Jump to content

Lenovo P70t


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2η προσπάθεια πάλι αποτυχημένη...

Προσπαθώ να ανεβάσω φωτο με το error αλλά δεν μπορώ.

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

MIUI Android 5.0 - x64 (v7.2.1) Ελληνική ROM -- Lenovo P70-A

[source: MultiROM]

• Κατεβάζουμε και τοποθετούμε τη MIUI Android 5.0 - x64 (v7.2.1) Ελληνική ROM στη κάρτα SD του κινητού μας.

 

Οδηγίες εγκατάστασης

[Για ότι έχουμε ήδη εγκαταστήσει, "πηδάμε" το αντίστοιχο βήμα]

 

  1. Εγκαθιστούμε τους drivers (οδηγίες σε αυτό το post -> Μέρος 2ο).
     
     
  2. Αν "φοράμε" 32 bit (οι εργοστασιακές ROM είναι 32 bit), κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε αυτή τη ROM (οποιαδήποτε ROM 64 bit με χρήση flashtool) σύμφωνα με αυτό το post -> Μέρος 3ο.
    [Αυτό το βήμα το κάνουμε ΜΙΑ φορά και αφορά στην "μετατροπή" του κινητού μας σε 64 bit. Μετά την εγκατάσταση, θα έχουμε 64 bit κινητό, root και custom recovery TWRP.]

    Πώς μπαίνουμε σε recovery mode
    • Απενεργοποιούμε το κινητό (όχι απαραίτητα).
    • Πιέζουμε το κουμπί αύξησης έντασης ήχου (Volume Up) ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με το κουμπί τροφοδοσίας (Power).
    • Κρατήστε τα μέχρι το boot mode, όπου θα βγει μια επιλογή μενού (μετά από 2-3 δευτερόλεπτα). Μόλις τη δείτε, αφήστε τα κουμπιά.
    • Στο μενού που εμφανίζεται, με το κουμπί αύξησης ήχου κάνουμε την επιλογή που θέλουμε (για μας τώρα το Recovery). Με το κουμπί μείωσης ήχου (Volume Down) επιβεβαιώνουμε την επιλογή μας.
    Μπήκαμε σε λειτουργία ανάκτησης (recovery).
     
    Τώρα μπορούμε να εγκαταστήσουμε όποια άλλη 64 bit ROM θέλουμε, πολύ εύκολα μέσω TWRP.
     
     
  3. Εγκαθιστούμε την MIUI Android 5.0 - x64 (v7.2.1) Ελληνική ROM που έχουμε κατεβάσει από παραπάνω:
    • Μπαίνουμε σε λειτουργία ανάκτησης (recovery mode - TWRP)
    • Κάνουμε Wipe - Advanced wipe - [τα 5 πρώτα, δηλ. Dalvik, System, Cashe, Data, Internal Storage]

    [Οι της "ανεπίσημης" έκδοσης, μπορούν να μήν κάνουν Data, Internal Storage]


    Καλό είναι μετά να ξανά-κάνουμε reboot σε recovery mode
    Install zip το αρχείο MIUI Android 5.0 - x64 (v7.2.1) Ελληνική ROM που έχουμε κατεβάσει από παραπάνω. [Αν δεν βλέπουμε το αρχείο, πηγαίνουμε Select Storage -> SDCard]

  4. Reboot και περιμένετε... (το 1ο αργεί... 10 λεπτά).

 

Απολαύστε το MiUI στα ελληνικά.

 

 

Extra - Σχόλια

Edited by UserXP
Source added
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια "καθαρή" εγκατάσταση της τελευταίας rom, και βλέπω κάποια θεματάκια στο twrp. Μετά τις εγκαταστάσεις και το reboot το τηλέφωνο μοιάζει να μπάινει σε κατάσταση αδράνειας, δεν μου βγάζει την γνωστή μπάρα - κολλάει στην μαύρη οθόνη με το μύνημα sweepe right to unlock, και πρέπει να πατήσεις το κουμπί on για να ξεμπλοκάρει και να πάρει εμπρός.

