Jump to content

[Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν και μάλλον είναι νωρίς ακόμα.. το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να μαζευτούν όλες οι πληροφορίες για τις διαθέσιμες τροποποιήσεις/βελτιώσεις που αφορούν το Galaxy Note 4.[imgalign]http://i58.tinypic.com/24w9hrd.png[/imgalign]

Κάνουμε την αρχή με τα βασικά και όσο περισσότεροι κάτοχοι και developers εδώ και στο xda προχωρούν σε δοκιμές, θα ανανεώνεται φυσικά και το νήμα.

 

 

Edited by Sofos_5
Ενημέρωση
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει ρουταρει κανείς?

Νικόλα με τρώει απίστευτα μόνο και μόνο να παγώσει το g+ που ώρες ώρες τρώει κόλλημα και καταναλώνει και φυσικά για διαφημίσεις. Από την άλλη περιμένω μιας και δεν είναι κάτι τραγικό να με ενοχλεί συν έχω ακόμα 3 μέρες να επιστρέψω την συσκευή αν κάτι με χαλάει. Εσύ αφού δεν έχεις εγγύηση στο Exynos γιατί δεν το rootareis?

Link to comment
Share on other sites

Αλλά εγραψε ο knox , ετσι ?

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φυσικά, αλλά αφού δεν έχω εγγύηση δε με ενδιαφέρει.

Το U εχεις;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κανει ρουτ εδω και μια εβδομαδα περιπου και εβαλα και custom rom.Το θεμα ειναι σε καθε νεα συσκευη Samsung ολο και λιγοτερος κοσμος ασχολειται με τις συσκευες της.Οι πιο πολλοι το κανουν για δικια τους ευκολια δηλαδη να βαλουν αυτα που χρειαζονται αυτοι.
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε κανείς με root και xmod games κολλήματα απο την στιγμή που έγινε η αναβάθμιση με cydia??
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κανει ρουτ εδω και μια εβδομαδα περιπου και εβαλα και custom rom.Το θεμα ειναι σε καθε νεα συσκευη Samsung ολο και λιγοτερος κοσμος ασχολειται με τις συσκευες της.Οι πιο πολλοι το κανουν για δικια τους ευκολια δηλαδη να βαλουν αυτα που χρειαζονται αυτοι.

Έτσι ακριβώς πλέον είναι τα πράγματα.

Ειδικά για εμάς τους λίγο παλιούς με το ROOT φαίνεται κάπως, αλλά από την άλλη στο παρόν μοντέλο που έχω στα χέρια μου (u) το έχω στοκ τελείως από την πρώτη μέρα και είμαι τρομερά ευχαριστημένος από την όλη του συμπεριφορά παιδιά. Ούτε καν τον nova δεν εγώ βάλει πάνω που ήταν η πρώτη μου δουλειά ειδικά στα σαμμυ smartphone...

Θα μείνω όπως είναι και όταν με το καλό έρθει η loli θα δούμε αν και εφόσον για ROOT...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα είμαι ο πρώτος εδώ μέσα που με "F" θα πάει για root..

 

Η αλήθεια είναι πως η συσκευή με έχει καταπλήξει ως έχει (τον TW Launcer βέβαια εγώ τον ξήλωσα!), αλλά υπάρχει σαβούρα που θέλω να ξεφορτωθώ έστω και λίγη και χωρίς titanium, xPosed κλπ και γενικότερα χωρίς su δικαιώματα πνίγομαι.. αλλά ένας θεός ξέρει τι θα κάνω σε περίπτωση που χρειαστεί service. :hunter::shock:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα είμαι ο πρώτος εδώ μέσα που με "F" θα πάει για root..

 

 

 

Η αλήθεια είναι πως η συσκευή με έχει καταπλήξει ως έχει (τον TW Launcer βέβαια εγώ τον ξήλωσα!), αλλά υπάρχει σαβούρα που θέλω να ξεφορτωθώ έστω και λίγη και χωρίς titanium, xPosed κλπ και γενικότερα χωρίς su δικαιώματα πνίγομαι.. αλλά ένας θεός ξέρει τι θα κάνω σε περίπτωση που χρειαστεί service. :hunter::shock:

 

 

Δεν γίνεται να τα έχουμε όλα!!!!

Χαχαχα.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Προστέθηκαν στο πρώτο σχόλιο σύνδεσμοι για backup του EFS (IMEI) και για δυνατότητα βελτίωσης της γενικότερης λειτουργίας της κάμερας (root req).

 

Επίσης ανακάλυψα πως δεν χρειάζεται πλέον kernel με τα ανάλογα libs και γενικότερα διαδικασία root για τη δυνατότητα ηχογράφησης κλήσεων.

Προσωπικά με έχει σώσει στη δουλειά μου οπότε για όποιον ενδιαφέρεται φαίνεται να δουλεύει με "σεβαστά" αποτελέσματα με την εφαρμογή Ηχογράφηση Κλήσεων - ACR (φαντάζομαι και με άλλες ανάλογες του είδους).

