Jump to content

Lenovo P70t


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Ο κερνελ οοντιτορ άμα κάνω επανεκινιση σταματάει να λειτουργεί το double tap 2 wake. και πρεπει μετα παλι να ρυθμιστει.

Ευχαριστώ για το γκατζετ αμα ειναι θα το κοιταξω αλλιως μετα, με την αναβάθμιση.

 

Ο Kernel Adiutor, και κάθε άλλη εφαρμογή που θέλουμε να ξεκινάει από την αρχή (από το boot), πρέπει να της δώσουμε "ειδική" άδεια εκκίνησης. Έτσι πάμε "Κέντρο Ασφάλειας" -> Δικαιώματα -> "Αυτόματη έναρξη" και δίνουμε το δικαίωμα αυτόματης έναρξης σε όποια εφαρμογή θέλουμε. [Ο Kernel Adiutor θα "κάνει" αυτό που είναι να κάνει και θα κλείσει]

Το ίδιο κάνουμε για όποια εφαρμογή θέλουμε να ξεκινά αυτόματα (messengers, facebook, κλπ).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ο Kernel Adiutor, και κάθε άλλη εφαρμογή που θέλουμε να ξεκινάει από την αρχή (από το boot), πρέπει να της δώσουμε "ειδική" άδεια εκκίνησης. Έτσι πάμε "Κέντρο Ασφάλειας" -> Δικαιώματα -> "Αυτόματη έναρξη" και δίνουμε το δικαίωμα αυτόματης έναρξης σε όποια εφαρμογή θέλουμε. [Ο Kernel Adiutor θα "κάνει" αυτό που είναι να κάνει και θα κλείσει]

Το ίδιο κάνουμε για όποια εφαρμογή θέλουμε να ξεκινά αυτόματα (messengers, facebook, κλπ).

 

Καλημέρα, έχεις δίκιο δεν το είχα κάνει. Και για την ακρίβεια δεν είχα δώσει σημασία στην αυτόματη έναρξη (εκεί μέσα στο κέντρο ασφαλείας).

Δουλεύει τώρα μια χαρά, αν εσβηνε κιόλα η οθόνη με τον ίδιο τρόπο θα ήτανε τέλειο.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά μετά τις δοκιμές......τα μηνύματα έχουν 160 χαρακτήρες (όχι με το gravity box το οποίο κάποιες ρυθμίσεις δεν τις κάνει) αλλά με το αρχείο του UserXP..όπως επίσης και το double tap to wake που δοκίμασα με τον kernel.

Κάποια στιγμή καλό θα ήταν να μαζευτούν όλα τα καλούδια ώστε να είναι όλα μαζεμένα......αλλά και αυτό να μην γίνει ξανά πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά.

Και κάτι ακόμα..... την αναβάθμιση που βγάζει να την κάνω ή να κάτσω.. στ' αύγα μου!!!

Και για τα τυπικά antutu 46320.

Edited by leon
ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα.Να κάνω μια ερώτηση (μπορεί και χαζή)...όλα αυτά τα αρχεία zip που μπαίνουν κατά καιρούς αν τα κάνω μετονομασία θα δουλεύουν ή πρέπει να τα αφήσω με το όνομά τους?ρωτάω γιατί κάποια έχουν περίεργη ονομασία και θέλω να τα μαζέψω όλα σε ένα φάκελο για να ξέρω σε τι χρησιμεύουν.

Και πάλι ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Και κάτι ακόμα.... Σήμερα έβαλα SIM.... Υπάρχει τρόπος να επιλέξουμε χρώμα για κάθε sim?

Edited by leon
ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Στην επιλογη καρτες SIM ανοιγοντας εμφανιζονται οι καρτες.Πατωντας στιγμιαια στην καθε καρτα εμφανιζονται επιλογες που μπορεις να κανεις.
Link to comment
Share on other sites

Στην επιλογη καρτες SIM ανοιγοντας εμφανιζονται οι καρτες.Πατωντας στιγμιαια στην καθε καρτα εμφανιζονται επιλογες που μπορεις να κανεις.

