Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Του βικμολ φοραει ακομη και δεν είναι γαλαζιο. Ή τουλάχιστον εγω δε το βλεπω γαλαζιο :lol:

Οκ, σε φθηνο θα καταληξω τελικα.

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

 

Μάλλον θα έστελνε και διάφανα και γαλάζια. Νομίζω τελικά ότι ίδια είναι όλα τα tempered. Πιο πολύ στην ιδέα μας είναι ότι πχ έχω Nillkin και είναι καλύτερο. Και τα 2 γρατσουνιούνται και τα 2 σπάνε. Στα Nillkin βέβαια είναι ωραίo το 2.5d στις ακμές.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μάλλον θα έστελνε και διάφανα και γαλάζια. Νομίζω τελικά ότι ίδια είναι όλα τα tempered. Πιο πολύ στην ιδέα μας είναι ότι πχ έχω Nillkin και είναι καλύτερο. Και τα 2 γρατσουνιούνται και τα 2 σπάνε. Στα Nillkin βέβαια είναι ωραίo το 2.5d στις ακμές.

Καθόλου ιδέα μας δεν είναι. Το γλίστρημα του δαχτύλου στο Nillkin είναι μακράν καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου ιδέα μας δεν είναι. Το γλίστρημα του δαχτύλου στο Nillkin είναι μακράν καλύτερο.

 

Δεν αντιλεγω, έχω βάλει σε 2 κινητά μου. Αλλά γρατσουνιούνται πολύ ευκολα. Πιο εύκολα από gorilla οθόνη σκέτη.

Link to comment
Share on other sites

.... Πάντως είναι κρίμα να παροπλιστεί το κινητό γιατί σε γενικές γραμμές κάποιος κάνει τη δουλειά

του σχετικά με άνεση.

Αυτό που γράφεις ακριβώς έχω σκεφτεί κι εγώ. Το κινητό ακόμα και σήμερα μετά απο ενάμιση και παραπάνω χρόνο που το έχω είναι μια χαρά. Κάνει τα πάντα, τουλάχιστον στις δικές μου ανάγκες. Αλλά αυτό το θέμα της μπαταρίας το σκοτώνει. Εγώ έχω και δύο sim και ανοιχτά τα δεδομένα και ανοιχτό bluetooth και αρκετές εφαρμογές και δυστυχώς αν καθίσω να σερφάρω να δω βίντεο στο youtube να συνομιλήσω σε κοινωνικά δίκτυα, πλέον η μπαταρία τελειώνει αμέσως. Επίσης όταν η μπαταρία είναι από τη μέση και κάτω, από το 50% δηλαδή περίπου και κάτω τότε κάποιες φορές όταν με καλούν χτυπάει μία δυο φορές και μετά κλείνει! Και υπάρχουν και φορές που όταν το ανοίγω δε δείχνει ποιος με πήρε! Δηλαδή ότι χειρότερο για να παρεξηγηθείς! Ότι και καλά σε πήρε κάποιος κι εσύ του το έκλεισες. Έχω δοκιμάσει διάφορα όπως calibration αλλά δεν υπήρχε κάποια σημαντική διαφορά.

Μετά έλεγα να αγοράσω τη nohon, αλλά κι εδώ βλέπω κάποιους να λένε πως τα προβλήματα εξακολουθούν να υπάρχουν.

Πάντως από τη στιγμή εδώ και κάποιους μήνες, δυο τρεις μήνες νομίζω; που έβαλα την τελευταία επίσημη stable, η μπαταρία δείχνει αρκετά καλύτερη σε σχέση με πρώτα. Μπορεί να έτυχε, μπορεί να "κάθισε" καλύτερα, δε ξέρω, γιατί και πρώτα τις stable είχα αλλά τέλειωνε ποιο γρήγορα η μπαταρία. Ίσως η 8.1.2.0 να είναι καλύτερη από τις άλλες. Δείχνει πως είναι και η τελευταία βέβαια γιατί έχουν καιρό να κάνουν ανανέωση. Οπότε μένουμε με android 5 και Lollipop τη στιγμή που τα καινούργια κινητά κυκλοφορούν με android 7.

