Jump to content

Lenovo P70t


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Xposed για MIUI http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=425052&st=13640#entry43431318

και τα πρώτα σχόλια για την 141

http://lenovo-forums.ru/topic/17141-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%B0-lenovo-p70-a-p70-a_s141_160130_l_row/

 

 

και τα δύο λινκ ανοίγουν κανονικά

Edited by papg
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 64bit και έχει κάποια θέματα (π.χ. ίδιος ήχος για τις 2 sim), αλλά ο ήχος είναι καλός και δυνατός. Αν κατάλαβα καλά βάρεσε 48.000 στο Antutu?

 

edit: UserXP ευχαριστώ για την δίγλωσση μπάρα επαφών! Την έβαλα και δουλεύει κανονικά, είναι λίγο στριμωγμένη βέβαια γιατί είναι και τα δυο αλφάβητα σε μια σελίδα - ενώ η original Lenovo ξεκινάει με την Ελληνική και όταν φτάσεις περίπου στην μέση αρχίζεις να βλέπεις και την αγγλική - αλλά είναι θέμα συνήθειας.

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια...!! σκεφτομαι σήμερα να πάω να παρω το κινητο, αλλα το μόνο που με προβληματιζει εiναι οι συνεχεις εναλλαγές με τις RΟΜ(ελληνικα ή οχι, 64 bit ή 32 bit, κιτκατ ή λολιποπ, εργοστασιακή η custom κλπ κλπ). Θα έχω ενα αξιοπιστο κινητό ή θα πρεπει να ασχολουμε βάζοντας νέα ρομ για να αντιμετωπιζω τα διαφορα bugs που θα προκείπτουν...!! H Lenovo προς το παρόν έχει βγαλει κατι αξιοπιστο και συγχρονο ωστε να χρησιμοποιεί πλήρως τις αξιοζήλευτες πραγματι δυνατότητες του κινητού...? Αν καποιος μπορέσει να με βοηθήσει και να διασφαλίσει τα παραπάνω, και οτι θα εχω πληρη υποστήριξη απο εδω αν προκυψει καποιο προβλημα ..... εφυγα τωρα να παω να το πάρω...!!!

Βλεπω οτι υπαρχουν παιδια με ορεξη να το τελειοποιησουν και αυτο ειναι πολυ ενθαρυντικό. Μπραβο σας....!!!

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων....!

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

η λειτουργία σαν τηλέφωνο της διαχείρησης των δυο sim , είναι καλή? θήκη σιλικονης και tempered glass φανταζομαι υπάρχουν στην αγορά ε?

Edited by sfirojohn
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο για τα λεφτά του είναι πολύ καλό. Με την κιτακατ 4.4.4. έκδοση 134 δουλεύει μια χαρά, τα προβληματάκια ξεκίνησαν με την 5 η οποία για κάποιο ακατανόητο λόγο είναι 32bit, ακόμα και με την τελευταία αναβάθμιση. Όσοι ψαχνόμαστε με rom απλά προσπαθούμε να το "ξεζουμίσουμε" βάζοντας του λειτουργικό 64bit.

Θήκες και τζαμάκια θα βρείς εύκολα, Ελλάδα και εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο για τα λεφτά του είναι πολύ καλό. Με την κιτακατ 4.4.4. έκδοση 134 δουλεύει μια χαρά, τα προβληματάκια ξεκίνησαν με την 5 η οποία για κάποιο ακατανόητο λόγο είναι 32bit, ακόμα και με την τελευταία αναβάθμιση. Όσοι ψαχνόμαστε με rom απλά προσπαθούμε να το "ξεζουμίσουμε" βάζοντας του λειτουργικό 64bit.

Θήκες και τζαμάκια θα βρείς εύκολα, Ελλάδα και εξωτερικό.

 

Σε ευχαριστω φιλε μου...!! Keep going....!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πολύ καλό το miui και εύγε για τη μετάφραση και τις επιδιορθώσεις. απλά πιστεύω ότι αυτό το λειτουργικό έπρεπε να φοράει το συγκεκριμένο κινητό εξ αρχής.

.

Ένα χαζό bug που βρήκα είναι οτι το αριστερό κουμπί αφής, αν το κρατήσεις παρατεταμένα εμφανίζει το μενού μόνο στις εφαρμογές που έχει ήδη μέσα. αν του βάλεις εσύ κάποια δεν το κάνει ακόμα και αν την κάνεις συστήματος. Αντίθετα δουλεύει αν αντιστρέψεις τη λειτουργεια του κουμπιού.

