Jump to content

[Επίσημο] Nokia 3230


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ξερει κανεις τι σημαινει το " Εφαρμ. εκλεισε Ncnlist MSGS client 3" και το "εφαρμ. εκλεισε Msv Server USER 70"?ανοιγω το κινητο μου και συχνα μου τα βγαζει αυτα τα μηνυματα.σημρα τα εβγαλε και τα 2 μαζι.εχω ενα 3230.καποιο μια βοηθεια?

 

Κάποια διεργασία ή εφαρμογή δημιουργεί πρόβλημα και αναγκαστικά κλείνει!

Μήπως ήρθε η ώρα για format...;:rolleyes:

Πιστεύω θα στρώσει!

Για το πώς γίνεται δες εδώ: Nokia Series 60 FAQ

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά. Μπορεί κάποιος να μου στείλει ένα antivirus για να αφαιρέσω έναν commwarior από ένα 3230?

 

Thanks in advance

 

άκυρο!! όλα οκ....thanks anyway. :-)

Aπό το περίσσευμα της καρδιάς μιλάει το στόμα...;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μπορεί κάποιος να μου στείλει ένα antivirus για να αφαιρέσω έναν commwarior από ένα 3230?

Καλου κακου εχε εγκατεστημενο το Disinfect. Μικρο και ελαφρυ μονο για commwarior.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
apo pou mporw na brw prosopsi gia to 3230 stin athina???

Πήγαινε φίλε μου σε κάποιο nokia club!Με 10 ευρώ νομίζω αλλάζεις τη μούρη του και το πάνω μέρος και γίνεται σαν καινούριο!Μετά ο κασές ανεβαίνει,πχ αν θες πίσω καπάκι κτλ...πάντως όλα πάνω από 20 ευρώ αποκλείεται να πάνε!

Explore technology,

learn today,

dream tomorrow...

<script type="text/javascript" src="http://ipinfo.info/ip/js_a.php"></script>

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικα σημερα σταματησε να ανοιγει το Ημερολογιο μου. Ολα τα αλλα λειτουργουν κανονικα, και δεν εκανα κατι ωστε να σταματησει (πχ μεταφορα αρχειων, εγκατασταση προγραμματος, κτλ)

 

Μπορειτε να προτεινετε καποια λυση εκτος απο το να το επανεκκινησω, ή να κανω soft format (και απο την προφανη, το hard format! ;)) Τα παραπανω τα δοκιμασα και δεν δουλεψαν :(

 

Ακομα, υπαρχει μηπως η δυνατοτητα να βρω το αρχικο calendar.app και να το αντικαταστησω ή να βρω απλα καποια αντιστοιχη εφαρμογη ημερολογιου με υπενθυμισεις;

 

Τελος, στην περιπτωση hard format, και δεδομενου οτι το Backup της μνημης στην καρτα δεν μου δουλευει (!), τι θα πρεπει να αποθηκευσω με καποιο τροπο ωστε να μην χαθει τιποτα απο την μνημη του κινητου; Επαφες, μηνυματα, και σημειωσεις μονο; (φωτογραφιες, ringtones, videos, τα εχω στην καρτα μνημης)

 

Thanks! :)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε φίλε μου σε κάποιο nokia club!Με 10 ευρώ νομίζω αλλάζεις τη μούρη του και το πάνω μέρος και γίνεται σαν καινούριο!Μετά ο κασές ανεβαίνει,πχ αν θες πίσω καπάκι κτλ...πάντως όλα πάνω από 20 ευρώ αποκλείεται να πάνε!

Προχθες αλλαξα πισω καπακι γιατι εσπασαν τα "δοντακια".Απο nokia club 5 ευρω.

2,5 χρονια και ακομη δεν λεω να το αλλαξω!

Το 7110 το ειχα 7 χρονια!!!

Ο λογος? Δεν λενε να βγαλουν ακομη κινητο με αναπτηρα !

songless_bird και nervous,καιρο εχω να σας δω !!!

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Προχθες αλλαξα πισω καπακι γιατι εσπασαν τα "δοντακια".Απο nokia club 5 ευρω.

2,5 χρονια και ακομη δεν λεω να το αλλαξω!

Το 7110 το ειχα 7 χρονια!!!

Ο λογος? Δεν λενε να βγαλουν ακομη κινητο με αναπτηρα !

songless_bird και nervous,καιρο εχω να σας δω !!!