 

Όταν το κάνεις αυτό, ξεκινάει η γνωστή μπάρα.

 

edit: κατα τα λοιπά έβαλα και την δίγλωσση μπάρα, όλα καλά!

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Καθαρή εγκατάσταση και από εμένα......Όλα καλά....

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το twrp.

Άπαιχτο το logo mi κατά το boot.

Στην αρχή είχα ένα θεματάκι και εγώ με την διαθέσιμη μνήμη (άφηνε περίπου 800-900) αλλά ξαφνικά χωρίς να κάνω κάτι αφήνει πάλι όσο και η προηγούμενη rom (περίπου 1.2 free).

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια "καθαρή" εγκατάσταση της τελευταίας rom, και βλέπω κάποια θεματάκια στο twrp. Μετά τις εγκαταστάσεις και το reboot το τηλέφωνο μοιάζει να μπάινει σε κατάσταση αδράνειας, δεν μου βγάζει την γνωστή μπάρα - κολλάει στην μαύρη οθόνη με το μύνημα sweepe right to unlock, και πρέπει να πατήσεις το κουμπί on για να ξεμπλοκάρει και να πάρει εμπρός.

 

Όταν το κάνεις αυτό, ξεκινάει η γνωστή μπάρα.

 

edit: κατα τα λοιπά έβαλα και την δίγλωσση μπάρα, όλα καλά!

 

Καλημέρα.

Καθαρή εγκατάσταση και από εμένα......Όλα καλά....

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το twrp.

Άπαιχτο το logo mi κατά το boot.

Στην αρχή είχα ένα θεματάκι και εγώ με την διαθέσιμη μνήμη (άφηνε περίπου 800-900) αλλά ξαφνικά χωρίς να κάνω κάτι αφήνει πάλι όσο και η προηγούμενη rom (περίπου 1.2 free).

 

Ούτε κι εγώ έχω θέμα με TWRP. Δοκιμάστε την έκδοση 3.0 (αν δεν την έχετε).

Το logo mi στο boot είναι όντως άπαιχτο.

 

Και σε μένα η μνήμη "στρώνει". Πρώτη φορά είδα και 1.4 GB ελεύθερα.

Κανονικά κάθε νέα ROM θέλει το χρόνο της για να στρώσει. Το ιδανικό είναι να κριθεί μετά 2 ημέρες και 2 φορτίσεις.

 

Νομίζω και ο ήχος έχει βελτιωθεί (η ένταση - δεν ξέρω για την ποιότητα).

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω τώρα και εγώ;απλά τέλεια;1.4 ελεύθερη μνημη,με το άλλο δεν πήγε ποτέ πάνω από 1-1.1 . φτιάξανε και πράματα τον ήχο, πολύ καλητερος με το άλλο δεν άκουσα τι λέγανε με το ηχείο σε βίντεο. Ακουστικά με 3 κουμπιά κανονικά αλαζει κομματια αυξομείωση ήχου, πριν δεν. Και πόσα άλλα.
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω τώρα και εγώ;απλά τέλεια;1.4 ελεύθερη μνημη,με το άλλο δεν πήγε ποτέ πάνω από 1-1.1 . φτιάξανε και πράματα τον ήχο, πολύ καλητερος με το άλλο δεν άκουσα τι λέγανε με το ηχείο σε βίντεο. Ακουστικά με 3 κουμπιά κανονικά αλαζει κομματια αυξομείωση ήχου, πριν δεν. Και πόσα άλλα.

 

Άρα πάμε πολύ καλά! :)

 

Βάλτε και τον νέο kernel - βελτιώνει τις επιδόσεις. Το link είναι παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Άρα πάμε πολύ καλά! :)

 

Βάλτε και τον νέο kernel - βελτιώνει τις επιδόσεις. Το link είναι παραπάνω

 

Πεταει η ομαδα!!