Xposed για MIUI http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=425052&st=13640#entry43431318

Βγάζει 404 μήπως υπάρχει κάποιο άλλο λινκ

 

την εφαρμογή που έχει για μουσική τι δουλεύετε; γιατί δεν βλέπει τα κομμάτια που έχω στην sd, πρέπει να είναι σε συγκεκριμένο φάκελο;η κανω κατι λαθος; για το miui παντα.

 

Ναστε καλα βρε παιδια γιατι στραβωθηκα με αυτα τα ρωσικα site.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια...!! σκεφτομαι σήμερα να πάω να παρω το κινητο, αλλα το μόνο που με προβληματιζει εiναι οι συνεχεις εναλλαγές με τις RΟΜ(ελληνικα ή οχι, 64 bit ή 32 bit, κιτκατ ή λολιποπ, εργοστασιακή η custom κλπ κλπ). Θα έχω ενα αξιοπιστο κινητό ή θα πρεπει να ασχολουμε βάζοντας νέα ρομ για να αντιμετωπιζω τα διαφορα bugs που θα προκείπτουν...!! H Lenovo προς το παρόν έχει βγαλει κατι αξιοπιστο και συγχρονο ωστε να χρησιμοποιεί πλήρως τις αξιοζήλευτες πραγματι δυνατότητες του κινητού...? Αν καποιος μπορέσει να με βοηθήσει και να διασφαλίσει τα παραπάνω, και οτι θα εχω πληρη υποστήριξη απο εδω αν προκυψει καποιο προβλημα ..... εφυγα τωρα να παω να το πάρω...!!!

Βλεπω οτι υπαρχουν παιδια με ορεξη να το τελειοποιησουν και αυτο ειναι πολυ ενθαρυντικό. Μπραβο σας....!!!

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων....!

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

η λειτουργία σαν τηλέφωνο της διαχείρησης των δυο sim , είναι καλή? θήκη σιλικονης και tempered glass φανταζομαι υπάρχουν στην αγορά ε?

 

Η ύπαρξη πολλών ROMs είναι καλό πράγμα (αρκεί φυσικά να υπάρχουν stable εκδόσεις) - Δείχνει ότι το κινητό είναι "ζωντανό" και δίνει επιλογές για τον καθένα.

Όπως είπαν κι άλλοι εδώ:

  • Η 4.4 (εργοστασιακή) 32bit είναι σταθερή και λειτουργική.
  • Την 5.1 (εργοστασιακή) 32bit καλό είναι να την αποφύγεις.
  • Η 5.0 - (Xiaomi MiUI) 64bit (custom - root) είναι σταθερή και λειτουργική.
  • [Υπάρχουν κι άλλες, AOSP, CM12.1, flyME, ...]

 

 

Δεν είναι 64bit και έχει κάποια θέματα (π.χ. ίδιος ήχος για τις 2 sim), αλλά ο ήχος είναι καλός και δυνατός. Αν κατάλαβα καλά βάρεσε 48.000 στο Antutu?

 

edit: UserXP ευχαριστώ για την δίγλωσση μπάρα επαφών! Την έβαλα και δουλεύει κανονικά, είναι λίγο στριμωγμένη βέβαια γιατί είναι και τα δυο αλφάβητα σε μια σελίδα - ενώ η original Lenovo ξεκινάει με την Ελληνική και όταν φτάσεις περίπου στην μέση αρχίζεις να βλέπεις και την αγγλική - αλλά είναι θέμα συνήθειας.

 

Ναι, όντως. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει το 48.000 στο AnTuTu?

 

edit: Η δίγλωσση μπάρα δεν μπορεί να γίνει σαν αυτό που αναφέρεις για την original 4.4 εφαρμογή της Lenovo. Μπορούν να γίνουν "διορθωτικές" κινήσεις εύκολα (πια), όπως λιγότερα γράμματα για κάποια αλφαβήτα, κενά, ... Εγώ έχω αυτό τώρα:

http://i1175.photobucket.com/albums/r637/UserXP/Screenshot_2016-03-04-15-43-27_com.android.contacts_zpsb1hnsfdw.png

[μου βγήκε λίγο μεγάλη η εικόνα, αλλά δεν την αλλάζω τώρα]

 

Καλησπέρα, πολύ καλό το miui και εύγε για τη μετάφραση και τις επιδιορθώσεις. απλά πιστεύω ότι αυτό το λειτουργικό έπρεπε να φοράει το συγκεκριμένο κινητό εξ αρχής.

