Jump to content

Lenovo P70t


qash75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το περιμένω σήμερα! Ικανοποιημένος κάτοχος του vibe Z2 που μου έπεσε λίγο μεγάλο, ελπίζω τα καλύτερα...
Link to comment
Share on other sites

Επειδη πηρα το κινητο προχτες και μου πεταξε αναβαθμιση,ειναι η lollipop?..να την κανω η εχει θεματα?γνωριζει κανεις?τωρα εχει πανω 4.4.4

 

Παρέλαβα χθές και είμαι στην ίδια κατάσταση. Δεν τρελαίνομαι για αναβάθμιση αλλά η γνώση είναι δύναμη :)

Γνωρίζει κανείς τι σόϊ αναβάθμιση είναι αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Είπα να μην το ρισκάρω, ΔΕΝ έκανα αναβάθμιση - έμεινα στην 4.4.4 η οποία μου αρέσει και έγινα root με την "ρώσικη" χειροκίνητη μέθοδο.

 

edit: το TitaniumBackup δεν έγραφε στην εξωτερική sd, λύθηκε με αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=nextapp.sdfix&hl=en

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν θα πάρει το lolipop ;αν δεν την πάρει σύντομα θα ήθελα να το πουλησω

Πληροφορίες λένε ότι μέχρι τέλος Σεπτέμβρη θα πάρει την lollipop

 

Link to comment
Share on other sites

Σε διαφορα site διαβαζω οτι το τηλεφωνο εχει θεμα με τη ληψη 3g, οτι ειναι πολυ αδυναμη. Εχετε παρατηρησει κατι τετοιο ;

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Σε διαφορα site διαβαζω οτι το τηλεφωνο εχει θεμα με τη ληψη 3g, οτι ειναι πολυ αδυναμη. Εχετε παρατηρησει κατι τετοιο ;
το έχω 1 μήνα περίπου και τέτοιο πρόβλημα που λες δεν αντιμετώπισα
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση, ημουν αναμεσα στο P70 και το Vibe X2 ωστε να αναβαθμιστω απο το moto g αλλα με κερδισε η καλυτερη αυτονομια...

Μια τελευταια ερωτηση, το gps κλειδωνει γρηγορα ; >Το χρησιμοποιω καθημερινα με το runkeeper...

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση, ημουν αναμεσα στο P70 και το Vibe X2 ωστε να αναβαθμιστω απο το moto g αλλα με κερδισε η καλυτερη αυτονομια...

Μια τελευταια ερωτηση, το gps κλειδωνει γρηγορα ; >Το χρησιμοποιω καθημερινα με το runkeeper...

κλειδώνει άμεσα, εγώ το χρησιμοποιώ με το map myride
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ και παλι. Ελπιζω να το βρω σε καποιο καταστημα wind στη Πάτρα...

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κλείσει εβδομάδα στα χέρια μου αλλά οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές. Είναι μεν σαφώς υποδεέστερο κατασκευαστικά από το vibe Z2 που είχα, αλλά γενικώς είναι προσεγμένο. Η οθόνη μια χαρά, ευκρινέστατη με σωστά χρώματα, καλό touch, το μέγεθος νομίζω ιδανικό (γι αυτό έδωσα το Ζ2). Το τηλέφωνο δεν κολώνει πουθενά, είναι πολύ γρήγορο, ήχος συνομιλίας καλός, το (μονό) ηχείο μέτριο - επαναλαμβάνω μέτριο - όχι κακό, θα μπορούσαν να βάλουν άλλο ένα για να μην ζορίζεται στο τέρμα αν ακούς μουσική. Το interface δεν με απασχολεί ιδιαίτερα μια και έχω nova pro, οπότε το διαμορφώνω όπως θέλω, αλλά τα βασικά μενού της lenovo όταν μπείς στις ρυθμίσεις μου αρέσουν. Μπαταρία έχω φορτίσει μόνο μια φορά, μετά έκανα την διαδικασία root και την βασική διαμόρφωση της συσκευής, εγκατάσταση εφαρμογών, φόρτωμα media κ.λ.π. οπότε όντας στο καλώδιο usb φόρτιζε παράλληλα. Με κάμποση ομιλία, αρκετό wifi, λίγο 3G και δοκιμή GPS είναι στο 45% μετά από 3 μέρες.

 

Υπόψη έγινα root μόνο - δεν έβαλα CWM ή TWRP κ.λ.π. διότι δεν ασχολούμαι με τροποποιημένες ROM, ήθελα τα "επαγγελματικά" οφέλη, αλλά στο διαδίκτυο κυκλοφορούν διάφορα "τρελά", το τηλέφωνο παίρνει οτιδήποτε πατάει σε συσκευές με ίδιο επεξεργαστή...

