Jump to content

Lenovo P70t


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από το απόγευμα έβαλα και εγώ την 7.2.2.

Όλα καλά με την εγκατάσταση.... Δεν χρειάστηκε να αλλάξω το αρχείο.

Όλα δείχνουν να δουλεύουν σωστά εκτός από την ηχογράφηση.

Το bug με το callui δεν εμφανίστηκε προς το παρόν αν και δέχτηκα λίγα τηλέφωνα.

Facebook και messenger δεν ξέρω αν είναι εντάξει.

Το dt2w δουλεύει κανονικά.

Ήχος αρκετά καλός.

Antutu 42700 με ισορροπημένη λειτουργία.

46720 με βέλτιστη λειτουργία.

Κάτι που παρατήρησα το πρωί.... Το ξυπνητήρι δεν ακούγεται όταν το τηλέφωνο είναι στη δόνηση, κάτι που στις προηγούμενες rom δεν συνέβαινε.

Τα μηνύματα δεν έχουν 160 χαρακτήρες.

Facebook...messenger δουλεύουν άψογα!!!!!!

Κρίμα και ενώ όλα δουλεύουν σχεδόν τέλεια.Ελπίζω να βοήθησα....

 

Πάω για δοκιμή της VIBE 2.8 και βλέπουμε!!!!

Edited by leon
ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εδώ είμαι πάλι.

 

Παιδιά, ή βάλτε MiUI 7.1.3 ή αλλιώς 7.2.2 (καμία άλλη ενδιάμεση έκδοση).

Λογικά η ηχογράφηση θα λυθεί πολύ γρήγορα.

Αν ακολουθήσετε πιστά τις οδηγίες για fb+messenger, δεν θα έχετε πρόβλημα.

Φυσικά και κάνουμε Antutu με βέλτιστη λειτουργία.

Αυτό με το ξυπνητήρι δεν το ξέρω. Μήπως έχει πουθενά κάποια ρύθμιση; Θα το δω το ΣΚ.

Αν δεν έχουν τα μηνύματα 160 χαρακτήρες, μάλλον θα ξέχασα να βάλω το fix.

 

Δοκίμασα κάποιες ώρες ακόμη την 7.2.3 και μου φαίνεται εντάξει (στο bug με το InCallUI αναφέρομαι).

Μετά έβαλα (και έχω ακόμη) VibeUI. Η μετάφραση λογικά θα ολοκληρωθεί μέχρι ΣΚ. Πολλές δοκιμές δεν έχω κάνει, αλλά αυτή ήταν (και είναι) η αγαπημένη των ρώσων και δεν νομίζω να έχει προβλήματα.

Το κακό εδώ είναι ότι "παίζει" πολύ κινέζικο (δεν υπάρχουν ούτε αγγλικά) οπότε...

Οι ρώσοι έχουν βγάλει πολλά patch από τότε που "σταμάτησε" το VibeUI στην έκδοση 1604.

 

Όποιος ενδιαφέρεται για VibeUI, θα ανεβάσω αύριο πρωί νέα έκδοση με 90% ελληνικά (ΔΕΝ χρειάζεται wipe).

Link to comment
Share on other sites

Τέσσερεις μέρες με την 7.2.2 επαγγελματική χρήση, τηλέφωνα και με τις δυο κάρτες (vodafone και blau), 4g, gps, κάποιες φωτογραφίες, μυνήματα, όλα δουλεύουν άψογα (πλην ηχογράφησης), χωρίς λαγκαρίσματα και με χαμηλή κατανάλωση μπαταρίας. ;)
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι πάλι.

 

Παιδιά, ή βάλτε MiUI 7.1.3 ή αλλιώς 7.2.2 (καμία άλλη ενδιάμεση έκδοση).

Λογικά η ηχογράφηση θα λυθεί πολύ γρήγορα.

Αν ακολουθήσετε πιστά τις οδηγίες για fb+messenger, δεν θα έχετε πρόβλημα.

Φυσικά και κάνουμε Antutu με βέλτιστη λειτουργία.

Αυτό με το ξυπνητήρι δεν το ξέρω. Μήπως έχει πουθενά κάποια ρύθμιση; Θα το δω το ΣΚ.

Αν δεν έχουν τα μηνύματα 160 χαρακτήρες, μάλλον θα ξέχασα να βάλω το fix.

 

Δοκίμασα κάποιες ώρες ακόμη την 7.2.3 και μου φαίνεται εντάξει (στο bug με το InCallUI αναφέρομαι).

