Jump to content

Lenovo S90 Sisley


lazaros_nexus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως μπορω να το κανω root παλικαρια?Σημερα το τσιμπησα απο Κωτσοβολο (το κουτι λεει model S90-A) και δεν ειναι root απο μονο του.

Ειχα καταφερει να κανω root το προηγουμενο τηλ μου (lenovo s850) και αποτι θυμαμαι ηταν τελειως απλη η διαδικασια αλλα ουτε βηματα θυμαμαι ουτε τπτ.

Μπορει καποιος να με κατατοπισει και να με βοηθησει γτ χωρις root δεν παλευεται, ειδικα με αυτη την π@π@ρια το security που εχουν ολα τα lenovo.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά Καλησπέρα, μακάρι να το δει κάποιος άμεσα γιατι θέλω ν το παραγγείλω!! Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η κάμερες. Η μπροστινή με το φλας βγαζει ωραίες φώτο; η πίσω πως ειναι το βράδυ; αξίζει;

 

παιδιά πιο μαγαζί προτείνετε για να παραγγείλω αυτο το κινητό με την έκδοση 2GB ROM ??

ευχαριστώ !:cool:

 

Καλημέρα,

 

έχω πάρει το 2/32 από vickmall. Αρκετά ικανοποιημένος μέχρι στιγμής. Φωτογραφίες πολύ καλές (για τα δικά μου δεδομένα)

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Ενδιαφερομαι και εγω για αγορα του κινητου lenovo s90! Θα ηθελα να ρωτησω αν η μνημη 32 gb επαρκει δεδομενου οτι δεν παιρνει επκταση και επιπλεον θα μπορουσε καποιος που ηδη το εχει να με πληροφορησει αν υποστηριζει συνδεση με καλωδιο otg για να μπορω να συνδεω κανα usb atick εξωτερικα. Γενικα ποιες ειναι οι συνολικες εντυπωσεις για το κινητο? Αξιζει ή οχι? Παρατηρησα κιολας οτι η διαθεσιμοτητα του αρχζει να λιγοστευει στα σκρουτζομαγαζα!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πήρα κι εγώ σήμερα για την σύζυγο,μιας βδομάδας αγορασμένο από το public,είναι με τα 2gb ram & 32gb rom.

Επειδή δεν έχω καμία micro sim αυτήν τη στιγμή εδώ,μπορεί κάποιος να μου πει πως δι@λο μπαίνουν και οι 2?

Edited by antonis_kiriazis
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κι εγώ σήμερα για την σύζυγο,μιας βδομάδας αγορασμένο από το public,είναι με τα 2gb ram & 32gb rom.

Επειδή δεν έχω καμία micro sd αυτήν τη στιγμή εδώ,μπορεί κάποιος να μου πει πως δι@λο μπαίνουν;

 

To S90 δεν παιρνει microsd. Το S60 που ειναι ιδιο εξωτερικα παιρνει (θυσιαζοντας μια θεση καρτας SIM).

Link to comment
Share on other sites

http://www.gsmarena.com/lenovo_s90_sisley-review-1203p2.php

 

βαζεις το μυτερο σιδερακι στην τρυπα, πιεζεις λιγο δυνατα και πεταγεται εξω το tray. Βαζεις τις 2 sim με το τσιπακι να κοιταει προς τα κατω, η πρωτη θεση κοντα στην περιφερεια του κινητου ειναι αυτη που βαζεις την καρτα 3g/4g και η αλλη πιο μεσα ειναι 2g μονο. Καλο ειναι να τις κρατας τις sim με το δακτυλο σου μεχρι να μπουν μεσα, και αν βλεπεις οτι ζοριζεται να μπει τραβα το tray παλι εξω και ξαναβαλτο μεσα με ηρεμια.

Edited by psyched
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να πρόσεξες την φωτο που έβαλα ποιο πάνω, εμένα δεν έχει τέτοιο tray που δείχνει στο λινκ που μου έβαλες.
Link to comment
Share on other sites

Απο minideal το μοντελο 1/16GB RAM ερχεται με παλιοτερη ROM που δε γινεται root.

(αρχισε και η lenovo τις βλακειες με κλειδωμα bootloader και τετοια)

 

Με το που θα το παρετε αναβαθμιστε στη 1504 που θα βρειτε εδω

http://www.needrom.com/download/lenovo-s90u-1g2g/

 

εχει ελληνικα, εχει google apps και ειναι root (παροτι λεει οτι δεν ειναι).

 

πως την περναω το bootloader ειναι ξεκλειδωτο κομπλε..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,

 

απ την στιγμη που το κινητο διαφημιζεται επισημα στην Ελλάδα, δεν θα επρεπε να εχει διαρρευσει καπως στο google η επίσημη rom ευρωπαικη΄΄ ?

