Jump to content

Microsoft Lumia 535


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το soft reset, γίνεται πατώντας παρατεταμένα power + vol down και όταν δονηθεί η συσκευή, αφήνουμε το power και συνεχίζουμε να κρατάμε το down μέχρι να εμφανιστεί το θαυμαστικό. Τότε, αφήνουμε το volume down και περιμένουμε να επανεκκινήσει η συσκευή. Κατά τη διαδικασία αυτή μειώνεται ένα 1-2% από τη μπαταρία.

Το παρατεταμένο πάτημα του power οδηγεί σε reboot όλες τις συσκευές και είναι ένα απλό κλασικό reboot το οποίο ναι μεν μπορεί να βοηθήσει σε κάποιο κόλλημα των Windows Phone, αλλά δεν είναι "soft reset".

 

Ωραίος...

 

Εκεί βρίσκεται η διαφορά λοιπόν... στο θαυμαστικό... :D

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και αυτό που ανέφερα εγώ τι είναι απλό reboot η soft reset ;; αυτό με το θαυμαστικό πάντως που το διάβασες εσύ ;; εγώ δεν βρήκα πουθενά να το λέει αυτό...
Link to comment
Share on other sites

Και αυτό που ανέφερα εγώ τι είναι απλό reboot η soft reset ;; αυτό με το θαυμαστικό πάντως που το διάβασες εσύ ;; εγώ δεν βρήκα πουθενά να το λέει αυτό...

Προσοχή γιατί με το θαυμαστικό εάν προχωρήσετε σε πάτημα δύο πλήκτρων ακόμα γίνεται το hard reset, εξου και το θαυμαστικό της προσοχής.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα το ξαναδοκίμασα και απο το 28% που ήταν την ώρα που το έβγαλα από τον φορτιστή και κάνοντας το soft reset (χωρίς να εμφανίσει το θαυμαστικό) πήγε ως δια μαγείας στο 58%...... έλεος πια..... Δηλαδή το πραγματικό ποσοστό ποιο είναι ρε παιδιά ;;;

 

* από το 17% στο 28% πήρε κανα τεταρτο παντος, δεν μπορει μεσα σε 15 λεπτα να ανεβηκε 40 μονάδες....

 

** και μετά από soft reset ΜΕ το θαυμαστικο, πηγε στο 46%.

Edited by bep1995
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή γιατί με το θαυμαστικό εάν προχωρήσετε σε πάτημα δύο πλήκτρων ακόμα γίνεται το hard reset, εξου και το θαυμαστικό της προσοχής.

 

Μην τρομάζεις κόσμο.. :lol:

Πέρα από την πλάκα, όταν βρίσκεστε στο θαυμαστικό, χρειάζεται ολόκληρος συνδυασμός για να γίνει hard reset με τα πλήκτρα, οπότε μην φοβάστε και τόσο.

 

Και αυτό που ανέφερα εγώ τι είναι απλό reboot η soft reset ;; αυτό με το θαυμαστικό πάντως που το διάβασες εσύ ;; εγώ δεν βρήκα πουθενά να το λέει αυτό...

 

Το combo αυτό των πλήκτρων υπάρχει και στο site της MSFT και στο Lumia FAQ εδώ στο MyPhone (στην ενότητα Nokia -> Windows Phone). Στο site της εταιρείας γράφουν ότι εμφανίζεται το θαυμαστικό όπως και γίνεται όταν πατάς αυτά τα πλήκτρα μαζί.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Μόλις επέστρεψα από ταξίδι και το διαβάζω.

Μια ερώτηση. Επειδή έχω πολλές συσκευές και επιτρέπω σε ορισμένες συσκευές συγγενών όταν έρχονται σπίτι, πρέπει σε όλες να δώσω ΙΡ; Είναι δηλαδή σαν να δίνω πρόσβαση μόνο σε MAC Address ρυθμίζοντας την ΙΡ τους;

 

οχι. όλες οι συσκευές που δεν θα έχουν συγκεκριμένη IP θα παίρνουν μια τυχαία όποτε μπαίνουν. Αλλά δεν θα παίρνουν μια από της δεσμευμένες. Δηλαδή αν έχεις δεσμεύει την 192.168.1.10 για το τηλέφωνο σου και την 192.168.1.11 για το pc σου αυτές θα ειναι μόνο για αυτές της συσκευές... ένα νέο κινητό που ετυχε να έρθει κάποιος φίλος σου σπίτι θα πάρει αυτόματα κάποια άλλη px. 192.168.1.5.

