Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι, ενεργες εχω μονο yahoo mail, fb messenger, viber, whatsapp, greenify.

 

Θελω να λειτουργουν ΟΛΑ στη συσκευή, για αυτο δε παω σε cm

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μεσω twrp με wipe ολα εκτος της καρτας που εχω τη νεα ρομ . Χρησιμοποιω παντα την ευρωπαικη dev

https://xiaomi.eu/community/forums/miui-weekly-rom-releases.103/

Η χρηση ειναι 99% σερφαρισμα με wifi και λιγο data

 

Και data και system?? Όλα??

Link to comment
Share on other sites

Ναι όλα. Αφού θέλεις καθαρή εγκατάσταση. Μετά βάζω τη νέα έκδοση μόνο με wipe Cash dalvik
Link to comment
Share on other sites

Ναι όλα. Αφού θέλεις καθαρή εγκατάσταση. Μετά βάζω τη νέα έκδοση μόνο με wipe Cash dalvik

 

Λογικό μου ακούγεται αφού έχεις κάνει πλέον καθαρή και απλά θες να πας στην επόμενη ενημερωμένη ρομ, να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα, με την κάρτα σήμερα τι έκανες?? Την άφησες μέσα?? Δεν έχει θέμα να χάσει κάνα τηλέφωνο???

Link to comment
Share on other sites

Τη βοήθειά σας παρακαλώ.

Μετά από τούμπα έσπασε η οθόνη του κινητού (πολλαπλό ράγισμα). Κατά τα άλλα δουλεύει κανονικά.

Πού μπορώ να βρω νέα οθόνη, και πόσο εύκολη είναι η αντικατάσταση;

 

Βρε παιδιά μια απλή ερώτηση έκανα, δεν ξέρει κανείς να απαντήσει; Τι κάνω με το κινητό; Πάω για άλλο; Παίζει αντικατάσταση μόνο του τζαμιού, δεδομένου ότι η οιόνη παρά το ράγισμα παίζει κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μια απλή ερώτηση έκανα, δεν ξέρει κανείς να απαντήσει; Τι κάνω με το κινητό; Πάω για άλλο; Παίζει αντικατάσταση μόνο του τζαμιού, δεδομένου ότι η οιόνη παρά το ράγισμα παίζει κανονικά;

Μήπως έχεις tempered glass και απλά έχει σπάσει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μια απλή ερώτηση έκανα, δεν ξέρει κανείς να απαντήσει; Τι κάνω με το κινητό; Πάω για άλλο; Παίζει αντικατάσταση μόνο του τζαμιού, δεδομένου ότι η οιόνη παρά το ράγισμα παίζει κανονικά;

 

Ειναι σετ ολα μαζι οθονη και digitazer , αλλα αφου ακουει παντου , τσεκαρε μπας και εχει σπασει το tempered μονο

 

Συνναδελφος που του εσπασε , πηρα απο ebay οθονη καινουργια ( επελεξε απο αγγλια για πιο γρηγορα ) εαν θυμαμαι καλα καπου κοντα στα 25€ , μεχρι να του ερθει ( 1 βδομαδα περιπου ) εσκισε τα βιντακια στο youtube για την αλλαγη της οθονης , και μολις παρελαβε την εβαλε μεσα σε 1/2 ωρα .

Απλα ηταν η οθονη και το digitazer και δεν ειχε εργαλεια μαζι ( δεν χρειαζονται ) , εργαλεια στελνουν απο κινα μαζι με τα αλλα και ειναι και πιο φτηνα .

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δοκιμές με stable και dev και επαναφορά από το mi account ή μπαταρία τελείωνε πολύ γρήγορα.Εκανα καθαρή εγκατάσταση καί έβαλα μία μία τις εφαρμογές και ή μπαταρία έφτιαξε

 

Τα ίδια και εγώ....μεγάλο θέμα με την μπαταρία.

Σίγουρα έχει τύχει σε όλους πιστεύω.Καποιες φορές να πάει καλά από θέμα μπαταρίας και κάποιες φορές να ρουφάει....να τρέχει σαν νεράκι- και να βλέπεις το ποσοστό στο 90%...μετά από λίγο 80%....70%,60%....και να αναρωτιεσαι καλά τι γίνεται-πως πέφτει τοσο γρήγορα;-αφού δεν κάνω κάτι ιδιαίτερο.

 

Λοιπόν....και εγώ έβαζα - έβγαζα ρομ, όχι stable-όχι dev , όχι καθαρή-όχι από πάνω , όχι με miflash-όχι TWRP.

 

Τελικά το δικό μου κινητό σταθεροποιήθηκε από άποψη μπαταρίας και συμπεριφέρεται σωστά μετά από ξήλωμα/απεγκατάσταση του fb που είχα την beta έκδοση και ξήλωμα/απεγκατάσταση του mozilla browser.

 

Μέσα σε μισή ώρα το τηλέφωνο από το 100% πήγε στο 61% με απλή περιήγηση στο fb και άνοιγμα 2-3 σελίδες στο ίντερνετ.

