Jump to content

Ταινια απο .avi σε vcd ή dvd


Γιάννης
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπαρχει κανενα ευχρηστο προγραμμα να μετατρεπει ταινιες απο μορφη .avi σε vcd ή dvd για να μπορω να τις δω σε Home DVD ????Ευχαριστω πολυ. :D :D :D

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

για να τις μετατρέψεις σε DVD, χρειάζετε DVD-recorder, ενώ για VCD ένα απλό CD-R.

 

Την διαδικασία για αωι σε vcd θα την βρεις εδώ, και δεν νομίζω να παρουσιάσεις κανένα πρόβλημα.

 

http://www.dvd.box.sk/index.php?pid=guid&prj=view&rid=14

 

εδώ είναι τα βήματα για μετατροπή divx σε vcd και πάλι δεν παρουσιάζει κάποια δυσκολία.

 

http://www.dvd.box.sk/index.php?pid=guid&prj=view&rid=17

 

Εγώ εδώ και μερικούς μήνες ακολουθώ τον 2ο τρόπο και όλα είναι μια χαρά...

 

Υ.Γ: Χρειάζετε αρκετός χρόνος, για αυτό υπομονή ε?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το tmpgenc από http://www.tmpgenc.com κάνει σχεδόν όλες τις μετατροπές και σίγουρα αυτές που θες

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω αλλα τα Αγγλικα μου δεν βοηθανε....Εχω dvdrw...Σημερα το πηρα!!!Plextor 708 8x !!!! :) :) :)

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον doomx

 

Εγώ με το NERO κάνω τα avi σε vcd :)

 

 

Χρειαζεται καποιο plugin???? Εχω το nero 5.5.10.50 . H σεια 6χχχχχχ δεν μου αρεσε.... :eek: :eek: :eek:

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το 5.5.10.35 και μάλλον είναι τα ίδια με την δικιά σου πάνω κάτω. Ακόμα και από το Nero Express έχει την επιλογή για Videos/Pictures > VideoCD (το nero έχει το κατάλληλο Plugin). Για να κάνεις όμως SVCD θες ξεχωριστό Plugin που εγώ προσωπικά δεν έχω και δε με ενδιαφέρει (το SVCD λένε πως έχει καλλήτερη ποιότητα αλλά εγώ γενικά δεν ασχολούμαι πολύ με αυτά τα είδη).

Πάντως αφού έχεις DVDR δεν σε νοιάζει και πολύ το Vcd. Βρες κάποιον οδηγό για να φτιάxνεις τα "δικά σου" DVDs.

Looks like the sun is going down.

I wanter will i dream....

- Mitch Connor

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιξω νεο thread, ρωταω εδω κατι αντιστοιχο !

 

Εχω ταινια XVid (*.avi) και εχω βρει και Subtitles {*.srt/sub κλπ).

Πως "βαζω" τους υποτιτλους μεσα στην αναθεματισμενη την ταινια ???

 

Ο σκοπος μου ειναι να το κανω μετα DVD, αλλα το θελω με υποτιτλους !!!

 

Εχω κατεβασει ενα σωρο προγραμματα, με τα οποια ωραια και καλα φορτωνω και το .avi και τους υποτιτλους.... και μετα εχει ενα ξεκαρφωτο SAVE AS ... ??? Τι σωνω εκει ρε παιδιαααααααααα ???

Link to comment
Share on other sites

Φίλε geovass ασχολούμαι και εγώ πολυ καιρό με ταίνιες.Για το πρόβλημα σου με τους υπότιτλους μπορείς με ένα dvd authoring πρόγραμμα να δημιουργήσεις vob αρχεία όπως στα dvd που νοικιάζουμε απο τα video club τα οποία έχουν δεκάδες υπότιτλους ενσωματωμένους.Υπάρχουν προγράμματα στο δίκτυο τα οποία μετατρέπουν απο το ένα φορμά υποτίτλων σε κατάλληλο για dvd.Έτσι έχεις την ευχαίρια να βάλεις και άλλες γλώσσες στα dvd σου εκτός των ελληνικών.Ελπίζω να σε βοήθησα.Καλή τύχη.

Please μη με ρωτήσεις πώς γίνεται η όλη διαδικασία γιατί ακόμα δεν έχω ενσωματώσει dvd-rec στο pc μου.Το θέμα είναι οτι γίνεται σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον pao13grc

 

Φίλε geovass ασχολούμαι και εγώ πολυ καιρό με ταίνιες.Για το πρόβλημα σου με τους υπότιτλους μπορείς με ένα dvd authoring πρόγραμμα να δημιουργήσεις vob αρχεία όπως στα dvd που νοικιάζουμε απο τα video club τα οποία έχουν δεκάδες υπότιτλους ενσωματωμένους.Υπάρχουν προγράμματα στο δίκτυο τα οποία μετατρέπουν απο το ένα φορμά υποτίτλων σε κατάλληλο για dvd.Έτσι έχεις την ευχαίρια να βάλεις και άλλες γλώσσες στα dvd σου εκτός των ελληνικών.Ελπίζω να σε βοήθησα.Καλή τύχη.