 

εγω το εχω παρει απο κινεζο-μαγαζο και ειναι το μοντελο S90-u.

γινεται να το εξ-ευρωπαίσω εντελώς ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

πως την περναω το bootloader ειναι ξεκλειδωτο κομπλε..

 

Σου το δειχνει εδω

http://lenovo-forums.ru/uploads/monthly_12_2014/post-53625-0-66444200-1417523087.png

πατας το Browse και βρισκεις το πρωτο αρχειο mbn

μετα πατας το Load XML βρισκεις το αλλο αρχειο xml

και μετα πατας Download και περιμενεις...τελος

Link to comment
Share on other sites

Σου το δειχνει εδω

http://lenovo-forums.ru/uploads/monthly_12_2014/post-53625-0-66444200-1417523087.png

πατας το Browse και βρισκεις το πρωτο αρχειο mbn

μετα πατας το Load XML βρισκεις το αλλο αρχειο xml

και μετα πατας Download και περιμενεις...τελος

 

αυτο αν δεν κανω λαθος ειναι για ξεκλειδωσω το bootloader..το εχω κανει..το θεμα τωρα πως θα περασω τη ρομ! εκτος και αν κανω την ιδια διαδικασια αλλα με τα αρχεια της ρομ(ευχαριστω παντως για την απαντηση)

Edited by tsakalos125
Link to comment
Share on other sites

αυτο αν δεν κανω λαθος ειναι για ξεκλειδωσω το bootloader..το εχω κανει..το θεμα τωρα πως θα περασω τη ρομ! εκτος και αν κανω την ιδια διαδικασια αλλα με τα αρχεια της ρομ(ευχαριστω παντως για την απαντηση)

 

Για να κατεβασεις τη rom πρεπει να κανεις εγγραφη στο needrom. Την κατεβαζεις και την κανεις unrar σε φακελο. Μετα φορτωνεις τα 2 αρχεια οπως στη φωτο παραπανω και πατας Download.

 

Αν εκανες ολα αυτα που γραφει στη σελιδα θα πρεπει να εχεις την εκδοση vibeui 1504. Τσεκαρε στο κινητο σου.

Edited by psyched
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος πως κανουμε ρουτ την λολιποπ 5.0.2?

 

Κανεις δεν το εχει ρουταρει?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν το εχει ρουταρει?

 

Για το S90-U που εχω εγω υπαρχει μια ROM στο needrom που ειναι android 5 και πολυ πιθανα root.

http://www.needrom.com/download/lenovo-s90u-vibeui-2-5

Αλλα δεν την εχω περασει γιατι δεν εχει ελληνικα, και επισης εχω το μοντελο με 1GB RAM και με αυτα που διαβαζω για memory leak με το android 5 σε διαφορα κινητα ειμαι μια χαρα με την 4.4

Επισης κατι ασχετο να αναφερω οτι μια χαρα παιζει το 4G στο κινητο μου (μονο μια απο τις θεσεις sim υποστηριζει 4G βεβαια) με Wind.

Link to comment
Share on other sites

Για το S90-U που εχω εγω υπαρχει μια ROM στο needrom που ειναι android 5 και πολυ πιθανα root.

http://www.needrom.com/download/lenovo-s90u-vibeui-2-5

Αλλα δεν την εχω περασει γιατι δεν εχει ελληνικα, και επισης εχω το μοντελο με 1GB RAM και με αυτα που διαβαζω για memory leak με το android 5 σε διαφορα κινητα ειμαι μια χαρα με την 4.4

Επισης κατι ασχετο να αναφερω οτι μια χαρα παιζει το 4G στο κινητο μου (μονο μια απο τις θεσεις sim υποστηριζει 4G βεβαια) με Wind.

 

δοκιμασα να την περασω ,αλλα μου λεει στην επιλογή

"SD UPDQTE

 

DEV: Internal sdcard

ERROR: No sdfuse dir!

 

κανεις να προτεινει λυση ?

για να μπω παντως στο recovery πατησα το πληκτρο μειωσης ηχου και το power το οποιο απελευθερωσα οταν εμφανιστηκε το lenovo image.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα να την περασω ,αλλα μου λεει στην επιλογή

"SD UPDQTE

 

DEV: Internal sdcard

ERROR: No sdfuse dir!

 

κανεις να προτεινει λυση ?

για να μπω παντως στο recovery πατησα το πληκτρο μειωσης ηχου και το power το οποιο απελευθερωσα οταν εμφανιστηκε το lenovo image.