 

ki egw to idio.. de mporw na vrw logo pou na a3izei na to alla3w!!! xixixixix

"..είναι οι άνθρωποι, μου έλεγες πουλιά..σαν χειμωνιάσει πάντα μακρυά πετάνε..κ έρχονται ίσως να σε δουν κάποια βραδιά..αν έχουν σπάσει τα φτερά τους..ή αν πεινάνε.."
Link to comment
Share on other sites

ειπα να κανω αναβαθμιση στο firmware μιας και δεν του ειχα κανει. προηγουμενως ειχα παρει backup τα contact με το pc suite και το πηγα για αναβαθμιση. μετα,οταν το πηρα ειχαν σβηστει οι επαφες οπως το περιμενα,οποτε πηγα να κανω restore τα contacts. αφου το εκανα και αυτο, απο το backup του pc suite, ειδα στο κινητο οτι στις επαφες δεν υπηρχε τιποτα!μετα απο synchronise ειδα στο κινητο μου ολα τα contacts που ειχα!!!

αλλα!!!τωρα οποτε με καλει καποιος που υπαρχει ηδη στα contacts μου,δεν τον αναγνωριζει!!!βγαζει μονο το νουμερο του και οχι το ονομα με το οποιο τον εχω περασμενο.

ξερει κανες να μου πει πως να το διορθωσω αυτο???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αντιμετωπίζω 2 προβληματα με το nokia 3230 μου,πρώτον θέλω να αλλάξω την πρόσοψη του κίνητου μόνος(έχω βρεί το repair manual).Φαίνεται εύκολο αλλά δεν βρίσκω το κατσαβιδάκι που χρειάζεται για να ξεβιδώσω την βίδα που παραθέτω πιο κάτω,ξέρεται αν κυκλοφορεί στο εμπόριο ή το έχουν μόνο στο service του Νοκια club?Επίσης επειδή το κινητό έχει φτάσει αισίως τα 2,5 χρόνια και δεν μου κάνει η καρδιά να το παρατήσω ξέρεται κανένα τρόπο για να το φτιάξω ωστε να μην φαινεται αυτή η "σκουριά"?δοκίμασα ασημένιο ανεξίτηλο μαρκαδοράκι αλλά σε 2 μέρες είχε ξαναξεβαψει.

http://i169.photobucket.com/albums/u218/haldir18/HPIM2330-1.jpg

http://i169.photobucket.com/albums/u218/haldir18/HPIM2334.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατσαβίδι κυκλοφορει παρόμοιο.Βασικα αν θυμαμαι καλα ειναι το Τ-6 αστερακι.Αν πας σενα μαγαζι με κατσαβίδια θα βρεις σιγουρα.Ετσι βρηκα και γω οταν ηθελα να τανοιξω.Δεν ειναι ακριβο παρα πολυ.Γυρω στο 6ευρω τοχα παρει.Αλλα η σκουρια που λες πως βγήκε???Μηπως δεν είναι σκουρια??ΑΑυτα τα ασημενια αν θυμαμαι καλα μπορουν ναλλαχτουν αρκει να βρεις καινουρια.Για τσεκαρε το.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Παντως και το δικο μου ετσι ακριβως ειναι στα πλαγια 2μισι χρονων και το δικο μου και πανω...
Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παίδες, δεν ξέρω τι έχετε αποκομίσει από το τηλέφωνο αυτό, αλλά εγώ, αν και πρόκειται να κινηθώ μάλλον προς το Ν81, το 3230 δεν το αφήνω στην άκρη με τίποτα. Το έχω πάνω από 2,5 χρόνια και από άποψη σκουριάς είναι σε λίγο καλύτερη κατάσταση από του φίλου που παρέθεσε τη φωτογραφία σε προηγούμενο post.

 

Σκοπεύω να το σενιάρω, θα αλλάξω όλα τα καλύμματα (στο Nokia Club του Βόλου μου ζήτησαν γύρω στα 42€ για αντικατάσταση όλων) και θα συνεχίσω να το χρησιμοποιώ κανονικότατα, παράλληλα με το καινούργιο.

