Jump to content

Lenovo P70t


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλό (πολύ) αυτό. :)

 

 

 

 

Απ' ό,τι "διάβασα" εδώ δεν μπορείς να κάνεις κάτι για το 3G/4G (είναι θέμα hardware).

Για όλα τα άλλα, μάλλον μπορείς να τα κάνεις.

 

 

 

 

Όλα εντάξει τώρα;

 

 

 

 

1ον Μόνο σε Lollipop μπορώ να βοηθήσω. Για KitKat το xposed δεν δουλεύει;

2ον Δεν έχω ιδέα.

 

To xposed δεν δουλεύει πλήρως στην kitkat βγάζοντας μήνυμα(υπάρχει πρόβλημα με την rom σας "Aliyun OS") το οποίο δεν πολυκατάλαβα τι σημαίνει....

Βάζω και lolipop αμα θες!!!!!βοήθα εσύ....

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πέρα από τη miui εχει δοκικασει κανεις τη Cm 12 ? διαβασα οτι δεν εχει ραδιοφωνο και δεν μπορει να μεταφρει στην sd εφαρμογες

 

Ναι, οι CM 12 και AOSP δεν έχουν ραδιόφωνο, όπως και κάποιους άλλους περιορισμούς.

Βέβαια υπάρχουν πολλές-πολλές ROM για το κινητό που καλύπτουν όλα τα γούστα.

Καλά λόγια έχουν ακουστεί για

  • jiayu s3 rc4. Την είχα βάλει για λίγο. Άπειρες ρυθμίσεις, πολύ γρήγορη, δεν θυμάμαι για το το ραδιόφωνο.
  • Wiko

 

Ακόμη: FLyMe OS, Cool OS, HTC, P1m, K3, ... Α και φυσικά VibeUI.

 

 

 

To xposed δεν δουλεύει πλήρως στην kitkat βγάζοντας μήνυμα(υπάρχει πρόβλημα με την rom σας "Aliyun OS") το οποίο δεν πολυκατάλαβα τι σημαίνει....

Βάζω και lolipop αμα θες!!!!!βοήθα εσύ....

 

Με Lollipop μπορώ να βοηθήσω. Μόνο πες μου ποια ακριβώς θα βάλεις για να ετοιμάσω το patch.

Χρειάζεται root και TWRP.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οι CM 12 και AOSP δεν έχουν ραδιόφωνο, όπως και κάποιους άλλους περιορισμούς.

Βέβαια υπάρχουν πολλές-πολλές ROM για το κινητό που καλύπτουν όλα τα γούστα.

Καλά λόγια έχουν ακουστεί για

  • jiayu s3 rc4. Την είχα βάλει για λίγο. Άπειρες ρυθμίσεις, πολύ γρήγορη, δεν θυμάμαι για το το ραδιόφωνο.
  • Wiko

 

Ακόμη: FLyMe OS, Cool OS, HTC, P1m, K3, ... Α και φυσικά VibeUI.

 

 

 

 

 

Με Lollipop μπορώ να βοηθήσω. Μόνο πες μου ποια ακριβώς θα βάλεις για να ετοιμάσω το patch.

Χρειάζεται root και TWRP.

 

Θα βάλω αυτή που είναι διαθέσιμη από την ενημέρωση.... S 139 151214 16G L ROW.

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω αυτή που είναι διαθέσιμη από την ενημέρωση.... S 139 151214 16G L ROW.

 

P70-A - S139_L_151214_ROW - fix SMS encoding

P70-A - S139_L_151214_ROW - fix SMS encoding - RESTORE [πίσω όπως ήταν]

 

[Υποθέτω ότι κατέβασες αυτή τη ROM]

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή θα βάλω...... Το απόγευμα θα δοκιμάσω. Ευχαριστώ πολύ.

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Καλό (πολύ) αυτό. :)

 

 

 

 

Απ' ό,τι "διάβασα" εδώ δεν μπορείς να κάνεις κάτι για το 3G/4G (είναι θέμα hardware).

Για όλα τα άλλα, μάλλον μπορείς να τα κάνεις.

 

 

Με λιγη επιμονη και κατι επανεξκκινήσεις τρεχουν τα δεδομένα...δεν ξερω αν δουλευει το 3g ή τρεχει το 4g...πάντως τρεχει

υπάρχει τρόπος να το γυρισω σε 4.4?