Ένα χαζό bug που βρήκα είναι οτι το αριστερό κουμπί αφής, αν το κρατήσεις παρατεταμένα εμφανίζει το μενού μόνο στις εφαρμογές που έχει ήδη μέσα. αν του βάλεις εσύ κάποια δεν το κάνει ακόμα και αν την κάνεις συστήματος. Αντίθετα δουλεύει αν αντιστρέψεις τη λειτουργεια του κουμπιού.

 

την εφαρμογή που έχει για μουσική τι δουλεύετε; γιατί δεν βλέπει τα κομμάτια που έχω στην sd, πρέπει να είναι σε συγκεκριμένο φάκελο;η κανω κατι λαθος; για το miui παντα.

 

Ναστε καλα βρε παιδια γιατι στραβωθηκα με αυτα τα ρωσικα site.

 

Το MiUI είναι πραγματικά καλό λειτουργικό.

Για να μην αδικούμε την Lenovo όμως (στο θέμα του λειτουργικού γενικότερα) το ViBE UI είναι αξιόμαχο.

Στο θέμα υποστήριξης βέβαια... όλη η ντροπή δική της.

 

Όσο για το bug που λες, δεν τα κατάλαβα ακριβώς. Πες κάτι παραπάνω...

 

Η εφαρμογή Music (για το MiUI) έχει κάποιο θέμα (στη ROM που κατεβάσατε). Το έχω ήδη "διορθώσει".

[Επίσης, υπάρχει στις Επιλογές, η "δυνατότητα" να ΜΗΝ εμφανίζονται τα "μικρά αρχεία ήχου"!]

 

-----------------------------------------------

Περιμένετε μέχρι το βράδυ, μάλλον θα έχω ανεβάσει recovery patch με ΟΛΕΣ τις εφαρμογές στα ελληνικά.

Έτσι θα έχουμε πλήρως ελληνική (με patch) custom ROM [ίσως την ανεβάσω και σαν κανονική ROM, για να έχουμε την πλήρη εμπειρία]

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά και απο εμένα.

Κάτοχος και εγώ εδώ και 3-4 μέρες του κινητού.Δεν έχω προλάβει να δω και πολλά πράγματα απο τις δυνατότητές του.

Πρίν αρχίσω να το φορτώνω σκέφτηκα μήπως είναι καλύτερο να δοκιμάσω κάποια άλλη rom και ύστερα από διάβασμα εδώ μάλλον η ποιο λειτουργική είναι αυτή που "'εφτιαξε" ο UserXP και συγχαρητήρια.

Επειδή όμως δεν βρίσκω άκρη στα ρώσικα μήπως υπάρχει περίπτωση να μπει κάπου η συγκεκριμένη rom και όλα τα καλούδια που έχουν φτιάξει τα παιδιά εδώ ώστε να γίνει πιο εύκολο να την δοκιμάσουμε και κάποιοι που δεν έχουμε πάρα πολλές γνώσεις...

Επίσης πώς θα κάνουμε back up την αρχική rom του τηλεφώνου ώστε αν χρειαστεί να το επαναφέρουμε στη αρχική του κατάσταση.Διάβασα για τo post σχετικά με το back up (μάλλον είναι αυτό που αναφέρεται στην nvram αλλά αυτό που και πως αποθηκεύεται και αν το χρειαστούμε το βάζουμε πάλι με το flash tool?)

Ευχαριστώ πολύ και συγχωρέστε με για το μεγάλο post.

Καλή συνέχεια στα παιδιά που ασχολούνται και με τις γνώσεις τους και το μεράκι τους βοηθάνε και εμάς τους λιγότερο γνώστες.

Edited by leon
ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Περιμένετε μέχρι το βράδυ, μάλλον θα έχω ανεβάσει recovery patch με ΟΛΕΣ τις εφαρμογές στα ελληνικά.

Έτσι θα έχουμε πλήρως ελληνική (με patch) custom ROM [ίσως την ανεβάσω και σαν κανονική ROM, για να έχουμε την πλήρη εμπειρία]

 

Περιμένουμε υπομονετικά, έχεις "δώσει ρέστα" αγαπητέ φίλε!:)

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΠΟΜΠΗ εδώ

 

Lenovo P70-A -- MIUI Android 5.0 - x64 (v7.1.3) -- Ελληνικά

Αφορά αποκλειστικά τη custom ROM MIUI Android 5.0 - x64 (v7.1.3) - Η εγκατάσταση αυτής της ROM γίνεται με τον τρόπο που αναφέρεται λίγες σελίδες παραπάνω. [feedback]

Μετά την (επιτυχημένη) εγκατάσταση της ROM, εγκαθιστούμε (μέσω TWRP) τα τρία (3) αρχεία που ακολουθούν.