 

Μετά το ξήλωμα αυτών των 2 εφαρμογών ....είμαι την ίδια ώρα (μισή ώρα) σε περιήγηση με άλλον browser και γράφω το συγκεκριμένο μήνυμα και έχει πάει από το 61% που ήταν στο 55%.

 

Όλα αυτά τα λέω διότι....οκ-το ξερουμε-το κινητό μας δεν είναι ότι το καλύτερο στο θέμα της μπαταρίας.

Απλά ας ψαχτούν όσοι έχουν πρόβλημα ΠΡΩΤΑ με τις εφαρμογές τους.....και ΜΕΤΑ στο τι ρομ φοράμε ή στο πως περάστηκε ή στο battery calibration ή TWRP σβήνοντας τα 2 αρχειάκια bin κτλ.

 

Μπορεί το πρόβλημα να είναι μπροστά μας,κάτω από την μύτη μας και να μην το βλέπουμε !!!!!!!!

Edited by pontokeras
Link to comment
Share on other sites

Yandex χρησιμοποιω. Οπως και fb.

Το κακο με μενα ειναι οτι και να μην το χρησιμοποιω κατεβαίνει..... Κοντά 5-10% ανα ωρα

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Yandex χρησιμοποιω. Οπως και fb.

Το κακο με μενα ειναι οτι και να μην το χρησιμοποιω κατεβαίνει..... Κοντά 5-10% ανα ωρα

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Το ιδιο κ σε μενα με uc

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα ήταν αυτά τα 2 apps.Σε άλλον μπορεί να είναι άλλα.

Επίσης πέρα από το παράδειγμα που είπα παραπάνω...το τηλέφωνο είχε παρόμοια συμπεριφορά και όταν ΔΕΝ χρησιμοποιούσα τις εφαρμογές. Δεν είναι απαραίτητο δηλαδή να τις τρέχεις για να συμβαίνει αυτό.

Πολλές φορές είχα το τηλέφωνο στο τραπέζι και χωρίς να το πιάσω καθόλου στα χέρια μου ...η μπαταρία του έπεφτε συνεχώς.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την ερώτηση και στο γειτονικό φόρουμ. Μετά απο το note 2 σε ποιο xiaomi προτείνετε να περάσω?
:luck:
Link to comment
Share on other sites

Είχα το redmi note 2(συγνώμη αλλά μεγάλη απογοήτευση) κ πήγα στο redmi note 3 pro.Δεν το έχω μετανιώσει ούτε λεπτό!! Οπότε θα σου πρότεινα το 3 pro.Ααα....κ ίσως κοιτουσα κ το redmi pro λόγω καλύτερης οθόνης κ ίσως κάμερας αλλά για εμένα με χειρότερη μπαταρία λόγω mtk x25(από όσα έχω διαβάσει)
Link to comment
Share on other sites

Απογοήτευση το 2? Ο λογος????

 

@pontokeras

Λες να αρχισω να σβηνω εφαρμογες?

Σχεδον ολες τις εχω μπλοκαρισμένες απ το λειτουργικό + greenified!

 

@nifitsa

Αν δε πας στο nite 3 pro, περιμενε μπας και βγει το 4 με sd ;)

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι και απογοήτευση. Εδώ η μάνα μου περιμένει πως και πως να παρω άλλο για να της δώσω το 2. Χεχεχε. Σκέφτομαι το note 4.
:luck:
Link to comment
Share on other sites

ποιο καλο παιδι εχει ορεξη να δοκιμασει αυτην: http://forum.xda-developers.com/redmi-note-2/development/rom-resurrection-remix-t3495771
Link to comment
Share on other sites

Απογοήτευση το 2? Ο λογος????

 

@pontokeras

Λες να αρχισω να σβηνω εφαρμογες?

Σχεδον ολες τις εχω μπλοκαρισμένες απ το λειτουργικό + greenified!

 

@nifitsa

Αν δε πας στο nite 3 pro, περιμενε μπας και βγει το 4 με sd ;)

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Αν δοκιμασεις το 3 pro θα καταλάβεις τι εννοώ.... Ο snapdragon είναι πραγματικά πιο smooth...απογοήτευση παιδιά περισσότερο για την μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα σε σχέση με το 3 ειναι απογοήτευση. Δεν αντιλεγω.

Σα συσκευή ομως ειναι σουπερ. Το θέμα της αυτονομιας να ήταν ιδιο σε ολους καλα θα ταν!

Πχ σε συμφορουμιτη βγαζει κοντα 5 ωρες σοτ, σε μενα μετά βιας 2μιση. Εξαρτάται και η χρηση ομως.

Παντως το λεω και θα το λεω. Πρεπει να βγει ολοκληρωμένη αοσπ για το δικο μας. Να λειτουργούν ολα αψογα!

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ το κινητό το έχω σχεδόν 11 μήνες χωρίς προβλήματα, όπως επίσης και η αυτονομία που αναφέρονται διάφορα.

Η καλή διάρκεια ίσως να οφείλεται στο ότι φοράω παλιά ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...