 

Το έκανα αλλά δεν έχει επιλογή για χρώμα... Πιθανόν να μην γίνεται λόγω λειτουργικού ή συσκευής.

Άλλο πρόβλημα είναι ότι όταν πάω να κάνω ενημέρωση εφαρμογής από το play store κάνει αναζήτηση για WiFi!! και δεν κάνει ενημέρωση.

Έχω ψάξει όλες τις ρυθμίσεις....... Δεν βρίσκω άκρη.

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά μετά τις δοκιμές......τα μηνύματα έχουν 160 χαρακτήρες (όχι με το gravity box το οποίο κάποιες ρυθμίσεις δεν τις κάνει) αλλά με το αρχείο του UserXP..όπως επίσης και το double tap to wake που δοκίμασα με τον kernel.

Κάποια στιγμή καλό θα ήταν να μαζευτούν όλα τα καλούδια ώστε να είναι όλα μαζεμένα......αλλά και αυτό να μην γίνει ξανά πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά.

Και κάτι ακόμα..... την αναβάθμιση που βγάζει να την κάνω ή να κάτσω.. στ' αύγα μου!!!

Και για τα τυπικά antutu 46320.

 

Οκ με τους 160 (όχι κατασκευαστές πλυντηρίων) και το dt2w.

Ένα συμμάζεμα το θέλει...

Κάθεσαι...

[Στο Antutu πρέπει άνετα να είμαστε πάνω από 45.000]

 

 

Καλημέρα στην παρέα.Να κάνω μια ερώτηση (μπορεί και χαζή)...όλα αυτά τα αρχεία zip που μπαίνουν κατά καιρούς αν τα κάνω μετονομασία θα δουλεύουν ή πρέπει να τα αφήσω με το όνομά τους?ρωτάω γιατί κάποια έχουν περίεργη ονομασία και θέλω να τα μαζέψω όλα σε ένα φάκελο για να ξέρω σε τι χρησιμεύουν.

Και πάλι ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Και κάτι ακόμα.... Σήμερα έβαλα SIM.... Υπάρχει τρόπος να επιλέξουμε χρώμα για κάθε sim?

 

Στην επιλογη καρτες SIM ανοιγοντας εμφανιζονται οι καρτες.Πατωντας στιγμιαια στην καθε καρτα εμφανιζονται επιλογες που μπορεις να κανεις.

 

Το έκανα αλλά δεν έχει επιλογή για χρώμα... Πιθανόν να μην γίνεται λόγω λειτουργικού ή συσκευής.

Άλλο πρόβλημα είναι ότι όταν πάω να κάνω ενημέρωση εφαρμογής από το play store κάνει αναζήτηση για WiFi!! και δεν κάνει ενημέρωση.

Έχω ψάξει όλες τις ρυθμίσεις....... Δεν βρίσκω άκρη.

 

Ναι, μπορείς να μετονομάσεις τα αρχεία που εγκαθιστάς με TWRP όπως θέλεις.

 

Τώρα, για τις 2 SIM. Δεν έχω και δεν ξέρω τι να πω (θα δω αν μπορώ να βρω κάτι).

Αυτό που λες για το WiFi δεν το κατάλαβα. Εννοείς με δύο SIM δεν μπαίνεις play store?

 

Ανεπίσημα:

Εδώ είναι η MiUI v7.2.1 στα Ελληνικά

[Αν είσαι απ αυτούς που πειραματίζονται, μπορείς να δοκιμάσεις μήπως και διορθώνει αυτό που θες]

Εγκατάσταση:

1. backup

2. twrp - wipe - advanced wipe - [τα 5 πρώτα]

3. install zip το παραπάνω αρχείο

4. reboot... το 1ο αργεί... 10 λεπτά

Link to comment
Share on other sites

Οκ με τους 160 (όχι κατασκευαστές πλυντηρίων) και το dt2w.

Ένα συμμάζεμα το θέλει...

Κάθεσαι...