  1. Part 0/3 - backup up οι "παλιοί".
  2. Part 1/3 - Εγκατάσταση [και reboot]
  3. Part 2/3 - Εγκατάσταση [και reboot]
  4. Part 3/3 - Εγκατάσταση [και reboot]

[όποιο θέλετε, με όποια σειρά θέλετε]

[βήμα-βήμα με βοηθάτε, αν υπάρξει πρόβλημα]

 

 

[το post το αυτο-χρεώνω αποτυχημένο (1.5 ώρα προσπαθώ[?] να το γράψω) --- θα επανέλθω πιο "σωστός" (η ουσία του ισχύει)]

 

EDIT: Τα link απενεργοποιήθηκαν, γιατί χρειάζονται fixes

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

Lenovo P70-A -- MIUI Android 5.0 - x64 (v7.1.3) -- Ελληνικά

Αφορά αποκλειστικά τη custom ROM MIUI Android 5.0 - x64 (v7.1.3) - Η εγκατάσταση αυτής της ROM γίνεται με τον τρόπο που αναφέρεται λίγες σελίδες παραπάνω. [feedback]

Μετά την (επιτυχημένη) εγκατάσταση της ROM, εγκαθιστούμε (μέσω TWRP) τα τρία (3) αρχεία που ακολουθούν.

  1. Part 0/3 - backup up οι "παλιοί".
  2. Part 1/3 - Εγκατάσταση [και reboot]
  3. Part 2/3 - Εγκατάσταση [και reboot]
  4. Part 3/3 - Εγκατάσταση [και reboot]

[όποιο θέλετε, με όποια σειρά θέλετε]

[βήμα-βήμα με βοηθάτε, αν υπάρξει πρόβλημα]

 

 

[το post το αυτο-χρεώνω αποτυχημένο (1.5 ώρα προσπαθώ[?] να το γράψω) --- θα επανέλθω πιο "σωστός" (η ουσία του ισχύει)]

 

Μπράβο σου. Είσαι άπαιχτος. Συγχαρητήρια για τη δουλειά και τις ώρες που αφιερώνεις. Θα δοκιμάσω και ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Και πάλι μπράβο.

Μία βοήθεια ακόμα.... που στο καλό πάμε στο ρώσικο forum για να κατεβάσουμε την rom ?

Edited by leon
ΚΑΝΕ ΑΥΡΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΑΝΕΣ ΣΗΜΕΡΑ.
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε! Σε ευχαριστούμε! Αυτη η ρομ είναι καλυτερη απο κιτ κατ; το πηρα σήμερα το κινητό κ μου εδωσε update για 139! Την βάζω;
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου. Είσαι άπαιχτος. Συγχαρητήρια για τη δουλειά και τις ώρες που αφιερώνεις. Θα δοκιμάσω και ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Και πάλι μπράβο.

Μία βοήθεια ακόμα.... που στο καλό πάμε στο ρώσικο forum για να κατεβάσουμε την rom ?

 

Eδώ https://cloud.mail.ru/public/K26T/59mAEXm5H

Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλα όλα, ωραία μετάφραση και δεν έχασα καμία ρύθμιση αλλά τηλέφωνο δεν έχω. Όταν πατάω "τηλέφωνο" ή "επαφές" μου βγάζει μήνυμα "δυστυχώς phone έχει σταματήσει" και μένει εκεί. Οπότε πίσω και περιμένω fixes...

 

edit: μου έβγαλε κι άλλο μήνυμα, "δυστυχώς η διαδικασία android.process.acore έχει σταματήσει"

 

edit2: αν βοηθάει, να πω ότι μετά το 2ο patch έκανε πολύ γρήγορα reboot και δεν είδα να τρέχει η γνωστή μπάρα...

 

edit3: ξέχασα πριν - τα κουμπιά του music player εξακολουθούσαν να μην λειτουργούν - δεν με ενδιαφέρει προσωπικά, αλλά να βοηθήσουμε τον developer!

 

Φίλε UserXP και πάλι ευχαριστούμε για τις προσπάθειες :-D

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλα όλα, ωραία μετάφραση και δεν έχασα καμία ρύθμιση αλλά τηλέφωνο δεν έχω. Όταν πατάω "τηλέφωνο" ή "επαφές" μου βγάζει μήνυμα "δυστυχώς phone έχει σταματήσει" και μένει εκεί. Οπότε πίσω και περιμένω fixes...

