Jump to content

Παλιά αξέχαστα κλασσικά παιχνίδια


Spyros86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 201
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν θα ξεχασω τα περισσοτερα παιχνιδια που επαιζα στο κλασικο atari! ειδικα ενα με 2 tanks... και το pac-man βεβαια.
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κάποια παλιά παιχνίδια. Όποιος τα βρεί ας μου στείλει μήνυμα.

LIONHEART

SUPERFROG

BUST A BOOBLE2

 

Για οποιαδήποτε κονσόλα η και για PC.

Ευχαριστώ πολύ και χρόνια σας πολλά.:)

ειναι αυτο που εισαι βατραχακι και προσπαθεις να διασχισεις ενα δρομο/ποταμι πηδωντας αναμεσα απο τα αυτοκινητα/απο σχεδια σε σχεδια?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με το Street Fighter 2 και το Shinobi μεγάλωσα. Αυτά ήταν και τα αγαπημένα μου.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ανοίγω αυτο το θέμα ώστε να έχουμε εμείς οι φίλοι των video games (ιδιαίτερα των παλαιών και κλασσικών πια) την δική μας "γωνιά" εδώ στο site του Myphone.

 

Ελπίζω να υπάρξει ανταπόκριση από gamers και να μοιραστούμε τις αναμνήσεις μας, τις εμπειρίες μας , τους μελλοντικούς στόχους μας όσον αφορά τα old school games αλλά και τις κονσόλες.

 

Μπορούμε να συζητάμε για hardware και software από την απαρχή των ηλεκτρονικών και τις πρώτες κονσόλες των 70s, για παλιά arcade (coin ops), φορητές τύπου Gameboy, Lynx, Gamegear, Nomad, Tiger κλπ

 

Αν και φαντάζομαι η κουβέντα θα πάει κυρίως στην δεκαετία του 90 και σε δεύτερο λόγο στου 80.

 

Aνεβάστε φωτος με τις συλλογές σας από κονσόλες, από τίτλους, από σπάνια πραγματάκια που έχετε στην κατοχή σας... γράψτε τι θέλετε κάποια στιγμή να βρείτε.

Ανεβάστε και φωτος με το setup σας στο δωμάτιο ή στο σαλόνι, γράψτε την άποψή σας για το που οδεύει το gaming, δικά σας reviews, ερωτήσεις και γενικά Ο,ΤΙ έχει να κάνει με old school σκηνικά.

 

Λίγη ανταπόκριση να υπάρξει και πιστεύω το thread αυτό θα γίνει άπαιχτο.

 

Αν έχουμε απαντήσεις στο μέλλον θα ανεβάσω και εγώ φωτός με τις κονσόλες που έχω, θα φτιάξω ένα videogame και console τοπ 10 και άλλα διάφορα ωραία.

 

υγ: youtube links με παλιές διαφημίσεις videogames εννοείται ευπρόσδεκτα

 

http://www.andpop.com/wp-content/uploads/2009/03/playstation_logo-300x253.jpg

http://www.angrydinosaur.co.uk/blog/wp-content/uploads/2011/01/sega-saturn-splash-screen1.jpg

http://1.bp.blogspot.com/_UZImdYAiry8/Ssqb63px8aI/AAAAAAAATWQ/J6iy_Gy2_ds/s400/Nintendo_64_Logo.jpg

Edited by thePRODIGY

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Κα-τα-πλη-κτι-κό θέμα! Τι μου θύμισες... Το πρώτο μου ποδοσφαιράκι! :happy:

Olympic Soccer: Atlanta 1996 - GameSpot.com

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Κα-τα-πλη-κτι-κό θέμα! Τι μου θύμισες... Το πρώτο μου ποδοσφαιράκι! :happy:

Olympic Soccer: Atlanta 1996 - GameSpot.com

 

το θυμαμαι το Olympic Soccer Atlanta!

με γραφικα... αστα να πανε αλλα μας φαινοταν τοσο εντυπωσιακο!

