Jump to content

Redmi Note 2


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε φιλε αυτή την στιγμή σου γράφω από την κινηταρα μου jiayu G4s ότι είπες για το jiayu συμφωνώ εμένα δεν είναι τόσο χάλια μόνο το gps δεν δουλεύει καλά.. Είμαι έτοιμος να παραγγείλω αυτο τώρα είναι μεγάλη η διαφορά τους; σε όλα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για αυτό το τηλέφωνό μιλάμεhttp://www.vickmall.com/original-xiaomi-redmi-note-2-smartphone-td-fdd-lte-mtk-helio-x10-octa-core-2-0ghz-2gb-ram-16gb-rom-3060mah.html γιατί έχει και ένα με 140€ και δε μπορώ να καταλάβω την διαφορά

Αυτό το λινκ που έβγαλες είναι με το "πειραγμενο" κινέζικο 4G ώστε να πιανει 4G και εκτός κινας. Αν θες αναβαθμίσεις και να μην είσαι έρμαιο των ενημερώσεων από το κατάστημα που το αγόρασες και μόνο, μείνε μακριά απο το TDD LTE. Για αυτό ειναι και πιο φθηνό το συγκεκριμένο κατάστημα.

 

Μελλοντικά ίσως αλλάξει κάτι και να μπορούν όλοι να περνάνε όποια ROM θέλουν, αλλά μέχρι να βρεθεί κάτι, αν θες μελλοντικά ενημερώσεις, μην προτιμήσεις κάποιο με πειραγμένη ROM ώστε να πιανει 4G.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν ειναι ετσι, ακυρο απο μενα. θα προτιμησω το fdd.

ιςχυουν ομως τα παραπανω,

σε άλλα καταστήματα που πουλάνε την TDD-LTE το αναφέρει ξεκάθαρα ότι μόνο με την δική τους custom rom παίζει η tdd-lte σαν fdd-lte. Υπάρχει και σχετικό θέμα στο ελληνικό miui φορουμ. κάτι έχουν αλλάξει στη ρομ του κινητου ώστε να κανουν αυτή την μαγκιά. αργά ή γρηγορα πάντως, πιστευω κάποιος developer θα βρει την λύση και θα γινει για όλους αυτή η αλλαγή και δεν θα φοβουνται οι χρήστες μην κολήσουν στην ρομ του καταστήματος.

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/10311-Redmi-Note-2-TDD-LTE-version-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AD%CE%B6%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-4G-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/?pageNo=1

 

καλό διάβασμα.

 

edit. μολις διάβασα στις τελευταιες σελίδες του τοπικ που παρέθεσα, ότι μπορεις να αλλάξεις ρομ χωρίς να χάσεις το 4g. οποτε βουρ!

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

σε άλλα καταστήματα που πουλάνε την TDD-LTE το αναφέρει ξεκάθαρα ότι μόνο με την δική τους custom rom παίζει η tdd-lte σαν fdd-lte. Υπάρχει και σχετικό θέμα στο ελληνικό miui φορουμ. κάτι έχουν αλλάξει στη ρομ του κινητου ώστε να κανουν αυτή την μαγκιά. αργά ή γρηγορα πάντως, πιστευω κάποιος developer θα βρει την λύση και θα γινει για όλους αυτή η αλλαγή και δεν θα φοβουνται οι χρήστες μην κολήσουν στην ρομ του καταστήματος.

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/10311-Redmi-Note-2-TDD-LTE-version-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%AD%CE%B6%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-4G-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/?pageNo=1

 

καλό διάβασμα.