αν ακολουθήσω τα "βηματα" που αναφερεις πιο πάνω αλλά για την Ρ70-Α εκδοση θα εχω αποτέλεσμα ή θα κλαίω;

Αυτο που με ενδιαφέρει ειναι να τρεχουν τα δεδομενα να μπορει να κανει χρηση του wifi και σαν τηλεφωνο να κανει κλησεις (και να δεχεται) δεν με νοιαζουν μουσικες...παιχνιδια κλπ...περα απο την χρηση email, αντε και λιγο σερφαρισμα σε δικτυα δικτύωσης

Link to comment
Share on other sites

Με λιγη επιμονη και κατι επανεξκκινήσεις τρεχουν τα δεδομένα...δεν ξερω αν δουλευει το 3g ή τρεχει το 4g...πάντως τρεχει

υπάρχει τρόπος να το γυρισω σε 4.4?

αν ακολουθήσω τα "βηματα" που αναφερεις πιο πάνω αλλά για την Ρ70-Α εκδοση θα εχω αποτέλεσμα ή θα κλαίω;

Αυτο που με ενδιαφέρει ειναι να τρεχουν τα δεδομενα να μπορει να κανει χρηση του wifi και σαν τηλεφωνο να κανει κλησεις (και να δεχεται) δεν με νοιαζουν μουσικες...παιχνιδια κλπ...περα απο την χρηση email, αντε και λιγο σερφαρισμα σε δικτυα δικτύωσης

 

[Για ό,τι κι αν κάνεις ευθύνη έχεις εσύ και μόνον εσύ]

 

Όσο "διάβασα" τα ρώσικα, όλοι λένε ότι σε δεδομένα δεν μπορούν να μπουν, εκτός από κάποιον που λέει να μπουν σε ρυθμίσεις του παρόχου. Εφόσον τώρα εσύ έχεις δεδομένα (3G/4G), οκ. Δεν έχει επιλογή στις ρυθμίσεις να επιλέξεις προτιμώμενο δίκτυο;

 

Οι drivers μπαίνουν όπως για το P70-A.

 

Εδώ πολλά καλούδια για το κινητό σου (P70 -T).

 

Recovery όπως και το P70-A. "Είδα" το αρχείο Lenovo_P70_TWRP-2.8.6.0_by_SevenMaxs.zip από το παραπάνω Mega folder και μπορεί να εγκατασταθεί όπως αναφέρω για το P70-A (έχει δικό του scatter).

 

Μπορείς να βάλεις 4.4, δες εδώ

Direct link για τα 2 GB RAM.

 

Δεν μπόρεσα να καταλάβω τί "παίζει" με την NVRAM και το IMEI (σημείωσέ το κάπου).

Δεν ξέρω/κατάλαβα αν μπορείς να κάνεις backup την NVRAM. Έχει νομίζω κάποια "γενική" NVRAM..???

 

Έχει και VibeUI 64bit για το P70-T (Απ' ευθείας link).

ΠΡΕΠΕΙ πρώτα να βάλεις αυτήν (Απ' ευθείας link) μέσω Flash Tool όπως αναφέρω για το P70-A.

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

MIUI Android 5.0 - x64 (v7.2.2) με Ελληνικά -- Lenovo P70-A

[source: MultiROM]

Κατεβάστε και τοποθετήστε τα παρακάτω στη κάρτα SD του κινητού σας

 

Οδηγίες εγκατάστασης - (γράμμα-γράμμα)

[Για ότι έχουμε ήδη εγκαταστήσει, "πηδάμε" το αντίστοιχο βήμα]

 

 

  1. Εγκαθιστούμε τους drivers (οδηγίες σε αυτό το post -> Μέρος 2ο).
     
     
  2. Αν "φοράμε" 32 bit (οι εργοστασιακές ROM είναι 32 bit), κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε αυτή τη ROM (οποιαδήποτε ROM 64 bit με χρήση flashtool) σύμφωνα με αυτό το post -> Μέρος 3ο.
    [Αυτό το βήμα το κάνουμε ΜΙΑ φορά και αφορά στην "μετατροπή" του κινητού μας σε 64 bit. Μετά την εγκατάσταση, θα έχουμε 64 bit κινητό, root και custom recovery TWRP.]