Πρεπει αν θυμαμαι καλα να φτιαξεις ενα φακελο με ονομα sdfuse στην εσωτερικη καρτα μνημης και να βαλεις τα αρχεια της ROM εκει. Ψαξτο λιγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας, θα ήθελα αν μπορειτε να με βοηθέσετε να περασω τη rom. το κινητο μου δουλευει αψογα αλλα πριν μερικες μέρες εμφανιστηκε στο κατω αριστερρο μέρος της οθόνης το εξης "security problem" k πανω αριστερα το ρομποτακι android.

επικοικωνησα με το κινεζικο καταστημα που το αγορασα μου ειπαν factory reset. εσβησα τα παντ α απ το τηλ. αλλα το μηνυμα παραμένει.

μου ειπαν να περασω τη ρομ απο needrom,μου εστειλαν το λινκ http://www.needrom.com/download/lenovo-s90u-1g2g/.

κατεβασα το αρχειο αλλα δεν εκανα κατι ακομη καθως μου ειπαν πως ειναι περιπλοκο κ πως αν κατι δεν κανω σωστα το τηλ. μπορει να καταστραφει. γνωριζει κανεις πως να προχωρησω? οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη!

ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στο forum έχω στην κατοχή μου το s90-A dual sim και θα ήθελα να το κάνω downgrade σε kitkat το έχει κάνει κανείς;και αν ναι μπορεί να μου πει τον τρόπο ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
παιδες το κινητο αξίζει ;; απο εμφανιση φαινεται πολυ καλο απο ui και κολληματα η αλλα προβληματα πως παει ;
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα παιδια!

 

καταρχας για οποιον θελει να αγορασει το s90: προσωπικα το θεωρω πανεμορφο κινητο, πολυ καλη ποιοτητα και δυνατο κομματι. Σιγουρα υπαρχουν εναλακτικες με καλυτερα σημεια, αλλα προσωπικα ''το εγκρινω'' για οποιον το σκεφτεται!

 

Αγαπημενο μου feature ειναι το selfie φλας και η ποιοτητα μετα (που γενικα οσα λενοβο εχω πιασει στα χερια μου ~ Z2 το 'μικρο', X2, k900 και τωρα αυτο, ολα σε ποιοτητα και σε αισθηση στο χερι πραγματικα με ενθουσιασαν )

 

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης τους κατοχους. η γνωστη μου που το αγορασε εβαλε κλειδωμα με μοτιβο και τωρα δεν μπορει να το βγαλει. η επιλογη για ξεκλειδωμα με swipe δεν μπορει να επιλεγει. ειναι σκιασμενη.... ειδα στο φορουμ της λενοβο αλλα και ψαχνοντας στο google πως και αλλοι εχουν το ιδιο προβλημα και δεν προτεινετε εκει καποια λυση που να δουλεψε. απλα λεω να ρωτησω κιεδω μηπως ετυχε σε κανεναν και βρηκε την λυση μιας και εχουμε δυνατους λυτες κιεδω!

απλα μην μου πειτε factory reset παρακαλω! δεν το βρισκω και τοσο σοβαρο λογο για reset

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Θα ηθελα να ρωτησω το εξης τους κατοχους. η γνωστη μου που το αγορασε εβαλε κλειδωμα με μοτιβο και τωρα δεν μπορει να το βγαλει. η επιλογη για ξεκλειδωμα με swipe δεν μπορει να επιλεγει. ειναι σκιασμενη.... ειδα στο φορουμ της λενοβο αλλα και ψαχνοντας στο google πως και αλλοι εχουν το ιδιο προβλημα και δεν προτεινετε εκει καποια λυση που να δουλεψε. απλα λεω να ρωτησω κιεδω μηπως ετυχε σε κανεναν και βρηκε την λυση μιας και εχουμε δυνατους λυτες κιεδω!

απλα μην μου πειτε factory reset παρακαλω! δεν το βρισκω και τοσο σοβαρο λογο για reset

 

Ανακτηση συσκευης.....http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=397413

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει λανθασμένο μοτίβο.

 

Έβαλε σαν επιλογή κλειδώματος το μοτίβο (ξέρουμε πιο μοτίβο έχει. Το δεχετε) και τώρα δεν μπορεί να το βγάλει ωστε να το έχει χωρίς κάποιο κλείδωμα. Στις ρυθμίσεις κλειδώματος οθόνης μόνο το pattern pin και το password μπορούν να επιλέγουν. Τα άλλα 2 είναι γκριζαρισμενα (για καθόλου κλείδωμα ή με κυλιση)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα σε ολους,

 

ξερει καποιος κατοχος του κινητου, εαν και πώς απενεργοποιείται ο ήχος κλείστρου στην προεγκατεστημενη εφαρμογή κάμερας του κινητου ?

 

αλλιώς καποια καλη εναλλακτικη εφαρμογή με αυτη την δυνατότητα?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...