Jump to content

Επιλογή κινητού στα 200€


Brimstone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, ψάχνω να αγοράσω κάτι κοντά στα 200€ καθώς το Lumia 520 που έχω τώρα θα το δώσω στη σύζυγο διότι το δικό της το ZTE δεν παλεύεται πια.

 

Ψάχνω τα εξής:

 

Οθόνη περίπου 5"

Δε θέλω να είναι από Κίνα

Δεν έχω θέμα αν θα είναι WP ή Android

Αν είναι android να μπορεί σίγουρα να πάρει lollipop

Αξιοπρεπή κάμερα

Καλή αυτονομία

Όσο το δυνατόν λιγότερο lag και κολλήματα

Micro SD σίουρα διότι βάζω μέσα αρκετή μουσική

Σχετικά χαμήλό SAR (πχ το moto g αν ισχύει το 1,52 το αποκλείω)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την οποιαδήποτε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ψάχνω να αγοράσω κάτι κοντά στα 200€ καθώς το Lumia 520 που έχω τώρα θα το δώσω στη σύζυγο διότι το δικό της το ZTE δεν παλεύεται πια.

 

Ψάχνω τα εξής:

 

Οθόνη περίπου 5"

Δε θέλω να είναι από Κίνα

Δεν έχω θέμα αν θα είναι WP ή Android

Αν είναι android να μπορεί σίγουρα να πάρει lollipop

Αξιοπρεπή κάμερα

Καλή αυτονομία

Όσο το δυνατόν λιγότερο lag και κολλήματα

Micro SD σίουρα διότι βάζω μέσα αρκετή μουσική

Σχετικά χαμήλό SAR (πχ το moto g αν ισχύει το 1,52 το αποκλείω)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την οποιαδήποτε βοήθεια.

Μ'αυτά που ζητάς υπάρχουν πολλές προτάσεις ΑΝ σβήσεις το 2ο όρο που έγραψες....;)

Link to comment
Share on other sites

Μ'αυτά που ζητάς υπάρχουν πολλές προτάσεις ΑΝ σβήσεις το 2ο όρο που έγραψες....;)

 

Ευχαριστώ αλλά από Κίνα όχι. Μπορώ να κάνω άλλες υποχωρήσεις, πχ να χάσω λίγο σε μπαταρία, κάμερα, κλπ αλλά για τους δικούς μου λόγους προτιμώ να γίνει η αγορά από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα που ζητάς τα βρίσκεις στο moto g 2nd generation. Όσο για το sar αυτα που διαδίδουν ορισμένοι εδω μεσα ειναι σκέτη παραπληροφόρηση. Δεν ξέρουν τι τους γίνεται και το χειρότερο ούτε το κινητό δεν εχουν δει απο κοντά. Δεν ξέρουν ούτε τη διαφορά στο τροπο μετρήσης του sar μεταξύ Αμερικής και Ευρώπης. Το 1,50 SAR λοιπόν , ισχύει για την αμερικανική ήπειρο. Στην Ευρώπη ειναι κάπου 0,80 μπορεί και λιγότερο . Ενα παιδί είχε ανεβάσει φωτο απο την συσκευασία της ίδιας της συσκευής στο σχετικό νήμα. Οποτε για μένα moto g 2 και θα πάρει σχεδόν πριν απο ολα το lollipop.
Χάρης
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψάχνω κι εγώ με παρόμοια χαρακτηριστικά όπως ο φίλος, το Samsung Galaxy SIII Neo είναι καλή επιλογή; επίσης, το 1GB ram του Moto μου φαίνεται λίγο
Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα που ζητάς τα βρίσκεις στο moto g 2nd generation. Όσο για το sar αυτα που διαδίδουν ορισμένοι εδω μεσα ειναι σκέτη παραπληροφόρηση. Δεν ξέρουν τι τους γίνεται και το χειρότερο ούτε το κινητό δεν εχουν δει απο κοντά. Δεν ξέρουν ούτε τη διαφορά στο τροπο μετρήσης του sar μεταξύ Αμερικής και Ευρώπης. Το 1,50 SAR λοιπόν , ισχύει για την αμερικανική ήπειρο. Στην Ευρώπη ειναι κάπου 0,80 μπορεί και λιγότερο . Ενα παιδί είχε ανεβάσει φωτο απο την συσκευασία της ίδιας της συσκευής στο σχετικό νήμα. Οποτε για μένα moto g 2 και θα πάρει σχεδόν πριν απο ολα το lollipop.

