Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι δεν είναι αυτό, του έκανα 2-3 restart μπας και στρώσει αλλά δεν. Το restoreback patch δεν δουλεύει, οπότε ξαναπερνάω την 8.0.2 όπως είμαι και βλέπουμε. Στην χειρότερη έχω nandroid buckup της 8.0.1 με όλο το σετάρισμα. :)

Αυτό που προσπαθούσα να σου πω είναι ότι τα patch του userxp που έβαλες στην ουσία αντικαθιστουν αρχεία και εφαρμογές της 8.0.2 με άλλα τροποποιημενα από την 8.0.1. Κάνοντας το restoreback αυτό που κάνεις είναι να αντικαταστησεις τα τροποποιημενα της 8.0.1 με τα original της 8.0.1 και όχι με αυτά της 8.0.2. Γι' αυτό λέω ότι θα πρέπει ο UserXP να φτιάξει νέα για την 8.0.2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι ήταν αναμενόμενο να μην δουλέψει το restoreback αλλά είπα μήπως. Προς το παρόν πάω στην 8.0.2 + xposed με κάποια modules που βοηθάνε και αναμένουμε τον φίλο UserXP, όποτε και αν μπορέσει βέβαια! :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το cleanzip που λέει ο gkalen ότι είναι απαραίτητο σε τι χρειάζεται, και που μπορώ να το βρω;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Να αναφέρω κάτι το οποίο δεν έχει γράψει κανείς (νομίζω) σχετικά με το ξυπνητήρι. Όντως χτυπάει όταν το κινητό είναι κλειστό (ανοίγει το κινητό λίγο πριν χτυπήσει το ξυπνητήρι, όπως έγραψαν ορισμένοι φίλοι), αλλά αυτό δεν συμβαίνει εφόσον το έχεις κλειστό και ταυτόχρονα το φορτίζεις. Οπότε λίγο προσοχή σε όσους το αφήνουν να φορτίζει όλο το βράδυ.

 

Καλησπέρα σας!είμαι κάτοχος redmi note 3 και ακόμα δεν κατάφερα να το ρυθμίσω να πώ να χτυπήσει σαν ξυπνητήρι!!!!κάνω άραγε κάτι λάθος????Βοήθεια κάποιος...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το cleanzip που λέει ο gkalen ότι είναι απαραίτητο σε τι χρειάζεται, και που μπορώ να το βρω;

 

Δεν είναι για τη δική μας συσκευή το cleanzip. Ωστόσο αν ρωτάς πληροφοριακά, αφαιρεί κάποια πράγματα μέσα από τη ROM (περιττές εφαρμογές κτκ). Πλέον όμως ο gkalen τα έχει ενσωματώσει στην εγκατάσταση της ROM οπότε και τα cleanzip θα καταργηθούν σταδιακά.

 

@notis99, έκανες αυτό που αναφέρθηκε στο θέμα του Note 3 και δε σου δούλεψε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι για τη δική μας συσκευή το cleanzip. Ωστόσο αν ρωτάς πληροφοριακά, αφαιρεί κάποια πράγματα μέσα από τη ROM (περιττές εφαρμογές κτκ). Πλέον όμως ο gkalen τα έχει ενσωματώσει στην εγκατάσταση της ROM οπότε και τα cleanzip θα καταργηθούν σταδιακά.

 

@notis99, έκανες αυτό που αναφέρθηκε στο θέμα του Note 3 και δε σου δούλεψε;

 

Ευχαριστώ φίλος, δεν το ήξερα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι.

 

Εδώ είναι δύο νέα patches για Redmi Note 2 stable 8.0.2.0.

