Jump to content

Lenovo P70t


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προφανώς ελαττωματική συσκευή... :(

 

 

 

 

 

 

Εντάξει, με σκάσατε :p κι έβαλα κι εγώ facebook/messenger!!! "Τρομερές" εφαρμογές... :cry: :p :worry:

• Όλα δουλεύουν από την αρχή/reboot*, με ανοιχτή ή κλειστή οθόνη, είτε έχεις ανοιχτή την εφαρμογή είτε όχι (πάντα ανοιχτή είναι ούτως ή άλλως), είτε κάνεις καθαρισμό ή όχι, οι εφαρμογές "ανοίγουν" όταν κάνεις κλικ στις ειδοποιήσεις (στην οθόνη κλειδώματος θέλει δύο κλικ [το αναφέρει άλλωστε]).

 

Βήματα

  1. Πάτε Ρυθμίσεις - Εγκατεστημένες εφαρμογές - facebook/messenger - Προβολή ειδοποιήσεων -> ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΤΕ τις επιλογές εκεί.
  2. Πάτε Ρυθμίσεις - Εγκατεστημένες εφαρμογές - facebook/messenger - Διαχείριση δικαιωμάτων - Προβολή αναδυόμενου παραθύρου -> Αποδοχή.
  3. Πάτε Ρυθμίσεις - Πρόσθετες ρυθμίσεις - Μπαταρία & απόδοση - 'Διαχειριστείτε τη χρήση της μπαταρίας από εφαρμογές' - Επιλέξτε εφαρμογές - facebook/messenger -> Προσαρμοσμένη & 'Παραμονή σε σύνδεση' (για το 'ΔΙΚΤΥΟ ΣΤΟ ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΟ')
  4. Πάτε στις 'Πρόσφατες εφαρμογές' (ο καθαρισμός εφαρμογών - για να καθαρίσουμε τη μνήμη) και "τραβάμε" προς τα κάτω το messenger (για να μένει στη μνήμη).
  5. ΤΕΛΟΣ

Προαιρετικό

Πάτε "Κέντρο ελέγχου" - Ρυθμίσεις (το πάνω-δεξιά κουμπάκι) - "Καθαρισμός όταν κλειδώσει η οθόνη" -> Ποτέ

Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο... ελέγξτε εσείς

 

* Μετά από reboot πρέπει να ανοίξετε μια φορά την εφαρμογή messenger [δεν ξέρω γιατί δεν ανοίγει από μόνη της].

-->> Α, ξέχασα. Πάτε και 'Κέντρο ασφάλειας' - Δικαιώματα - Αυτόματη έναρξη - facebook/messenger [αν και αυτό το messenger δεν ξεκινά..]

 

Ευχαριστώ για όλα. Αρνείται να δουλέψει.. :wacko::blink::blink::blink:

Δεν ξανά ασχολούμαι.....

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους ,εδω και λιγη ωρα εχω φρικαρει .

Ανοιξα το facebook ,το κινητο κολλησε και τωρα δεν ανοιγει η οθονη του .

Δεν κανει τπτ .Μονο οταν παταω το κουμπι του ξεκλειδωματος αναβουν τα κατω κουμπια.

ΣΟΣ .Τι να κανω;;;

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Κράτα πατημένο το κουμπί τροφοδοσίας για να ξανα-bootάρει...

 

EDIT

και κάνε ακόμη 1 post. Έχεις 13... :lol:

 

:p:p:p Παρακολουθω πιο πολυ απο οσο νομιζεις

 

εκανε μονο του reboot μετα απο ωρα αλλα τωρα σε οποια εφαρμογη και να μπω κολλαει και μαυριζει η οθονη

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μια πλάκα έκανα.

 

Ποιο λειτουργικό έχεις;

Έκανες καμιά εγκατάσταση εφαρμογής;

Κάποιες ενημερώσεις αλλά όχι σε εφαρμογές που άνοιξα. Απεγκατεστησα τον hola και κάποια άλλα που μπορεί να επηρεαζαν αλλά νομίζω ότι το fb πρέπει να την έκανα τη δουλειά.

 

Και ναι έφτασα στα 15ποστ... Τι έχεις να πεις τώρα; :cool::cool::cool::)

Link to comment
Share on other sites

Ποιο λειτουργικό έχεις;

Είσαι root;

Έχεις ενεργοποιημένο τον εντοπισμό σφαλμάτων USB;

4.4.4

Ναι είμαι root

Όχι δεν είναι ενεργοποιημένο

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες ενημερώσεις αλλά όχι σε εφαρμογές που άνοιξα. Απεγκατεστησα τον hola και κάποια άλλα που μπορεί να επηρεαζαν αλλά νομίζω ότι το fb πρέπει να την έκανα τη δουλειά.

 

Και ναι έφτασα στα 15ποστ... Τι έχεις να πεις τώρα; :cool::cool::cool::)

 

FB και Messenger ΔΕΝ δουλεύουν εάν τα έχεις μεταφέρει στην sd card. Πρέπει να είναι στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

FB και Messenger ΔΕΝ δουλεύουν εάν τα έχεις μεταφέρει στην sd card. Πρέπει να είναι στο κινητό.