[Στο Antutu πρέπει άνετα να είμαστε πάνω από 45.000]

 

 

 

 

 

 

 

 

Ναι, μπορείς να μετονομάσεις τα αρχεία που εγκαθιστάς με TWRP όπως θέλεις.

 

Τώρα, για τις 2 SIM. Δεν έχω και δεν ξέρω τι να πω (θα δω αν μπορώ να βρω κάτι).

Αυτό που λες για το WiFi δεν το κατάλαβα. Εννοείς με δύο SIM δεν μπαίνεις play store?

 

Ανεπίσημα:

Εδώ είναι η MiUI v7.2.1 στα Ελληνικά

[Αν είσαι απ αυτούς που πειραματίζονται, μπορείς να δοκιμάσεις μήπως και διορθώνει αυτό που θες]

Εγκατάσταση:

1. backup

2. twrp - wipe - advanced wipe - [τα 5 πρώτα]

3. install zip το παραπάνω αρχείο

4. reboot... το 1ο αργεί... 10 λεπτά

 

Για τις 2 sim πιθανόν να μην γίνεται.

Αυτό που εννοώ με το play store είναι ότι ενώ είμαι με data συνδεδεμένος (1 κάρτα sim) και πάω να κάνω ενημέρωση σε κάποια εφαρμογή κάνει αναζήτηση για WiFi. Αν συνδεθώ μέσω αλλου τηλεφώνου με wifi hotspot κάνει ενημέρωση κανονικά.

Αν δοκιμάσω το παραπάνω και δεν δω κάτι..... ξαναγυριζω στα παλιά με back up?

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. εγω το εχω κανει και μου βγαζει 6 χρωματισμους σε καθε καρτα.Εχω κανει αναβαθμιση σε 5.1 Δεν ξερω πριν την αναβαθμιση εαν εβγαζε επιλογες γιατι δεν το ειχα ψαξει.
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο περίεργο λόγο ξαφνικά δεν μπορώ να μπω σε recovery mode, τι παίζει άραγε με τις ρυθμίσεις μου?

 

edit: το έκανα από το μενού, εντάξει - αλλά με το volume down+power δεν μου δούλευε, πάω για εγκατάσταση...

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. εγω το εχω κανει και μου βγαζει 6 χρωματισμους σε καθε καρτα.Εχω κανει αναβαθμιση σε 5.1 Δεν ξερω πριν την αναβαθμιση εαν εβγαζε επιλογες γιατι δεν το ειχα ψαξει.

 

Μάλλον εμένα που έχω βάλει την miui rom δεν έχει επιλογή για χρώμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για κάποιο περίεργο λόγο ξαφνικά δεν μπορώ να μπω σε recovery mode, τι παίζει άραγε με τις ρυθμίσεις μου?

 

Περίεργο όντως..... Δεν έκανες καμιά αλλαγή ή έβαλες καμιά εφαρμογή?

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Ανεπίσημα:

Εδώ είναι η MiUI v7.2.1 στα Ελληνικά

[Αν είσαι απ αυτούς που πειραματίζονται, μπορείς να δοκιμάσεις μήπως και διορθώνει αυτό που θες]

Εγκατάσταση:

1. backup

2. twrp - wipe - advanced wipe - [τα 5 πρώτα]

3. install zip το παραπάνω αρχείο

4. reboot... το 1ο αργεί... 10 λεπτά

 

Καλησπέρα, είναι stable αυτή η εκδοση; Ενοω σαν την 7.1.3 που είναι 99.9% σαν λειτουργεία. η θέλει δουλειά ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο περίεργο λόγο ξαφνικά δεν μπορώ να μπω σε recovery mode, τι παίζει άραγε με τις ρυθμίσεις μου?

 

edit: το έκανα από το μενού, εντάξει - αλλά με το volume down+power δεν μου δούλευε, πάω για εγκατάσταση...

 

Τι εννοείς; Πως "μπαίνεις" σε recovery?