 

Αυτά προς το παρόν, περισσότερα μετά από πιο βαριά χρήση...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον την εκανα την αναβαθμιση,τιποτα σπουδαιο παραμενει 4.4.4 οποτε κομπλε και αναμενουμε την lolipop..Πρωτες εντυπωσεις απο το κινητο πολυ θετικές,οθονη εξαιρετική και πολυ φωτεινη δοκιμασμενη σε παραλια με τερμα ηλιο ευκρινεστατη.Η μπαταρια με φουλ χρησηι(πολυ data,internet,photo,gps κτλ) βγαζει 2+ ημερες και με πιο μετρια χρηση μου βγαλε και 4..τωρα αν δεν χρησιμοποιεις πολυ ιντερνετ και κυριως data σιγουρα παει και παραπανω,το gps παντως ρουφαει αρκετα..Το κινητο παει σφαιρα,δν κανει το παραμικρο κολλημα,προσωπικά το ιnterface μου αρεσει πολύ,το ηχειο το βρηκα μια χαρά.Το μονο μικρό αρνητικό είναι η ενταση του ηχείου των κλήσεων,νομίζω πως δεν ειναι αρκετά δυνατό αν και το χω στο τέρμα,αρκετά καθαρα ακουγεται η φωνη αλλα οχι τοσο δυνατα θα ηθελα σε εξψτερικες συνθηκες,το παρατηρησε κανεις αλλος?
Link to comment
Share on other sites

Σαν πρώην κάτοχος Samsung S3 και νυν Lenovo P70A εδώ και περίπου 1,5 μήνα, εχω να κάνω τα εξής σχόλια:

Καταρχήν, ο επεξεργαστής τα σπάει!!! Φοβερά γρήγορος, δεν κολλάει καθόλου, ανοίγει τα πάντα με ταχύτητα και δεν εχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Βοηθάει βέβαια και η ram σε αυτό, 2 gb είναι αρκετά. Στα παιχνίδια επίσης σκίζει, κανένα lag, κανένα κόλλημα πουθενά και γενιικά τα τρέχει με άνεση. Ότι αφορά το σήμα και την λήψη wifi ομοίως κανένα πρόβλημα. Ότι σήμα είχα και πριν με το S3 το ίδιο και τώρα. Για το GPS, αν έχεις ανοιχτά τα δεδομένα δουλεύει ρολόι. Πάμε για την μπαταρία τώρα... Λοιπόν, όσο είχα το S3 ήταν ο κυριότερος λόγος που ήθελα να το αλλάξω, μαζί με τα διαρκή κολληματα που έτρωγε! Μόλις πήρα το Lenovo δικαιώθηκα απόλυτα για την επιλογή μου!! Καταρχήν, με συνεχή χρήση internet, παιχνίδια, βιντεάκια κτλ το κινητό μου βγάζει άνετα όλη την ημέρα, την ίδια στιγμή που με το S3 το πολύ να έβγαζε 6 ώρες! Μην περιμένετε θαύματα, το κινητό εχει την διπλάσια χωρητικότητα απο τα υπόλοιπα της αγοράς, συν οτι χρησιμοποιεί ενα δικό του λογισμικο διαχείρησης της ενέργειας που κάνει τέλεια δουλειά.

Σε ότι αφορά τα αρνητικά του τώρα θα συμφωνήσω με ότι είπαν και οι προηγούμενοι. Η οθόνη έχει καλή απόκριση στο touch και στο scrolling αλλά δέν είναι και super amoled, τα χρώματα και η ανάλυση θα μπορούσε να είναι καλύτερα. Το ηχείο επίσης ειναι απλά ανεκτό, δυνατό μεν αλλα όχι ποιοτικό, και είναι και ένα μόνο! Τέλος η κάμερα δέν δικαιολογει τα 13 mp που λέει, ούτε το λογισμικό της αξίζει. Οσο για τις νυχτερινέσ λήψεις... άστο καλύτερα!

Το συμπέρασμα το δικό μου είναι οτι άν θέλετε ένα κινητό που να βγάζει την δουλειά άνετα και απροβλημάτιστα προτιμήστε το. Εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!