 

θυμαμαι τα χερια των παικτων κατεληγαν σαν οδοντογλυφιδες!

http://i193.photobucket.com/albums/z196/hellasisgreece/211144.jpg

 

να φανταστω εισαι γυρω στα 25 ετσι (οντως, τωρα ειδα το "1986") γεννια snes/psx

 

υγ: θα γινει καταπληκτικο το θεμα αν το εμπλουτισουμε με νοσταλγικα posts, φωτος κλπ :)

Edited by thePRODIGY

We live for the beats

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως το '92 μπηκα στο χωρο των gamers με το θρυλικο και σπανιο Comodore 64 Games System που κυκλοφορησε αποκλειστικα και μονο στην Αγγλια. Το ξεχωριστο σε αυτη την κονσολα ηταν η ελλειψη πληκτρολογιου μιας και η κονσολα ηταν καθαρα παιχνιδομηχανη.

 

http://desmond.imageshack.us/Himg825/scaled.php?server=825&filename=computerc64gamessystem.jpg&res=medium

 

Να συμπληρωσω οτι προφανως και το εχω ακομα σε αριστη κατασταση, με 3 κασετες με παιχνιδια. :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

εγω αν και αρκετα πιο μικρος, εχω κληρονομησει ενα Sega Master System II απο τους γονεις, και ειδικα τον Alex τον εχω καψει :D

 

ημουν και τυχερος που αρκετα μικρος πηρα Gameboy και psx (τα οποια και εκαψα αναλογος)

 

μπραβο Βασιλη για το θεμα :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Tί με θύμησες να ήξερες...!!!

 

Πέρασε από τα χέρια μου το μοναδικό game boy color,η οποία ήταν η πρώτη μου παιχνιδομηχανή(την είχα πάρει ή 80 χιλιάρικα, ή 80 ευρώ,δεν θυμάμαι τι νόμισμα είχαμε τότε),το ps2 που έχω ακόμα και λίωνω καμιά φορά,ένα polystation(!!!),που έχω ακόμα,και το καλύτερο....

 

Amstrad cpc 6128!

Mοντέλο 1985,και πρέπει να δουλέυει ακόμα,αλλά θέλει επισκευή-καθάρισμα...

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

είμαι παιδί του atari :D πολύ μικρός έπαιζα games με τις αδερφές μου:lol:

πρέπει να είχα αυτήν την έκδοση

http://www.retrogamingcollector.com/Vintage-Consoles/2600Vader.jpg

τι κόλλημα τότε με το πακμαν, ένα αλλο με τανκς, η κότα που έπρεπε να περάσει καθετα το δρόμο χωρίς να την πατήσουν αυτοκίνητα...

αν θυμάμαι καλά το χω στο άλλο σπίτι, πάνω στο πατάρι, με καμένο μετασχηματιστή

 

επειτα πήγα σε τύπου playstation (φαμιλι λέγονται;;;;) και τέλος σε gameboy ποκετ. το χω ακόμη, σε κόκκινο χρωμα και με 3-4 κασέτες

 

άλλες εποχές :love:

Link to comment
Share on other sites

ωχ! τι μου θυμισες... εχω και ενα αταρι :D απο την θεια μου :lol: ενα που δεν ειχε μοχλους αλλα διακοπτες... και λειτουργει ακομα τελεια :D

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

και εμένα πρώτη κοσνόλα που έπεσε στα χέρια μου ήταν το atari και μετά πήγα στο mega drive και master sytem. στο atari είχα κολλήσει με το yars revenge ενώ στο mega drive (ή στο master sytem) θυμάμαι ότι είχε ένα παιχνίδι στη μνήμη που δεν το θυμάμαι και πολύ αλλά το έλιωνα.
Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο rpg που φτιαχτηκε ποτε

 

http://s2.hubimg.com/u/4041781_f520.jpg

 

fallout :love:

 

να πω την αληθεια εχω βαρεθει να παιζω fallout τοσα χρονια ομως αυτο το απεριγραπτο αισθημα που νιωθω οταν χανομαι στην wasteland δεν το εχω βρει σε αλλο game.

μακαρι να τελειωναν το van buren αντι να φτιαξουν αυτο το βδελυγμα που αποκαλουν fallout 3

Link to comment
Share on other sites

Σαν νεότερος, όλη η σειρά GTA, Medal Of Honor Breakthrough, Age Of Empires II και φυσικά Mario, Bomberman κτλ. ...:O
Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο rpg που φτιαχτηκε ποτε

 

http://s2.hubimg.com/u/4041781_f520.jpg

 

fallout :love:

 

να πω την αληθεια εχω βαρεθει να παιζω fallout τοσα χρονια ομως αυτο το απεριγραπτο αισθημα που νιωθω οταν χανομαι στην wasteland δεν το εχω βρει σε αλλο game.

