Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος ΙΙ


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εμενα εδω και 4-5 μερες κρασαρουν οι χαρτες, το nokia drive και ο ucbrowser. και σοφτ ρισετ εκανα και απολα. το χουν παθει και αλλοι?

 

κανενα προβλημα για εμενα

 

Ούτε 'γω..

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια καλησπέρα,

σχετικα με τις φωτογραφικες δυνατοτητες του κινητου μας, καθως δεν ξερω πολλά από ρυθμισεις κτλ εχω να ρωτησω το εξης:

 

σε σκηνη νυχτερινη, παραθαλασσια φωτα να καθρεφτιζονται, δοκιμασα αυτοματες ληψεις με την εφαρμογη "καμερα" αλλά και "lumia camera" και ολες εβγαιναν αν-εστίαστες.

ξερει κανεις να προτεινει χειροκινητες ρυθμισεις για τετοια θεματα?

μηπως υψηλό iso και χαμηλό shutter speed ?

 

YΓ. μηπως ενα ξεχωριστό θεμα για ρυθμισεις φωτογραφικης μηχανης των lumia θα ηταν χρησιμο ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το εχω ξαναρωτησει χωρις απαντηση, θα μου εξηγησει κανεις πως μπορω να στειλω μηνυματα με πολλους αποδεκτες; γιατι αυτο το κ@@@??? κινητο δεν μου εχει στειλει ποτε μηνυματα με πανω απο 5 αποδεκτες!!!
Link to comment
Share on other sites

Για βραδινές λήψεις που δεν μπορείς να εστιάσεις εύκολα καλύτερα να χρησιμοποιήσεις manual focus.

 

Αν τώρα τα κύματα λόγω της κίνησης τους βγαίνουν θολά δεν μπορείς να κάνεις και πολλά αν μιλάμε για νυχτερινή φωτογραφία. Γιατί για να περάσει αρκετό φως θα χρειαστείς χαμηλό shutter speed οποτε εκ των πραγμάτων τα κύματα θα βγαίνουν κουνημένα.

 

Αν αύξανες το iso και μείωνες το shutter speed τότε μάλλον θα είχες αρκετό θόρυβο ενω και πάλι δεν θα μπορούσες να το μειώσεις τόσο ώστε να παγωσεις την κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,

σχετικα με τις φωτογραφικες δυνατοτητες του κινητου μας, καθως δεν ξερω πολλά από ρυθμισεις κτλ εχω να ρωτησω το εξης:

 

σε σκηνη νυχτερινη, παραθαλασσια φωτα να καθρεφτιζονται, δοκιμασα αυτοματες ληψεις με την εφαρμογη "καμερα" αλλά και "lumia camera" και ολες εβγαιναν αν-εστίαστες.

ξερει κανεις να προτεινει χειροκινητες ρυθμισεις για τετοια θεματα?

μηπως υψηλό iso και χαμηλό shutter speed ?

 

YΓ. μηπως ενα ξεχωριστό θεμα για ρυθμισεις φωτογραφικης μηχανης των lumia θα ηταν χρησιμο ?

 

Υπάρχει ο οδηγός του paok4270 με κάποια σενάρια και τις κατάλληλες για αυτά χειροκίνητες ρυθμίσεις. Θα τον βρείς στην ενότητα των Windows Phone οδηγών - Lumia 1020 : Οδηγός φωτογραφίας για την κάμερα του. Είναι αρκετά χρήσιμος για να αρχίσεις να μαθαίνεις τις ρυθμίσεις.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ο οδηγός του paok4270 με κάποια σενάρια και τις κατάλληλες για αυτά χειροκίνητες ρυθμίσεις. Θα τον βρείς στην ενότητα των Windows Phone οδηγών - Lumia 1020 : Οδηγός φωτογραφίας για την κάμερα του. Είναι αρκετά χρήσιμος για να αρχίσεις να μαθαίνεις τις ρυθμίσεις.

 

ευχαριστω πολυ. !

Υγ. εγω πηρα πριν λιγες ημερες την εκδοση των 64 gbyte με 325 ευρω. εριξα μολις μια ματια απο περιεργεια στο skroutz, και παρατηρω οτι το "απλό" 32αρι το εχουν 314 ευρω ενω το 64αρη 325 ευρω . Δηλαδη με +11 ευρω παίρνεις +32 gbyte, σημαντικο για την συσκευη που δεν δεχεται καρτα μνημης.

 

Η μπαταρια του να ηταν καπως καλύτερη... αλλά ενταξει αυτο λυνεται ευκολα με καποια φορητη μπαταρία.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλές γιορτές σε όλους :)

 

Δεν ξέρω αν θα ακουστεί χαζό αυτο που ρωτάω αλλα θελω να ειμαι σίγουρος.

Πηρα πρόσφατα μια θήκη και εχει μαγνητακι λιγο πιο πανω απο την κάμερα. Υπάρχει περίπτωση να επηρεάζει τον μηχανισμό σταθεροποίησης "OIS (image stabilisation)" που εχει η κάμερα μας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Το 1020 το είχα και το έδωσα. Θυμάμαι ότι το ακουστικό του ήταν απογοητευτικό. Πολύ χαμηλός ήχος.