Αυτό δε με ενοχλεί και τόσο βέβαια από τη στιγμή που μπορώ και κάνω σχεδόν τα πάντα με το redmi note 2, αλλά αυτό το θέμα της μπαταρίας δυστυχώς σε αναγκάζει να κοιτάς για κάποια άλλη νεώτερη συσκευή πλέον. Αν προσθέσουμε και την ποιότητα στις κάμερες που έχουν οι νέες συσκευές, συν τη χρήση nfc που κάποιες φορές πλέον δείχνει μεγάλη ευκολία, τότε αυξάνονται οι λόγοι για αναζήτηση νέας συσκευής. Χρήματα βέβαια δεν υπάρχουν :) οπότε με βλέπω τουλάχιστον μέχρι τέλος της χρονιάς να μένω με το redmi note 2, αλλιώς αν δεν υπήρχε το θέμα της μπαταρίας θα το είχα οπωσδήποτε και ένα χρόνο ακόμα και ούτε θα σκεφτόμουν να το αντικαταστήσω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφεις ακριβώς έχω σκεφτεί κι εγώ. Το κινητό ακόμα και σήμερα μετά απο ενάμιση και παραπάνω χρόνο που το έχω είναι μια χαρά. Κάνει τα πάντα, τουλάχιστον στις δικές μου ανάγκες. Αλλά αυτό το θέμα της μπαταρίας το σκοτώνει. Εγώ έχω και δύο sim και ανοιχτά τα δεδομένα και ανοιχτό bluetooth και αρκετές εφαρμογές και δυστυχώς αν καθίσω να σερφάρω να δω βίντεο στο youtube να συνομιλήσω σε κοινωνικά δίκτυα, πλέον η μπαταρία τελειώνει αμέσως. Επίσης όταν η μπαταρία είναι από τη μέση και κάτω, από το 50% δηλαδή περίπου και κάτω τότε κάποιες φορές όταν με καλούν χτυπάει μία δυο φορές και μετά κλείνει! Και υπάρχουν και φορές που όταν το ανοίγω δε δείχνει ποιος με πήρε! Δηλαδή ότι χειρότερο για να παρεξηγηθείς! Ότι και καλά σε πήρε κάποιος κι εσύ του το έκλεισες. Έχω δοκιμάσει διάφορα όπως calibration αλλά δεν υπήρχε κάποια σημαντική διαφορά.

Μετά έλεγα να αγοράσω τη nohon, αλλά κι εδώ βλέπω κάποιους να λένε πως τα προβλήματα εξακολουθούν να υπάρχουν.

Πάντως από τη στιγμή εδώ και κάποιους μήνες, δυο τρεις μήνες νομίζω; που έβαλα την τελευταία επίσημη stable, η μπαταρία δείχνει αρκετά καλύτερη σε σχέση με πρώτα. Μπορεί να έτυχε, μπορεί να "κάθισε" καλύτερα, δε ξέρω, γιατί και πρώτα τις stable είχα αλλά τέλειωνε ποιο γρήγορα η μπαταρία. Ίσως η 8.1.2.0 να είναι καλύτερη από τις άλλες. Δείχνει πως είναι και η τελευταία βέβαια γιατί έχουν καιρό να κάνουν ανανέωση. Οπότε μένουμε με android 5 και Lollipop τη στιγμή που τα καινούργια κινητά κυκλοφορούν με android 7.

Αυτό δε με ενοχλεί και τόσο βέβαια από τη στιγμή που μπορώ και κάνω σχεδόν τα πάντα με το redmi note 2, αλλά αυτό το θέμα της μπαταρίας δυστυχώς σε αναγκάζει να κοιτάς για κάποια άλλη νεώτερη συσκευή πλέον. Αν προσθέσουμε και την ποιότητα στις κάμερες που έχουν οι νέες συσκευές, συν τη χρήση nfc που κάποιες φορές πλέον δείχνει μεγάλη ευκολία, τότε αυξάνονται οι λόγοι για αναζήτηση νέας συσκευής. Χρήματα βέβαια δεν υπάρχουν :) οπότε με βλέπω τουλάχιστον μέχρι τέλος της χρονιάς να μένω με το redmi note 2, αλλιώς αν δεν υπήρχε το θέμα της μπαταρίας θα το είχα οπωσδήποτε και ένα χρόνο ακόμα και ούτε θα σκεφτόμουν να το αντικαταστήσω.