Μετά έβαλα (και έχω ακόμη) VibeUI. Η μετάφραση λογικά θα ολοκληρωθεί μέχρι ΣΚ. Πολλές δοκιμές δεν έχω κάνει, αλλά αυτή ήταν (και είναι) η αγαπημένη των ρώσων και δεν νομίζω να έχει προβλήματα.

Το κακό εδώ είναι ότι "παίζει" πολύ κινέζικο (δεν υπάρχουν ούτε αγγλικά) οπότε...

Οι ρώσοι έχουν βγάλει πολλά patch από τότε που "σταμάτησε" το VibeUI στην έκδοση 1604.

 

Όποιος ενδιαφέρεται για VibeUI, θα ανεβάσω αύριο πρωί νέα έκδοση με 90% ελληνικά (ΔΕΝ χρειάζεται wipe).

 

Ξαναγύρισα στην 7.2.2 μετά από ένα γρήγορο πέρασμα στην vibeui. Δεν ενθουσιάστηκα και πάρα πολύ ίσως επειδή δεν ήταν και τελειοποιημένη η μετάφραση. Έχει αρκετές ρυθμίσεις, δεν βρήκα το dt2w. Πιστεύω ότι όταν τελειώσει η μετάφραση να την ξαναδοκιμάσω.

Στην 7.2.2 μάλλον δεν έχεις βάλει το fix για τους 160 χαρακτήρες.

Το ξυπνητήρι όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάποια ρύθμιση ενώ στις άλλες rom υπήρχε ανάλογη ρύθμιση.

Όπως είπα και σε προηγούμενο post fb και messenger δουλεύουν άψογα.

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Πάμε καλά λοιπόν.

 

Βρήκα και κάποιες ακόμη πληροφορίες για το InCallUI στο MiUI (αν και φαίνονται όλα καλά). [το ΣΚ]

 

Το dt2w και άλλα gestures υπάρχουν στο VibeUI στο Ρυθμίσεις - "ρυθμίσεις χαρακτήρων". Κανά δύο ακόμη είναι αλλού θαμμένα.

Το VibeUI φαίνεται (προσωπικά για μένα) "φτωχό" σαν περιβάλλον μπροστά στο MiUI (πρέπει να κάνεις κάποιο λογαριασμό και να βάλεις κάποιο άλλο θέμα για να συγκριθούν). Οι ρυθμίσεις του όμως είναι πολλές και η ασφάλειά του πολύ καλή. Ο ήχος του βέβαια είναι ο καλύτερος που έχω βρει...

 

Edit

Να ρωτήσω κάτι, βασικά τον fufutos αλλά και όποιος άλλος χρησιμοποιεί σταθερά (για μέρες) το κινητό:

Στις 4 μέρες χρήσης του κινητού, έχεις κάνει επανεκκινήσεις και πόσες περίπου;

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

Πάμε καλά λοιπόν.

 

Βρήκα και κάποιες ακόμη πληροφορίες για το InCallUI στο MiUI (αν και φαίνονται όλα καλά). [το ΣΚ]

 

Το dt2w και άλλα gestures υπάρχουν στο VibeUI στο Ρυθμίσεις - "ρυθμίσεις χαρακτήρων". Κανά δύο ακόμη είναι αλλού θαμμένα.

Το VibeUI φαίνεται (προσωπικά για μένα) "φτωχό" σαν περιβάλλον μπροστά στο MiUI (πρέπει να κάνεις κάποιο λογαριασμό και να βάλεις κάποιο άλλο θέμα για να συγκριθούν). Οι ρυθμίσεις του όμως είναι πολλές και η ασφάλειά του πολύ καλή. Ο ήχος του βέβαια είναι ο καλύτερος που έχω βρει...

 

Όντως καλά πάμε. Αν φτιάξουν και οι 160 χαρακτήρες.

Στην vibeui όντως το interface είναι φτωχός σε σχέση με τις άλλες rom. Πιθανόν αν κάνεις λογαριασμό όπως λες να είναι καλύτερο.

Θα δοκιμάζουμε και θα λέμε......

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Οι 160 χαρακτήρες είναι εύκολο. Αλλάζεις μία μεταβλητή από false σε true.

Τώρα αν ρωτήσεις γιατί δεν το δίνουν σαν επιλογή στους χρήστες...

 

Edit

Εγκαταλείπω. Καληνύχτα.