Θέλω να επιστρέψω σε αυτό για την κάμερα του και μόνο.

Και το δικό σας έχει το ίδιο σύμπτωμα; Βρήκατε τρόπο να το διορθώσετε;

Βρήκα κι αυτό εδώ:

http://forums.windowscentral.com/nokia-lumia-1020/300832-low-call-volume-possible-fix.html

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το καθάρισα όσο μπορούσα με υγρα μαντηλάκια οθόνης από το lidl και πλέον μπορώ να ακούω το συνομιλητή μου όταν ειμαι σε ένα καφέ που παιζει μουσική. είχα ρωτήσει σε nokia care λεγοντας το σύμπτωμα απλά και ο τεχνικός απάντησε ότι είναι πιθανό να είναι καμμένο το ηχείο. Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο ισχύει αλλα αν στο μέλλον με ξαναενοχλήσει το θέμα αυτό, θα το πάω να το δουν.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Δηλαδή είδες διαφορά αφού το καθαρισες;

Καταλάβαινες ότι όταν το αγόρασες ήταν πιο δυνατό και στην πορεία η ένταση χαμήλωσε;

Άλλος κανείς εντυπώσεις;

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Δηλαδή είδες διαφορά αφού το καθαρισες;

Καταλάβαινες ότι όταν το αγόρασες ήταν πιο δυνατό και στην πορεία η ένταση χαμήλωσε;

Άλλος κανείς εντυπώσεις;

 

Εγω δεν έχω τέτοια θέματα. Ούτε το παραμικρό

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε όλα μου τα 1020 που έχω αγοράσει απ το φθινόπωρο του 13 όλα ήταν σούπερ σε αυτό το θέμα. Γενικά η Νόκια το έχει με το θέμα τηλέφωνο (ακουστικό ποιότητα ομιλίας και δυνατό σήμα)αν εξαιρέσουμε το ψηλό sar

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα χρονια πολλα και καλη χρονια!

Πριν λιγο καιρο εσπασα την οθονη του κινητου μου πολυ (δεξια κατω και μεχρι την μεση ηταν χαλια τελειως),λειτουργουσε και λειτουργει μια χαρα ακομα και τωρα αλλα πηρα αλλο πριν λιγες μερες διοτι με ενοχλουσε αρκετα η σπασμενη οθονη..

Το θεμα που εχω,νομιζω δλδ,ειναι με την καμερα..

Οταν παω να βγαλω φωτο με το νεο 1020,πριν τραβηξω την φωτο τα βλεπω ολα θολα,ενω με το παλιο μου τα εβλεπα ολα μια χαρα. Βεβαια οταν βγαζει την φωτο εστιαζει και ειναι μια χαρα το τελικο αποτελεσμα (σε αρκετες περιπτωσεις βεβαια ειναι πιο θερμα τα χρωματα στο καινουριο..Ρυθμισεις στο αυτοματο και τα 2 και τις εικονες τις συγκρινω στο pc).

Αυτο το παρατηρω και με την lumia camera και με την microsoft camera που εχει μεσα..

Επειδη δεν εχω καποιον φιλο με 1020 σε σας ετσι κανει πριν βγαλει φωτο η εχει κατσει ετσι σε μενα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Δηλαδή είδες διαφορά αφού το καθαρισες;

Καταλάβαινες ότι όταν το αγόρασες ήταν πιο δυνατό και στην πορεία η ένταση χαμήλωσε;

Άλλος κανείς εντυπώσεις;

 

δεν παρατήρησα αμέσως τη διαφορά. Απλά εκεί που πριν κανα μήνα περίπου δεν μπορούσα να ακούσω το συνομιλητή μου σε περιβάλλον με θόρυβο, τώρα μπορώ άνετα. Και πάλι η ένταση είναι χαμηλότερη από το iphone 4s της αδερφής μου ή το iphone 3gs του κολλητού μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα χρονια πολλα και καλη χρονια!

Πριν λιγο καιρο εσπασα την οθονη του κινητου μου πολυ (δεξια κατω και μεχρι την μεση ηταν χαλια τελειως),λειτουργουσε και λειτουργει μια χαρα ακομα και τωρα αλλα πηρα αλλο πριν λιγες μερες διοτι με ενοχλουσε αρκετα η σπασμενη οθονη..

Το θεμα που εχω,νομιζω δλδ,ειναι με την καμερα..

Οταν παω να βγαλω φωτο με το νεο 1020,πριν τραβηξω την φωτο τα βλεπω ολα θολα,ενω με το παλιο μου τα εβλεπα ολα μια χαρα. Βεβαια οταν βγαζει την φωτο εστιαζει και ειναι μια χαρα το τελικο αποτελεσμα (σε αρκετες περιπτωσεις βεβαια ειναι πιο θερμα τα χρωματα στο καινουριο..Ρυθμισεις στο αυτοματο και τα 2 και τις εικονες τις συγκρινω στο pc).