    Πώς μπαίνουμε σε recovery mode
    • Απενεργοποιούμε το κινητό (όχι απαραίτητα).
    • Πιέζουμε το κουμπί αύξησης έντασης ήχου (Volume Up) ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με το κουμπί τροφοδοσίας (Power).
    • Κρατήστε τα μέχρι το boot mode, όπου θα βγει μια επιλογή μενού (μετά από 2-3 δευτερόλεπτα). Μόλις τη δείτε, αφήστε τα κουμπιά.
    • Στο μενού που εμφανίζεται, με το κουμπί αύξησης ήχου κάνουμε την επιλογή που θέλουμε (για μας τώρα το Recovery). Με το κουμπί μείωσης ήχου (Volume Down) επιβεβαιώνουμε την επιλογή μας.
    Μπήκαμε σε λειτουργία ανάκτησης (recovery).
     
    Τώρα μπορούμε να εγκαταστήσουμε όποια άλλη 64 bit ROM θέλουμε, πολύ εύκολα μέσω TWRP.
     
     
  3. Εγκατάσταση των αρχείων που έχουμε κατεβάσει από παραπάνω:
    • Μπαίνουμε σε λειτουργία ανάκτησης (recovery mode - TWRP)
    • Κάνουμε Wipe - Advanced wipe - [τα εξής 4: Dalvik, Cashe, Data, Internal Storage - ΟΧΙ το System]
    • Install zip το αρχείο MIUI Android 5.0 - x64 v7.2.2 που έχουμε κατεβάσει από παραπάνω. [Αν δεν βλέπουμε το αρχείο, πηγαίνουμε Select Storage -> SDCard]
      [Αν μας βγάλει πρόβλημα στο Install, δείτε το *1]
    • Δεν κάνουμε reboot, πάμε πίσω και Install zip το Αρχείο Ελληνικής γλώσσας για MIUI Android 5.0 - x64 (v7.2.2) που έχουμε κατεβάσει από παραπάνω.

 

Απολαύστε το MiUI στα ελληνικά.

 

 

Για το bug στο InCallUI (η οθόνη κατά την κλήση)

  • Έχω αυτή την "ειδική" έκδοση (γι' αυτό λέω ακολουθήστε κατά γράμμα) 4 ημέρες. Δεν μπόρεσα να επαναλάβω το bug.
  • Σε άλλο install της ίδιας έκδοσης (7.2.2) όπου το bug μπορούσα να το επαναλάβω, "διόρθωσα" το bug όσο μπορούσα (η εγκατάσταση των ελληνικών εμπεριέχει το fix).
  • Επειδή μακρηγορώ, η ουσία είναι αυτή:
    • Η οθόνη του InCallUI (η οθόνη κατά την κλήση) πάντα θα είναι ορατή.
    • Στη χειρότερη περίπτωση, μετά από ~30 δευτερόλεπτα θα κλείνει η οθόνη του κινητού (όπως όταν πατάμε το Power μια φορά) με κάποιο σχετικό lag και τίποτε άλλο.
    • Δεν μπορούμε να κάνουμε βιντεοκλήση.

[Όποιοι/Όσοι μπορούν/θέλουν ας δοκιμάσουν αυτή την έκδοση - βοηθούν τους υπόλοιπους και την διόρθωση των bugs]

 

 

Extra - Σχόλια

  • Ελληνικό & Αγγλικό αλφάβητο στις επαφές v2 - MIUI Android 5.0 - x64 (v7.2.2) -- Επιστροφή πίσω (όπως ήταν)
  • Dolby atmos - για περισσότερο/πλουσιότερο ήχο - Ο ήχος εδώ είναι πολύ βελτιωμένος.
  • 160 χαρακτήρες στα μηνύματα SMS
  • Πολλά extra στη Κάμερα (3 επιλογές HDR [ότι κι αν σημαίνει αυτό], fish eye, κάτι με το focus)
  • extra στις Ρυθμίσεις
  • ΠΡΟΣΟΧΗ με την εφαρμογή Καθαρισμός στο "Κέντρο ελέγχου". Είναι ρυθμισμένη να "καθαρίζει" αυτόματα. Προτείνω να απενεργοποιήσετε το αυτόματο.
    Πιθανόν να σβήσει αρχεία που θέλετε. ΣΒΗΝΕΙ/ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ (κάνει DELETE) τα TWRP backup σας!!!
  • Double tap 2 wake - Διπλό άγγιγμα για ενεργοποίηση -- Ενσωματωμένο στις Ρυθμίσεις - Οθόνη.
  • Xposed - ΜΟΝΟ για MiUI - Android 5.0.x - 64 bit - [Δεν το τσέκαρα, κάντε το εσείς]