 

Μπορεις να μου στείλεις ακριβώς το μοντέλο που λες από Vickmall;;;

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Φιλε φιλε αυτή την στιγμή σου γράφω από την κινηταρα μου jiayu G4s ότι είπες για το jiayu συμφωνώ εμένα δεν είναι τόσο χάλια μόνο το gps δεν δουλεύει καλά.. Είμαι έτοιμος να παραγγείλω αυτο τώρα είναι μεγάλη η διαφορά τους; σε όλα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για αυτό το τηλέφωνό μιλάμεhttp://www.vickmall.com/original-xiaomi-redmi-note-2-smartphone-td-fdd-lte-mtk-helio-x10-octa-core-2-0ghz-2gb-ram-16gb-rom-3060mah.html γιατί έχει και ένα με 140€ και δε μπορώ να καταλάβω την διαφορά

 

Δεν ξερω ισως να επεσα σε προβληματικο μοντελο οσο αναφορα το gps επειδη σε εμενα δεν δουλεψε ποτε οσο για τα υπολοιπα(η κεραια του δεν συγκρινετε με του xiaomi Και του wifi και απο τα δεδομενα ειδικα σε 2g δεν ξερω αλλα δεν φορτωνε καθολου εμενα με το jiayu....αλλα και ολα να ειχαν προβλημα σε εμενα δεν συγχωρειτε μια εταιρια να βγαζει προβληματικα μοντελα και φυσικα διαβασα και αλλου οτι ειχαν θεματα με wifi και gps στο συγκεκριμενο μοντελο...ωστοσο το κρατησα ενα χρονο γιατι μπορω να ομολογησω οτι ηταν πολυ καλο και γρηγορο κινητο παρα τα αρνητικα περι hardware αλλα δεν αξιζει να το αγορασεις. Στην ταχυτητα πιο καλο το xiaomi αλλα οχι κατα πολυ. Σαν λειτουργικο καλυτερο σαφως το xiaomi, οθονη καλυτερη το xiaomi αν και το jiayu ειχε γαματη οθονη για την αναλυση του (1280*720) και καμερα καλυτερη το xiaomi. Στο μονο που πιστευω οτι ηταν καλυτερο το jiayu ηταν στην μπαταρια. Ειχε τρομερη μπαταρια αν και το xiaomi με τις τελευταιες developer το χτυπαει στα ισα...Για ποιοτητα hardware δεν συγκρινω καν

 

Αυτο θα παιζει μονο με την δικη τους ρομ 4g δικτυα ενω το αλλο το πιο ακριβο μπορεις να περασεις οποια ρομ θελεις και να παιζει 4g....Ωστοσο αν αδιαφορεις για το 4g νομιζω οτι το 3g του tdd-lte πιανει και σε Ελλαδα γιατι γραφει wcdma αλλα δεν παιρνω και ορκο...με τους κινεζους δεν βγαζει ακρη...ρωτα στο καταστημα να σου πουν

Edited by bossntepe
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος τι διαφορά έχει αυτό το tempered glass της Nilkkin (Nillkin H+) από αυτό πάλι της Nillkin (Nillkin H);

 

Το tempered glass που στέλνει το Vickmall είχε ένα πολύ μικρό σπασιματάκι σε μία γωνία (χωρίς κανένα χτύπημα ή πέσιμο) και σηκώνοντάς το λίγο γιατί νόμιζα ότι ήταν η οθόνη έσπασε και περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

αρα ειναι οκ η αγορα του? μη χασουμε δικτυο ή κολλησουμε σε μια ρομ

 

δωσε 20 ευρω παραπανω να εχεις το κεφαλι σου ησυχο...με τον κινεζο δεν βγαζεις ακρη και μετα σου κανουν τους κινεζους :lol:

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διαβάζω και σε ξένα φόρα για miui, η FDD με την TDD έκδοση είναι ίδιες σε θέμα hardware και μέσω λογισμικού έχουν αποκλειστεί κάποιες μπάντες.

Γι'αυτό όσοι φλασάρουν global ROM δουλεύει κανονικά το 3g+4g αλλά μόνο στην μια sim.

Έτσι καταλαβαίνω ότι έρχεται και από τα κινεζομάγαζα χωρίς άλλη πατέντα.