και θα την αποδεσμεύσει αργότερα το router βάση του lease time.

Δηλαδή στην λειτουργια δεν αλλάζει κάτι παρά μόνο για αυτές της 2-3 συσκευές που έχεις bind IP.

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ θα το εφαρμόσω.

 

Μάλλον δεν έχουμε το ίδιο router.

Εγώ έχω το ZXHN H108L της Forthnet και δεν έχει πουθενά DHCP binding. (Η εικόνα που ανέβασες στο προηγούμενο ποστ δεν υπάρχει στο δικό μου)

Edited by panos56
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχει δοκιμάσει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα που περιγράφω πιο πάνω ;; Διαβάζοντας ξένα forums πρότειναν σαν λύση το calibrate της μπαταρίας, πλήρη αποφόρτιση μέχρι να κλείσει το κινητό και εκ νέου φόρτιση μέχρι το 100% χωρίς ενδιάμεσα να χρησιμοποιήσεις το κινητό, αλλά και πάλι τα ίδια. Πάντως με απλό reboot ή reboot με πατημένο το πλήκτρο power δεν υπάρχει θέμα, αλλά γιατί με soft reset αλλάζει τόσο πολύ το % της μπαταρίας.... Μια απάντηση θέλω....... :p
Link to comment
Share on other sites

Ελα βρε φιλε. Σε διαβασα και προηγουμενες και λεω τι στο καλο λεει και με τι αγχωνεται. Και εμενα κανει πολλα κουλα. Αλλα νουμερα γραφει στο tile αλλο στην μπαρα. πχ 51 στο tile 42 στην μπαρα. Κλαη μαην ρε συ με τι αγχωνεσαι σε αυτην την ηλικια και ειμαστε συνομηλικοι. Αν δεν μπορεις να βγαλεις το μυαλο σου απο κει δωστο το μπ****λο και παρε αλλο. Καθε και στεναχωριεσαι και ρωτας στα φορα τετοια πραματα.

 

Παντως στο τουμπανακι νεξους που ειχα εκαβα κατι τςτοια. Πχ 0-100 4-5 συνεχομενες φορες ή το πηγαινα στο μηδεν και το εκανε συνεχεια ρεμπουτ. Την πρωτη φορα ανοιγε με 2% , την δευτςρη με 1% , μετα ανοιγε για λιγο , πιο λιγο , ωσπου εκλεινε στο λογκο της google ή της καθε ρομ που φορουσε και μρτα το φορτιζα μεχρι 100 κλειστο (αυτο δεν γιβεται στα λουμια) .Στο διμηνο 4-5 φορες 0-100 ή μια στην δευτερη εκδοση καλιμπραρισματος.

 

Το εκανα μια φορα στο 535 αυτο γιατι αλλα εδειχνε το τιλε αλλα η μπαρα. Μετα δεν ξανασχοληθηκα. Το κινητο το εχω για να χαλαρωνω , να μπαινω τουιτερ,ταπατοκ ,να μπαινω να βλεπω ποσες θερμιδες υδατανθρακες εχει καποιο φαγητο για να βγαλω τις θερμιδες/πρωτεινες λογω γυμναστηριου λολ :P να ακουω στο audiocloud (ανεπισημο soundcloud) με τα τουμπανιαρικα audio technica ath50x etc etc etc. , μη χαλιεσαι για αυτο ειδικα στα 20 σου χρονια. Βαλτο στη μπριζα μια φορα την ημερα ενα τριωρακι ή δυο διωρα αμα το χρησιμοποιεις παρα πολυ και θα εισαι κομπλε .