μακαρι να τελειωναν το van buren αντι να φτιαξουν αυτο το βδελυγμα που αποκαλουν fallout 3

 

Είσαι άδικος.

Το Fallout 3 και το Fallout New Vegas μπορεί να μη θυμίζουν στο στυλ τα παλιά κλασικά Fallout αλλά έχουν έναν απίστευτα καλοφτιαγμένο κόσμο, ατέλειωτες ώρες παιχνιδιού, εκατοντάδες αποστολές/υποαποστολές και πράγματα να κάνεις και όταν κυκλοφόρησαν ήταν από τα παιχνίδια με τα καλύτερα γραφικά και ήχο.

 

Αν μη τι άλλο "σύστησαν" τη σειρά Fallout (και την εξαιρετική post-apocalyptic αισθητική της) σε μια νέα γενιά gamers σεβόμενοι όσο αυτό ήταν δυνατό τη σειρά. Και σε μια εποχή που τα παιχνίδια που πουλάνε περισσότερο είναι η εκατοστή συνέχεια του FIFA ή ετήσια έκδοση του Modern Warfare, τα Fallout και Elder Scrolls είναι ευλογία.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Είσαι άδικος.

Το Fallout 3 και το Fallout New Vegas μπορεί να μη θυμίζουν στο στυλ τα παλιά κλασικά Fallout αλλά έχουν έναν απίστευτα καλοφτιαγμένο κόσμο, ατέλειωτες ώρες παιχνιδιού, εκατοντάδες αποστολές/υποαποστολές και πράγματα να κάνεις και όταν κυκλοφόρησαν ήταν από τα παιχνίδια με τα καλύτερα γραφικά και ήχο.

 

Αν μη τι άλλο "σύστησαν" τη σειρά Fallout (και την εξαιρετική post-apocalyptic αισθητική της) σε μια νέα γενιά gamers σεβόμενοι όσο αυτό ήταν δυνατό τη σειρά. Και σε μια εποχή που τα παιχνίδια που πουλάνε περισσότερο είναι η εκατοστή συνέχεια του FIFA ή ετήσια έκδοση του Modern Warfare, τα Fallout και Elder Scrolls είναι ευλογία.

 

δεν ειμαι καθολου αδικος.ειμαι σιγουρος πως αν ειχε διαφορετικο τιτλο θα περνουσε απαρατηρητο :rolleyes:

οσο παιζεις γινεται χειροτερο!μου εκανε εντυπωση το ποσο "παρατημενο" φανταζει το game οσο προχωρας την ιστορια.

νερο και ρευμα στην wasteland?αδιανοητο.πως σεβαστηκαν την σειρα?:cry:καταστρεφοντας το special και τα perks?ο χαρτης ηταν ασχημος,τα quests ηταν βαρετα και ανουσια (καλυτερο παραδειγμα το main quest. purity project?λολ) και μονο που σκεφτομαι το gameplay γελαω.

με το new vegas δεν ασχοληθηκα,αλλα φανταζομαι πως θα ειναι εξαιρετικο:dash:

 

 

 

προς το παρον παιζω αλλο ενα αριστουργημα:

http://www.blog.highub.com/wp-content/uploads/2008/11/quake2.jpg

μα γιατι εχει τοσο τελειο ηχο αυτο το game?:happy:

Link to comment
Share on other sites

εμεις παλι διναμε επικες μαχες στο kick off (pac man joystick και γκολ απτη σεντρα):lol:,στο the manager και στο F1. AMIGA for ever. να την ειχα ακομα:(
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
θυμάτε κανείς πως ονομάζονται κάτι παιχνιδάκια μπρελόκ που υποτίθεται ότι ήταν ζωακια(δεινοσαυρακια, σκυλακια, γατακια); τα οποία κάθε λίγες ωρες το ξυπνούσες να το τα'ι'σεις, να το πλένεις...
Link to comment
Share on other sites

Mario,bubble bobble,Tetris,rayman,crash,mortal combat και τα μυαλά στα κάγκελα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...