Νομίζω ότι έχει αναφερθεί και εδώ από κάτοχο του κινητού από vickmall ότι είναι σε dev rom και δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια παιδιά.. Έκανα το vibes album κατά λάθος κρυφό.. Πως μπορώ να το αφαιρέσω;;.. Δεν μπορώ να ξαναβρω τις φωτογραφίες!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια βοήθεια παιδιά.. Έκανα το viber album κατά λάθος κρυφό.. Πως μπορώ να το αφαιρέσω;;.. Δεν μπορώ να ξαναβρω τις φωτογραφίες!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Μολις παρελαβα κι εγω το prime (vickmall μεσω Ελλαδας, ειμαι εξωτερικο), το κινητο φαινεται σουπερ.

Δεν εχω παιξει ακομα, μονο το φορτισα.

Επειδη σημερα θα εχω χρονο να το στησω θα ηθελα να ρωτησω αν χρησιμοποιει κανενας AOSP ως daily ROM μιας και δεν ειμαι σιγουρος αν θελω MIUI.

Xposed framework kai xprivacy τα θεωρω αναντικαταστατα και νομιζω οτι δεν υποστηριζεται σε MIUI 7, σωστα?

Επισης αυτη τη φορα θελω να πειραματιστω με pure Android χωρις να εχω οτιδηποτε απο Google.

Η ελληνικη εχει μονο το Play store η ολα τα gapps?

 

Το xposed δυστυχώς δεν υποστηρίζεται στην miui, αλλά είδα στο xda, την deer που βασίζεται σε miui και δεν είναι aosp, ,στην τελευταία αναβάθμιση λέει υποστηρίζει xposed framework. Σκέφτομαι να την δοκιμάσω να δω πως τα πάει,έχει κάνει αρκετές αλλαγές σε σχέση με τις απλές developer.

 

Ξέρει κάποιος τι διαφορά έχει αυτό το tempered glass της Nilkkin (Nillkin H+) από αυτό πάλι της Nillkin (Nillkin H);

 

Το tempered glass που στέλνει το Vickmall είχε ένα πολύ μικρό σπασιματάκι σε μία γωνία (χωρίς κανένα χτύπημα ή πέσιμο) και σηκώνοντάς το λίγο γιατί νόμιζα ότι ήταν η οθόνη έσπασε και περαιτέρω.

 

Το H+ μάλλον έχει μεγαλύτερη αντοχή από το σκέτο Η,τώρα αν θα καταλάβει κανένας διαφορά στην χρήση είναι άγνωστο. Και μένα όταν είχε έρθει από vickmall είχε σπασιματακι κάτω αριστερά το tempered glass, παρήγγειλα ένα άλλο από gearbest στα 2 ευρώ και το περιμένω κανά μήνα.

Μια βοήθεια παιδιά.. Έκανα το vibes album κατά λάθος κρυφό.. Πως μπορώ να το αφαιρέσω;;.. Δεν μπορώ να ξαναβρω τις φωτογραφίες!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 82 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια βοήθεια παιδιά.. Έκανα το viber album κατά λάθος κρυφό.. Πως μπορώ να το αφαιρέσω;;.. Δεν μπορώ να ξαναβρω τις φωτογραφίες!!

Λογικά όταν το έκανες κρυφό, σου δημιούργησε ένα αρχείο .nomedia μέσα στον φάκελο και γι αυτό δεν φαίνεται σε κανένα gallery. Μπες από κάποιον file explorer και βρες τον φάκελο,και σβήσε το αρχείο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Στο banggood με χρηση κωδικου 35E9A1 τιμη στα 125€ ..,

http://www.banggood.com/Xiaomi-Redmi-Note-2-Dual-4G-5_5-inch-32GB-MTK-X10-2_2GHz-Octa-core-Smartphone-p-992914.html

αυτο στο banggood ειναι το original η ειναι η φθηνοτερη εκδοση?? βλεπω οτι δεν το αναφερει και σαν PRIME

Edited by gboy
myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος τι διαφορά έχει αυτό το tempered glass της Nilkkin (Nillkin H+) από αυτό πάλι της Nillkin (Nillkin H);
Η διαφορά είναι ότι το H+ έχει στρογγυλεμένες άκρες
Link to comment
Share on other sites

αυτο στο banggood ειναι το original η ειναι η φθηνοτερη εκδοση??