 

edit: μου έβγαλε κι άλλο μήνυμα, "δυστυχώς η διαδικασία android.process.acore έχει σταματήσει"

 

edit2: αν βοηθάει, να πω ότι μετά το 2ο patch έκανε πολύ γρήγορα reboot και δεν είδα να τρέχει η γνωστή μπάρα...

 

edit3: ξέχασα πριν - τα κουμπιά του music player εξακολουθούσαν να μην λειτουργούν - δεν με ενδιαφέρει προσωπικά, αλλά να βοηθήσουμε τον developer!

 

Φίλε UserXP και πάλι ευχαριστούμε για τις προσπάθειες :-D

 

Αν είναι μόνο αυτά, είμαστε σε καλό δρόμο.

Τα 3 αρχεία με τα ελληνικά είναι στην ουσία:

  • Το 1ο, όλες (περίπου) οι εφαρμογές στο φάκελο /system/app του κινητού μας.
  • Το 2ο, εφαρμογές στο φάκελο /system/framework του κινητού μας.
  • Το 3ο, όλες (περίπου) οι εφαρμογές στο φάκελο /system/priv-app του κινητού μας.

 

Για να μην ξανα-ανεβάζω αρχεία (το upload αργεί πολύ), κάνε αυτό:

  1. Μην εγκαθιστάς το 1ο και 2ο αρχείο
  2. Άνοιξε το 3ο zip αρχείο (P70.MiUIv7.1.3_FULL_GR-3from3_v0.1.zip) και διέγραψε τους φακέλους ContactsProvider και Contacts που βρίσκονται στο /system/priv-app (μέσα στο zip).
  3. Αυτό το αρχείο (μετά τις διαγραφές) κάντο εγκατάσταση με TWRP.
  4. Reboot και δοκιμή

 

Τα edit2 και edit3 είναι οκ (θα διορθωθούν στο τέλος)

 

EDIT: Παιδιά, μην κάνετε τίποτε για τα ελληνικά. Θα εγκαταστήσω τη ROM στο κινητό μου από την αρχή και θα διορθώνω έτσι τα όποια bugs.

Πιθανόν το βραδάκι θα είναι έτοιμη.

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

Εμένα άνοιγαν οι επαφές αλλά μετά έκανε συχρονισμό όλη νύχτα και δεν τις φόρτωνε, επίσης παρατήρησα ότι μέσα στο λογαριασμό google δεν είχε επιλογή να συγχρονίσω τις επαφές (μόνο αυτό έλειπε δλδ) τα άλλα ημερολόγιο, δεδομένα εφαρμογών ήταν όλα στη θέση τους.

Κάτι άσχετο αν κάνεις φορματ τα πάντα εκτός απο το data είναι σωστή σαν μέθοδος;αν είναι να κάνεις αναβάθμιση τη ίδια ρομ;

 

EDIT: Παιδιά, μην κάνετε τίποτε για τα ελληνικά. Θα εγκαταστήσω τη ROM στο κινητό μου από την αρχή και θα διορθώνω έτσι τα όποια bugs.

Πιθανόν το βραδάκι θα είναι έτοιμη.

. Τα λόγια είναι μάλλον περιττά... να σε καλά βρε αγόρι μου.

 

edit:

ανέβασα 2 φώτο με το mp3 player. το κάνει μόνο σε εμένα; τα τραγούδια είναι στην external sd.

25435552961_8a62daed2b_n.jpg 25502155396_d3473b2957_n.jpg

Edited by IceGtx
Link to comment
Share on other sites

MIUI Android 5.0 - x64 (v7.1.3) με Ελληνικά -- Lenovo P70-A

 

Κατεβάστε και τοποθετήστε τα παρακάτω στη κάρτα SD του κινητού σας

 

Οδηγίες εγκατάστασης

[Για ότι έχουμε ήδη εγκαταστήσει, "πηδάμε" το αντίστοιχο βήμα]

 

 


  1.  
  2. Εγκαθιστούμε τους drivers (οδηγίες σε αυτό το post -> Μέρος 2ο).
  3. Αν "φοράμε" 32 bit (οι εργοστασιακές ROM είναι 32 bit), κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε αυτή τη ROM σύμφωνα με αυτό το post -> Μέρος 3ο.
    [Αυτό το βήμα το κάνουμε ΜΙΑ φορά και αφορά στην "μετατροπή" του κινητού μας σε 64 bit. Μετά την εγκατάσταση, θα έχουμε 64 bit κινητό, root και custom recovery TWRP.]
     