Αν θες βάλε και λινκ για την twrp 3 που έλεγες 404 γαρ. και αν γίνετε και μέσο flashable zip ακόμη καλύτερα.

Έχουνε βάλει και στο μενού ρύθμιση για νταμπλ ταπ αλλά δεν δουλεύει, μάλλον θα είναι στα προσεχώς; με τον αντιουτορ για τώρα μικρο το κακό

Edited by IceGtx
Link to comment
Share on other sites

Πεταει η ομαδα!!

Αν θες βάλε και λινκ για την twrp 3 που έλεγες 404 γαρ. και αν γίνετε και μέσο flashable zip ακόμη καλύτερα.

Έχουνε βάλει και στο μενού ρύθμιση για νταμπλ ταπ αλλά δεν δουλεύει, μάλλον θα είναι στα προσεχώς; με τον αντιουτορ για τώρα μικρο το κακό

 

TWRP v3.0 by Tanakit (flashable)

 

Στις Ρυθμίσεις το double tap to wake [και 2-3 άλλα] το έχω βάλει εγώ επίτηδες. Το ξεκίνησα για ψυχολογικούς λόγους (να μας "θυμίζει" ότι η δυνατότητα υπάρχει), αλλά θα το παλέψω...

[Η επιλογή dt2w (double tap to wake) υπάρχει στο MiUI, με kernels που το υποστηρίζουν φυσικά, αλλά ο "δικός" μας kernel (παρ' όλο που το υποστηρίζει) είναι "άγνωστος" στο MiUI]

 

 

EDIT

Κάποιος με MiUI 7.2.1 που έχει και λίγο χρόνο για να "γίνει" beta tester? - όλα οκ τώρα

Edited by UserXP
δεν χρειάζεται πια beta tester
Link to comment
Share on other sites

TWRP v3.0 by Tanakit (flashable)

 

Στις Ρυθμίσεις το double tap to wake [και 2-3 άλλα] το έχω βάλει εγώ επίτηδες. Το ξεκίνησα για ψυχολογικούς λόγους (να μας "θυμίζει" ότι η δυνατότητα υπάρχει), αλλά θα το παλέψω...

[Η επιλογή dt2w (double tap to wake) υπάρχει στο MiUI, με kernels που το υποστηρίζουν φυσικά, αλλά ο "δικός" μας kernel (παρ' όλο που το υποστηρίζει) είναι "άγνωστος" στο MiUI]

 

Ευχαριστω, το θεμα που χρησημοποιει ο ρωσος στην 2.8.7.7 ειναι εφικτο με καποιο τροπο;

 

Edit απο οτι διαβασα η 3 δεν υποστιριζει ακομα θεματα

Edited by IceGtx
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, το θεμα που χρησημοποιει ο ρωσος στην 2.8.7.7 ειναι εφικτο με καποιο τροπο;

 

Ποιο θέμα εννοείς?

 

Edit

Οκ, κατάλαβα. Δεν το ξέρω αν η έκδοση 3 υποστηρίζει θέματα.

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

Double tap 2 wake (Διπλό άγγιγμα για ενεργοποίηση) - [the MiUI way] για MiUI Android 5.0 x64 version 7.2.1

 

Βήματα

  • Εγκατάσταση μέσω TWRP
  • Μετά το reboot, πάτε Ρυθμίσεις - Οθόνη - "Διπλό αγγίξτε την οθόνη για ενεργοποίηση"
    Περιμένετε λίγο (30-60 δευτ.) και θα ζητηθεί άδεια root για Ρυθμίσεις. Δώστε την, ξανά-θέστε τη ρύθμιση και είστε έτοιμοι.