Αυτό είναι μια σοβαρή υποψία. Το. Κόλλημα έγινε μόλις μετέφερα κάποιες εφαρμογές στην sd

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι μια σοβαρή υποψία. Το. Κόλλημα έγινε μόλις μετέφερα κάποιες εφαρμογές στην sd

 

ΟΧΙ υποψία. Το έπαθα και εγώ και το διάβασα στο φόρουμ της Lenovo.

Τα έφερα πίσω και όλα καλά.

Υπόψη ότι εγώ έχω την έκδοση 5.1, χωρίς root και όλα δουλεύουν ρολόϊ.

Απλά απο την 4.4.4. πήγα στην αναβάθμιση του Δεκεμβρίου (ΟΧΙ σε αυτήν του Οκτωβρίου).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα. Έχω και εγώ το lenovo και πρόσφατα του φόρεσα την 7.2.1.0. Όλα δουλεύουν τέλεια, εκτός από το IncallUI που μου κολλάει συνέχεια. Δοκίμασα τον Kernel v9 αλλά δεν άλλαξε κάτι. Υπάρχει κάποιο fix για το θέμα αυτό?

 

Επίσης υπάρχει νεότερη stable έκδοση από αυτήν που ανέφερα παραπάνω? Αν υπάρχει, Link?

 

Ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα. Έχω και εγώ το lenovo και πρόσφατα του φόρεσα την 7.2.1.0. Όλα δουλεύουν τέλεια, εκτός από το IncallUI που μου κολλάει συνέχεια. Δοκίμασα τον Kernel v9 αλλά δεν άλλαξε κάτι. Υπάρχει κάποιο fix για το θέμα αυτό?

 

Επίσης υπάρχει νεότερη stable έκδοση από αυτήν που ανέφερα παραπάνω? Αν υπάρχει, Link?

 

Ευχαριστώ! :)

 

Μετά την stable MiUI 7.1.3, ΟΛΕΣ οι επόμενες εκδόσεις έχουν το bug με το InCallUI. Δεν διορθώνεται με κανένα από τα fix που έχω αναφέρει παραπάνω και από ότι άλλο έχω βρει στο διαδίκτυο...

Τελευταία stable έκδοση είναι η 7.2.2

Τελευταία εβδομαδιαία beta είναι η MiUI 7 beta 6.3.33

[Αυτές οι εκδόσεις δεν έχουν ελληνικά και έχουν το bug με το InCallUI]

 

Είμαι νομίζω αρκετά κοντά στο να το διορθώσω. Θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Μετά την stable MiUI 7.1.3, ΟΛΕΣ οι επόμενες εκδόσεις έχουν το bug με το InCallUI. Δεν διορθώνεται με κανένα από τα fix που έχω αναφέρει παραπάνω και από ότι άλλο έχω βρει στο διαδίκτυο...

Τελευταία stable έκδοση είναι η 7.2.2

Τελευταία εβδομαδιαία beta είναι η MiUI 7 beta 6.3.33

[Αυτές οι εκδόσεις δεν έχουν ελληνικά και έχουν το bug με το InCallUI]

 

Είμαι νομίζω αρκετά κοντά στο να το διορθώσω. Θα δούμε...

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Οπότε η 7.1.3 είναι οκ με το InCalllUI? Υπάρχει Link για αυτήν (Με ελληνικά)? Μέχρι να το διορθώσεις?:p

 

Μπράβο για την δουλειά που έχεις κάνει! :up:

 

Edit: Το βρήκα το Link! :)

Edited by Lordin
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, εξακολουθώ να είμαι με την 7.1.3 και όλα πάνε καλά. Σταθερή και δουλεύουν τα πάντα όλα (δεν έχω βάλει doubletap).
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω πολλά και δεν συνηθιζω να ρωταω παρα μονο αν σκαλωσω...και πραγματι πρπει να λύσω προβλήματα

Εχω αγορασει λοιπον το κινητο αυτό αλλά την εκδοση t (P70-t) δικαρτο, έχει 4πύρηνο επεξεργαστη, 2 γιγα μνημη και ολα τα υπολοιπα

εχει επάνω την lollipop 5.1 όμως δεν μπορω να μπω σε δεδομένα από κάρτες σιμ.

(οι καρτες δοκιμαστηκαν αλλου και δουλευουν καλά)

και διαβαζοντας ολα αυτα που καταφερα, έχω την εξης απορία. μπορώ να κάνω όλα αυτα που αναφέρει ο USERxp στα ποστ του για να περασω την 4.4 που απ οτι καταλαβα ειναι περισσοτερο αξιοπιστη;

Φυσικα δεν ειμαι γνωστης όλων όσων αναφέρει και αν θα το κανω, θα το κανω σε επιπεδο γραμμα - γραμμα...ΑΝ γίνεται. Αλλιως δεν ξερω τι θα πρπει να κανω για να τεσταρω την δυνατοτητα συνδεσης του κινητου μεσω δεδομενων. (αυτο με ενδιαφερει κυριως) αλλα και με το wifi του σπιτιου