 

Προβλήματα - Λύσεις

*1 Αν δεν μπορείτε να εγκαταστήσετε την MIUI Android 5.0 - x64 v7.2.2 (σας βγάζει "This package is for "P70-A" devices..."), κάντε τα εξής:

  1. Ανοίξτε (ΟΧΙ αποσυμπίεση/extract) το multirom_lenovo_p70a_V7.2.2.0.LHMCNDA_v5.0.2.zip με το WinRar
  2. Πηγαίνετε στο φάκελο \META-INF\com\google\android. Τραβήξτε (drag & drop) το αρχείο updater-script στην επιφάνεια εργασίας. [Μήν κλείνετε το WinRar]
  3. Ανοίξτε το αρχείο updater-script (από την επιφάνεια εργασίας) με το Notepad (καλύτερα με το Notepad++).
  4. Βάλτε ένα # στην αρχή της 9ης γραμμής για να γίνει έτσι:
    #getprop("ro.product.device") == "P70-A" || abort("This package is for \"P70-A\" devices; this is a \"" + getprop("ro.product.device") + "\".");
  5. Σώστε το αρχείο και με drag & drop από την επιφάνεια εργασίας, βάλτε το πίσω στο WinRar. Πείτε Οκ στο παράθυρο που θα δείτε και περιμένετε λίγο.
  6. Βάλτε το multirom_lenovo_p70a_V7.2.2.0.LHMCNDA_v5.0.2.zip πίσω στην SD κάρτα και δοκιμάστε ξανά.

 

ΥΓ

[Βρήκα μία άκρη για τα ελληνικά στο VibeUI.

Πιθανόν να "ανεβάσω" μία δοκιμαστική έκδοση το ΣΚ, για να δούμε το πιο πρόσφατο (ομολογουμένως αξιόλογο) λειτουργικό της "μαμάς" Lenovo που (δεν μας) προσφέρει]

Edited by UserXP
Ελληνικό & Αγγλικό αλφάβητο στις επαφές
Link to comment
Share on other sites

Σε ανύποπτο(?) χρόνο δεν εμφανίζεται η "οθόνη κατά τη κλήση", με αποτέλεσμα να μην μπορείς να απαντήσεις κλπ.

Δύσκολο να το πετύχεις, αλλά αν σου τύχει...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια καθαρή εγκατάσταση της 7.2.2 για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα γίνει κάποιο "μπέρδεμα", το μόνο παλιό που έχω είναι το twrp 2.8. Στην πρώτη προσπάθεια μου έβγαλε error, και ακολουθώντας τις οδηγίες έκανα edit το σχετικό αρχείο (με το notepad++), οπότε στην συνέχεια όλα καλά και ομαλά.

Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές, antutu ~46.200 και smooth αίσθηση, μνήμη είδα και 1,5gb (!!!) ενώ είναι στάνταρ πάνω από 1 υπό κανονικές συνθήκες. Όλα αυτά έχοντας βάλει και τον "καρκίνο" facebook+messenger - και βέβαια όλες τις συνήθεις εφαρμογές μου. Η μετάφραση μου φαινεται πλήρης, είδα ίσως ένα ή δυο ρώσικους χαρακτήρες σε κάποια splash screen του security center. Λείπει η δίγλωση μπάρα επαφών (όπως μας είπες Νικ). Ο ήχος αφού έβαλα το dolby είναι ΜΑΚΡΑΝ ότι καλύτερο έχω ακούσει από το ηχειάκι της συσκευής, θέλει προσοχή στην ρύθμιση -> επιλογές για προγραμματιστές->ξετσεκάρουμε την επιλογή "χρήση nuplayer" (στο δικό μου ήταν τσεκαρισμένο).

Το double tap δουλεύει κανονικότατα, το ένεργοποίησα από περιέργεια - και ίσως είναι μια καλή καβάτζα αν τα φτύσει το κουμπί on-off... :)

Το bug με το InCall δεν μου έχει τύχει προς το παρόν, αλλά βέβαια τρια-τέσσερα τηλέφωνα με έχουν πάρει - είναι μόλις μερικές ώρες που την έχω βάλει.