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

Double tap 2 wake (Διπλό άγγιγμα για ενεργοποίηση) - [the MiUI way] για MiUI Android 5.0 x64 version 7.2.1

 

Βήματα

  • Εγκατάσταση μέσω TWRP
  • Μετά το reboot, πάτε Ρυθμίσεις - Οθόνη - "Διπλό αγγίξτε την οθόνη για ενεργοποίηση"
    Περιμένετε λίγο (30-60 δευτ.) και θα ζητηθεί άδεια root για Ρυθμίσεις. Δώστε την, ξανά-θέστε τη ρύθμιση και είστε έτοιμοι.

 

Αυτό το κάνουμε αν θέλουμε να αφαιρέσουμε τον kernel?

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κάνουμε αν θέλουμε να αφαιρέσουμε τον kernel?

 

Όχι, αυτό είναι άσχετο με τον kernel. [μην τον "βγάζετε", είναι καλύτερος]

 

Αυτό δίνει υποστήριξη για

ενεργοποίηση του κινητού με διπλό χτύπημα (όταν είναι "κλειστό")

χωρίς τη "βοήθεια" τρίτων εφαρμογών (Kernel Adiutor).

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτό είναι άσχετο με τον kernel. [μην τον "βγάζετε", είναι καλύτερος]

 

Αυτό δίνει υποστήριξη για

ενεργοποίηση του κινητού με διπλό χτύπημα (όταν είναι "κλειστό")

χωρίς τη "βοήθεια" τρίτων εφαρμογών (Kernel Adiutor).

 

Οκ. Αφαίρεσα τον kernel (για αυτό τον είχα).... Όλα εντάξει. Βρήκες tester.... .

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Αφαίρεσα τον kernel (για αυτό τον είχα).... Όλα εντάξει. Βρήκες tester.... .

 

Με μπέρδεψες τώρα.

 

Αφαίρεσες τον kernel? Πώς?

Τώρα πια, ΕΣΥ είσαι ο beta tester!...

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες τώρα.

 

Αφαίρεσες τον kernel? Πώς?

Τώρα πια, ΕΣΥ είσαι ο beta tester!...

Τον έκανα απεγκατασταση......

:D:D:D:D

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Τον έκανα απεγκατασταση......

:D:D:D:D

 

ΔΕΝ μπορείς να κάνεις απεγκατάσταση τον kernel (κάτι άλλο έκανες μάλλον) :p

 

Edit

[α, κατάλαβα. Λέγοντας kernel εσύ εννοείς τον Kernel Adiutor ενώ εγώ κάτι άλλο (τον kernel/πυρήνα του κινητού)]

Χωρίς λοιπόν τον Kernel Adiutor, το "διπλό άγγιγμα για ενεργοποίηση" δουλεύει;

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ μπορείς να κάνεις απεγκατάσταση τον kernel (κάτι άλλο έκανες μάλλον) :p

 

Edit

[α, κατάλαβα. Λέγοντας kernel εσύ εννοείς τον Kernel Adiutor ενώ εγώ κάτι άλλο (τον kernel/πυρήνα του κινητού)]

Χωρίς λοιπόν τον Kernel Adiutor, το "διπλό άγγιγμα για ενεργοποίηση" δουλεύει;

 

Ναι τον Adiutor εννοούσα.... Ναι δουλεύει κανονικά.

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ για το feed back.

 

Τα πράγματα εξελίχθηκαν έτσι:

"Περιμένετε λίγο (30-60 δευτ.) και θα ζητηθεί άδεια root για Ρυθμίσεις. Δώστε την, ξανά-θέστε τη ρύθμιση και είστε έτοιμοι."

ή κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ για το feed back.

 

Τα πράγματα εξελίχθηκαν έτσι:

"Περιμένετε λίγο (30-60 δευτ.) και θα ζητηθεί άδεια root για Ρυθμίσεις. Δώστε την, ξανά-θέστε τη ρύθμιση και είστε έτοιμοι."

ή κάτι άλλο;

 

Εμείς ευχαριστούμε για την δουλειά που κάνεις και το χρόνο που αφιερώνεις.

Ναι η διαδικασία πήγε έτσι όπως ανέφερες.