 

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ψάχνω κι εγώ με παρόμοια χαρακτηριστικά όπως ο φίλος, το Samsung Galaxy SIII Neo είναι καλή επιλογή; επίσης, το 1GB ram του Moto μου φαίνεται λίγο

 

Μην είστε θύματα των specs. Σε αλλα κινητά το 1gb ram φτάνει και περισσεύει , ενώ αλλα με 1,5 και 2 gb ram σέρνονται. Κανε αναγωγή τωρα στο moto g που με 1 gb ram πετάει και στο Samsung που με 1,5 gb ram θα θέλεις να το πετάξεις στο κεφάλι όποιου βρεις μπροστά σου. Ειναι θέμα υλοποίησης και λιγότερο τεχνικών χαρακτηριστικών.

Χάρης
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις αποκλείσει συσκευές απο Κινα τότε το Moto G 2nd Gen dual SIM εινσι η συσκευή που ψάχνεις....
Link to comment
Share on other sites

Παιδια...το s3 δεν το πετας στον τοιχο...ασχετα π εχει το samsung λαγκαρισμα λογω βαρυ UI αξιζει...το εχω δουλψει και αξιζει τα λεφτα του...αμα απενεργοποιησεις και τπτ...πετα ενα clean master και αντε γεια.Οθονη και καμερες ωραιοτατες και ηχειο αρκετα καθαρο με ικανοποιητικο ηχο... Μπαταρια με browsing,fb και πολυ αναμονη με 3G εχει 22 ωρες κ 52% ακομα...(φωτεινοτητα αυτοματο)

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ψηφίζω S3 Neo. Ξεκινά από 181€ στο skroutz, είναι 4.8'', παίρνει sd, έχει χαμηλό sar, αξιοπρεπεή κάμερα και αυτονομία. Όλα αυτά που ζητάς δηλαδή. Είναι επίσης μια αξιόπιστη μάρκα όχι κινεζιά. Και λογικά θα πάρει και lollipop.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια...το s3 δεν το πετας στον τοιχο...ασχετα π εχει το samsung λαγκαρισμα λογω βαρυ UI αξιζει...το εχω δουλψει και αξιζει τα λεφτα του...αμα απενεργοποιησεις και τπτ...πετα ενα clean master και αντε γεια.Οθονη και καμερες ωραιοτατες και ηχειο αρκετα καθαρο με ικανοποιητικο ηχο... Μπαταρια με browsing,fb και πολυ αναμονη με 3G εχει 22 ωρες κ 52% ακομα...(φωτεινοτητα αυτοματο)

 

το clean master ειναι απατη, στην πραγματικοτητα χειροτερευει το κινητο σου.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

χμμ, θα προτιμούσα το samsung... Αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι τελικά lagαρει ή όχι το S3? υπάρχει διαφωνία βλέπω...

 

Εξαρτάται τι εννοείς lag. Σε καθημερινή χρήση δε λαγκάρει. Αν το πιέσεις πολύ από το ένα app στο άλλο, τότε θα δεις καθυστέρηση. Όχι όμως ενοχλητική.