 

Δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει, αλλά ειδικά όσον αφορά το πληκτρολόγιό του, πιστεύω ότι δεν είναι δυνατό να βρεις πολλά τηλέφωνα με αυτό το σχήμα πλήκτρων, με αυτή την κυρτότητα προς το επάνω στο κέντρο τους, που να σου επιτρέπουν να γράφεις πάρα πολύ γρήγορα και κυριολεκτικά στα τυφλά, ακόμα και κοιτώντας αλλού.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σαυτο που λες για το πληκτρολογιο θα συμφωνησω μαζι σου.Παντα μπορουσα να γραψω μηνυμα παρα μα παρα πολυ ευκολα.Ειναι ακριβως αυτη η κυρτοτητα.Οσο για την σκουρια,ουτε εμενα εχει βγαλει τοσο πολυ οσο στην φωτο.Πιο πολυ φαινεται στις ενωσεις των πλαστικων σαν ναχει γδαρθει το χρωμα.Ομως τωρα τελευταια εχει πεσει η μπαταρια παρα πολυ,μετα απο 2.5 χρονια χρηση.Σχεδον καθε δυο μερες,το πολυ, το φορτιζω.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Σαυτο που λες για το πληκτρολογιο θα συμφωνησω μαζι σου.Παντα μπορουσα να γραψω μηνυμα παρα μα παρα πολυ ευκολα.Ειναι ακριβως αυτη η κυρτοτητα.Οσο για την σκουρια,ουτε εμενα εχει βγαλει τοσο πολυ οσο στην φωτο.Πιο πολυ φαινεται στις ενωσεις των πλαστικων σαν ναχει γδαρθει το χρωμα.Ομως τωρα τελευταια εχει πεσει η μπαταρια παρα πολυ,μετα απο 2.5 χρονια χρηση.Σχεδον καθε δυο μερες,το πολυ, το φορτιζω.

 

Η μπαταρία είναι το μόνο που με ξενερώνει πλέον με το 3230, αλλά έχω κάπως συμβιβαστεί. Έχω δεύτερη μπαταρία από τον πρώτο χρόνο και μετά. Η πρώτη μπαταρία έχει πέσει αρκετά, αλλά έχω πάντα τη δεύτερη μαζί μου και έτσι έχω λύσει κατά κάποιο τρόπο το πρόβλημα. Το θέμα της σκουριάς, καλώς ή κακώς, λύνεται μόνο με αλλαγή καλυμμάτων.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι μια καλη λύση η 2η μπαταρία,αλλα πρεπει μετα ναχεις στο νου σου να την εχεις παντα μαζι,να την φορτιζεις κτλ.Αλλα σώζει πολλους αυτη η λύση.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σίγουρα αλλάζουν και τα πλαινά?Γιατι όταν είχα ρωτησει πριν κανα χρόνο αν θυμάμαι καλά στο Nokia Club τις περιοχής μου, μου ειχαν πει πως αλλάζει μόνο το μπροστινό μέρος.Αν αλλάζουν πάντως και τα πλαινά το κινήτο αποκτάει άνετα αλλο ένα χρόνο ζωής:D

Όσο για την διάρκεια της μπαταρίας έχω συμβιβαστεί,κατα τα άλλα το κινητο με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι νομιζω πως μπορεις να τα βγαλεις.Θυμαμαι οτι τοχα καταφερει καποιο στιγμη.Δες στο service manual μηπως γραφει.
tempelis :cool:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι σκουρια ρε παιδια,ειναι μπρουτζος κατω απο την ασημενια βαφη!Εγω περσυ αγορασα την πρωσοψη το πανω και πισω καπακι σε κοκκινο χρωμα απο nokia shop αν θυμαμαι καλα 13 ευρω! και εβαψα το κατω μεταλικο και το τηλ. ειναι τσιλικο ακομη και σημερα γιατι το εχω μονο για n-cage!
Link to comment
Share on other sites

ειπα να κανω αναβαθμιση στο firmware μιας και δεν του ειχα κανει. προηγουμενως ειχα παρει backup τα contact με το pc suite και το πηγα για αναβαθμιση. μετα,οταν το πηρα ειχαν σβηστει οι επαφες οπως το περιμενα,οποτε πηγα να κανω restore τα contacts. αφου το εκανα και αυτο, απο το backup του pc suite, ειδα στο κινητο οτι στις επαφες δεν υπηρχε τιποτα!μετα απο synchronise ειδα στο κινητο μου ολα τα contacts που ειχα!!!

αλλα!!!τωρα οποτε με καλει καποιος που υπαρχει ηδη στα contacts μου,δεν τον αναγνωριζει!!!βγαζει μονο το νουμερο του και οχι το ονομα με το οποιο τον εχω περασμενο.

ξερει κανες να μου πει πως να το διορθωσω αυτο???

 

καμια βοηθεια???

Link to comment
Share on other sites

ειπα να κανω αναβαθμιση στο firmware μιας και δεν του ειχα κανει. προηγουμενως ειχα παρει backup τα contact με το pc suite και το πηγα για αναβαθμιση. μετα,οταν το πηρα ειχαν σβηστει οι επαφες οπως το περιμενα,οποτε πηγα να κανω restore τα contacts. αφου το εκανα και αυτο, απο το backup του pc suite, ειδα στο κινητο οτι στις επαφες δεν υπηρχε τιποτα!μετα απο synchronise ειδα στο κινητο μου ολα τα contacts που ειχα!!!