Απλά μετά την άδεια root η ρύθμιση δεν είχε χαθεί, υπήρχε. Την έκανα όμως off και μετά on.

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ για το feed back.

 

Τα πράγματα εξελίχθηκαν έτσι:

"Περιμένετε λίγο (30-60 δευτ.) και θα ζητηθεί άδεια root για Ρυθμίσεις. Δώστε την, ξανά-θέστε τη ρύθμιση και είστε έτοιμοι."

ή κάτι άλλο;

 

Σε μένα έχει μια μικρή καθυστέρηση γενικά, μετά από καθε επανεκκίνηση ύστερα από 1-2 λεπτά πετάει μήνυμα ότι πήρε δικαιώματα και απο κει και μετά δουλεύει τέλεια. Μικρο το κακό.

Ευχαριστούμε για άλλη μια φορά για ολα.

Κάτι άλλο, είδα στο ρωσικό οτι το vibe δεν θα έχει άλλη υποστήριξη γιατί οι Κινέζοι πάνε λέει σε android 6 ξέρουμε τι θα γίνει με το miui?

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα έχει μια μικρή καθυστέρηση γενικά, μετά από καθε επανεκκίνηση ύστερα από 1-2 λεπτά πετάει μήνυμα ότι πήρε δικαιώματα και απο κει και μετά δουλεύει τέλεια. Μικρο το κακό.

Ευχαριστούμε για άλλη μια φορά για ολα.

Κάτι άλλο, είδα στο ρωσικό οτι το vibe δεν θα έχει άλλη υποστήριξη γιατί οι Κινέζοι πάνε λέει σε android 6 ξέρουμε τι θα γίνει με το miui?

 

Αυτό είναι φυσιολογικό (αν και σε μένα δεν το κάνει...? - το dt2w δουλεύει αμέσως)

 

Ναι, έχει καιρό που το VIBE "σταμάτησε" για μας... αν δεν "βγει" kernel με android 6

[μικρή (εννοώ μικρή-μικρή) ελπίδα για ό,τι αφορά android 6]

Το MiUI συνεχίζει κανονικά (έχει πολύ περισσότερη υποστήριξη διεθνώς). Νομίζω (δεν το στηρίζω πουθενά) ότι μέχρι να αλλάξουμε το κινητό, το MiUI θα αναβαθμίζεται (για το κινητό μας πάντα).

 

[Αυτοί που θέλουν/μπορούν, κάντε και μια δοκιμή το ViBE UI της "μαμάς" Lenovo - είναι πολύ αξιόλογο]

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε όταν ανοίγουμε την εφαρμογή Πλοηγος να ανοίγει απευθείας το Google χωρίς τα κινέζικα?

 

Άκυρο το βρήκα.

Δεν το κάνει στον πλοηγό αλλά στο widget που έχει ο nova launcher για το Google.

Εκεί μόλις πατάω το widget μου ανοίγει στα κινέζικα.

Edited by leon
ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Report μετά από τρείς μέρες "επαγγελματικής" χρήσης:

 

- Η μνήμη εξακολουθεί να είναι λιγότερη, παρότι έχω παγώσει μερικές άχρηστες σε μένα εφαρμογές.

- Η συσκευή μερικές φορές ψιλοκολλάει, μου βγάζει άσπρη οθόνη και επανέρχεται μόνο με επανεκκίνιση - πατώντας το κουμπί on-off δηλαδή. Αυτό συνέβει σε εφαρμογές που χρησιμοποίησα πρώτη φορά μετά την καθαρή εγκατάσταση, ίσως έρχεται σιγά-σιγά στα ίσα του, θα κάνω λίγο υπομονή.

- Δείκτης antutu περίπου 42.000 δηλαδή 4.000 κάτω από ότι με την 7.1

 

Θα περιμένω μια-δυο μέρες ακόμα, κι αν δεν συνέλθει θα βάλω το backup που έχω κρατήσει με twrp.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...