Αυτά προς το παρόν, τα ξαναλέμε όσο θα "ροντάρεται" :lol:

 

edit: άσχετο, αλλά επειδή έχω μια εφαρμογή που για λόγους ασφαλείας αρνείται να δουλέψει σε root, υπάρχει τρόπος να την ξεγελάσω ή να κάνω "προσωρινό" unroot την συσκευή για να δουλεύει τις σπάνιες φορές που την χρειάζομαι? (Μια-δυο φορές τον μήνα).

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά λοιπόν για αρχή.

Η έκδοση αυτή είναι stable και σαφώς καλύτερη από την 7.1.3. Το bug (???) με το InCallUI είναι το μόνο μελανό σημείο.

Η μνήμη και σε μένα ήταν στα επίπεδα 7.1.3 και λίγο καλύτερα.

Ο ήχος είναι από τους καλύτερους, τουλάχιστον στα εξωτερικά ηχεία (δεν ξέρω για μπλε-δόντι). Καλύπτει άνετα νομίζω και τους πιο απαιτητικούς.

Από περιέργεια, οι ειδοποιήσεις στο fb+messenger σου έρχονται κανονικά (με κλειστή/ανοιχτή οθόνη)?

Για τη μετάφραση αν δεις/δείτε κάτι, πείτε το μου. Θέλω να διορθώσω και τα τελευταία...

 

Η δίγλωσση μπάρα "ψήνεται"...

Επίσης είναι στο "φούρνο" και η VibeUI, έτσι, για να έχουμε επιλογές στις καλύτερες ROM που υπάρχουν για το κινητό μας (δεν θέλω να αδικήσω τις CM, AOSP, ...).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το facebook δεν ξέρω - δεν είμαι και πολύ ενεργός χρήστης :lol: - κάτσε να τρολλάρω λίγο τίποτα φίλους να δούμε...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το facebook δεν ξέρω - δεν είμαι και πολύ ενεργός χρήστης :lol: - κάτσε να τρολλάρω λίγο τίποτα φίλους να δούμε...

 

Σωστός... :lol: :p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Στην 7.1.3 χθες προσπαθησα να κανω ηχογράφηση με την μαμισια εφαρμογή! Παταγα το Record αλλά δεν ξεκιναγε. Περιεργο επισης ήταν οτι στις ρυθμίσεις δεν μου δίνει δυνατότητα να επιλεξω το φάκελο που θελω να σώζεται το αρχείο...(αν σας βοηθαει αυτο.. !) Αντιθετα οταν κανω κανω ηχογράφηση κλήσης δουλεύει κανονικά.

Όσο αφορά τον ηχο! Μετα απο ρυθμίσεις που εκανα δουλευε καλά. Εκανα restart και μπουκωσε ξανά! Τώρα δουλεύει ξανά! Γενικά οι ρυθμίσεις του ήχου δεν μου φαίνονται αξιόπιστες.! Μπουκωνει το ηχείο οπότε επιρεαζει ολες τις ρυθμίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Πάμε ένα - ένα, οι ειδοποιήσεις του φατσοβιβλίου+αγγελιοφόρος δουλέψανε, η μόνη αλλαγή στις τυπικές ρυθμίσεις είναι ότι αφού τις άνοιξα κανονικά, πάτησα το αριστερό κουμπί που καθαρίζει την μνήμη και τις τράβηξα προς τα κάτω για να κλειδώσουν. Τώρα θα κάνω το πείραμα, θα τις βγάλω και restart να δω τι θα γίνει (μερικοί φίλοι απορήσαν πως ξαφνικά έγινα πολύ ενεργός στο FB :p ).

 

Δεύτερον, η εγγραφή δεν δουλεύει ούτε στην 7.2.2 - αλλά με αφήνει να διαλέξω φάκελο... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Στην 7.1.3 χθες προσπαθησα να κανω ηχογράφηση με την μαμισια εφαρμογή! Παταγα το Record αλλά δεν ξεκιναγε. Περιεργο επισης ήταν οτι στις ρυθμίσεις δεν μου δίνει δυνατότητα να επιλεξω το φάκελο που θελω να σώζεται το αρχείο...(αν σας βοηθαει αυτο.. !) Αντιθετα οταν κανω κανω ηχογράφηση κλήσης δουλεύει κανονικά.