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα τελικά root μια εβδομάδα ήμουν να το κάνω να μην το κάνω

Τελικά το έκανα χαιρέτισα και το knox και τώρα αρχίζει το σκάλισμα :D:D

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα τελικά root μια εβδομάδα ήμουν να το κάνω να μην το κάνω

Τελικά το έκανα χαιρέτισα και το knox και τώρα αρχίζει το σκάλισμα :D:D

 

Καλή απόλαυση! :p

Αν τυχόν προχωρήσεις σε xposed framework ρίξε μία ενημέρωση αν σου δουλεύει το module App Settings (μπορείς να αλλάξεις το dpi per app), έτσι για το ****το γιατί αυτό που συνεχίζει η Samsung να δίνει τόσο μεγάλη οθόνη και παρ' όλα αυτά hardcoded σε κάθε εφαρμογή το density στο θεό λες και είμαστε στραβοί..

Link to comment
Share on other sites

Εμφάνιση Κρυφών Επιλογών Air Gestures & Smart Scroll (δεν φαίνεται να δουλεύουν όλα)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ - Υπάρχει περίπτωση να εμφανίσει 2 κενά κουμπιά στο Πίνακα Ειδοποιήσεων (όταν κατεβάζουμε τη notification bar και πατάμε δεξιά το γρανάζι για να εμφανιστούν όλες οι συντομεύσεις?.. εκεί).

Αν εμφανιστούν ο μόνος τρόπος για να φύγουν είναι είτε περνώντας ξανά την επίσημη ρομ είτε με root.

Σε' μένα δεν εμφανίστηκαν αλλά με μία αναζήτηση είδα πως μερικοί τα απέκτησαν.

 

Οδηγίες

 

1. Εγκαθιστούμε τον Nova Launcher

Τον χρειαζόμαστε για τη δημιουργία συντομεύσεων μέσω διεργασιών των εφαρμογών. Αφού κάνουμε τη δουλειά μας μπορούμε να τον διαγράψουμε, φυσικά η διαδικασία γίνεται και άλλες ανάλογες εφαρμογές.

 

2. Πατάμε το κεντρικό πλήκτρο για να μας ρωτήσει ποιον Launcher θέλουμε να τρέξουμε, επιλέγουμε Nova μόνο μια φορά.

3. Πατάμε παρατεταμένα στην οθόνη σε ένα κενό σημείο και στο παράθυρο που θα μας εμφανιστεί επιλέγουμε Συντομεύσεις.

4. Επιλέγουμε Δραστηριότητες.

5. Επιλέγουμε Ρυθμίσεις.

6. α) Για Smart Scroll ψάχνουμε το 'Έξυπνη κύλιση (Settings$SmartScrollAdvancedSettingsActivity) και είτε πατάμε παρατεταμένα για να μπούμε στο μενού, είτε μία φορά για να δημιουργήσουμε τη συντόμευση στην Αρχική μας οθόνη.

β) Για Air Gestures ψάχνουμε το Air gesture (Settings$AirMotionSettingActivity) και είτε πατάμε παρατεταμένα για να μπούμε στο μενού, είτε μία φορά για να δημιουργήσουμε τη συντόμευση στην Αρχική μας οθόνη.

7. Έτοιμοι. Δεν φαίνεται να δουλεύουν όλα αλλά για να βρίσκεται εκεί η δυνατότητα ίσως ενεργοποιηθεί με κάποια μελλοντική αναβάθμιση.

 

Προσωπικά μου είναι όλα ψιλοάχρηστα αλλά εφόσον υπήρχαν στο Note3, δεν βρίσκω το λόγο να λείπουν από το 4. ;)

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να δείχνει θερμοκρασία cpu? όχι μπαταρίας. έχω το sm-n910c με τον exynos. στο κρυφό μενoύ δεν έχει sensor όπως στο note 3.
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να δείχνει θερμοκρασία cpu? όχι μπαταρίας. έχω το sm-n910c με τον exynos. στο κρυφό μενoύ δεν έχει sensor όπως στο note 3.

 

Στο Play Store υπάρχουνε πολλές free εφαρμογές που σου δείχνουν μια εικόνα και κάποια στατιστικά για το κινητό αλλά δεν είναι και βέβαιο πως ότι εμφανίζουν ισχύει 100%...Anyway...Εγώ χρησιμοποιώ το Temp+CPU V2 το οποίο σου εμφανίζει γενικές πληροφορίες σε μορφή widget.Σε μία αναζήτηση γρήγορη που έκανα βρήκα μια εφαρμογή CPU Temperature που ίσως είναι αυτό που ψάχνεις...:)

Edited by UNEXPECTEDGR

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο Play Store υπάρχουνε πολλές free εφαρμογές που σου δείχνουν μια εικόνα και κάποια στατιστικά για το κινητό αλλά δεν είναι και βέβαιο πως ότι εμφανίζουν ισχύει 100%...Anyway...Εγώ χρησιμοποιώ το Temp+CPU V2 το οποίο σου εμφανίζει γενικές πληροφορίες σε μορφή widget.Σε μία αναζήτηση γρήγορη που έκανα βρήκα μια εφαρμογή CPU Temperature που ίσως είναι αυτό που ψάχνεις...:)

 

ναι το ξέρω ότι υπάρχουν παααρα πολλά.... κάποιο που να δουλεύει με το note 4 υπάρχει. αυτό που λες δείχνει μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

παιδια υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να δείχνει θερμοκρασία cpu? όχι μπαταρίας. έχω το sm-n910c με τον exynos. στο κρυφό μενoύ δεν έχει sensor όπως στο note 3.

 

πως βλεπεις το κρυφο μενου? πρεπει να εισαι ρουτ?

επι την ευκαιρια, θα ηθελα να ρωτησω, βαρομετρο κτλ που εχει , υπαρχει τροπος να τα βλεπεις...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...