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

Fix για ηχογράφηση - MiUI v7.1.3

Fix για ηχογράφηση και μαζί fix 160 χαρακτήρες στα SMS - MiUI v7.2.2

 

Για το MiUI 7.1.3 και 7.2.2, έχω ενσωματώσει όλα τα fix (εκτός το fix video για MiUI 7.1.3) στα links του αρχείου ελληνικής γλώσσας - Όποιος κάνει νέα εγκατάσταση, δεν χρειάζεται να τα βάζει ένα-ένα

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το ξυπνητήρι όταν το τηλέφωνο είναι στη δόνηση.

Πάτε Ξυπνητήρι - Ρυθμίσεις (το κουμπάκι κάτω) - "Επιλέξτε τον προεπιλεγμένο ήχο" -> [Διαλέξτε κάποιον ήχο]

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και εγώ το fix για την 7.2.2.....όλα τέλεια.

Βρήκα και για την αφύπνιση τι είχα κάνει....έχει μια επιλογή "σίγαση αφύπνισης" και το είχα ξετικάρει.;)

Μάλλον θα μείνω προς το παρών με αυτή την έκδοση αφού όλα δουλεύουν κανονικά,μέχρι να βγει κάτι πιο καλό....

Ευχαριστώ τον userXP για την δουλειά που κάνει και τις ώρες που αφιερώνει,όπως και όλους τους χρήστες ποθ βοηθάνε με τις παρατηρήσεις τους.

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Userxp. Οκ και η ηχογράφηση στην 7.1.3! Αν εξαιρέσω λίγο τα "κουλα" με τον ήχο (οχι πολυ καλη ποιοτητα κ το range που δεν ρυθμιζεται ομοιομορφα), η 7.1.3 παει καλα!
Link to comment
Share on other sites

Ξανά εδώ. Όπως μάλλον καταλάβατε, σταμάτησα τη μετάφραση του VibeUI στο 90% (είχαν ενημερωθεί τα links στο αντίστοιχο post) και γύρισα "πίσω" στο MiUI.

 

=== Μόνο για MiUI v7.2.2 ===

Χειρονομίες (gestures) παντού + Διπλό χτύπημα στη γραμμή κατάστασης κλειδώνει την οθόνη + διαφορετική ένταση για τις ειδοποιήσεις και τον ήχο κλήσης

[με επιλογές ενεργοποίησης/απενεργοποίησης στις Ρυθμίσεις - Οθόνη]

  1. Γι' αυτούς που "αγαπούν" τα gestures, μπορούν να κάνουν σχεδόν τα πάντα. Πάτε Ρυθμίσεις - Οθόνη - Χειρονομίες οπουδήποτε -- [ρυθμίστε όπως θέλετε, νομίζω είναι εύκολο]
  2. Ρυθμίσεις - Οθόνη - "Διπλό χτύπημα στη γραμμή κατάστασης κλειδώνει την οθόνη" - [αυτό που λέει]
  3. Αν το είχατε προσέξει, είχα βάλει στις
    Ρυθμίσεις - Ήχος & δόνηση - Ένταση ήχων
    ξεχωριστή επιλογή για την ένταση στις Ειδοποιήσεις, που όμως ήταν πάντα (γινόταν στο τέλος ό,τι κι αν επιλέγατε) ίδια με τον Ήχο κλήσης.
    Τώρα μπορείτε να επιλέξετε διαφορετική ένταση για Ήχο κλήσης και Ειδοποιήσεις.
  4. Ενεργοποίηση της Λειτουργίας Smartcover.
    Ρυθμίσεις - Κλείδωμα οθόνης - Λειτουργία Smartcover
    [Δεν ξέρω αν δουλεύει, τσεκάρετέ το εσείς]

 

 

Έβαλα και εγώ το fix για την 7.2.2.....όλα τέλεια.

Βρήκα και για την αφύπνιση τι είχα κάνει....έχει μια επιλογή "σίγαση αφύπνισης" και το είχα ξετικάρει.;)

Μάλλον θα μείνω προς το παρών με αυτή την έκδοση αφού όλα δουλεύουν κανονικά,μέχρι να βγει κάτι πιο καλό....

Ευχαριστώ τον userXP για την δουλειά που κάνει και τις ώρες που αφιερώνει,όπως και όλους τους χρήστες ποθ βοηθάνε με τις παρατηρήσεις τους.