Όσο αφορά τον ηχο! Μετα απο ρυθμίσεις που εκανα δουλευε καλά. Εκανα restart και μπουκωσε ξανά! Τώρα δουλεύει ξανά! Γενικά οι ρυθμίσεις του ήχου δεν μου φαίνονται αξιόπιστες.! Μπουκωνει το ηχείο οπότε επιρεαζει ολες τις ρυθμίσεις!

 

Ναι, την τελευταία φορά που είχα την 7.1.3 είδα κι εγώ ότι η ηχογράφηση δεν δουλεύει. Όταν ξαναβάλω 7.1.3 θα το τσεκάρω.

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις ρυθμίσεις του ήχου (εννοώ να χάνονται μετά από επανεκκίνηση). Ίσως είναι σχετικό με την ηχογράφηση.

 

 

Πάμε ένα - ένα, οι ειδοποιήσεις του φατσοβιβλίου+αγγελιοφόρος δουλέψανε, η μόνη αλλαγή στις τυπικές ρυθμίσεις είναι ότι αφού τις άνοιξα κανονικά, πάτησα το αριστερό κουμπί που καθαρίζει την μνήμη και τις τράβηξα προς τα κάτω για να κλειδώσουν. Τώρα θα κάνω το πείραμα, θα τις βγάλω και restart να δω τι θα γίνει (μερικοί φίλοι απορήσαν πως ξαφνικά έγινα πολύ ενεργός στο FB :p ).

 

Δεύτερον, η εγγραφή δεν δουλεύει ούτε στην 7.2.2 - αλλά με αφήνει να διαλέξω φάκελο... :wacko:

 

Αν δεν τις "κρατάς" στη μνήμη, κάθε φορά που θα κάνεις "καθαρισμό" της μνήμης, αυτές θα κλείνουν και θα πρέπει να τις ξανανοίγεις για να παίρνεις ειδοποιήσεις. Επίσης όταν η οθόνη κλείνει, το MiUI "καθαρίζει" τις εφαρμογές που είναι στην μνήμη ανάλογα με τη ρύθμιση στο:

"Κέντρο ασφαλείας" - Ρυθμίσεις (το πάνω-δεξιά κουμπάκι) - "Καθαρισμός όταν κλειδώσει η οθόνη" -> [Όποια ρύθμιση υπάρχει εδώ]

 

Η εγγραφή δουλεύει στην 7.2.2. Το είχα τσεκάρει... τι να πω.

Τώρα έχω VibeUI, θα το ανεβάσω μάλλον σε καν1 2ωρο. Αύριο πάλι MiUI.

[Θα βάλω κι εγώ στο Vibe το fb+messenger να το δοκιμάσω]

 

EDIT

Τελικά το δοκιμαστικό αρχείο των ελληνικών για VibeUI δεν "ανεβαίνει" με τίποτε. Αύριο.

Το Ελληνικό & Αγγλικό αλφάβητο στις επαφές v2 - MIUI Android 5.0 - x64 (v7.2.2) είναι στο παραπάνω post.

Tα fb+messenger στο VibeUI δουλεύουν κανονικά.

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

VIBEUI 2.8 - Android 5.1 - x64 v1602 με Ελληνικά (90%) -- Lenovo P70-A

[source: Lenovo-Forums]

Κατεβάστε και τοποθετήστε τα παρακάτω στη κάρτα SD του κινητού σας

 

Οδηγίες εγκατάστασης

[Για ότι έχουμε ήδη εγκαταστήσει, "πηδάμε" το αντίστοιχο βήμα]

 

 

  1. Εγκαθιστούμε τους drivers (οδηγίες σε αυτό το post -> Μέρος 2ο).
     
     
  2. Αν "φοράμε" 32 bit (οι εργοστασιακές ROM είναι 32 bit), κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε αυτή τη ROM (οποιαδήποτε ROM 64 bit με χρήση flashtool) σύμφωνα με αυτό το post -> Μέρος 3ο.
    [Αυτό το βήμα το κάνουμε ΜΙΑ φορά και αφορά στην "μετατροπή" του κινητού μας σε 64 bit. Μετά την εγκατάσταση, θα έχουμε 64 bit κινητό, root και custom recovery TWRP.]