Ok...

edit [ξανά]

volume UP+power

 

Καλησπέρα, είναι stable αυτή η εκδοση; Ενοω σαν την 7.1.3 που είναι 99.9% σαν λειτουργεία. η θέλει δουλειά ακόμα;

 

Είναι stable, αλλά έχω τσεκάρει μόνο τα βασικά (είναι full ελληνική από την αρχή της).

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Πως "μπαίνεις" σε recovery?

Ok...

 

 

 

Είναι stable, αλλά έχω τσεκάρει μόνο τα βασικά (είναι full ελληνική από την αρχή της).

 

Αν την βάλω και κάτι δεν μου αρέσει ή κάτι δεν κάθεται καλά για να γυρίσω στην παλιά κάνω μόνο restore το back up?

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Αν την βάλω και κάτι δεν μου αρέσει ή κάτι δεν κάθεται καλά για να γυρίσω στην παλιά κάνω μόνο restore το back up?

 

Ναι. Κάντε wipe πρώτα (πριν το restore).

[Κάποια παιχνίδια ή εφαρμογές (που αποθηκεύουν data στην εσωτερική μνήμη), μπορεί να θέλουν επανεγκατάσταση]

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Κάντε wipe πρώτα (πριν το restore).

[Κάποια παιχνίδια ή εφαρμογές (που αποθηκεύουν data στην εσωτερική μνήμη), μπορεί να θέλουν επανεγκατάσταση]

 

Οκ το κατεβάζω αλλά επειδή πρέπει να ξυπνήσω λόγω δουλειάς στις 5 θα δοκιμάσω αύριο.

Καλό βράδυ και καλή συνέχεια......

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ναι, πάταγα λάθος συνδυασμό… Την έβαλα, δείχνει μια χαρά και πιο smooth. Το θέμα high life πολύ χλιδάτο :-D , αλλά "έχασα" την δίγλωσση μπάρα στις επαφές. Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να σταματησω να μου βγαζει συνεχεια το update της p70-a_s139_151214_16G. ειμαι στην 134 και το εχω κανει ροοτ. επισης ποιες μαμισιες μπορω να απεγκαταστησω με ασφαλεια ωστε να 'ελαφρυνω' λιγο το τηλεφωνο?
Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι root υπάρχουν κάποιοι τρόποι, ο πιο εύκολος είναι να αγοράσεις το titanium και να παγώσεις την εφαρμογή update - δεν θυμάμαι πως την λένε αλλά θα την βρεις εύκολα.

Για την αφαίρεση, μπορείς ότι δεν θέλεις να δοκιμάσεις πρώτα να το παγώσεις και αν δεις ότι το τηλέφωνο συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά, μπορείς να βγάλεις ότι θέλεις - αν και δεν είναι απαραίτητο, ότι είναι παγωμένο δεν καταναλώνει πόρους της συσκευής.

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Η 7.2.1 τα πάει μια χαρά, η διαθέσιμη μνήμη παίζει λίγο πιο χαμηλα γύρω στο 1gb (900-1100mb), ενώ στην 7.1... ήταν σταθερά πάνω από 1000. Ίσως είναι ενεργές 1-2 apps παραπάνω. Κατά τα λοιπα άψογη, κανένα bug ή κόλλημα. :)
Link to comment
Share on other sites

Για τις 2 sim πιθανόν να μην γίνεται.

Αυτό που εννοώ με το play store είναι ότι ενώ είμαι με data συνδεδεμένος (1 κάρτα sim) και πάω να κάνω ενημέρωση σε κάποια εφαρμογή κάνει αναζήτηση για WiFi. Αν συνδεθώ μέσω αλλου τηλεφώνου με wifi hotspot κάνει ενημέρωση κανονικά.

Αν δοκιμάσω το παραπάνω και δεν δω κάτι..... ξαναγυριζω στα παλιά με back up?

 

Τελικά το πρόβλημα με τις ενημερώσεις είχε να κάνει με μια ρύθμιση που έχει στις λήψεις και αφορά όριο MB.