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν το πήρες από Ελλάδα καινούριο, πριν κάνεις οτιδήποτε πήγαινε στο μαγαζί να σου λύσουν το πρόβλημα. Υπάρχει "κινέζικη" έκδοση αυτής της συσκευής που ΔΕΝ είναι συμβατή με ορισμένα δίκτυα δεδομένων, οπότε ότι και να κάνεις δεν θα "παίξει"...
Link to comment
Share on other sites

Αν το πήρες από Ελλάδα καινούριο, πριν κάνεις οτιδήποτε πήγαινε στο μαγαζί να σου λύσουν το πρόβλημα. Υπάρχει "κινέζικη" έκδοση αυτής της συσκευής που ΔΕΝ είναι συμβατή με ορισμένα δίκτυα δεδομένων, οπότε ότι και να κάνεις δεν θα "παίξει"...

 

Το πήρα από Κίνα, δεν ήξερα αν κυκλοφορεί ήδη στην ελλάδα

Οπότε να κλαίω....

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι σίγουρος, δες τα ακριβή στοιχεία της συσκευής και ψάχτο λίγο…
Link to comment
Share on other sites

Το κινητακι μου επέστρεψε από το σέρβις, επισκευασμένο μέσα σε 1 εβδομάδα. Τελικα όσα ακούγονται για το σέρβις της εταιρίας είναι υπερβολικα. Εμένα με εξυπηρετησαν άψογα. Καλό βράδυ. :)
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα χθες για δοκιμή ξανά την μανίσια 4,4 να δω αν δουλεύουν οι ειδοποιήσεις σε fb, messenger που είχα θέμα με την miui 7.1.

Οι ειδοποιήσεις δουλεύουν κανονικά.

Έχω όμως 2 θεματάκια.......

1ον δεν έχω 160 χαρακτήρες στα μηνύματα

2ον ενώ στις miui η δεύτερη sim πιάνει 3g στην 4.4 δεν πιάνει....

Έχουμε καμία λύση?

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, εξακολουθώ να είμαι με την 7.1.3 και όλα πάνε καλά. Σταθερή και δουλεύουν τα πάντα όλα (δεν έχω βάλει doubletap).

 

Καλό (πολύ) αυτό. :)

 

 

Διαβάζω πολλά και δεν συνηθιζω να ρωταω παρα μονο αν σκαλωσω...και πραγματι πρπει να λύσω προβλήματα

Εχω αγορασει λοιπον το κινητο αυτό αλλά την εκδοση t (P70-t) δικαρτο, έχει 4πύρηνο επεξεργαστη, 2 γιγα μνημη και ολα τα υπολοιπα

εχει επάνω την lollipop 5.1 όμως δεν μπορω να μπω σε δεδομένα από κάρτες σιμ.

(οι καρτες δοκιμαστηκαν αλλου και δουλευουν καλά)

και διαβαζοντας ολα αυτα που καταφερα, έχω την εξης απορία. μπορώ να κάνω όλα αυτα που αναφέρει ο USERxp στα ποστ του για να περασω την 4.4 που απ οτι καταλαβα ειναι περισσοτερο αξιοπιστη;

Φυσικα δεν ειμαι γνωστης όλων όσων αναφέρει και αν θα το κανω, θα το κανω σε επιπεδο γραμμα - γραμμα...ΑΝ γίνεται. Αλλιως δεν ξερω τι θα πρπει να κανω για να τεσταρω την δυνατοτητα συνδεσης του κινητου μεσω δεδομενων. (αυτο με ενδιαφερει κυριως) αλλα και με το wifi του σπιτιου

Ευχαριστώ

 

Απ' ό,τι "διάβασα" εδώ δεν μπορείς να κάνεις κάτι για το 3G/4G (είναι θέμα hardware).

Για όλα τα άλλα, μάλλον μπορείς να τα κάνεις.

 

 

Το κινητακι μου επέστρεψε από το σέρβις, επισκευασμένο μέσα σε 1 εβδομάδα. Τελικα όσα ακούγονται για το σέρβις της εταιρίας είναι υπερβολικα. Εμένα με εξυπηρετησαν άψογα. Καλό βράδυ. :)

 

Όλα εντάξει τώρα;

 

 

Έβαλα χθες για δοκιμή ξανά την μανίσια 4,4 να δω αν δουλεύουν οι ειδοποιήσεις σε fb, messenger που είχα θέμα με την miui 7.1.

Οι ειδοποιήσεις δουλεύουν κανονικά.

Έχω όμως 2 θεματάκια.......

1ον δεν έχω 160 χαρακτήρες στα μηνύματα

2ον ενώ στις miui η δεύτερη sim πιάνει 3g στην 4.4 δεν πιάνει....

Έχουμε καμία λύση?

 

1ον Μόνο σε Lollipop μπορώ να βοηθήσω. Για KitKat το xposed δεν δουλεύει;

2ον Δεν έχω ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τη miui εχει δοκικασει κανεις τη Cm 12 ? διαβασα οτι δεν εχει ραδιοφωνο και δεν μπορει να μεταφρει στην sd εφαρμογες Edited by mamian
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...