    Πώς μπαίνουμε σε recovery mode
    • Απενεργοποιούμε το κινητό (όχι απαραίτητα).
    • Πιέζουμε το κουμπί αύξησης έντασης ήχου (Volume Up) ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με το κουμπί τροφοδοσίας (Power).
    • Κρατήστε τα μέχρι το boot mode, όπου θα βγει μια επιλογή μενού (μετά από 2-3 δευτερόλεπτα). Μόλις τη δείτε, αφήστε τα κουμπιά.
    • Στο μενού που εμφανίζεται, με το κουμπί αύξησης ήχου κάνουμε την επιλογή που θέλουμε (για μας τώρα το Recovery). Με το κουμπί μείωσης ήχου (Volume Down) επιβεβαιώνουμε την επιλογή μας.
    Μπήκαμε σε λειτουργία ανάκτησης (recovery).
     
    Τώρα μπορούμε να εγκαταστήσουμε όποια άλλη 64 bit ROM θέλουμε, πολύ εύκολα μέσω TWRP.
     
     
  3. Εγκατάσταση των αρχείων που έχουμε κατεβάσει από παραπάνω:
    • Μπαίνουμε σε λειτουργία ανάκτησης (recovery mode - TWRP)
    • Πάμε Wipe - Advanced wipe - [τα 5 πρώτα, δηλ. Dalvik, System, Cashe, Data, Internal Storage]
    • Install zip το αρχείο VIBEUI 2.8 - Android 5.1 - x64 v1602 που έχουμε κατεβάσει από παραπάνω. [Αν δεν βλέπουμε το αρχείο, πηγαίνουμε Select Storage -> SDCard]
    • Δεν κάνουμε reboot, πάμε πίσω και Install zip το Αρχείο Ελληνικής γλώσσας για VIBEUI 2.8 - Android 5.1 - x64 v1602 που έχουμε κατεβάσει από παραπάνω.
    • Reboot (αργεί...). [Σε μένα έκανε πάνω από 10 λεπτά]

 

Απολαύστε το VibeUI της "μαμάς" Lenovo στα ελληνικά (90%).

 

Extra - Σχόλια

  1. Ο ήχος εδώ είναι πολύ-πολύ καλός. Ανεβάστε την ένταση στο Engineer Mode (είναι στις "Επιλογές για προγραμματιστές"), αλλά πρώτα μέχρι 160 (max είναι το 255), θα μείνετε υπερευχαριστημένοι. Έχει και το MaxxAudio.
  2. 160 χαρακτήρες στα μηνύματα SMS
  3. extra στον launcher (εδώ υπάρχει και κουμπί για όλες τις εφαρμογές)
  4. Είναι δοκιμαστική έκδοση. Περίπου το 90% είναι μεταφρασμένο. Μπορεί να δείτε και κάποια μικρά bugs. Το fb+messenger δουλεύει κανονικά. xposed δεν δοκίμασα.
  5. Κάτι "χοντράδες" στη μετάφραση είναι από την επίσημη μετάφραση της Lenovo στο A7010. Τα έχω διορθώσει, αλλά όχι σε αυτή την έκδοση. [Τώρα πρέπει να έχουν διορθωθεί]
  6. Το mod 1 σε αυτό το post ισχύει. Το 2ο είναι ενσωματωμένο.
  7. Αν δημιουργήσετε Lenovo λογαριασμό (για πρώτη φορά) για 2 (ή 1) μέρες είστε VIP και "κατεβάζετε" όποιο θέμα θέλετε δωρεάν (όταν λήξει η περίοδος δεν "μπορείτε" να ξανα-χρησιμοποιήσετε τα θέματα χωρίς πληρωμή). ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ στην SD τα θέματα που σας αρέσουν...
  8. EDIT
    Αυτό είναι το λειτουργικό της "μαμάς" Lenovo, οπότε όλα τα γνωστά gestures (διπλό χτύπημα για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση, αναποδογύρισμα για απενεργοποίηση/σίγαση, έξυπνη οθόνη, smart lock, κλπ - κάπου νομίζω πήρε το μάτι μου και το face unlock) λειτουργούν κανονικά.