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

@fufutos

Κι εγώ παρατήρησα ότι η μνήμη είναι λιγότερη. Πρέπει να είναι από τις παραπάνω εφαρμογές που τρέχουν. Αυτή η έκδοση, νομίζω, έχει τα πάντα από MiUI (2-3 παραπάνω από την 7.1.3).

 

@leon

Όλα καλά λοιπόν. Το χρώμα στις SIM δουλεύει;

 

 

Γενικά, αυτοί που είμαστε root, μπορούμε να διαγράφουμε όποια εφαρμογή δεν χρειαζόμαστε. Δείτε αυτό το post από το φίλο fufutos.

Περιορίζουμε (όσο γίνεται) τη λίστα με τις εφαρμογές που ξεκινούν αυτόματα.

Επιλέγουμε δίκτυο 2G όσοι δεν χρησιμοποιούμε δεδομένα κινητής.

Δεν χρησιμοποιούμε/χρειαζόμαστε "τρίτες" εφαρμογές διαχείρισης μνήμης.

 

Για όσους δεν ξέρουν:

Κατεβάζουμε έναν root file manager (έχει πολλούς το play store -- εγώ χρησιμοποιώ MiXplorer - την 6.0.8).

Οι εφαρμογές μας είναι στους φακέλους:

[root]/system/app

[root]/system/priv-app

μέσα σε δικό του υποφάκελο ο καθένας (από lollipop και μετά)

Μπορούμε να διαγράψουμε (backup στην SD πρώτα?) τους "προφανείς" φακέλους (για τις εφαρμογές που δεν μας ενδιαφέρουν). Για ό,τι δεν είμαστε σίγουροι, δεν διαγράφουμε (ρωτάμε?).

Αν δείτε, πολλά από τα zip αρχεία εγκατάστασης (μέσω TWRP), περιέχουν τις παραπάνω δύο διαδρομές

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

@fufutos

Κι εγώ παρατήρησα ότι η μνήμη είναι λιγότερη. Πρέπει να είναι από τις παραπάνω εφαρμογές που τρέχουν. Αυτή η έκδοση, νομίζω, έχει τα πάντα από MiUI (2-3 παραπάνω από την 7.1.3).

 

@leon

Όλα καλά λοιπόν. Το χρώμα στις SIM δουλεύει;

 

 

Γενικά, αυτοί που είμαστε root, μπορούμε να διαγράφουμε όποια εφαρμογή δεν χρειαζόμαστε. Δείτε αυτό το post από τον φίλο fufutos.

Περιορίζουμε (όσο γίνεται) τη λίστα με τις εφαρμογές που ξεκινούν αυτόματα.

Επιλέγουμε δίκτυο 2G όσοι δεν χρησιμοποιούμε δεδομένα κινητής.

Δεν χρησιμοποιούμε/χρειαζόμαστε "τρίτες" εφαρμογές διαχείρισης μνήμης.

 

Για όσους δεν ξέρουν:

Κατεβάζουμε έναν root file manager (έχει πολλούς το play store -- εγώ χρησιμοποιώ MiXplorer - την 6.0.8).

Οι εφαρμογές μας είναι στους φακέλους:

[root]/system/app

[root]/system/priv-app

μέσα σε δικό του υποφάκελο ο καθένας (από lollipop και μετά)

Μπορούμε να διαγράψουμε (backup στην SD πρώτα?) τους "προφανείς" φακέλους (για τις εφαρμογές που δεν μας ενδιαφέρουν). Για ό,τι δεν είμαστε σίγουροι, δεν διαγράφουμε (ρωτάμε?).

Αν δείτε, πολλά από τα zip αρχεία εγκατάστασης (μέσω TWRP), περιέχουν τις παραπάνω δύο διαδρομές

 

Το χρώμα στην sim δεν νομίζω ότι γίνεται...

Προσπαθώ να εγκαταστήσω την 7.2 αλλά μου βγάζει οτι δεν βρίσκει κάποιο bin αρχείο.

Δοκιμάζω ξανά μήπως κάτι έγινε λάθος στο κατέβασμα..

ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...