 

Αυτα. Ελπιζω να βοηθησα....

Edited by mario27
Link to comment
Share on other sites

του 90 είναι αλλά μαυτό το nickname ολοι νομιζουν οτι ειμαι του 95....... δεν πειράζει :p

 

Δεν είναι ακριβός το ίδιο με το δικό μου θέμα βέβαια και ίσος ασχολούμε πολύ αλλά μου φαίνεται πολύ κουλό, δεν μπορεί να το βγάζω από την μπρίζα και με ένα soft reset να ανεβαίνει 20 και 30 τοις εκατό.... είναι πολύ κουλό ιδίος όταν με ένα απλό reboot είναι μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ειναι αλλα δεν ξερω αν εχεις βαλει tile μπροστα για να δεις αυτο που λεω. Μετα το ρεμπουτ δειχνουν τα ιδια % μεταξυ τους.

 

Εν τελει , εγω καταλαβα οτι καπου χανει ο αισθητηρας αλλα στην μπαρα παντα θα λεει το σωστο νουμερο.

 

 

 

Edit οταν το ξανακανει αν θυμηθω θα τραβηξω ενα σκρινσοτ για να το δεις.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες στην μπάρα θα δείχνει το σωστό νούμερο εννοείς το live tile ή πάνω μπάρα πάνω δεξιά ;; Αλλά αν φταίει ο αισθητήρας θα έπρεπε και η μπαρα και το live tile να δειχνουν λαθος.

 

**Δεν είχα ποτέ Live tile, τα 10ράκια δεν έχουν, ενω θυμάμε τα 8.1 είχαν live tile αμα καρφίτσωνες στο batery saver

Edited by bep1995
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες στην μπάρα θα δείχνει το σωστό νούμερο εννοείς το live tile ή πάνω μπάρα πάνω δεξιά ;; Αλλά αν φταίει ο αισθητήρας θα έπρεπε και η μπαρα και το live tile να δειχνουν λαθος.

 

**Δεν είχα ποτέ Live tile, τα 10ράκια δεν έχουν, ενω θυμάμε τα 8.1 είχαν live tile αμα καρφίτσωνες στο batery saver

 

Στη μπάρα πάνω δεξιά. Μάλλον το live tile είναι λάθος, γιατί και στο 640 μου το ίδιο κάνει. Αν προσέξεις, το κάνει στο 55-50%. Αν σου βγάζει τη διάρκεια που θες, μην ασχολείσαι.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αν σου βγάζει τη διάρκεια που θες, μην ασχολείσαι.

 

Το θεμα ειναι να βγαζει την σωστη διαρκεια (ποσοστο δηλ) και οχι οτι να ναι. Αν απο 15 παει στο 30 (που μου εχει τυχει) πιο ειναι το σωστο το 15 η το 30, αν παει στο 30 κατεβαινει μετα νορμαλ, δηλ δεν ειναι πλασματικο το ποσοστο να πεις οτι μετα πεφτει ξαφνικα στο 15. Και δεν συμβαινει μονο στο 50-55 αλλα σε ολο το ευρος.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι να βγαζει την σωστη διαρκεια (ποσοστο δηλ) και οχι οτι να ναι. Αν απο 15 παει στο 30 (που μου εχει τυχει) πιο ειναι το σωστο το 15 η το 30, αν παει στο 30 κατεβαινει μετα νορμαλ, δηλ δεν ειναι πλασματικο το ποσοστο να πεις οτι μετα πεφτει ξαφνικα στο 15. Και δεν συμβαινει μονο στο 50-55 αλλα σε ολο το ευρος.