    Πώς μπαίνουμε σε recovery mode
    • Απενεργοποιούμε το κινητό (όχι απαραίτητα).
    • Πιέζουμε το κουμπί αύξησης έντασης ήχου (Volume Up) ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με το κουμπί τροφοδοσίας (Power).
    • Κρατήστε τα μέχρι το boot mode, όπου θα βγει μια επιλογή μενού (μετά από 2-3 δευτερόλεπτα). Μόλις τη δείτε, αφήστε τα κουμπιά.
    • Στο μενού που εμφανίζεται, με το κουμπί αύξησης ήχου κάνουμε την επιλογή που θέλουμε (για μας τώρα το Recovery). Με το κουμπί μείωσης ήχου (Volume Down) επιβεβαιώνουμε την επιλογή μας.
    Μπήκαμε σε λειτουργία ανάκτησης (recovery).
     
    Τώρα μπορούμε να εγκαταστήσουμε όποια άλλη 64 bit ROM θέλουμε, πολύ εύκολα μέσω TWRP.
     
  4. Εγκαθιστούμε την MIUI Android 5.0 - x64 (v7.1.3) που έχουμε κατεβάσει από παραπάνω.
    Η εγκατάσταση αυτής της ROM (και κάθε άλλης ROM στα 64 bit), είναι απλή -> Install zip μέσω TWRP - [Το πρώτο boot αργεί...]
     
  5. Μετά το 1ο boot, ξεκινήστε/ρυθμίστε το κινητό χρησιμοποιώντας αγγλικά. [Δεν είναι απαραίτητο να ρυθμίσετε τίποτε, μπορείτε να το κάνετε κι αργότερα]
  6. Επανεκκίνηση του κινητού σε λειτουργία recovery και εγκατάσταση μέσω TWRP -> Install zip το Αρχείο Ελληνικής γλώσσας για MIUI Android 5.0 - x64 (v7.1.3) που έχουμε κατεβάσει από παραπάνω.
    Εγκαθιστούμε και το fix video από παραπάνω (μέσω TWRP) - [η αλήθεια είναι ότι βαριόμουν να το ενσωματώσω, οπότε θα το κάνετε εσείς]
     
  7. Reboot και περιμένετε...

 

Απολαύστε το MiUI στα ελληνικά.

[Εννοείται ότι πρέπει να πάτε Settings -> Additional settings -> Language & Input -> Ελληνικά]

 

Extra

  1. Ελληνικό & Αγγλικό αλφάβητο στις επαφές v2 - MIUI Android 5.0 - x64 (v7.1.3)
    Preview εδώ
  2. MiuiSystemUI Restore
    Αφαιρεί το "UserXP" (πάνω-αριστερά) από τη μπάρα.

 

 

Περιορισμοί

  • Η "μανίσια" (της ROM) εφαρμογή μουσικής έχει κάποιο "θέμα". Την αντικατέστησα με "μανίσια" επόμενη έκδοση, η οποία όμως δεν "γουστάρει" ελληνικά (πρέπει να έχει κάποιο είδος ασφάλειας). Δεν προτίθεμαι (για την ώρα) να ασχοληθώ, οπότε η Μουσική/Music είναι στα αγγλικά, φυσικά πλήρως λειτουργική.
  • Πιθανόν να έχω ξεχάσει (κατά λάθος ή επίτηδες) κάποια εφαρμογή.
  • Λάθη στη μετάφραση ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Πείτε τα...

 

Σχόλια

  • Κάντε λογαριασμό Mi Account.
  • Χωρίς να είμαι και ειδικός, οι εφαρμογές Μουσική/Music και Βίντεο πρέπει να προσφέρουν πολλά στο on-line (στα κινέζικα φυσικά).
  • Τα on-line Θέματα είναι τουλάχιστον πανέμορφα (προσωπική γνώμη). Η Xiaomi προσφέρει και μίξη θεμάτων, οπότε μπορείτε να διακοσμήσετε το κινητό όπως θέλετε.
  • Σίγουρα, ιδίως σε θέματα/themes του κινητού, θα δείτε ΚΑΙ κινέζικα! Όπως επίσης και σε όποια εφαρμογή έχει on-line σύνδεση [οι εκδόσεις αυτές της MiUI δεν είναι διεθνείς].
  • Μπορώ να βοηθήσω σε κάποιου είδους "επεμβάσεις".
  • ΠΡΟΣΟΧΗ με την εφαρμογή Καθαρισμός στο "Κέντρο ελέγχου". Είναι ρυθμισμένη να "καθαρίζει" αυτόματα. Προτείνω να απενεργοποιήσετε το αυτόματο.
    Πιθανόν να σβήσει αρχεία που θέλετε. ΣΒΗΝΕΙ/ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ (κάνει DELETE) τα TWRP backup σας!!!