ME45, S55, SX1, CX65 for ever!
Link to comment
Share on other sites

δύο παρατηρήσεις. 1. και Motorola πλέον είναι κινεζική

2. αν πάρεις φθηνό Samsung ετοιμάσου μετά από μερικές βδομάδες να το ρίξεις στων τοίχο

 

σε αυτά τα λεφτά μόνο lg g2 mini μετά πάμε Κίνα

Link to comment
Share on other sites

δύο παρατηρήσεις. 1. και Motorola πλέον είναι κινεζική

 

Απο ποια σκοπιά ακριβώς αναφέρεις οτι η motorola ειναι κινεζική; Στο λέω, γιατι η εξαγορά της απο τη Lenovo δεν σημαίνει οτι θα χρησιμοποιεί ούτε τα ιδια υλικά κατασκευής, ούτε το ίδιο hardware , ούτε το ίδιο software. Θα ειναι μια ανεξάρτητη θυγατρική της Lenovo. Απλά δηλαδη τα έσοδα της θα προςαυξάνουν τα έσοδα της Lenovo. Έχει διαφορετικό διοικητικό συμβούλιο κτλ. Ακόμα και τα κεντρικά γραφεία παραμένουν στο Σικάγο. Απο την άλλη, όλες οι κατασκευάστριες εχουν τη παραγωγή τους στη Κίνα , για τους γνωστούς λόγους. Αυτο όμως δεν τις καθιστά κινεζικές. Οπως λοιπόν δεν θα έλεγες την Apple κινεζική ετσι δεν ειναι και η motorola. Όλο το παιχνίδι αφορά το οικονομικό κομμάτι , ως προς αυτο συνδέεται με τη Lenovo και μονο. Για ολα τα υπόλοιπα θα συνεχίσει να λειτουργεί οπως και πριν. Και αυτο αποδεικνύεται απο το οτι ήδη έχει αρχίσει να διανέμει δοκιμαστικά το lollipop στο καινούριο moto x http://www.technobuffalo.com/2014/11/07/moto-x-2014-already-receiving-android-5-0-lollipop-update/ . Και αυτο δεν συμβαίνει με καμία κινεζική εταιρία και ε καμία Samsung ούτε lg.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια...το s3 δεν το πετας στον τοιχο...ασχετα π εχει το samsung λαγκαρισμα λογω βαρυ UI αξιζει...το εχω δουλψει και αξιζει τα λεφτα του...αμα απενεργοποιησεις και τπτ...πετα ενα clean master και αντε γεια.Οθονη και καμερες ωραιοτατες και ηχειο αρκετα καθαρο με ικανοποιητικο ηχο... Μπαταρια με browsing,fb και πολυ αναμονη με 3G εχει 22 ωρες κ 52% ακομα...(φωτεινοτητα αυτοματο)

 

Δεν συγκρίνεται με το moto g 2. Απο αυτή την πρόταση τί δεν καταλαβαίνεις να στο εξηγήσω ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

χμμ, θα προτιμούσα το samsung... Αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι τελικά lagαρει ή όχι το S3? υπάρχει διαφωνία βλέπω...

 

Η σύγκριση εδω γίνεται με το moto g 2. Λαγκαρει περισσότερο. Πολυ περισσότερο. Σαν συμβουλή, τα samsumg της χαμηλής κατηγορίας εχουν κάκιστη υλοποίηση με αποτέλεσμα να μην μπορούν να αποδώσουν ανεξαρτήτως τεχνικών χαρακτηριστικών. Ειναι δηλαδη θέμα software το οποίο η Samsung δεν πρόκειται να λύσει ποτε , γιατι σιγα μη κάτσει να ασχοληθεί με το s3 neo. Το έβγαλε στην αγορα απλά μηπως και τσιμπήσει κανένα κορόιδο. Και για να μη κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας , το συγκεκριμένο δεν πρόκειται να πάρει lollipop ποτε .