 

Το λάθος είναι πάντα στο tile. Η μπάρα δεν "κάνει" ποτέ λάθος.. Χμ.. Μόνο στο 55% το κάνει στο δικό μου. Πώς φορτίζεις τη συσκευή σου;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

παντα για την μπαρα μιλαω, πως γινετε την μια να ειναι 15 και το αλλο δευτερολεπτο να ειναι 30 και να ειναι και τα 2 σωστα ;; με εναν φορτηστη 1Α της samsung το φορτηζω
Link to comment
Share on other sites

παντα για την μπαρα μιλαω, πως γινετε την μια να ειναι 15 και το αλλο δευτερολεπτο να ειναι 30 και να ειναι και τα 2 σωστα ;; με εναν φορτηστη 1Α της samsung το φορτηζω

 

Μήπως να έκανες καλιμπράρισμα στη μπαταρία;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

O μιστερ φορτυ σεβεν εχει δικιο στο ποστ #1592. Και στο 640 xl της μανας μου το ιδιο κανει. Αυτο και στα δυο γινεται στο ευρος 40-70% . Κανε και τα δυο ειδη καλιμπραρισματος που ειπα πιο πανω. Μη το παρακανεις γιατι θα χαλασει η μπαταρια. Κανουμε το καλιμπραρισμα γι αυτο το λογο. Γιατι δεν βαζουμε τα κινητα στην φορτιση οταν παει στο 1%. Τα βαζουμε στο 20-30-40% για να μας βγαλουνε την ημερα αμα θα λειπουμε ολη μςρα απο το σπιτι πχ και χανουνε ελαχιστα στα νουμερα που μας δειχνουνε. Δοκιμασε τον δικο του φορτιστη γιατι μπορει να εχουν διαφορετα v εξοδου. Παντα τον δικο εκτος αν ειναι ιδιοι εκτος απο τα ma ειναι παταπανω ωστς να φορτιζει γρηγοροτερα Edited by mario27
Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός του και του Samsung τα ίδια volt έχουνε (5) απλός ο δικός του είναι 550 mah αν θυμάμαι καλά και ο άλλος 1Α. Αλλά και 1Α που είναι ο άλλος πάλι με 750 φορτίζει. δεν δέχετε μάλλον παραπάνω το κινητό. Βασικά που και που το φορτίζω και έναν Samsung 2A που είναι από tablet αλλά το ίδιο φορτίζει. γύρο στα 750 mah. Για το καλιμπρασισμα που είπες ποιοι είναι οι δυο τρόποι, εγώ έναν ξέρω που αφήνεις με πολύ μικρό ποσοστό την μπαταρία η απλός αφήνεις να κλείσει το κινητό και το φορτίζεις μέχρι το 100 χωρίς ομως ενδιάμεση χρήση. κάτι το οποίο έκανα το βράδυ. το άφησα όλη νύχτα με τον δικό του φορτιστή από το 0% (βασικά είχε κλείσει από μόνο του)

 

* Θα κάνω ακόμα μια δοκιμή γιατί έχω την εντύπωση ότι τώρα αντί να ανεβαίνει πέφτει το % αλλά με μικρότερο ποσοστό, πχ από 93 πήγε 85 το πρωί και πριν λίγο από 78 πήγε 71. Θα το φορτίσω κανα τέταρτο και θα το σας πω πόσο θα πάει μετά από soft reset.

Edited by bep1995
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα 2 συσκευές από το σκρουτζ. Ειλικρινά δε το περίμενα αλλά πολύ καλή συσκευή. Για συσκευή των 92€ βγάζει πάρα πολύ καλές φωτό. Δυνατό και καθαρό ηχείο. Οθόνη αν και έχει χαμηλή ανάλυση δε το καταλαβαίνεις. Η φωτεινότητα και οι γωνίες θέασης εντυπωσιακές. Ποικιλία στα καπάκια για αλλαγή χρώματος κάθε φορά που βαριέται κάποιος. Λίγο μπέρδεμα να συνηθίσω τα windows phone. Καθόλου lag μέχρι στιγμής και τρομερή εξυπηρέτηση η δυνατότητα μεταφοράς των εφαρμογών σε sd. Αρκετές εφαρμογές στο store δεν υπάρχει κάτι που να μου λείπει από το play store.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,το lumia μου οταν το πιανω με ιδρωμενα η βρεγμενα χερια πατιεται οτι να ναι.Με σβησιμο και ενεργοποιηση της συσκευης λυνεται.Αλλα το θεμα ειναι οτι ουτε κωδικο δεν μπορω να βαλω.Εκανα multitouch test και ειδα οτι δυσκολευεται απο 3 δαχτυλα και πανω.Ειναι φυσιολογικο; Μπορω να ζητησω αντικατασταση οθονης; Απλα το καπακι πισω το χω ραγισει και με προσεκτικη ματια φαινεται,υπαρχει λογος να μην μου το επισκευασουν αμα χρειαστει; Το μονο παραπονο που εχω ειναι αυτο και το gps που αργει να κλειδωσει(αλλα δεν το χρησιμοποιω ιδιαιτερα).