 

Προφανώς η "Σίγαση αφύπνισης" (το άλλαξα σε "Ήχος στο αθόρυβο/δόνηση") είναι αστοχία της μετάφρασης. Το διόρθωσα [ - σε επόμενη ευκαιρία θα "μπει" στο γενικό update]

 

 

Μπράβο Userxp. Οκ και η ηχογράφηση στην 7.1.3! Αν εξαιρέσω λίγο τα "κουλα" με τον ήχο (οχι πολυ καλη ποιοτητα κ το range που δεν ρυθμιζεται ομοιομορφα), η 7.1.3 παει καλα!

 

Η ποιότητα του ήχου στην 7.1.3 ΔΕΝ είναι πολύ καλή.

[ΜΟΝΟ αν προκύψουν προβλήματα στην 7.2.2 θα προσπαθήσω να την "διορθώσω"]

Για το range πας Engeneer Mode - Hardware Testing - Audio - LoudSpeaker Mode [... και τα άλλα]

και αλλάζεις τα Level 0...14 σε σωστά αναλογικά βήματα.

Edited by UserXP
Λειτουργία Smartcover
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με ολες αυτες τις ρομ που εχετε δοκιμασει εχει δει καλυτερευση στην καμερα? Γιατι η μαμισια εκδοση δεν βγαζει καλες φωτογραφιες.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με ολες αυτες τις ρομ που εχετε δοκιμασει εχει δει καλυτερευση στην καμερα? Γιατι η μαμισια εκδοση δεν βγαζει καλες φωτογραφιες.

Για καλές φωτό και πολύ καλή παραμετροποίηση βάλε αυτή

https://github.com/troop/FreeDCam/releases/ έχει αναφερθεί απο άλλο φίλο στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους!

Βλέπω ότι οι πιο πολύ έχετε πάει σε root:)

Όσοι είναι ακόμη στην 4.4 το update της lenovo στην 5 έχει δεχτεί καμία βελτίωση σε σχεση με το αρχικό ή είναι όπως ήταν που όλοι όσοι την εγκατέστησαν σιχτηριζαν(κ όχι άδικα)

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι σε όλους.

Θα ήθελα μια βοήθεια από τους γνώστες εδώγια ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Έχω πάρει 2 θήκες "s view flip cover" για προστασία του τηλεφώνου.

Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής: κατέβασα διάφορα προγράμματα για να ανοίγει η οθόνη μόλις ανοίγω το πορτάκι της θήκης.

Κάποια από αυτά δεν δουλέύουν σωστά και κάποια ναι.

Όταν κλείνω το καπάκι της θήκης και το καπάκι φτάνει λίγο πριν ακουμπήσει την οθόνη ο αισθητήρας διαβάζει κανονικά το καπάκι και δουλεύει το πρόγραμμα.Μόλις το καπάκι κλείσει όμως τελείως η οθόνη ξανα ανάβει.

Αν κάνω την ίδια κίνηση και κλέισω τον αισθητήρα με το δάχτυλό μου ή κάποιο άλλο αντικείμενο το πρόγραμμα δουλεύει σωστά και η οθόνη σβήνει.

Είναι αρκετά περίεργο....και έλεγα μήπως κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω.

Επίσης έχω δει σε ελληνική rom για xiaomi mi4i ότι έχει στο μενού ρύθμιση για flip cover case και έλεγα μήπως μπορεί να μπεί και στο μενού των δικών μας rom μιας και είναι και αυτές της xiaomi.

Ευχαριστώ.

Υ.Γ...Εδώ και 5 μέρες με την 7.2.2 όλα άψογα.

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι σε όλους.

Θα ήθελα μια βοήθεια από τους γνώστες εδώγια ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Έχω πάρει 2 θήκες "s view flip cover" για προστασία του τηλεφώνου.

Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής: κατέβασα διάφορα προγράμματα για να ανοίγει η οθόνη μόλις ανοίγω το πορτάκι της θήκης.

Κάποια από αυτά δεν δουλέύουν σωστά και κάποια ναι.

Όταν κλείνω το καπάκι της θήκης και το καπάκι φτάνει λίγο πριν ακουμπήσει την οθόνη ο αισθητήρας διαβάζει κανονικά το καπάκι και δουλεύει το πρόγραμμα.Μόλις το καπάκι κλείσει όμως τελείως η οθόνη ξανα ανάβει.