Αυτο το παρατηρω και με την lumia camera και με την microsoft camera που εχει μεσα..

Επειδη δεν εχω καποιον φιλο με 1020 σε σας ετσι κανει πριν βγαλει φωτο η εχει κατσει ετσι σε μενα?

Δεν έχω προσέξει κάτι τέτοιο να πω την αλήθεια. Θα έλεγα μήπως το τζαμάκι δεν είναι καθαρό και φαίνονται θολές οι εικόνες, αλλά από την άλλη έπρεπε να αποθηκεύονται και θολές. Άραγε φταίει κάποια ενημέρωση? Κάποιοι έλεγαν ότι με νεότερες ενημερώσεις, υπήρχε πρόβλημα στην εστίαση, αν και σε εμένα δεν έχω δει διαφορα (αν και δεν πολυβγάζω φωτό με το 1020, καθώς προτιμώ το 808).

 

Πάντως καλύτερα να έφτιαχνες το παλιό, πιο οικονομικά θα έβγαινε. Το τζάμι είναι οικονομικό, περί τα 20 ευρώ ή λιγότερο, αρκεί να βρεις κάποιον να το κολλήσει. Εναλλακτικά παίρνεις, ολόκληρη την οθόνη, τζάμι, πλάτη κλπ καινούργια, γύρω στα 100 ευρώ και αντικαθιστάς μόνος σου. Αν και ακριβή η τελευταία λύση, θα ήταν πιο οικονομική από καινούργια συσκευή...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ειχα ψαξει για καονουρια οθονη αλλα βρηκα σχετικα καλη τιμη μτχ το νεο 1020 που εχω στα 180 και ειπα να κανω την κινηση!

Γενικα μπορει να μην ειναι και τιποτα βασικα αυτο απλα μου εκανε εντυπωση μεγαλη..θα επανελθω αν παρατηρησω τιποτα αλλο!

:D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι?Προσφατα εκανα την καρτα μου νανο σιμ με 2η καρτα που μπορω να την χρησιμοποιω με ανταπτορακι στο 1020 που θα το εχω για 2ο τηλεφωνο...Για να την βαλω στο τηλεφωνο πως μπαινει χωρις να κανω καμμια ζημια?Ξερει κανεις να μου πει εγγυημενα??
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι?Προσφατα εκανα την καρτα μου νανο σιμ με 2η καρτα που μπορω να την χρησιμοποιω με ανταπτορακι στο 1020 που θα το εχω για 2ο τηλεφωνο...Για να την βαλω στο τηλεφωνο πως μπαινει χωρις να κανω καμμια ζημια?Ξερει κανεις να μου πει εγγυημενα??

 

Όταν λες εγγυημένα τι εννοείς? Γιατί μια γνώμη μπορούν να σου δώσουν πολλοί αλλα εγγύηση κανένας....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες εγγυημένα τι εννοείς? Γιατί μια γνώμη μπορούν να σου δώσουν πολλοί αλλα εγγύηση κανένας....

 

Εννοοω να το εχει κανει.Σορυ λαθος διατυπωση.Τελος παντων οποια γνωμη καλοδεχουμενη.Πρεπει δηλαδη να βαλω το ανταπτορακι χωρις το συρταρακι της σιμ που εχει το τηλεφωνο ή μαζι?Αυτο με προβληματιζει...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά αλλά εννοείται πως το συρταράκι της σιμ θα παραμείνει. Απλά χρησιμοποίησε τον αντάπτορα και είσαι οκ. Αν θέλεις για πιο σίγουρα, πήγαινε σε ένα nokia store κι αν θέλεις ακόμα πιο σίγουρα, πάρε άλλη κάρτα.

Πάντως με και με αντάπτορα δεν έχεις θέμα (τουλάχιστον με αυτούς που είδα στη wind.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με το συρταρακι της sim.εκει θα βαλεις τον ανταπτορα.αλλα θα σου προτεινα να προτιμησεις να παρεις μια καρτα twin να κοψεις την μια και να κρατησεις την αλλη στο κανονικο μεγεθος.και αυτο γιατι υπαρχει κινδυνος αν φυγει η καρτουλα απο τον ανταπτορα καθως τοποθετεις το συρταρακι μεσα ,οταν τραβηξεις εξω για να το τοποθετησεις μπορει να τραβηξεις και κανενα συρματακι απο την sim tray.την εχω πατησει με samsung beam ετσι.

 

Οκ ευχαριστω ολους σας.Εχω twin αλλα φαινεται οτι και η 2η ειναι νανο...:wacko:Αν παω στην cosmote και ζητησω 1 νανο και 1 μικρο θα μου την κανουν ή οχι??

Edited by nikaki71
Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω ολους σας.Εχω twin αλλα φαινεται οτι και η 2η ειναι νανο...:wacko:Αν παω στην cosmote και ζητησω 1 νανο και 1 μικρο θα μου την κανουν ή οχι??

Θα στην κάνουν......και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...