RIP me, έκανα την παραγγελία χτες από vickmall στα 179,99$. Ξέρουμε αν υπάρχει τρόπος να την κάνω cancel, γιατί 40$ δεν είναι και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Άμα το πεις θα την ακυρώσουν. Αλλα δεν ξερω αν ισχύει ακόμα η προσφορά όταν ξαναγίνουν διαθέσιμα τα λεφτά αν δεν έχεις άλλα μέσα..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνει πολύ χρόνο να γίνουν τα χρήματα refund? Βασικά λέω να μην εμπλέξω, ας πάμε με το vickmall που το εκθειάζει ένα φόρουμ ολόκληρο και βλέπουμε. Ατυχία πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.

Επειδη σκεφτομαι να παραγγειλω κι εγω το xiaomi απο banggood θα πρεπει να τους αναφερω κατι για το τι πρεπει να κανουν?Δεν εχω ιδεα απο αυτα που γνωριζεται εσεις εδω με ρομ και αλλα διαφορα και φοβαμαι να μην το παρω στα χερια μου και δεν ξερω τι να κανω.Βλεπω και σε καποια αλλα site απο αυτους που το αγοραζουν να γραφουν διαφορα και δεν ξερω τι να ζητησω.

Μπορειτε να με βοηθησετε λιγο σας παρακαλω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχω το redmi note 2 και θελω να αλλαξω δυο πραγματα τα οποια δεν τα βρισκω.

1ον οταν με καλουν αναβοσβηνει το φλας και θελω να το απενεργοποιησω αυτο.

2ον υπαρχει καποιος τροπος να βαλω ταχειες κλησεις??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχω το redmi note 2 και θελω να αλλαξω δυο πραγματα τα οποια δεν τα βρισκω.

1ον οταν με καλουν αναβοσβηνει το φλας και θελω να το απενεργοποιησω αυτο.

2ον υπαρχει καποιος τροπος να βαλω ταχειες κλησεις??

 

Πας στις κλήσεις,πατας πανω δεξιά τις 3 κουκίδες, ρυθμίσεις -> ρυθμίσεις εισερχομένων κλήσεων και απο εκεί το απενεργοποιείς.

Νομίζω πως τέτοια δυνατότητα δεν υπάρχει,αλλά μπορείς να πας στην επαφή που θέλεις και πατώντας πάνω της παρατεταμένα σου βγάζει επιλογή να βάλεις την επαφή στην αρχική οθόνη και να καλείς απευθείας

:luck:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα έκλεισα το 16αρι από banggood με το κουπόνι στα 117€ και μετά είδα ότι ισχύει το κουπονι και για το 32αρι στα 125€ . Δεν πειράζει μικρό το κακό αλλά πάνω στον πανικό να προλάβω πήρα το απλό.

Εν αναμονή λοιπόν..

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτεί λίγο με τις εκδόσεις του τηλεφώνου μπορεί κάποιος να μου πει ποια είναι η original;;;

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παράγγειλα το Prime από Banggood, μακάρι να μου βγει η συσκευή, μιας και είναι η πρώτη μου επαφή με την xiaomi...έχετε να μου προτείνετε θήκη και ζελατίνα/τζάμι; Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
Samsung Galaxy S4 Mini GT-I9195 White Frost 4.2.2
Link to comment
Share on other sites

το priority direct mail από banggood τι είναι ακριβώς; θα έρθει νωρίτερα ;

μηπως ομως υπαρχει ο κινδυνος να περάσει τελωνείο;

 

αξίζει το site;;;

 

Καλησπέρα και από μένα έκλεισα το 16αρι από banggood με το κουπόνι στα 117€ και μετά είδα ότι ισχύει το κουπονι και για το 32αρι στα 125€ . Δεν πειράζει μικρό το κακό αλλά πάνω στον πανικό να προλάβω πήρα το απλό.

Εν αναμονή λοιπόν..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...