αλλα!!!τωρα οποτε με καλει καποιος που υπαρχει ηδη στα contacts μου,δεν τον αναγνωριζει!!!βγαζει μονο το νουμερο του και οχι το ονομα με το οποιο τον εχω περασμενο.

ξερει κανες να μου πει πως να το διορθωσω αυτο???

 

καμια βοηθεια???

 

Δες αν παίχτηκε τίποτα περίεργο και έχει περαστεί δύο φορές το κάθε contact.

Πάντως, για καλό και για κακό, έπρεπε να είχες κάνει ένα backup και στην κάρτα μνήμης με την ενσωματωμένη εφαρμογή του τηλεφώνου, just in case. Αν το είχες κάνει, τουλάχιστο θα επανερχόσουν στην προτέρα κατάσταση, επαναφέροντας το backup από την κάρτα μνήμης.

Εγώ πάντως δεν το πολυεμπιστεύομαι το Nokia PC Suite.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δες αν παίχτηκε τίποτα περίεργο και έχει περαστεί δύο φορές το κάθε contact.

Πάντως, για καλό και για κακό, έπρεπε να είχες κάνει ένα backup και στην κάρτα μνήμης με την ενσωματωμένη εφαρμογή του τηλεφώνου, just in case. Αν το είχες κάνει, τουλάχιστο θα επανερχόσουν στην προτέρα κατάσταση, επαναφέροντας το backup από την κάρτα μνήμης.

Εγώ πάντως δεν το πολυεμπιστεύομαι το Nokia PC Suite.

 

Δεν έχουν περαστεί 2 φορές. Μου φαίνεται πως αν το είχα κάνει backup και στην κάρτα μνήμης με την ενσωματωμένη εφαρμογή του τηλεφώνου θα ήταν καλύτερα όπως λες. Τώρα τι να κάνω όμως???????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μαλλον εκανα μια βλακειουλα, να μην πω τιποτα χειροτερο...Μολις εφτιαξα ενα φακελο μεσω FExplorer για να βαλω μια γραμματοσειρα. Προφανως δεν διαβασα καποιο tutorial πριν. Τελος παντων, δεν εχει αναγνωριζει ελληνικα και θελω να το αλλαξω αλλα δεν μπορω να βρω το font remover. Tο εχει κανεις;

 

Ολα οκ, τα καταφερα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδες, S.O.S.

Προχτες μιλουσα με το 3230 μου, και καποιος με καλουσε. Οταν εκλεισα λοιπον μου ηρθε μηνυμα απο την Vodafone για να με ενημερωσει οτι ο ταδε με καλουσε. Με το που εσβησα αυτο το μηνυμα, ηρθε η καταστροφη. Την ωρα που το εσβηνε, μου εμφανιζει το μηνυμα "Σφαλμα Συστηματος (-1)". Ενταξει λεω, κλασικο ΝΟΚΙΑ ειναι....σε 2 δευτερολεπτα, παλι αυτο....και ξανα και ξανα. Το σβηνω, το αναβω, ολα κανονικα. Παω να στειλω μηνυμα, με το που παω στο μενου των μηνυματων, να το παλι το σφαλμα συστηματος. Το σβηνω, βγαζω μπαταρια, καρτες κλπ, τα βαζω ολα, παλι το ιδιο

Το προβλημα εμφανιζεται σε οτι εχει να κανει με μηνυματα. Οταν δε, μου ερχεται μηνυμα αρχιζει παλι τα ιδια και μου ειναι τραγικα δυσκολο ακομα και να το διαβασω....δεν λεω καν τι τραβαω για να απαντησω - δεν το εχω καταφερει ακομα....μονο απο τις σημειωσεις μπορω να στειλω σμσ κανονικα

Εκανα και μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων...πρρρρ τιποτα, απλα βγηκε το θεμα και αλλαξε ο ηχος κλησης μου.

Κατεχετε ιντα πρεπει να καμω? (εβλεπα ενα ρεπορταζ για την πατριδα μου τον μυλοποταμο:lol:)

Α! ξεχασα!

στον τηλεφωνικο καταλογο μου, εμφανιστηκαν απο το πουθενα κατι τηλεφωνα που ειχα προ πολλου σβησει....και επαθα κατι νιλες καλοντας τα λαθος ατομα........:X

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...