 

Συμφωνώ με ότι μας περιγράφεις παραπάνω. Περιμένω τη Nohon BM45 από Aliexpress. Δε θα έμπαινα σε διαδικασία αλλαγής μπαταρίας αν δεν ήθελα να κρατήσω τη συσκευή, αλλά με βάσει τα οικονομικά που έχουν γενικά στενέψει θα αργήσω να πάρω νέα συσκευή μιας και γίνεται η δουλειά μου.

Xiaomi Redmi Note 2 Prime, SAR: Head: 0.342 W/kg, Body: 0.452 W/kg - Xiaomi Mi Band 2 - Cube Talk 9x U65GT - Hubsan H501S - HP DV6-6B20SV - Mac Mini MGEN2DA
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που έχει τη Nohon BM45 και τη τελευταία stable 8.2 να μας πει λιγάκι για τις επιδόσεις της μπαταρίας;
Xiaomi Redmi Note 2 Prime, SAR: Head: 0.342 W/kg, Body: 0.452 W/kg - Xiaomi Mi Band 2 - Cube Talk 9x U65GT - Hubsan H501S - HP DV6-6B20SV - Mac Mini MGEN2DA
Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μου αποτελεσματα με πολυωρα βιντεο απο youtube και λιγο browsing

https://prnt.sc/f3c59u

Είσαι με τη τελευταία stable 8.2 και με Nohon;

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Xiaomi Redmi Note 2 Prime, SAR: Head: 0.342 W/kg, Body: 0.452 W/kg - Xiaomi Mi Band 2 - Cube Talk 9x U65GT - Hubsan H501S - HP DV6-6B20SV - Mac Mini MGEN2DA
Link to comment
Share on other sites

Εκεί γύρω είμαι κ εγώ με Nohon (5 ώρες +-30 λεπτά) ανάλογα τη χρήση. Αλλά με wifi, ελάχιστο 3G, καθόλου 4G και 8.1.2 Global stable

http://prntscr.com/fby5k1

Edited by WebDevGr
Link to comment
Share on other sites

Εκεί γύρω είμαι κ εγώ με Nohon (5 ώρες +-30 λεπτά) ανάλογα τη χρήση. Αλλά με wifi, ελάχιστο 3G, καθόλου 4G και 8.1.2 Global stable

http://prntscr.com/fby5k1

 

Ο χρόνος που δείχνεις είναι πολύ καλός άντε να έρθει κι εμένα η Nohon.

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι την ελληνική xtrv.

 

Ωραία, σ'ευχαριστώ.

Xiaomi Redmi Note 2 Prime, SAR: Head: 0.342 W/kg, Body: 0.452 W/kg - Xiaomi Mi Band 2 - Cube Talk 9x U65GT - Hubsan H501S - HP DV6-6B20SV - Mac Mini MGEN2DA
Link to comment
Share on other sites

Επίσης όταν η μπαταρία είναι από τη μέση και κάτω, από το 50% δηλαδή περίπου και κάτω τότε κάποιες φορές όταν με καλούν χτυπάει μία δυο φορές και μετά κλείνει! Και υπάρχουν και φορές που όταν το ανοίγω δε δείχνει ποιος με πήρε! Δηλαδή ότι χειρότερο για να παρεξηγηθείς! Ότι και καλά σε πήρε κάποιος κι εσύ του το έκλεισες. Έχω δοκιμάσει διάφορα όπως calibration αλλά δεν υπήρχε κάποια σημαντική διαφορά.

 

Ίδιο μόνιμο πρόβλημα. Μέχρι και καινούργια μπαταρία πέρασα αλλά τα random κλεισίματα μετά το 50-60% συνεχίζονται (μόνο σε περίπτωση που η συσκευή κοιμάται και δεχθεί κλήση).

Αν βρεις κάποια λύση επειδή έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα κάνε ένα κόπο να ενημερώσεις εδώ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως φταιει η ταση(?) Της μπαταριας??

 

Παρομοιο προβλημα ειχα παλιοτερα με ενα νοκια 5210 και αυθεντικη(στα τελευταιας της) και επειτα νοναμε μπαταρία.