Αν κάνω την ίδια κίνηση και κλέισω τον αισθητήρα με το δάχτυλό μου ή κάποιο άλλο αντικείμενο το πρόγραμμα δουλεύει σωστά και η οθόνη σβήνει.

Είναι αρκετά περίεργο....και έλεγα μήπως κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω.

Επίσης έχω δει σε ελληνική rom για xiaomi mi4i ότι έχει στο μενού ρύθμιση για flip cover case και έλεγα μήπως μπορεί να μπεί και στο μενού των δικών μας rom μιας και είναι και αυτές της xiaomi.

Ευχαριστώ.

Υ.Γ...Εδώ και 5 μέρες με την 7.2.2 όλα άψογα.

 

 

Βάλε το zip από το παραπάνω post. Το έχω ενημερώσει και στις Ρυθμίσεις - Κλείδωμα οθόνης, θα δεις επιλογή "Λειτουργία Smartcover". Τσέκαρε να δεις αν λειτουργεί.

 

[Θετικό το ό,τι δεν έχεις πρόβλημα με την 7.2.2. Επανεκκίνηση έχεις κάνει;]

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το zip από το παραπάνω post. Το έχω ενημερώσει και στις Ρυθμίσεις - Κλείδωμα οθόνης, θα δεις επιλογή "Λειτουργία Smartcover". Τσέκαρε να δεις αν λειτουργεί.

 

[Θετικό το ό,τι δεν έχεις πρόβλημα με την 7.2.2. Επανεκκίνηση έχεις κάνει;]

 

Μόλις το είδα χάρηκα αλλά δυστυχώς δεν δουλεύει.

Ναι επανεκκίνηση έχω κάνει.

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ύστερα από αρκετό καιρό με την 7.2.1 και κανένα πρόβλημα, είπα να δοκιμάσω την αναβάθμιση να δω μιας και είχε καλές κριτικές. Δεν ξέρω ρε παιδιά εσείς αλλά στη δικη μου περίπτωση ο ήχος είναι χειρότερος από οποιαδήποτε άλλη εκδοση. με τα ακουστικά ακούω με το ζόρι, ηχείο ίσα που ακούγετε. έχετε καμιά παρομια εμπειρία η μόνο σε μένα;

μιλαμε παντα για μουσικη στην ομιλια δεν το εχω δοκιμασει καλα.

 

edit: Στην ομιλια σκοτωνει, κλασεις ανωτερο.

edit2: Καλα για την μουσικη δεν γινετε κατι;

Edited by IceGtx
Link to comment
Share on other sites

Οκ, θα το ξανακοιτάξω λίγο [αλλά μόνο λίγο... :(]

 

Οκ κοίταξε το....... Ελπίζω πολύ ώστε να το λύσεις :rolleyes::rolleyes:

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ύστερα από αρκετό καιρό με την 7.2.1 και κανένα πρόβλημα, είπα να δοκιμάσω την αναβάθμιση να δω μιας και είχε καλές κριτικές. Δεν ξέρω ρε παιδιά εσείς αλλά στη δικη μου περίπτωση ο ήχος είναι χειρότερος από οποιαδήποτε άλλη εκδοση. με τα ακουστικά ακούω με το ζόρι, ηχείο ίσα που ακούγετε. έχετε καμιά παρομια εμπειρία η μόνο σε μένα;

μιλαμε παντα για μουσικη στην ομιλια δεν το εχω δοκιμασει καλα.

 

edit: Στην ομιλια σκοτωνει, κλασεις ανωτερο.

edit2: Καλα για την μουσικη δεν γινετε κατι;

 

Το dolby το έβαλες-ρύθμισες?

Link to comment
Share on other sites

Για καλές φωτό και πολύ καλή παραμετροποίηση βάλε αυτή

https://github.com/troop/FreeDCam/releases/ έχει αναφερθεί απο άλλο φίλο στο φόρουμ.

Οκ θα την κοιταξω.

Link to comment
Share on other sites

Το dolby το έβαλες-ρύθμισες?

Το έβαλα και φτιάχνει αρκετά να σε καλα. Όταν λες ρύθμιση ξέρουμε κάτι καλό; volume leveler έβαλα και music. Έφτιαξε και το ξυπνιτιρι που ήτανε πολύ χάλια. Τις άλλες εκδόσεις τις δουλειά χωρίς atmos γιατί άμα ακουγες ομιλία είχε θεμα.

 

Στάλθηκε από το P70-A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...