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Λίγο μπέρδεμα να συνηθίσω τα windows phone.

 

Eίναι πολύ εύκολα θα το δεις...

 

Καθόλου lag μέχρι στιγμής και τρομερή εξυπηρέτηση η δυνατότητα μεταφοράς των εφαρμογών σε sd.

 

Και το backup των windows είναι πολύ καλό , το wifi αστραπιαίο , το GPS ταχύτατο και γενικά ένα καλό smartphone και πολύ οικονομικό

 

Kαλοδούλευτο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,το lumia μου οταν το πιανω με ιδρωμενα η βρεγμενα χερια πατιεται οτι να ναι.Με σβησιμο και ενεργοποιηση της συσκευης λυνεται.Αλλα το θεμα ειναι οτι ουτε κωδικο δεν μπορω να βαλω.Εκανα multitouch test και ειδα οτι δυσκολευεται απο 3 δαχτυλα και πανω.Ειναι φυσιολογικο; Μπορω να ζητησω αντικατασταση οθονης; Απλα το καπακι πισω το χω ραγισει και με προσεκτικη ματια φαινεται,υπαρχει λογος να μην μου το επισκευασουν αμα χρειαστει; Το μονο παραπονο που εχω ειναι αυτο και το gps που αργει να κλειδωσει(αλλα δεν το χρησιμοποιω ιδιαιτερα).

 

Ακόμα και αφού πλύνεις τα χέρια σου και τα σκουπίσεις, δεν κάνουν καλή επαφή τα δάχτυλα με τις οθόνες αφής. Το τεστ για το multitouch, το έκανες με στεγνά χέρια; Αν ναι, έχει αναγνωριστεί το πρόβλημα της οθόνης για το 535 από τη Microsoft και μπορείς να πας σε ένα κατάστημα Nokia και να σου αλλάξουν την οθόνη. Εννοείται δωρεάν. Τώρα, δε θυμάμαι να σου πω αν στο κάνουν επιτόπου... Ρώτησε σε αυτό το νήμα, σε ποιο κατάστημα κάνουν πιο γρήγορα την αλλαγή.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλησπέρα. Σκέφτομαι να το αγοράσω.

Θα είναι 2η συσκευή και εάν το πάρω θα είναι για σμς και λίγο ιντερνετ.

 

Πως σας φαίνεται εσείς που το χρησιμοποίειτε?

Διαβάζω μερικά σχόλια στο skroutz και με προβληματίζουν.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αφού πλύνεις τα χέρια σου και τα σκουπίσεις, δεν κάνουν καλή επαφή τα δάχτυλα με τις οθόνες αφής. Το τεστ για το multitouch, το έκανες με στεγνά χέρια; Αν ναι, έχει αναγνωριστεί το πρόβλημα της οθόνης για το 535 από τη Microsoft και μπορείς να πας σε ένα κατάστημα Nokia και να σου αλλάξουν την οθόνη. Εννοείται δωρεάν. Τώρα, δε θυμάμαι να σου πω αν στο κάνουν επιτόπου... Ρώτησε σε αυτό το νήμα, σε ποιο κατάστημα κάνουν πιο γρήγορα την αλλαγή.

 

 

 

Ναι με στεγνα,κανενα Nokia Care θεσσαλονικη που μπορω να παω υπαρχει; Ειναι ενα νομιζω στην Βασιλισης Ολγας,δεν θυμαμαι σε ποιο υψος.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 535

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...