Link to comment
Share on other sites

Το gps (sygic και here) δουλεύει μια χαρά ΚΑΙ offline. Το δοκίμασα και κλειδώνει γρήγορα και αξιόπιστα, σε πάει δε μια χαρά. Όταν κλείσεις το όποιο πρόγραμμα είναι η μόνη στιγμή που το κινητό λαγγάρει ελαφρά μέχρι να τελειώσει η διαδικασία - αδιάφορο μια και η δουλειά σου έγινε. Μια παρατήρηση που έκανε ένας φίλος πιο πάνω ότι η ένταση του ακουστικού είναι κάπως χαμηλή ακόμα και στο τέρμα με βρίσκει σύμφωνο, αν είσαι σε ΠΟΛΥ θορυβώδες περιβάλλον είναι οριακό. Αν ξέρει κανείς σχετική εφαρμογή ας γράψει κάτι εδώ (το volume up δεν βοθάει, είναι για όλα πλην του ακουστικού).
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, μπορώ να ρωτήσω την άποψή σας ανάμεσα σε δυο κινητά; Lenovo P70 ή Lenovo k3 Note; Έχω ακούσει ότι στο P70 δεν έχει καλή φωτογραφική, τι λέτε;
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι στο P70 δεν έχει καλή φωτογραφική, τι λέτε;

Το P70 το περνεις απο εδω ενω το κ3 note τοο περνεις απο την Κινα πιο φθηνα.

Στο κ3 εχουν ζητηματα με τος ρομ, δεν ξερω αν εχει βγει καποια σταθερη αλλα εχει ζητηματα με υπερθερμανσεις ενω το P70 ειναι οκ.

Στο θεμα της φωτογραφικης το P70 δεν βγαζει τοσο καλες φωτογραφιες την νυχτα γιατι δεν εχει 2 led.

Αν μπορεις να δωσεις 250€, να βγαζεις λιγο κατωτερες φωτο την νυχτα παρε το P70 απο την wind. Αν μπορεις ή εχεις καποιον να σου περασει ρομ και να σου διαγραψει κινεζικες εφαρμογες και δεν σε χαλαει να ζεσταινεται το κινητο παρε το κ3.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα για το lenovo εκτός αν έχεις επιδότηση.Στα ιδια χρηματα υπαρχουν καλυτερα.Το gps όντος πολύ καλό του lenovo.Όσον αφορά τον ήχο..δε νομίζω ότι είναι θέμα software αλλά hardware συνεπώς δεν μπορείς να κανείς κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα για το lenovo εκτός αν έχεις επιδότηση.Στα ιδια χρηματα υπαρχουν καλυτερα.Το gps όντος πολύ καλό του lenovo.Όσον αφορά τον ήχο..δε νομίζω ότι είναι θέμα software αλλά hardware συνεπώς δεν μπορείς να κανείς κάτι.

 

Επειδή έψαξα αρκετά δε νομίζω ότι από Ελλάδα μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο στα 250 ευρώ. Εκτός αν εσύ εννοείς από εξωτερικό.

One ring to rule them all, one ring to find them,

One ring to bring them all, and in the darkness bind them!

Link to comment
Share on other sites

Ναι εξωτερικό εννοώ. Υπάρχουν αξιόπιστα sites-καταστηματα που μπορείς να παραγγειλεις αφοβα και συν τοις άλλης μερικά από αυτά εχουν και υποκαταστήματα-warehouses στην Ευρώπη για πιο σύντομο χρονικό διάστημα αποστολης-παραλαβης με ένα κόστος επιπλέον από το να στο έστελναν από Κίνα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Η αλήθεια είναι οτι πλέον τα 250 ευρώ απο Ελλάδα τα θεωρώ πολλά, αλλά δεν ξέρω και πολλά για να παραγγείλω κάποιο κινητό μέσω π.χ ebay. Απο κει και πέρα ήμουν ανάμεσα και σε κινητά τις HTC (δίκαρτο) αλλά σε ένα κατάστημα μου είπαν ότι είναι καλύτερα τα κινητά τις lenovo και έχω μπερδευτεί.
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα. Αγόρασα το P70 πριν 2 ημέρες και θέλω να ρωτήσω 2 πράγματα. Βάζω την κάρτα μνήμης μέσα αλλά στο μενού δεν έχει ενεργή την επιλογή για να εισάγω την κάρτα. Ξέρετε τι συμβαίνει; Επίσης, η μπαταρία θα αρχίσει να δείχνει την ισχύ της μετά από κάποιες φορτίσεις,σωστά;

One ring to rule them all, one ring to find them,

One ring to bring them all, and in the darkness bind them!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι για την κάρτα, την βλέπει απευθείας. Η μπαταρία θέλει 2-3 φορτίσεις για να δείξει, αλλά εξαρτάται και από την χρήση.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.

 

Απ όσο διάβασα στο topic, δεν σας έχει βγάλει κάποιο σοβαρό πρόβλημα μέχρι τώρα. Θα ήθελα να ξέρω τα εξής :

 

1. Notification led έχει;

2. Είναι απαραίτητη η αλλαγή ROM; Δηλαδή, έχει κάποια έλειψη (πχ play store) ή οτιδήποτε που σε αναγκάζει να αλλάξεις rom;

3. Στην wind παίζει με προσφορά στα 250€ ή είναι η κανονική του τιμή; (Μην εξαντληθεί και αυτό σε μια βδομάδα σαν το p8 lite :P)

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...