Χάρης
Link to comment
Share on other sites

Απο ποια σκοπιά ακριβώς αναφέρεις οτι η motorola ειναι κινεζική; Στο λέω, γιατι η εξαγορά της απο τη Lenovo δεν σημαίνει οτι θα χρησιμοποιεί ούτε τα ιδια υλικά κατασκευής, ούτε το ίδιο hardware , ούτε το ίδιο software. Θα ειναι μια ανεξάρτητη θυγατρική της Lenovo. Απλά δηλαδη τα έσοδα της θα προςαυξάνουν τα έσοδα της Lenovo. Έχει διαφορετικό διοικητικό συμβούλιο κτλ. Ακόμα και τα κεντρικά γραφεία παραμένουν στο Σικάγο. Απο την άλλη, όλες οι κατασκευάστριες εχουν τη παραγωγή τους στη Κίνα , για τους γνωστούς λόγους. Αυτο όμως δεν τις καθιστά κινεζικές. Οπως λοιπόν δεν θα έλεγες την Apple κινεζική ετσι δεν ειναι και η motorola. Όλο το παιχνίδι αφορά το οικονομικό κομμάτι , ως προς αυτο συνδέεται με τη Lenovo και μονο. Για ολα τα υπόλοιπα θα συνεχίσει να λειτουργεί οπως και πριν. Και αυτο αποδεικνύεται απο το οτι ήδη έχει αρχίσει να διανέμει δοκιμαστικά το lollipop στο καινούριο moto x http://www.technobuffalo.com/2014/11/07/moto-x-2014-already-receiving-android-5-0-lollipop-update/ . Και αυτο δεν συμβαίνει με καμία κινεζική εταιρία και ε καμία Samsung ούτε lg.

 

μηλισε κανεις για υλικα ? (btw lenovo εχει απο τα καλυτερα υλικά ) μιλάω οτι ειναι κινεζικη οπος πχ oppo η οποια βγαζει διαμαντια ποιοτιτκα (κατι σαν porshe) αλλα δεν παυει να ειναι κινεζικι και αυτο ειδικα στην ελλαδα χαλαει αρκετους (θα πει τωρα τι κινεζικο θα βγαλω στο τραπεζι ;) )

Link to comment
Share on other sites

<a href="http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5739686" class="internal">Αρχικό μήνυμα από egodemis</a><br />

δύο παρατηρήσεις. 1. και Motorola πλέον είναι κινεζική

<br />

<br />

Απο ποια σκοπιά ακριβώς αναφέρεις οτι η motorola ειναι κινεζική; Στο λέω, γιατι η εξαγορά της απο τη Lenovo δεν σημαίνει οτι θα χρησιμοποιεί ούτε τα ιδια υλικά κατασκευής, ούτε το ίδιο hardware , ούτε το ίδιο software. Θα ειναι μια ανεξάρτητη θυγατρική της Lenovo. Απλά δηλαδη τα έσοδα της θα προςαυξάνουν τα έσοδα της Lenovo. Έχει διαφορετικό διοικητικό συμβούλιο κτλ. Ακόμα και τα κεντρικά γραφεία παραμένουν στο Σικάγο. Απο την άλλη, όλες οι κατασκευάστριες εχουν τη παραγωγή τους στη Κίνα , για τους γνωστούς λόγους. Αυτο όμως δεν τις καθιστά κινεζικές. Οπως λοιπόν δεν θα έλεγες την Apple κινεζική ετσι δεν ειναι και η motorola. Όλο το παιχνίδι αφορά το οικονομικό κομμάτι , ως προς αυτο συνδέεται με τη Lenovo και μονο. Για ολα τα υπόλοιπα θα συνεχίσει να λειτουργεί οπως και πριν. Και αυτο αποδεικνύεται απο το οτι ήδη έχει αρχίσει να διανέμει δοκιμαστικά το lollipop στο καινούριο moto x <a href="http://www.technobuffalo.com/2014/11/07/moto-x-2014-already-receiving-android-5-0-lollipop-update/" rel="nofollow" target="_blank" class="external">http://www.technobuffalo.c...llipop-update/</a> . Και αυτο δεν συμβαίνει με καμία κινεζική εταιρία και ε καμία Samsung ούτε lg.<span style="color: #bbc;"><br />

