Σχετικά με το τηλέφωνο" για να δείτε ποιον "φοράτε"). [Για όποιον έχει όρεξη, ας το δοκιμάσει]

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

Νικ τους kernel τους εγκαθιστούμε απλά με TWRP? Λίγο χοντρό μου φαίνεται, αλλά εσύ ξέρεις... :p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...