 

Κάτι για το τέλος

Μετά από όλα αυτά που "περάσετε", ΟΛΑ θα πρέπει να λειτουργούν.

Εννοώ ακόμη και το Mi Cloud με όλα τα "καλούδια" που προσφέρει - [Για όποιον χρησιμοποιεί cloud υπηρεσίες κινητού, αξίζει να το δει]

Edited by UserXP
Προστέθηκαν Extra
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρεα! Συγχαρητήριά φιλε για την όρεξη κ το κόπο σου να βελτιώσουμε το κινητό μας! Εισαι φοβερός! Συνεχισε έτσι!

Σήμερα διάβασα μια πολύ καλή κ αναλυτικη παρουσίαση εδω:

http://laptopmedia.com/review/lenovo-p70-review-an-elegant-and-affordable-smartphone-with-high-performance-and-good-durability/

Υπάρχουν και κριτικές βέβαια για προβλήματα με το 3G, με τον ήχο στις κλήσεις, ή το gps.

Με την έκδοση αυτή που μας εδωσες έχουν εξαληφθει αυτά τα προβλήματα;

Παραμενω προς το παρόν με την μανισια έκδοση μέχρι να το μαθω κ να πειραματιστω και στην πρώτη ευκαιρία θα βαλω αυτη που μας προτείνεις...!

Σε ευχαριστούμε και πάλι!

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρεα! Συγχαρητήριά φιλε για την όρεξη κ το κόπο σου να βελτιώσουμε το κινητό μας! Εισαι φοβερός! Συνεχισε έτσι!

Σήμερα διάβασα μια πολύ καλή κ αναλυτικη παρουσίαση εδω:

http://laptopmedia.com/review/lenovo-p70-review-an-elegant-and-affordable-smartphone-with-high-performance-and-good-durability/

Υπάρχουν και κριτικές βέβαια για προβλήματα με το 3G, με τον ήχο στις κλήσεις, ή το gps.

Με την έκδοση αυτή που μας εδωσες έχουν εξαληφθει αυτά τα προβλήματα;

Παραμενω προς το παρόν με την μανισια έκδοση μέχρι να το μαθω κ να πειραματιστω και στην πρώτη ευκαιρία θα βαλω αυτη που μας προτείνεις...!

Σε ευχαριστούμε και πάλι!

Δημήτρης

 

Να 'σαι καλά.

 

 

 

  • Για προβλήματα στο 3G, δεν ξέρω. Δεν χρησιμοποιώ τίποτε που να χρειάζεται 3G, για να απαντήσω.
  • Ο ήχος στις κλήσεις δεν έχει πρόβλημα. Ποια ακριβώς προβλήματα αναφέρθηκαν?
  • Το GPS είναι άψογο (απορώ και που αναφέρθηκαν προβλήματα). "Λοκάρει" σε μονοψήφια δευτερόλεπτα (κάποιες φορές κάτω από 3) και σε δύσκολα σημεία.
    Με MiUI το GPS "πιάνει" και τους ρώσικους δορυφόρους (δεν ξέρω η "μανίσια") - [νομίζω και κινέζικους]
    Δύο φορές που το χρειάστηκα για full διαδρομή, ήταν "εκεί".

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τα έβαλα μέσω twrp, καθάρισα cache για να μην έχω τίποτα ντράβαλα, και όλα εντάξει. Προς το παρόν δεν έχω βρει κάτι που να μην δουλεύει, ούτε ορθογραφικά λάθη. Έκανα λογαριασμό mi, έχει συμπαθέστατο εργαλείο διαχείρισης επαφών και 5GB free χώρο. Τα θέματα είναι άπειρα, μερικά πολύ προσεγμένα και μπορείς να κάνεις συνδυασμούς π.χ. βασικό θέμα Χ, ρολόϊ Ψ κ.λ.π. Δέστε το JFM αν θέλετε κάτι πολύχρωμο αλλά σοβαρό...

Το μόνο που μου λείπει είναι η "καλή" δίγλωσση μπάρα επαφών αγαπητέ UserXP αυτή που μας έδειξες screenshot σε προηγούμενο post, με τους λιγότερους λατινικούς χαρακτήρες για να "χωράει" στην οθόνη.