  • Fix Themes/Θέματα - Restore back
    [χωρίς πολλά λόγια]
     
     
  • Αν θυμάστε σε MiUI 7 υπήρχε η status bar χωρισμένη/ξεχωριστή για τις ειδοποιήσεις και χώρια για τα εικονίδια. Αν υπήρχαν νέες ειδοποιήσεις και "κατέβαζες" τη μπάρα έβλεπες τις νέες ειδοποιήσεις, κι αν όχι, έβλεπες τα εικονίδια.
    Σε MiUI 8 μας δίνεται η δυνατότητα να επιλέξουμε ανάμεσα στη "κλασική" status bar και στη χωρισμένη/ξεχωριστή. "Ξέχασαν" όμως να προσθέσουν το παραπάνω πολύ βολικό (για μένα τουλάχιστον) χαρακτηριστικό στη χωρισμένη/ξεχωριστή status bar. Αυτό το patch το "διορθώνει" αυτό.
    Download link - Restore back

[Τα υπόλοιπα αύριο/σήμερα]

Link to comment
Share on other sites

@UserXP, μήπως μπορείς να φτιάξεις ένα patch και για τον έλεγχο φωτεινότητας με με συρσιμο του δαχτύλου πάνω στην status bar?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Μου κάνει κάποια κουλά η SD στο note 2 της γυναίκας μου. 2 φορές μου εξαφάνισε τις φωτογραφίες, (Τις βρήκα πάλι με προγραμματάκι στο pc). Αλλάζω microsd και σήμερα μου τις εξαφάνισε πάλι. Έχει τύχει σε κανέναν αυτό;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μήπως πέρασες την νέα ρομ; εμένα μου τις έκρυψε.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

@UserXP, μήπως μπορείς να φτιάξεις ένα patch και για τον έλεγχο φωτεινότητας με με συρσιμο του δαχτύλου πάνω στην status bar?

 

Ναι, αυτό λογικά μπορεί να γίνει. Θα το δω αύριο μάλλον.

Έχεις δοκιμάσει την αυτόματη φωτεινότητα (μετά το patch)? Νομίζω δουλεύει αρκετά καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό λογικά μπορεί να γίνει. Θα το δω αύριο μάλλον.

Έχεις δοκιμάσει την αυτόματη φωτεινότητα (μετά το patch)? Νομίζω δουλεύει αρκετά καλά.

Όχι δεν την έχω δοκιμάσει, κυρίως γιατί χρησιμοποιώ το xposed με xmiui (κυρίως) και miui tweaks (αυτό τώρα το έχω απενεργοποιήση λόγω διένεξης με το xmiui) και φοβάμαι ότι μπορεί με τα patch μπορεί να μην δουλεύουν σωστά τα modules αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν την έχω δοκιμάσει, κυρίως γιατί χρησιμοποιώ το xposed με xmiui (κυρίως) και miui tweaks (αυτό τώρα το έχω απενεργοποιήση λόγω διένεξης με το xmiui) και φοβάμαι ότι μπορεί με τα patch μπορεί να μην δουλεύουν σωστά τα modules αυτά.

 

Δεν νομίζω ότι τα patches από μένα μπορούν να δημιουργήσουν διένεξη με οποιοδήποτε module από xposed. Τα patches διορθώνουν/προσθέτουν κώδικα στις ήδη υπάρχουσες συναρτήσεις/functions του MiUI (σαν να ήταν ήδη γραμμένος ο κώδικας από την xiaomi). To xposed δεν "πειράζει" τίποτε από MiUI, αλλά "μπαίνει" (προσπαθεί τουλάχιστον) πριν από το MiUI για να παρακάμψει κάποιες λειτουργίες του και να "κάνει" τα δικά του.

Στην χειρότερη ίσως χρειαστεί επανεγκατάσταση το xposed, αλλά φυσικά "ποτέ δεν ξέρεις...".

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι τα patches από μένα μπορούν να δημιουργήσουν διένεξη με οποιοδήποτε module από xposed. Τα patches διορθώνουν/προσθέτουν κώδικα στις ήδη υπάρχουσες συναρτήσεις/functions του MiUI (σαν να ήταν ήδη γραμμένος ο κώδικας από την xiaomi). To xposed δεν "πειράζει" τίποτε από MiUI, αλλά "μπαίνει" (προσπαθεί τουλάχιστον) πριν από το MiUI για να παρακάμψει κάποιες λειτουργίες του και να "κάνει" τα δικά του.