Please μη με ρωτήσεις πώς γίνεται η όλη διαδικασία γιατί ακόμα δεν έχω ενσωματώσει dvd-rec στο pc μου.Το θέμα είναι οτι γίνεται σίγουρα.

 

 

Ευχαριστω πολυ φιλε αλλα ο σκοπος μου ειναι να βαλω τους υποτιτλους στη φαση που ειναι τωρα η ταινια. Αμα την κανω DVD μπλεκω αλλου μετα !!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον UnReaL

 

για να τις μετατρέψεις σε DVD, χρειάζετε DVD-recorder, ενώ για VCD ένα απλό CD-R.

 

Την διαδικασία για αωι σε vcd θα την βρεις εδώ, και δεν νομίζω να παρουσιάσεις κανένα πρόβλημα.

 

http://www.dvd.box.sk/index.php?pid=guid&prj=view&rid=14

 

εδώ είναι τα βήματα για μετατροπή divx σε vcd και πάλι δεν παρουσιάζει κάποια δυσκολία.

 

http://www.dvd.box.sk/index.php?pid=guid&prj=view&rid=17

 

Εγώ εδώ και μερικούς μήνες ακολουθώ τον 2ο τρόπο και όλα είναι μια χαρά...

 

Υ.Γ: Χρειάζετε αρκετός χρόνος, για αυτό υπομονή ε?

 

 

Να ρωτησω και εγω κατι εδω..

Εχω πολλες ταινιες .mpg και θελω να τα κανω dvd . Υπαρχει καποιος τροπος ωστε να παιζει στα οικιακα dvd players ?

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Πρός τον φίλο reddevils:

Η κωδικοποίηση των DVDs όσον αφορά τον codec είναι mpeg2(περίπου ο ίδιος κώδικας που χρησιμοποιούμαι για encoding SVCD) με κάποιεις διφορορές.Άν ψάχνεις για κάτι επαγγελματικό θα σου πρότεινα ulead dvd movie factory πρόγραμμα dvd authoring είναι.Για μένα απο τα καλύτερα της αγοράς.Τώρα όσον αφορά τα οικιακά dvd players είναι λίγο δύσκολο να σου πώ άν θα παίζει για τον μοναδικό λόγο οτι γίνεται πόλεμος στα φορμά μεταξύ των εταιρειών.Όπως ξέρεις υπάρχουν τα dvd+R-dvd+RW,dvd-R-dvd-RW,dvd-RAM.Οι περισότερες εταιρείες κατασκευής των καινούριων dvd-rec υποστηρίζουν και τα δύο πρ΄ςτα φορμά.Εγώ πάντως θα αγόραζα στη θέση σου ένα "άδειο" dvd-r και ένα dvd+r και θα δοκίμαζα ποιό απο τα 2 παίζει στο dvd μου.

Ελπίζω να βοήθησα κατα κάποιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε geovass νόμιζα οτι ήθελες να κάνεις τις ταινίες σου πρώτα dvd για αυτό σου πρότεινα dvd authoring.Μέτα ξαναδιάβασα καλύτερα το μήνυμά σου και κατάλαβα τι θές να κάνεις.Είχα και εγώ αυτο το πρόβλημα,να περάσω δηλαδή τους υπότιτλους απο κάτι ταινίες σε αυτές.Δυστηχώς δεν βρήκα κάποιο προγραμματάκι για αυτή τη δουλειά για τον λόγο ότι δεν είχα σκοπό να γράψω την ταινία σε dvd.Θα μου δώσεις μία εβδομάδα περιθώριο το πολύ μήπως και βρώ κάποιο κονε γιατί σπουδάζω κιόλας.

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

to kalytero kai eykolotero programma gia metatroph tainias dvd akoma kai an ayth einai kleidomenh... DVDX 2.2 TO KATEBASA APO TO http://WWW.TECHTEAM.GR OPOIOS DYSKOLEYETAI ME TA ALLA AYTO THA TON BOHTHISEI POLY... EXEI KAI ODHGO ME PLHRHS PLHROFORIES GIA POLLES METATROPES, RYTHMISEIS, TIPS K.T.L

 

SAS TO PROTINO!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον pao13grc

 

Φίλε geovass νόμιζα οτι ήθελες να κάνεις τις ταινίες σου πρώτα dvd για αυτό σου πρότεινα dvd authoring.Μέτα ξαναδιάβασα καλύτερα το μήνυμά σου και κατάλαβα τι θές να κάνεις.Είχα και εγώ αυτο το πρόβλημα,να περάσω δηλαδή τους υπότιτλους απο κάτι ταινίες σε αυτές.Δυστηχώς δεν βρήκα κάποιο προγραμματάκι για αυτή τη δουλειά για τον λόγο ότι δεν είχα σκοπό να γράψω την ταινία σε dvd.Θα μου δώσεις μία εβδομάδα περιθώριο το πολύ μήπως και βρώ κάποιο κονε γιατί σπουδάζω κιόλας.

Φιλικά.

 

 

OK φιλε μου !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...