 

Το logo "UserXP" πάνω δεξιά στην οθόνη με κάνει να νοιώθω περήφανος που είσαι μέλος του forum και - έστω εξ αποστάσεως - φίλος μας! :respect:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τα έβαλα μέσω twrp, καθάρισα cache για να μην έχω τίποτα ντράβαλα, και όλα εντάξει. Προς το παρόν δεν έχω βρει κάτι που να μην δουλεύει, ούτε ορθογραφικά λάθη. Έκανα λογαριασμό mi, έχει συμπαθέστατο εργαλείο διαχείρισης επαφών και 5GB free χώρο. Τα θέματα είναι άπειρα, μερικά πολύ προσεγμένα και μπορείς να κάνεις συνδυασμούς π.χ. βασικό θέμα Χ, ρολόϊ Ψ κ.λ.π. Δέστε το JFM αν θέλετε κάτι πολύχρωμο αλλά σοβαρό...

Το μόνο που μου λείπει είναι η "καλή" δίγλωσση μπάρα επαφών αγαπητέ UserXP αυτή που μας έδειξες screenshot σε προηγούμενο post, με τους λιγότερους λατινικούς χαρακτήρες για να "χωράει" στην οθόνη.

 

Το logo "UserXP" πάνω δεξιά στην οθόνη με κάνει να νοιώθω περήφανος που είσαι μέλος του forum και - έστω εξ αποστάσεως - φίλος μας! :respect:

 

Όλα καλά λοιπόν.

Το θέμα JFM δεν μπορώ να το βρω. Στο search βγάζει πολλά θέματα.

Δέστε θέματα από Luofei (το Boss μου αρέσει πολύ, ιδιαίτερα οι Ρυθμίσεις/Μηνύματα/Επαφές και το ρολόι με τον καιρό)

 

Τη δίγλωσση μπάρα θα την ανεβάσω ξεχωριστά, για όποιον θέλει να την χρησιμοποιεί.

 

Το "UserXP" πάνω αριστερά το ξέχασα (το βάζω για μένα σε όλες μου τις ROM). Σε καμιά ωρίτσα θα ανεβάσω ένα "καθαρό".

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το "UserXP" πάνω αριστερά το ξέχασα (το βάζω για μένα σε όλες μου τις ROM). Σε καμιά ωρίτσα θα ανεβάσω ένα "καθαρό".

Σε ευχαριστώ.

 

Λέω να αφήσω το "βρώμικο" :lol:

 

edit: μια ερώτηση, μπορούμε να προσθέσουμε 6ο εικονίδιο εφαρμογής στο bottom bar και πως?

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ..., επίσης παρατήρησα ότι μέσα στο λογαριασμό google δεν είχε επιλογή να συγχρονίσω τις επαφές (μόνο αυτό έλειπε δλδ) τα άλλα ημερολόγιο, δεδομένα εφαρμογών ήταν όλα στη θέση τους.

Κάτι άσχετο αν κάνεις φορματ τα πάντα εκτός απο το data είναι σωστή σαν μέθοδος;αν είναι να κάνεις αναβάθμιση τη ίδια ρομ;

...

 

edit:

ανέβασα 2 φώτο με το mp3 player. το κάνει μόνο σε εμένα; τα τραγούδια είναι στην external sd.

 

Συγχρονισμός/Επαφές πρέπει να είναι τώρα εντάξει.

 

Μπορείς να εξαιρέσεις το data όταν κάνεις update την ίδια ROM, αλλά δεν είναι προτεινόμενο.

 

Η εφαρμογή Music, πρέπει να δουλεύει κανονικά τώρα.

 

Λέω να αφήσω το "βρώμικο" :lol:

 

edit: μια ερώτηση, μπορούμε να προσθέσουμε 6ο εικονίδιο εφαρμογής στο bottom bar και πως?

 

:lol:

 

Χωράει και 6ο εικονίδιο; Θα το "δω" λίγο.

Βρήκα το θέμα JFM. Είναι πολύ όμορφο και προσεγμένο - μόνο το τηλέφωνο δεν μου αρέσει.

 

 

Προστέθηκαν Extra στο παραπάνω post για την εγκατάσταση Ελληνικών.

 

 

EDIT

Το γράφω ξανά κι εδώ για να το δουν όλοι. Αφορά την MIUI Android 5.0 - x64 (v7.1.3) με ελληνικά ή όχι.

ΠΡΟΣΟΧΗ με την εφαρμογή Καθαρισμός στο "Κέντρο ελέγχου". Είναι ρυθμισμένη να "καθαρίζει" αυτόματα. Προτείνω να απενεργοποιήσετε το αυτόματο.

Πιθανόν να σβήσει αρχεία που θέλετε. ΣΒΗΝΕΙ/ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ (κάνει DELETE) τα TWRP backup σας!!!

Edited by UserXP
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...