Στην χειρότερη ίσως χρειαστεί επανεγκατάσταση το xposed, αλλά φυσικά "ποτέ δεν ξέρεις...".

Πχ αν εσύ είχες πειράξει με patch τον αριθμό βημάτων για την ένταση ήχου από 7 σε 12 και υπάρχει module που κάνει το ίδιο αλλά όχι σαν απόλυτη τιμή αλλά σαν πολλαπλασιο της stock τιμής, υπολογιζοντας σαν stock τιμή το 7, θα μπορούσε να σου δίνει επιλογή πχ 14 ή 21 βήματα. Όμως έχοντας αλλάξει με το δικο σου patch αυτή την τιμή σε 12 θα παίρνεις με το module τελικά 24 ή 36. Μιλάω θεωρητικά τώρα. Καταλαβαίνεις τον προβληματισμό μου σε σχέση με αυτόν το συνδυασμό patches και xposed modules

Link to comment
Share on other sites

Πχ αν εσύ είχες πειράξει με patch τον αριθμό βημάτων για την ένταση ήχου από 7 σε 12 και υπάρχει module που κάνει το ίδιο αλλά όχι σαν απόλυτη τιμή αλλά σαν πολλαπλασιο της stock τιμής, υπολογιζοντας σαν stock τιμή το 7, θα μπορούσε να σου δίνει επιλογή πχ 14 ή 21 βήματα. Όμως έχοντας αλλάξει με το δικο σου patch αυτή την τιμή σε 12 θα παίρνεις με το module τελικά 24 ή 36. Μιλάω θεωρητικά τώρα. Καταλαβαίνεις τον προβληματισμό μου σε σχέση με αυτόν το συνδυασμό patches και xposed modules

 

Ναι, σε καταλαβαίνω.

Άσε που, μιλώντας για την αυτόματη φωτεινότητα, τίποτε δεν είναι καλύτερο από το χειροκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

το καλύτερο είναι να υπάρχουν επιλογές και να επιλέγει ο καθένας αυτό που τον βολεύει. Η αυτόματη φωτεινότητα είναι αναγκαία στην περίπτωση που ανοίγεις την οθόνη σε χώρο με πάρα πολύ φως και δεν βλέπεις τι να πατήσεις για να το ρυθμίσεις χειροκίνητα.

Αυτό που θα ήταν ιδανικό για μένα είναι με το που ανοίγει η οθόνη να ανοίγει σε φουλ φωτεινότητα και μετά να ρυθμίζεται ανάλογα είτε χειροκίνητα είτε αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τα δυο patch από χθες το βράδυ, μαζί και το xposed και 2-3 modules. Στην αρχή μου έκανε 1-2 forced restart, αλλά μετά έστρωσε και σήμερα λειτουργεί κανονικά. Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά φίλε UserXP, αλλά το 1ο (Themes) διορθώνει το πολύ αχνό layout της συρόμενης μπάρας το οποίο δυσκολεύει κάτι παλιόγερους σαν εμένα. Τώρα βλέπω άψογα τα εικονίδια! :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Πέρασα και γω την τελευταία miui 8 του gkalen.

Θετικές εντυπώσεις μέχρι τώρα.

Έχω μια απορία.

Οταν παταω volume down πολλες φορες ... δεν μπαίνει αθόρυβο με δόνηση και πρέπει να το κάνω απο την μπάρα πάνω.

Φτιάχνει κάπως αυτό; Με κάποιο xposed πχ;

Επίσης εσείς τι xposed modules χρησιμοποιείται σε miui 8 για παραμετροποιήσεις;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τα δυο patch από χθες το βράδυ, μαζί και το xposed και 2-3 modules. Στην αρχή μου έκανε 1-2 forced restart, αλλά μετά έστρωσε και σήμερα λειτουργεί κανονικά. Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά φίλε UserXP, αλλά το 1ο (Themes) διορθώνει το πολύ αχνό layout της συρόμενης μπάρας το οποίο δυσκολεύει κάτι παλιόγερους σαν εμένα. Τώρα βλέπω άψογα τα εικονίδια! :)

 

Δεν ξέρω πως είναι τα Θέματα στο Note 2, αλλά με το patch μπορείς να βλέπεις και να δοκιμάζεις (test-άρεις...) θέματα επί πληρωμή (με Mi-Credits) από το store.

Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση, όπως και οι δυνατότητες παραμετροποίησης της μπάρας "αλά MiUI" - περιμένουμε τα υπόλοιπα! :up:

 

gianniskap, στο xposed έχω το MinMinGuard, το xMiui που κάνει πολλά αλλά θέλει 3$ και το amplify, στο ψάξιμο είμαι κι εγώ - ότι καλό βρεις πες...

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει πολλές φορές με άλλο κινητό. Πάντα ηταν θέμα ρομ. Αλλαξε την ή ξαναπέρασε την. Πάντα όμως με έσωζε ένα προγράμματακι :. Diskdigger .

Θέλει όμως root.

 

Καλησπέρα σε όλους. Μου κάνει κάποια κουλά η SD στο note 2 της γυναίκας μου. 2 φορές μου εξαφάνισε τις φωτογραφίες, (Τις βρήκα πάλι με προγραμματάκι στο pc). Αλλάζω microsd και σήμερα μου τις εξαφάνισε πάλι. Έχει τύχει σε κανέναν αυτό;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση, όπως και οι δυνατότητες παραμετροποίησης της μπάρας "αλά MiUI" - περιμένουμε τα υπόλοιπα! :up:

 

gianniskap, στο xposed έχω το MinMinGuard, το xMiui που κάνει πολλά αλλά θέλει 3$ και το amplify, στο ψάξιμο είμαι κι εγώ - ότι καλό βρεις πες...

Βγήκε και το MiUI 8 Tweaks προς 1,69€ η pro version

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα πάλι ένα αναπάντεχο restart ενώ οδηγούσα με την βοήθεια του GPS. Απεγκατέστησα τα 2 patches (τα λιγότερο έως καθόλου ύποπτα), το amplify και ένα άλλο module σχετικό με θέματα. Κάτι έχει ακουστεί και για την base rom βέβαια...
Link to comment
Share on other sites

For xiaomi redmi note 2 case Original Back Cover For Xiaomi Redmi Note2 Housing Battery Door Cover Hongmi Note 2 Replace Part στα 2.70 δολλαρια

 

For xiaomi redmi note 2 Universal Leather Sleeve Phone Bag For Xiaomi Redmi Note 2 5.5inch Full Protect Pull Tab Pouch 5.5 inch στο 1.76 δολλαριο :p

 

τα εχει παρει κανεις;

λεω να παρω το χρυσο καπακι. ειναι οντως οριτζιναλ;

και την θηκη σε μαυρο. την εχει καποιος; μπαινει σφιχτα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα... παρήγγειλα ένα νέο τζαμάκι για την οθόνη

Nillkin φυσικά - αυτή τη φορά πήρα το 9Η+ αντί του απλού 9Η που είχα μέχρι τώρα.

Έχει παρουσιάσει ένα ράγισμα στη μέση της οθόνης και επίσης έχει θρυψαλιστεί λίγο κάτω αριστερά στη γωνία (και τα δυο από πτώσεις)... Φυσικά έκανε τη δουλειά του και τις δυο φορές και οι ζημιές αυτές δεν ενοχλούν καθόλου στο touch απλά άρχισε να μου τη δίνει να το βλέπω έτσι, θέλω να το δω πάλι αψεγάδιαστο :lol::p

 

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν πρέπει να προσέξω κάτι κατά την αφαίρεσή του πριν την τοποθέτηση του καινούριου. Χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη μεταχείριση;

Edited by agmg
Link to comment
Share on other sites

oxi, απλα προσοχη στο πως θα το βγαλεις.

επειτα καθαρισμα καλα την οθονη και τοποθετηση του νεου.

 

απο που το πηρες; ενα λινκ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...