Μολις πηρα ΝΕΑ αυθεντικη ολα ηταν ΟΚ

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να δωσω το κινητο επειδη βαρεθηκα να το φορτιζω καθε μερα.οχι για καποιο αλλο λογο.αν καποιος το θελει και εχει να μου προτεινει καποια λογικη τιμη ας μου στειλει μηνυμα.εχω πολλα εξτρα.
οποιος φοβαται πεφτει και κοιμαται
Link to comment
Share on other sites

Μηπως φταιει η ταση(?) Της μπαταριας??

 

Παρομοιο προβλημα ειχα παλιοτερα με ενα νοκια 5210 και αυθεντικη(στα τελευταιας της) και επειτα νοναμε μπαταρία.

Μολις πηρα ΝΕΑ αυθεντικη ολα ηταν ΟΚ

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Μολ letv βλέπω υπογραφή

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έχω κανα μηνα περιπου. Αριστη επιλογη για τα χρηματα που εδωσα.

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έχω κανα μηνα περιπου. Αριστη επιλογη για τα χρηματα που εδωσα.

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Εγώ από την Παρασκευή έχω το redmi note 4X άσε φοβερή μπαταρία βλέπω κατι 11 ώρες οθόνη με 20% μπαταρία ακόμα και δεν το πιστεύω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Στις μισες παίζω και προς το παρων είμαι οκ.

Βεβαια θα ηθελα οσες εχεις αλλα δε γινεται :lol:

 

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

εδω και μερικες μερες οταν χρησιμοποιω εφαρμογες Google πχ Gmail οταν ειμαι συνδεδεμενος μεσω mobile data με κλειστο το wifi δεν μπορω να κατεβασω αρχειο ενω μεσω wifi ναι. Αυτο συμβαινει μονο σε εφαρμογες Google οπως Gmail, Playstore. Καπου θα υπάρχει μια ρυθμιση αλλα δεν την εχω βρει.

Κάποια βοηθεια ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

εδω και μερικες μερες οταν χρησιμοποιω εφαρμογες Google πχ Gmail οταν ειμαι συνδεδεμενος μεσω mobile data με κλειστο το wifi δεν μπορω να κατεβασω αρχειο ενω μεσω wifi ναι. Αυτο συμβαινει μονο σε εφαρμογες Google οπως Gmail, Playstore. Καπου θα υπάρχει μια ρυθμιση αλλα δεν την εχω βρει.

Κάποια βοηθεια ?

Η ρύθμιση που ψάχνεις βρίσκεται εδώ

Xiaomi Redmi Note 2 Prime, SAR: Head: 0.342 W/kg, Body: 0.452 W/kg - Xiaomi Mi Band 2 - Cube Talk 9x U65GT - Hubsan H501S - HP DV6-6B20SV - Mac Mini MGEN2DA
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση επειδή το search βγαζει παααααρα πολλά αποτελέσματα και έχω παρατήσει το κινητο πολύ καιρό τώρα.

απο xiaomi-miui.gr 7.0 | stable 7.0.8.0(LHMCNCI)

Για να πάω στη τελευταία xiaomi-miui-hellas-5.0_hermes_XTRV_Stable_V8.2.1.0.zip

Χρειάζομαι FR η μόνο wipe τα dalvik cache,cache ?

Αυτη η συγκεκριμένη που δίνουν στο miuiGR έχει aroma installer?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση επειδή το search βγαζει παααααρα πολλά αποτελέσματα και έχω παρατήσει το κινητο πολύ καιρό τώρα.

απο xiaomi-miui.gr 7.0 | stable 7.0.8.0(LHMCNCI)

Για να πάω στη τελευταία xiaomi-miui-hellas-5.0_hermes_XTRV_Stable_V8.2.1.0.zip

Χρειάζομαι FR η μόνο wipe τα dalvik cache,cache ?

Αυτη η συγκεκριμένη που δίνουν στο miuiGR έχει aroma installer?

factory reset οπωσδηποτε κατ εμε. Αν θες βεβαια την περνας απο πανω κατευθειαν, αλλα αν σου βγαζει δυσλειτουργιες δεν το γλυτωνεις το fr.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...