 

Κάποια screenshots

http://cs3-3.4pda.to/7617903.jpg http://cs3-3.4pda.to/7617909.jpg http://cs3-3.4pda.to/7617918.jpg http://cs3-3.4pda.to/7501530.jpg

Edited by UserXP
90% μεταφρασμένο
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το wipe system με σκότωσε... δεν ξαναστήνω κινητό σε 2 μέρες, ας πάρει άλλος το "τούκα προ" :lol:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το wipe system με σκότωσε... δεν ξαναστήνω κινητό σε 2 μέρες, ας πάρει άλλος το "τούκα προ" :lol:

 

[Ευτυχώς απάντησες και ήθελα να πω και κάποια άλλα, αλλά να μη "χαλάσω" το post]

 

Ναι, αυτό είναι πολύ κουραστικό. Μπορείτε να δοκιμάσετε χωρίς το wipe system, αλλά, όπως έχω ξαναπεί, δεν προτείνεται (ιδίως τώρα που είναι και αλλαγή της ROM).

 

[για σένα έχω κάτι άλλο -- 7.2.3... τώρα μόλις τη βρήκα...]

Θα εγκαταστήσω την MiUI 7.2.3 για να τεστάρω το InCallUI. Οπότε το bug με την ηχογράφηση θα περιμένει. Αλήθεια, στην 7.2.2 δεν δουλεύει η ηχογράφηση?

 

Αν κατάλαβα καλά, υπάρχουν παιδιά εδώ που δοκιμάζουν αλλά δεν σχολιάζουν. Αν είναι έτσι, κακώς δεν το κάνουν.

Καλώς εχόντως των πραγμάτων, θα έχει τελειώσει το VibeUI 1604 μέχρι το ΣΚ, οπότε θα μείνει μόνο το MiUI...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα twrp backup της 7.2.2 με την δίγλωση μπάρα επαφών. Ανεξάρτητα από το τι λέει το Antutu η συσκευή είναι φοβερά smooth, και η όλη αίσθηση πολύ εξευγενισμένη. Με το "σωστό" θέμα ότι καλύτερο - είχα πολλά χρόνια να δουλεψω κινητό χωρίς nova αν αυτό σας λέει κάτι...

 

edit: η ηχογράφηση δεν δουλεύει, το κουμπί δείχνει ότι πατιέται αλλά δεν συμβαίνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό κουράγιο...

 

Όντως, κι εγώ έχω δει κάτι "περίεργα" με το Antutu. Το MiUI "κυλάει", δεν έχω δει lag (εκτός αυτό μετά το "bug" με το InCallUI). Στο you tube έχει πολλά βιντεάκια με το κινητό μας να "νικάει" πολλά ακριβότερα, όπως επίσης και για την ταχύτητα του MiUI.

 

εδιτ: Αν είναι δυνατόν. Στην 7.2.3 δουλεύει (μόλις το τσέκαρα), αλλά και το bug με το InCallUI εκεί είναι...

Edit: και το fix δουλεύει πάντα. Με αλλαγή στο original InCallUI το bug επανέρχεται, με αλλαγή στο fix εξαφανίζεται. Θα κάνω μερικές δοκιμές και αύριο και (αν όλα πάνε καλά) θα θεωρήσω ότι το bug διορθώθηκε.

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

userxp σε ευχαριστουμε που μας αναβαθμιζεις το κινητο. οτι παρατηρησεις εχω θα στις λεω. εγω ακομα στην 7.1.3 ειμαι.!! Edited by sfirojohn
Link to comment
Share on other sites

Από χθες έβαλα 7.2.1. Μου έκανε κάτι κουλά στην εγκατάσταση ενώ ακολούθησα τα βήματα κανονικά. Μόλις άνοιγε το τηλέφωνο και πήγαινα να ρυθμίσω τη γλώσσα αναβόσβηνε η οθόνη και μου έλεγε η εφαρμογή ρυθμίσεις σταμάτησε να λειτουργεί. Τέλος πάντων κατάφερα να βάλω ένα backup που είχα και όλα καλά.

Facebook και messenger δουλεύουν οπότε θέλουν ενώ έχω ρυθμίσει τα πάντα. Πίστευα ότι έφταιγε ο nova αλλά το κάνει και με τον stock launcher.

Η ηχογράφηση λειτουργεί κανονικά.

Το απόγευμα θα δοκιμάσω την 7.2.2 αν και με σκοτώνει και μένα το wipe.......

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...