<br />

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----<br />

<br />

</span>

<a href="http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5739344" class="internal">Αρχικό μήνυμα από Nikolas14</a><br />

Παιδια...το s3 δεν το πετας στον τοιχο...ασχετα π εχει το samsung λαγκαρισμα λογω βαρυ UI αξιζει...το εχω δουλψει και αξιζει τα λεφτα του...αμα απενεργοποιησεις και τπτ...πετα ενα clean master και αντε γεια.Οθονη και καμερες ωραιοτατες και ηχειο αρκετα καθαρο με ικανοποιητικο ηχο... Μπαταρια με browsing,fb και πολυ αναμονη με 3G εχει 22 ωρες κ 52% ακομα...(φωτεινοτητα αυτοματο)

<br />

<br />

Δεν συγκρίνεται με το moto g 2. Απο αυτή την πρόταση τί δεν καταλαβαίνεις να στο εξηγήσω ;<span style="color: #bbc;"><br />

<br />

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----<br />

<br />

</span>

<a href="http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5739458" class="internal">Αρχικό μήνυμα από Deo2114</a><br />

χμμ, θα προτιμούσα το samsung... Αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι τελικά lagαρει ή όχι το S3? υπάρχει διαφωνία βλέπω...

<br />

<br />

Η σύγκριση εδω γίνεται με το moto g 2. Λαγκαρει περισσότερο. Πολυ περισσότερο. Σαν συμβουλή, τα samsumg της χαμηλής κατηγορίας εχουν κάκιστη υλοποίηση με αποτέλεσμα να μην μπορούν να αποδώσουν ανεξαρτήτως τεχνικών χαρακτηριστικών. Ειναι δηλαδη θέμα software το οποίο η Samsung δεν πρόκειται να λύσει ποτε , γιατι σιγα μη κάτσει να ασχοληθεί με το s3 neo. Το έβγαλε στην αγορα απλά μηπως και τσιμπήσει κανένα κορόιδο. Και για να μη κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας , το συγκεκριμένο δεν πρόκειται να πάρει lollipop ποτε .<br/>

 

Harry920...το s3 δν το εχεις δοκιμασει...εγω το χω πιασει στα χερια μου και γνωριζω καλυτερα...και αμα θελω βαζω nova launcher...και το φερνω στα μετρα μου...

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στην χαμηλή κατηγορία το Motorola Moto G παίζει μόνο του.
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Δες κι αυτό:

Samsung Galaxy S3 i9305 4G/LTE

 

4G, 2GB RAM, μεγαλύτερη μπαταρία;;; ποια είναι η παγίδα;

για το huawei p6 που ανέφερα κανείς κάποιο σχόλιο;

Link to comment
Share on other sites

Είχα l9ii που ύστερα από 2 βδομάδες πέρασα cm11 που δεν έχει καμία σχέση με την μαμά Ρομ

Πριν λίγες μέρες πήρα moto g 2nd gen το οποίο λίγες διαφορές έχει με το l9ii και παρόλα αυτά δουλεύει λες και σε σύγκριση με εκείνο έχει +512mb μνήμη και πιο γρήγορο επεξεργαστή

Η ποιότητα κατασκευής δε είναι κορυφαία και τα στερεο ηχεία θα με κακομαθουν

Η κάμερα πολύ πολύ καλύτερη

Ποιότητα ομιλίας άριστη επίσης

Πράγματα που δεν φαίνονται στα specs του gsmarena.... Αν δεν πιάσεις τα κινητά στα χέρια σου....

Link to comment
Share on other sites

4G, 2GB RAM, μεγαλύτερη μπαταρία;;; ποια είναι η παγίδα;

για το huawei p6 που ανέφερα κανείς κάποιο σχόλιο;

Γιατί πρέπει να υπάρχει κάποια παγίδα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...